Oltmans: ik draai nou door, ze maakten me driftig Werkgevers trokken pensioen-voorstel in CKefarine 4 BH Uit de Haagse hof geplukt AKTUEEL Miljoen Portugezen naar Mozambique 5 WOENSDAG 7 DECEMBER 1%6 „Ze zeggen dat ik onbetrouwbaar ben Ik bereid me voor op een nieuwe rel Willem Oltmans: „Ik knok verder." Cyprus D BETREKKELIJKE rust op Cyprus, mogelijk geworden door toenadering tussen Griekenland en Turkije, dreigt te worden verstoord. Beide landen werkten al vele maan den in alle stilte aan een plan voor de politieke toekomst van de eiland republiek. Een akkoord lijkt in zicht. Thans blijkt dat president (aarts bisschop) Makarios opnieuw roet in het eten gooide. Hij sloot een ge heim akkoord met Tsjechóslowakije over levering van wapens en lichte De bedoeling is een speciale Grieks- Cyprische politiemacht te vormen, die onafhankelijk van de door Athene gecontroleerde nationale garde kan optreden. Makarios heeft al eerder gepro beerd, opnieuw zeggenschap te krij gen over de nationale garde. De Griekse regering weigerde echter toe te geven. Met een Grieks-Turks akkoord in zicht trachtte Makarios blijkbaar een situatie te scheppen, waarin een vreedzame oplossing onmogelijk is. Mogelijk lokt hij een dreigende houding van Turkije uit, dat zich opnieuw bedrogen kan voelen. Het is dan ook noodzaak, dat Athene en Ankara overeenstemming berei ken en tegenover de onverkwikke lijke stappen van Makarios één lijn trekken. Onbeslist T\E STRIJD om de macht in In- donesië is nog steeds onbeslist. De aarzeling van het militaire be wind heeft Soekarno's neiging lot zelfoverschatting weer aangewakkerd. Nog kort geleden vergeleek hij zich met Mohammed, „die ook beledi gingen had moeten ondergaan, maar geduldig was gebleven en later tot tegenactie was overgegaan, oorlog daarbij inbegrepen". In het proces tegen Omar Dhani, ex-commandant van de luchtmacht, komt de president weer in het ge ding. Dhani gaf namelijk toe, bij voorbereiding van de rode staats greep in opdracht van Soekarno te hebben gehandeld. Later voegde hij eraan toe, dat Soe karno niet actief aan de communis tische actie deelnam. Soekarno wordt weer in grote ver legenheid gebracht. Dit betekent niet, dat hij nu al tot aftreden kan worden gedwongen. Daarvoor is de toestand in Indonesië nog te inge wikkeld en mogelijk ook te explo sief. Wél is duidelijk, dat de tijd in het voordeel gaat werken van degenen, die Soekarno nodig hebben om hun oude machtspositie te herwinnen. Het proces tegen Dhani biedt wel licht een laatste kans, spoedig een eind aan alle onzekerheid te maken. WILLEM L. OLTMANS (41), in het nieuws geraakt door zijn artikel in het weekblad De Spiegel over corruptie in Indonesië, zegt: „Ik draai nou door. Ze hebben me driftig gemaakt. Ik zal hard terugslaan". Sinds zes weken heejt ge bruinde Oltmans na zijn vier- weekse reis door Indonesië domicilie gekozen in de bunga low van zijn moeder aan de Vincent van Goghlaan in Huis ter Heide. Twee witte dwerg poedels springen heffend op als wordt gebeld. Oltmans is direct in actie. „Heb je het al gehoord? Worms heejt zijn neus gestoten!" En even later „Wat die jongens van De Telegraaf, vanmorgen heb ben geschreven is kolder- journalistiek. Je reinste leugen." Het bericht spreekt over een strop van 50 mille voor de NTS omdat Oltmans er als chef van de door Carel Enkelaar (hoofd NTS-programmastaf) naar het pro ces Soebandrio gestuurde tv-ploeg niet in geslaagd zou zijn met een behoorlijke reportage thuis te ko men. Hij zou zelfs niet tot de rechtszaal zijn doorgedrongen. „Belachelijk," hoont Oltmans, ter wijl hij voor de zoveelste maal de telefoon opneemt in de werkkamer. „Tot nu toe heb ik de waarheid niet gezegd, maar nou draai ik door." Na een koffie met banket: „weet je wat het is? Niets meer dan een ruzie tussen Enkelaar en Simons, de hoofdredacteur van het NTS-journaal. Toen we vertrok ken, had de laatste al gezegd niets van mij te zullen accepteren. Hij mocht mij niet. Waarschijnlijk om dat ik hem tijdens het Koninklijk bezoek aan Mexico, twee jaar te rug, nogal heb zitten pesten. Het was een grap. Elke avond stuurde hij zijn drie ploegleden, van wie hij de chef was, om half elf naar bed en dat vonden die knapen na tuurlijk ook niet leuk. Vandaar dat ik er insprong." SABOTAGE' Advertentie) Heilzame, diepwerkende Kloosterbalsem BOEJOEMBOERA Kapitein Mi- comboro, gisteren bevorderd tot kolo nel, is voor de duur van zeven jaar tot president uitgeroepen in de Afrikaanse staat Boeroendi. Dit is gisteren door de nationale revolutionaire raad be paald. Micomboro heeft, zoals bekend vorige maand na een staatsgreep de macht in handen genomen. Verbeterin- gen van de betrekkingen met de na buurlanden is een van zijn voor naamste plannen. De afgezette vorst Ntare bevindt zich nog steeds in Kongo. Strijdlustig gebarende Oltmans: „het is heel anders gegaan dan nu wordt gezegd. Op 25 oktober ben ik met twee cameramannen Ro mein en Hentze in de rechtszaal geweest. We hebben het hele pro ces gefilmd mét geluid. Twee da gen later lag alles in Bussum. En weet je wat Simons toen deed? Hij nam een filmpje van een Engels filmbureau, zonder geluid. Simons heeft de boel gesaboteerd. Hij wil de mijn film niet op het journaal." „Hetzelfde was een paar weken daarvoor gebeurd nadat ik een in terview met Soekarno had gere geld. In dat gesprek nodigde hij prinses Beatrix uit voor een be zoek naar Indonesië. Dat was toch nieuws. Maar Simons nam de film niet in zijn journaal. Carel Enke laar is woest geweest, omdat het pas drie dagen later in Monitor meekon. Toen hadden de persbu reaus het nieuws al gemeld en was de primeur weg." Een paar minuten later herhaalt hij het verhaal aan het telefonisch informerend Algemeen Han delsblad. Een kwartier daarna rea geert NTS-perschef Van Beek. Olt mans mag geen commentaar meer geven. De kanalen moeten dicht. Oltmans: „volgens Van Beek is het een truc van De Telegraaf. Die jongens willen reacties uitlokken en de vuile NTS-was op straat gooien. Van Beek heeft wel gelijk. Je kan er beter niet op reageren. Maar ik blijf kwaad. Mijn naam is er tenslotte ook in gemoeid. Ze zeg gen wel, dat ik onbetrouwbaar ben, dat ik geen relaties heb. Maar hoe kom ik dan bij Soekarno bin nen? Hij is een beste vriend van me. Noem het „personal affec tion"." Uit de kast grijpt hij een hand dik boekwerk met afbeeldingen van Soekarno's kunstschatten. Een persoonlijk geschenk. „Voor Wim, ter herinnering aan jullie tv-inter- view, oktober '65, Soekarno," staat er voorin. Geen relaties? Oltmans windt zich op. „Ik was toch maar de - eerste, na de opstand, die een inter view had met Soeharto. Mij lukte wat de Amerikaanse NBC en de Japanse tv niet lukte. Men werd een gesprek geweigerd. We zijn nu bezig de film te monteren. In janu ari wordt hij uitgezonden." CORRUPT Een gesprek met Oltmans ver; loopt in deze dagen niet zonder in terrupties. Om de vijf minuten gaat de telefoon. Dagbladen infor meren. maar blijven gereserveerd. Soms komen de informanten er rond voor uit, dat zij zijn oprecht heid in twijfel trekken, wat de omstreden Willem Oltmans direct kwaad maakt. Hij vervolgt: „mijn verhaal in De Spiegel is van a tot z waar. Ik vond, dat ik moest waarschuwen. Verolme dreigde er met zijn in het vooruitzicht gestelde order op 34 tankers voor 320 miljoen gulden in te trappen. Als je tenminste van een order kan spreken. Permina het staatsoliebedrijf wil wel tan kers bij meneer Verolme laten bou wen, maar hij moet er zelf de kre dieten voor beschikbaar stellen. En bij wie komt het geld dan: bij Ib- noe Sutowo, de Pei mina-direc- teur." Feiten wil Oltmans voor zijn beschuldiging niet aandragen. Cor ruptie, waaruit blijkt dat dan? Olt mans (vaag): „men bestudere zijn levensloop. Iedereen in Indonesië weet, dat Sutowo handelt ten nade le van de republiek. Hij kan mis schien voor zijn bedrijf wel goed zijn, maar het land berokkent hij schade. Kijk maar eens in zijn privébankrekening in Hongkong." Hij noemt de verkoop, vo rig jaar, van de Nederlandse tan ker Elisabeth Broere aan de Permi na. „Bij die transactie is toen acht ton spoorloos verdwenen. Drie man nen waren bij die verkoop betrok ken: Sutowo, Worms (als bemidde laar) en Nata Diningrat, de huidige consul-generaal in Amsterdam." „Ik weet niet aan welke strijkstok die acht ton is blijven hangen. Wel hoorde ik dat Sutowo op het punt stond gearresteerd te worden. En hetzelfde stond Worms te wachten. Ik ontmoette hem op zijn kamer in hotel Indonesia, waar hij zich erover beklaagde, dat hij geen zaken meer kon doen. Toen heb ik hem verteld over die dreigende arrestatie. Dat had ik ge hoord van hoge functionarissen van het deviezen-instituut en de Bank Negara Indonesia. Ze hadden die acht ton gemist. Ik heb er toen voor gezorgd, dat hij een entré kreeg bij die mensen. Toen hij de volgende dag terugkwam, zei hij opgelucht, dat alles weer in orde was. Maar bij mij rees toen direct de vraag of hij die „clearance" niet had gekregen door de vermiste acht ton op tafel te leggen. Nee, nee, geen verdachtmaking aan net adres van de heer Worms! Ik beschouw hem als een betrouw baar en actief zakenman. Hij moet alleen zijn zakenrelaties wat zorg vuldiger kiezen." Willem L. Oltmans een fantast? Schreef Vrij Nederland's hoofdre dacteur Matthieu SmedtS nog enke le jaren geleden: „het is heel moei lijk te zeggen in welke hoedanig heid de journalist Willem Oltmans bekend is geworden. Als hij bij je op bezoek komt, weet je nooit na mens wie hij komt. Als koerier van de groep Rijkens? Als verte genwoordiger van sommige Indo nesiërs? Telkens vraag je je af als hij weer een verhaal komt ver kopen wie zijn reis ditmaal heeft betaald." Smedts hekelde de manier waar op Oltmans destijds plotseling om zwenkte van pro- naar contra-Rij- kens „De mensen, met wie hij als vriend was omgegaan voelden zich verraden". Oltmans zelf: „Rijkens heeft me nooit een cent betaald. Hij was mijn broodheer niet. Ik accepteer geen geld omdat ik onafhankelijk wil blijven. Toen ik later de activi teiten van de groep Rijkens kri tiseerde, deed ik dat omdat ik het niet eens kon zijn met hun poli tiek. Ze voerden onderhandelingen buiten onze regering om, terwijl on ze jongens op Nieuw Guinea voch ten". INTERNATIONAAL blikaties een wig drijven tussen In- donesië's nieuwe bewind en zijn vriend Soekarno? „Belachelijk. Ik schrijf toch ook heel positief over Soeharto?" Inmiddels gaat- wereldreiziger Oltmans (hij maakte o.m. ook rei zen naar Cuba en Kongo) door met publikaties over Indonesië. Een paar dagen terug weigerde Play boy zijn verhaal over Soekarno. „Dezelfde story gaat nu naar Paris Match. Ik heb er een goede vriend op de redactie zitten, een graaf". Straks vertrekt hij naar Ameri ka, waar hij al jaren woont en zich met politieke lezingen een boter ham verschaft. „Ik heb nog een prachtig verhaal over Indonesië voor de Amerikanen. Dat is een nog groter schandaal. Maar neem me niet kwalijk, de details houd ik voor mezelf". Evenals hij de details van de af- faire-Sutowo vasthoudt. Dat Wil lem Oltmans echter ondanks die te rughoudendheid opnieuw voor sensatie heeft gezorgd, is wel geble ken. De heer Worms overweegt een aanklacht tegen hem. Of hij die zal indienen, is echter nog een vraag. De Arnhemse offi cier van justitie, mr. A. W. Holstein, betwijfelt of hij met een klacht het gewenste resul taat zal bereiken. Oltmans: „Worms heeft zijn neus ge stoten. Reden temeer om door te vechten. Nu knok ik verder en bereid me voor op een nieuwe rel. Maar dat wordt een internationale." Dus nóg fantastischer Oorlogsmisdadigers voor de rechter FREIBURG/WENEN In he Duitse Freiburg en in Wenen zijn giste ren processen gehouden tegen oor logsmisdadigers. Te Freiburg stpnd de 57-jarige ou'd-iSS'er Walter Rhormeyer terecht beschuldigd,van het doden van 1X4 Jo den in '42 en '43 in het Poolse Milec. In de Oostenrijkse hoofdstad veroor deelde een rechtbank ex-kampbeul Leo pold Lanz tot tien jaar. Hij werd schul dig bevonden aan moorden op Poolse Joden in het kamp Kossow. DE SPAANSE SINAASAPPELEN zijn er weer! Plukvers uit Spanje (na 48 uur al op uw tafel boordevol sap en zon, en ...30% rijker aan vitamine C. Profiteer er meteen volop van! Tl. II W.. VOORZITTER CNV TELEURGESTELD: (Van onze soc.-econ. redactie) I Ir. J. Bosma, voorzitter van het ICSWV, verklaarde dat het werkge- 3.5 2 procent „ei- gaat", maar dat dit w,., aanbod gezien moet worden als de bond, de heer J. van Eibergen, is prijs dje de werkgeversorganisaties de gang van zaken bij de wilden betalen voor overeenstemming DEN HAAG De voorzitter van vers-loonbod 1 het Christelijk Nationaal Vakver- gen!|^ al LONDEN Premier Wilson van En geland bezoekt op 16 en 17 fanuari sa- met zijn minister van buiten landse zaken, George Brown, Rome voor een gesprek over de Britse toetre ding tot de EEG. Daarna volgt Parijs op 24 en 25 januari. De bedoeling van de rondreis van Wilson langs de EEG-hoofdsteden begin volgend jaar de mogelijkheden te peilen voor het Britse lidmaatschap van de Euromarkt loononderhandelingen in de Stich ting van de Arbeid zeer teleurge steld, temeer, omdat het beraad voornamelijk is stukgelopen op een punt, ten aanzien waarvan met de vakbeweging, want daaraan wordt nog steeds veel waarde gehecht. De door de vakbeweging verlangde vrijheid om in de bedrijfstakken boven het centraal afgesprokene uit te gaan en de extra's in de niet-consumptieve sfeer te besteden noemde ir. Bosma werkgevers in de stichtingsverga- een schterdeur dering van de vorige week nog voor verdere loonsverhogingen, die op een perspectief biedende sugges tie hadden gedaan. De heer Van Eibergen deelde ons desgevraagd mee, dat de werkgevers weliswaar van het bestemmen van loonsverhogingen boven de algemene toetsingsnorm in de niet-consumptieye sfeer niets wilden weten, maar dat ir. K. v. d. Pols, vice-voorzitter van het Centraal Sociaal Werkgevers Verbond, in de discussie daarover had ver klaard: „Als extra loonsverhoging door werkgevers en werknemers in de bedrijfstakken overeengekomen, zou den worden aangewend voor verbete ring van de pensioenen, dan is er met ons over te praten." „Deze suggestie bood perspectie ven", aldus de heer Van Eibergen, „en ik heb vandaag duidelijk laten blijken dat we bereid waren er op in te gaan; maar de suggestie bleek in eens ingeslikt te zijn". De CNV-voor- zitter zei hoop op overeenstemming gekoesterd te hebben omdat de werk gevers en de werknemers het over de analyse van de huidige problematiek (blijkens het economisch rapport van de SER) praktisch eens waren. „Wij hebben ernstig gepoogd om er uit te komen, maar het is helaas niet ge lukt". Onmogelijk CNV-secretaris C. A. Bakker voegde daaraan toe, dat het voor de vakbewe ging een „onmogelijke" zaak is geble ken om op centraal niveau loonstijgin gen af te keuren, die door de vakbon den op bedrijfstakniveau met de werk gevers worden overeengekomen. „Wij als vakbeweging vinden de situ atie ook wel ernstig, maar zij is toch niet van dien aard, dat volgend jaar een vermindering van het reëel besteed bare inkomen moet worden geaccep teerd. Vandaar onze indexatieclausule, die we overigens wilden laten vallen indien de regering bereid zou zijn de kosten van de ziekenfondsverzekering te beperken, waardoor de kans op aantasting van het reëel besteedbare inkomen aanzienlijk zou worden ver- De voorzitter van het NVV, de heer A. H. Kloos, zie hierover dat de oplos sing waarnaar door de regering nu wordt gestreefd (het laten vallen van het eigen-risico-plan en een extra pre mieverhoging voor het ziekenfonds tot 6.6 procent) „politiek wel gemakkelijk is, maar de moeilijkheden naar het be drijfsleven overhevelt". De werkgeversvoorzitter meende, dat regionale cao's de vrijheid van onderhandelen zouden vergemakke lijken, omdat de arbeidsmarkt van streek tot streek verschilt, „maar die cao's zijn er nu eenmaal niet". (De vakbeweging wijst deze ge dachte af, omdat er dan een nieuw soort „gemeenteklassificatie" zou worden ingevoerd, waarvan de werknemers met zoveel moeite zijn afgekomen. Overigens bestaan er, zo verklaarde de heer Bakker van het CNV, ook nu reeds grote loon- verschillen per streek, omdat de cao's voldoende mogelijkheden tot differentiatie bieden. In sommige bedrijfstakken bestaan voor hetzelf de werk verschillen van 50 per week). Zowel de werkgevers als de werkne mers zijn het er over eens, dat de on derhandelingen in de stichting in ernsti ge mate zijn bemoeilijkt door de omstandigheden, dat nog steeds niet bekend is in hoeverre de kosten van levensonderhoud volgend jaar zul len worden beïnvloed door de lasten der sociale verzekeringen en de al of niet vervroegde doorvoering van de verhoging der omzetbelasting. De benedenstad van Bogota in Columbia veranderde in een meer, doordat de rivier de San Francisco buiten haar oevers trad. In de hoofdstraten kwamen de auto's tot ver over de assen in het water te staan. (Advertentie) Belangrijke vooruitgang bij bestrijding van pijn en griep! V/er middelen In één tablet helpend snel en doen wonderen! De kennis van pijnbestrijding is in de loop der jaren groter geworden, i Er is vastgesteld waar en hoe pijn ontstaat en men heeft geleerd pijn te meten. Men heeft kans gezien de werking van een der oudste pijnbe- strijders door toevoeging van daar na ontdekte middelen belangrijk te versterken. Eén der bestanddelen is het betrouwbare maagmiddel Che- farox, dat een teveel aan maagzuur neutraliseert. De combinatie is ide aal om pijn of griep snel en doel" treffend te bestrijden. Na afloop van de stichtingsvergade ring hielden beide partijen een perscon ferentie. Die van de werkgevers werd niet bijgewoond door vertegenwoordi gers van de prot. chr. en r.k. organisa- In vierentwintig uur tijd is Den Haag veranderd. Grondig. Van wat bizarre pretstad met wuf te etalages vol springende Pieten, rare beesten en een compleet sprook jesspel plonsde men eerst in het an dere uiterste. Neergelaten gordijnen, rolluiken of zo maar kale vakken met hier en daar in een hoek nog een vergulde klomp of mijtertje. Toen begon de sneeuw te dalen. Op straat een enkele kleffe vlok on dergaand in een regenstroom. Ach ter de etalageruiten echter een mil de droge stortvloed met zilveren glit- tertjes erin. In de winkels zelf een rappe om bouw van met marsepeinen gebit ten, worsten en boekjes met „Hoe haal ik mijn rijbewijs" beladen ta fels tot kaarsentafrelen. Een kaars was tot voor enige ja ren wit of rood. Ik heb nu puur gouden, zilveren, pimpelpaarse, met kathedraalruiten en kabouters met een aansteekpluimpje op hun muts Den Haag is uit de sinterklaasroes ontwaakt om regelrecht de materie le voorbereidingen van het kerst feest aan te vatten. Langs het Noord einde, dat niet deelt in de bevoor- Stadsmens rechte positie van de Paleispromena de heeft men winkel aan winkel, en dus huis naast huis, kerstbomen met lichtjes en guirlandes langs de ge vels geplaatst. Als het nu maar (link regenen wil blijven die vast wel staan tot de bruidsstoet van 10 januari er langs trekt. Er is iets koortsachtig in de Haagse drang om opgewekt en vro lijk en druk te doen. Dat wappert maar met vlaggen op de Plaats, de lichtjes kronen, slingers en pauweve ren branden (of branden niet, maar hangen wel) boven de straten. En nu alle gordijnen en alle rollui ken weer opgehaald zijn pronken de etalages in rood en goud, groen en wit. Bleeklachende poppen in twin kelende jurken stellen het leven voor als een elegant loest; muren, wallen, bergen van blikjes met uit heemse en veelkleurige lekkernijen vragen om een bestorming; flessen rijen zich, een ieder uitdagend zich een kenner te tonen. Maar toch valt iedere avond om zes uur de stilte over de stad. Dan gaat iedereen huistoe. De vlaggen worden ingehaald, de lichtjes blijven branden. De regen valt Spettert op de wit te bollen en lichtslingers, vormt plassen op de trottoirs, die bij mooi weer zo keurig lijken^ maar nu vol dalen en diepten blijken te zijn. Over de smalle vluchtheuvels bij de tramhalten spuiten modderfonteinen bij het passeren van elke auto. Wat is het moeilijk een grote, een vrolijke, een wervelende stad te zijn! En niet een werkeloze clown met een feestneus op te lijken. Alleen in de verre woonwijken gaat het leven gewoon verder. Rij zen de flatblokken en -torens. Dui zenden lichtjes pinken achter de ra men en laten een roze gloed op de donkere hemel schijnen. Tot stuk voor stuk de lichtjes do ven. De mensen slapen gaan. Zonder even nog holderdebolder de binnenstadse glorie te willen be kijken. Eigenlijk is het heel moeilijk een stadbewoner te zijn. (Van een onzer redacteuren) PORTÜGAL wil een miljoen emi granten naar Mozambique over brengen. Dit aantal staat gelijk met de geschatte bevolkingsgroei in Por tugal in de komende tien jaren. Op die wijze hoopt men een grote uit vele rassen bestaande gemeenschap te vormen en iets te kunnen doen aan de uitbreiding van de blanke minder heid. Er wonen thans ongeveer 90.000 blanken en zeven miljoen niet-blanken in Mozambique. Zuid-Afrika en Rhodesië zullen een belangrijke rol spelen in de Portugese Dlannen. Daaruit valt wellicht ook te ver klaren. waarom de blanke illegale regering van Rhodesië de jongste eisen van Enge land naast zich heeft neergelegd. Achter de schermen is er nauwe samenwerking tussen Portugal, Zuid-Afrika en blank Rhodesië om een bastion te vormen, dat staande kan blijven als de druk van overig Afrika sterker wordt. Twee grote projecten moeten de massale emigratie naar Mozambique mogelijk maken. Het ene is een aardgas-pijplijn van Mo zambique naar Zuid-Afrika; het andere de Cabora Bassa-dam, die de Zam- besivallei van achtergebleven gebied moet maken tot belangrijk industrie- en landbouwgebied. De onderneming, die enorme bedragen kost, Haalbaar? lijkt te hoog gegrepen Het verdient eenter aan dacht, dat jaarlijks bijna 100.000 Portugezen naar overzeese gebieden emigreren. Als men deze mensen uitsluitend naar Mozambique laat gaan en tevens de vele duizenden militairen die in Afrika dienen kan bewegen, zich daar te vestigen kan het miljoen royaal in tien jaar worden gehaald. De vergelijking met Angola, waar massa-emigratie mislukte, zou niet opgaan, omdat Mozambique rijk is aan bodemschatten en de zaken daar grootscheeps worden aangepakt. De pijplijn zal de gasbel in Moamba (100 km noordelijk van Lourenzo Marques, hoofdstad van Mozambique) verbinden met Witwatersrand in Zuid-Afrika. Nog groter verwachtingen heeft men echter van het Zambesi- vallei-project in het noorden. Als de dam (over vijf jaar rekent men) vol tooid is, zal z(j een krachtstation bedienen met een capaciteit van zeventien miljoen kilowattuur. De dam zal ook de Zambesi-rivier tot 350 km in het oerwoud bevaarbaar maken. Het werk wordt gefinancierd door Zuid-Afrika, dat met Rhodesië en Malawi (het vroegere Njassaland) tot de begunstigden zal behoren. Buitenlands kapitaal wordt voor het eerst door Portugal aangetrokken, om de grootscheepse Ontginning plannen met Mozambique te kunnen uitvoeren. Fransen, Duitsers, Japanners, Amerikanen en Britten hebben volgens de Guardian al hun deel opgeëist bij de ontginning van het aan delfstoffen rijke gebied. Er zijn al buiten'.andse ondernemingen aan het werk. Zo wordt ook aan een staalfabriek gebouwd. Goud. uranium en diamant worden volgens een ontwikkelingsplan gedolven. Er werd een droogdok gebouwd om de scheepvaart en overzeese handel nog extra te steunen. En als alles over vijf jaar inderdaad klaar is, zal er meer dan een miljard gulden in Mozambique zijn geïnvesteerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 5