Nieuwe Leidse Courant! LOOINOVERLEG MISLUKT Commentaren Afvloeiing kost zes min. JAMIN Geschenken voor Pieter en Margriet Post verwerkte 30 pet. minder Werkgevers boden 3,5 plus 2 pet. Spoedig gesprek met regering Ziekenfondspremie tot 6,6 procent verhoogd in plaats van tientje' Belgische agenten geschorst Mist hindert verkeer Woensdag 7 december 1966 47ste Jaargang CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 - Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 0,93, p. m. 3,97, p. kw. 11,90 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Grootste viaduct van W.-Duitsland Twee jaren lang zijn honderden arbeiders bezig geweest om dit grootste viaduct van West-Duits- land gereed te krijgen. Het via duct voert de Autobahn over de Roervallei tussen Düsseldorf en Essen en betekent een belang rijke verbetering in de verbin dingen tussen deze twee grote steden. Het viaduct is maandag het verkeer opengesteld. De hoop om na een reeks van mislukte onderhande lingen weer tot een akkoord te komen werd in enkele uren tijds de bodem inge slagen. De drie vakcentrales eisten een loonsverhoging van 4 procent bij contract herziening plus 2 procent per 1 juli. Gevoelig (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG De hoop van de centrale werkgevers- en werknemersorganisaties om na een reeks mislukkingen in vo rige jaren weer eens overeenstemming te bereiken over het te voeren loonbeleid is gistermiddag in enkele uren tjjds de bodem ingeslagen. Het grote struikelblok bü de (voortgezette) bespre kingen in de Stichting van de Arbeid was de eis van de vakbe weging, dat loonsverhogingen die boven de vast te stellen al gemene toetsingsnorm voor 1967 zullen uitkomen, niet zouden mogen worden afgekeurd, maar besteed zouden moeten worden in de niet-consumptieve sfeer (verbetering pensioenen, spaar loon, winstdeling e.d.) Direct na het mislukken van de on derhandelingen heeft het bestuur van de stichting een gesprek met de rege ring aangevraagd. Dit overleg zal ver moedelijk nog deze week vrijdag plaatsvinden. Regen of sneeuw DE BILT Het komende etmaal komt ons land onder invloed van een nieuwe oceaandepressie waarvan het centrum nabij IJsland zal zijn gelegen. Voorafgaande aan de nieuwe storing passeert eerst een gebied met wat ho gere luchtdruk met weinig wind maar in de loop van de nacht neemt de wind echter weer toe uit zuidwest tot zuid. De mistvelden, die in het gebied van hogere luchtdruk voorkomen zullen daardoor worden verdreven. Het neer- slaggebied van de depressie zal ons land in de loop van de dag bereiken. De neerslag zal in hoofdzaak regen zijn maar hier en daar kah vooraf wat natte sneeuw vallen. DE BILT Optrekken van de nog aanwezige mist door geleidelijk tot matig en langs de kust tot krachtig toenemende wind tussen zuid en zuidwest. Morgen in de loop van de dag van het westen uit enige regen mogelijk. Hier en daar ook wat natte sneeuw. Weinig verandering in temperatuur. 8 december ■fe Visser 't Hooft schreef Himmler - pag. Kernmerk Willem Oltmans heeft weer eens van zich doen spreken. Moei zijn waarschuwing tegen de scheepsbouw-transactie met Indonesië serieus ge nomen worden In een gesprek met een onzer verslaggevers liet hij het achterste van zijn tong niet zien. Zie pagina 5. Nederland verivaclit miljoen Amerikanen - pag. Radio/TV L.A1 schreeuwen, dal ulle mensei (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Naar alle waar schijnlijkheid zou de regering van daag de Tweede Kamer meedelen, dat ze bereid is het omstreden „tientje van Veldkamp" terug te nemen en in plaats daarvan de premie voor de verplichte zieken fondsverzekering per 1 januari a.s. te verhogen tot 6,6 pet. Zoals bekend stelde het kabinet- Zijlstra onlangs de premie vast op 6£ pet. en besloot het de ziekenfonds patiënten bij verpleging in een zieken huis 10 per dag te laten bijbetalen gedurende een periode van dertig dagen. De Tweede Kamer heeft vorige week deze bijbetaling van de hand gewezen. Minister-president Zijlstra beloofde toen dat, >n afwachting van nader over leg tussen minister Veldkamp en do Tweede- Kamercommissies voor socia le zaken en volksgezondheid, de maatre gel niet zou worden uitgevoerd. Dit overleg heeft gistermiddag plaatsge had. Na afloop werd namens beide com missies het volgende meegedeeld: „De commissies zijn van oordeel, dat de maatregel met betrekking tot het eigen risico in de ziekenhuisverpleging van 10 gedurende 30 dagen dient te wor den teruggenomen en dat de premie voor de verplichte ziekenfondsverzeke ring dient te worden verhoogd van 6,2 pet. tot 6.6 pet., zulks in afwachting van nadere adviezen over het dragen van eigen risico door de ziekenfonds verzekerden en over de toekomstige premie." Minister Veldkamp, die vergezeld was van de staatssecretaris voor de volksgezondheid dr. Bartels. zegde de Kamercommissies toe op zeer korte termijn contact te zullen opnemen met de minister-president en het ka- Tegenstelling Belangrijk was de mededeling van de bewindsman dat de ziekenfondspre- voor 1 januari a.s. nog kan worden veranderd (lees: verhoogd), mits de uit- ■oeringsorganen. t.w. het gemeenschap- neliik administratiekantoor en de be drijfsverenigingen, uiterlijk donderdag morgen 8 uur weten waaraan zij zich hebben te houden. Deze mededeling stond in lijnrechte tegenstelling tot wat ministei Veldkamp vorige week in de Kamer premier Zijlstra heeft laten vertellen, nl dat de premiebeschikking van 6.2 pet. technisch en administratief niet meer ongedaan kan worden ge maakt. De premie van 6,6 pet., die de Kamer commissies voorstaan, zal slechts een half jaar gelden en wel tot 1 juli a.s.. dc datum waarop hoogst waarschijnlijk de volksverzekering te gen jware geneeskundige risico': werking zal treden. Tegen lie tijd zal dan. op grond van de te verwachten adviezen van de Cen trale raad voor de Volksgezondheid en de Ziekenfondsraad, nader kunnen wor- Toen de partijen gisteren in de na middag zichtbaar teleurgesteld de ver gaderzaal verlieten lagen de kaarten als volgt op tafel: VAKBEWEGING Dc drie vakcentrales eisten (na een aanvankelijke eis van 5 procent-in eens) een loonsverhoging van 4 procent bij contractherziening plus 2 procent per 1 juli, alsmede a. opneming van een indexatieclausule, op grond waarvan een extra loonaan- passing zou moeten plaatsvinden in dien het reëel besteedbare inkomen der werknemers door een te grote kostenstijging zou worden aangetast. In een later stadium van de onder handelingen was de vakbeweging be reid deze clausule te laten vallen op voorwaarde, dat de overheid uit de algemene middelen 100 miljoen zou aanwenden om de premiekosten van de ziekenfondsverzekering te druk ken. (Met dit bedrag zou de te ver hogen premie bij vervallen van het éigen risico-plan voor de zieken huisverpleging toch beperkt kun nen blijven tot 6.2 procent): b. de bepaling, dat hogere loonstijgin gen dan de algemene toetsingsnorm niet zouden mogen worden „terugge draaid", maar zouden moeten worden aangewend in de niet-consumptieve den bezien of tot een of andere vorm van eigen risico moet worden besloten.! Dan zal ook de hoogte van de premie WERKGEVERS opnieuw aan de orde komen. erkgeversorganisaties gingen i Beperkte ruimte Als het kabinet conform het advit van de Kamercommissies beslist, zal de premie voor de verplichte ziekenfonds verzekering in totaal met 0.8 pet. stij gen (van 5,8 tot 6,6 pet.). Dit legt een extra oeslag op de toch al beperkte ruimte voor loonsverhoging. De Kamercommissies hebben giste- n een vrijwel unaniem standpunt in genomen. Eén commissielid verdedigde de opvatting, dat het probleem van de kostenstijging bij de ziekenfondsverze kering nu dient te worden opgelost door verhoging van de overheidsbijdra ge over 1967 in plaats van door premie verhoging. Nederlands meisje in auto meegenomen ANTWERPEN Tegen twee Belgische agenten van de mobiele brigade is in Antwerpen een justitieel onderzoek be gonnen. Beide politiemannen zouden hun boekje te buiten zijn gegaan tegenover ""?n Nederlands meisje. Het meisje, afkomstig uit provo-krin gen, werd door de agenten in een politie auto meegenomen omdat zij niet over geldige papieren beschikte. Dezer dagen moest het meisje voor een verhoor op het politiebureau komen. Daar heeft zij verklaring afgelegd over het gedrag de agenten. Beide agenten zijn in wachting van het verdere onderzoek ge schorst. Een zwaar beladen truck met op legger is nabij de centrale Hem- weg in Amsterdam gekanteld en in een berm terecht gekomen. De bestuurder, de 34-jarige Jélle de Boer, moest naar het ziekenhuis. Het ongeluk gebeurde doordat de lading, veertig rollen papier van elk 500 kg, ging schuiven. rige week dc onderhandelingen in met een bod van 3.5 procent loonstijging bij contractsherziening plus 1.5 procent per 1 juli. Dit bod werd later verhoogd tot resp. 3.5 plus 2 procent. Daarbij stelden zij evenwel uit drukkelijk de voorwaarde, dat de vakcentrales hun verlangens t.a.v. de indexatieclausule en het niet-afkeu- ren van te hoge lonen zouden laten vallen. Tot het eerste bleek de vakbe weging, zoals gemeld, voorwaardelijk bereid, maar haar eis m.b.t. eventue le loonstijgingen boven de algemene toetsingsnorm wilde zij onder geen beding laten varen. En daarmee was het beraad in de Stichting van de Arbeid voor de zo veelste keer vastgelopen, ondanks de vrij optimistische verwachtingen, waar mee zowel in werkgevers- als in werknemerskringen vorige week don derdagavond de eerste ronde werd af gesloten. Voor vervolg zie pag. 2 Dhani ontlast Soekarno DJAKARTA Omar Dhani dc voor malige Indonesische luchtmachtbevel hebber, heeft tijdens zijn proces te Dja karta gezegd, dat president Soekarno buiten dc mislukte staatsgreep van vo rig jaar stond. Men had verwacht dat Dhani, die wordt beschuldigd van medeplichtig heid aan de communistische staatsgreep, Soekarno zou belasten. Hij keerde zich echter met nadruk tegen suggesties dat Soekarno op een of ande re manier verantwoordelijk was. Eerder verklaarde Dhani dat Soe karno wel met de staatsgreep instem- DEN HAAG Wegverkeer, luchtver keer en scheepvaart hebben de gehele morgen ernstige hinder van de plaatselijk soms zeer dikke mist ondervonden. Er waren op de rijkswegen nogal wat kettingbotsingen, maar het aantal ver keersongelukken was niet groter dan ge woonlijk. Bij een kettingbotsing op de weg Utrecht-Den Haag waren twintig auto's betrokken. Twee mensen werden gewond. Op de Nieuwe Waterweg was het zicht vanmorgen vjjftig meter. Voor Hoek van Holland lagen rond het middaguur meer dan 35 schepen te wachten tot ze binnen zouden kunnen lopen. Er was vanmorgen in het geheel geen uitgaand verkeer. Ook od het Noordzeekanaal lag de scheepvaart stil. Urenlang kon er geen vliegtuig op Schiphol landen of stijgen. Op Zestien hoven konden alle uitgaande vluchten echter doorgaan. Alleen moest een NLM- vlucht terug naar Eindhoven. Met bromfiets tegen trein TIEL Dc 20-jarige mejuffrouw J. den Hartog uit Eist is gistermiddag op de nict-bevciligde overweg aan dc Groenstraat met haar bromfiets tegen een trein uit Geldermalsen gebotst en op slag gedood Het treinstel had anderhalf uur ver traging wegens beschadiging en moest door een diesellocomotief worden weg getrokken. (Van onze sociaal-economische redactie) UTRECHT Tot de ongeveer 800 werkne mers, die bij de Demka staalfabriek in Utrecht worden ontslagen, behoren 180 buiten landse arbeidskrachten. Op het ogenblik z(jn er in totaal 250 buitenlanders in dienst. Voor vervroegd pensioen komen 130 man in aanmerking, die reeds de 60-jarige leeftijd zijn gepasseerd. De 300 man personeel, die voor overplaatsing naar IJmuiden in aanmerking komt, moet daar woningen gaan betrekken van 130 tot 160 gulden huur per maand. De directie van Hoogovens past de eerste twee jaar het grootste verschil tussen de oude en de nieuwe huur bij, op voorwaarde dat de betrokken man zelf per maand 22 bijdraagt. De volgende twee De afvloeiingsregelingen voor de 1150 man Demka- personeel zullen naar schatting vijf a zes miljoen gulden kosten. Tijdens het overleg kregen de vak bonden nog de toezegging, dat Hoogovens per jaar twee ton in het Demka-pensioenfonds zal storten voor aanvullende pensioenregelingen. De pensioen regeling bij Demka laat nogal wat te wensen over Eerst na overneming door Hoogovens is bij het be drijf iets gedaan aan de verbetering van de pensioen voorzieningen. Op het arbeidsbureau neemt men aan dat het el ders plaatsen van de ontslagen handarbeiders in de metaalnijverheid weinig moeite zal kosten. Moeilijker te plaatsen zijn de wat oudere beambten. Er stonden eind november nog 1648 aanvragen voor metaalarbeiders open. Dit is of liever was de wo ning van de beeldhouwer Slamovic Miletic aan het Rustenburg in Zaandam. Gisteren werd met het slopen begonnen. Vandaag zou de woning tegen de grond gaan, hoe wel de beeldhouwer en zijn vrouw weigerden het te verlaten. ISVV-bond vraagt: Fonds voor fusie slachtoffers UTRECHT Ondernemingen moe ten niét alleen gelden reserveren voor investeringen, maar ook voor uitkerin gen aan werknemers. De gezamenlijke werkgevers dienen fondsen in het leven te roepen voor het verschaffen van zekerheid aan werkne mers die als gevolg van rationalisatie, fusie of bedrijfssluitingen hun plaats in het arbeidsproces verliezen, aldus „De Eendracht", liet orgaan van de Al gemene Bedrijfsbond Textiel en Kle ding, aangesloten bij het NVV. bonbons niet duur wel heerlijk T^ORIGE week kon nog hoop op succes bij de loononderhande lingen in de Stichting van de Ar beid worden geconstateerd, omdat er tussen werkgevers en werkne mers een grote mate van overeen stemming was bereikt bij het for muleren van de uitgangspunten en de doelstellingen van het volgend jaar te voeren loonbeleid. Gisteren reeds is die hoop vervlo gen, want opnieuw zijn de onder handelende partijen zonder een ak koord uiteen gegaan. Op één be langrijk detailpunt bleken de me ningsverschillen tóch weer te groot te zijn. Dat is jammer, want juist in de huidige situatie immers zou een eenstemmig nastreven van een ge meenschappelijk doel (herstel van het economisch evenwicht en het behoud van voldoende werkgele genheid) van het grootste belang zijn. De kwestie, waarover de bespre kingen gestruikeld zijn, is echter een uiterst gevoelige. Zij is te vergelij ken met een door duisternis on zichtbare steen. Zowel werkgevers als werknemers hebben er zich in de afgelopen jaren al meermalen flink aan gestoten. Maar, misschien gaat er in het ko mende overleg tussen de Stichting van de Arbeid en de regering toch nog een lampje branden. Voor verdere commentaren zie elders in ons blad. Jeugd bij huwelijk DEN HAAG Woensdag 14 en vrij dag 30 december krijgen verschillende deputaties gelegenheid op palels Soest- dijk geschenken aan te bieden aan prin* ses Margriet en mr. P. van Vollcnho- ven. Op 21 december bieden delegaties van het personeel van het Koninklijk Huis geschenken aan. Bij loting zijn 22 scholieren aange wezen, die als deputatie namens de jeugd van Nederland de huwelijks plechtigheid in de Grote of SL Ja- cobskerk te 's Gravenhage op 10 ja nuari mogen bijwonen..In totaal had den zich 2360 scholieren, die allen op 10 januari geboren zijn, aangemeld. Uit elke provincie is een jongen en een meisje gekozen. Voor Zuid-Holland zijn dit Jeannette van Anraat (16) en Maarten Willem Smeets (10), beiden uit Den Haag. Voor Noord-Brabant: Yvonne Leonore van Waveren (17) uit Eindhoven en Piet van de Sangen (12) uit Veghel. Voor Zeeland: Laura Kruys Voorberge (12) uit Goes en Jaap Donze (14) uit Schoon- dijke. De 22 scholieren komen op 9 januari met begeleiders naar Den Haag en wor den daar door minister Diepenhorst ontvangen Door zuiniger Sinterklaas? (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De PTT heeft rond de Sinterklaastijd een sterke teruggang in de verwerkte pak- ketpost geconstateerd. Over het gehele land genomen bedraagt die maar liefst 30 procent. Zo verwerkte Den Haag in deze pe riode rond 15000 pakketten, tegen 20.000 in 1965. Voor Rotterdam zjjn de cijfers respectievelijk 14.000 cn 19.000. Dat deze ontwikkeling in ver band kan staan met de huidige economische situatie of beter waarschijnlijk, de berichtgeving hierover, mag worden aangeno men. Andere jaren omstreeks Sinterklaas moest de PTT in vele steden altijd losse hulpkrachten aantrekken voor de bezorging, terwijl het eveneens ge bruikelijk was, dat extra vervoermid delen voor dit doel werden gehuurd. Dit jaar niets van dit alles. In eigen beheer kon men de zaak gemakkelijk Nu mag men ook weer niet voorba rig zijn met zijn conclusies. Een duide lijke factor die het aantal verwerkte pakketten doet teruglopen is nl. ook de veranderende gewoonte deze zen dingen in de Kersttijd aan te bieden. Verschuiving van Sinterklaas naar Kerst derhalve, een tendens, die de af gelopen jaren merkbaar is. Echter is deze ontwikkeling bepaald niet volle- Trouwens, dat dc economie van in vloed is heeft de P.T.T. ook in een andere sector kunnen constateren. Dc ontsparing bij de Rijkspostspaarbank was in november 2,7 miljoen minder dan dezelfde periode in 1965. Anders gezegd: werd in november van het vo rige jaar, bij de RPS 5,5 miljoen meer opgenomen dan ingelegd, in november 1966 bleek dit cijfer de helft terugge lopen te zijn tot 2,8 miljoen. In Noordrijnland CDU in oppositie DUESSELDORF In de Westduitse deelstaat Noordrijnland - Westfalen hebben de sociaal-democraten en de li beralen besloten samen een nieuwe re gering te vormen. De voorzitter van de SPD in deze bondsstaat, Kühn, is door zijn fractie voorgedragen als nieuwe premier. Dit staat gelijk met een motie van wantrouwen in de huidige CDU-FDP-regering onder Franz Mey- Bij de verkiezingen voor de Landdag die de afgelopen zomer zijn gehouden, kregen de SPD 99. de CDU 86 en de FDP 15 van de 200 zetels. Sedertdien regeerden de CDU en de FDP dus met een meerderheid van slechts twee stem men. De nieuwe verhouding is 114 - 86.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1