Quick Boys is kansloos tegen sterk Zwart Wit AJAX KAN LIVERPOOL WEERSTAAN LIVERPOOL IS NIET IN VORM OP „ANFIELD Sinterklaas bij Ajax NIET VEEL ERVARING HOPEN OP BEGROTINGSDEBAT Rotterdammers tonen op zwaar veld toppositie volledig waard te zijn In beatstadLiverpool staat de Amsterdammers wat (lawaai) te wachten Keller breekt Duits record HOKIJ kan niet scoren tegen Luik NIEUWK LEIDSE COURANT LONDEN De meest spectaculaire gebeurtenis in de eerste divisie van het Engelse voetbal vond reeds woensdag jl. plaats: Manchester United nam door een 2-1 zege op Leicester de leiding over van FC Chelsea, dat vijf weken bovenaan had gestaan. Drie dagen later leed de nieuwe kop loper met een 1-2 nederlaag in Birmingham tegen Aston Villa het eerste verlies na twee maanden. 99 Voor 30.000 toeschouwers ln Villa Park was de aanval van de grote na men de grootste desillusie. Want on danks een groot veldoverwicht gedu rende de gehele wedstrijd gelukte het alleen aan Herd de Aston-doelman Withers eenmaal te overwinnen. Matt Busby, de bijna legendarische leider van de Mancunians bleef echter optimistisch: nooit zag ik een aanval meer kansen verknoeien dan vandaag. Maar on danks alles worden we kampioen, want als het er op aankomt speelt geen ploeg zulk goed voetbal als United. Chelsea deelde in een zwakke wedstrijd de punten met beker houder Everton (11) en staat thans op de tweede plaats met een achter stand van een punt en voor kam pioen Liverpool, dat Sheffield United voor 43.000 bezoekers aan de An- field Road in de 88ste minuut door St. John gelukkig met 10 bedwong. Een van de beste prestaties van zaterdag werd verricht door West Ham United dat tegen West Bromwich Albion tot een 30 zege kwam. West Ham had vijf man van het eerste team moeten vervangen, omdat deze nog steeds kampten met darmstoornissen sinds de door-de-weekse trip naar Caïro. De uitslagen in de eerste divisie luiden: ArsenalBurnley 00; Black poolFulham 01; Aston Villa Manchester United 21; Chelsea Everton 11; Leicester CityStoke City 42; Liverpool—Sheffield United 10; Manchester CityNottingham Forest 11; Sheffield Wednesday Leeds United 20; SunderlandTot tenham Hotspur 01; West Ham UnitedWest Bromwich Albion 3o In Duitsland De grote winnaar van de vijftiende speeldag in de Duitse Bundesliga was Hannover 96 met een 3—0 tegen Meide- richer SV. Deze twee punten en drie treffers brachten de „96" van de ne gende naar de vijfde plaats od de rangschikking. Van de eerste acht teams wonnen alleen Eintracht. Frankfurt en Bayern München. Beide clubs zegevierden met onverwacht grote cijfers: Frankfurt met 41 over Bremen en FC Bayern met 50 over Kaiserslautern. Kop loper Eintracht Brunswijk dwong München Gladbach op eigen terrein «en doelpuntloos gelijkspel af. De uitslagen luiden: FC Nürnberg TSV München 1860 22; Bayern Mün chenFC Kaiserslautern 50; Ein tracht FrankfurtWerder Bremen 4 1; Hamburger SVBorussia Dortmund 11; Rot-Weis EssenFC Köln 13; Fortuna DüsseldorfFC Schalke 04 31; Borussia München-Gladbach Eintracht Braunschweig 00; Han nover 96Meidericher SV 30; Karls- ruher SCVFB Stuttgart 41. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM Ajax en Li verpool hebben nog niet veel er varing in de strijd om de Euro pa Cup I: de roodwitte Amster dammers hebben slechts acht duels achter de rug, terwijl de Engelsen woensdagavond voor hun tiende Cup-duel binnen de lijnen van het Olympisch Sta dion komen Het is overigens de derde keer, dat Ajax aan de strijd om de felbegeerde Europese beker voor landskampioenen deel neemt. Ver hebben de Amster dammers het echter nog nooit geschopt: in 1957-'58 werden zij met 22 en 04 door Vasas Boedapest in de tweede ronde uitgeschakeld na het Oostduitse Witmuth met een 31 zege en een 01 nederlaag te hebben ge wipt en ook het tweede optre den van de roodwitten was wei nig succesvol: in 1960-'61 gingen zij reeds in de eerste ronde tegen het Noorse Frederikstad roem loos ten onder (00 en 34). Dit seizoen kwam Ajax in de eerste omloop (tegen het Turk se Besiktas) beter voor de dag. Groentje Liverpool is eigenlijk nog maar een „groentje" in de strijd om de Europa Cup: een „groen tje", dat overigens voor grote verrassingen kan zorgen: verle den jaar namen de „Reds" voor het eerst deel en slaagden zij er bijna in de finale te bereiken. Slechts met veel moeite wist de latere bekerwinnaar Internazio- nale Milaan Liverpool dankzij een 30 zege voor eigen publiek uit te schakelen. Daarvoor had de ploeg uit de Beatstad overi gens geluk gehad door na loting in Rotterdam FC Köln te wip pen. Yeats c.s. bereikten dit seizoen de tweede ronde ten koste van Pretrolul 'Pluski. MAANDAG 5 DECEMBER 196» (Van onze sportredactie) LEIDEN „We hopen op het begrotingsdebat..." Drs. T. Pley en de heer J. Bosch samenstellers van het rapport betreffende een onderzoek naar de opvoe ding op de scholen in Lei den, waarover wij de afge lopen week reeds schreven winden er geen doekjes om: „Wij begrijpen uiter aard dat de Gemeente niet één, twee, drie gymnastiek zalen uit de grond kan stampen. Maar we hopen wel dat men er tijdens het dig gehad om in de Sleutel- onvoldoende, 23 te klein (min- begrotingsdebat enige aan- stad door middel van een en* der dan 172 m2). 14 rnet een quête een rapport samen te slechte vloer, 4 zalen te laag, dacht aan zal besteden. Er stenen OVer de „Lichamelijke 18 onveilig, 21 niet voorzien zijn immers genoeg kleine opvoeding op de scholen". En van de nodige toestellen en dingen, die verbeterd kun- daarbij is zij tot verbijste- handgereedschap, 25 onvol- nen (en moeten) worden.-" rende conclusies gekomen: doende verlicht en 16 beschik- „Wij hebben dit rapport ge- ten niet over voldoende was- Bosch overigens niet om uitsluitend negatieve pun ten op te sporen: „Wij zijn bij onze enquête, waarvoor wij overigens bijzonder veel medewerking van de scho len hebben gehad 86 pet werkte mee en dikwijls Een half jaar heeft een maakt naar aanleiding van de en kleedgelegenheid. En dat commissie van de Kon. Ned. toestand in Zuid-West, maar is toch wel een hele waslijst". Ver. van leraren en onderwij- toen we begonnen wisten wij zers in de lichamelijke oefe- niet dat het resultaat zo ont- TL rtlrti rr nnci'fïo/c ning uit Leiden en omgeving moedigend zou zijn; zonder Cllllg pOSlllCTS bestaande uit drs. T. Pley en overigens de Rijks richtlijnen de heren J. Bosch, F. de Haan aan te houden zyn er nog en W. P. Leenen er voor no- altijd 22 (van de 49) zalen kwamen de formulieren reeds twee dagen nadat we ze op de bus hadden ge daan al terug ook gun stige aspecten tegengeko men. Het waren er alleen jammer genoeg zo weinig". Niet voor niets Deze week zal moeten blij ken of de Leidse leraren en onderwijzers in de lichame lijke oefening niet voor niets hebben gewerkt om het rap port zo vlug mogelijk rond te krijgen: „Wanneer er tijdens het begrotingsdebat enige aandacht aan wordt besteed, zijn wij tevreden. We begrij pen, dat de gemeente finan cieel erg moeilijk zit en dat zalen niet uit de grond kunnen worden gestampt Maar er zijn zoveel van die kleine dingen, die beslist geen „deuk" aan de begroting zouden toebren gen, die kunnen (en moeten) worden verbeterd. De zalen en gymnastieklessen zouden er daardoor bijzonder veel op vooruit gaan (Van een onzer verslaggevers) KATWIJK Weer of geen weer, op Nieuw-Zuid kan al-tijd worden gevoetbald. Dat is zaterdagmiddag opnieuw gebleken: terwijl er door het gehele programma een forse pennestreek was gehaald in verband met de overvloedige regenval van de laatste dagen, was het schitterend in de duinen gelegen Katwijkse sport park nog redelijk bespeelbaar. Alleen in de doelgebieden waren er enige symptomen van modder te besveu- reiu Van die uitstekende kwaliteit van Nieuw-Zuid hebben Quick Boys en Zwart Wit '28 zaterdag middag gebruik gemaakt om de spieren soepel te houden. En het handjevol toeschouwers, dat naar het winderige en natte sportpark was getrokken, is bij die oefen- wedstrijd zeker aan zijn trekken gekomen. Vooral de Rotterdam mers lieten een aantrekkelijk spel letje zien en bewezen met een 0-2 zege hun hoge plaatsje op de rang lijst in 2B volledig waard te zijn. Hoger tempo De Katwijkse achterhoede, waarin stopper Leen Aandewiel uitblonk, heeft het de gehele wedstrijd door tegen de snelle en in hoog tempo combinerende Rotterdamse voorhoede bijzonder moeilijk gehad. Vooral linksbinnen Van der Heuvel (ex-NOAD) was on grijpbaar voor de Quick Boys-verde digers. Doelpunten Aan spil Aandewiel, doelman Vooys i de slechte afwerking van de nogal individualistisch spelende Rotterdam se aanvallers lag het dat doelpunten lange tijd uitbleven. Pas tegen het ein de van de eerste helft er werd 2 x 30 minuten gespeeld wist linksbuiten Baan uit een enigszins verwarde situatie voor het Katwijkse doel het eerste doelpunt te scoren (01). Hal verwege de tweede helft bepaalde Oorebeek de eindstand van de rustig door scheidsrechter Van Ameron ge leide wedstrijd op 02. Onder de maat Quick Boys bleef ver beneden het peil van Zwart Wit. Het werd opnieuw duidelijk dat de Katwijkse blauwwit- ten de laatste jaren zowel technisch als tactisch wat aan kracht hebben inge boet. Het plaatsen op het gladde veld was onvoldoende en ook aanvallend kwam het spel niet uit de verf: de bin- nenspelers Floor van Dpijn en Cor van Duyvenbode kwamen te weinig terug en dat was een kolfje naar de hand van de Rotterdamse achterhoede, die met de uitstekende stopper Van der Giezen aan het hoofd, de lange passes rustig onderschepte. Een schutter als Leo Pluimgraaf! werd verder ook bijzonder gemist. Alleen rechtsbuiten Wim van der Plas wist met snelle acties af en toe gevaar te stichten. Zwart Wit-doel- man Van der Laan greep echter steeds tijdig en bekwaam in. DAMMEN Jeugdkampioenschap Jeugdkampioenschap: D J F BoomP i Huut 2—0, F Theuns—D Kromhout 1—1, HuëtH L Simons 20, S de JongL Staal lekker 2—0 (regl.), P J Poot—J Verkaik 11. Ingehaald: BoomKromhout 11. De eindstand luidt hier: 1 (kampioen) 16 pt.; 2 S de Jong Adri Hi Rotterdam) 13 pt.; 3 Dirk-Jan Booi.. Haag) 12 pt., 4 D Kromhout (Rijnsburg) 11 t.; 5 en 6 Staallekker en Theuns 9 pt.; Poot Dt.; Verkaik 6 ®t.; Simons 5 pt.; Van Huuf het komende (Van onze sportredacteur) AMSTERDAM „Ik geloof dat we Liverpool kunnen pakken Bedachtzaam komen die woorden uit de mond van Ajax-trainer Rinus Michels: „Ik heb de ,reds' zoals ze worden genoemd, tegen Leeds aan het werk ge zien en hoewel zij met 5—0 wonnen, meen ik toch dat we een kansje hebben. Vooral thuis kunnen we ze hebben. De uitwedstrijd is een ander probleem". (Van sportredactie) AMSTERDAM Vandaag 5 december is een belangrijke dag in Nederland. Ook voor Ajax. Vandaag beginnen de Amsterdammers aan hun voorbereiding voor de strijd om de Europa Cup tegen Liver pool. Maar hoe strak het programma voor de Ajacieden ook is, Sin terklaas zal vanavond in Zeist niet worden vergeten: Max Tailleur zal (met tabbard en mijter) bij de spelers, die het feest reeds in huiselijke kring hebben gevierd, vn het KNVB-centrum zijn op wachting maken. De Amsterdamse roodwitten gaan drukke dagen tegemoet: woensdag de strijd tegen Liverpool in de achtste ronde van de Europa Cup, het weekeinde een zwar competitieduel en volgende week woensdag (14 december) de return in de Beatstad. Indien zich geen onverwachte moeilijkheden voordoen, komt Ajax woensdag in de volgende opstelling in het Olympisch Stadion in het veld: Gert Bals; Wim Suurbier, Tonny Pronk, Frits Soetekouw, Theo van Duyvenbode; Henk Groot, Bennie Muller; Sjaak Swart, Klaas Nuninga, Johan Cruyff, Piet Keizer. Tussen de 63.000 toeschouwers zullen waarschijnlijk niet veel meer dan 600 aanhangers van Liverpool zitten, want de Engelsen hebben van Ajax slechts 300 Kaartjes voor de Marathon-tribune en 300 voor de ere-tribune gekregen. Dit aantal is zo laag, omdat de Engelsen voor de returnwed strijd ook maar 600 plaatsen van anderhalf pond (15 gulden) konden Het elftal van Liverpool, dat verleden jaar in de halve finale door de latere Cup-winnaar ln- ternazionale Milaan op het nip pertje werd uitgeschakeld: v.l. n.r. (achterste rij): Gordon Mil ne. Gerry Byrne, Tommy Law renceRon Yeats (aamv.), Chris Lawler, Billy Steverson. Voorste rij: Ian Callaghan Rodger Hunt, lam, St John, Tommy Smith en Peter Thompson. Met een tijd van 40.3 seconden verbe terde zatendag Erhard Keller in Inzeil (Oberbayern) het Duitse record on de 500 meter. Keller, die met 1.22.4 min. ook houder vail het wereldrecord op de 1000 meter is. verbeterde daarmee zijn oude record dat dateerde van 1 januari van dit jaar met 1.1 seconde. Deze tiid van we reldklasse werd onder ideale weersom standigheden verwezenlijkt. Het wereld record od de 500 meter wordt door Gris- hin (Rusland) en Gray CVS) gehouden met 39.5 second an. In gedachten verzonken zit Rinus Michels weer bij die ontmoeting Li verpool-Leeds United. „Het was ge weldig maar tevens onheilspel lend. Ik heb dat verschrikkelijke geluid op een baiidje opgenomen en daar ben ik gewoon koud van geworden. Die Anfield-roar, dat dreunende „Ee-Aye-Adio" en „Ee-Oh, Ee-Goal" is iets onvoorstel baars. Het is en doelpunt waard, voor elke club, die over zo'n pu bliek beschikt. Liverpool-secretaris Peter Robinson lachte er maar eens om, toen ik het hem vertelde. „Hij zei alleen: „Het moet een mooi bandje zijn. Uw spelers kun nen er vast een beetje aan wennen. Onze fans waren vandaag (met die 5-0 zege) enorm op dreef.. Vertrouwen Evenals Ajax-trainer Rinus Michels ziet ook trainer Bill Shankly van Li verpool de komende Europa Cupwed strijden met groot vertrouwen tege moet. Met manager Ruben Bennett heeft hij de Amsterdammers verleden week aan het weiik gezien en van het spel van Ajax is hij toen nauwelijks onder de indruk geraakt. „Ik houd er niet van een mening uit te spreken over een ploeg die in de com petitiewedstrijd uitkomt" merkte hij toen nogal diplomatiek op: „De beste test is wanneer Ajax tegen Liverpool speelt, want iedere club groeit in Cupduels nu eenmaal boven zijn vorm uit". „Boss" Sliankly, zoals hij door zijn spelers wordt genoemd, was toen ook bereid om enig commentaar over de roodwitte Amsterdammers te geven: ,Aeh, ze waren allemaal wel nuttig" waf het enige, dat hij zei. Over Johan Cruyff haalde hij quasi rustig zijn schouders op: „Wanneer onze backs hun tackles inzet ten, zal hij er evenals die Keizer niet aan te pas komen" Ongeregeldheden Ongeregeldheden zullen zich bij de wedstrijden tussen Ajax en Liverpool in de achtste finale van de strijd om de Europese beker voor landskampioe nen waarschijnlijk niet voordoen: de di rectie van het Olympisch Stadion heeft na de wilde tonelen bij de interland wedstrijd Nederland—Tsjechoslowakije 'besloten om een overdekte, uitschuf- bare gang voor de spelers en de scheidsrechter te laten construeren (door oud-wereldkampioen wielrennen Henk Faanhof), terwijl in het Stadion om het gehele speelveld twee paralel opgestelde rijen dranghekken met daartussen op de grond rollen prikkel draad het betreden van het terrein door toeschouwers moeten verhinde ren. Ook zullen er geen flessen drank en zdtkussenitjes worden verkocht. Ajax' gevaarlijkste aanvaller Johan Cruyff („Cruyffie") in actie. Liverpool-trainer -Bill Shankly: „Ach, wanneer onze backs hun tackles inzetten selen. Weliswaar gaan de supporters van de „reds" in hun aanmoedigingen tot het uiterste de Anfieldroar x de over dekte tribune „De Kop" zijn daarom be roemd en berucht maar wilde, Spaanse of Italiaanse tonelen zijn beslist géén da gelijkse gebeurtenissen. „Waarom zouden onze aanhangers ook", merkte trainer Shankly op: Zij le ven zich helemaal uit in hun dreunende „Ee-Aye-Adio" en Ee-Oh, Ee-Oh, Ee- Goal". Zij willen Liverpool, „him" Liver pool helpen winnen. Engels kampioen in 1964, doorgedrongen tot de halve finale om de Europa Cup bekerwinnaar in 1965 èn kampioen in 1965. Dat zijn de resulta ten daarvan. komen eenvoudig om ,hun' helden naar de zege te schreeu wen. Daarvoor tellen zij aan de kas sa's hun vier shilling neer: om te kunnen juichen. De mensen hier aan de Mersey hebben slechts twee idolen: de Beatles en Liverpool". Belgen worden opgezweept LUIK Sorry Hoppie". Met deze woorden van Ron Naud kwam het Haagse ijshockeyteam zaterdag avond na de verloren wedstrijd tegen CP Luik de kleedkamers binnen. Ze keken in het strakke gezicht van Ed Hopman. „We hebben alles ge probeerd, maar 't is niet gelukt Vorige week bevochten de Hage naars een 13-7 overwinning op het ijs van Houtrust. Nu konden ze met geen mogelijkheid tot scoren komen. Hun hele spel was gebaseerd op de verdediging. De uitvallen van HO- KIJ waren net te kort en liepen dood op de verdediging van de Belgen. Twee mooie kansen die Ron Naud en Michel McLellan kregen resul teerden beide in twee keiharde scho ten tegen de doelpaal. Het resultaat van deze beide wedstrijden is dat er nu nog een beslissingswedstrijd ge speeld zal worden op neutraal ter- In de eerste periode scoorden de Ca nadese Belgen St. Pierre (1—0) en Braas (2—0). Arie Klein en Michel McLellan verdedigden uitstekend. Oak in de twee de periode scoorde St. Pierre (3—0). Even later passeerde na een prachtige combinatie Bouchard keeper Bruno For- lin (40). Daarna ontaardde het spel in enkele vechtpartijen, dde gelukkig door het optreden van de scheidsrechters steeds in de kiem werden gesmoord. Veelvuldig werd gebruik gemaakt van 't strafbankje HOKIJ zette alles op alles in de derde periode en drong regelmatig diep door in de Belgische verdediging. Keeper Sc- neohai, die woensdag dertien keer werd gepasseerd, stond onder grote druk. Twee onhoudbare schoten van Ron Na'ud en Midhel McLellan werden door de paal gekeerd. Bouchard passeerde voor de tweede maal de Haagse keeper (5—0). Heksenketel Toen brak de heksenketel los. Met toe ters, trompetten, ratels en kleppers werd door het publiek het Sportpaleis omgeto verd in een chaotisch geheel. Twee men- son, een met een hoofdwond, de ander met een dichtgeslagen oog, werden afge voerd. Zes spelers kwamen om beurten in de strafbank terecht. Michel McLellan werd door het publiek aan zijn trui vast gehouden; hij probeerde zich met zijn stick los te maken wat hem 10 minuten kostte. Oarignan tenslotte scoorde het zesde doelpunt. De tussenstanden waren: 20, 20, 20. CP Luik won met 60. De ijshockeywedstrijd Denemarken— Italië, die zaterdagavond in Kopenhagen werd gespeeld eindigde in een gelijkspel: 22. De tussenstanden waren 2—0 0—2 0—0 Bij de wielerwedstrijden, dde zaterdag het Antwerpse sportpaleis werden ge houden won de Belg Leo Proost de 30 km achter grote motoren met een voorsprong van vijf meter op de Nederlander Jaap Oudkerk, Van der Lans eindigde achter Verachtert als vierde op 1 ronde en 55 meter. In een wedstrijd om de Brassard van Antwerpen won Jean Walschaert de achtervolging tegen Jean Monteyne. Hij liep zijn tegenstander na 3 min. 50 secon den in

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 8