Nieuw® Leidse Courant OOK SMITH AKKOORD? Weekbladartikel brengt Verolme-order in gevaar Vietcong valt Saigon aan: 25 doden JAMIN Langdurig gesprek op kruiser Direct fiat Britse regering Proces tegen Omar Dhani beg. onnen Worms boos op Spiegel Burgervaders dreigen met ontslag In november 17.000 werklozen meer Maandag 5 december 1966 47ste jaargang CHRISTELIJK-NATIONAAl DAGBLAD „Stantvaitich it ghobleven mijn hert in teghenspoetl" Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 0,93, p. m. 3,97, p. kw. 11,90 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur ZONNIG PAAR OP HET L00 Zaterdag zullen in het raad huis van Baarn prinses Margriet en mr, Pieter van Vollenhoven in ondertrouw gaan. Ter gele genheid hiervan is deze officiële opname tan hoffotograaf Max Koot vrij gegeven. Ook maakte hij een foto van de schoon ouders van de Prinses, die zich tot nu aan de publiciteit hebben onttrokken. Het doet wat vreemd aan dat de officiële foto-voor-de- De regeling van het slepende conflict tussen de Britse en de Rhodesische regering hing vanmorgen geheel af van het antwoord dat premier Smith en zijn ministers zouden geven op het werkdocument dat Wilson en Smith hebben opgesteld aan boord van de Britse kruiser Tiger. De Britse regering is er mee akkoord gegaan; de Rhodesische zou vanmor gen een beslissing nemen. SALISBURY Een groot deel van de dag heeft de Rhodesische regering be raadslaagd over het „werkdocument" dat premier Smith en zyn Britse collega, Harold Wilson, hebben opgesteld aan boord van de Britse kruiser Tiger. Dit docu ment vormt de basis voor een regeling van het geschil tussen Rhodesië en Engeland. I De Britse regering stemde er gisteravond al mee in. Het antwoord van de regerlng- 1 Smith had om elf uur vanmorgen binnen moeten zyn, maar in de loop van de morgen heet Smith uitstel van beslissing gevraagd. bruidsdagen kennelijk al van de zomer is gemaakt (zie bijv. de rijke bladertooi). Maar mét de stralende gezichten van het jonge paar doet dat toch wel warm aan in deze donkere da gen voor Kerstmis". Apeldoorn gaan bewonen. Hier voor zal het zogenaamde Fon- teynmakershuys, dat aansluit op de Empiregang, gereed ge maakt worden. De ingang be vindt zich bij de lantaarn. DJAKARTA In Djakarta is vanmor gen het proces begonnen tegen Omar Dhani, de voormalige stafchef van de Indonesische luchtmacht. Hy wordt er van beschuldigd verraad te hebben ge pleegd tijdens de mislukte communisti sche staatsgreep van vorig jaar oktober. Tijdens het proces zullen 44 getuigen worden gehoord. President Soekarno, die ook zal getuigen, verschijnt niet persoon lijk voor de rechtbank. Hij zal zijn ver klaring schriftelijk afleggen. Soekarno zal worden gevraagd of hij tijdens de op stand op de basis Halim was. Dhani zou zich op deze basis in zijn dagorder ach ter de opstandelingen hebben gesteld. Dhani (42) bevindt zich al negen maan den in voorarrest. Hij is de achttiende verdachte die terecht staat in verband met de oktoberrevolte. Verscheidene ver dachten zijn ter dood veroordeeld, onder wie ex-minister Soebandrio. ROTTERDAM Brengt een artikel dat in het weekblad De Spiegel van 10 december zou ver schijnen een Indonesische scheeps- bouworder aan Verolme in gevaar? De directie van het Verolme-con- cern vreest van wel en heeft daar om de hoofdredactie va nDe Spie gel gevraagd öf het artikel niet te publiceren öf, indien dit reeds is gebeurd, de gehele oplage van het weekblad uit de circulatie te ne men. De hoofdredactie echter heeft geweigerd aan dit verzoek gehoor te geven. DE BILT Gedurende het week einde is de luchtdruk in West-Europa aanzienlijk gestegen. Tegelijkertijd ver plaatst zich echter een nieuwe zeer diepe depressie van de zuidpunt van Groenland langs IJsland naar het noordoosten. Een frontensysteem hier van lag maandagmorgen juist ten wes ten van Ierland en Schotland. Dit ver plaatst ziah in een betrekkelijk lang zaam tempo naar het oosten en za morgen in ons land aanleiding geven tot veel bewolking en enige regen bij tot matig of krachtig toenemende win den tussen zuidwest en zuid. DE BILT Vanavond en vannacht nog plaatselijk opklaringen met temperatu ren om het vriespunt. Morgen veel be wolking met enige regen tot matig of krachtig toenemende wind tussen zuid west en zuid en langzaam stijging van temperatuur. 16.30; maan redacteur A. Teunis: ..Olsmans is be slist niet de eerste de beste journalist. Hij is in Indonesië bijzonder goed inge- jerd. Ik heb er niets tegen als Verolme nvesteringen doet, maar ik wil niet dat net geld door een verkeerde deur bin nenkomt." Het artikel is geschreven door de journalist W. Oltmans. Hij betoogt dat het op het ogenblik in Djakarta wemelt van buitenlandse zakenlieden, die probe ren orders binnen te halen. Onder hen bevindt zich de Nederlandse zakenman en makelaar in schepen L. Worms, die zoals men zich zal herinneren bekend heid kreeg door de „schrootaffaire". Het zou Worms zijn gelukt een scheepsbouworder voor Verolme af te sluiten van 34 tan kers, die vier jaar lang aan 20.000 ar beiders werk zou verschaffen en een bedrag van 300 miljoen zou om vatten. Volgens Oltmans nu is het niet duidelijk wie precies de kredie ten voor deze or der zou moeten verlenen. Indonesië beschikt nl. niet ovei voldoende buitenlandse valuta om de op dracht te financieren. Zou het vraagt Oltmans zich af neerkomen op een lening van het Neder landse bedrijfsleven met een garantie de Nederlandse regering? heer Worms niet 'aanwezig was (hoewel dat tevoren door hem was toegezegd) bij het gesprek dat plaats had tussen hoofd redactie van De Spiegel, Oltmans en jhr. Mollerus. „Hij vreesde kennelijk een con frontatie met Oltmans". Volgens de heer Teunis i sOItmans de _ian geweest, die Worms zyn entree ver schafte bij hoge Indonesische functions- Verkeerd Dit is de 37-jarige mevrouw Dolores Gumina uit East Brunswick (VS) naar wie de Nederlandse autoritei ten zoeken. Zij is op 7 november van New York naar Amsterdam ge vlogen en in Nederland is men haar spoor kwijtgeraakt. Twee van haar zes kinderen zijn ziek, van wie één ernstig. -fe Emotionele uitdaging aan „vrij blijvende kerk- pag. Kernmerk „Ik ga alleen weg als ik een kwartje krijg. De anderen gaan al voor een dubbeltje." Prof. Oud 80 jaar Prof. P. J. Oud is van daag tachtig jaar geworden. Hij leidt nu een terugge trokken leven. Als burge meester van de Maasstad heeft hij na de oorlog veel gedaan voor de wederop bouw van Rotterdam. Het is heus niet alleen om deze reden, dat hij vandaag niet vergeten zal worden en vele felicitaties zijn deel zullen zijn. (Zie pagina 2. i Aan het eind van deze Indonesische opdrachtgever, generaal- Ibnu Sutowo, president-generaal het artikel is de kans er. dat het gesprek niet zal doorgaan. Oltmans nl. oefent felle kritiek uit op Ibnu Sutowo, die hij weinig integer noemt en van wie hij zegt dat het bedrag van 300 miljoen bij hem in verkeerde handen is. Hij herinnert hierbij aan een eerdere verkoop van de tanker Permina 8 (de voormalige Elisabeth Broere), waarbij 800.000 gulden spoorloos zou zijn dwenen. Verolme's directie-secretaris jhr. mr. D. M. H. Mollerus zei na een gesprek met de Spiegel-hoofdredactie: ,,Ik heb de Indruk dat deze mensen van De Spie gel hun verantwoordeiykheden niet ken- Weliswaar kennen wy de heer Su- niet persooniyk, maar wy hebben via de heer Worms de meest positieve inlichtingen over hem gekregen." Hy kritiseert Oltmans omdat deze met argumenten weigert te komen waarom de heer Sutowo een onbetrouwbare fi guur zou zyn. „Ingetrapt" Twee dagen lang hebben Wilson en Smith aan boord van de Britse kruiser Tiger beraadslaagd. Zaterdagavond keerde de Tiger in Gibraltar terug. De volgende dag vlogen de premiers naar hun land terug om het document met hun rege ringen te bespreken. De Britse regering had er geen enkele moeite mee. Premier Wilson zei tegen verslagge vers. dat het document beide partijen nog tot niets verplicht. Het is volgens hem in overeenstemming met de zes grondslagen, die de Britse regering be schouwt als voorwaarden voor een rege ling van het geschil. Twee punten De twee principes die tot nu toe voor namelijk een regeling in de weg hebben gestaan, zijn; 1. de 250.000 blanken in Rhodesië mo gen niets doen wat de evolutie naar een meerderheidsbewind van de vier mil joen negers kan tegengaan; 2. elke overeenkomst inzake het be stuur van Rhodesië moet voor alle Rhodesiërs aanvaardbaar zijn. (Zoals bekend riep premier Smith ruim een jaar geleden eenzijdig de onaf hankelijkheid van zijn land uit De re- gering-Smith werd dan ook niet officieel erkend als het wettige bewind van Rho desië). Het werkdocument is volgens Wilson niet in stryd met de inhoud SAIGON De Vietcong heeft in het afgelopen weekeinde tal van aanvallen de heer Teunis zou Verolme gedaan op de grote luchtmatbasis van door Worms zijn benaderd, een meiden- de zujdvietnamese hoofdstad. Drie uur school de Vleteong ^tert.g rae. toen ingetrapt", aldus de heer Teunis, mortiergranaten, die tegenaanvallen het vreemd te vinden, dat de deze zomer in Londen werd gehouden. Hierin stond onder meer, dat Engeland verplicht is tegen het einde van dit jaar hardere economische sancties tegen Rho desië vla de Ver. Naties te treffen als premier Smith voor die tyd geen maat regelen heeft genomen om aan zyn „re bellie" een eind te maken. Er waren hooguit twee punten waar over aan boord van de Tiger, die een tweedaagse tocht op de Middellandse Premier Wilson van Engeland en Zee maakte, geen overeenstemming werd bereikt. Hierover kon niet langer worden gepraat, zei Wilson. Het ging slechts om „ja" of „nee". Rhodesische eerste-minister Smith hebben dit weekeinde aan boord van de Engelse kruiser Tiger, die ter hoogte van Gibraltar in de Middellandse Zee heen en weer voer, een „werkdocument" opge steld, dat de crisis tussen beide zyn aankomst in Salisbury landen tot een oplossing moet bren- j c .tu -i - ge- gen Op dg f0f0 Wilson in gesprek met schout-bij-nacht Sir Michael Pollock. Geen akkoord Direct (gisteren) had premier Smith al sprek met zyn ministers. Maar uur ging men uiteen zonder tot een ver gelijking te komen. Besloten werd, dat vanmorgen opnieuw zou worden verga derd. Op een vraag of Smith het document als een ultimatum van de Britse rege ring beschouwt, antwoordde hij van morgen voor hy het regeringsgebouw be trad: „Een dergelyk woord kan naar mijn mening worden gebruikt". De ge schilpunten zijn nog groot, voegede hij er aan toe. Als Smith en de zijnen negatief op het document reageren, betekent dit dat Engeland onverwijld stappen zal onder nemen tegen het Rhodesische bewind. Het zal zich dan tot de VN wenden en vra gen om economische sancties. een heerlijk avondje met niet duur wel heerlijk Telegi ram Inmiddels heeft de heer Worms ijlings een telegram gestuurd naar een hoge re- [eringsfunctionaris in Indonesië, majoor Djenderal Alamsjah Merdeka, commis saris van het presidium om te voorko- dat de zakelyke kontakten tussen Nederland en Indonesië zouden worden geschaad. Hij zegt daarin onder meer, dat het artikel infame leugens bevat. ..Een met name genoemd zeer ernstig geval van zg. corruptie kan ik persoonlijk beoordelen en bewijzen dat het door Oltmans is gelogen. Indien u dit ver langt zal ik Oltmans in een kort geding voor de Nederlandse rechter dagen en om bestraffing vragen." Het Verolme-concern overweegt geen De Spiegel's hoofd- ren bij te wonen. Verzet in Frankrijk rond vertrek NAVO PARIJS 96 Franse burgemeesters dreigen af te treden in verband met dei sluiting van een Amerikaanse militaire basis in Frankrijk. Hierdoor komen drie-: duizend Franse burgers zonder werk. De basis bevindt zich te Toul in Oost- Frankrijk. De burgemeesters van de streek rondom Toul zeggen op 31 december te zullen aftreden als de Franse regering geen maatregelen neemt om de econo mische toestand van het gebied te ver zekeren. Zij achten de staat verantwoordelijk oor een situatie, die rechtstreeks het ge- ,-olg is van zijn eigen politiek besluit. Twintigduizend Franse arbeiders in to taal zullen werkloos worden in de ko mende vier maanden in verband met de opheffing van Amerikaanse bases in Frankrijk Indonesië hervat in '69 aflossing DJAKARTA Indonesië zal op zijn vroegst in 1969 de betaling, van zijn buitenlandse schulden hervatten. Dit is zaterdag door minister van buiten landse zaken Malik meegedeeld. De Indonesische delegatie naar de vergadering van Westerse schuldeisers op 19 december in Parijs zal een voorstel doen over de verdeling van de 90 miljoen dollar, die Indonesië als een bewijs van zijn goede wil volgend jaar opzij zal zetten. Malik wenste niet te zeggen of de Oosteuropese landen hun deel van dit bedrag zullen krijgen, nu Rusland, een van de grootste schuldeisers heeft ge- eigerd de bijeenkomst van crediteu- uitlokten vanuit de .ucht en vanaf de grond. Zeker 19 Vietcongleden werden hierbij gedood. Gisteravond sneuvelden nog eens zes Vietcongstrijders bij een nieuwe aan val op de basis. Begin vorige maand were' het centrum van Saigon voor het eers' met mortiergranaten beschoten. Dat was tijdens de parade tei gelegen heid van de nationale feestdag. Ook zijn de Amerikaanse jachtbom menwerpers weer actief geweest. Zij bombardeerden gisteren een van de buitenwijken van de Noordvietnamese hoofdstad Hanoi. Een toestel werd neer gehaald. De piloot werd licht gewond. Tegen deze aanval heeft Noord-Viet- nan. inmiddels al geprotesteerd bij de internationale controlecommissie. Waarschijnlijk zal VN-secretaris- neraal Oe Thant begin volgend jaar naar Zuidoost-Azië gaan. Ook Vietnam staat op het programma. Keizerpinguins weigeren in ge vangenschap eieren te leggen. Maar het ongelooflijke is ge schied. In de dierentuin van Aalborg in Denemarken heb ben twee keizerlijke vrouwtjes toch eieren gelegd. De dieren zijn er zelf beduusd van. Ze hebben voor het uitbroeden on geveer 60 dagen nodig. PARAPLU LEGT METRO STIL PARIJS Een paraplu, die op het metro-station Concorde te Parijs op de reis was gevallen, heeft zaterdagmiddag kortsluiting veroorzaakt, waardoor het verkeer twee en een half uur heeft stil gelegen. Beernink weer CH-lij sttrekker UTRECHT Mr. H. K. J. Beernink zal in alle 18 kieskringen als ïystaan- voerder voor de CHU optreden. Het hoofdbestuur van de CHU heeft dit za terdag In Utrecht besloten. Van de CHU-fractieleden in de Twee de Kamer is mr. J. W. van Gelder de enige die zich niet herkiesbaar heeft ge steld. De eerste twaalf kandidaten op de lijst zullen zijn de huidige Kamerleden: Beernink, Bode, Bos, Kikkert, Van der Mei, Van der PeyL Melleman, Scholten, Schuring, Tilanus, Tolman en freul® Wttewaall van Stoetwegen. Het hoofdbestuur heeft geadviseerd om op de plaatsen 13 en 14.dr. I. N. T. Die penhorst, oud-staatssecretaris van bui tenlandse zaken, en mr. F. H. Piket, ad vocaat in Den Haag, te plaatsen. Op de nummers 15 tot en met 22 zul len in alfabetische volgorde worden ge plaatst; jonkheer drs. P. A. C. Beelaerts van Blokland, burgemeester van Wol- phaartsdijk, drs. A. M. de Boo, weten schappelijk medewerker van de CH- Tweede-Kamerfractie, drs. G. Gerritse. wetenschappelijk medewerker van het CNV. mej. mr E. A. Haars, advocate in Breukelen. J. Huysen, voorzitter CHJO en onderwijzer te Delft, L. E. H. Reeser. vice-admiraal bd en oud-commandant zeemacht Nederland, drs. J. D. Visser, secretaris Twents-Gelderse fabrikanten vereniging en P. G. van de Weele, voor zitter van de Koninklijke Nederlandse middenstandsbond. Per kieskring zullen de plaatsen 23 tot en met dertig worden bepaald. (Van onze sociaal- economische redactie) LEEUWARDEN De werkloosheid in Nederland is in de maand november met rond 17.000 gestegen tot 53.864. Dit betekent, dat van de mannelijke beroepsbevol king thans 1,8 pet. werkloos is tegen begin vorige maand 1,2 pet. De bouwvakken na men het leeuwenaandeel in de stijging voor hun reke ning. Het aantal werkloze bouwvakarbeiders kwam van 6795 op 15.902, de sterk ste stijging van alle bedrijfs takken. Staatssecretaris J. F. G. M. de Meijer die zaterdag deze cijfers bekend maakte, voegde hieraan toe, -eeds overleg te hebben ge- pleeqa met de besturen van de drie noordelijke provincies over de werkgelegenheidssituatie in het noorden van het land. Voor deze orovincies zal dertien mil joen gulden extra voor aanvul lend werk beschikbaar komen. Met. •Ut. geld kunnen 3000 a 4000 man 'tav werk geholpen worden Tot deze aanvullende werken oehoori o.m. de bouw van open bare gebouwen, waardoor een aantal bouwvakarbeiders, dat an ders werkloos zou worden, aan de s'.aq kan blijven. De werkloosheidspercentages voor de mannelijke beroeps be volkinq in de verschillende pro vincies waren per 1 december Groningen 3,3 pet., Friesland 3 oct. Drenthe 5.5 pet.. Overijssel 2.4 pet. Gelderland 1£ pet. Utrecht 1,1 pet (de Demka- ontslaqen zijn hier nog niet mee gerekend), Noord-Holland Ofi oct. Zuid-Holland 0.9 pet., Zee land 7 pet., Noord-Brabant 2,5 pet. en Limburg 2,9 zonder Vascomij.) Ontslagen Belgen Een delegatie van het Bel gische Algemene Christelijke Vakverbond heeft zaterdag een bezoek gebracht aan de Bel gische minister voor tewerkstel ling en arbeid, Servais, om zijn aandacht te vestigen op het stij gend aantal ontslagen van Bel gen 'n Nederland. Minister Ser vais heeft de delegatie een on- midde.lijk onderzoek toegezegd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1