Nieuwe Leidse Courant SCHERPE ACTIE TEGEN AFLUISTERAPPARATEN Storm schepen op in zee: nood Commentaren BOUWVAKKER WINT GEDING Roofoverval: buit 6 mille Vrijgesproken na moord BUIEN LAATSTE VAN B VIJFLING IS OVERLEDEN KYP praat met Cals en Bogaers Vier jaar cel Bank verliest 't tientjes-geding Sneller water Auto Bierman N.V. Zaterdag 3 december 1966 47ste jaargapjg_ Hoofdredacteur: Dr. E. Diei CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastich ia ghebleven mijn hert in teghenspoet!" VOLWAARDIG BOOT Orgel- en Pianohandel Kerkstraat 2-28 - Bodegraven Tel. 01726 - 2541. Vraagt brochure. Keuze uit vele merken. Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 0,93, p. m. 3,97, p. kw. 11,90 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur PTT onderzocht woning Nieuwe wet op komst •fe Liever over twee jaar kleurentelevisie zie Radio-TV Ds. Frans Lion Cachet Morgen herdenken de Transvalere, dat honderd jaar geleden ds. Frans Lion Cachet de Ne derduits Gereformeerde Kerk van Transvaal stichtte. Deze kerk wist uiteindelijk het Trans vaalse chauvinisme te overwinnen en de kerke lijke eenheid onder de Boeren te herstellen. Meer hierover op de pa gina Geestelijk Leven in ons Zondagsblad. •fe Tegen spel ker ken: mondige gemeente zie Kernmerk RADIO VERONICA De grote man van Radio Veronica, Joost de Draayer, gelooft niet dat de illegale zender zal verdwijnen. In een gesprek met onze verslagge ver Wim de Regt zegt hij: „Er is geen regering, die ons durft aan te pakken dat nemen de kiezers toch immers niet." Zie pagina van het Zondags blad. tegen de verkoop en het voorhanden hebben van afluisterapparaten. fft foelie j- tl€CTffesl(l<*€Il „De actie zal worden voortgezet. Er zal niet worden gewacht tot 6 f een gerechtelijk onderzoek zal zijn gedaan", verzekerde gisteren de heer D. Neuteboom, hoofd van de opsporingsdienst van de bij zondere radiodiensten der PTT. AMSTERDAM Justitie en PTT zijn gisteren een actie begonnen I Kan nu alleen worden opgetreden te gen draadloze apparatuur, binnenkort zal dit worden uitgebreid tot afluister apparaten in het algemeen. Officier van justitie te Amsterdam, r. J. F. Hartsuiker, zei gisteren voor de televisie: „Gebruik van deze appara tuur acht ik een ernstige inbreuk op iemands persoonlijk leven. Het heeft Tc zin om de actie voort te zetten." Hij kondigde aan dat een wet in voorbereiding is die verkoop en het voorhanden hebben van deze pri vacy bedreigende apparaten, strafbaar zal stellen. Overigens is het nu zo dat het voor handen hebben van deze apparaten al volgens de Telegraaf en Telefoonwet strafbaar is. Bovendien heeft de minister van justitie reeds via de pers laten weten dat het in het bezit hebben van deze apparaten verboden is. HUISZOEKING Importeur, waar twee afluisterappa raten in beslag werden genomen. Ook is huiszoeking verricht in de woning van de heer P.W., beter be kend als Pistolen Paultje, en de zaak van een firma in de binnenstad. In beide gevallen werd niets meegeno- AMSTELVEEN Gisteravond is de 40-jarige Amstclveense winkelier A. J. van Es in zijn garage door twee man nen neergeslagen, aan handen en voe ten gebonden en beroofd van een be- Do Amsterdamse centrale recherchedrag van y g.ooo, dat hij in een tas bij Pot met Romeinse munten gevonden ROME In Cosa, door de Romeinen om onbekende redenen ontruimd, is bij graafwerk een pot met ruim 2.000 Ro meinse dinar.es gevonden. Oudheidkun digen hopen door het graafwerk aan de weet te komen waarom de stad zo sne! werd ontruimd, dat de inwoners hun gehele hebben en houden achterlieten. Na 72 voor Christus hebben, voorzo ver bekend, geen mensen meer in Cosa gewoond. Zelfs rondtrekkende benden lieten de stad links liggen. VERSAILLES Een 30-jarige frangaise die bekend heeft haar man met een geweer te hebben doodgescho ten, is door een redh'ter in Versailles vrijgesproken. De man kwam regelmatig dronken thuis. De vrouw beweerde dat zij het niet meer kon verwerken omdat de man in zijn dronkenschap altijd de boel kort en klein sloeg. Zij schoot de man met twee kogels dood. De vrouw heeft vijf maanden in voor arrest gezeten. assisteerde de heer Neuteboom bij hetzich had. onderzoek. De officier van justitie had voor twee adressen een last tot binnen treden afgegeven. De heer Neuteboom was ook degene geweest die in decem ber 1959 de eerste zendapparatuur van de VRON, de latere Radio Veronica, in Amsterdam in beslag had genomen. Verder had hij een belangrijk aandeel in het technisch gedeelte van de be zetting van het REM-eiland in december 1964. GEEN MACHTIGING Eer PTT-deskundige verklaarde dat voor de afluisterapparaten, die op de markt kwamen na vertoningen van spio- nagefilms zoals James Bond, geen mach tiging kan worden verleend. Zij voldoen niet aan de technische eisen Zij zenden uit in de FM-band en kunnen daardoor de op deze band uit gezonden programma's, evenals de uit zendingen op het tweede tv net storen. Mei de nu begonnen actie hoopt de justitie dat de bonafide radiohandel zich niet met de verkoop van de af luisterapparaten zal inlaten. Afluisterapparaten in beslag genomen chocoladeletters Hij is naar het academisch zieken huis van de Vrije Universiteit in Amsterdam overgebracht. De heer Van Es werd in zijn gara ge onder het flatgebouw overvallen, toen hij uit zijn auto stapte. Twee mannen kwamen plotseling de gara ge binnen en sloegen met een hard voorwerp op zijn hoofd, w^rna hij werd vastgebonden. De winkelier slaagde er in zijn voet los te wurmen en naar zijn woning te komen van waaruit de politie werd ge- larmeerd. De wijze waarop de overval is uitge voerd wekt de indruk dat de mannen wisten dat de heer Van Es vrijdag avond met geld naar huiskwam. De po litie in de omgeving werd direct na de overval ingelicht. ROTTERDAM De storm, die AMSTERDAM - Opsporingsamble-1 Janf? woedt, 1bet naren van de bijzondere radio-dienst zeewater hoog opgejaagd. Uit Ol der PTT hebben gisteren bij een impor- verse Europese landen komen be- teur twee apparaten voor het afluiste- richten over boten op drift en in nood. Veerdiensten zijn gestaakt. Voor de gehele Duitse Noordzee kust bestaat er zelfs ernstig storm vloedgevaar. Volgens een bericht dat de weerkundige dienst van Hamburg gisteravond meedeelde, zou tegen 04.00 uur in het gebied van Cux- haven een vloed van IVz meter boven normaal zijn. Dit zou ook het geval zijn vanochtend om ze ven uur bij Hamburg. Vlairdings burgemeester Heusdens begroette vrijdagmid dag als president-cotnmissaris van de NV Beneluxtunnel Sint Nicolaas die de opening (nog niet voor verkeer) van de tun nel mister kwam bijzetten. Zie verder pagina 5. telefoongesprekken in beslag genomep. De ambtenaren doorzochten ook de woning van de heer P. W., beter be kend als Pistolen Paultje. en de zaak van een firma in de binnenstad. Zij zouden deze apparatuur van de impor teur hebben betrokken. Er werden ech ter geen afluisterapparaten in beslag genomen. Prinses Margriet en haar ver loofde mr. P. van Vollenhoven brachten gisteren een bezoek de staatsmijn Emma in Hoensbroek. Het paar daalde morgens af naar een verdie ping 700 meter onder de grond. Op de foto de Prinses die met haar „Zwarte Piet" in een on dergronds treintje terug keert van het kolenfront schacht. De veerdifiisten tussen Liverpool, het eiland Man en Ierland zijn gestaakt In Liverpool liggen veertien schepen te wachten tot ze kunnen uit varen. Acht andere zijn in Mersey voor anker gegaan. De kapitein van het lichtschip Mersey, die zondag trombose in de kransslagader kreeg, heeft men nog steeds niet van boord kunnen halen. Wel heeft men een dokter naar het lichtschip gebracht. De veerdienst Dover - Oostende is gestaakt. Ook de veerdiensten over het Kanaal zijn gestaakt of worden met vertraging uitgevoerd. Zware zeeën In de Middellandse Zee is eveneens sprake van stormachtig weer. Zware Aan de Noordfriese kust in stortzeeën beuken de Italiaanse Ri- Duitsland kan het water zelfs tot drie viera. In Genua slaan de golven hoog tegen de kaden op. Zes kleine schepen kunnen niet binnenlopen. Ze moeten de meter boven normaal komen. In het gebied tussen Elbe en Weser1 is een derde van de daar gelegerde mi litairen in staat van paraatheid ge bracht tijdens het weekeinde. DE BILT De stormdepressie die vrijdag de Noordzee overstak en nu bij Zuid-Scandinavië ligt, blijft nog buien aanvoeren en harde wind langs de kust. Het is nu al de vierde dag dat voor onze kust windkracht zeven of meer wordt waargenomen. In de koude re lucht gaan enkele van deze buien van hagel of narre sneeuw vergezeld. Ze worden afgewisseld door opklarin gen, het weer blijft de komende dagen nog sterk onbestendig. 4 december zon op 8.29. onder 16.31; maan op 23.26. onder 13.34. 5 december zon op 8.30. onder 16.30: maan PITTSBURG Het taaiste nog in leven zijnde kind van de zaterdag jl. ge boren vijfling, Roni Sue Aranson, is gis teren overleden. Gevarendriehoek nog j| niet geldig j DEN HAAG Er zijn nog geen ge- I varendriehoeken met goedkeu- j ringsmerk in de handel. T.N.O. wacht nog op de keuringsvoorschriften. Taart voor Haagse N.V. A. SEUYTER Zn. Ludolf de Jonghstraat 25 - Telefoon 242565 VERZORGT AL UW TRANSPORTEN DOOR HEEL NEDERLAND Vijf jaar geëist voor dodelijk schot ASSEN De officier van justitie eiste tegen de 38-jarige J. M. T. uit Hol- landscheveld vijf jaar gevangenisstraf met aftrek. De man schoot in de nacht van 2 juli zijn zwager, de 34-jarige F. van der W., met een vuurbuk.s dood. nadat hij hem vergeefs had gewaarschuwd, op te houden zijn vrouw te slaan. T. zei op de arm van zijn zwager te hebben ge richt; de kogel trof echter de borstkas. politiemannen DEN HAAG Al jaren lang krijgt de Haagse politie tegen 5 december j van een nog steeds onbekende Sinter- klaas een grote taart aangeboden. „De M taart heeft een doorsnee van ongeveer g||| een meter en stelt ditmaal de „Chinese Jpt muur" voor. die op last van burge- J|; meester Kolfschoten werd opgetrokken iV, om de taak van politie te verlichten. 'fc De taart is gegarneerd met politieagen ten en ambtenaren van suikerwerk. De Haagse recherche altijd zeer nieuwsgierig van aard is er wel ach tergekomen, wie de maker van de taart is. De bewuste banketbakker houdt ech ter stijf zijn mond dicht over zijn op drachtgever. De taart ging vergezeld van een doos sigaretten voor de agenten bij de Chi nese legatie en een gedicht. Nede halen. DEN HAAG Oud-staatssecretaris J. M. de Keyzer volgt prof. dr. J. Zijlstra op als voorzitter van de stichting Noord-1 zee mijnbouw. De stichting stelt zich ten doel het be vorderen van Nederlandse dienstverlening DEN HAAG De geschillen, die bin nen de KVP zijn gerezen, zijn opnieuw onderwerp van bespreking geweest in een gesprek tussen een aantal leden van het KVP-bestuur en de oud-mi nisters Cals en Bogaers. Over het resultaat is niets bekend gemaakt. Men vermoedt, dat de vraag ter sprake is gekomen of de heren Cals en Bogaers bereid zouden zijn bij de volgende verkiezingen voor de KVP kandidaat te staan. Bescherming er ook om de chermen. Tegen overlast. Tegen wat hen kan be nauwen. Tegen wat de verantwoor de vrijheid van de ontplooiing der eigen persoonlijkheid bedreigt. Tegen de belaging dus van het menszijn zelf. De Bijbel zegt ervan, dat de over heid erop heeft toe te zien dat wij een stil en gerust leven kannen leiden. Wat daaronder te verstaan? Stellig ook het bovenstaande. Dat gebod voor de overheid moest de eeuwen door in telkens wisse lende omstandigheden worden na geleefd. Voor onze tijd en meer nog in de tijd die ons wacht be tekent het óók bescherming tegen al die technische vondsten die trachten in het mensenleven bin nen te dringen. We noemen dat de aantasting van de privacy. Deze privacy komt te meer in het gedrang naarmate het leven open komt te liggen. Daarom verheugt ons de actie tegen de afluisterapparaten. De bescher ming daartegen behoort tot de ver zekering van het stille en geruste leven waarop zelfs nu de mens nog recht heeft. Onafhankelijk onze democratische samen leving dat daarin een instantie is die, onafhankelijk van regering en van welk machtig lichaam ook, het beslissende woord van het recht kan spreken. De dag van gisteren heeft van die onafhankelijkheid enkele markante voorbeelden laten zien. Zelfs een machtig lichaam als de Nederlandsche Bank werd in een procedure over de afbeelding van bankbiljetten in advertenties in het ongelijk gesteld. Een andere rechterlijke uitspraak verklaarde de inhouding van de twee procent administratiekosten op de vakantiebonnen van ongeorgani seerde bouwvakkers onjuist Lezers en lezeressen zullen zich herinne ren, dat over dit laatste in juni van dit jaar heel wat te doen is geweest. Men kan uitspraken als deze toe juichen of betreuren, over de waar de van een onafhankelijke rechter lijke macht, die met haar laatste woord aan twistgedingen een einde maakt, zullen we het allen eens zijn. Ook de onafhankelijke rechter maakt deel uit van het stille en ge ruste leven dat de Bijbel ons toe denkt en -wenst. storm op zee „uitrijden". Te Sestri Le- vante zijn tonnen stenen en aarde weg gespoeld. Men is daar bezig de kustweg naar het zuiden te herstellen. Daar de zeewering bij Lough Foyle is beschadigd door overslaand water, is in Noord-Ierland het spoorwegverkeer tussen Belfast en Londonderry ge staakt. In Liverpool hebben politie en brandweer een vrouw moeten bevrij den die bekneld was geraakt toen de storm de bovenste verdieping van haar huis wegblies. In Schotland zijn de wegen versperd door sneeuw en omgewaai de bomen. Uit verscheidene Engelse graafschappen worden overstromin gen gemeld, In Frankrijk komen overstromin gen voor in het gebied rondom Ca lais. De zeven koppen tellende bemanning van het lichtschip Vame in het Nauw van Calais, acht mijl van de Britse kust, is van boord gehaald toen de an kers van het schip begonnen te krab ben en het te dicht in de buurt van gevaarlijke zeebanken kwam. Dijken ondermijnd De kust van de Vendee is zwaar ge teisterd. Dijken zijn ernstig onder mijnd en een dennebos van negen hec tare is letterlijk door het water ver zwolgen. Het Panamese libertyschip Humbold is op het ogenblik op drift geraakt. Het schip liep eerst vast op de Petroleum- bol. een bank voor Schouwen, schoof daar later overheen en wordt nu in de richting van de. kust gedreven. De situatie is zo, dat sleepboothulp niet meer kan baten. Radio Moskou meldt dat het verre oosten van de Sowjetunie te kampen heeft met streng winterweer. Boven de plaats Magadan woedt al zes dagen een sneeuwstorm. De sneeuw is huizenhoog opgewaaid. Langs het havenfront van het eilandje Sqafarjev zijn tal van ge bouwen door 10 meter hoge golven ver nield. Reddingboten hebben in de Ierse Zee vijftien man van boord gehaald van het Griekse schip Nafsiporos, dat zijn ankers verloor en met een afgeslagen motor tobde. Vliegtuigen houden in de ze zee drie schepen in de gaten, tw. de Noorse Vinland (900 ton), de Egyp tische Heivan (1946 ton) en de Britse Grit (2739 ton). De Vinland is inmid dels op sleeptouw genomen. voor aanranding) Topsintelbergin Aberfan afgegraven ANTWERPEN De rechtbank heeft een 29-jarige en 30-jarige inwoner van Merksem veroordeeld tot een gevange nisstraf van vier jaar wegens een mis lukte poging een 19-jarig Nederlands meisje aan te randen. De twee Belgen hadden het meisje na afloop van een kermisbezoek in de grensstreek een lift aangeboden. De rechtbank kende het meisje een symbolische schadevergoeding van één frank (zeven cent) toe wegens morele schade. Voor de schade aan haar kleren kreeg zij vierhonderd gulden vergoed. AMSTERDAM De Nederlandsche Bank heeft het kort geding tegen C cn A en De Telegraaf verloren. De Bank had het geding aangespan nen over de afbeelding van bankbil jetten van tien gulden in advertenties. Zij achtte dit een inbreuk op haar auteursrechten. De president van de rechtbank, rnr. U. W. H. Stheeman, wees de vordering van de hand omdat de fotografische vervormingen van de biljetten niet zijn te beschouwen als afbeeldingen van de ontwerpen. Zijlstra feliciteert collega Kiesinger DEN HAAG Minister-president prof. Zijlstra heeft de nieuwe Bondskanselier van West-Duitsland, dr. K. G. Kiesinger., telegrafisch gelukgewenst met diens be noeming. Hij hoopt op een verdere ver-i steviging van de betrekkingen tussen beide landen. LONDEN Er is zwaar materiaal naar Aberfan gezonden om de top van de slakkenberg, die vorige maand 144 slachtoffers maakte, af te graven. Men gaat ertoe over omdat de berg weer in beweging is gekomen Een commissie van Aberfanners heeft een gedeeltelijke ontruiming van het mijnwerkersdorp geëist. FRANKFORT Een Duitse che mische fabriek heeft een stof samen gesteld. die de wrijving tussen molecu len water vermindert en het water dus sneller doet stromen. Een brandspuit brengt water met deze stof vermengd, bij gelijke druk bijna 20 meter hoger dan normaal Aan alle SI MCA rijders! Wij hebben aan St. Nicolaas verzocht om met enige van zijn knechten op maandag 5 december van 1-5 uur in onze showroom. Stationsweg 11-17 aan alle kinderen die onder geleide bin nenkomen een kleine surprise te overhandigen. Stationsweg 11-17 Leiden. AMSTERDAM De kantonrechter, mr. II. Ruis. heeft gisteren bepaald dat de stichting vakantiefonds voor de bouwnijverheid een ongeorganiseerde Amsterdamse bouwvakker de volle geldswaarde van de vakantiezegels moet uitbetalen. Er mag geen 2 procent administratiekosten voor ongeorganiseerde bouwvak arbeiders worden ingehouden. De bouwvakarbeider spande een geding tegen de stichting aan en de kanton rechter wees bij vervroegde uitspraak vonnis. De inhouding van deze 2 procent vormde de aanleiding tot de grote en ernstige ongeregeldheden op 13 en 14 juni in de hoofdstad. Volgens de kantonrechter heeft de stichting gehandeld in strijd met de begin selen van behoorlijk bestuur, die het college van rijksbemiddelaars haar ver strekte.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1