SINTERKLAAS Dl PL OMA Tl EK DEN HAA G In warenhuis ligt deel van het kasteel De Kenenburg Zeg het met ,n b'oem e/i Onrecht gedaan aan Smallenbroek ONTDEKKING ARCHEOLOGEN IN SCHIPLVIDEN: 7 VRIJDAG 2 DECEMBER VHffi (Van een onzer redacteuren) CfCHIPLUIDEN Archeologen hebben in de afgelopen iveken in Schipluiden een voor ons land unieke op graving verricht. Toen de tuinder A. van Dorp, Singel 13, enkele weken geleden in een groot warenhuis begon te spit ten voor de kweek van komkommers, stuitte hij op muren met een groot formaat steen. Nadat dit door de heer Van Dorp aan een medewerker van de Rijksdienst voor het oudheidkundig bodemonderzoek was mede gedeeld, was de eerste reactie: „Onmogelijk". Het was weliswaar al bekend, dat op de tuingrond van de heer Van Dorp het kasteel de Kenenburg heeft gestaan, door Philips van Dorp van Veen in 1408 gebouwd. Uit oude tekeningen was precies bekend, hoe het kasteel er had uitgezien. De nu gevonden fundamenten lagen ech ter enkele tientallen meters achter de achtermuur van de Kenen burg. Een vluchtig onderzoek bracht geen licht in de zaak. Het formaat van de stenen waaruit de ruim één meter brede muren waren opgetrokken, werd in de tweede helft van de der tiende eeuw gebruikt. Een verschil in tijd dus van 150 jaren. De werkgroep Den Haag van de Archeologische werkgemeenschap begon in overleg met de Rijksdienst voor het oudheid kundig bodemonderzoek met een na der onderzoek. Interview met tabberdloze bisschop Tuinder A. van Dorp, in wiens kas de fundamenten van de voorburcht van het kasteel de Kenenburg werden ontgraven. De heer Van Dorp was zo enthousiast, dat hij zelf de schop ter hand nam. Naarmate de werkzaamheden vorder den, werd het raadsel groter. Er kwa men namelijk zo op het eerste ge zicht twee bouwperioden te voorschijn en wat laat aardewerk. Bovendien werd tegen een van de muren een stenen kogel gevonden en een hoeveelheid houtskool. Dit deed vermoeden, dat het gebouw verwoest is geweeest. BOERDERIJ DEN HAAG Dertien leden van de ARP hebben in een open brief aan het centraal comité ver klaard, teleurgesteld te zijn over het besluit van het versterkt cen traal comité om oud-minister Smallenbroek niet bij de kies verenigingen aan te bevelen als kandidaat voor de Tweede-Ka merverkiezingen. „Met dit besluit wordt onrecht ge daan aan het vele verdienstelijke werk dat de heer Smallenbroek in verschil lende functies voor de partij en het land heeft gedaan", aldus de open brief. De dertien leden onderstrepen, dat de heer Smallenbroek direct na de tweede wereldoorlog lid werd van het centraal comité. „Lange tijd diende hij de partij als onder-voorzitter. Dat hij zijn Kamerlidmaatschap met grote deskundigheid vervulde, is buiten kijf. Onbegrijpelijk De ondertekenaars van de open brief noemen het onbegrijpelijk dat het versterkt centraal comité desondanks heeft gemeend de heer Smallenbroek geen plaats te moeten geven op de ad- vieslijst. „Wij kunnen hierin niets anders zien dan een wijken voor perscampagnes. Een partij met karakter, die bovendien een evangelische partij wil zijn, mag hieraan niet toegeven", aldus de open Een van de ondertekenaars heeft verteld, dat de open brief is geschre ven nadat tevergeefs was gepoogd een schrijven van deze strekking te richten aan de a.r. kiesverenigingen en een ingezonden stuk opgenomen te krijgen in het partij orgaan van de ARP. Ondertekenaars De ondertekenaars van de open brief zijn: drs. J. Boersma, lid van de a.r. Tweede-Kamerfractie te Zeist, dr. P. J. Boukems, lid P.S. Noord-Holland te Amsterdam, A. Platteel, voorzitter pro vinciaal verband Zuid-Holland van de ARJOS te Den Haag, drs. J. H. van Ruller, lid gemeenteraad Amsterdam, drs. J. Tamminga te Amsterdam, H. Borstlap te Utrecht, L. de Graaf, mede werker C.N.V. te Utrecht, mr. P. J. A. Idenburg te Den Haag, J. P. Verheul te' Rijswijk en de journalisten Ben van Kaam te Amsterdam, mr. M. G. H. Postwijk te Reeuwijk, drs. J. van Put ten en J. Prillevitz, beiden te Den Haag. Ook in Breda hongerstaking BREDA De zes studenten uit Haar lem hebben navolgers gevonden. Elf jongens uit Tilburg en Breda hebben eveneens besloten gedurende de Kerst dagen 48 uur in hongerstaking te gaan. Zij hebben de waarnemend burge meester van Breda om toestemming ge vraagd. -t is hun bedoeling in de kerst nacht te middernacht op de Bredase Havermarkt te gaan zitten en zich ge durende 48 uur slechts te voeden met koffie en thee. Op deze wijze willen zij protesteren tegen het feit, dat in zovele landen hon gersnood heerst. (Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG De Sint rustte even. Gewoon van de vermoeienissen en ook na tuurlijk omdat de zwaarste krachttoer nog moest ko men. Zeker, de zestien S'xnt N/colaas In het allereerste begin van het onder zoek vermoedde men. dat men te doen had met een onbekende voor-j ganger van het kasteel De Kenen-; eeuwen oude bisschop had burg. Toen nog wat muurdelen wa-j ren blootgelegd, was de vaste overtui- ging, dat onder de tuingrond van dej kas een grote dertiende-e drie-schepige boerderij met woon huis moest liggen. De afmetingen stonden toen vast: de lengte was meter en de breedte 16 meter. Deze conclusie werd gestaafd door het I feit, dat het terrein in de dertiende! eeuw eigendom was van het Sint-Maartensgerecht, d.w.z. van de| Domkerk in Utrecht Na bronnenon-j derzoek kwam men tot de slotsom, I dat de Utrechtse Dom hier maal liefst 146 morgen land, dat is zo'n 135 ha, in bezit had. Dit rechtvaardigde de veronderstelling dat men hier te doen had met een zeer groot landbouwbedrijf aan de kop van de strook land. De fundamen ten zouden dan een unieke vondst zijn, omdat in ons land nog nimmer zo'n grote boerderij was gevonden. Toen de amateurarcheologen op een za terdagmiddag een groot aantal bin nenmuren van diverse dikten hadden blootgelegd, rezen de twijfels weer. Dit kon nooit een boerderij zijn ge- Met enkele arbeiders van de Heide maatschappij zette de Rotterdamse archeoloog C. Hoek het werk voort. Na ruim een dag werken was de boerderij-theorie helemaal van de baan: men bleek inderdaad de oude voorburcht van de Kenenburg te heb ben gevonden. VOORBURCHT ?ot deze onweerlegbare conclusie kwam men, toen midden in de front breedte van 38 m een zware poortto ren en een beerput werden blootge legd. Volgens oude prenten van de Kenenburg staat de voorburcht ech-l ter helemaal aan de andere zijde van het hoofdgebouw. Zwarte Piet opdracht gege ven mij binnen te laten. Maar ik moest wel genoe gen nemen met een wat min der plechtige verschijning. Zonder tabberd, staf en mij ter en zo. Indien ik 't anders wilde, het kon allemaal. Ik zou dan alleen een kwar tiertje langer moeten wach ten. Als ik het boudoir-achtige rustvertrek van St.-Nicolaas bin- nenstap, wrijft de Sint zich net de ogen uit. Hij gaapt zoals ieder ander mens dit na een middag dutje zou doen. Onderzoekend maar vriendelijk kijkt hij me I aan. „Sinterklaas", begin ik, „dit is een I grote belevenis voor mij. Zo, zo heel gewoon, heb ik u eigenlijk nog nooit gezien. Het is goed hier eens bij stil te staan. Op een bejaarde heer als u wordt in deze dagen eigenlijk een veel te zwaar beroep gedaan." Tip voor surprises Opeens heeft Sinterklaas het gevon den. Een fijne plant, waar u een „groeiend" plezier van hebt. Er zijn zoveel soorten. En tegen prijzen, die Dassen bij elke beurs. (£«öoo o Een groep van de Archeologische werkgemeenschap Nederland aan het werk in de kas. zerkloostcr en het klooster ningsveld door de Delftenaren verwoest, omdat men vermoedde dat de Spanjaarden zich in deze gebou wen ophielden. Toen was ook het raadsel van de ste nen kogel en de houtskool opgelost, maar nog niet de vraag: Waarom heeft Philips van Dorp in het begin van de vijftiende eeuw z'n kasteel met een zo groot formaat steen ge bouwd? Spoedig werd duidelijk, dat de stenen secundair waren verwerkt, d.w.z. ze waren afkomstig van sloop. STENEN VAN HODENPIJL j Tegenover de Kenenburg had zo'n 50 jaren voor de bouw van dit kasteel een andere burcht gestaan, namelijk die van de heren Van Hodenpijl. Ho- denpijl moet zo omstreeks 1250 zijn gebouwd. In 1351 echter kozen de Hodenpijls tij dens de Hoekse en Kabeljauwse twisten de verkeerde partij, met het gevolg dat hun kasteel werd woest. Na een bestaan van zo'n 75 jaar werd Hodenpijl niet meer opge bouwd. Philips van Dorp heeft in 1408 een gretig gebruik gemaakt van de dichtbij zijn bouwplaats liggen de massa's stenen, die hij best kon gebruiken om zijn kasteel -le Kenenburg te bouwen. Aan het onderzoek werd enthou siast meegewerkt door. tuinder der Van Dorp en de zijnen, want Van Dorp hoewel geen af stammeling in rechte lijn wist, dat hij bezig was met een stukje geschiedenis van een van zijn voorvaderen. j Aan gewend „Het is niets, ik ben eraan ge wend", glimlacht de Sint. „Per slot van rekening gaat het maar om een paar weken per jaar. Als ik niet op pad ben om de idealen van liefde, goedheid en hulpvaardigheid uit te dragen, doe ik het rustig aan. Ik heb begrepen dat uw komst nu eens niets met mijn Nederlandse werkterrein A l«S Kinnprpil heeft uit te staan KII1UCI CI1 aanzocht iets voor de buitenlandse di plomaten in dit land te zijn. Het typisch Nederlandse huiska- merfeest ging de laatsten totaal voor bij. Nog erger: in de dagen rond mijn naamdag werd een gebrek aan contact geconstateerd, terwijl er zo goed als geen afspraak kon worden gemaakt." „Is dat nu anders?" „Nee, niet anders, maar er is in diplomatieke kringen wel heel wat meer begrip gekomen. Omdat ik door mijn jaarlijks optreden in de Club de Jeudi iets voor de ambassadera den, de secretarissen en de attache's ben gaan betekenen, weten deze thans uit eigen ervaring welke waar de de Nederlanders aan mijn verschijning hechten." Sinterklaas in diepe rust heeft uit te staan." „Inderdaad, Sinterklaas. Het gaat me om de Club de Jeudi, die unieke diplomatenvereniging in Den Haag. En natuurlijk alleen om de bemoeie nis, die u ermee heeft." „Een interessante zaak, bijzonder in teressant zelfs voor een man, die al leen gewend is in Nederland rond te rijden. Er gaat een zekere wer vingskracht van uit. Maar dat was niet de gedachte, welke de heer W. P. van den Berge van dc Rijksvoor lichtingsdienst leidde, toen hij mij een jaar of zeven, acht geleden „Vanzelfsprekend. Ik grijp die jaar lijkse ontmoeting met de buiten landse diplomaten in Den Haag al tijd volgaarne aan om op m'n persoonlijke belangen te wijzen. In de eerste plaats krijgt men te horen dat ik de enige Sinterklaas in Neder land ben, en dat men zich niet moet laten foppen door al die vermomd» „tegenklazen". Verder trek ik van leer tegen hun eigen Kerstman of Santa Claus. Die figuur poogt mij nu al tientallen ja ren te imiteren. Hij heeft in het bui tenland voor de verwording van de Sinterklaasavond gezorgd. Hij heeft de degeneratie van mijn naamfeest op zijn geweten." „Nog iets, Sinterklaas. Uw landge noten, de Spanjaarden, ontmoet u na tuurlijk ook." „Ja, dat is wel eens moeilijk. De meeste diplomaten spreken namelijk geen Spaans. Ik heb hier echter een oplossing voor gevonden, die alle par tijen tevreden stelt. Ik laat Pi..., Pe dro, Spaans met hen spreken, en ver taal zijn woorden in het Engels. Het ei van Columbus, vindt u niet?" ~r - - - - ..Hoe gedragen de diplomaten zich denken! Als ik nu kardinaal was, als u in hun midden bent7" dan zou't misschien nog gaar." „Ik moet eerlijk zeggen dat ik er „U behandelt alle diDlomaten dus r»i-x als kinderen?" „Vergat u niet de ambassadeurs?" „Nee, die vergat ik niet De chefs van de hier te lande gevestigde mis sies kunnen geen lid van de Club de Jeudi zijn. Protocollaire moeilijkhe den, u begrijpt het wel. Wie heeft voorrang boven wie en zo. Eerlijk gezegd ben ik daar blij om. Ik ben in al die eeuwen maar een eenvoudig bisschop gebleven. Stelt u zich eens voor dat ik „lieve excellenties" in plaats van „lieve kindertjes" zou moeten zeggen. Ik moet er niet aan ,^;behandelt alle diplomaten dus niet altijd van onder de indruk ben. jtfwel eens iets van aarzeling te „Jazeker, waarom niet? Het zijn kinderen van vele volkeren. Onder de kinderversjes komen ze trouwens ook niet uit". „U gaat me toch niet vertellen dat ze de bekende Sinterklaasversjes in het Nederlands zingen?" „Nee, dat gebeurt ook niet. Maar er bestaan prachtige Engelse vertalin- gen van. „Nicholas I beg of you" UCIU („Sinterklaas Kapoentje") bijvoor beeld, of „Bright December moon" („Zie de maan schijnt door de bo- bespeuren, als 't op forumwerk aan komt Toch krijg ik van de Russen altijd een kozakkenlied, terwijl de Australiërs nooit nalaten me op hun „Walzing RÏathilda" te vergasten. De Engelsen? Wat dacht u. „Rule Britan nia" natuurlijk." n"). Stentorstem „Dezelfde meneer Van den Berge, die ik zojuist noemde, studeert ze in. Ik kan niet zeggen dat er aan hem een bas, een bariton of een tenor ver loren is gegaan, maar hij heeft wel een stentorstem. Hij heeft me trou wens wel eens gezegd dat hij zich nergens zekerder voelt dan in z'n rol van voorzanger tijdens het Sinter klaasfeest." „U gebruikt zeker de gewone attri buten van het heerlijk avondje?" „Niets meer en niets minder. Specu laas, pepernoten, marsepein, suiker goed, taai-taai, cadeautjes. liefst in de vorm van surprises, en gedichten. Voor 't laatste wordt uiteraard enig eigen initiatief verwacht. O ja. drank jes zijn er ook altijd bij Wat zouden diplomaten zonder drankjes zijn? Ik mag die gewoonte wel. Ik moet erkennen dat de leden van de Club de Jeudi mij whisky hebben leren waarderen. De decembermaand in uw land is ook zo guur en koud! Soms staat mijn glas op voet van oor log met mijn snor of baard. Tot ech- „Dat gebeurt zeker. Als het spel ernst wordt bijvoorbeeld. Jaren gele den vroeg ik een Egyptische diplo maat waar zijn vrouw was, zonder te weten dat deze ernstig ziek lag. De man zakte op dc knieën voor me neer. Met tranen in de ogen smeekte hij mij voor z'n gade te bidden." Als ik op 't punt sta het rustver trek te verlaten, moet Sinterklaas nog één opmerking van 't hart. „Nederland heeft een efficiënt mi nisterie van financiën" zegt de Sint, „dat de bakens naar het tij weet te zetten. Ik vraag me alleen af, of dat ingrijpen nodig was. gezien de inter nationale propagandistische waarde, die van mijn optreden voor de diplo maten uitgaat." „Welk ingrijpen, Sinterklaas?", vraag ik volkomen in raadselen. ..Het kleine bedrag aan over heidssubsidie, dat de Club de Jeudi voor het Sinterklaasfeest genoot, is dit iaar ingetrokken. Dat het avondje nu toch door gaat, komt alleen omdat diplo matiek Den Haag het niet meer kan missen".

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 7