GEEN AKKOORD OVER LONEN (4,5 pet?) Commentaren Akkoord met PvdA was mogelijk alles goed en weiv^c Kans op behoorlijke meerderheid niet groter voor Zijlstra „Tientje van tafel Uit de Haagse hof geplukt De Gaulle verwacht veel van band met Rusland AKTUEEL Opzet van Kiesinger volkomen geslaagd VRIJDAG 2 DECEMBER 1966 In het artikel van uw moderedactri ce over het presenteren van het boek Knal van Max Heijmans stond ten on rechte een voor Merel Laseur hinder lijke opmerking, te weten: „Merel Laseur slipte gauw met moeder Mary Dresselhuys mee".... als een dergenen die zo happig waren om op dit uitgele zen rijtje te komen. Ik neem zonder meer aan dat uw moderedactrice niet heeft gehoord dat ik per microfoon Merel Laseur uitdrukkelijk heb ver zocht in die rij van prominente actri ces plaats te nemen. Amsterdam G. W. H. Tiebosch Serapion Met stomme verbazing heb ik uw artikelen gelezen over de „blikken bis schop". Deze heeft ook een lezing ge houden voor het HIVO in Den Haag, ik meen in april jl. Het ging natuur lijk over „de Oosters-orthodoxe kerk in Europa". Er was vrij veel be langstelling en na afloop was er gele genheid tot vragen stellen. Degene die naast mij zat, vroeg me wat voor nati onaliteit hij zou hebben. Ik zei: het is vast een Nederlander, hoewel hij een tikkeltje accent had. Maar bovengenoemde dame twijfel de en na afloop sprak zij hem aan. Zonder blikken of blozen vertelde Se rapion dat zijn moeder Hollandse was en zijn vader Rus. Hij was gekleed in een vrij lange, zwarte jas, had een groot kruis op zijn borst en maakte, dat moet ik bekennen, een zeer sympa thieke indruk. Het is mij een raadsel dat zo iemand nog volgelingen heeft en net zo gemakkelijk van godsdienst verandert als een ander van kleren. Den Haag G. van Santen Breuk De opmerking van Hans W. Lede- boer in de krant van 26 november „De Jood had ons christenen niet afge wezen, het waren de christenen die via de uitspraken van het concilie van Nicca de Jood in naam van Christus vervloekten en het hem zodoende tot riu toe onmogelijjk maakten Jezus te aanvaarden", verbaast mij ten zeerste. Het zijn de rabbijnen geweest die ruim tweehonderd jaar voor Nicea de breuk forceerden door het de messi- aanse joden onmogelijk te maken nog langer aan de synagogediensten deel te nemen. In elke dienst werd name lijk het Schemone Esre gebeden, acht tien lofprijzingen van Gods weg en werk. Het viel de messiaanse joden niet moeilijk deze schone hymnen mee te bidden. Tot de rabbijnen (omstreeks 90 tot 100) de volgende spreuk inlasten: Nog knelpunten in St. van de Arbeid Een extra uitkering het volgend jaar? Zangeres Karin Kent heeft alle reden tot lachen. Gisteren haalde zij haar rijbewijs, zodat zij nu zelfstandig haar weg door het land kan zoeken en niet meer behoeft te „liften'. Op 10 december is zij met haar liedje „Dans je de hele nacht met mij" de gast in de tele visieshow van de Zuidafrikaanse pianiste Cherry Wainer. „Laat er geen hoop zijn voor de afvalli gen. Mogen de nazareners en de mi nim christenen) in een ogenblik omkomen en uitgedelgd worden uit het boek des levens en met de recht vaardigen niet ingeschreven worden." Met deze vervloeking, die elke dag driemaal moest worden opgezegd, zijn de messiaanse joden uit de joodse ge meenschap gejaagd. Dordrecht Sam. Leivisson (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG Werkgevers en werknemers in de Stichting van de Arbeid hebben gisteren na ruim drie en een half uur ver gaderen (nog) geen overeen stemming bereikt over de mate riële inhoud van het volgend jaar te voeren loonbeleid. Er was weliswaar sprake van een duidelijke toenadering, maar op enkele essentiële punten be stond nog vrij groot verschil van mening. De organisaties zullen na beraad in eigen kring de onderhandelingen dinsdag middag voortzetten. Noch de werkgevers-, noch de werk nemerswoordvoerder, resp. de heren ir. J. Bosma en A. H. Kloos, waren gister avond na afloop van de besprekingen bereid concrete mededelingen te doen, omdat „publikatie op dit ogenblik de kans op overeenstemming zou kunnen verkleinen". Naar de mening van beide woordvoerders zijn de kansen op een akkoord en op een mislukking beide even groot. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat beide partijen elkaar dinsdag op een algemene contractuele loonstij ging van 4,5 procent zullen vinden. Dit cijfer is af te leiden uit de geble ken bereidheid van de werkgevers er aan mee te werken, dat het reële inkomen van de werknemers volgend jaar niet zal dalen. Immers, rekening houdende met de regeringsplannen waarover de Tweede Kamer gistermiddag nog geen uitspraak had gedaan, werd een stij ging van de kosten van levensonder houd in 1967 verwacht van rond 5,5 procent (t.w. 4 pet als gevolg van een door het Centraal Planbureau geraam de totale prijsstijging van 4,5 pet; 0,8 pet. als gevolg van een vervroegde ver hoging van de omzetbelasting; 0,5 pet. als gevolg van de invoering van een eigen risico in de ziekenfondsverzeke ring en 0,2 pet als gevolg van het werk nemersaandeel in de premieverhoging >or deze verzekering. De werkgevers houden er echter ernstig rekening mee, dat het be drijfsleven er in zal slagen de prijsstij ging volgend jaar te beperken tot 3,5 procent, waardoor de kosten van le vensonderhoud naar verwachting niet tot 5,5, maar tot 4,5 zouden stijgen. Ook voor de vakbeweging lijkt een bod van 4,5 loonstijging niet onaantrekke lijk, te meer omdat er daarbij sprake zal kunnen zijn van (de verlangde) „enige verbetering" van de reële inko men indien de Tweede Kamer nog wij ziging zal brengen in de regeringsplan nen ten aanzien van het eigen zieken huisrisico en/of de omzetbelasting. „VERPAKKING" r (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het debat over het eigen risico verdrong gisteren in de Tweede Kamer de discussie ov*r de economische toestand en de belastingmaatregelen waarmee het kabinet-Zjjlstra die toestand wil saneren. De kaons dat prof. Zjjlstra een behoorlijke Kamermeerderheid voor die maatregelen zal krijgen, is er gisteren niet groter op gewor den. De GPV-er Jongeling, die zich aanvankelijk positief uitsprak, had sterk de indruk dat de premier op het stuk van de matiging der overheidsuitgaven de Kamer met een kluitje in het riet heeft ge stuurd. „Onder die omstandigheden j wordt het voor mij erg moeilijk j door de zure belastingappel heenj te bijten", waarschuwde hij. CH-fractieleider mr. Beernink bleek erg onder de indruk te zijn gekomen van het verzet van de So ciaal- Economische Raad tegen de voorgenomen verhoging van de om zetbelasting. Hij gaf prof. Zijlstra de raad dit voornemen nog eens terdege te bekijken en de argumen ten van de SER nog eens goed op zich te laten inwerken. Daarvoor heeft dit kabinet geen tijd. De liberale fractieleider mr. Toxo- peus noemde dit „de weg van de minste weerstand". Hij diende een mo- n, waarin de regering werd ver zocht de Kamer inzicht te verschaffen in de mogelijkheden tot beperking van de uitgaven met 1,5 a 3 pet Prof. Zijlstra wilde dit verzoek nog weieens rustig bekijken, maar voelde er weinig voor en kon in ieder geval niets toezeggen. De motie-Toxopeus werd tenslotte verworpen met alleen de VVD. Boerenpartij, SGP en de c.h.'er Mellema en Bos voor. UTRECHT De hoge raad var front National Papua, volgens eigen le zing de regering in ballingschap var Nieuw-Guinea, heeft de Verenigde Na ties verzocht de volksstemming in Nieuw-Guinea in 1967 te houden. *>1 (Vervolg van pagina J) Er moet evenwel ergens een begin worde n gemaakt met het opvangen van de kostenstijging via andere wegen dan die van uitgavenverhoging en pre miestijging. Met handhaving van het totaal te dekken bedrag zou echter in gezamenlijk overleg naar een andere oplossing kunnen worden gezocht. De discussie over het eigen risico was een bijzonder rommelige, on duidelijke en geëmotioneerde aan gelegenheid. Herhaaldelijk moest het debat worden geschorst voor nader beraad. KVP-fractieleider Schmelzer was de eerste die om schorsing verzocht. De Kamer loeide. Lag er weer een „nacht van Schmelzer" in het verschiet? „U hebt zes weken de tijd gehad om u te beraden", riep de commu nist Bakker. „Toen ginig het om nóg fundamenteler zaken", repli ceerde drs. Schmelzer. Na veel heen- en weer gepraat kwam ar-fractieleider Roolvink met een mo tie, die medeondertekend was door KVP en CHU en waarin de regering werd verzocht haar besluiten nog eens te bespreken met de daarvoor in aan merking komende Kamercommissies. De motie sprak uit, dat in beginsel geen bezwaar bestaat tegen invoering van een bijbetaling in de ziekenfonds verzekering, maar dat in de huidige situatie onderzocht dient te worden op welke wijze de lastenstijging voor 1967 nader verdeeld zou moeten worden premiestijging bij de zieken fondsen en bijbetaling. Naar normen voor massa-ontslagen? (Van onze sociaal-economische redac tie) DEN HAAG w Het bestuur van de Stichting van de Arbeid heeft gister middag besloten een commissie in te stellen, die het vraagstuk van de massa le ontslagen in studie zal nemen. Daar bij zal de commissie nagaan welke voor werkgevers en werknemers aan vaardbare normen bij dergelijke ontsla- in acht zouden moeten worden ge nomen. DEN HAAG Voor de derde keer dit jaar is het Nederlandse wegvervoer op Spanje tot stilstand gekomen. Ver gunningen van Spanje ontbreken, al dus NOB wegtransport. De verzoeken om vergunningen zijn tijdig gedaan. „Onmacht"' Desgevraagd verklaarde de heer C. A. Bakker, loondeskundige van hef CNV, ons gisteravond dat de moeilijk heden, die in de Stichting van de Ar beid nog zijn overgebleven, niet zozeer gezocht moeten worden in een cijferma tige benadering van de problematiek, maar meer in de wijze waarop de cij fers zullen worden „verpakt". Ook dit zou er op kunnen duiden, dat over de loonstijging op zichzelf wel overeenstemming te bereiken is. De es sentie van de nog bestaande moeilijkhe ,n a?Z( den zou dan o.m. gezocht moeten wor I aer ,n den in het verlangen van de vakbewe ging (door de heer Kloos na afloop var if SER-vergadering van woensdag be kend gemaakt) om in de loop van vol gend jaar een extra uitkering t< verstrekken indien het reële levenspei van de werknemers toch mocht worder aangetast en om een niet-consumptie ve bestemming (spaarloon, verbeterir pensioenen o.i.d.) te geven aan bij d WD-fractieleider mr. Toxopeus con cludeerde. dat als de motie-Roolvink zou worden aangenomen het bijbeta- lingsvoorstel van de regering niet ver wezenlijkt kan worden. Waarom steu- KVP, AR en CHU dan niet de mo- van PvdA en (of) WD? Vanwaar deze onmacht van de Kamer om een drachtig een beslissing af te wijzen die niemand wil. PvdA-fractieleider Nederhorst voeg de hieraan toe: „Het schijnt gewoonte te worden dat als de KVP het met een motie wel eens is, maar dat niet wil zeggen, zij met een eigen motie komt, een motie van vlees noch vis". De motie-Roolvink voorkwam in ie der geval dat de drie christen-democra tische partijen geheel of gedeeltelijk voor de (het kabinet niet welgevallige) moties van de socialistische en liberale oppositie zouden moeten stemmen. KVP-fractieleider Schmelzer liet dit zaakje netjes door zijn AR-collega Roolvink opknappen. Laatstgenoemde trok zijn motie ech ter in na de toezegging van premier Zijlstra, dat de regering de maatrege len zo spoedig mogelijk met de Kamer commissie zal bespreken en dat in af wachting daarvan geen definitieve stap pen zullen worden gedaan. Welke mo gelijkheden de regering nog zift voor een alternatieve oplossing, werd gister avond niet duidelijk. Wel is duidelijk, dat het kabinet het bijbetalingsvoorstel deze vorm niet kan handhaven zon- ernstig conflict met de Ka- te komen. nderhandelingen verkregen loonver- •?teringen, die boven de algemene etsingsnorm uitgaan. De besprekingen in de Stichting Arbeid zijn bovendien bemoeilijkt x>r de onzekerheid omtrent het eigen iekenhuisrisico en de omzetbelasting. Eigen daden PvdA-fractieleider Nederhorst bleef met de premier van mening verschillen over de stand van onze economie. Vol gens hem zijn we al over het hoogte punt van de overspanning heen. Een deflatoir beleid zoals het kabinet voert, is niet alleen niet gewenst, maar zelfs gevaarlijk. De oorzaak van het teruglo pen van de vraag ligt niet hier, maar in het buitenland. Tegen deze theorie verzette prof. Zijlstra zich nadrukkelijk. „We hebben onszelf te veel en te lang voorgehou den, dat de schuld van onze moeilijkhe den in het buitenland ligt. We moeten eens gaan beseffen, dat een land als het onze, dat een zo sterke loonstijging heeft gekend en dat zo afhankelijk is van het buitenland, welhaast in beta- lings balansproblemen en kapitaal markt in moeilijkheden moet komen' Beperking De VVD toonde zich zeer teleur gesteld over de opmerking van prof. Zijlstra, dat niet tot forse bezuinigin gen (in de orde van grootte van f 300 miljoen) kan worden overgegaan, om dat dan de begrotingsdiscussie binnen het kabinet zou moeten worden hero pend. alles kan met CEtaknr VELPON Ontstellend. Argeloos gisteravond derdeel van uitmaakten. Hier in de to- stad is het anders. Iedere avond Dat is natuurlijk wel kinderlijk hoeft niet. geredeneerd, maar het televisiebezit is nog kersvers, de schouwburgavon den zijn schaars geweest sinds ik in Den Haag woon. Hoe anders was het in de dorpse jaren. Vier keer per seizoen was er dat popelend verwachten van dé grote avond. Vier keer werd er een gezelschap uitgenodigd om in de eni ge toneelzaal een voorstelling te ge ven. Meestal was dat een voor-pre mière. een betaalde generale repeti tie dus. Waartegen bezwaar hadden. kun je ergens naar toe. Maar je door de mechanische dialoog heen. Fel afgebeten woorden flitsten heen Een nonsens gesprek, bege- luie"stoel, kopje kof- leid door srhokgebaren De krant zakte op de grond. Nu Na drie beelden en tien zinnen, zat ik tw'sen twee vuren. Tranen in de ogen van het lachen, wat wanhc- —mm*pig omdat er geen orde meer in de chaos was te scheppen. Met de altijd slagende kreet „nog meer koffie?" kon ik ontsnappen. Treuzelend in de keuken, nog even ruimend in de hal waar een wanor- De de van regenkleding om ingrijpen er niks meer aan te doen. Ik moest wel terug naar de kamer en alle gekkigheid. Ze zaten lui uitgezakt heel ernstig Het hoeft niet .„.v. riep ik al: „Ik snap er niks niets geen meekijkende jonge generatie bulder- vroeg. Toen de. Legde me toen uit: „Dat is nou juist de kunst. Het moet zo gek zijn. Werd het een flop, nou ja dan dat niemand het snapt. Zodra je kon je nog altijd tegen de stadse denkt het wel te snappen heb je te bomen, dankten verstrooid voor mensen opscheppen, zo van: „Hé door dat het niks is". „O", zei ik de koffie. Stomverbaasd zoch mijn hebben jullie dat stuk niet gezien?" timide, „jullie nog koffie?". Geluk- Was het een top, dan kon je i praten en de stadse hovaardigheid wat afdammen door te laten mer ken, dat je in je dorp ook best bij was. Bovendien was zo'n toneel avond een sociale gebeurtenis waar de nieuwe jurk en het kap- persbezoek een zeer wezenlijk on de t.v.-kreten. Ik draaide en zag het grijze vliesoog zonder beeld. „Het toneelstuk„We Tier daasde het televisieoog verder, hebben het afgezet, jij vond er toch Het kamerpubliek leefde fragmenta- jok niks aan?" Nee ik vond er ook Grandol PARIJS De vriendschappelij ke samenwerking tussen Frankrijk en Rusland kan evenwicht, voor uitgang en vrede brengen in Euro pa en vervolgens in de gehele we reld. Dit zei gis teren president De Gaulle op eer diner in het Ely. sée ter gelegen heid van het be zoek van de Rus- sische premierC|tM*OE 6A0LlC Kosygin aan Frankrijk. Kosygin kwam gisteren in Parijs aan waar hij acht dagen zal blijven. De Gaulle zeiverder dat Europa ondanks zijn verscheurdheid één ge heel is. Frankrijk en Rusland hebben goede reden er toe bij te dragen dat dit Europese geheel, altijd latent aan wezig in onze verwachtingen, gaan deweg een feit wordt. Daarvoor is allereerst ontspanning en vervolgens een goede verstandhouding nodig Uitgediend pjET MOET een moeilijke periode zijn voor Erhard, die gisteren als Westduitse kanselier werd ver vangen door Kiesinger en zijn tijd heeft uitgediend. Veertien jaar geleden legde hij als minister van economische zaken de basis voor de verkiezingssuccessen van de CDU-CSU, toen nog door Adenauer geleid. Drie jaar had hij als kanselier zélf de leiding en onder normale om standigheden zou hij nog drie jaar zijn aangebleven. Hij zou dan in 1969 Lübke op volgen als president van de Bonds republiek. Echter, het mocht niet zo zijn. Onder leiding van Adenauer werd zijn ge zag ondermijnd. En Erhard miste tenslotte de politieke vaardigheid, loyaliteit af te dwingen. Het waren de liberalen, die om re denen van politiek opportunisme zijn aftreden onafwendbaar maak ten. Dat is hun overigens slecht be- Begrijpelijk. dat Erhard de jongste ontwikkelingen met gemengde ge- voelens heeft gadegeslagen, nu hij waarbij alle onderwerpen van ge meenschappelijk belang onder ogen kunnen worden gezien. Tot deze on derwerpen behoren het lot van Duits land en de kwestie van veiligheid, al dus de Franse president. De Gaulle roerde in zijn uiteenzet ting over Europa even de oorlog in Vietnam aan: „Wat zou ons conti nent, genezen van zijn hartstocht om te veroveren, voor vrede kunnen doen, indien het eensgezind ieder volk het recht zou garanderen om zijn lot zelf te bepalen. Zou er oorlog in Vietnam zijn, indien Europa vere nigd was?, zo vroeg de president zich af. In zijn antwoord ging premier Kosy gin dieper in op de samenwerking met de Fransen. Hij zei dat er grote gebie den zijn waarop Fransen en Russen met succes kunnen samenwerken. „De Sowjetunie is bereid uit de nieuwe toestand die is ontstaan alle praktische conclusies te trekken ten aanzien van haar betrekkingen met Frankrijk", zei Kosygin. Opmerkelijk was dat de premier met geen woord repte over de kwestie-Duitsland. Wel sprak hij over „de wrede oorlog" in Vietnam, „door agressors aan het heroische volk opge drongen". Kosygin meent dat de oorlog in Zuid-oost-Azië erger zal worden. De twee regeringsleiders zullen vandaag weer bij elkaar komen. Na hun dialoog zullen de twee ministers van buiten landse zaken, Gromiko en Couve de Murville, zich bij hen voegen. Bij het overvliegen van Nederland, heeft premier Kosygin aan premier Zijlstra een boodschap gezonden waar in hij de beste wensen doet toekomen: „Terwijl ik over het gebied van u Drs. Bogaers DEN HAAG Oud-minister drs. P. C. W. M. Bogaers van Volkshuisvesting en ruimtelijke ordening heeft gisteren verklaard: „Ik meen met een grote ma te van zekerheid te mogen stellen, dat nog in het laatste stadium van de kabi netsformatie overeenstemming had kunnen worden bereikt met de PvdA." „Een akkoord op basis welke naar voren kwamen in een gesprek tussen prof. Zijlstra en mij over de in de huidige omstandigheden te voeren politiek". Met nadruk voegde drs. Bogaers hier aan toe: „Ik zeg bepaald niet zonder reden, dat ik een grote mate van zeker heid had." De Volkskrant vernam ver der van hem: „Als het was uitgepro beerd, ben ik er vrij zeker van dat de PvdA had meegewerkt". De „suggestie" waarop drs. Bogaerj speciaal doelde was: een gesprek te be ginnen over de mogelijkheid om naar een hoger bouwprogram te streven. Er lag namelijk een plan, aldus de mi nister, om in 1967 niet 117.500 maar 125.000 woningen te bouwen. Zoals men weet wenste de KVP'er Bogaers niet over te stappen in het nieuwe kabi net. land vlieg op weg naar Frankrijk doe ik u de beste wensen voor u en het gehele Nederlandse volk toekomen", luidde de boodschap. (Van een onzer redacteuren) 1\/TEN moet bewondering hebben voor de ■L" wijze, waarop Kurt Georg Kiesinger, de nieuwe Westduitse bondskanselier zich heeft gekweten van de hem als kanselierskandidaat opgelegde taak. Ondanks het rumoer om zijn verleden zette hij door, gebruikmakend van het duidelijke verlangen bij de SPD-leiding, de oppositiebanken vaarwel te zeggen. Terstond nadat hij tot kanseliers-kandidaat was i benoemd liet Kiesinger weten, in elk geval de na zeventien jaar plotseling alles Beierse CSU-voorzitter Strauss in zijn kabinet te aan anderen moet overlaten. zullen opnemen. Dat was de eerste taktische zet. Moge zijn opvolger gebruik weten Vervolgens maakte hij duidelijk, voorkeur te ge- te maken van de ervaring van de yen aan een grote coalitie met de socialisten. De man, aan wie de Bondsrepubliek zo- liberalen gaf hij onomwonden te verstaan, onder de huidige omstandigheden geen mogelijkheid te zien voor een hernieuwd samengaan. Intussen be sefte hij, dat pogingen tot vorming van een coalitie van SPD i niets moesten uitlopen. Toen ook de SPD dit laatste moest erkennen was het de taak van de kanseliers-kandidaat, de socialistische leiders er van te overtuigen, dat zij Strauss op een ministerspost moesten accepteren. veel te danken heeft. Terugtreden Kiesinger: geslaagd FDP op LIET AFTREDEN van Per Haekke- rup, de bekwame Deense mi nister van buitenlandse zaken, is een tweede tegenvaller voor premier Krag binnen korte tijd. Eerst verloor zijn socialistische par tij de onverwacht uitgeschreven ver vroegde verkiezingen. Hij was ge noodzaakt opnieuw een minderheids kabinet te vormen. Het aftreden van Haekkcrup was vervolgens een slag" voor Krags per soonlijke prestige, omdat bekend is, dat beide mannen het niet best met elkaar kunnen vinden. Ilaekkerup wordt nu voorzitter van de socialistische fractie in het Deen se parlement. In die functie krijgt hij gelegenheid de politieke contac ten in zijn land uit te breiden en meer ervaring op te doen in de bin nenlandse politiek. Haekkerup, die de kleurrijkste fi guur in het Deense politieke leven is, heeft volgens insiders het oog ge- i richt op het premierschap, j Als Krag er niet in slaagt, de socia listische partij uit het slop te halen, I nemen de kansen van Haekkerup I wellicht nog op korte termijn toe. Het heeft Willy Brandt en diens plaatsver- Moeite gekost vanger Herbert Wehner heel wat moeite gekost, het grote verzet binnen de SPD enigermate te overwinnen. Bij de stemming in de Bondsdag bleek, dat meer dan 50 so cialisten tegen de coalitie hadden gestemd en dat andere SPD-ers zich be vonden onder de 23 afgevaardigden, die zich van stemming wensten te ont houden. Het resultaat van dit alles is, dat de crisis binnen de CDU-CSU is be zworen, dat de SPD nu met grote innerlijke verdeeldheid te kampen heeft en de FDP het in de steek laten van Erhard moet betalen met volledige uitschakeling. Voor de afgetreden kanselier kan dit echter nauwelijks reden tot leedvermaak zijn. De socialisten, met wie zijn partij nu in zee is ge gaan, hebben al zoveel lelijke dingen over zijn 'bankroet-politiek' gezegd dat hij zich in deze dagen wel de meest teleurgestelde man in zijn land moet voelen. Dal de socialisten toch met de CDU-CSU in zee zijn gegaan moet vooral worden toegeschre- l\oOClza«lk ven aan het grote verlangen van Willy Brandt, regeringsverantwoordelijkheid te gaan dragen. Dat was nl. een politiek*- noodzaak. Bij de verkiezingen van vorig jaar leed hy een smadelijke ne derlaag tegen Erhard, van wie beweerd was, dat die de grote verliezer zou zijn. De kansen van Brandt op de kandidatuur van de SPD in 1969 leken toen verkeken. Helimuth Schmidt, de man met de scherpe tong, die zijn best deed als Kennedyfiguur te worden aanvaard, werd al gezien als de troonopvolger met de beste kanten. Dat is nu veranderd. En het is opval lend, dat deze Helmuth Schmidt geen zitting heeft in Kiesingers kabinet Van belang is voorts, dat nu reeds een behoorlijke oppositie blijkt te be staan tegen het optreden van de grote coalitie. Of deze nog groter zal wor den hangt af van de mate, waarin Brandt er in slaagt de socialistische eisen kracht bij te zetten. Dat wordt het meest interessante aspect van de nu van de grond gekomen grote coalitie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 5