ZELDZAAM! VEELZIJDIG ANTWOORD '64 BRACHT RUIM 23 MILJOEN OP SAMENWERKING STIMULEREN Bronctiïletten Verjongingskuur KMA boekte resultaten Een woord voor vandaag Uw probleem is het onze Geld komt nos; steeds binnen DUET Gemiddelde opbrengst per persoon 5,35 Door prof. dr. G. Wielenga St. Nicolaas VRIJDAG 2 DECEMBER 1966 lk heb altijd gedacht dat God in de hof van Eden stond en uitriep: Waar zijt gij?" terwijl de mens zich tussen de bomen had verborgen. In gedachten zag ik God dan staan, eenzaam en alleen. En in gedachten hoorde ïk verdriet in Zijn stem. Ik zal niet zeggen dat het helemaal onjuist is. Zonde brengt verdriet, en lang niet alleen in het leven van de zondaar. Zonde maakt ook eenzaam en al weer niet alleen de zondaar. Maar toch geeft de bijbel een ander beeld. We lezen: „En de HERE God riep de mens tot Zich en zeide tot hem: Waar zijt gij?" De vraag wordt gericht tot de mens die tot God ge komen is. Adam doet alsof God vroeg: „Waar waart gij?" en erkent dat hij zich verborg. Maar eigenlijk geeft hij toch geen antwoord. Deze vraag komt over Adams hoofd heen ook op ons af: „Waar bent u?" God gaf de mens een plaats, een eigen plaats in Zijn schepping. Zo heeft God ook voor ons een plaats, een opdracht, een taak. Staan we op de plaats waar God ons wil hebben? Of hebben we het voorbeeld van Jona gevolgd en proberen we aam Gods opdracht te ontkomen? „Waar bent u?" Dat is een persoonlijke vraag. Waar staat u in verhouding tot God? Hij verwacht van ons daarop een per soonlijk antwoord- We lezen vandaag: Jesaja 511-16. Blake ziet als taak: GENÈVE In zijn eerste pers conferentie sinds het aftreden van zijn voorganger dr. W. A. Visser 't Hooft, heeft dr. Eugene Carson Blake een drievoudig programma ontvouwd voor de Wereldraad van Kerken: De Wereldraad zal werkelijk oecu menisch moeten worden. Sedert 1961 zijn al bijna alle Oosters-Orthodoxe Kerken lid, maar nu zal de evange lische gezindte en de Rooms-Katholie- ke Kerk ook meer betrokken moeten worden bij het werk. De Wereldraad zal de samenwer king van alle christenen moeten be vorderen. In het bijzonder moet dit gebeuren bij de pogingen om in de wereld tot vrede te komen. Blake deed in dit verband een beroep op de Rooms-Katholieke Kerk om zich in dit vredesoffensief aan te sluiten bij de andere christelijke kerken. De Wereldraad zal de kerken moe ten helpen om buiten zichzelf te tre den. Daarin moet de raad in het bij zonder samenwerken met die kerke lijke leiders die bezig zijn nieuwe initiatieven te ontplooien voor de ver kondiging van het evangelie. Heel in het bijzonder dacht Blake daarbij aan de pogingen om intellectuelen en studenten te bereiken en ook de we reld van de jonge staten. VIETNAM Er kan geen oecumenische persconfe rentie gehouden worden of er wor den wel vragen gesteld over de situa tie in Vietnam. Als zijn mening gaf de nieuwe secretaris-generaal weer dat de Amerikaanse regering meer aandacht moet schenken aan de oor log tegen de armoede, dan aan de oorlog in Vietnam Blake beschuldigde de Amerikaanse buitenlandse politiek er van te lang bezig te zijn geweest met „alleen maar verzet tegen de uitbreiding van het communisme". Veel belangrijker dan de kloof tussen de democratische landen en het communisme, noemde hij de kloof tussen rijke en arme landen en tussen blanke en gekleur de volkeren. De secretaris-generaal van de Wereld raad waarschuwde, dat hoe langer de oorlog in Vietnam duurt, des te gro ter het aantal slachtoffers zal wor den. Maar dan wordt ook de druk op de Amerikaanse regering groter om „er snel een einde aan te maken" in plaats van zich terug te trekken. Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet in behandeling worden genomen. Geheimhouding is verzekerd. Vra gen die niet onderling met elkaar in verband staan moeten in af zonderlijke brieven worden ge steld. Per brief dient een gulden aan postzegels te worden ingeslo ten. Vraag: Welke zijn de delen van een boedel, waarop kinderen recht hebben, wanneer een der ouders overlijdt en er geen testament is? Kunnen de kinderen in onderling overleg een eenvoudige boedel ver delen, wanneer de laatste overleden is, of moet daarin altijd de notaris worden gekend? Antwoord: Zijn de ouders in alge hele gemeenschap van goederen ge huwd ggeweest, dan behoudt de langstlevende de helft van die ge meenschappelijke boedel. De andere helft wordt als nalatenschap in ge lijke delen verdeeld tussen de langstlevende ouder en de kinderen. Als de kinderen meerderjarig zijn, kunnen zij de nalatenschap onder ling zonder notariële hulp verdelen, maar bij een wat ingewikkelde hoe del is notariële hulp aan te bevelen, in elk geval als er in de nala tenschap onroerende goederen zijn. Vraag: Wat is het adres van de bond van gescheiden vrouwen? Antwoord: Dr. H. Colijnlaan 142, Uithoorn, of postbus 7004. Amster dam. Vraag: Kan ik boerenkool inma ken? Antwoord: U kan deze in potten inmaken op dezelfde wijze als andij vie, dus schoonmaken, snijden, was sen, opzetten met aanhangend wa ter, vlug verhitten, enige minuten doorkoken en koud laten worden. Eerst wat zout in de pot strooien, dan een laagje groente, daarop weer zout, enz. U moet de groente steeds goed aandrukken, zodat zij onder de pekel staat, wanneer de pot vol is. In zout ingemaakte boerenkool is, evenals dit bij andijvie en stoofsla het geval is, minder vitaminenrijk dan verse groente. Vraag: Verschillende ministers van het kabinet-Cals zijn niet in het nieuwe kabinet opgenomen. Krij gen zij nu wachtgeld? Antwoord: Er is een wet voor uit kering en pensioen voor gewezen mi nisters, staatssecretarissen, gedepu teerden en wethouders, zomede van een pensioen aan hun weduwen en weztn. Indien een minister bij zijn ontslag nog geen 65 jaar is, krijgt hij een uitkering voor ten minste twee jaar. als hij twee jaar of kor ter minister is geweest. Als hij lan ger minister was. heeft hij recht op een uitkering over even lange tijd als hij minister is geweest, met een maximum van zes jaar. Beide ter mijnen eindigen wanneer hij 65 jaar wordt. In het eerste jaar is de uitkering 80 pet. van het salaris, in het tweede 65 pet. in de volgende jaren 50 pet. Een minister heeft recht op pensioen als hij 65 jaar is of wordt. Het pensioen is 5 pet. voor ieder dienstjaar als minister met een maximum van 8 dienstjaren. Er zijn bepalingen tegen cumulaties, enz. (Van onze kerkredactie) DEN HAAG De kerkbouw- actie Antwoord '64 heeft ruim 23 miljoen gulden opgeleverd Dat betekent, dat de leden van de negen kerken, die deze kerkbouwactie twee jaar geleden opzetten, gemid deld f 5,35 hebben gegeven (de kleinste kinderen meegerekend). Met de besteding van dit geld is on middellijk, nadat vaststond, dat de ac tie een goed resultaat zou opleveren, een begin gemaakt Tot 30 juni 1966 werden reeds in ruim driehonderd ge vallen susidies verstrekt voor nieuwe kerken, jeugd- en wijkcentra, alsmede voor verbetering of uitbreiding van bestaande kerken, jeugd- en wijkcen tra. Van het totaal ontvangen bedrag is reeds twee derde deel aan subsidie aan bouwende gemeenten toegezegd. Dat het resultaat van de Ant- woord-actie pas nu kan worden gepu bliceerd, komt, doordat velen de toezeg gingen, die zij bij het begin van de actie gedaan hadden, realiseerden door termijnbetalingen, waarvan een niet on belangrijk deel zich over een jaar of langer uitstrekte. HOGER Tevens bleek, dat ook velen, die geen vaste toezegging hadden gedaan, toch een reeks termijnbetalingen deden. Hierdoor werd de uiteindelijke op brengst van de actie nog ruim een mil joen hoger, dan het bedrag van 22 mil joen, dat in december 1964 op grond van de toen ontvangen bijdragen en toezeggingen gepubliceerd werd. De opbrengst van Antwoord '64 be droeg namelijk per 30 juni 1961 23.102.457. Er komen echter nog steeds bedragen binnen (gemiddeld on geveer 1050 gulden per giro per dag). De hierbij gegeven cijfers betreffende de opbrengst tot 30 juni. SAMEN Zoals uit bijgaande staat te zien is. werd bijna twee miljoen (8,62 procent van de totale opbrengst) gegeven voor „de samenwerkende kerken" Dit be drag is om organisatorische redenen verdeeld over de negen kerken en de besteding daarvan wordt aan elk der kerken overgelaten. De actie blijkt overigens aanleiding re EEN ELEGANTE VORM EN EEN SUPERIEURE MELANGE VORMEN SAMEN EEN Fijndie ken Ik Hij meende dat bevriende naties sterke druk moeten uitoefenen om de beide partijen aan de conferentietafel te krijgen. Blake meende dat verschil lende kansen reeds gemist zijn, maar dat dat niet opzettelijk was gebeurd, „Soms hoort men niet of wil men niet horen", zei hij. Naar zijn mening moet ook de Vietcong uitgenodigd worden om aan het vredesgesprek deel te nemen. Blake zei verheugd te zijn door de Vietcong voorgestelde Kerst- bestand. De bestandsperiodes moeten worden uitgebreid, zei hij, „om afkoelingsperiode te dienen" en om het „aftasten vein de kansen op onder handelingen mogelijk te maken". zijn geworden tot een toenemend aan tal gevallen, waarin tot gemeenschappe lijke bouw wordt besloten. Een deel daarvan is reeds gerealiseerd. In zulke gevallen vindt niet alleen in de plaatse lijke gemeenten overleg plaats, maar werd ook besloten tot overleg op lande lijk niveau over subsidiëring. De kosten van de actie hebben nog geen 6,5 procent bedragen van' de op brengst. Mochten ambtenaren niet naar teacli-in? binnenlandse zaken en defensie gevraagd of het juist is dat enkele ambtenaren een uitnodiging hebben ontvangen on in Amsterdam op 25 november een teach in over de NAVO bij te wonen. De ambtena ren zouden hebben laten afweten, omdat de betrokken ministers hun hadden ver boden aan het het gesprek deel te nemen. De heer Ruygers vraagt de minister of het niet juist wenselijk is. dat ambtshalve deskundigen aan een dergelijke discussie deelnemen. Bovendien vindt hij dat de in druk is gewekt, dat soortgelijke discus sies uit de weg worden gegaan. DEN HAAG De gevers konden hun gift bestemmen voor de eigen kerk dan wel voor de samenwerkende kerken gezamenlijk. Het resultaat was als volgt: Kerkgemeenschap Opbrengst 1. De Ned. Hervormde Kerk 11.985.907 2. De Gereformeerde Kerken 7.602.022 3. Christelijk Gereformeerde Kerken 327.704 4. Doopsgezinde Gemeenten 363.715 5. Evangelisch Lutherse Kerk 224.440 6. Remonstrantse Broederschap 355.520 7. Vrije Evangelische Gemeenten 121.482 8. Baptisten Gemeenten 41.134 9. Oud-Katholieke Kerk -89 310 10. Samenwerkende Kerken 1.991.223 Totaal 23.102.457 Het was niet mogelijk, om de herkomst vast te stellen van alle bijdragen, die bestemd waren voor „de samenwerkende kerken". Als men echter aan neemt. dat deze kleine twee miljoen gegeven werd door de leden van de genoemde kerken in verhouding tot het zielental, dat elk van deze kerken telde volgens de volkstelling van 1960. dan ontstaat het volgende beeld betreffende de herkomst: Opbrengst gemiddeld Kerkgemeenschap Opbrengst per ziel Ned. Hervormde Kerk 13.481.120 .1 4,16 Gereformeerde Kerken 7.964.027 10.14 Christelijk Gereformeerde Kerken 361.694 4.90 Doopsgezinde Gemeenten 392.727 6,24 Evangelisch Lutherse Kerk 255.384 3.81 Remonstrantse Broederschap 373.321 9,67 Vrije Evangelische Gemeenten 130.761 6.49 Baptisten Gemeenten 49.237 2,80 Oud-Katholieke Kerk 94.186 8,90 Totaal 23.102.457 5,35 BESTAND Ook in landbouw: 5-daagse kan AMERSFOORT De Algemene Ne derlandse agrarische bedrijfsbond is van mening, dat in alle agrarische be drijfstakken een vijfdaagse werkweek kan worden bereikt. Tot nu is slechts in de akkerbouw sprake van een volle dige vijfdaagse werkweek. In de vee teelt zijn 26 vijfdaagse werkweken, in de zuivelindustrie en in de tuinbouw resp. 37 en 35. Voor de zevenhonderd daklozen Samoe, het Jordaanse dorp, dat midden november door Israëlische troepen tij dens een vergeldingsaanval werd ver woest, heeft de hulpdienst van de Lu therse Wereldfederatie een flinke gift aan levensmiddelen en kleding ter beschikking gesteld. Hoestdrank in tabletvorm.95ct 1VCOF hield jaarvergadering (Van een onzer redacteuren) UTRECHT In 1960 onderging de opleiding aan de Koninklijke Militaire Academie een verjon- genskuur. De toenmalige staats secretaris Calmeyer besliste, dat het onderwijs op een hoger, op een academisch niveau moest worden gebracht. Maar waarom die wetenschappelijke vorming? De gouverneur van de KMA, luite nant-generaal der Genie A .V, van den Wall Bake, heeft gisteren op de jaarver gadering van de Nationale Christen Of ficieren Vereniging deze vraag in beschouwing genomen in een rede, waarin hij enkele aspecten van de mo derne officiersopleiding belichtte. Hij stelde voorop, dat de taak van de KMA niet is gewijzigd. Die taak blijft het opleiden van officieren en bepaald niet van een soort „geleerden". Ruimer Het gaat hier om twee begrippen: opleiden en vormen. Opleiding, zo zei de generaal, is gericht op het aanle ren van die feitenkennis en het zich eigen maken van die vaardigheden, die de man nodig heeft in een bepaal de, beperkte taak, die op korte ter mijn moet worden uitgevoerd. Vorming daarentegen heeft een rui mer doel. Zij richt zich niet op de fei ten, die immers zo snel verouderen, doch op de grondbeginselen, die onver anderlijk zijn, niet op kennis doch op inzicht, niet op leren maar op denken. De KMA-opleiding „oude stijl" was een uitmuntende vakopleiding met als eindprodukt een zeer goed pelotonscom mandant. Maar behalve een goed luite nant waarvoor hij wordt opgeleid, moet de KMA-officier ook een man zijn, die straks kan helpen leiding ge ven aan het grootste, het meest gecom pliceerde bedrijf in Nederland. Men is gaan inzien, dat aan de KMA Prof. dr. J. Waterink was TN prof. dr. J. Waterink is een zeldzaam veelzij dige figuur van ons heenge gaan. Het is dan ook onmo gelijk in korte trekken een welgelijkend portret van hem te tekenen. Bovendien, als men geschokt is door het volkomen onverwacht over lijden van een vaderlijke vriend, is men allerminst in staat een objectief en wel overwogen overzicht te ge ven van zijn leven en wer ken. Wat hier volgt is daar om een sterk persoonlijk gekleurde impressie Wat mij steeds als één van zijn meest wezenlijke karaktertrekken is voorgekomen, was zijn mense lijke warmte. Dit lijkt misschien vreemd voor wie hem slechts uit zijn artikelen en referaten kennen. Want hij was geen gemakkelijk mens om, in woord en geschrift, mee te discussiëren.! Hij was namelijk zo volkomen en oprecht overtuigd van de juist heid van de door hem verdedigde mening, dat hij vaak de indruk wek te van een man „waar niet mee te praten viel." Ten onrechte met Waterink was juist heel goed te praten in een persoonlijk gesprek. Hij luisterde wel degelijk naar contra-argumen ten, maar men moest wel rekenen op een felle tegenaanval. Hij kon bovendien mensen, die het niet met hem eens waren, best verdragen. Ook dat zal velen vreemd voorko men. Maar zij hebben dan ook de mens Waterink niet gekend. Gevoelig Hij was een gevoelig mens. die het persoonlijk contact zocht en naar vriendschap verlangde en die een vriendschap niet liet bederven door een verschil van mening. Hij was een mens die een warmte om zich heen verspreidde, die weldadig aandeed; een mens die andere mensen, maar vooral kinderen, kon begrijpen en hen daardoor kon hel pen. Tallozen in den lande richtten zich tot hem om raad en hij was onvermoeid in het antwoorden. Dit accent op het medemenselijke kwam ook tot uiting in zijn professi onele arbeid als pedagoog. Indien men alleen via zijn wetenschappe lijke publicaties van zijn pedago gische inzichten kennis neemt, dreigt hetzelfde misverstand na melijk Waterink te zien als een dogmatische, theologische geo riënteerde theoreticus. Niets is minder waar. Zijn denken en werken op dit gebied werden juist gekenmerkt door een sterk ge zicht op de praktijk. Toen hij als eerste in ons land tot ordinarius in de opvoedkunde werd benoemd aan zijn geliefde Universiteit omvatte zijn opdracht ook de „toegepaste psychologie." Spoedig ging hij over tot het op richten van het „Laboratorium voor Toegepaste Psychologie" en het „Pe dologisch Instituut," instellingen waarin zijn zeer vele leerlingen tot practische psychologen zijn opgeleid en talloze mensen, vooral jonge mensen, zijn geholpen. Het is opmerkelijk hoeveel dingen instituten, tijdschriften enz. Waterink in zijn werkzaam leven heeft opgericht. Om er slechts twee te noemen: het Christelijk Pedago gisch Studiecentrum en het maand blad „Moeder." Het eerste is qua democratische opzet een voorbeeld geweest voor de daarna gestichte pe dagogische centra. Het is, omdat hij alle takken van onderwijs omvat, niet meer weg tc denken uit de structuur van ons christelijk onderwijs. Het blad heeft een enorme invloed gehad op het pedagogische klimaat in onze christelijke gezinnen. pedago- Voorlichter Ook na zijn emeritaat is zijn pro ductie op dit terrein van de populai re pedagogische voorlichting niet op gedroogd. Ik behoef slechts te wij zen op de serie „De practijk van de opvoeding," waarvan hij het derde. Het is ondoenlijk in het kort i het zeer brede terrein van zijn werk- I zaamheden en zijn publikaties zelfs maar een oppervlakkig overzicht te geven. Slechts één opmerking daaro ver. Ter gelegenheid van zijn emeri- taat in 1961 werd natuurlijk afscheidscomité gevormd. Nooit zijn I wij, zijn leerlingen en vrienden, ons zo duidelijk bewust geworden van de breedte en de diepte van de i vloed van Jan Waterink op onze 5 menleving, en dat niet alleen in de I kring van de gereformeerde gezind te. Niet bitter Een stroom van reacties barstte op ons verzoek om bijdragen los. Het i werkelijk niet overdreven te zeggen I dat deze invloed zo groot is geweest, dat zij nog zeer lang zal nawerken. I Het is bekend dat prof. Wate- rink in de laatste jaren veront rust was over de veranderingen I in het gereformeerde kerkelijke en maatschappelijke leven. Maar protest was niet bitter, omdat hij de zaak en de broeders lief bleef hebben. En ook omdat hij in zijn sterk persoonlijk gekleurd I geloofsleven nooit er aan twij felde dat de Heilige Geest Gods volk zou blijven leiden. niet langer kon worden volstaan met opleiding alleen, maar dat daarnaast vorming nodig was, een wetenschappe lijke vorming met als doel het ontwik kelen van het vermogen tot creatief denken, het aankweken van we tenschappelijke nieuwsgierigheid, het zelfstandig kritisch analyseren op grond van bronnenstudie en eigen on derzoek, het scherp en zakelijk formule ren van het gevormde oordeel, kort weg, het aankweken van een we tenschappelijke habitus. De nieuwe opleiding draait nu ruim zes jaar. Uit een vluchtig onder zoek van een enquête is gebleken, dat de „new look" officier het, mili tair gesproken, niet slechter doet dan zijn voorgangers. Hij lijkt meer over wicht te hebben op zijn mannen, iets zelfbewuster te zijn. Zijn vakkennis wordt aanvaardbaar geacht, waarbij men wel aanvaardt dat hij geen su per-mens is. Aan de rede van generaal Van den Wall Bake ging een openingswoord van de voorzitter kolonel b.d. J. C. Zuidema vooraf. Daarin nam hij stelling tegen „radioreporters en televisieploegen die sensatie-scènes in elkaar zetten over leven en werken in de krijgsmacht waartoe leden van de krijgsmacht wor den aangezet maar waarbij de waar heid gruwelijk geweld wordt aange daan, zoals onlangs in een kazerne is gebeurd. Tegen zulk een ordeverstorend optre den dient de overheid streng op te tre den. Men moet eerbied betonen jegens de overheid die over ons is gesteld. Maar dan dient die overheid ook met waardigheid gezag uit te oefenen, en hiertoe niet te worden aangespoord. Maandag is het Vele modellen Prijzen van 5.95 tot 16.50 Wereld-garantie Wereld-service bVOOR DE HANDEL: B. D. LEEFSMAlNV,. ■KERKSTR. 25. AMSTERDAM. TEL 23 27 271 Ds. W. H. v. d. Berg overleden 's-GRAVELAND In de ouderdom van 69 jaar is overleden ds. W. H. van den Berg, hervormd emeritus-predi kant. Hij zal morgenmiddag worden be graven na een rouwdienst, die om half twee in de hervormde kerk van 's-Gra- veland wordt gehouden. Ds. Van den Berg werd in 1928 zende ling-leraar in Bandjermasin. Na de oor log keerde hij naar Nederland terug. Nadat hij enige tijd geestelijk verzor ger van bewaringskampen voor politie ke delinquenten geweest was, werd hij in 1948 predikant te Foudgum. Na zijn emeritering in 1962 werkte hij nog twee jaar als bijstand in het pastoraat in Ankeveen. Beroepingswerk Boerma te Bredevoort. Bedankt voor Valburg—Homoet: drs. I. Boot te Wijngaarden: voor Scherpen- zeel (Fr.): T. J. Drent te Middelbert Van Boetzelaerlaan 197 te Den 1 GEREF. KERKEN Beroepen te GiessenRijswijk en te Ureterp (Fr.): kand. J. v. Buuren te Den Haag; te Marrum: G. W. J. v. Bleek te Marken; te Dedemsvaart (vac. A. Schweitzer jr.): P. S. Veldhuizen te 't Harde. Ds. F. Mallan gaat niet naar Canada VEENENDAAL Ds. F. Mallan, pre dikant van de Gereformeerde Gemeen ten in Nederland, verzoekt ons mee te delen, dat er geen sprake van is, dat hij een beroep zou hebben aangenomen naar Canada. Hij heeft zelfs geen be roep uit Canada ontvangen. In de zomer heeft ds. Mallan met zijn vrouw een reis door Noord-Ameri- ka gemaakt. Sindsdien melden bepaal de persorganen regelmatig, dat hij voor_ goed naar Canada zou vertrekken. Rouwdienst voor prof. Waterink (Van onze kerkredactie) AMSTELVEEN Voorafgaande aan de begrafenis van prof. dr. J. Wate rink zal morgen een rouwdienst wor den gehouden. De dienst begint om half twaalf in de Pauluskerk van Am stelveen, Wolfert van Borselenweg 116. De stoet arriveert op de begraafplaats Zorgvlied, Amsteldijk te Amsterdam één uur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 2