„TIENTJE" VAN TAFEL Voltooi Antwoord -kerk[ Commentaren JAMIN Betere relatie met Frankr Alle voetbal afgelast Bestolen Antoon durfde niet naar huis te gaan Inval in speelhol Veldkamp moet gaan praten Chaotisch debat in Kamer De echte zig-zag naaimachine tijdelijk 315.' m. Nieuw drama bij Vascomij Vrijdag 2 december 1966 47stc jaargang 0e Rotterdammer Pordts Dagblad f Nieuwe CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Cmsnl Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 0,93, p. m. 3,97, p. kw. 11,90 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur 12.000 gulden in AMSTERDAM De rijkspolitie van Benncbroek en de districtsrecherche van Amsterdam hebben bij een inval in een speclgelegenheid te Bennebroek (café Oud Berg en Dal) een bedrag van ongeveer 12.000 en al het spelmateri aal in beslag genomen. De spelers, ongeveer 20 in getal, wer den door de politie verhoord en konden nadat proces-verbaal tegen hen was op gemaakt. naar huis gaan. De twee exploitanten van de speel- gelegenheid, de 38-jarige W. B. en de 5S-jarige J. F., beiden uit Amster dam, moesten mee naar het bureau. Later werden zij op vrije voeten gesteld, nadat ook tegen hen pro ces-verbaal was opgemaakt, dit keer wegens het gelegenheid geven tot het deelnemen aan een spel. De Amsterdammers noemden het een behendigheidsspel, maar de politie der.kt er anders over. Ze had het spel een aantal dagen nauwkeurig geobser- De burgemeester van Bennebroek had wel een vergunning verleend, maar volgens de politie kan deze ver gunning het spel niet dekken. Dc gelegenheidgevers moesten per week 980 aan vermakelijkheidsbe lasting betalen. Risico VELDKAMP LEWENSTEIN Een machine met vele moge lijkheden: naden afwerken knoops gaten maken 2 naaldswerk blindzomen stoppen en talloze andere mogelijkheden. Leiden Maarsmansteeg 8 tel. 20685 Dealer voor Alkemade. Leimuiden en Nieuw Vennep: Firma W. Los. Acacialaan 21, L"i.-nuiden tel (01721)-412 (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Op aandrang van de Tweede Kamer zal minis ter Veldkamp volgende week dinsdag nog eens met de Kamer commissie voor sociale zaken en volksgezondheid gaan praten over het besluit van het kabinet- Zijlstra tot invoering van een eigen risico voor ziekenfondsver zekerden bij verpleging in een ziekenhuis. Hangende dit overleg zal het besluit niet worden uitgevoerd. Deze toezegging deed minister president Zijlstra gisteravond aan het slot van het driedaagse Ka merdebat over de regeringsver klaring. Daarna verwierp de Kamer met 73 tegen 66 stemmen een motie van PvdA-fractieleider Nederhorst, waar in de regering werd gevraagd het ei gen risico-besluit „opnieuw in over weging te nemen." Voor stemden de PvdA, VVD, CPN, PSP, SGP, Boerenpartij en de KVP-ers Weijters en Zwanikken. Volgens de motie-Nederhorst is de bijbetaling in strijd met de belangen van de verzekerden, dupeert ze met name de laagstbetaalden onder hen, leidt ze tot onnodige administratieve rompslomp en is ze wellicht ook tot schade voor de volksgezondheid. Met alleen de stemmen van VVD en Boerenpartij voor verwierp de Kamer ook een motie-Toxopeus (lib.), waarin er bij het kabinet op werd aangedron gen 'de maatregel „zo spoedig mogelijk te herzien". De liberale motie sprak uit. dat „een andere vorm van eigen risico de voorkeur verdient boven die waartoe is beslist". Verzet Nog een partij TERNEUZEN Nog een nieuwe po litieke partij is opgericht: de Neder landse Werknemerspartij, die zich de speciale belangenbehartiging van de Nederlandse werknemer ten doel stelt. Zij zal als een naamloze partij met haar kandidatenlijst uitkomen. Het ac tiecomité bestaat uit de heren P. Ma- chiela uit Veenwouden, G. Peersman te Stoppeldijk en F. C. Mechelinck uit Ter- neuzen. Dit is Puchi, met haar 25 jaar de oudste k atten-inwoonster van Spanje. Ondanks haar hoge leeftijd maakt Puchi het nog best. Ze wordt alleen een beetje doofmaar ja, zo'n oude dame... De verwerping van deze twee moties betekende niet, dat de Kamermeerder heid in principe akkoord ging met de voorgestelde bijbetaling. Integendeel. De hele Kamer keerde zich tegen de maatregel, maar er waren nuances. KVP, VVD. ARP en CHU hadden in beginsel geen bezwaar tegen invoering van een eigen risico, wel echter tegen wat de regering nu heeft besloten. Het eigen risico zou naar hun me ning over een breder draagvlak moeten worden gespreid (huisartsenhulp. leve ring van farmaceutische middelen e.d.). Er zou ortk een andere verhouding tussen premiestijging en bijbetaling tot stand moeten komen met als gevolg: een kleiner eigen risico. Het gaat ech ter niet aan de verplicht verzekerde ziekenhuispatiënten de dupe te laten worden van een eenzijdige maatregel. De PvdA wees het eigen risico onder de huidige omstandigheden zonder meei van de hand. Als de kostenstij ging van de ziekenfondsverzekering niet door de rijksbijdrage en het vast gestelde premiepercentage van 6,2 kan worden Opgevangen, dan moet, naar de mening van de socialisten, de premie maar worden verhoogd. Andere oplossing Premier Zijlstra zette echter uiteen, dat dit niet meer kan, althans niet 1 januari a.s. Het is administratief niet mogelijk de recentè premiebeschikking nog te herzien. Anders ligt het met de algemene maatregel van bestuur betref fende de bijbetaling. Die is wel mate rieel al vastgesteld, maar formeel nog niet geëffectueerd. Over eventuele mo dificaties valt te praten. Voor vervolg zie pag. 5 Een „Chinese muur(of een ijzeren gordijn?) in Depi Haag. Hij is wel niet zo stevig als de beroemde muur in China zelf. maar de Chinese zaakgelastigde aan de Adriaan Goekooplaan zal geen last meer hebben van „in dringers". Het 3 meter hoge hekwerk werd op last van de Haagse burgemeester geplaatst na de „stunt" van zes studenten, die vorige iveek ongezien het terrein van de legatie binnen drongen. In het gebouw ver blijven nog steeds de lastechnici, die de politie in verband met de dood van één hunner wil on dervragen. taaipopjes niet duur wel heerlijk GEORG KIESINGER VOOR TV: HEERLEN' Er is een nieuw bedrijf toegevoegd aan het Vasco-mij-drama. Eerst gisteren is nl. gebleken, dat het ontslagen personeel niet in dienst was van deze maatschappij, maar van een dochteronderneming, Reumkens bouw bedrijven N.V. Er is nu een bedrag van 650.000 op dc helling komen te staan. Alle aanspraken van het personeel, o.m. op lonen, zijn ten onrechte ge claimd op de Vasco-mij N.V. Ze had den geclaimd moeten worden op Reumkens bouwbedrijven N.V. Maar naar het zich laat aanzien, is op laatstgenoemde N.V. geen verhaal mogelijk, omdat ze geen bezittingen en onroerende goederen heeft. Het Vasco-personeel, de fiscus, het" sociaal fonds voor de bouwnijverheid en anderen claimden een bedrag van ƒ260.000. Een bedrag van ƒ290.000. zijnde drie weken loon. die de gemeente Heerlen op voorschot aan het Vasco-personeel betaalde, is eveneens in de lucht ko men te hangen. Naar verluidt, zullen de bewindvoer ders van de Vasco-mij volgende week een kort geding aanspannen tegen de gemeente Heerlen inzake de door de gemeente geïnde huren van Vasco-wo- ningen. Deze inning zou nl. zonder recht of titel zijn gebeurd. Auto reed in vaart Scholier redt vrouw en kind uit liet water HEERENVEEN Reinder de Jong. een 13-jarige MTS-er uit Gromv, bedacht zich geen mo- nent toen hij gisteren in het wa- 'er langs het Breepad een per sonenauto zag drjjven. ..einder sprong in het water en daar de bestuurster van de auto, mevrouw 1. M. de H. uit Heerenveen, de tegen- voordigheid van geest had een por- ierraampje open te draaien, kon Reinder met de naar buiten geduwde 6-jarige zoon van de vrouw naar de bJfc I kant terugzwemmen. P/ONN Bondskanselier Georg Kiesinger heeft gisteren in een toe spraak voor de Duitse televisie ver klaard dat hij de betrekkingen met Frankrijk wil intensiveren. Zijn uitspraak bevestigt het vermoeden dat is gerezen bij de benoeming van Franz Jozef Strauss tot minister van financiën. Strauss is een van de felste voorvechters van een band tussen Frankrijk en Duitsland. In dezelfde televisie-uitzending ver klaarde Willy Brandt dat hij half de cember in Parijs een NAVO-conferen- tie zal bijwonen als minister van bui tenlandse zaken van de Bondsrepu bliek. Zijn benoeming tot vice-kanselier heef' voor West-Beriijn, waar hij tot vooi kort burgemeester van was. poli tieke rompslomp met zich meege bracht. Het Westberlijnse gemeente bestuur is afgetreden. Brandt wordt nu vervangen door de 51-jarige ds. Heinrich Albertz. Hij is de enige kandidaat die op 15 december tot burgemeester van West-Berlijn kan worden gekozen. De predikant is, even als zijn voorganger, lid van de sociaal democratische partij. VON HASSEL D( officiële bekendmaking van het kabinet van Kiesinger heeft wat opschudding verwekt toen bekend werd dat de voormalige minister van defensie, Kai Uwe von Hasscl. in het nieuwe kabinet dc portefeuille voor vluchtelingenzaken en oorlogsslachtof fers onder zijn beheer zal krijgen. Von Hassei heeft in het kabinet Erhard blooi gestaan aan felle kritiek op zijn beleid inzake de Starfightcrs. en het aftreden van drie generaals deze zo- Vogelkooien v.a. 18,75, Aquaria v.a. 4.45. Kanaries en Jap. nachtegalen Volgens insiders is de benoeming Von Hassei hieraan toe te schrijven dat er een verdeling tot stand moest komen tussen de CDU en SDP. De christen-democraten kregen tien zetels en de sociaal-democraten negen. Von Hassei heeft van deze ene zetel kunnen profiteren, zij het dat zijn invloed in sterke mate is afgenomen. Dc- Duitse Bondsdag heeft gisteren meegedeeld dat uit een onderzoek is gebic-ken, dat het niet noodzakelijk is ondei de bestaande omstandigheden de Duitse mark een herwaardering te ge ven De bank had een onderzoek in gesteld op welke wijze een doeltref fend stabiliseringsprogramma kan wor den opgesteld tegen de invloeden van buiten af. 180 ontslagen bij wegenbouwbedrijf NIJMEGEN Het in Nijmegen ge vestigde wegenbouwbedrijf ir. A. van Engelen heeft 180 personeelsleden ontslag aangezegd. Het bedrijf dal is gespecialiseerd in de aanleg van asfaltwegen, wordt dat sinds het overlijden van ir. Van Enge len in 1955, geleid door mevrouw Van Engelen-Van der Bruggen, de enige vrouwelijke wegenbouwer in Neder- Naar zij meedeelde, zijn er voor mil joenen gulden aan orders in portefeuil le. maar deze, van provincie en gemeen te afkomstige opdrachten, kunnen niet worden uitgevoerd wegens betalings moeilijkheden bij de opdrachtgevers. Enkele leden van de Groningse eerste - jaarsstudentenvereniging ..De Feministen" hebben Amster dam gisteren opnieuw voorzien van een Lieverdje: het beeldje van een „lief' meisje. De studen tenvereniging is de tegenhanger van de vereniging die het echte Lieverdje dinsdag gestolen had. Zo te zien hadden enkele nog ..echtere" Amsterdamse lieverdjes wel belangstelling voor het plaals- vervangstertje. Commissie stelt rooi (Van onze kerkredaetie) DEN HAAG Het ziet er naar uit dat Hoogvliets Antwoordkerk toch gereed komt. De commisie Antwoord '64 heeft de negen ker ken, die aan de kerkbouwactie deelnamen, voorgesteld de plaat selijke gemeenten te helpen de ver dere afbouw financieel mogelijk te maken. Verwacht wordt dat de kerk eind 1967 klaar kan zijn. In augustus van dit jaar kwam de kerk weer in het nieuws, toen bekend werd dat afbouw moest worden uitgesteld omdat in Hoogvliet minder huizen waren afge bouwd dan bij het begin van de kerke- bouw werd aangenomen. Inmiddels hebben, volgens het Her vormd Persbureau, de plaatselijke ge meenten die gezamenlijk gebruik maak ten van het gebouw laten weten dat zij de bijruimten, die nog gebouwd moe ten worden toch nodig zullen hebben. De plaatselijke gereformeerde kerk heeft de bijruimten nu al nodig, de hervormde gemeente binnenkort, en en kele andere kerken hebben belangstel ling om in de te bouwen ruimten diensten te organiseren. De commissie stelt de negen kerken nu voor om samen in de afbouw te participeren. Daardoor zullen de plaatselijke gemeenten, die een deel van de bouwkosten zelf moeten dragen, in staat zijn de kerk af te laten bou- (zie ook pagina 2) kenhuisverpleging is de regering niet gelukkig geweest. Duidelijk is wel, dat zij hiermede voor zichzelf een te groot risico heeft genomen. Nu zit er niets anders op dan dat de regering nog eens met de volks vertegenwoordiging in overleg treedt. We hadden ons over het regerings voorstel al verbaasd. Het beteken de een verschuiving van de lasten, die alleen voor de staat een be zuiniging zou opleveren. Een be zuiniging in de vorm van een las tenverschuiving kan moeilijk de bedoeling zijn. Opneming in een ziekenhuis is bovendien te ernstig dan dat daarin de financiën een rol mogen spelen als ze nu zouden krijgen. Wil men in de gezondheidszorg iets zoeken ten aanzien waarvan be hartiging van eigen risico wenselijk is. dan is er wellicht iets anders te vinden. Het ziekenhuis echter komt daarvoor niet in aanmerking. We hadden het nieuwe kabinet graag, ook in psychologisch opzicht, een betere start toegewenst. Hard PEN POLITIEKE partij, ook een geestelijk verwante, moet vrij zijn in de samenstelling van haar kandidatenlijst. Daarmee moet ook een krant zich niet al te veel be moeien. Dit betekent niet dat een krant haar verwondering niet zou mogen uiten, indien zich hierbij iets voor doet dat, ook met het oog op het belang van de publieke zaak, haar bevreemding oproept. Dan moet ons van het hart, dat ook ons heeft bevreemd de verwijde ring door het versterkte centraal comité der ARP van de heer Smal- lenbroek van haar kandidatenlijst, waarop het centraal comité zelf hem een plaats had toebedacht. Dat deze procedure ergernis heeft opgeroepen, achten wij begrijpelijk. Zulk een ervaring doet aan het beeld van de politiek, zoals zich dit" aan ons vertoont, niet goed. Op nieuw is bewezen, hoe hard het in de politiek kan toegaan. Te hard, en te weinig hart. Terwijl toch ook het hart waarlijk wel een woordje mag meespreken. Een wering als deze strekt ten na dele van de politiek, ook van chris telijke politiek zoals men die zich gaarne zou denken. Zij is bovendien onrechtvaardig jegens een man die grote verdiensten op zijn naam heeft staan, die weliswaar fouten heeft gemaakt maar daarvoor waarlijk al genoeg is gestraft ge worden, en die niet verdiende thans nog eens aldus te worden bejegend. DEN HAAG De competitieleiding van de KNVB heeft alle voor morgen vastgestelde voetbalwedstrijden afge last in verband met de slechte gesteld heid van de terreinen. Dit besluit houdt dus in, dat er zowel in de KNVB-competitie als alle onderafde- 'ingen morgen niet «zal worden ge speeld. Afnemende wind DE BILT Buien, afgewisseld door enkele opklaringen. Aanvankelijk nog harde wind tot storm uit het j westen, geleidelijk echter afnemende j vind. Dezelfde of iets lagere tempe- i aturen. i op 8.28. onder 16.31; garantie op zang. Natuurlijk bij FAMA want FAMA heeft het beter BREESTRAAT MOSKOU De vroegere Russische minister van defensie, maarschalk Zjoekov, is gisteren ter ge legenheid van zijn zeventigste verjaar dag onderscheiden met de Lenin-orde, de hoogste Russische onderscheiding. De 31-jarige heer B. Hoekstra nan redding van mevrouw De H. voor zijn rekening. Het bleek, dat mevrouw De H. de vaart was ingereden door een vergis sing bij het schakelen. UTRECHT De 11-jarige Antoon Hamer uit Utrecht heeft 25 uur lang in het struikgewas gelegen. Hij durfde niet meer naar huis, om dat jongens van hem geld hadden afgepakt, dat hij van zijn vader had gekregen. Een dag tevoren hadden zij dat ook al gedaan. Antoon was die woensdagmiddag voor zijn ouders boodschappen gaan doen en had daarvoor een rijksdaalder meegekregen. Toen hij 's avonds om zes uur nog niet thuis was, begonnen de ouders zich ongerust te maken. Vader Hamer toog ten slotte naar het politiebureau. Urenlang heeft de Utrechtse jeugdbrigade daarop SLlJIMERTOESTA\D Tot 's middags tegen een uur. Twee leden van dc brigade vonden de jongen toen tussen de struiken. Antoon verkeerde in een soort sluimertoestand en was helemaal verkleumd. Thuis werd hij me» open armen ontvangen en vervol gens met een kruik in bed gestopt. Hij werd juist op het moment gevonden dat een speur hond van de rijkspolitie en zijn begeleider op het hoofdbureau verschenen om aan de speuractie mee te doen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1