5 „In de lucht zie je geen zuilen en grenzen" Met Man en Maeht Politie mogen had wapen gebruiken' Kiesinger en Brandt eens over verdeling Verzekering van eigen risico ongeveer 50 cent per week Vondel terug bij de bank WOENSDAG 30 NOVEMBER 1966 JAN FLINTERMAN te- rug in de luchtvaart: per 1 februari verwis selt hij de directeursstoel van zijn Haags autobedrijf j voor die van Martin's Air Charter op Schiphol. Voor de man, die vrijwel zijn hele leven aan de luchtvaart gaf, een hoogte- en snelheidsre cord met de eerste jets op I zijn naam bracht en als een van de eerste Nederlanders door de geluidsbarrière ging, betekent dat: terug in het oude vertrouwde nest. Wilde hij er vijf jaar geleden als hoofd vliegveiligheid bij de luchtmacht definitief een streep onder zetten, nu zegt hij: „ik vind het gewoon fijn weer in de vlie gerij te komen. Toen Martin Schroder met het voorstel deed mede-directeur te worden, heb ik meteen Ja" gezegd. Ik zie wat in het bedrijf, ik zie wat in Schro der. Het is een knaap, die met hard werken en een enorm doorzet tingsvermogen een dynamisch be drijf heeft opgebouwd. We liggen elkaar ook omdat we dezelfde taal spreken. Hij is ook straaljager vlieger geweest." „Kom vanmiddag maar even op Zestienhoven", had hij gezegd. Het werd zijn kantoor aan het Haagse Stationsplein, tussen twee zaken- gesprekken met buitenlandse gasten door. Op zijn bureau een model van de oude Gloster Meteor, eerste jet van de Koninklijke Luchtmacht, waarmee Flinterman kort na de oorlog zijn records vestigde: 14.821 meter hoog, 953 km snel. Nu moet hij daar om lachen. Hij heeft het in al die jaren steeds er varen: in de luchtvaart blijft geen record lang overeind. Hij brak ze trouwens zelf weer. In 1953 toen hij boven Engeland vlak achter Sonderman zijn Hunter door de geluidsbarrière drukte. „Sonderman was de eerste. Toen hij eenmaal was, volgden wij Van Zaak-Van der Lubbe j wordt herzien WEST-BERLIJN De procureur-1 generaal, dr. Hans Günther, heelt giste ren verklaard, dat de zaak tegen Mari- nus van der Lubbe opnieuw zal wor den behandeld. Zoals bekend, werd Marinus van derj Lubbe op 23 december 1933 op beschul- j diging van het in brand steken van het rijksdaggebouw ter dood veroordeeld en later terechtgesteld. Aanleiding tot het besluit van de procureur-gene raal is het revisie-verzoek van een broer van de terechtgestelde de 61-jari ge Johannes Marinus van der Lubbe uit Amsterdam. Dr. Günther verklaarde, dat de heer Van der Lubbe al in de jaren vijftig een verzoek tot herziening van het pro ces had ingediend. Toen moest dit ech ter op grond van verjaringsbepalingen worden afgewezen. Een in 1965 aange nomen wet inzake schadeloosstelling van slachtoffers van de nazi's' maakt een aanvaarding van het nieuwe ver zoek nu mogelijk. Lord Snowdon geopereerd LONDEN Lord Snowdon, de 36 jaar oude echtgenoot van prinses Mar garet, is begin deze week geopereerd. De aard van zijn ziekte is niet bekend. Op het ogenblik verblijft hij in Kensington Palace. Bezoeken aan Schotland zijn door hem afgezegd. Ook prinses Margaret heeft haar officiële verplichtingen opgeschort. Lord Snow don is verscheidene malen door een van de koninklijke lijfartsen en in een Londens ziekenhuis onderzocht op maagklachten. Snelle berechting dancing-vandalen Arkel (nu kolonel bij de lucht macht), Frits Vijzelaar (toen invlie- ger bij Avio Diepen) en ik." Jan Flinterman kent alle toestel len van de luchtmacht van na de oorlog. Vlak voor hij het uniform van de luitenant-kolonel aan de kapstok hing, vloog hij nog de Thunderstreak. Alleen de Starfigh- ter heeft hij nooit ervaren. JACHTVLIEGER Flinterman was in die tijd een naam in de vliegwereld. Een naam, die hij in de oorlog al gevestigd had: als vlieger bij de RAF in de 126- en 222- Spitfire-en Mustangsquadron en in het Ne derlandse 322-squadron. „Een paar dagen terug hadden we nog een reünie. Contact met de jongens blijf je altijd houden' Over zijn ervaringen in de oor log zou hij, als hij wilde, een boek kunnen schrijven. 350 vluchten, waaronder vele aanvallen. Flinter man begeleidde de invasie in Nor- ^n/-rf mandië, deed mee aan de aanval VrixlJKI op het Gestapo-hoofdkwartier in Kopenhagen, beschermde de Lan- castervloot, die Duitse forten op Walcheren bombardeerde, en was boven het Franse Melun gewikkeld in een heet luchtgevecht met .14 Messerschmitts waarvan er zes wer den afgeschoten twee nam Flin terman er voor zijn rekening Zelf werd hij ook aangeschoten, maar hoewel beschadigd wist hij- zijn basis nog te bereiken. In die hele oorlogstijd heeft hij maar eenmaal zijn Spitfire moeten verla ten om per parachute het lijf te redden. Dat was boven Engeland, toen een Tsjechische RAF-vlieger per ongeluk zijn vleugel eraf vloog. HARD BEDRIJF Flinterman is sindsdien vlieger gebleven. Ook al heeft hij de laatste vijf jaar de stuurknuppel verwisseld voor het autostuur en de directiestoel in het bedrijf van zijn overleden vader. Tenslotte waren auto's ook zijn hobby. In de rally wereld kent men Flinterman even eens. Maar zijn eerste liefde bleek toch sterker. „Als je het grootste deel van je leven in de luchtvaart hebt geze ten, Iaat de vliegerij je niet meer los. Het is geweldig te zien hoe snel die bedrijfstak zich verjongt en vernieuwt. Het is een stimule rend oedrijf". Over het Haagse intermezzo: „Het is goed in je leven zo nu en dan eens afstand te nemen van die dingen waar je mee vergroeid lijkt. Dat geeft een helderder kijk op de zaken en voorkomt, dat je op den duur met oogkleppen op gaat lopen" Zal het burgerluchtvaartbedrijf hem de luchtmachtvlieger evenzeer weten te boeien als de militaire luchtvaart? Flinterman: „Denk niet, dat de luchtmacht-vlie ger een avonturier in de eerste plaats is. Ook de luchtmacht is een hard bedrijf, dat accuratesse vraagt. Achter de uiterlijke bon- hommie gaan een groot specialisme en veel vakkennis schuü Dat is ook nodig. Anders zou men nooit staan, waar men nu staat. De vlieg veiligheid is enorm toegenomen. De opleidingen zijn sterk verbe terd. Er is meer efficiency en het produkt het vliegtuig heeft een top bereikt." Met enthousiasme stapt hij weer de luchtvaart in. Of dat voor hem ook betekent, dat hij straks weer de knuppel in handen zal nemen, lijkt niet waarschijnlijk. Trou wens, al zijn brevetten zijn verlo pen. „Vanmiddag", lacht hij, „moet ik proefvliegen op Zestienhoven. In een Cessna voor mijn sportbrevet En die andere bevretten? Dat staat voor Flinterman nog te bezien. Weliswaar voelt hij zich fysiek nog in staat alle kisten te vliegen, maar of hij BREDA De Bredase recht bank heeft gisteren snel vonnis gewezen in de dancing Scala- affaire. Op 30 oktober was er in deze dancing een ware veldslag tussen 300 jongelui en de Tilburg- se politie. Eerst toen de politie met 20 man aan ,,het front" ope reerde, kon de orde worden her steld. Drie agenten werden ern stig gewond, twee van hen doen nog geen dienst. Gisteren stonden zeven jeugdige Tilburgers terecht voor een apart gevormde straf kamer met als president mr. F. A. Holleman. Mr. Hollcman zei: „Een veldslag in een balzaal, het is een enorme bende' geweest. Maar wij willen beslist niet die kant uit van boven de rivieren. Hier wordt het gezag gehandhaafd. De politic, dat is het gezag. Daarover zijn politie en justitie het hier volkomen eens. Zulke wantoestanden worden hier niet getolereerd". De president zei dit op basis van de volgende feiten: De 18-jarige Tilburger A. S., bekend als „Slappie". had ii dancing een jongen tegen de grond Spit, Spierpijn en reumatische pijnen wrijft U eveneens weg met AKKOORD OVER DUITS KABINET BONN De christen-democra ten en de sociaal-democraten heb ben vanmorgen (om vijf uur) over eenstemming bereikt over de vor ming van een nieuw kabinet onder leiding van CDU-leider Kiesinger. Na zes uur vergaderen deelden Willy Brandt en Kiesinger de re sultaten van hun overleg mee. daar straks nog tijd voor zal hebben, lijkt niet héél zeker. Maar daar legt hij zich berus tend bij neer. De wilde haren van vroeger zijn in de laatste van zijn 47 jaren tenslotte al langzaam gaan vergrijzen. En grijs hoort méér thuis in een directiekamer dan in de cock pit. Advertentie DE SINT VOELDE ZICH OVERBODIG! BU het Inkopen van zlln cadeaus kwam de Sint natuurlilk ook op de markt, hot grootste en gezel ligste koopcentrum. Terwpl ho zich ongedwongen tussen het kopende publiek bewoog hoorde l>Ü verscheidene opmerkingen in de geest van „het is blina cadeau en „ze Hlken Sint Nicolaas wel". Even meende de Sint dat h() over bodig geworden was, doch hu realiseerde zich direct dat bg de enige echte Sint Nicolaas Is en blijft. De Sint verheugde zich over de lage prUzen op de markt en be greep dat ook ti|| daarmede zlln voordeel kon doeu. HU kocht dan ook nog veel meer geschenken dan anders. Tevreden verliet de Sint de markt In de wetenschap dat h4l veel meer cadeaus voor 7-Un geld gekocht had en hü be greep nu waarom steeds meer •riensen hun Inkopen op de markt doen, want 0P DE MARKT IS UW GULDEN EEN DAALDER WAARD I Jan Flinterman is ervan over tuigd, dat hij zich bij MAC zal thuisvoelen. „Het is een boeiend be drijf. Als een van de eerste char termaatschappijen gaat het met jets vliegen. Komend voorjaar komt de DC-8 voor de vakantiegan gers, het japr daarop de eerste DC-9. Er zit groei in". De cijfers kent hij al uit het hoofd: vorig jaar 7 miljoen kg. vracht, dit jaar 10 miljoen kg. Dit iaar 78.000 passagiers, volgend jaar 85.000, vorig jaar 74 Atlantische vluchten. d:t jaar 90. ,Ik heb versterking nodig, had Martin Schroder bij het eerste gesprek gezegd. En dat betekent voor straks een tweehoofdige lei ding op het MAC-kantoor. Flinter man: .Schroder gaat zich bezig houden met de financieel-economi- sche KE.nt, ik ga me met het be- drijfsgebeuren bemoeien, met het vliegtechnisch operationele gedeel te. Top-vlieger Flinterman daarvoor al wekenlang aan het in werken. „Ik moet het bedrijf eerst in mijn vingers krijgen. Wat ik fijn vind, is. dat het internationaal is. Je kan er verder kijken dan in je eigen kring. Luchtvaartmensen kunnen in de wereld een bindmid del vormen, vindt hij. Als je in de lucht zit, zie je geen grenzen en geen milen. Het is er minder be nauwd." Film over land- en luchtmacht (Van e r redacteuren) DEN HAAG Moeders, die zich bij tijd en wijle de vraag stellen: Wat zou Jan toch in het leger (of bij de luchtmacht) doen, kunnen binnenkort haar nieuwsgierigheid bevredigd zien. In opdracht van het ministerie van defensie heeft de NV Cinecentrum (Polygoon-Pro- fiiti) over de Koninklijke land macht en de Koninklijke lucht macht een kleurenfilm gemaakt, die in dc cineacs en dc bioscopen als voorfilm gaat draaien. De opzet van het ministerie is geweest het publiek een beeld te geven van het leger en de lucht macht zoals zij vandaag de dag zijn, en daarin is het, dank zij het knappe camerawerk van de cine asten. goed geslaagd. Land- en luchtmacht hebben de laatste jaren, als gevolg van een vèr doorgevoerde mechanisering, een geheel ander gezicht gekregen, een gezicht, dat nog niet zo best bekend is. Het was dus een goede gedachte het eens aan den volke te Bij de mechanisering is uiteraard de soldaat, de dienstplichtige, ten nauwste betrokken. Hij moet nu eenmaal zijn taak vinden in dat technische bedrijf, dat strijdkrach ten heet En dat stelt bepaalde eisen aan zijn opleiding, die over het algemeen meer technisch ge richt is dan de buitenstaander wel eens denkt en een tiental jaren ge leden nog het geval was. De makers hebben de film de zeer toepasselijke titel „Met Man en Macht" meegegeven. Zij hebben zich gelukkig geidstantieerd van el ke vorm van romantiek. „Met Man en Macht" is een zakelijke film. die aan de hand van een groot aan tal flitsen vertelt wat „de macht" is en hoe „de mannen" zijn, wat van hen wordt verlangd. Vooral dit laatste is een pluspunt. Nog altijd krijgt de sol daat niet die waardering van het publiek, die hij verdient De hoop is dat de film, die een draaitijd heeft van een klein kwartier, daar in verandering zal brengen. De bedrijfsleider waarschuwde de politie. Twee agenten gingen kijken, maar kregen van de bedrijfsleider het advies buiten te blijven omdat het er in de zaal bar en boos aan toe ging. Er kwamen nog twee agenten bij. Toen gingen ze de zaal binnen. Ze kregen direct de volle laag van het publiek. Met tafels en stoelen werden ze naar buiten geslagen. Hoofagent Van Gemert die de aftocht dekte met een revolver, maar niet heeft geschoten, moest later met een zware hersenschudding en een scheurtje in de schedel in een zieken huis worden opgenomen. Hij is nu thuis, maar moet nog plat op bed liggen. Een tweede agent moest bijna een oor missen. In een ziekenhuis waren elf hechtingen nodig. Hij doet nu weer dienst. De derde agent liep een verwonding aan de pols op en doet nog geen dienst. Versterking Later kwam de politie versterkt te rug om „Slappie" te arresteren. Maar die was verdwenen. De 25-jarige Til burger D. S. had daarna via de ge luidsinstallatie aangekondigd: „Geen paniek, jongens en meisjes, als straks de politie weer komt, slaan we ze naar buiten". De politie was later, toen „Slappie" in de dancing was 'terugge keerd, inderdaad teruggekomen, met twintig man, onder leiding van commis saris C. van Osta, om de daders van de mishandeling van de drie agenten en .Slappie" te arresteren. Er moest op- ïieuw hevig gevochten worden voor het zover was. Uit de ondervragingen van commis saris Van Osta kwam vast te staan, dat de politie weloverwogen niet geschoten had. hoewel dit volgens de commissaris verantwoord was ge weest Naar zijn mening hadden de nieuwe richtlijnen voor het gebruik van vuurwapens ertoe geleid, dat hoofdagent Van Gemert zijn revolver niet gebruikt had. „Het zou volledig verantwoord zijn geweest", herhaal de de president, „want het leven van hoofdagent van Hemert is inderdaad bedreigd geweest". Nu is de politie de dupe geworden. Die mensen heb ben ook vrouw en kinderen, handha ven voor ons het gezag en komen dan zo in het ziekenhuis terecht in plaats van normaal thuis na hun dienst". Zelfbeheersing Met het seniorenconvent van de Bondsdag is overeengekomen dat don-, De officier van justitie prees de zelf- derdagmiddag de nieuwe bondskanse-beheersing van de politie. Hij deelde liei gekozen zal worden. Men neemt'me®, dat het dancing Scala-dossier nog aan dat Erhard voor die tijd zijnniet is gesloten. Zoveel mogelijk daders ontslag zal hebben ingediend en een van het openlijke geweld zullen alsnog verklaring voor de televisie zal afleg- vervolgd worden, gen. ge regering. De uiteindelijke goedkeu ring moet nog worden gegeven door de respectievelijke parlementsfracties. Vol gens Franz-Josef Strauss, voorzitter de CSU (zusterpartij van de CDU) zal Kurt Schmücker in het nieuwe kabi net terugkeren als minister van econo mische zaken. Gerhard Schroder, thans minister van buitenlandse zaken, zou defensie onder zijn beheer nemen. Wil ly Brnadt zou dan vice-premier wor den Over het aandeel van Strauss in de nieuwe regering is nog geen beslissing genomen. De socialisten hebben tot nu toe steeds fel geprotesteerd tegen een eventuele benoeming van Strauss tot minister van defensie in een coali tie-kabinet. Ook van Kiesinger heeft Strauss geen toezegging gekregen. ERHARD Gisteravond leek een overeenstem ming nog niet in het verschiet te lig gen Op het moment dat vroeg in de avond de grote coalitie in kannen en kruiken leek, kwamen de socialisten met hun bezwaren trad er verwarring op. Na De eisen zijn: tegen de hoofddader, de 18-jarige A. S. („Slappie"): een jaar gevangenisstraf; tegen de 25-jarige D. S., mede wegens opruiing: negen maan den gevangenisstraf m.a.; tegen P. en W. V., resp. 19 en 18 jaar oud: ieder Weer!vijf maanden gevangenisstraf m.a. Drie intern j verdachten, strafrechtelijk nog minder- beraad konden de onderhandelingscom- jarig, werden achter gesloten deuren missies hun overleg met gunstig resul- j berecht, taat voortzetten. I Uitspraak 2 december. UTRECHT Aan de zieken- solidariteit: in de verplichte verzeke- fondsen is gevraagd de aan- Ivullende verzekering zoda nig uit te breiden, dat fondsleden zich kunnen verzekeren tegen het door minister Veldkamp inge stelde eigen risico van 10,per Koekoek: Adams, Stam noch Schregardus1* Ir. Stam wil niet op kandidatenlijst BP DEN HAAG Ir. Stam uit Castri- jm, genoemd als kandidaat van de Boerenpartij voor de kiezers in het ge bied rond Emmen en Coevorden, heeft zich van deze kandidaatsstelling ge distantieerd. De heer Stam wenst, alleen al op grond van het feit dat hij zijn lid maatschap voor de BP heeft opgezegd, niet in aanmerking te komen voor een aats op deze lijst. Ir. Leerdam zei de leider van de Boe renpartij, de heer H. Koekoek, maan dagavond in een openbare bijeenkomst met nadruk dat ir. Adams, noch de Haarlemse oliehandelaar Schregardus, noch ir. Stam op de kandidatenlijst van de Boerenpartij zijn geplaatst. Hij noemde berichten dat dit wel het geval zou zijn „verzinsels." „Aderverkalking bedreiging van volksgezondheid" (Van onze onderwijsredactie) UTRECHT Aderverkalking wordt in toenemende mate een ernstige be dreiging voor de volksgezondheid. De sterk toegenomen consumptie van vet ten wordt hiervoor verantwoordelijk gesteld. Men neemt aan dat vetten hun on gunstige invloed op het ontstaan en de progressie van aderverkalking onder meer uitoefenen door bevordering van de hoeveelheid fibrine die op de vaat- wand wordt neergeslagen. Tol deze conclusie komt de heer O. J. A. Th. Meuwissen in zijn proefschrift „De invloed van vetrijke maaltijden op de fibrinolyse" waarop hij gisteren in Utrecht promoveerde tot doctor in de geneeskunde. Vliegtuigtransporl via verkeersiveg DEN HAAG In de nacht van 1 op 2 december tussen 24 en ongeveer 2 uur zal over dc weg van Delft naar het vliegveld Gilze-Rijen een vliegtuig wor den vervoerd. Het transport, dat begeleid zal wc#- den door de rijkspolitie, zal de gehele rijbaanbreedte nodig hebben. Er zal voldoende obstakelverlichting zijn. Van tijd tot tijd zal het vervoer gelegenheid tot passeren worden geboden. De te verwachten passeertijden zijn: Pauwmolen 24.10 uur, Van Brienenoord- brug 0.40 uur rondweg Breda 1.30 uur, aankomst Gilze-Rijen ongeveer 2.15 dag gedurende de eerste 30 dagen van ziekenhuisopneming. Ongeveer 90 procent van alle zieken fondsverzekerden heeft al een aanvul lende verzekering. De premies voor de ze aanvulling, ongeveer 15 tot 20 cent per week, zullen door de uitbreiding vermoedelijk stijgen tot 65 a 80 cent per week voor personen boven 16 jaar. Men neemt aan, dat de ziekenfondsen aan het verzoek van het gemeenschap pelijk overleg van ziekenfondsorgani saties zullen voldoen. BEZWAAR De drie vakcentrales hebben ernstig bezwaar tegen het plan van de mi nisters. Het wijkt af van het advies var. de ziekenfondsraad, en brengt ook geer bezuiniging, omdat de lasten naar de aanvullende verzekering verschoven worden. Het gaat immers om een risico, dat de verzekerden zelf niet kunnen dra- gen Bovendien miskent de minister, al- dus de vakbeweging, het element van ring wordt de premie vastgesteld op een gelijk precentage van het loon en bij de aanvullende verzekering is de premie voor ieder gelijk, dus niet op draagkracht afgestemd. Daar komt bij dat de premie voor de ÏSenhwerSe« word1tetaSdrterIPAK,JS Tech»<**- vn de Frame staats- omroep gaan morgen in staking voor 24 uur. Zij eisen een loonsverhoging tere arbr:j wijl de premie aanvullende verzeke ring voor 100 procent door de verzeker den zelf wordt betaald. beidsvoorwaarden. Helikopters zijn in het moderne leger normale middelen van transpart ge worden. Joost van den Vondel, de „prins onzer dichters", is na een afwezig heid van 300 jaar bij het bankwezen teruggekeerd. Nu niet zoals in 1658 van de achterzijde staat een ge- styleerde afbeelding van de Amster damse schouwburg ten tijde van Vondel. toen hij wegens zakelijke verliezen Rechts daarvan is een geringe betrekking b\j de Bank van lening in Amsterdam moest accepteren, maar nu op de voorzijde van de nieuwe bankbiljetten van vijf gulden. Volgende maand worden ze in om loop gebracht. De biljetten zijn iets kleiner dan een tientje, namelijk 7,6 by 13,6 centimeter. In het midden strafbepaling opgenomen. De kleuren van hel biljet zijn aan beide zijden groen, blauw en oker. Het watermerk is een inktkoker met ganzeveer en ro papier. De biljetten zijn ondertekenc door mr. Af. W. Holtrop, presiden van de Nederlandsche Bank en mr J. Schreuder, secretaris. Ontwerp R. D. E. Oxenaar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 7