vleesconserven JORDANIË DEINST NIET TERUG VOOR OORLOG Directrice weert lange broeken meisjes uit de met klas Meer sterfte doorroken Gesprek Wilson en Smith? Renniesjf| AKTUEEL Hanoi heeft belang bij gevechtspauze WOENSDAG 30 NOVEMBER 1966 LEERLINGEN NAAR HUIS GESTUURD MINI-ROKJES WEL TOEGESTAAN (Van een onzer verslaggevers) NUNSPEET Wel of geen lange broek in de klas? Op de christelyke huishoudschool van het Veluwse Nunspeet is dat een brandende vraag. De directrice, mejuffrouw G. Peelen (31), houdt voet by stuk. Zy zegt: „Volgens de regels van de school mogen de meisjes in de klas geen pantalon dragen. Als ze met een lange broek naar school komen, kunnen ze in de keuken een rok aantrek ken zich niet aan de „schoolregel". „Ik heb hen drie keer gewaarschuwd, maar ze luisterden niet. Daarna heb ik hen naar huis gestuurd. Hun ouders heb ik twee keer een brief geschreven met het verzoek, medewerking te verlenen. Uit hun reacties heb ik begrepen, dat zij daar niet voor voelden". TOOSJE VAN OLST Mislukt T\E poging partijen Nieuw-Zeeland, het geschil over Vietnam te gebruiken om aan de macht te komen, is mislukt. Zij beloofden alle militairen uit Viet nam terug te trekken, als zij bij de verkiezingen van zaterdag jl. een meerderheid in het parlement zou den krijgen. Vooral in Australië, dat 4500 man in Vietnam heeft ingezet (Nieuw- Zeeland slechts 150), leek de kans op een socialistische overwinning niet uitgesloten. -Groot was de verbazing toen bleek, dat de liberale premier Holt zijn belagers een enorme nederlaag had bezorgd. Ook in Nieuw-Zeeland sloeg de Vietnampolitiek van de socialisten Deining in Nunspeet De ouders van twee Hulshorstei meisjes zijn ook koppig. Zij vinden het onzin, dat hun dochters niet in een lange broek de klas binnen mogen. „Waarom wordt er van minirokjes niets gezegd en van lange broeken wel?' Verleden week barstte het bommetje. Toen Toosje van Olst (12) en de evenou- de Hanny Brummcl voor de zoveelste keer in een pantalon de eerste klas binnenkwamen, stuurde mejuffrouw Peelen hen naar huis met de opdracht, een rok te gaan halen. Vijf dagen later kwamen de meisjes terug om te vertel len. dat ze naar een andere school gin gen. Maandagmorgen stapten ze in; de bus naar Harderwijk. Daar mogen ze op de christelijke huishoudschool wèl een lan- ge broek dragen, ook tijdens de prak- tijklessen! De zaak is achter de rug, maar twee Hulshorster gezinnen vra- jgen zich toch af of er geen andere op- de socialistische lossing mogelijk was geweest. Australië en i T J J ui de doofpot Mejuffrouw Peelen wil de affaire het liefst in de doofpot stoppen. Na enige aarzeling vertelt ze: „Twaalf a veertien meisjes komen in een lange broek naar school, als het koud is. Daar is geen bezwaar tegen. Voordat ze de klas binnengaan, moeten ze ech ter een rok aantrekken. Dat kunnen ze in de keuken doen, of in het toilet of in één van de gangetjes. In de lokalen is het veel te warm voor een lange broek. Daarbij komt, dat wij de meisjes een goede smaak willen bijbrengen. Een lange broek is vrije- tijdskleding; in de klas staat een pan talon niet. Trouwens: er is geen huishoudschool in ons land, waar de leerlingen tijdens praktijklessen wel een lange broek mogen dragen". Toosje van Olst en Hanny Brummel, Accommodatie De christelijke huishoudschool Nunspeet, uitgaande van de Gelderse Christelijke Boeren- en Tuindersbond (CBTB) werd verleden jaar septem ber opgericht en telt nu honderd leer lingen. Tot het nieuwe gebouw aan d< rand van het dorp klaar is (vermoede lijk in januari), blijft de school ge huisvest in het Rode Kruisgebouw. De accommodatie is daar nogal gebrekkig, maar leerkrachten en leerlingen troosten zich met de gedachte, dat het einde van de „inwoning" in zicht is. Het keukentje doet tevens dienst als kleedlokaal. Dat kan niet anders. Café houder A. van Olst vond dat echter een reden om zijn dochter te verbieden op school haar lange broek voor een rok te verwisselen. Zijn bezwaren gaan niet aan. Wel behielden zij hun 351 die elke dag vier kilometer van huis zetels. De ene zetel, die premier!naar school moesten fietsen, stoorden Holyoake (Nationale partij) moest j afstaan, kwam echter bij de Sociale j Kredietpartij terecht. De steun voor het Vietnambeleid van Holt en Holyoake moet men niet slechts zien als een vertrou- j wensvotum voor beide premiers. i Zij is tevens een erkenning van het gevaar dat behalve de Aziatische landen ook Australië en Nieuw-1 Zeeland bedreigt. Geen winst Volgens statistieken in Ver. Staten het gcorek aan samenwerking tussen nog dieper. „Ik laat me door de d'rertn- Arabi5Che iandcn tijdens de gcvech- ce met voorschrijven hoe m,,n dochter, Israëlische strijdkrachten gekleed moet gaan. Z„ had n keer dic Simoea hadden aangevallen en hel rustig hier kunnen komen om te pra- M| dj| „„aermijnendc elementen zich onder de betogers in Jordanië hadden WASHINGTON Het aantal mensen dat sterft aan ziekten die verband worden gebracht met het ken van sigaretten, neemt steeds toe. Aldus een gisteren gepubliceerd rap port van de openbare gezond heidsdienst in de VS. Het rapport rbestrijkt de periode tussen 1950 en 1964 kiezingen kreeg de herenigde socia- en is gebaseerd op de statistieken uit listische partij veel minder stem- het gehele land. r\E fusie van de twee grootste Ita liaanse socialistische partijen, die van president Saragat van vice-premier Nenni, heeft nog geen winst geleverd. Bij plaatselijke en regionale ver- Kinderachtig Boer G. J. Brummel (48) heeft ook geen goed woord voor de jonge directri ce over. Hij zegt: ,,'t Is eigenlijk 'n kinderachtig gedoe. Maakt 't nu verschil of ze in de klas 'n broek dra gen of 'n rok? We zijn nu met de kop pen tegen elkaar gebotst. Dat was niet nodig geweest. We hadden 't kunnen uitpraten. Maar ze hebben me hele maal links laten liggen". Brummel heeft de Nunspeetse wet-j houder voor onderwijszaken gebeld. Het richtte niets uit. ..De wethouder, zei, dat 't nergens op leek, maar hij kon er verder ook niets aan doen". Mejuffrouw Peelen heeft het de afgelopen dagen moeilijk gehad. Dat is haar aan te zien. „Waarom moest er zoveel geharrewar van komen? In Emmeloord, waar ik vroeger werkte, gebeurde het re gelmatig, dat meisjes naar huis werden gestuurd, als ze in een lan ge broek kwamen en geen rok bij zich hadden. Als hetzelfde geval elders was gebeurd, had niemand erover gesproken. Nu heeft ieder een er de mond vol van. En Nun speet is in kerkelijk opzicht nog wel zo'n fris dorp Bezoek? Babbeltje, borreltje en borrelhapje! Natuurlijk had u die borrelworstjes al in uw eigen 'keukenwinkeltje' met vleesconserven klaarstaan. Dat winkeltje van u is trouwens helemaal zo plezierig welgevuld met blikjes smakelijke vleesconserven. Met zorg bereid tdat proeft u), hygiënisch verpakt tdat ziet uEnu haalt er zo véél uit 'n blikje I Is uw'keukenwinkeltje óók zo welgevuld met blikjes Vader Sera pion (4) Het gaat me In dit stukje niet zo zeer om de vreemde praktijken van Serapion, alias Stikkers, maar om het gebruik, zeg maar misbruik van het woord ..Vader". Ik dacht in de bijbel te mogen lezen dat we in geestelijk opzicht maar één vader hebben, name lijk Die in de hemelen is. Ik denk ook aan de woorden „en gij zult u niet rabbi laten noemen, want één is uw Meester en gij zijt allen BROEDERS". Dit staat ook in de rk. bijbel. Toch laat de paus zich Heilige Vader noe men. Ik dacht dat we ook in de „klei ne dingen" zindelijk moesten zijn. Den Haag J. de Jong-Veenendaal Concentratiekamp Ook in Beieren hebben dus de leer lingen van Hitler, Göring. Göbbels en consorten stemmenwinst behaald. Het neo-nazisme wint in West-Duitsland nu ook officieel terrein. Volgens mij is er maar één middel om deze mensen van hun geestelijke dwalingen af te helpen: zet ze een tijdje in een concen tratiekamp. behandel ze overigens zeer menslievend en laat ze geconcen treerd verplicht kijken naar de vele films die er van de gruwelen in de Duitse concentratiekampen gemaakt zijn, inclusief het op beestachtige wij ze vermoorden van joden. Voldoende voedsel uiteraard geven; wel zo sober als het kan. Is het niet de fout van deze tijd dat we zo „humaan" zijn dat we zelfs het nazisme weer de kans willen geven? Den Haag P. Pannebakker LONDEN Sir Morrlce James, onder minister van Gemenebestzaken, is met een buitengewone opdracht van premier Wil son iu Salisbury aangekomen. Het gerucht gaat in Londen dat Wilson bereid zou zijn zelf met de Rhodesische premier Smith te spreken over de sle pende onafhankelijkheidscrisis. HANNY BRUMMEL AMMAN De Jordaanse koning Hoessein heeft gisteren Israël met oorlog bedreigd wanneer dat land zyn grondge bied nog eens binnenvalt. Alle Jordaanse strijdkrachten zullen in deze stryd worden ingezet, zei Hoessein op een persconfe rentie. Hij verwierp het voorstel om troepen van de VN te lege ren langs de grens tussen Jor danië en Israël. Op bittere toon sprak de vorst i Waarschuwing Van zljde werd geaegd dat niet éér. maar twee Migs omlaag aan Israël door raakt en explodeerde in de lucht. Het Hoessein hadgeen klachten over de andere toestel werd met boordkanon- ten. Dan hadden we samen 'n oplossing kunnen vinden. In plaats daarvan kreeg ik te horen, dat ik op school moest komen. Wat denkt ze wel? Dat mij kan dwingen?" Mevrouw Van Olst deelt de veront waardiging van haar man. Zij is vooral kwaad over de boete, die de directrice haar dochter heeft opgelegd. „Elke keer, dat ze in 'n lange broek in de klas kwam, moest ze voor straf 'n kwartje betalen.... Toosje heeft natuur lijk nooit iets betaald. Maar het idee!" men dan in totaal in 1962 op de af zonderlijke partijen werden uitge bracht. Gebleken is, dat zij deze stemmen moest afstaan aan de Proletarische socialisten (een linkse splinter groep) en aan de communisten. Nu spelen bij plaatselijke en regio nale krachtmetingen andere facto ren een rol dan bij nationale ver kiezingen, waarbij grotere belangen op het spel staan. Geconcludeerd wordt, dat steeds meer mensen sterven aan longkanker en longemfyseem, een ziekte die het longweefsel verwoest. In deze perio de was het aantal mensen, overleden aan chronische bronchitus bijna ver dubbeld. Ook stierven er veel meer mensen dan vroeger aan hartziekten en levercirrose, twee ziekten, die wel in verband worden gebracht met het roken van sigaretten, maar waarvan' het verband nog niet duidelijk is. Tussen 1950 en 1964 stierven Brandend maagzuur? helpen direkt! gemengd. Mogelijk, aldus Hoessein, heeft Israël met zijn overval op Samoea de reacties willen peilen van de Arabische bondge noten van Jordanië. Mocht dit inder daad het geval zijn dan hadden de Israëliërs geen betere reactie kunnen wensen. Jordanië, zo vervolgde de vorst, had zijn gehele strijdmacht gemobiliseerd om Egypte te helpen toen het in 1956 werd aangevallen. En wat hadden de Egyptcnaren nu gedaan? Zij hadden de Jordaanse troepen zelfs geen luchtdek- king gegeven toen deze in Samoea te gen de Israëliërs vochten. Bij deze fout was het niet gebleven. Met andere Ara bische landen samen was Egypte een pers- en radiocampagne tegen Jordanië begonnen. regering van Wasfi Teil en haar poli tiek tegenover Israël. Hij kon echter niet akkoord gaan met het voorstel Arabische commando's op het grondge bied van Israël te laten opereren en niet toestaan dat de organisatie ter be vrijding van Palestina, die haar hoofd kwartier in Cairo heeft, in Jordanië openlijk optreedt. STARF1GHTERS Van welingelichte zijde in Washington werd vernomen, dat de VS 36 Starfighter straaljagers naar Jordanië zullen zenden. De toestellen worden spoedig geleverd. Het Jordaanse verzoek hierom was gedaan enkele dagen na de Israëlische aanval op Samoea. Naar verluidt zou ook het zenden van pantserwagens en anti-tankwa pens worder overwogen. LUCHTGEVECHT Het opperbevel van de Egyptische luchtmacht heeft intussen in een com muniqué gedeeltelijk toegegeven dat een Egyptisch jachtvliegtuig van het type Mig-19 tijdens een verken ningsvlucht in bergachtig gebied van de Sinai-wocstijn was neergestort. Dat dit vliegtuig echter door een Israëlische Mirage-straaljager werd neergehaald werd in de verklaring ver zwegen. nen neergehaald. Het gevecht, dat twee minuten zou hebben geduurd, deed zich voor boven Israëlisch gebied ten zuiden van Beérotajim bij Sinai. De Egyptische toestellen hadden getracht een Israëlisch Pipercup verken ningsvliegtuig te onderscheppen. In het gebied van de berg Hebron deed zich gisteren weer een vuurge vecht voor. Jordaniërs zouden op Israëliërs hebben geschoten. Er vielen geen slachtoffers. TEHERAN Een jonge luitenant, die gedegradeerd was wegens inbreuk op de krijgstucht, heeft zondagmorgen de commandant van de westelijke strijdkrachten van Iran. generaal Has san Ali Daedi, in diens kantoor ver moord. De luitenant werd gearresteerd. SPAANSE SINAASAPPELEN ...uw wintervoorraad zon! Pure"zonne-«nergie "en 30% meer vitamine C. onmisbaar tegen griep en verkoudheid. Gun uzelf een zonnige en gezonde winter... met Spaanse sinaasappelen! Dit neemt niet weg. dat de start j maal zoveel mannen als van de herenigde socialistische par-1 longkanker. Vanaf 1960 de toene- van het aantal sterfgevallen on- I der de vrouwen tengevolge van long- waar het verlies aan de „linker-1 kanker naar verhouding groter dan on- zijde" werd geleden. j ^er de mannen. De vrouwen zijn pas Een nieuwe ruk naar links kan hetsigaretten gaan roken tussen 1920 resultaat zijn van de bij de jongste en 1930. Tegen 1935 rookten 32 procent verkiezingen opgedane ervaringen, van de Amerikaanse vrouwen j procent i de mannen. Geweerd Vrijspraak in euthanasie UET blijft onbevredigend, dat communistisch China met zijn talrijke bevolking niet kan deel nemen aan het werk van de Ver enigde Naties, Echter kan niet worden ontkend, dat de leiders in Peking zelf oorzaak zijn, dat zij elk jaar worden buiten gesloten. Opvallend was het aantal tegen stemmers: groter dan vorig jaar. En dat terwijl tevoren was bepaald, dat een meerderheid van twee derden nodig was. Te hopen valt, dat Peking uit deze duidelijke afwijzing lering trekt. Pas dan is oplossing van het Chine se probleem in de VN mogelijk. Nederland, dat niet tegen toelating van communistisch China is, ont hield zich van stemming, in tegen stelling tot Frankrijk en Engeland. betrof. Mogelijk houdt dit gebaar verband l yELp Een oude met de gijzeling van de Nederland- k,euter van het gezin Van Maanen is se zaakgelastigde te Peking en de j gisteravond om het leven gekomen, nog altijd niet opgeloste affaire in doordat zij in een bedtuigje verward Den Haag. - raakte en stikte. CHAMBERY Een Franse vrouw die baar abnormale zoontje van drie had gedood met een dodelijke hoeveel heid geneesmiddel is gisteren door de rechtbank in Chambery vrijgesproken. De jonge moeder vertelde dat haar zoontje een hersenziekte had gekregen toen het zes maanden was. Het kind was in de loop van de tijd steeds ver der achteruitgegaan. Het was eerst dooi en blind geworden en had later nog de vallende ziekte gekregen. Orr mijn zoontje uit zijn lijden te helpen heb ik hem toen gedood, zo ver telde zii. De jury aanvaardde deze ver klaring hoewel zij wel van mening was dat het h<er een geval var euthanasie Vakantie De hagel sloeg onbarmhartig door de straat toen de kolenman belde. Gecombineerd met mijn activiteiten van koffiezetten dus wel een reden om hem en zijn schilderachtig hulp je tot een rustpauze uit te nodigen. De kolenman is lang en zwart, zo wel van haar als gezicht al blinken zijn ogen dan ook blauw en zijn Het hulpje daarenteger is klein en getooid met een hoog- ,je geesten kunt oproepen, blond beatlekopje, waarop hij een Wat ik probeerde uit te leggen, rond fluwelen petje met stijve leren Maar hij hief bezwerend zijn hand klep draagt. Zijn wangen schijnen op: u hoeft me niks te vertellen. Ik roze onder een licht waas van ko- ken ^at Ben er ieder jaar op uit lenstof. getrokken. Voor ik getrouwd was en Het is een stel om ademloos naar toen de kleine er nog niet was. In te kijken, maar ook om naar te Spanje ben ik geweest, in Italië, in les in. Gas en licht en een keukentje en een koelkastje. Lekkere bedden. Dan 's ochtends, 's Ochtends word je wakker. Caravan uit. Goede mor gen.... je buren. Kopje koffie? Kletsie maken? De gezelligheid. Dat r? beer verbieden. Die kliederen wel. luisteren. Hoe we op het onderwerp kwa men weet ik niet meer, maar opeen.' hadden we het over vakantie. De jongen deed er het zwijger, toe, voor hem was het fenomeer van muis Alans capriolen meer dar onze grote-mensenpraat. De kolenman bleek een hartstoch telijk kampeerder te zijn. Nu is tent leven iets waar ik me nooit aan ge waagd heb en waar ik dan oo) nooit het plezier van begrepen heb Wat ik min of meer liet doorscheme kampwinkel. Je vrouw heeft lol. Niks geen zorgen. We koken samen, of ik doe het alleen. Me aardappels zijn wonderen van kruim...." Hij hapte in de sprits of hij zijn kruimige aardappel proefde. Stond op. „We motten verder joch", wenk te hij het hulpje. i* - - - Keek toen de kamer eens rond. Duitsland^ erwn.„. hoe^ heet_dattend De open schrijfmachine, de wand- o ja Zwitserland. - versiering die wat ongewoon van Ach ja als je jong bent dan denk je samenstelling is. de boekenkasten, dat het mot Vreemde landen... Een steeds weer overvol raken, smak geld kwijt en beroerd eten. En tenslotte de muis en de kat die el- ioodmoe weer thuiskommen.... „En kamperen dan?", vroeg ik „Je jent de hele dag in de weer om de llie,„ w boel aan kant te houden. Je kan nou allemaal gelezen?" niet rechtop staan en moet slaper Nee". moest jk bekennen. kaar niet bekijken. „Zitten we ons lekker te maken over de zomer, als ik zo rond kijk, heb u dat yp de harde grond". „Nou" zei hij. Wat maakt u zich Een ogenblik dacht ik, dat hij dit dan druk over een hotel of een c illes argumentloos moest slikken, van. Ga lekker zitten en lees. Waar- net stomheid geslagen. Toen barstte lij los: „Da's uit de tijd. Luistert u .10u 's. Ik heb een caravan. Nou De klank van het woord „hotel" staat ie in een garage en krijgt ie willen vragen: „En de tijd. hield werelden van minachting in. een nieuw kwastje. Daar heb je al- haal ik de tijd vandaan?" De man keek me onderzoeken,' aan en zei argwanend: „U bent er zeker zo een die in een hotel wil?' TTET is niet zonder betekenis, dat de Viet- cong ai rijkelijk vroeg aankondigde, tij dens de Kerstdagen en de jaarwisseling ge vechtspauzen in acht te zullen nemen. Zij hoopte nl., dat in die perioden ook de bombardementen op Noord-Vietnam gestaakt worden. Dit zal in derdaad het geval zijn. Niets wijst er op, dat het gebaar van de Vietcong (Noord-Vietnam is officieel geen party in het con flict) bedoeld is om vredesbesprekingen mogelijk te maken. De maatregelen van Noord-Vietnam wijzen eerder op het tegendeel. Zulks blijkt uit mededelin gen van het Franse parlementslid Duhamel, gedaan na een persoonlijk bezoek aan Hanoi. Zijn conclu sie is dat de Amerikaanse bombardementen een verlammende uitwerking hebben, maar dat zij niet zullen leiden tot onderhandelingen, waarbij Noord- Vietnam niet op voet van gelijkheid kan optreden. De bombardementen zijn bijna uitsluitend gericht tegen verbindingswegen. Deze worden gebruikt voor wapen- en troepentransporten naar Zuid-Vietnam. Een reis, die vroeger drie dagen duurde, neemt thans meer dan drie weken in beslag. Maar on danks die vertraging gaan de transporten door. w j Het is vol8ens Duhamel verbazingwekkend, U onderlijk snel hoe snel vernielde bruggen worden hersteld of vervangen. Minder voorspoedig is Hanoi met het weer op gang brengen van vernielde krachtcentrales. Overigens is er geen sprake van, dat de Amerikanen met hun bombardementen proberen, Noord-Vietnam te verwoesten. De aanvallen dragen een strikt miltair ka rakter. De verspreiding, georganiseerd voor de inwoners van bepaalde steden, is ook van toepassing op fabrieken. Deze voorzorgsmaatregelen moeten me de het bewijs leveren van de vastbeslotenheid van de leiders in Hanoi. Men wil ten overvloede duidelijk maken, dat het land op alles is voorbereid. De decentralisatie wordt systematisch doorgevoerd om de oorlogsvoering zo weinig mogelijk te belemmeren. Het is echter onjuist te concluderen, dat de bombardementen en de gedrongen decentralisatie niet van betekenis zijn. In Hanoi doet men dan ook geen moeite, de uitwerking er van te bagatel liseren. Hulpverlening Noord-Vietnam moet het dan ook voorname lijk hebben van buitenlandse hulp. Voorheen kwam die in de vorm van leningen, thans ook in de vorm van schenkingen door de 'socialistische zusterlanden'. Hanoi beweert, dat China en de Sowjetunie op gelijke schaal hulp verlenen Ty perend is echter, dat Moskou zwaar materieel stuurt, waar de leiding te Hanoi zeer op gesteld zijn. terwijl Peking produkten voor dagelijks gebruik zendt, waar de bevolking meer waardering voor heeft. Hanoi meent, dat het niet op de knieën kan worden gedwongen. Het is vastbesloten, de Ver. Staten hiervan te overtuigen, omdat dan een essen tiële voorwaarde voor onderhandelingen wordt ve kregen. Reide rartijen speculeren op oorlogsmoeheid in het kamp van de ander. En Hanoi meent dat het de langste adem heeft.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 5