Christelijk Jongeren Verbond ontslaat zes personen LONDEN f.99.- 4 LONDEN f.144 - Werkgelegenheid neemt in schildersbedrijf ook af Nieuw verschenen boeken Een woord voor vandaag Uw probleem is het onze Laatste werkdag van dr. Visser t Hooft Zorg over ontwikkeling van laatste weken Akkertjes Alfrink: Andere visie op celibaat mogelijk SUCROSA is fantastisch! SUCROSA De mensen horen God wandelen in het paradijs. Wat horen ze? De vertalingen zijn het er onderling niet over eens. De Statenvertaling zegt: Zijn stem. De Nieuwe Vertaling meent: Zijn geluid. Wat moeten we daaronder verstaan? Zijn voet stappen op de levensweg? Of heeft Buber gelijk die in het Duits vertaalt: „Sein Schall". Dat is zo veel als: Zijn roep. Dat herinnert ons aan het „roepen van de aartsengel" waarover Paulus spreekt als hij de mensen van Thessalonica schrijft over de wederkomst van Christus. Wat doet het er eigenlijk precies toe? Belangrijker is misschien wel dat de mens geconfronteerd wordt met Zijn roeping, met het werk waartoe hij door God geroepen is. Adam en Eva vluchten, want zij durven God niet onder ogen te komen. Zij hebben hun roeping verzaakt. God heeft ook voor ons een plan met ons leven. Al lijkt alles chaos, ook in ons leven, Zijn komst betekent voor ons een nieuwe orde. De komst van Christus is dan ook een machtige herinnering aan de roeping van de mens. Hij komt niet om te oordelen, maar om de mens terug te brengen tot de opdracht waartoe hij geschapen is. Hij heeft een taak voor ons. En Hem ontvluchten is ook, Zijn opdracht ontvluchten. En ook: Wie zijn taak verzuimt onttrekt zich aan God. We lezen vandaag: Jesaja 49:14-26. WOENSDAG 30 NOVEMBER 1966 Men wacht al op zijn memoires (Van een kerkredactie) GENÈVE Nu is het dan zover; na vandaag is dr. Willem Adolf Visser 't Hooft niet langer secre taris-generaal van de Wereld raad van Kerken. Sinds de op richting in 1938 van de Wereld raad heeft hij de functie van se cretaris-generaal vervuld en is zijn naam een oecumenisch be grip geworden. Nu, op 66-jarige leeftijd geeft hij het roer over aan de Amerikaan dr. Eugene Carson Blake. Tejqng Op 37-jarige leeftijd werd dr. Visser 't Hooft gekozen tot secretaris generaal van de Wereldraad in oprichting. Dr. Visser 't Hooft, de schei dende secretaris-generaal van de Wereldraad van Kerken in gesprek met zijn opvolger, die morgen zijn plaats zal innemen. Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet In behandeling worden genomen. Geheimhouding Is verzekerd. Vra gen die niet onderling met elkaar in verband staan moeten In af zonderlijke brieven worden ge steld. Per brief dient een gulden aan postzegels te worden Ingeslo ten. Wensen van lezers: a. Waar zou ik het gedichtje kunnen vinden dat over de Bijbel gaat en begint met de woorden: „Hoe meer je in mij graaft, Hoe meer je in mij vindt"? b. Waar kan ik tekst en muziek of een grammofoonplaat kopen van een lied, dat ik eens voor de radio hoorde en dat grote indruk op mij maakte? In dit lied komen deze woorden voor: „Indien gij Mij van harte zoekt, zult gij Mij vinden en Ik zal Mij vinden laten". In de handel zegt men dat de plaat oud is en niet meer verkocht wordt Voorts heb ik gevraagd bij de NCRV, predikanten en een heer die platen afspeelt voor ziekenhuizen, maar zonder succes. Het lied is gezongen door Evert Mie- dema en komt voor op de plaat „Eli- as" van Felix Mendelssohn Barthol- dy, Columbia D 17170. Is het mis schien mogelijk de hele aria te krij- gen? c. Waar kan ik de liederen krij gen van ds. Hazeu (1825)? Antwoord: Dit laatste zal zeer moeilijk zijn. Johannes Hazeu, 1754—1835, had een boekhandel en drukkerij te Amsterdam en werd in 1791 opgenomen in het gilde van boekverkopers. Hij was bekend als godgeleerde, maar we konden niet vinden, dat hij predikant zou zijn geweest. Hij schreef vele stichte lijke werken. Een zijner bundels is ..Nieuwe stichtelijke Liederen", 5de druk in 1822, een berijming van de Heidelbergse Catechismus in 1790, gezangen op de geboorte, lijden, ster ven en verheerlijking van Jezus Christus. Latere uitgaven van zijn werken zijn er niet verschenen. Men kan ze vinden in de Konink lijke Bibliotheek in Den Haag en misschien in andere grote bibliothe ken. In het N.H. gezangboek zijn geen gezangen van hem te vinden. Misschien dat een antiquair u hel pen kan. Uit het werk van W. Hazeu Corne- liszoon is voor de jeugd een publika- tie te vinden op bladzijden 41 e.v. van Bloempjes van vreugd voor de lieve jeugd, bijeengebracht door Leo nard de Vries, uitgegeven door De Bezige Bij. Wel vroegen sommigen zich toen af of hij niet te jong zou zijn voor dergelijke zware taak. Gebleken echter, dat hij het kon. Maar dat hij zolang deze functie zou vervullen kon toen nog niet worden bevroed. Dr. Visser 't Hooft heeft als geen de hele oecumenische beweging va tot z kunnen volgen. Daarom ziet men nu al met belangstelling uit naar het boek, dat hij volgend jaar hoopt te gaan schrijven over zijn he rinneringen. Ongetwijfeld zal door de geschiedenis van de oecumene eer belangrijke plaats worden ingeno- Begrijpelijk is het afscheid van van daag na zoveel jaar verbondenheid geen radicaal een de rug toe keren. Dr Visser 't Hooft zal als adviseur aan het secretariaat-generaal ver bonden blijven. Dr. Blake heeft hier zelf om verzocht bij het hoofdbe stuur, nadat hij een passende functie voor dr. Visser 't Hooft had gevon den. Verwarrend Een klein beetje verwarrend was de situatie voor buitenstaanders de laatste tijd wel. Eerst bleef dr. Visser 't Hooft een jaar langer aan, dan zijn bedoeling was. In februari van dit jaar na de bekendmaking van zijn opvolger bood het Centraal Comité van de Wereldraad van Kerken een afscheidsdiner aan. In feite is echter vandaag de laatste dag, waarop hij secretaris-generaal is. Nooit heeft hij echter in die jaren het doel van de Wereldraad, de eenheid van alle christenen, uit het oog verlo ren. Zijn verwachtingen berustten op de Bijbel en een vastberaden geloof in Jezus Christus. Een van de laatste daden, waardoor hij in openbaarheid kwam was het betui gen van zijn instemming met het voorstel van paus Paulus tot het ver vaardigen van een gezamenlijke bij belvertaling voor rooms-katholieken en protestanten. Maar in de eenheid van Rome en de Wereldraad gelooft di Visser 't Hooft in de nabije toe komst niet Herv. gerei. ambtsdragers bijeen (Van onze kerkredactie) UTRECHT Zorg, droefheid en ook wel eens een weinig verbitte ring vervullen ons, wanneer wij letten op de ontwikkeling van de laatste weken in onze kerk. Dat zei ds. L. Lagerwey uit Den Haag gis teren, toen hij als voorzitter de ver- Advertentie Let op, dat U de originele Akker- cachets krijgt, met de onovertroffen werking bij pijnen griep! DOOR GROOT FINANCIEEL TEKORT ALS HET BELANG VAN DE KERK HET EIST (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Het Christe lijk Jongeren Verbond heeft drie stafkrachten, het hoofd van de administratie en twee adminis tratieve krachten ontslagen. Het ontslag van de zes werknemers gaat in op 1 april 1967. De reden van het ontslag is het grote finan ciële tekort, waarmee het CJV de bestuur, dacht ik, juist niet de erva ren mensen ontslaan". De heer R. Troost, vroeger federatie secretaris van Rotterdam en nu district-secretaris voor Gelderland, vond het onjuist, dat hij naar Leiden moest komen om dagelijks bestuur, ds. A. J. Lamping uit Leiderdorp te vernemen, dat eveneens na een dienstverband van twaalf jaar geen prijs meer stelt op zijn diensten. „In deze uiterst delicate kwestie had ik toch wel verwacnt dat laatste jaren te kampen heelt, voorzitter Van Heerden ^>ns persoonlijk gadering van het verbond van her- vormde (gereformeerde) ambts dragers en leden in de Nederland se Hervormde Kerk opende. Wij vragen ons af, aldus ds. Lager wey. hoe het besluit, dat de synode dezer dagen heeft genomen betreffende nauwere contacten met de Re monstrantse Broederschap, nog in over eenstemming is te brengen met de dui delijke uitspraken van de Heilige Schrift en ook met artikel X van de kerkorde. De Haagse predikant wachtte van dit synodebesluit niet veel zegen. Dr. C. A. Tukker, predikant te Kin derdijk, hield een referaat, getiteld „De remonstranten er ook bij?", waarir een kritische analyse gaf van het geschrift „Enige aspecten van de leer der uitverkiezing", dat kort geleden is verschenen als rapport van enkele her vormde en remonstrantse theologen op verzoek van de commissie tot de zaken der Remonstrantse Broederschap en d« generale synode der Nederlandse Her vormde Kerk. Hij verweet de schrijvers van dit rap port (voornamelijk prof. dr. G. C. var Niftrik en prof. dr. G. J. Hoenderdaal), dat zij veel van de Dordtse Leerregels niet gelezen en niet verdisconteerd heb ben. Men heeft er geen oog voor de Dordtse Leerregels in hun spreken over de uitverkiezing in een traditie van eeuwen staan. Verkeerd is het ook te spreken over scholastieke specula ties in de Leerregels. In de tijd van Dordt keerde men zich juist tegen het cartesianisme. Maar, aldus dr. Tukker, het is precies omgekeerd: daar waar het speculatieve denken opkomt, wordt KI |Drs. H. J. Bondap overleden (Van een onzer redacteuren) ROTTERDAM In de ouderdon' van 68 jaar is hier ter stede overledei drs. H. J. Bonda, oprichter en presi. dent-directeur van het Bonda-concern Aan de teraardebestelling die zatexda in intieme kring zal geschieden, gaa een rouwdienst in de Bergsingelker vooraf. Deze dienst begint om 12.31 uur. Drs. Bonda nam in het Rotterdam leven een bijzondere plaats in. Niet j leen was hij bekend als de industrieel die een groot concern met vestigingej in het buitenland wist op te bouwen, ook als publicist op economisch gebied had hij naam. Zijn 'boeken „Volkskracht in Volkskracht door zelfwerkzaamheil en overheidszorg" en zijn „antwoordt- op de bijdrage van prof. mr. P. J. Ver-a! dam aan de discussie over helal vraagstuk van het eigendomsrecht trokken in brede kring belangstellin|M Daarnaast was hij als lid van de GereS formeerde kerk sterk betrokken bij dal activiteiten van het Rotterdamse kerkeJj lijke leven. Met name het evangelisa-W tiewerk had zijn grote aandacht. Meer malen deden (kerkelijke) instellingen een beroep op hem om financiële steunjM altijd was hij tot helpen bereidjl Zijn grote zin voor liefdadigheid was 1 algemeen bekend. Zeer velen in stad en land zijn veel aan hem verplicht. Zijn verdiensten op velerlei terrein werden koninklijk erkend door zijn be noeming tot officier in de orde van Oranje-Nassau. )5c fb Gratie voor Spaanse veroordeelden MADRID Het Spaanse kabinet heeft, de doodvonnissen van twee Van de drier onlangs ter dood veroordeelde broen omgezet in levenslange gevangenisstraf^ De drie broers zijn schuldig bevonden aan de moord op een sergeant van de burgerwacht. De broer die het dodelijke! schot loste, zal worden terechtgesteld. Een vierde broer die bij de moord was betrok-! ken, is veroordeeld tot 35 jaar. het denken over de uitverkiezing afge zwakt. Dr. Tukker vond ook, dat het synode besluit betreffende de remonstranten de toenadering tot de gereformeerden doorkruist. „De Gereformeerde Kerket verwijten ons, dat wij ruimte hebber voor vrijzinnigen. Hoe zal het goedi deel in de Gereformeerde Kerken m reageren?" De conclusie van de Kinderdijk^ predikant was, dat de Nederlandse Hei vormde Kerk zich „geweldig in de vin gers gesneden heeft" en ongelooflijk q H) :e kerkredactie) uittreden van de priesters elders x meer frequent is dan hier. Misschien In een vraaggesprekis dat minder openlijk. met het Franse rooms-katholieke Uit het gesprek met het Franse blad blijkt dat Alfrink nog niet helemaal (Van PARIJS - Ets Rembrandt drie ton siging van Christus en de twee moorde-; naars, had de kunsthandel zelf ƒ20.000 betaald. (ook voor hem!) blad La Croix heeft kardinaal! Alfrink protestantse stemmen „te; hulp geroepen" om het celibaat te verdedigen: ,,Ik heb ervaren dat protestantse ambtsdragers mjj hebben bezworen het celibaat te handhaven." Toch wil de Neder landse kardinaal niet strak en stijf de hand houden aan het celi baat. Hij ziet zelfs de mogelijkheid van een ander standpunt in de kerk „als dui delijk wordt, dat het belang van de kerk dat eist". Maar dit laatste wordt voor hem niet zonder meer duidelijk uit „gerichte agitatie van bepaalde groeperingen, zeker niet als men de achtergronden daarvan beschouwt" zei niet of hij met groeperingen doelde op de 1722 priesters van zijn kerk die zojuist het pastoraal concilie gevraagd heb ben zich te bezinnen op het celibaat. Zoals wij reeds eerder meldden wil bijna een derde van het priestercorps niet langer onder de wet van het celibaat staan, maar onder de gena de. Kardinaal Alfrink is van mening dat de Rooms Katholieke Kerk buiten Ne derland veel meer problemen met het celibaat heeft dan in ons land. Hij zei: „Ik geloof dat de vraag zich elders ernstiger voordoet dan hier, en ik heb me laten vertellen, dat het NED. HERV. KERK Beroepen te Wouterswoude: G. Veld- jesgraaf te Nederhemert. Aangenomen naar Vlagtwedde: M. J. Kalvenhaar te H I Ambacht. GEREF. KERKEN Beroepen ie Heerjansdam (accl.): H. i te Gouda: te Enschede (vac J. P. Don- dorp) A. C Mooij te Ridderkerk. de de tevreden landstaal. Het Vaticaans Concilie schrijft voor dat bepaalde stukken nog in het Latijn gecelebreerd moe ten worden. Hij heeft alle begrip voor de uitspra ken van de Romeinse raad voor de liturgie, „toch zou ik wensen dat men bereid zou zijn deze materie over te laten aan het inzicht en de verantwoordelijkheid van de bis schoppen". Een teruglopend ledental en een onvoldoende subsidie van de loverheid hebben geleid tot deze 1 drastische maatregelen. Officieel commentaar op de ontsla gen werd door de voorzitter van het CJV. ds. H. J. van Heerden, niet gege ven. Hij verwees naar het kaderblad van de organisatie, waarin spoedig me dedelingen zullen worden gedaan. „Wij moeten het apparaat inkrimpen om in de totaliteit niet vast te lopen", was het enige wat de voorzitter wilde zeg gen. De heer G. A. de Ridder, district-secretaris voor de provincies Utrecht en Noord-Holland was teleurgesteld over de gang van zaken „Welk motief heeft het CJV om na twaalf jaar op straat te zetten; was zijn verbaasde reactie. „Er geen enkel voorafgaand overleg met ons gepleegd. Wanneer het met het CJV een aflopende zaak is, moet het week end- per nachtboot op de hoogte had gebracht," vond de heer Troost. Overigens was hij blij dat hij nu ontslag kreeg, als het met het CJV zo slecht gaat. „Een meer zakelijke instelling had niet tot deze ingrijpende maatregelen behoeven te leiden" was de mening van het ontslagen hoofd van de admi nistratie. „Men stelt het ideaal boven het zakelijke." Behalve de chef-administrateur zijn nog twee vrouwelijke administratieve krachten ontslagen per 1 apriL Adjunct algemeen-secretaresse jonk- vrouwe dr. C. M. de Beaufort is ter slotte de zesde ontslagen werknemer van het CJV. Verantwoordelijkheid Ds. Lamping die als lid van bestuur samen met de algemeen-secre taris en tevens hoofd van de stafspecia listen, de heer H. J. Jansen Klomp, deze saneringsmaatregelen voorbereid de, was wel bereid enig commentaar te geven. dagen per dagboot dagelijks van elk N.S.-station Hij noemde de ontslagen een gevolg van het „structureel tekort". De enige mogelijkheid om uit de schrikbarend oplopende tekorten te komen was een verkleining in de personeel-sector. „Ui teraard was het bestuur zich volledig van haar verantwoordelijkheid bewust heeft naar Voorzitter schilderspatroons: (Van onze socioaal-economische redactie) UTRECHT Offers ter voor koming van een werkloosheids ramp z(jn thans waard gebracht te worden. De voorzitter van de Nederlandse Bond van Chr. Schilderspatroons, de heer J. Kos ter, waarschuwde er gisteren in emxneia Dewusv jij geweten uitvoe- de jaarvergadering van de bond Bedankt voor Mechelen (België): W. iRheenen te Colijnsplaat. Beroepbaarstelling: De classis Den Haag heeft beroepbaar gesteld: de heer J. van Buuren. Jac. Mosselstraat 67. Den Haag (verb, ber.); beroepbaar is ds. A. Bolwijn. Zeisterweg 110. Odijk. voorh. pred. te j't Harde. CHRIST. GEREF. KERKEN I Tweetal te Ouderkerk a. d. Amstel: M. Baan te Zeist en J. Westerink te jKerkwerve: te Bunschoten: P. den But ter te Gorkum en J. Westerink te Haam- 1 stede-Kerk werve. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Rhenen: A. W. Verhoef gonder saccharine, voor de slanke lijnl te Barneveld. Een rijke Amerikaan wil per se weten of zijn vrouw niet meer houdt van een studievriend, die verre van rijk in de oerwouden van Afrika huist De liefde tussen de rij-ke vrouw en de arme man wordt groter dan ooit. De verliezer tracht de berooi de te doden. Maar weer is hij de verliezer. Er is echter ook geen winnaar, want de vrouw gaat heen om haar man te begraven en keert, ondanks vurige beloften, niet terug. Ruesch beschrijft personen en si tuaties uitstekend. Hij doet het evenwel te gedurfd. (320 blz., 8,90). Indlë In de goede oude tijd. door Victor Ido (Hans van de Wall). Uitgave W. van Hoeve. Den Haag. Tempo doeloe (oude tijd in het vroegere Indië) is een droom, waarover men nooit uitgeput zal raken. Veel schrijvers hebben dit onderwerp boeiend behandeld en zullen ongetwijfeld ook geput heb ben uit het werk van Victor Ido, wiens voordrachten voor de Nirom indertijd bij Nix te Bandoeng in twee delen verschenen. Dit werk is een bloemlezing uit deze voordrachten. Het begint met de toestanden omstreeks 1860, toen de slavernij juist was afgeschaft, toen de eerste middelbare school werd geopend en dc opstand der Zwitsers te Semarang uitbrak. Het zijn korte hoofdstukken zonder veel pretentie en dikwijls persoon lijke herinneringen, met interessan te gegevens over personen en plaatsen; over het doodgewone plaatselijke leven; zwarte kunst wordt niet vergeten. (136 blz., ƒ4,90). Het einde van een verhouding, door Alberto Moravia. Uitgave A. W. Bruna en Zoon, Utrecht. Voor wie zich nog niet eerder heeft verdiept in de beklemmende uitzichtloosheid, die het werk van de Italiaanse auteur Moravia ken merkt, is deze verhalenbundel de derde in de reeks Zwarte Beer tjes een uitstekende kennisma king. De hoofdfiguren in zijn verhalen zijn niet bij machte enige greep te krijgen op het leven en wekken de indruk, dat ook niet te willen. Als uitgangspunt is genomen de verhouding man-vrouw en veelal is deze relatie negatief en aflo pend. Een van de partners stelt niet werkelijk belang in de ander en de verhouding loopt vast op zijn of haar egoïsme. (191 blz.. f2). Fanina, de Vestaalse, door Pier re Sabbagh en Antoine Graziani, uitgave Ad. M. C. Stok, Den Haag. Dat historische romans „in" zijn blijkt wel uit de grote stroom van dergelijke lectuur op de boeken markt. Na de zeven delen over het leven van Angélique en de boeken over Catherine is nu een nieuwe historische vrouwenfiguur de markt aan het veroveren. Het verhaal over deze mooie vrouw, die gedwongen wordt priesteres van Vesta, de godin van Rome, te worden, speelt zich af in de eerste decennia na Christus. Weer een boeiend boek, in het bijzonder de lezeressen, die van dit genre houden, menig koste lijk uurtje zullen beleven. (262 blz., prijs 14,50). rig gediscussieerd wie uiteindelijk voor, dat werkloosheid in het ontslagen moest worden", aldus ds. bouwbedrijf niet ongemerkt langs het schildersbedrijf heengaat. De werkgelegenheid loopt behalve in het bouwbedrijf thans ook in het (schildersbedrijf al terug. Minder bouwen, betekent ook min der schilderen. Het duurder worden van het geld, brengt mee minder bouwopdrachten, stijgende prijzen en een afwachtende houding bij het pu bliek. Vooral in een arbeidsintensie ve. bedrijfstak, als het schildersbe drijf zullen de gevolgen van een afne mende werkgelegenheid zich sterk doen gevoelen. De neer Koster aarzel de niet werkloosheid een ramp te noemen, vooral als hij dacht aan de gruwel van de jeugdkampen voor jeugdige werklozen in de jaren dertig. Werkloosheid tast de menselijke waardigheid aan. Rassendiscriminatie is erg, maar ook de gevolgen van werk loosheid kunnen iemand levenslang slachtoffer maken. De heer Koster wei gerde zich als christen werkgever het etiket liberaal te laten opplakken. Hij meende juist uit sociale bewogenheid thans ieder te moeten opwekken offers te brengen ook in fiscaal opzicht om de werkgelegenheid zoveel mogelijk te handhaven. Pers-radio Overigens had hij zijn verwachtin gen voor de toekomst van het schil dersbedrijf nog hooggespannen, vooral lettend op de uitstekende vakopleidin gen Hij betreurde het, dat er in Neder land over het algemeen zo weinig aan dacht is voor een stuk goed vakwerk Hij hekelde het nalopen door pers en radio van jonge mensen, die in dt hoofdstad wat herrie schoppen, die voor de goodwill van ons land to taal niets te betekenen hebben. Pers en radio laten naar zijn mening verstek gaan wanneer het gaat om een goec stuk vakwerk van jonge mensen Zo heeft thans tweemaal achtereen een Nederlander de prijs gewonnen op internationale vakwedstrijd schilderen Blijken van groot vakmanschap zijn echter niet belangrijk. De heer Koster vroeg zich af, wat er voor onze geeste lijke volksgezondheid wel en niet be langrijk is. Hij zette er een vraagteken achter of de mensen van pers en nog wel in staat zijn dit te beoordelen Naar directeur Lips meedeelde tel: de Christelijk-Nationale Schilders school op het ogenblik 172 leerlingen De heer C. C. Hengeveld, secretaris van de bond, voerde een pleidooi voor het bedrijfschap schildersbe drijf. Wanneer het met het schap niet goed gaat, is dit de schuld van de ondernemers zelf. De bevoegdhe den moeten gebruikt worden e in het eigen belang. Hij ga: opsomming van de talrijke activitei ten van het schap, waarvan alle on dernemers profiteren, maar waarvan te weinig zich realiseren dat het be drijfschap hiervoor zorg draagt Het bedrijfschap kost geld, maar het doet er veel voor, aldus de heer Henge veld. De heer P. A. Schaafsma, adj. secreta ris, gaf een beschouwing over het spaarloon. Hij vond bezitsvorming een goede zaak en zou aan winstdelingsre- gelingen zo mogelijk de voorkeur ge ven Tegen investeringsloon had hij overwegend bezwaren, omdat dit een stuk gedwongen sparen betekent, dat kostenstijgend werkt voor bedrijfsleven. Tegen spaarloon had hij vooi deel de zelfde bezwaren. De werkne- mer^ worden als het ware onder curate le geplaatst. In geval van sparen achtte hij de gepremieerde spaarreE"»'-"- de gelukkigste oplossing.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 2