Nieuwe JLeidse Courantknnt "m CHU TEVREDEN OVER KABINET FORMAAT Minister: Geen forse verhoging voor huisartsen Commentaren Zware storm beukt Nederland I Lokettiste verjoeg overvaller Klap van agent in onderzoek Vonnissen vernietigd deze vier DUBBELE RAMEN Woensdag 30 november 1966 47ste jaargang Hoofdredacteur: Dr. E. Diei CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastich is gheblevei mijn hert in teghenspoet Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 0,93, p. m. 3,97, p. kw. 11,90 Klachtendienst bezorging 18.00-19.00 uur PvdA: De politiek van Zijlstra is onverstandig De premier is te pessimistisch. ARP: Sociale ondertoon in de regeringsverklaring. Mr. Beernink Vooruitlopend op het Kamerdebat van vandaag hebben een aantal politici en hoogleraren gereageerd op de regeringsver klaring (zie elders deze krant). Kon men hier en daar een kritisch geluid beluisteren, toch blijkt, dat er vertrouwen bestaat in de plannen van premier Zijlstra. Vooral omdat hij oog heeft voor de moeilijkheden in het bedrijfsleven, de stijging van de werk loosheid wil tegengaan en in het algemeen de inflatie wil bestrijden. De Oostenrijkse actrice Nadja Tiller keerde naar Wenen terug om de 85ste verjaardag van haar moeder te meren. Zij had in Parijs de gala-avond in het Alhambra- theater voor de UNICEF bijge woond. Op de foto de actrice bij haar aankomst op het vliegveld van Wenen. accu-fabrikant en een chauffeur gear resteerd op verdenking van diefstal van elektrische apparaten ter waarde van tienduizenden gulden. Ontbreken van controle in een grote handelsmaatschappij aan de Prins Hen drikkade heeft volgens de politie deze diefstallen in de hand gewerkt. De gestolen goederen waren voornamelijk stofzuigers en elektrische kacheltjes. -fe Laatste iverk- dag van dr. Visser 'f Hooft pagina Kernmerk Jan Flinterman, befaamd oorlogsvlieger en na de oorlog een „naam" in de Nederlandse vliegerij, komt na een onderbre king van vijf jaar terug in de luchtvaart: als mede directeur van Martin's Air Charter. Een portret van deze man op pagina 7. •fe ArdenKees rijden nog snel ler dan vorig jaar pagina 11 Onderzoek geopend van Aberfan-ramp MERTHYR TYFDIL (WALES) De rechtbank is gisteren begonnen met het officiële onderzoek naar de oorzaak van de ramp te Aberfan, waarop 21 oktober 144 mensen omkwamen, toen een berg mijnafval ging schuiven en op het mijnplaatsje terechtkwam. Op de publieke tribune zaten 100 in het zwart geklede overlevenden en ver wanten van de slachtoffer" Er zijn 77 getuigen. DEN HAAG - De fraktie van de CHU staat welwillend tegenover de plannen van prof. Zijlstra. Ze zal zich ook niet verzetten tegen een even tueel uitstel van de belastingverlaging. Witte veen Visie is juist Dit is de voorlopige reaktie van de fraktieleider Beernink op de regeringsverklaring, die premier Zijlstra gisteren in de Tweede Kamer uit sprak. De heer Beernink „In de verklaring heb ik veel teruggevonden van de wensen, die de CHU aan prof. Zijlstra had voorgelegd. Dit was een van de gunstige reac ties. Een geheel ander geluid liet drs. Nederhorst horen, de fraktieleider van de PvdA. Hij verklaarde optimis tisch, dat het dieptepunt van de reces sie alweer voorbij is. De regerings verklaring is bijzonder teleurstellend. Vooral omdat de bestedingen in ver band met de conjunctuur moeten worden opgevoerd in plaats van af geremd. Drs. Nederhorst vindt de politiek van de nieuwe regering onverstandig en de visie van prof. Zijlstra pes simistisch. Een andere uitspraak van de PvdA- fra'ktieleider is: In het nieuwe Kabinet zie ik een overgang in de richting van een coalitie tussen de KVP en WD. Drs. Schmelzer, fraktieleider van de KVP, begreep niets van deze opmer king. Het streven naar zo een goed mogelijke werkgelegenheid moet de heer Nederhorst juist aanspreken, dacht drs. Schmelzer. Ook de heer Rooi vink (ar) vond de opmerking van drs. Nederhorst veel te ver gaan. „Het lijkt wel een be schuldiging", zei hij. De visie van het nieuwe kabinet noemde hij voortreffelijk. De heer Roolvink heeft in de regeringsverkla ring een warme sociale ondertoon beluisterd. De heer Toxopeus (VVD) merkte wat zuur op, dat hij in de verklaring van premier Zijlstra geen nieuws had beluisterd. Hij verwachtte van dit kabinet weinig beperking in de uit gaven. Zjjn partijgenoot, prof. Witteveen was vriendelijker gestemd en zei, dat hy het met de visie van prof. Zijlstra wel eens was. De regeringsverklaring vond hij niet teleurstellend. Andere reakties zijn: Prof. Wemelsfelder uit Eindhoven: Ondanks de maatregelen zullen de prijzen verder stijgen. De produktivi- teit bljjft bij de lonen achter. Prof. Heertje uit Amsterdam: Zijn de aangekondigde belastingmaatrege len wel juist in verband met de teruggang in de conjunctuur? Prof. Stevens uit Tilburg (in een interview met De Volkskrant): Het monetair beleid van prof. Zijlstra is te strak. We lopen de kans in een monetaire crisis te komen met als ge volg: faillissementen, ontslagen en stijgende werkloosheid. Verbond van Nederlandse Werk gevers: Het is goed, dat de bestrijding van de inflatie centraal wordt gesteld. De regering heeft oog voor de liquidi teitsmoeilijkheden in het- bedrijfs leven. De EVO (Algemene verladers- en eigen vervoerders organisatie): Onbe grijpelijk, dat de regering de nieuwe fiscale lasten op het wegvervoer van het kabinet-Cals heeft overgenomen. Overigens heeft deze organisatie waardering voor de règeringsplannen. Ir. C. N. van Dis niet vervolgd AMSTERDAM Naar aanleiding van de klacht van de Amsterdamse le- C. van der Hoogen tegen ir. Van fractievoorzitter SGP in de Tweede Kamer, over diens uitlatingen inzake homosexualiteit zal geen straf vervolging wegens godslastering tegen de heer Van Dis worden ingesteld. De Officier van Justitie ziet daar na melijk geen aanleiding toe. De grond waarop de heer Van der Hoogen de heer Van Dis wilde laten vervolgen vormden uitlatingen van laatstgenoem de in een interview, waarin het heette, dat homofielen niet gelovig kunnen zijn en in de hel zullen komen. MEDEMBLIK Gistermiddag omstreeks half twee is op de Zuider- weg tussen Opperdoes en Twisk een bus van de NACO bij een inhaalma noeuvre van de weg geraakt en na tegen twee bomen en een lichtmast te zijn gebotst in een sloot terecht ge komen. PROCES VAN DHANI UITGESTELD DJAKARTA Het proces tegen ex-generaal Dhani, medeplichtig aan de mislukte communistische staatsgreep, wegens ziekte van de president van het tribunaal verschoven naar 5 december. Aanvankelijk zou het proces vandaag zijn begonnen. AMSTERDAM De 26-jarige maga zijnbediende L. Hortinga heeft bij de officier van justitie een klacht inge diend over de wijze waarop een poli- tie-agent tegen hem optrad, zaterdag avond j.I. in de Nieuwe Nieuwstraat. Hortinga beweert van deze agent een klap met diens sabel op zijn hoofd te hebben gekregen. Hij vraagt de officier zonodig een strafvervolging tegen de betrokken agent te willen instellen. De officier zei gistermiddag dat hij de procureur-generaal zal voorstellen deze klacht door de rijksrecherche te laten onderzoeken. In de Nieuwe Nieuwstraat werd za terdagavond gevochten, Nederlanders tegen Grieken. Toen de politie verscheen was het vechten al gestaakt. Daar Hortinga van mening was dat een politie-agent een jongen onheus behan delde, had hij van achteren de armen om de agent heen geslagen. Hortinga. aldus de politie, had toen van de agent een duw gekregen. De agent zou ook met zjin sabel in de richting van Hor tinga hebben UTRECHT Een ontspoorde goe derenwagon op het emplacament van Deventer heeft gisteren het treinver keer Deventer-Twente-Zutphen aan zienlijk vertraagd. De wagon blokkeer de de hoofdsporen voor de personentrei nen. Het treinverkeer naar Twente-Zut- phen moest ;nt acht u\ir over één spoor worden geleid. Premier Zijlstra neemt een slokje voor de droge keel tijdens het uitspreken van de regerings verklaring gistermiddag in de Tweede Kamer. Barbados onafhankelijk BRIDGETOWN Het grote rum- e suikereiland Barbados in de Caraïbische zee is vandaag onafhankelijk geworden. Het eiland, 332 vierkante kilometer groot, is de vierde Britse kolonie die na Jamaica, TrinidadTobago en Gyana onafhankelijk is geworden. (Van onze parlcmentsredactie) DEN HAAG Minister Veld kamp voelt weinig voor forse ver hoging van honoraria der huis artsen. In een brief aan de Twee de Kamer over de verhoging van de ziekenfondspremie schrijft de bewindsman dat gezien de econo mische situatie de artsen voor 1967 geen grotere ruimte voor salarisverhoging kan worden toe gestaan dan het percentage waar van de ziekenfondsraad is uitge gaan. De ziekenfondsraad heeft in haar advies aan de minister ruimte gelaten voor een verhoging van de huisartsen honoraria in dezelfde mate als de ge middelde loonstijging in het bedrijfs leven. Voor 1 juli 1967 wordt het advies van de ziekenfondsraad verwacht over invoering van een eigen risico voor verplicht verzekerden. De landelijke huisartsenvereniging zal vrijdag bijeenkomen om haar standpunt te bepalen. Men is in deze kring vooral ontstemd door het feit dat de voorstellen die zjjn gedaan nog nooit door de ziekenfondsorganisaties zijn besproken. Het voornemen van de regering om de ziekenfondspremie te verhogen en een eigen risico in te voeren heeft de ziekenfondsorganisaties veel reak ties van verontruste verzekerden opge leverd. Het meningsverschil tussen de ziekenfondsen en de huisartsen is op- nieuw verscherpt. Bovendien bestaat nog steeds het gevaer dat een aantal huisartsen op 1 januari 1967 hun con tract met de fondsen niet verlengen. Hierdoor zouden de fondspatiënten het particuliere tarief moeten gaan |L betalen waardoor invoering van een nog groter eigen risico vrijwel onver- mijdelijk wordt. Republiek-zaak voor Hoge raad DEN HAAG De Hoge Raad heeft gisteren de vonnissen in de repu bliek-zaken van de arrondissements rechtbank tc Amsterdam vernietigd. Vier Amsterdammers waren bij de von nissen veroordeeld wegens verstoring of bedreiging van de openbare orde. Twee van hen hingen bij de rond vaart van prinses Beatrix en prins Claus (toen nog de heer von Amsberg) op 3 juli 1066 spandoeken uit met de woorden „Republiek". De anderen had den bij dat huis op de Herengracht „Leve de republiek" geroepen. Alle vier, t.w. de 34-jarige stenograaf A. de J., de 45-jarige kantoorbediende A. S. 23-jarige student R. L. en de 20-jari student M. M., waren veroordeeld tot 50 boete of vier dagen hechtenis. De Hoge Raad overwoog in de zaken van de stenograaf en de kantoorbedien de dat uit de bewijsmiddelen in de von nissen niet is te leiden dat de openbare orde door het uithangen van het span doek met wat erop stond en door het uitroepen van de republikeinse leuze verstoord of bedreigd werd. De Hoge Raad heeft de zaken verwezen naar het Gerechtshof te Amsterdam om op nieuw te worden berecht. Advocaat-ge neraal mr. P. 's Jacob had geconclu deerd tot verwerping van het beroep in cassatie ii CH-beroep op Veldkamp DEN HAAG De Tweede Kamerle den Mellema en Kikkert (beiden CHU) hebben minister Veldkamp schriftelijk verzocht om meer aanvullende werkge- legenheidsobjecten en tevens om een verlening met 6 maanden van de uitke ringen krachtens de werkloosheidswet, voor werknemers van 45 jaar en ouder. Zij vragen dit met het oog op de „toe nemende werkloosheid" in ons land. Nieuwe aanpak QNS volk had behoefte aan een ver trouwenwekkende regeringsver klaring, en die heeft het gekregen. Na wat reeds van de regeringsvoor nemens bekend was kon dit in de typische Zfjlstra-stijl gehouden stuk weinig nieuws meer brengen, maar alles staat nu toch maar zwart op wit en ook de volksvertegenwoordiging Minister-president Zijlstra is in de si tuatie gekomen als een nieuwe man die deswege ook geen hinder zou ondervinden van door anderen ge maakte fouten. Naast zijn door nie mand betwiste bekwaamheid stelde dit hem in staat tot de nieuwe aan pak die deze verklaring aankondigt* Dat het financieel-economische een overwegend deel van het stuk zou opeisen, lag voor de hand. Tegelijk echter is opnieuw bewezen, dat ook dan het sociale allerminst het slacht offer wordt. Ook van gezond sociaal beleid immers is verstandig financi- eel-economisch beleid een voorwaar de. Toenadering LIET kabinet-Zjjlstra verdient, dunkt ons, steun. Verheugen doet het ons, dat ook de CHU tot een positieve benadering bereid bleek. We hadden ook niet anders verwacht. De billijke toezeg ging van het kabinet, dat de begro ting, met behoud van het wezen lijke, nog eens kritisch zal worden bezien, heeft deze positieve benade ring eens temeer mogelijk gemaakt. Zo kon de nieuw geschapen situatie ook wel eens dit voordeel hebben, dat, na een periode van onderlinge verwijdering, de protestantse poli tieke groeperingen thans weer dich ter bij elkaar zijn gekomen. Elke dag overigens dat de verwijde ring bestond was ons al te lang en naar ons bescheiden maar welge meende pogen hebben wij het onze gedaan om ernaar te streven dat de kloof niet te breed en niet te diep zou worden. Nederland kon dat niet hebben. ROTTERDAM Een zware noord westerstorm heeft vannacht en van morgen over Nederland gewoed. De barometer daalde de afgelopen nacht met sprongen. De stormdepressie die van IJsland afkomstig is, bereikte windstoten van ruim honderd kilome ter per uur. In Den Helder werden windvlagen in 125 kilometer gemeten. In de loop van de dag zal de storm iets afnemen, maar vanavond en in de komende nacht zal de wind toenemen tot wind kracht 10. Daarbij is een sterke ver hoging van het zeewaterpeil te ver wachten. De depressie zal iets ruimen naar noordwest. In deze stroming naderen hagel- en sneeuwbuien, waardoor het guur zal blijven. De Utrechtse afdeling van de jonge- j DE BILT Veranderlijke bewol- hepfi-r8hlw*ie Vr*^Kei* en Democratieking met regen, sneeuw of hagel- heefc het gemeentebestuur gevraagd in v u.- de binnenstad een plaats aan te wijzen buien" Krachtlge tot stormachtige die dienst kan doen als .speakers cor- noordwestelijke wind, aan de kust I tijdelijk noordwesterstorm. Kouder. Warmtebesparing C0MF0RTA Geluiddempend Geen beslagen ramen Amsterdam: Joh. Huizingalaan 45. Tel. 020—15.21.89 Apeldoorn: Ecndrachtstraat 53. Tel. 05760— 1.92.84 Arjos neemt het op voor Smallenbroek DEN HAAG „De besturen van Ka mer- en Statenccntrales zouden alsnog de kiesverenigingen duidelijk moeten maken, dat de heer Smallenbroek op de AR-lijst thuishoort. Er als zij dat niet doen. wordt het tijd. dat de jongeren duidelijk maken, dat zij trots op de ARP willen blijven. Hoe kan dat echter als de Partij een van haar bekwaamste mensen uit elec torale overwegingen laat vallen? Winst vooi de ARP? Graag. Maar dan a.u.b. niet dankzij de politieke dood van een der kopstukken met zoveel ver diensten." HEERLEN Dankzij het kordate optreden van de lokettiste is net hulppostkantoor te Heerlerheide tien gulden rijker geworden. Een man, die een militaire windjack droeg, waarvan hy de capu chon omhoog had gedaan en een sjaal voor het gezicht had, kwam het postkantoortje binnen op het moment dat geen andere klanten aanwezig waren. Eerst ging hij naar een zich in de hoek bevindend boekenstalletje waar hy twee pocket-boeken uitzocht. Vervplgens gaf hij de loket tiste een biljet van tien gulden, daarmee te kennen gevend dat hij wilde afrekenen. Op het moment dat zy het wisselgeld wilde teruggeven gaf d* overvaller mejuffrouw G. Peereboom een klap in het gezicht en deed een greep in de geldla. Z(j gaf de man een klap terug waarvan de laatste zo schrok dat hij zowel met achterlating van de tien gul den als van de pockets de benen nam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1