vorig nog jaar ijd rnaen Peking opnieuw uit VN geweerd IN 2000 TIEN MLN. MOTORVOERTUIGEN Oranje kan winnen, maar verloor vaak van Denen BONDSCOACH WIM DE GRAAFF: CKefarine.4 WVmM Rusland komt op voor China NIEUWE LEIDSE COURANT WOENSDAG 30 NOVEMBER 1966 MAASSLUIS Wim de Graaff kan uit ervaring meespreken als men spreekt over het brengen van offers voor het bereiken van suc cessen in de topsport. „Ik heb er zelfs eens mijn baan voor opgege ven", vertelt de man die met het MTS-diploma op zak nu een sport zaak in Maassluis drijft. Hij is dan ook - vooral voor de jongens die nu in de kernploeg zitten - blij dat er in Noord-Hol land een initiatief is genomen om de rijders een tegemoetkoming te geven in het gemis aan inkomsten. „Toch", voegt hij er aan toe, „ge loof ik dat het eerder nodig is een fonds te stichten waardoor het schaatsen als volkssport kan blij ven bestaan. Ik denk daarbij aan gratis of goedkope reizen voor ta lentvolle jeugdrijders naar kunst ijsbanen in ons land. Onze cracks zijn reeds begenadig de jongens met een gezond lichaam en een succesvolle staat van dienst ook al is het natuurlijk lang niet altijd plezierig weinig geld op zak te hebben. Het meest gunstig zou dan ook zijn dat er bedrijven werden gevonden die voor een bepaalde rijder als spon sor willen fungeren om hem later in het bedrijf op te nemen." Deze week valt evenwel de beslissing aan de hand van de ervaringen van bondsbestuurder Henny Roos in Gre noble zal opdoen. De baan is klaar en moet door officials van de Interna tionale schaatsbond, onder wie onze landgenoot Henny Roos. worden ge keurd. Valt dat goed uit en is er voldoende huisvestingsmogelijkheid, dan wordt het vrij zeker Grenoble." Door het feit dat de Nederlandse kam pioenschappen dit jaar twee weken later dan te doen gebruikelijk wor den gehouden, duurt het verblijf in het trainingskamp in het buitenland een week korter dan anders, maar de KNSB-coach ziet dat niet als een be zwaar. De grondslag wordt toch in Nederland gelegd. GEHEIM „Wat het geheim van het Nederlandse schaatssucces is?" Wim de Graaff draait er niet om heen. ..Ik heb al vaker complimentjes uit gedeeld aan onze conditietrainer Hol leboom. Maar ik geloof dat juist daar. in de voorbereiding op de Het Amsterdamse Lieverdje is weer terecht. Nog geen zes uur na de ontvoering werden gisteren zes studenten uit Groningen, die het beeldje voor de „grap" van zijn voetstuk lichtten, in Zwolle aangehouden. De eerstejaars- Weer of geen weer. De Noren zijn b.v. drie tot vier uur aan één stuk bezig.1 maar veel minder intensief. Zo ook de Russen. Boris Stenin die onlangs op de proppen komen als zij de senaat vmi het studentencorps moesten verschijnen. Op de foto bekijken politieagenten in Zwolle het beeldje aandachtig. land was, vond dit dan ook, van de meest interessante aspec-j Aanleiding: Tv-programma van onze training. Over de Russische schaatsers komen we straks in het voorjaar echter nogj wel meer te weten. Na de wereldkam- pioenschappen in Oslo. vertrekt de ploeg voor een vijflandenwedstri jd naar Moskou, waarna nog drie wedstrijdrijders achterblijven om in competitie-vorm in verschillende ste-| den in Rusland nog wedstrijden te L rijden. Welke rijders dat zullen wor- den, zal later worden uitgemaakt. over verruwing m sport Koen Verhoef! niet meer in NTS-sport HILVERSUM Koen Vcrhoeff mag lar aanleiding van de TV-uitzending van Sportpanorama van de AVRO niet I meer meewerken aan de programma'! Voorlopig „erkt de Nederlandse JE?" Vrr' de opbouw van een nieuw glorieus schaatsseizoen. 5 wegge- (Van een onzer sportredacteuren) MAASSLUIS ,,'t Is natuurlijk altijd riskant vergelijkingen te maken tussen de trainingstijden van nu en die van vorig jaar. Doe ik dat toch, dan ontkom ik niet aan de idee dat onze favoriete, cracks als Kees Verkerk en Ard Schenk nog iets beter rijden dan vorig seizoen.''9 WIM DE GRAAFF, de bondscoach van de Kon. Ned. schaatsen- rijdersbond, kiest in zijn nieuwe sportzaak in Maassluis zijn woorden uiterst voorzichtig. Zijn gereserveerdheid wordt nog onderstreept, wanneer hij er aan toevoegt: ,,nu zijn de omstan digheden tot op heden veel beter geweest dan begin vorig seizoen toen vele wedstrijden door regen en ongunstig weer onmogelijk werden gemaakt." Plannen voor nog 3150 km nieuwe weg (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Ih het 'jaar 2000 zal het motorvoertuigenbezit in Nederland zijn toegenomen tot een verzadigingsniveau van 450 a 500 voertuigen per duizend inwoners. Tezamen met de verwachte groei van de bevolking tot 20 miljoen zielen leidt dit tot een toeneming van het totale voertuigenpark tot 9 a 10 miljoen. Dit betekent, dat het verkeer bij een ongewijzigde opzet en functie van het interlo kale hoofdwegennet in 2000 vier maal zo intensief zal zijn als thans. Niettemin is Wim de Graaff tot op he den tevreden. Er wordt fijn gewerkt, er wordt bij elke training een grote hoeveelheid werk verzet en mede door de successen van vorig jaar is het enthousiasme groot. Maar ja, wat het straks gaat worden, wachten we natuurlijk af. Iedere sportman heeft moeten leren, dat het gemakke lijker is een top te bereiken, dan je er te handhaven." ZEVEN MAN Na de wedstrijden om de IJssel-Cup van zaterdag volgen er donderdag nog selectie-wedstrijden in Deventer, waarna de kern-ploeg van zeven man vorig jaar waren het er der tien, maar uit financieel oogpunt kon dat aantal dit jaar niet worden ge handhaafd volgende week dinsdag in Diemen het gebruikelijke trai ningskamp opslaat. Tot de Neder- (Advertentie) Belangrijke vooruitgang bij bestrijding van pijn en griep! Vier middelen tn één tablet helper» snel en doen wonderen! De kennis van pijnbestrijding is in de loop der jaren groter geworden. Er is vastgesteld waar en hoe pijn ontstaat en men heeft geleerd pijn te meten. Men heeft kans gezien de werking van een der oudste pijnbe- strijders door toevoeging van daar na ontdekte middelen belangrijk te versterken. Eén der bestanddelen is het betrouwbare maagmiddel Che- farox, dat een teveel aan maagzuur neutraliseert. De combinatie is ide aal om pijn of griep snel en doel treffend te bestrijden. landse kampioenschappen op 7 januari zal men behoudens ir week-einden dagelijks in Amsterdam op de Jaap Eden-baan trainen. Al leen bij bijzonder ongunstig weer zal er conditietraining worden gehouden in 't Gooi of desnoods in een gym nastieklokaal in Amsterdam. Direct na de nationale kampioenschap pen zal de groep rijders worden sa mengesteld die ter voorbereiding op de Europese- en wereldkampioen schappen een dag later naar het bui tenland vertrekt. Het is overigens nog geen uitgemaakte zaak dat dit jaar traditiegetrouw naar Hamar in Noorwegen gaat. GRENOBLE toekomst een nog rotere taak i legd dan thans. Het entameren keersonderzoeken en planologische stu- om een zo doeltreffend mogelijk samenspel tussen rijk, provincie en ge meente te bewerkstelligen bij het bepa- n van het wegenbouwbeleid, geeft er n extra accent aan, aldus spreker. Ir. H. Wiggerts, hoofd van de directie plannen van de rijks planologische dienst, geeft in zijn prae-advies nog een duidelijke uiteenzetting van de tweede nota ruimtelijke ordening, waaruit blijkt, dat het westen als Ne derlands drukste streek, in 2000 8.5 mil joen inwoners zal hebben. j gebracht. Aanleiding hiertoe is het discussiepro gramma over de toename van de sport- I verruwing. Een zelfde onderwerp werd namelijk door de NTS voorbereid, waarvan Verhoeff op de hoogte zou zijn. Onder deze omstandigheden, ver klaarde Bob Spaak, kan de NTS geen gebruik meer maken van de medewer king van Verhoeff, die zijn positie als AVRO-man bij de NTS heeft uitgebuit. Verhoeff verklaarde echter dat hij van niets wist. zodat van opzet geen sprake kon zijn. Overigens heeft de AVRO de NTS een brief gestuurd, waarin om een nadere verklaring wordti gevraagd. Tegen stemden 57 landen (ook de V.S.), vóór 46 (w.o. Rusland, Frank rijk cn Engeland). Nederland behoor de tot de 17 landen, die zich van stem ming onthielden. Tevoren had de Algemene Vergade ring een Albanese en een Italiaanse resolutie verworpen. De Albanese reso lutie hield een voorstel in tot uitslui ting van de twee China's (Peking-Chi na en Nationalistisch China). De Itali aanse resolutie stelde voor een commis sie te benoemen die de kwestie der Chinese vertegenwoordiging zou moe ten onderzoeken. BOEDAPEST Rusland heeft giste ren op het congres van de Hongaarse communistische partij de Westerse toespeling als zou het China uit de coin" munistisoho beweging willen stoten bestempeld als „volmaakte onzin". Partijleider Breznjef zei dat Rusland op een eventuele communistische top conferentie niet zal aansturen op een krachtmeting met Peking. Een rode top bijeenkomst zou tot doel hebben de gro te veranderingen, die zich in do afgelo pen zes jaar in de wereld hebben vol trokken, gezamenlijk te analyseren en uit te werken voor de toekomst, aldus Breznjef. De Westerse toespeling was volgens Breznjef een list om verdeeldheid te brengen in het communistische blok. Hieruit blijkt dat de imperialisten bang zijn voor ons. zo besloot Breznjef. Boze kerkgangers lopen kerk uit KAMPEN In de gereformeerde kerk (vrijgemaakt) alhier heeft zich zondagmorgen een incident voorge daan. toen een van de kerkgangers de dominee interrumpeerde en vervolgens met een vijftigtal anderen de kerk ver liet. De predikant, ds. J. O. Mulder, preek te over Galaten 2: 11 e.v., waarin Pau- lus Petrus openlijk vermaant wegens diens judaïsme. Zo kan het ook nu noodzakelijk zijn. broeders in de ge meente openlijk te weerstaan, aldus ds. Mulder, die het spreken over de ware kerk als judaïsme veroordeelde. Een kerkganger riep toen, dat ds. MELBOURNE - Drasdag zijn in Mol-do°r deze "I®* een "°Sen bourne de tenniskampioenschappen van!°r,e* voor de gemeente was geworden Victoria voortgezet met de partijen uit; en dat hij in Hattem maar beter syno de vierde ronde heren enkelspel en de i daal had kunnen blijven. (Ds. Mulder derde ronde dames enkelspel. Bij de stond ten tijde van de Vrijmaking in T O—».. Hattem en ondertekende onlangs de NEW YORK De VN hebben giste ren opnieuw en met een grote meer derheid van stemmen een resolutie om Peking tot de Volkerenorganisatie toe te laten verworpen. China's „har de lijn" en het optreden van de Rode Wachters hebben de doorslag gegeven. CNV: belastingbedrag reëler grens UTRECHT Het CNV wil af van de inkomensgrens als norm voor de draagkracht van een gezin, omdat het inkomen nog zo weinig zegt. In De Gids rekent het CNV voor, dat een vrijgezel met een inkomen van 15.000,heel wat meer kan doen dan een gezin met zes tot acht kinde- Daarom is het CNV ervoor, de per soonlijke draagkracht te berekenen aan de hand van het bedrag, dat ieder aan loon- en inkomstenbelasting betaalt. Deze norm zou toegepast moeten wor- I den bij allerlei regelingen, van pre miespaarregelingen af tot een even- tuele „woningwetheffing" toe. Tot nu toe wordt de inkomensgrens bij dit soort regelingen gehanteerd. HAKENKRUIS OP KERKHOF DACHAU MUNCHEN Het Joodse gedenkte ken voor de slachtoffers van het nazibe wind op het kerkhof van Dachau is met een hakenkruis beklad. Er staan ook leuzen op als „Joden, weg uit Duitsland" en „Ami. go home". Een van de eerste concentratiekampen van de nazi's was dat uit Dachau. Makkelijke winst voor favorieten heren kwamen Tony Roche (Austr. Arthur Ashe (VS) en Barry Philipsmoore (Austr.) een ronde verder. Roche won in straight sets: 64 8—6, 6—2 van de Ame rikaan Anthony Fox, Ashe versloeg de Australiër Bill Bowrey met 46. 64, 75, 63 en Philips-Moore had niet al te veel moeite met zijn landgenoot Neil Frazer: 7—5, 6—3, 6—1. Bij de dames zegevierde het achternicht je van de cellist Pablo Casals. Rosemarie Casals (VS), met 6—1. 2—6, 6—1 over de Australische Jill Lackman. terwijl Judy Tegart (Austr.) de Amerikaanse Nancy Richey, vijfde op de wereldranglijst uit schakelde. De setstanden waren 63. 64. Open Brief aan de groep rond ds. Van der Ziel. - Red.) Er zijn al geruime tijd moeilijkheden in de 3600 leden tellende gereformeer de kerk (vrijgemaakt) te Kampen. Verschillende gemeenteleden hebben bezwaar tegen de opvattingen van de predikanten inzake de wet. de zondag, de leer van ds. Telder en andere leer- kwesties, terwijl zij het veroordelen, dat de predikanten regelmatig preken voor de groep rond ds. Van der Ziel in Groningen. - 1 Er is een grote kans dat Wim de Graaff met zijn rijders de tenter opslaat in het Franse wintersportcen trum Grenoble waar in 1968 de Olym pische Winterspelen zullen worden gehouden. In januari worden in Gre noble de gebruikelijke voor-Olym pische wedstrijden gehouden en aan gezien het geld ontbreekt om vanuit Noorwegen even een uitstapje fe na ken naar Grenoble voor deelname aan die wedstrijden, is er achter de schermen druk overleg gepleegd om de gehele voorbereidingsperiode in Grenoble door te brengen. „Persoonlijk voel ik er wel wat voor", zegt Wim de Graaff. „We zijn al zo vaak in Hamar geweest. Voor de jon gens is het leuk eens ergens anders te zijn. Bovendien lijkt het gunstig je in het hooggelegen Grenoble voor te bereiden je kan er misschien wei wereldrecords vestigen om daarna af te zakken naar het lager gelegen Finland waar de Europese kampioenschappen zullen worden ge houden. Aldus ir.B. Beukers, hoofd afdeling Wegen en Verkeer van Rijkswaterstaat in zijn prae-advies voor het maandag Utrecht te houden congres van di vereniging Het Nederlandsche Wegen congres. Bij deze prognose is echter nog geen rekening gehouden met het ontstaan van uitgestrekte stadsgewesten, w door aanzienlijk meer woon-werk- keer van deze wegen gebruik zal gaan maken. Dit houdt in, dat de groeifactor nog aanzienlijk hoger dan vier zal ko men te liggen, zo zegt ir. Beukers. Structuurschema Zoals bekend, is enige tijd geleden aan dit probleem aandacht besteed in de tweede nota ruimtelijke ordening, waarin naast de bestaande wegenplan nen een structuurschema hoofdwegen net is geintroduceerd. Dit bevat niet alleen wegverbindin gen, die binnen afzienbare tijd door het rijk worden aangelegd, maar ook principiële lijnen zonder uitgewerkte tracé's. Dit om een soepele praktijkaan passing aan nieuwe ontwikkelingen mo gelijk te maken. Dit schema bevat, aldus ir. Beukers, ruim 5300 km aan weglengte, waarvan 1500 km wordt gevormd door bestaan de wegen van het rijkswegenplan 1958 en 100 km door wegen, die voorkomer op een provinciaal en tertiair wegen plan. Van de bestaande rijkswegen haa per 1 augustus 1966 600 km twee gescheiden rijbanen en 900 km een en kele rijbaan. Het structuurschema omvat voorts ca. 550 km aan nieuwe rijkswegen, die vol- gens het uitvoeringsprogramma 1966 1971 eind 1971 zouden zijn gerealiseerd. Hierin zijn niet opnieuw opgenomen de 150 km bestaande enkelbaans wegen, waarlangs in dezelfde periode een tweede rijbaan zal worden aangebracht' en 30 km bestaande autosnelwegen, waarlangs een derde rijstrook langs elk van de rijbanen zal worden aange bracht. Prof. ir. J. Volmuller, hoogleraar in de Delftse TH, meent, dat de per sonenauto favoriet zal blijven en het openbaar vervoer in het interlokale oer zal verdringen. Hij verwacht, dat het totale aandeel daarvan in 2000 ten hoogste 10 tot 20 procent zal bedra gen. wat aanzienlijk minder is dan thans. DEN HAAG. Ada Kok zal op 28 de cember in Florida deelnemen aan de twee de jaarlijkse zwemwedstrijden van de Hall of Fame. Zij ontving voor deze wed strijden een uitnodiging van de AAU (American Atletic Union). GEVOETBALD ZAL ER WORDEN! (Van onze sportredactie) ROTTERDAM Weer of geen weer, gevoetbald zal er vanavond worden in het Rotterdamse Feyenoord-stadion. Dat echter de omstandigheden waaronder het Nederlands elftal de strjjd tegen Denemarken zal moeten aanbin den verre van ideaal zullen zjjn, NEDERLAND Pieters Graafland v. d. Kuylen Nun in ga Scheidsrechter Oliveira (Portuga Munk Jensen DENEMARKEN moet als vrjj zeker worden aan genomen. Maar afgelasten is een woord dat onder geen voorwaarde reële inhoud zal krijgen, omdat het hier een wedstrijd geldt in de voorronde van de strijd om de Europa Cup voor landenteams, het officieuze kampioenschap van Europa. Ook het feit dat wellicht een laagtere cord zal moeten worden geboekt voor wat betreft het toeschouwersaantal bij een interland zal geen rol van beteke nis spelen. De tribunes van het Feye noord-stadion zullen amper voor de helft zijn gevuld en mc( 20.000 toeschouwers mikt men wellicht al te hoog. Het Nederlands elftal dat vanavond in het Feijenoord- stadion tegen Denemarken speelt, presenteerde zich als volgt: voor: Swart, v. d. Kuylen, Nuninga en Keizer; midden: Suurbier, Muller, Dullens en Veldhoen; achterIsraël, Pieters Graafland en Schrijvers. VOORDEK» Op het structuurschema komt derhal ve 3150 km voor aan wegen, die daar naast nog door het rijk en ook door andere wegbeherende instanties zullen moeten worden aangelegd. De kosten daarvan bedragen 15 miljard gulden, exclusief de kosten van het verbeteren Hamar biedt evenwel het voordeel dat I van bestaande wegen (o.m. ook het ver- je weet dat alles organisatorisch pek- j breden van wegen), fijn voor elkaar is. Bovendien kan je je er scherp concentreren op de| rrOVinCies wedstrijden omdat er nauwelijks af- leiding is. Daarbij komt dat er in i De heer W. A. S. van Meel. ad- Noorwegen zo hier en daar aan wat! junct-directeur van de provinciale pla- wedstrijden kan worden deelgeno nologische dienst in Noord-Brabant, men. i betoogt dat voor de provincies in de Geen entourage voor het Nederlands elftal dus zoals tegen de Hongaren, een sfeer die prikkelt tot grote daden. Toch is winst een onontbeerlijke zaak wil len de Oranje-klanten kanshebbers blij ven voor de eerste plaats in de groep met Hongarije, Oost-Duitsland en Dene marken. Na het fraaie gelijke spel (22) begin september tegen Hongarije heeft Denemarken inmiddels in Boeda pest met 60 van Hongarije verloren. Voeg daarbij de wetenschap dat de De nen nog immer amateurs zijn en in de laatste tijd weer diverse sterke spelers naar elders hebben zien vertrekken (sinds de match tegen de Hongaren Eroksen) dan moet er voor het Neder lands elftal toch een zege te bereiken zijn. Viermaal verlies Maar dat dachten we vier jaar gele den ook. Toen wonnen de Denen in Kopenhagen evenwel met maar liefst 41. En dat was niet de enige keer dat Nederland verloor. Het gebeurde sinds 1949 in het totaal maar liefst viermaal. Bovendien werd er twee keer gelijk gespeeld en slechts tweemaal gewon- Reden voldoende dus voor bonds coach George Kessler om bij de sa menstelling van het elftal minutieus te werk te gaan en geen onnodige risico's te lopen. Bovendien prent hij zijn ve detten al dagenlang in zonder pardon 'urieus en aanvallend te spelen. Alleen ■»p die manier is succes mogelijk tegen de Denen die in hun team nauwelijks spelers hebben van enige bekendheVt. \lleen Schutter Jensen en de belde knapen Hansen lieten eerder van zich „Angstgcgner" Vanavond om half negen zal men kunnen zien wat er van al die goede bedoelingen van het Nederlands elftal 'erecht komt. En wie zelf niet gaat kij- en. via Hilversum I geven Wim Ho- lendoorn en Jaap van der Zwan een •echtstreeks ooggetuigeverslag van de mtmoeting. die zal worden geleid door 'e Portugese arbiter Da Silva Oliveira. Hoewel het elftal van Kessler op pa pier meer dan sterk genoeg is om winst te boeken, dient te worden afge wacht in hoeverre de Nederlandse bondscoach een middel heeft gevonden om. zoals hij gisteren zelfs zei „Angst- segner" Denemarken te bestrijden. Na deze interland volgen in het nieu- ve jaar de leide ontmoetingen tegen Oost-Duitsland. de return tegen Honga rije en tot slot de uitwedstrijd tegen Denemarken in {Copenhagen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 11