Gezag moet juist worden gewaardeerd" STIJGING EXPORT VALT TEGEN Onderzoek kortingskanalen van meubelhandelaren „Brood en spelen" op huwelijksdag? krant van FORMAAT INSPECTEUR VAN WOUDENBERG: WE ZIJN GEEN POLITIEPARTIJ Omvangrijk programma op Oudejaarsdag _9_ DINSDAG 29 NOVEMBER 1966 (Van een onzer redacteuren) I SOEST Achteraf beschouwd is het Gijsbertus David Hen drik van Woudenberg en de zijnen enigszins uit de hand gelopen, en de vraag is nog of hun Partij voor Gezagshandhaving al thans onder deze naam deel gaat nemen aan de vervroegde verkiezingen voor leden van de Tweede Kamer. De registratie van de naam is bij de Kiesraad aangevraagd, doch de kans is groot dat op het verzoek afwijzend wordt beschikt, omdat het verzoek te laat werd ingediend, althans naar de letter van de wet. Van Woudenberg heeft daartegen wel verzachtende omstandigheden aan te voeren. Maar goed, stel, dat de Kies raad deze week zegt neen, wat dan? Van Woudenberg: „In de eerste plaats hebben we dan enige tijd om ons op ons begin selprogramma te bezinnen, in de tweede plaats kunnen we ontdekken of andere partijen onze brandende punten in hun programma gaan opne men. In dat laatste geval is er voor ons geen enkele reden om aan de daarop volgende verkie zingen deel te nemen." THEE Vorige week vrijdag hebben we over dc nieuwe partij bericht. De oprichters zijn de inspecteur van de gemeentepoli tie te Soest de heer G. D. H. van Wou denberg (36 jaar, pas gehuwd, in eigen tijd studerend voor meester in de rech ten aan dc Vrije Universiteit te Amster dam) en de hoofdagenten W. Terhaar, A. v. d. Born en C. N. Jehee. De heer Van Woudenberg: ,,'t Begon bij de thee. We zaten zo wat te filosofe ren over de gebeurtenissen van de laatste dagen de tv-uitzending over het optreden van de politie te Amster dam en de toespraak van de Amster damse provo Bernard de Vries te Amersfoort, en we zeiden tegen elkaar: We kunnen tegen deze op- en aanmer kingen zo weinig stelling nemen, zou het nu eens niet goed zijn als we tot een eigen spreekbuis kwamen, tot een partij, die het standpunt van politiezij de belichtte?" Dat was dan vorige week woensdag. Van Woudenberg: „De volgende dag hadden we een bijeenkomst met pers, waarop aan het eind hetzelfde ter sprake kwam. Het bleef echt nog bij het uitwisselen van gedachten. Tijdens het gesprek zei ik zo: Het zou mis schien helemaal niet gek zijn als de politie eens een eigen partij oprichtte, die haar standpunt waar dat nodig is uiteenzette. De vraag werd toen: Hoe zouden uw superieuren daartegenover staan, is dat mogelijk en zyn daar eni ge konsekwenties aan verbonden? Ik heb daarop de secretaris van de christe lijke bond van politie-ambtenaren te Amsterdam gebeld en die zei: Tegen zo'n partij zijn geen bezwaren aan te voeren. Ook daar hebben we nog even over doorgepraat, en daar bleef het bij. Ik zeg dat, om duidelijk te maken dat we niets anders deden dan van gedach ten wisselen". NAAM Na het gesprek met de pers ging de heer Van Woudenberg naar huis om te lunchen. „Ik werd toen thuis opgebeld door de correspondent van het ANP, die me vroeg: Hoe zou je die partij dan nomen? Ja, zei ik dat weet ik nog niet zo precies. Misschien wel de Party voor Juist Overheidsbegrip of de Par tij voor Gezagshandhaving, in die geest in elk geval. O, zei hij. Maar de volgende morgen, vrij dag dus, werd ik al vroeg uit bed gebeld door een meneer, die zei: Ik lees in het ochtendblad, dat u een politieke partij hebt opgericht, en met het doel ben ik het volkomen eens. Later bleek, dat ook op het bureau de tele foon rood-gloeiend had gestaan, allemaal mensen, dje hun ad hesie wilden betuigen met ons doel. Nou ja, naderhand kreeg ik tientallen brieven, waaruit ik de conclusie kon trekken, dat men als het ware op een partij als de onze had zitten wachten". Het werd een lawine van telefoontjes f en brieven. „Er waren mensen, die ons schreven: Mochten wij u met onze erva ring terzijde kunnen staan, schrijf het dan maar. En het merkwaardige is, dat niet alleen de ouderen ons schreven, dus niet alleen mensen van: We moe ten terug naar die goeie ouwe tijd maar ook de jeugd. En toen konden we eigenlijk niet meer terug. Toen moesten we verder gaan. Onze gedach ten nl. bleken een algemeen levend goed te zijn. Maar één ding zij voorop gesteld: We zijn beslist geen politiepartij. We zijn een partij, die is opgericht door, toeval lig, politiemensen. Het zou best kunnen gebeuren, gezien de reacties, dat ande ren, niet politie-mensen, ons werk gaan voortzetten. Aardig is, dat er ook onder de briefschrijvers zijn die ons finan cieel wilden steunen". Voor beledigen Johnson: eis van veertien dagen .AMSTERDAM Wegens belediging van een bevriend staatshoofd eiste de officier van justitie tegen de 24-jarige leraar B. B. uit de hoofdstad gisteren 14 dagen gevangenisstraf, waarvan 10 voorwaardelijk. B., die meeliep in een protestmars tegen de oorlog in Vietnam op 16 okto ber j.l., zei niet „Johnson moordenaar", maar „Johnson molenaar" te hebben De politierechter vroeg de heer B.: „Vindt u niet dat het een belachelijke en ronduit misselijke vertoning wordt?" Deze gaf toe dat alleen door de klankverwantschap tussen beide woorden het zin heeft „molenaar" te gebruiken. Volgens hem is moordenaar geen belediging. Zes maanden voor klap met troffel MAASTRICHT, Wegens mishande ling de dood tengevolge hebbend, heeft de Maastrichtse rechtbank gisteren tex tielarbeider J. van L. (38) uit Kerkrade veroordeeld tot zes maanden celstraf. Van L. had op 31 juli '65 in zijn tuin een Duitser uit Aken een klap met een troffel op het hoofd gegeven. Hij had zich boos gemaakt op de Duitser, die enkele dagen tevoren de verkering met zijn dochter had verbroken. De jonge man, die enkele persoonlijke bezittin gen wilde ophalen, nam een brutale i houding aan en weigerde de tuin te ver laten. nieuwe truien van fully fashioned gebreid van zuiver scheerwol Sterk-warm-modieus in vele kleuren, zoals zwart, rood, blauw, groen en camel. Met V-hals, col of ronde hals. In de materi 110 t/m 164. Prijzen van 21,50 t/m 30,50. De grote gebreide Verkrijgbaar in de betere zaken! DEN HAAG De uitvoer zallstedingen worden nog steeds geraamd dit jaar maar zes procent toe nemen in plaats van 8,5 procent, zoals het Centraal planbureau on langs nog raamde. G. D. H. VAN WOUDENBERG 't begon bij de thee Dc verslechtering van de betalings balans over 1966 wordt nog altijd begroot op 500 miljoen gulden, zodat het tekort eind van het jaar 800 mil joen gulden zal zijn. In 1967 wordt door de lagere export ïn geringere stijging van de produk- tie verwacht dan de geraamde 5,5 procent. De totale binnenlandse be- VOORNAAMSTE De nieuwe partij heeft nog geen vastomlijnd beginselprogramma. De heer Van Woudenberg: „Maar ik stel me voor, dat het voornaamste punt zal zijn: Het leveren van een bijdrage tot de vorming van een zodanige mentali teit, dat men (het publiek) veel minder geneigd wordt tot een emotionele reac tie dan tot een verstandelijke reactie. Op het ogenblik is er sterk de neiging elk politie-optreden te bekritiseren. Als de politie wat doet, wordt dat aan de kaak gesteld, zonder meer. Nu het vreemde: Komt een inbreker voor de rechter, dan staan maatschappelijke werkers en psychologen of psychiaters klaar, om precies uit de doeken te doen, hoe die inbreker tot zijn daad is gekomen. Wij vragen voor de politie hetzelfde. Moet een agent zich verantwoorden, dan willen wij, dat met alle omstan digheden, bijvoorbeeld waaronder die hoe hij zijn werk heeft moeten doen, worden belicht". WAARDERING Bij de heer Van Woudenberg en de zijnen gaat het om een juiste waarde ring van het gezag. „Het is toch voorge komen, dat men de hulp van de politie kwam inroepen en daarna het optreden van de politie ging bekritiseren! We hebben het meegemaakt, dat bij een wegomlegging zich een grote ver keersopstopping voordeed, alleen om dat iedere automobilist precies wilde weten, waarom het verkeer werd omge legd." DEN HAAG Moeten er op grond van de wet economische mededinging inzake de uitsluiting van levering van detailhandela ren die meubelen en woning inrichtingartikelen met korting aan het publiek verkopen (de zgn. kortingskanalen) maatregelen worden genomen? Deze vraag heeft de minister van eco nomische zaken voorgelegd aan de Commissie economische mededinging. Bepaalde ontwikkelingen in de wo- Adviesliist ARP Tweede Kamer DEN HAAGAlle a.r. kiesverenigin gen hebben dezer dagen de advies- en groslijst voor de komende Tweede-Ka merverkiezingen ontvangen. In de ko mende weken zullen de kiesverenigin gen over deze kandidatenlijsten stem men. Vóór 3 januari zal het Partijcon vent de lijsten voor de achttien Kamer kieskringen definitief vaststellen. Zoals gemeld worden de eerste olaatsen op de advieslijst (samen gesteld door het versterkte Centraal Co mité) ingenomen door mr. Biesheuvel, B. Roolvink, mr. Aantjes en prof. Die- oenhorst De volgende negen plaatsen 'er zitten nu 13 a.r. in de Kamer) wor den resp. bezet door de huidige Kamer leden Kieft, Boersma. Walburg, Geel kerken Van Bennekom. Schakel, mej. Van Leeuwen. Boertien en Van der Sluis. Van hen zijn er 10 geref.. 2 her vormd en 1 chr geref. Dan volgen drs. Zijlstra (voorzitter CBTB -geref.), dr Veerman (rector chr. lyceum -geref.). drs. Goudzwaard (medewerker Kuyperstichting -geref vrijg.), A. van Es (staatssecretaris -Ka tholiek apostolisch), drs. Bakker (mi nister -geref.), mr. Grosheide (staatsse- cretaris -geref.), H. de Mooii (voorzit ter Chr middenstandsbond -geref.) en mr N. Scholten 'burgemeester van Andel -geref.). Er staan voorts nog zestien andere namen op. ninginrichtingbranche roepen bij de minister bedenkingen op. De Commissie bescherming han delsbelangen woninginrichting Rotter dam. door enige belangrijke detail listen in het leven geroepen, heeft na melijk het initiatief tot uitsluiting ge nomen om de kwalijke praktijken volgens haar mede aan de kortings kanalen toe te schrijven te kunnen bestrijden. De commissie heeft aan fabrikanten en grossiers in uitzicht gesteld, dat haar leden en vele andere detaillisten niet meer zouden afnemen van leveran ciers, die hun leveringen aan kor tingskanalen zouden voortzetten. Minister Veldkamp heeft overwogen een voorlopige maatregel ter beëindi ging van de boycot van de Rotter damse commissie te treffen met het oog op ernstige belemmering van de bedrijfsuitoefening van de kortingska nalen, die een klacht hadden inge diend. Dit op grond van artikel 27 van de wet economische mededinging. De minister behoefde niet in te grijpen, omdat de initiatiefnemers van de Rot terdamse commissie beloofd hebben geen verdere slappen tot effectuering avn de collectieve boycotactie te zul len doen. zolang de adviesaanvrage van de minister in behandeling is. Mirage-toestel neer eest ort Ook al zou de Partij voor gezagshand having niet aan de verkiezingen deel nemen, hebben de heer Van Wouden berg en de zijnen succes geboekt: Een groot deel van het Neder landse volk is zich op de taak van de politie gaan bezinnen. Visser-Neerlandiaprijs voor kinderhuis Genk DEN HAAG De Christelijke vere- niging Ons Kinderhuis in Genk (Bel gië) heeft een Visser-Neerlandiaprijs toegewezen gekregen. Het bedrag is vijfduizend gulden groot. Het zal ge bruikt worden voor de inrichting van vijf kamers in het nieuwe tehuis. De stichting Huize Thomas in Den Haag kreeg vierduizend gulden voor instrumenten voor muziektherapie. De Rotterdamse stichting Huize Christina en de vereniging Kinderhulp in Rotterdam kregen ƒ3000, de stich ting sociale belangen Surinamers ƒ4000 voor haar informatiebureau in Rotter- Jan van Herpen van de AVRO kreeg een aanmoedigingspremie van duizend gulden voor zijn hoorspel „De griffioen eet cantharellen". Er zijn 30 prijzen vastgesteld, waar van er 18 naar België gaan. Ze worden op 11 februari uitgereikt. Micro-titelstrijd LKB in Rotterdam ROTTERDAM Op zaterdag 28 ja nuari 1967 zullen de microkorfbalkam- pioenschappen van Christelijke Korf- balbond in de Energiehal te Rotterdam worden gehouden. Roode Kruis kreeg 11.632 donors bij AMSTERDAM De nationale do- nor-actie, die het NKV de afgelopen zever maanden ten behoeve van d< bloedtransfusiedienst van het Neder- landsche Roode Kruis onder zijn leden heeft gevoerd, heeft in totaal 11.632 nieuwe bloedgevers opgeleverd. Dit eindresultaat werd gistermiddag door het bestuur van het NKV bekend gemaakt tijdens een bijeenkomst ir centraal laboratorium te Amsterdam. Voorzitter Mertens zei dat hij graag was gekomen omdat Net doen van een plezierige mededeling voor nem stuk ontspanning betekende na een pe riode waarin „de politiek mij het bloed onder de nagels vandaan haalde" Het NKV bood aan het eind van de bijeenkomst dr. J. Roovers, voorzitter van de centraal medische bloedtransfu siedienst, een oorkonde aan waarin het resultaat van de actie was vastgesteld. Dr. Roovers overhandigde op zijn beurt een zilveren legpenning aan de heer Mertens uit waardering voor d hulp van het vakverbond. Lord Moran klaagt genootschap aan LONDEN Lord Moran, die de persoonlijke arts van Sir Winston Chur chill was, heeft gisteren het Britse me dische genootschap (BMA) aangeklaagd wegens laster. In april van dit jaar kwam de 83-ja rige arts bloot te staan aan kritiek toen hij in een boek bijzonderheden publi ceerde over het ziekteverloop van Churchill. MARSEILLE Het nieuwste proto- type van de Franse Mirage 111-v, een vliegtuig, dat verticaal kan opstijgen en landen, is gisteren bij een proef vlucht verongelukt. De piloot kon zich met zijn schietstoel in veiligheid brengen. Dit is het derde ongeluk met een dergelijk toestel. Bij de eerste twee kwam de piloot wel om het leven. MOSKOU Tsjechoslowakije ver sloeg gisteren in Moskou de huidige wereldkampioen ijshockey Rusland met 76. De tussenstanden waren 42, 1—3, 2—1. DEN HAAG Lagor Waard, een langharige jongeman die opzien oaarde met. de organisatie van stunts, jazz- en beatavonden, heeft koningin Juliana verzocht de Haagse bevolking op de huwelijksdag van prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven te tracteren op „brood en spelen". Daarmee zou een oud, vorstelijk en nog zinvol gebruik in ere worden gehouden en zullen relletjes voorkomen kunnen worden, aldus Lagor Waard in een open brief aan de Koningin. In het plan voor „brood en spelen", zo heeft Lagor gedacht, komt voor: gratis entree in amusementsgelegenheden en bij volksfeesten en enkele gratis consumpties aan de feestvierders. Wie niet aan de feestelijkheden kan deelnemen, zal bijvoorbeeld een beker warme soep of anijsmelk kunnen worden verstrekt. zoals het Centraal planbureau dat aangaf. Wel treden er verschuivingen op. Zo zal het volume van de bedrijfs investeringen in vaste activa waar schijnlijk wat meer toenemen. De oorzaak ligt voornamelijk bij een grotere toeneming van investeringen in bedrijfsgebouwen en woningen. Daarte genover zullen de overheidsinveste ringen waarschijnlijk enigszins bij de ramingen achterblijven, vooral onder invloed van de kapitaalschaarste. Minister-president Zijlstra en staats secretaris Bakker hebben dit geant woord op vragen van het Tweede Ka merlid Witteveen (lib.), die nadere in formaties wenste over de huidige mische situatie mede in verband met het tweede halfjaarlijkse SER-rapport (waarover nog discussie gaande is), en met het oog op het debat over de rege ringsverklaring. De bewindslieden hadden kunnen volstaan met het antwoord, dat het Centraal Planbureau nog steeds bezig is met de opstelling van een nieuwe raming voor het jaar 1967. PRIX FEMÏNA VOOR IRENE MONESI (Van onze kunstredactie) PARIJS Voor haar roman „Nature morte devant la fenétre" is aan Irene Mor.esi de Prix Femina, de hoogste lite raire onderscheiding voor vrouwen toe gekend. Dp jury moest negen keer stemmen voordat Irene Monesi (pseudoniem voor Irene Damones) de vereiste meer derheid kreeg. Als psychologe wijdt de nu veertigja rige gehuwde schrijfster zich al jaren aan het onderwijs van onaangepaste kinderen. Haar boek handelt moeder die in beslag wordt genomen door haar katten en geen belangstel ling heeft voor haar kinderen. Irene Monesi's rivale was de Cana- des-: Marie-Claire Blais. Zij kreeg de Prix Mèdicis voor haar boek „Une saison dans la vie d'Emmanuel". Hierin zijn de problemen van een arm en derrijk gezin beschreven. „Eigentijdse Dans" krijgt meer mogelijkheden AMSTERDAM De dansgroep „Eigentijdse dans" zal haar program ma dit seizoen kunnen uitbreiden, dank zij een schenking 20.000) van het Prins Bernhard Fonds. In België en Nederland zullen nu 36 voorstel lingen worden gegeven. Koert Stuyf artistiek leider van de dansgroep, heeft voorts van de ge meente Amsterdam opdracht gekre gen een choreografie te maken. Rookbom wél explosief AMSTERDAM De rechtbank ver nam gisteren van de politiedeskundige, drs. D. Eskes dat de rookbom die een iong echtpaar op 10 maart naar de bruidsstoet van prinses Beatrix gooide, wel degelijk explosief was. In de bom werd natriumchloraat ge bruikt in Dlaats van kaliumchloraat Drs. P. Hagel had als getuige- deskundige beweerd dat de bom niet gevaarlijk was. De kantonrechter had beiden veroor deeld tot twee maanden, waarvan een maand voorwaardelijk; voor de recht bank werd in hoger beroep bevestiging Slager verkocht gestolen koeien WEHL De rijkspolitie in Wehl heeft de 32-jarige slager K. gear resteerd, die bekend heeft in de afgelo pen weken vier koeien uit wellanden in de omgeving van Doetinchem en Weh' te hebben gestolen. K. slachtte de dieren en verkocht het vlees normaal over de toonbank. i Tenniskam pioenschappen Betty Stöve won van Australische MELBOURNE In de derde ronde van de tenniskampioenschappen in de Australische staat Victoria heeft Betty Stöve (Nederland) gisteren met 75 36, 63 gewonnen van de Austra lische Elizabeth Fenton. In de tweede ronde van het heren dubbelspel verloren de Belgen André Tielemans en Patrick Hombergen met 46, 26, 46 van de sterke Austra liërs Roy Emerson en Fred Stolle. Competitieleiding van de KWB DEN HAAG Wanneer de plannen van competitieleider J. v. d. Meijde doorgaan, wordt er op zaterdag 31 de cember (Oudejaarsdag) een vrij om vangrijk voetbalprogramma afgewerkt. Officieel staat er een inhaalprogramma te wachten. Vrijwel alle wedstrijden die zaterdag in de KNVB werden afgelast, zullen naar 31 december worden doorgescho- Bezwarcn tegen de vere reizen zul len zo goed als niet in overweging wor den genomen, aangezien de wedstrij den om half drie beginnen en om kwart over vier zijn afgelopen. Voor elke club moet het dan haal baar zijn om 8 uur weer in eigen huis te zijn, aldus de KNVB. Nederlands elftal voor Denemarken is samengesteld ZEIST Bondscoach Georg Kessler heeft het Nederlands elftal, dat woensdagavond in het Feijenoord-sta- dion tegen Denemarken speelt, bekend gemaakt. Het ziet er als volgt uit: doel: Eddy Pieters Graafland (Feije- noord) achter: Wim Suurbler (Ajax), Rinus Israel (Feijenoord), Daan Schrijvers (PSV) en Cor Veldhoen (Feijenoord); midden: Bennie Muller (Ajax) en Wil ly Dullens (Sittardia); voor: Siaak Swart (Ajax). Willy v. d. Kuylen (PSV), Klaas Nuninga (Ajax) i Piet Keizer (Ajax). Reserves zijn Tonnie van Leeuwen (GVAV), Frits Flinkevleugel (DWS), Miel Pijs (PSV), Jan Klijnjan (DFC) en Peter Kemper (PSV). Een Portugees trio zal de ontmoeting Nederland Denemarken leiden. Scheidsrechter is de heer Da Silva Oli- veira. De heren Garcia en Pinto Ferrei- ra zullen hem assisteren. Dettmar Cramer coach bij FIFA FRANKFURT De Westduitse voet baltrainer Dettmar Cramer zal met in gang van 1 april 1967 als trainer in dienst treden bij de FIFA, de internati onale voetbal federatie. De 41-jarige Dettmar Cramer, die thans o.a. verantwoordelijk is voor de opbouw en de samenstelling van het Westduitse amateur- en jeugdelftal, is de eerste trainer in volledige dienst van de FIFA.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 9