HET DORP IS GEOPEND Voor U 'microfined' Eerste bewoners gaan pionieren Uw probleem is het onze... Ook Franse bijbels voor België welkom Bijbelgenootschappen trekken de aandacht geef een vouwfiets! Hervormde kerk ontvin tekst synodebesluit Purol DINSDAG 29 NOVEMBERI966 HEL Een woord voor vandaag De Here wandelt in het paradijs „in de avondkoelte". De schrijver van Genesis ziet God komen op dat merkwaardig moment van iedere dag, waarop het te laat is om te werken en te vroeg om te slapen. Dan hurken nu nog in India de men sen om hun vuurtjes van gedroogde mest. Het is het uur van gemeenschap. Gods komst heejt ook met gemeenschap te maken. Hij wil bij ons zijn. Daarin verschilt het christendom van alle andere godsdiensten. In alle wereldgodsdiensten zien we de mens op zoek naar God. In de bijbel zien we God op zoek naar de mens. Het initiatief welt niet vanuit de aarde op, maar daalt vanuit de hemel neer. Liefde zoekt altijd gemeenschap, het samenzijn met de ander. Gods liefde zoekt gemeenschap met ons. Maar als de gemeen schap met Hem hersteld wordt, is tegelijkertijd de kloof tussen mensen overbrugd. Dan zijn wij kinderen van één Vader". Maar gemeenschap met God is door de mens verbroken. Tus sen God en ons staat het Woord van Zijn oordeel. Gemeen schap met God is alleen daar mogelijk waar ook het vuur van Zijn oordeel gevonden wordt. Gods recht en Gods liefde mo gen niet van elkaar worden losgemaakt. Daarom kan het christelijk geloof niet zonder kruis en opstanding. We lezen vandaag: Jesaja 49 1-13. s'ASPRO'^ helpt u nu nög sneller van uw pl|n at! Want:'ASPRO'isnu 30xfijner samengesteld. Dat betekent: nög snellere opname in het lichaam nög sneller herstel (Van een onzer verslaggeefsters) ARNHEM Het Dorp is open. Gisteren is officieel de eerste woongemeenschap in gebruik genomen van de Stichting Het Dorp. een geschenk van het Neder landse volk aan de gehandicapte medemens. De eerste fase. de houw van dertig woningen is gereed. Het ging er alle maal erg feestelijk en spontaan aan toe. Enigszins plechtig was het aandeel van Mies Bouwman, die naast de hoofdingang een gedenksteen inmetselde. Dorpsbewoner J. H. van Zoelen hees de Dorpsvlag. De to neelschrijver dr. Luis Monteiro is vrij dag in Lissabon gearresteerd op verden king van misdaden tegen de staat. Een paar jaar geleden werd hij ook al eens aangehouden. Zonder proces werd hij toen vrijgelaten. Trots lieten de pioniers van Het Dorp hun woning bekijken. ..Hoe vinden jullie hem?'' Het ziet er schitterend uit. Alle hebben een ruime zit-slaapkamer en eigen sanitair. De kamers zijn naar ieders smaak ingericht. De aangepaste voorzieningen zijn voor iedereen verschillend. In deze woon- eenheid zijn ook twee echtparen ge huisvest, die uiteraard over grotere kamers beschikken. Brieven die niet eijn voorzien van naam en adres kannen niet in behandeling worden genomen Geheimhouding Is verzekerd. Vra gen die niet onderling met elkaar in verband staan moeten In af zonderlijke brieven worden ge steld. Per brief dient een gulden aan postzegels te worden Ingeslo ten. Vraag: Iemand <s in maart uit mi litaire dienst gekomen en toen weer in loondeinst gaan .verken Deze zo mer kreeg hij niet zijn volledige va kantiegeld, want de eerste drie maanden was hij nog in dienst. Kan hij zich nu tot een instantie wenden om voor volledige uitkering in aan merking te komen? Antwoord: Als dc betrokkene dienstplichtig was. komt hij niet voor een volledige uitkering in aan merking. Was hij beroepsmilitair dan kan hij een uitkering aanvra gen bij het ministerie van defensie, Plein 4, Den Haag. Vraag: Is men verplicht, wanneer men in hoger beroep gaat van een veroordeling door een kantonrech ter, rechtskundige bijstand in te roe pen? Zijn er aan de procedure kosten verbonden, wanneer men niet rechtskundige bijstand inroept? Antwoord: Men is daartoe niet verplicht en in dit geval zijn er geen kosten aan verbonden. Antwoord: J. H. van 't Hoff, schei kunde, 1901, H. A. Lorentz en P. Zeeman, natuurkunde, 1902. J. D. v. d. Waals, natuurkunde, 1910, T. M. C. Asser, vrede, 1911, H. Kamer- lingh Onnes, natuurkunde, 1913, W. Einthoven, geneeskunde. 1924. Ch Eykman, geneeskunde. 1929, P. J. W. Debije, scheikunde, 1936, F. Zer- nike, natuurkunde, 1953. Vraag: Is een wettelijk van tafel en bed gescheiden man verplicht de uitgaven van zijn vrouw te vol doen? Er is nog geen boedelschei ding geweest en de papieren, waar onder de begrafenispolis, berusten nog bij hem. Is hij verplicht die af te geven en kan dat opgevraagd worden per aangetekende brief? Antwoord: De man is niet ver plicht de uitgaven van de vrouw van na de scheiding te voldoen. Hij is niet verplicht de niet-persoonlijk aan de vrouw toekomende stukken af te geven, voordat de boedelschei ding is geregeld. Beroepingswerk NED. HERV. KERJv Beroepen te Bodegraven fvac'. A. den Hartogh): A. van Eijk te Bergschen- hoek; te Leiden (vac. D. J. Vossers): R. Dijkstra te Den Helder: te Capelle a. d. IJssel: W. Verweij te Alphen a. d. Rijn: te Wolfsum en Westhem (Fr.): H. R. J. Reijenga te Yerseke; te Opende (Gr.- toez k^nd. M. de Jong te Schevenin- gen; te Strijen (wijkgem. een): J. den Besten te Huizen (N.H Aangenomen naar Elburg (3e p.p.): C. Jongeboer te Apeldoorn. Bedankt voor Schoonhoven (vac. H. Jongerden): G. v Estrik te Genemuiden; voor Wezep: J. v. d. Velde te Amersfoort: voor Ruurlo (toez H. E. K. Vegter te Borger (Dr.) GEREF. KERKEN Beroepen te Landsmeer: B. Boelens sr. te Del den. Aangenomen naar Nijverdal (vac. D. Kloppenburg): drs. N. H. Heiner te Kla- zienaveen, die bedankte voor Boskoop (vac. G. Vesseur): naar Treebeek: J. Baaijens te Leimuiden. die bedankte voor Santpoort en voor Vlissingen (vac. A. Verschoor). Bedank' - oor Zwijndrechl (vac. S. v. d. Veen): G. Meijster te Ede. Beroepbaarstelling De classis Den Haag heeft beroepbaar verkl.: de heer J. v. Duuren, Jac. Mosselstraat 67 te Den Haag. GEREF. KERKEN (vrijgem.) Beroepen te Avereest-Dedemsvaart: J. Geertsema te Kantens. Bedankt voor Hilversum: R. te Schild- wolde CIIRIST. GEREF. KERKEN Tweetal te Schiedam: drs. J. P. Ver steeg te Wormerveer en J Westerink te Kerk w erve. Bedankt voor Amsterdam-West: H Biesma te Stadskanaal: voor Rotterdam zuid: J. Plantinga te Rozenburg. Actie nu al groot succes (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De actie ..Tienduizend bijbels voor Vlaanderen", voor de kruis tochten van de Belgische Evangelische Zending, wordt ondanks enige kritiek een groot succes. In alle provin cies zijn tientallen depothou ders hard aan het werk en enkelen bezitten al meer dan duizend exemplaren. De totale oogst kan op het ogen blik nog niet geheel worden over zien, maar de indruk bestaat dat men niet ver meer is van het gestel de doel. De actie duurt echter tot begin februari 1967 en wat er meer uitkomt dan de bedoeling was is meegenomen. Een facet waaraan tot nu toe nog weinig aandacht werd besteed is het feit dat de B.E.Z. in het Frans sprekende gedeelte van België even goed kruistochten houdt als in Vlaanderen. Daarom zijn nok bi» bels en Nieuwe Testamenten in de Franse taal zeer welkom. Wat dat betreft gaan de gedachten vooral uit naar de Waalse kerken in ons and. die vermoedelijk wel over niet meer gebruikte Franse hijbeis *ullen beschikken. Herdruk De grote belangstelling voor „De 'Svangeliekoerier" heeft intussen ien herdruk van de eerste editi* nodig gemaakt. Het blad verscheen met 15.000 exemplaren van zes pa gina's: thans is een tot acht pagi na's vergrote herdruk verschenen ;n een oplaag van 10.000. Het blad ;s gratis verkrijgbaar bij de admi nistratie. M en E. Peeters, Win- renstraat 33. Antwerpen I. Voor de weekend-conferentie. 1ie op 11 en 12 december onder leiding van ds. J. Gravendeel in het Zendingscentrum te Baarn wordt gehouden, zijn nog enkele plaatsen vrij. Sprekers zijn daar ds H P Brandsma. chris'eHik se- -rf^-rneerri predikant ie Hil versum. en ds. P. J Mietes. vrij Rome zoekt samenwerking (Van onze kerkredactie) Inootschappen. In bepaalde streken wordt van rooms - katholieke zijde LONDEN/NEW YORK Het reeds medewerking verleend bij het werk van de bijbelgenootschappene£lta,e" in n[euwe stamtalen. x i j Dr- Abott bezocht Londen na een be- begint sterk de aandacht te trek- zoek aan New york waar helhonderd_ ken in de Rooms Katholieke Kerk vijftig jarig bestaan van het Ameri- en de Oosters Orthodoxe Kerken, kaanse bijbelgenootschap werd ge- Rome zond dezer dagen een ver- H1' sPrak daar de Amerikaanse Raad van Advies toe. waarin 65 pro- tegenwoordiger naar Londen voortestantse denominaties zijn vertegen een gesprek over samenwerking. woordigd. In Amerika werd een resolutie aangenomen waarin blijdschap Statuten werd uitgesproken over dc huidi- Deze Raad van Adv)es sprak ul, bij_ ge ontwikkeling. zonder blij te zijn met de groeiende belangstelling van rooms - katholieke Pater Walter M. Abbott, onlangs be noemd door de paus om de mogelijkhe den te bestuderen van samenwerking tussen Rome en de bijbelgenootschap pen. bezocht vorige week het kantoor van de Verenigde Bijbelgenootschap pen in Londen. Hij had een uitvoerig gesprek met secretaris-generaal, dr. Oli vier Béguin. Hoofdonderwerp van het gesprek was de beste wijze om tot samenwer king te komen. Béguin toonde zich ver heugd over deze nieuwe belangstelling na 160 jaar voor het werk van de bij belgenootschappen. Veranderingen De secretaris-generaal is van mening dat een eventuele samenwerking be langrijke veranderingen zal aanbren gen in het werk van de bijbelgenoot- =chappen. Op het moment wordt onge- .-eer 95 procent van de produktie van bijbels in Azië. Afrika en Latijns - Amerika verspreid door de bijbelge- ,,Hoe denkt Zi volle over de kerk?,, ZWOLLE Op zestienduizend adres sen in de Overijsselse hoofdstad is verleden week een brief bezorgd, waarin de Zwollenaren wordt ge vraagd. hoe zij over de kerk denken Duizend vrijwilligers gaan deze week het antwoord ophalen. Op deze wijze hopen zes kerken en het Leger des Heils een vrij volledige indruk te krijgen van de instelling van Zwolle ten opzichte van de kerk. Een zo uit gebreid onderzoek naar de mening over de kerk op plaatselijk niveau is nog niet eerder gehouden. Aan de actie doen mee hervormden, gereformeerden, christelijke gerefor meerden, lutheranen, baptisten, vrije evangelischen en het Leger des Heils. De initiatiefnemers hopen, dat in Zwolle de meningen over de kerk en haar optreden naar buiten eens onom wonden worden gezegd. De raad stelde zich opnieuw achter de statuten van het Amerikaanse Bij belgenootschap en zei te willen samen werken met alle groepen, die mee wil len werken aan de taak van dit Bijbel genootschap, namelijk de verdere verspreiding van de Heilige Schrift zon der dogmatische aantekeningen of com mentaar. De woningen pas op, als u over kamers spreekt grenzen aan een overdekte binnenstraat die eruit ziet als een gang, maar de functie heeft van een verkeersruimte. De wagen tjes worden er onder andere gepar keerd. Telkens tien woningen beschikken over een gemeenschappe lijk trefpunt, waartoe ook een keu ken behoort. Iedere woning heeft een eigen terrasje. Op het ogenblik zijn er 24 bewoners: dertien mannen en elf vrouwen. Zij variëren van achttien tot vijf en vijf tig jaar. Sommigen werken in Arn hem en worden met een busje ver voerd, anderen verrichten hun werk zaamheden thuis. Op dit ogenblik zijn verder in aan bouw: de tweede woonfase van ne gentig woningen, die september 1967 gereed komt, woonfase drie, zestig woningen, die december 1967 gereed komt en de werkplaats, die septem ber 1967 moet worden opgeleverd. Over enkele weken start de bouw van het personeelsgebouw en van woonfase vier, dertig woningen. Zoals de plannen nu zijn, hoopt men in de zomer van 1969 geheel gereed te zijn. Deze planning zal kunnen wor den gehandhaafd, indien met name in het jaar 1967 voor de bouwacti viteiten het kritische jaar geen stagnerende invloeden van buitenaf optreden. MARATHON Afgelopen zaterdag was het precies vier jaar geleden, dat Het Dorp een begrip werd door de 23 uur lange televisie- en radio-marathon actie. Mies Bouwman, bijgestaan door reva- lidatie-arts dokter A. Klapwijk, klop te het Nederlandse volk toen vier en twintig miljoen gulden uit de zak. Tn de versierde propvolle directiekeet van de aannemer sprak prof. ir. L. H. de Langen als voorzitter zijn dank uit voor al die werkers van toen en van de vier jaren, die volgde. Mies Bouwman kreeg een zilveren troffel aangeboden. Dokter Klapwijk memoreerde dat het begin zichtbaar en tastbaar is gewor den. Hij haalde in dit verband de tekst aan van de gedenksteen op het terrein van Het Dorp: „Een volk bouwde dit dorp om een begin te maken, waar eerst het einde was". ONGEDULDIG Toch is het Nederlandse volk wel eens ongeduldig geworden en de vraag is eens gesteld, waarom het allemaal zo lang moet duren. Begrijpelijk, omdat men na de indringende actie het idee had. dat direct met de plannen zou worden begonnen. Dat thans het eerste deel in gebruik wordt genomen en in de zomer van 1969 alles gereed moet zijn rechtvaar digt echter de conclusie, dat alles zeer snel wordt gerealiseerd. Di schrijft de directeur, mr. W. P. Bijle- veld in de Dorpskoerier. Men heeft zeven jaar voor de bouw van Het Dorp uitgetrokken. In aan merking genomen, dat Het Dorp geen precedent heeft en dat de ge middelde voorbereidingstijd voor eer ziekenhuis minstens zeven jaar vergt, is dit niet lang. l'at betreft het verkrijgen van de tien miljoen gulden, die men mede door de houwkostenstijging op het ogen blik tekort komt. toonde de heer Bij- leveld zich optimistisch. De gunsti ge verhouding tussen de eigen in vestering en het op te nemen crediet en de tot nu toe gebleken mogelijkhe den tot dekking van de exploitatie kosten met toepassing van de Alge mene Bijstandswet geven aanleiding tot deze conclusie. 'n echt gezinsgeschenk In de stromende regen metselde Mies Bouman de laatste steen in het eerste woongebouw van Het Dorp. Afgelopen zaterdag vier jaar geleden stond ze 23 uur aaneen te pleiten voor dit Dorp. (Van onze kerkredactie) DEN HAAG De Nederlandse Her vormde Kerk heeft thans de beschik king gekregen over de officiële tekst van liet besluit, dat de generale synode van de Nederduitse Gereformeerde kerk in Zuid-Afrika heeft genomen be treffende het Christelijk Instituut. Zo als bekend heeft dit besluit in Neder land ontsteltenis teweeggebracht. De tekst van het synodebesluit, zoals die door het hervormd persbureau is gepubliceerd, luidt in vertaling aldus: Aangezien het Christelijk Instituut! van Zuidelijk Afrika a. een buitenkerkelijke organisatie is; b. concurrerend met de kerk op kerke lijk terrein optreedt: c. pretendeert de taak van de kerk beter te verrichten, dan de kerk zelf doet; d. idereen, die voorgeeft christen te zijn, rooms-katholieken inbegrepen, in één organisatie wil samenbren gen en daardoor onze protestantse belijdenis, volgens de Schrift en zo als uitgedruk in de drie Formulie ren van Enigheid, verloochent en ook in strijd is met het onderteke ningsformulier voor predikanten; e. het bijbelse en beproefde zen- dingsbeleid van de kerk weerstreeft; f. een uiterst bedenkelijk kerkbegrip en opvatting over oecumeniciteit huldigt en beweert, dat de eenheid van de kerk in een eenheid van uiterlijke organisatie gede monstreerd en bevorderd moet wor- g. door zijn optreden en openbare uitspraken het op de Schrift ge gronde kerkelijke gezag onder mijnt en tweedracht in de gemeen ten bevordert; besluit de synode a. om het Christelijk Instituut te ver werpen als een dwaalrichting, die de zuivere leer ondermijnt, de goe- houdt smetteloos zuiver l Buiten blijven, door Helene Nolthenius. Uitgave Em. Queri- do. Amsterdam. Een knap geschreven roman over iemand die in Rome een con gres bezoekt en daardoor bepaald wordt bij vroegere gebeurtenissen. In een etmaal waarin het heden daagse en het vooroorlogse Italië steeds meer door elkaar heenlo pen. reconstrueert de schrijfster het ^rama-van-toen De oplossing die zich aan haar opdringt toont aan dat ze weinig begreoen heeft van de levensperiode die beslis send is geweest voor haar ontwik keling. (144 blz.. 6.90). In deze vaardig verte'de roman behandelt Simenon het thema van de verhouding tussen ouders en kin<teren. De zoon van een tand arts, op de drempel van de volwas senheid, ziet zijn moeder uit een rendez-vous huis komen. Hieraoor geschokt komt hij in conflict met rijp meisje, maar in te eerste olaats met zijn ouders Zijn ver warring wordt groter wanneer zijn vader en moeder ieder afzon derlijk hem voor zich trachten te winner De zoon krijgt hierdoor een andere en scherpere kijk het leven der volwassenen. (168 blz.. 5.90). Eiland op stelten, ooor J. E. Niemeijer. Uitgave J. H. Kok. Kampen. Een panter ontsnapt uit een cir cus. dat juist in het seizoen op het waddeneiland Hoboken-og -oorstel lingen geeft. Aanleiding Jus tot een forse jacht van ei'dnnpewo- ners en toeristen. Onder de laatsten een meisjesdub „op kamp", onder de eerste categorie diverse merkwaardige figuren Niet te vergeten de circusmensen. Verwikkelingen genoeg dus en spanning. Een kolderiek verhaal, waarin wat spot wordt gedreven met vaderlandse toestanden Aardi ge ontspanningslektuur. (137 blz.. 5,90). En Juultje is de urul-J, door S. P. Winter. Uitgave: J. N'. Voor hoeve. Den Haag. Van deze schrijfster verscheen eerder Moeder, waar ben je? Het beleefde al de elfde druk. We ver klappen van dit boek alleen, d; het geen alledaags gegeven is. waarin gezond verstand en de lief de tenslotte eigen belangetjes op zij schuiven. Aanbevolen (188 blz.. 6.90). Een avond leven, door Hans L. Koekoek. Uitgave L. J. Veen. Amsterdam. Na in Een nacht vol liefde en Gedurfde lampions bizar met het bizarre gespeeld te hebben, is Hans L Koekoek overgestapt naar het irreële, met een vleugje reali teit omgeven, verhaal. Zo kwam een bundel tot stand, die wel weer de nodige aftrek zal vinden Met de beste wil van de wereld kun nen we haar niet aanbevelen. (120 blz.. ƒ5.90). Het Gouden Paviljoen, door Yukio Nishima. (Vertaling dr. C. Ouwehand) Uitgave J. M. Meu- Icnhoff, Amsterdam. Zo'n hekel had een 21-jarige Ja panse student aan de mensen om hem heen én aan zichzelf gekre gen. dat hij besloot Het Gouden Paviljoen een eeuwenoud pronkstuk in brand te steken. Japan schrok op (1950) en de stu dent schrok terug van een heldenl dood in de vlammen. Ook een mes én pillen hadden niet de gewenste uitwerking. De student stond te recht. Yukio Mishima onderzocht de processtukken en controleerde vc'e eeeevens Eerst daarna zing hij schrijven En hij deed het uiter mate boeiend nn'oevolen. (bv. als geschenk voor de 5e december) (233 blz f 8.50) N b. dat ambtsdragers en leden zich i loyaliteit tegenover hun kerk het Christelijk Instituut moe onttrekken en onwankelbaar trou^ moeten staan in hun liefde hun eigen kerk als een stichtinj van God door Jezus Christus. Kamper studenten: Chaos rond Eros gaf vertekende kijk op jeugd (Van onze kerkredactie) KAMPEN Een aantal theologisch^" studenten uit Kampen van de Theolo-,(p gische Hogeschool aan de Oudestraal heeft een brief gezonden aan mevrouw dr. F. T. Diemer- Lindeboom, waarin1^ zij zich stellen achter de opvattingen die zij verdedigde op het congres „Cha os rond Eros" van de PSVG. U hebt daar terecht uw veront rusting uitgesproken, zo schrijven studenten, die van mening zijn dat de organisatoren in het forum „geen enigszins werkelijkheidsgetrouwe afspiegeling van onze jongeren hebben bijeengebracht". Zij vervolgen: „Zodoende hebben zij de verdenking op zich geladen slechts een bevestiging te zoeken of van hunjm; particuliere chaos of van hun verteken de kijk op de zogenaamde jeugd tegenwoordig. Beide mogelijkheden ge ven trouwens blijk van dezelfde ver keerde instelling. Verkeerd omdat zij aanpak en ongeïnteresseerdheid ver raadt ten opzichte van datgene wat de jeugd werkelijk wil zijn en voor hetsm overgrote deel is." „Onze, in de goede, bijbelse zin, be houdende moraal blijkt niet interessant genoeg om gehoord te worden", is de dt conclusie van deze Kamper studenten. Delftse kerkeraad tegen oecumenisch huwelijk DELFT De centrale gereformeerde kerkeraad van Delft heeft meegedeeld, dat zijn mening over het aanstaande oecumenische huwelijk n Delft, niet ii geviaagd Ir tegenstelling tot berichten van het A.N.P. als zou hij instemmen met een dergelijk huwelijksvoltrekking tussen het gereformeerde meisje en de rooms-katholieke jongen, meent hij be zwaren te moeten inbrengen. De betrokken wijkkerkeraad heeft zich tegen deze huwelijksbevestiging uit gesproken. Zoals wij gisteren bekend maakten stemt men van rooms-katho lieke zijde wel in. Ds. H. van Gilst overleden TRICHT Gistermiddag is geheel onverwacht overleden ds. H. van Gilst, i predikant van de gereformeerde ge-I meente van Tricht Sinds 1964 diende hij deze gemeente. Hii woonde in Gelder-1 Vqn °i,st was b'Jna 65 jaar- In 1949 iverH hij kandidaat en het I volgende iani werd hij bevestigd inI Elspeet. In 1953 vertrok hii naar Dirks-I land. in 1959 naar Lisse tot hy het j 1 beroep naar Tricht aannam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 2