Nieuwe Leidse Courant mrmaat FONDSPREMIE 0,4 PCT. MEER JAMII* Vier jonge mensen gered Commentaren Honden beten meisje dood Eerste 30 dagen f 10 betalen Reductie voor aantal bejaarden Eigen risico nodig Hongarije wil rode top Portugal uit de UNESCO NCBO: Loonronde 4 pet. „sociaal" Dinsdag 29 november 1966 47ste jaargang Jacleur: Dr. E. Dien CHRISTEUJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 0,93, p. m. 3,97, p. kw. 11,90 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur mBKam Nog wat onwennig en wankel op de poten poseert de pas geboren Sonja voor haar eerste foto. Koe doe-moeder Eefje, blijkbaar min der belangstellend in de fotograaf dan haar dochter, bracht Sonja in Artis te Amsterdam ter wereld. •fe Het Dorp is geopend pa gina Kernmerk Een juiste waardering van het gezag dat is wat Gijsbertus David Hendrik van Woudenberg met zijn pas-opgerichte partij voor Gezagshandhaving hoopt te bereiken. Zie pag. 9. -fe Pers niet wezen lijk door tv be dreigd pagi na Radio TV KITASOESJOE (Japan) Een twee-jarig meisje is gisteren gedood door acht honden die rondzwierven op een bouwterrein in de Japanse stad Ki tasoesjoe. De politie vertelde dat het meisje bij een vijftiental kinderen was die op het bouwterrein speelden toen de honden hen begonnen op te jagen. De andere kinderen zijn er ongedeerd vanaf geko men. Minder koud DE BILT Een noordwestelijke stroming van polaire lucht met enkele regen-, sneeuw- of hagelbuien, houdt niet lang stand, omdat er bij IJsland een nieuwe depressie is aangekomen, die snel in omvang en diepte toe neemt. Verwacht wordt, dat deze in zuidoostelijke richting naar de Noord zee zal koersen, en zijn invloed het komende etmaal over onze omgeving zal uitbreiden. Hierbij zal de wind zuidwestelijk worden, en vooral aan de kust tot krachtig toenemen. Aangezien bij Ierland nog een klei nere depressie voorkomt, die naar de Golf van Biskaje onderweg is, zal de zuidwestelijke wind waarschijnlijk niet veel aanwakkeren. NIEUWE DEPRESSIE DE BILT Veel bewolking met enige regen of enkele buien. Matige, later aan de kust krachtige zuidweste lijke wind. Iets hogere middagtempe- raturen. Minister Veldkamp heeft de knoop doorgehakt en de ziekenfondspremie enigszins verhoogd. Van een stijging van de premie tot 7 pet is niets geko men. Hier staat echter tegenover, dat aan een eigen risico voor ziekenhuis- verpleging niet was te ontkomen. Hier tegen zou men zich aanvullend moeten verzekeren. DEN HAAG De premie voor de verplichte ziekenfondsver zekering voor het jaar 1967 is vastgesteld op 6.2 procent (was 5.8 procent). Dit heeft de minister van sociale zaken en volksgezondheid, dr. G. M. J. Veldkamp gisteren bepaald. Werkgevers en werknemers zullen de premie gezamenlijk dragen. Op 28 oktober jl. adviseerde de kenfondsraad de minister de premie tc bepalen op 7 procent. Het Kabinet meende evenwel, een dusdanige verho ging voor 1967 niet in overweging te kunnen nemen. Hoewel de raad geen heil in de door de minister en staatssecretaris Bartels gesuggereerde mogelijkheden tot een zg. bijbetaling in de zieken fondswet, meende het kabinet, dat in de huidige omstandigheden een der gelijke bijbetaling onontkoombaar is. In verband daarmee wordt nu op kor te termijn een totstandkoming van een algemene maatregel van bestuur bevor derd, waarin zal worden bepaald, dat alle ziekenfondsverzekerden die in een ziekenhuis of daarmede gelijkgestelde inrichtingen per 1 januari 1967 geuu- rende 30 dagen ƒ10 per verpleegda: bijbetalen. PREMIE-REDUCTIE Om te voorkomen dat de laagste in komenscategorieën van bejaardenverze kerden, die ter dekking van dit risico een zg. aanvullende verzekering slui ten, al te zwaar worden belast, zal Monsterfusie in Britse staal LONDEN Drie grote Britse staal bedrijven hebben meegedeeld, dat zij zich zullen verenigen tot de grootste staalgroep in het land en een der grootste in de wereld. Het betreft Dorman Long, South Dur ham en Stewarts and Lloyds, die teza- een kapitaal van ongeveer 311 mil joen pond sterling (ruim 3.1 miljard gulden) hebben. De totale produktie bedraagt meer dan vijf miljoen ton staal per jaar. De minister van energie, Richard Marsh, juichte de fusie toe. Hij zei, dat zij, m afwachting van de nationalisatie van de staalindustrie, een stap is in de richting van de vorming van slechts enkele grote eenheden. BOEDAPEST Evenals Bulgarije heeft Hongarije aangedrongen op een communistische wereldconferentie die beoogt de ideologische geschillen met China tot een oplossing te brengen. De Hongaarse partijleider Kadar zei giste- op de opening van het negende congres van de Hongaarse commu nistische partij dat een wereldconfcrcn- tie niet eindeloos kan worden uit-1 gesteld. NTS herhaalt vanavond regeringsverklaring HILVERSUM De N.T.S. zal van avond op Nederland I van 7.05 tot 7.35 uur in plaats van het journaal voor gehoorgestoorden de uitzending herhalen van de regeringsverklaring van vanmid dag. Morgenavond zendt de N.T.S. een sa menvatting van de Kamerdebatten uit en wel van 7.30 tot 7.55 uur en van 11.15 tot 11.45 uur. Er komt morgenavond bovendien een extra reportage van het optreden van Danny Kaye in Parijs voor de Unicef (kwart voor negen tot kwart over negen). De voetbalwedstrijd NederlandDene marken wordt samengevat tussen vijf elf en kwart over elf. De minister heeft de premie voor de interimwet invaliditeitsrentetrekkers voor 1967 ongewijzigd op 2.4 procent gehandhaafd. Beoogd wordt het voor 1966 en 1967 ontstane tekort te verdelen tussen rijk en bedrijfsleven, op de voet van 1:3. Met het oog hierop zal de schatting! van de per 1 juli a.s. te heffen premie voor de arbeidsongeschiktheids-verze- I kering verhoogd moeten worden van I 3.7 tot 3.9 procent. Ook Z.-Afrika en j Rhodesië PARIJS Portugal, Zuid-Afrika Rhodesië zijn gisteren uit de Unesco gestoten. Voorts zijn deze landen uit gesloten van conferenties of andere ac tiviteiten van de Unesco. De Algemene Vergadering van de Unesco heeft deze maatregelen geno men na een stemming onder de le den-landen. De uitslag van de stem ming was 72 tegen 11 bij 26 onthou dingen. Voor stemden onder meer de V.S., Engeland, Frankrijk en de Afrikaanse landen. Een verzoek van Portugal om het in- ternationale hof van justitie in Den Haag een uitspraak te laten doen over de geldigheid van deze uitsluiting werd verworpen met 60 tegen 38 stemmen bij vier onthoudingen Portugal voerde aan dat elk lid van de VN recht heeft op het lidmaatschap van de Unesco. Kolonialisme en ras senonderscheid waren de voornaamste drijfveer geweest van de uitstoting van de drie landen uit de Unesco. Vierde baby van vijfling overleden PITTSBURGH Het vierde meisje van de vijfling die zaterdag in de Ame rikaanse stad Pittsburgh werd geboren, 's gisteren overleden. De artsen hebben ;oede hoop dat het laatste meisje nog n leven zal blijven. De baby weegt 804 gram en is niet groter dan de hand van een volwassene. De drie andere meisjes overleden zondag. De moeder maakt het (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG De Neder landse Christelijke Bond van Overheidspersoneel staat posi tief tegenover de gedachte van een loonronde van om streeks 4 procent in 1967 met garanties aan de voet en een matiging in de loonstijging aan de top. Dit schrijft de al gemeen secretaris van de NCBO, de heer W. Wieringa, Dit is de nieuwe Zweedse Vig- gen", het grootste project dat de Saab-fabrieken ooit onder han den hebben gehad, gereed voor de eerste vlucht. Aan dit vlieg tuig werkten 1000 technici en 600 arbeiders en het kostte 245 miljoen. chocoladeletters niet duur wel heerlijk AMSTERDAM Beursleden van de vereniging voor de effectenhandel zullen op donderdag 1 december op een vragenformulier hun mening kunnen zeggen over de voorgestelde wijziging van beursuren en over het nieuwe note ringssysteem. Dit werd gisteren beslo ten in een buitengewone ledenvergade ring van de vereniging. De heer Wieringa reageert daar in op ons artikel van vorige week woensdag, waarin werd gemeld dat het kabinet-Zijlstra met de genoem de gedachte speelt om de loonmoei- lijkheden het hoofd te bieden. Ge dacht wordt daarbij aan een zeer redelijke optrekking van het mini mumloon, eventueel aangevuld met hogere kinderbijslagen om de grote re gezinnen tegemoet te komen. Aan de top zou de loonronde van ongeveer 4 procent slechts gelden voor het inkomen tot 20.000. Werknemers, die een inkomen ge nieten dat hoger is, zouden 4 pro cent verhoging krijgen over n: maal 20.000. Spoed De NCBO-secretaris noemt dit een sociale gedachte, die het kabi net wel eens „ingegeven kon zijn door het voorstel van de samenwer kende centrales van overheidsperso- In zijn artikel dringt de heer Wieringa er met klem bij het ka binet op aan spoed te betrachten met het doorhakken van enkele knopen, waaraan het kabi- net-Cals (net) niet was toegeko men, namelijk het tot stand bren gen van de definitieve ziektekos tenverzekering voor ambtenaren per 1 juli 1967 en wijziging van het pensioenpremieverhaal. Taxichauffeur in Berlijn vermoord WEST-BERLIJN Er is weer een taxichauffeur vermoord. Maandag avond werd de man met ingeslagen schedel in zijn auto aangetroffen. Later op de avond reden honderden taxi-chauffeurs in kolonne door de stad ter herdenking van hun collega en uit protest tegen de golf van aanslagen. De politie heeft 3000 mark uitgeloofd voor aanwijzingen die leiden tot de aanhouding van de dader(s). HOOFDAGENT HELD VAN DE DAG Voor het eerst sinds de over stromingen van 4 november scheen in Florence weer de zon en wandelden mensen door dc straten. De winkeltjes op de oude brug over de Arno waren echter nog gesloten wegens de door de overstromingen op gelopen beschadigingen. Soekarno treedt niet op als getuige DJAKARTA President Soekarno zal niet persoonlijk verschijnen op het pro ces tegen de ex-luchtmachtcommandant Omar Dhani. Het proces begint morgen. Dhani zal zich moeten verantwoorden voor zijn rol in de communistische staats greep van vorig jaar oktober. Soekirno zal zich waarschijnlijk beperken tot schriftelijke verklaringen. Verdwenen Utrechtse jongens terecht UTRECHT De vier Utrechtse jon gens, die drie weken geleden plotseling waren verdwenen zijn terecht. De Zwitserse politie heeft zaterdag twee van hen aangehouden en op transport gesteld naar Utrecht. De politie leverde de 18-jarige P. van Koelen en de 17-ja rige W. A. de Winter bij hun ouders af. Hun twee vrienden zijn liftend naar huis gegaan. Vrouw valt uit raam AMSTERDAM Gistermiddag is in Amsterdam de 65-jarige A. D. W. Hem- me-Donker bij het schoonmaken van de ramen uit haar woning op de derde verdieping aan de Ceintuurbaan geval len. Zij overleed bij aankomst in het ziekenhuis. (Van onze correspondent) SITTARD Heel het politiekorps en zo lang zamerhand steeds meer mensen daarbuiten spreken over het moedige optreden van Johan van Leipzig, hoofdagent, die in de nacht van zondag op maandag vier mensen uit een te wa ter geraakte auto wist te redden. Waren hij en drie van zijn collega's er niet geweest, die vier inzitten den waren ongetwijfeld in de Duitse bestelwagen om gekomen. Waarschijnlijk door duis ternis, regen en onbekend heid met de plaatselijke situatie misleid reed de 22- iarige Duitser E. G. uit Aken met drie Nederlandse oassagiers ter hoogte van Keutel de gelijknamige beek in. De wagen vormde een soort stuw in het snel- stromende vieze water, waarin de Staatsmijnen af val lozen. In een oogwenk steeg het water tot borsthoogte in de wagen. De inzittende waren, versuft of gewond, niet in staat zichzelf te bevrijden. Hoofdagent Van Leipsig die snel op de hoogte was, rende naar de fatale plek en sprong on middellijk te water, al gauw geholpen door col lega's. KETTING Een voor een wist hij de mensen eruit te sjorren. Met zijn collega's vormde hij een levende ketting van wrak naar wal. Een jonge vrouw, mejuffrouw L. (22) was er vrij ernstig aan toe. Zij bevindt zich in het zie kenhuis. Het levensgevaar is bij haar nog niet ge weken. De andere drie: de bestuurder, de Nederlandse jongeman S. (21) en zijn meisje R. (20) maken het redelijk wel. Behalve een paar builen hebben de hoofdagent en zijn collega's er tot nu toe geen nadelige gevolgen van overgehouden. Het Dorp "LIET DORP, een geschenk van het Nederlandse volk aan de ge handicapte medemens, is geopend. De voltooiing van dertig woningen heeft de eerste fase afgerond. De aan gepaste woningen vormen een woon- en werkgelegenheid voor hen, die in ccn dergelijke omgeving het geluk kigst zijn. Het Dorp is iets geheel nieuws in ons land. Een voorbeeld is er niet en daarom moet er heel wat pio nierswerk worden verricht. Ook van de bewoners zelf wordt een groot aandeel in het denkwerk verwacht. Dc resultaten zullen straks bij de ver dere houw kunnen worden gebruikt. Onbegrijpelijk is het niet helemaal dat het Nederlandse volk soms ook blijk gaf mee te willen denken. Soms ontaarde dat echter in kritiek. Kritiek, die misschien voortsproot uit een ondergrond van medeleven, „We willen wel eens weten wat er ge beurt?" Hopelijk kunnen dc eerste resultaten bevredigen. Het eerste begin van Het Dorp is dat waard, evenals onze wel gemeende felicitaties. Zaken doen £)E kabinetsformatie in Bonn heeft de verkenningsfase achter de rug. Er moeten nu zaken worden gedaan. Welke partijen met elkaar in zee gaan is echter niet helemaal De socialisten willen wel samenwer ken met de chr. democraten. De vraag is echter: zullen zij Kiesinger als kanselier en Strauss als minister aanvaarden. Mocht dit laatste niet het geval zijn, dan kan niet worden venvacht, dat de CDU-CSU zonder meer de socia listische bezwaren zal accepteren. Na alles wat zich al om Erhard heeft afgespeeld kan de CDU-CSU zich bij na niet meer veroorloven, opnieuw naar een andere kanseliers-kandi daat uit te kijken. Het is bovendien de vraag, of in de fractie van de chr. demoeraten een meerderheid te vinden is voor een andere figuur dan Kiesinger. Dc mogelijkheid van samengaan tus sen chr. democraten en liberalen (FDP) wordt dan weer groter. En de laatsten hebben er belang bij, niet in de oppositiebanken terecht te komen. Vorige week schreven we al, dat een coalitie tussen CDU-CSU en SPD (so cialisten) tot een tweepartijen-stelsel en het verdwijnen van de FDP kan Gevolgen Een Noorse firma heeft een tele foon uit één stuk geïntroduceerd. De draaischijf is vervangen door druktoetsen en de geluidsweer gave kan naar wens hard of zacht worden gezet, terwijl geconver seerd kan worden via het appa raat van een afstand van 1 tot 2 meter (in een stille omgeving over nog grotere afstanden). J^OMT ER toch een coalitie tot stand tussen chr. democraten en socialisten, dan verandert de politie ke situatie in West-Duitsland volko men. Het nieuwe kabinet krijgt dan een enorme meerderheid. De mogelijk heid om projecten aan te pakken, die de laatste jaren moesten blijven lig gen, wordt dan ook groter. De oppositie, die zeventien jaar lang door de socialisten werd gevoerd, kon nauwelijks constructief worden genoemd. Partijbelangen gaven vaak de doorslag. Ook de chr democraten gingen niet vrijuit. Met name sinds onder leiding van Adenauer binnen de CDU-CSU oppositie werd gevoerd tegen persoon en beleid van kanselier Er- hard. Enerzijds zou een „grote coalitie" het voordeel bieden, dat de democra tische partijen weer tot de verbeel ding van dc kiezers gaan spreken, die nu geneigd zijn hun heil bij ex- tremisUsche groeperingen te zoeken. Daar staat tegenover, dat een nor maal functionerende oppositie niet langer zou bestaan. Het is echter dc vraag, of dit blijvend schade berok kent aan parlementaire democratie in de Bondsrepubliek. Worden beide grote partijen het nl. eens over een tweepartijcn-stelsel, dan volgt mettertijd vanzelf een correctie op deze ontwikkeling. Weer Starfighter neergestort BONN Gisteren is de 65ste F104g Starfighter voor de Luftwaffe verloren gegaan. Bij een landingspoging te Buchel, bij de Moezel, schoot het toestel te ver door. De piloot slaagde erin de Starfighter tijdig te verlaten, maar hij werd toch ernstig gewond. Ford-fabriek in beslag genomen CAIRO De Egyptische autoriteiten gelegd OP de Ford-fabriek te Alexandrië wegens het niet betalen van douane-rechten tot een bedrag van 500.000 Egyptische pon den (4.000.000 gulden). Dit is gisteren door het persbureau voor het Midden Oosten bekendgemaakt. Het beslag zal worden opgeheven zo dra de rechten zijn betaald, zo werd gezegd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1