Verzet in SPD-kring tegen grote coalitie' 't is weer tijd voor til Partijraad KYP als was in Schmelzers handen Bowden terug uit Rhodesië Rusland: China stort communistisch blok in een wereldoorlog TILANUS Adolf haakt Von naar Thadden verleden MAANDAG 28 NOVEMBER 1966 Hachelijk |£ONING Hoessein van Jordanië bevindt zich weer in een hache lijke situatie. Dank zij zijn Arabisch Legioen weet hij zich nog te hand haven. Met steun van Syrië en Egypte stuurt de Palestijnse bevrijdingsbe weging openlijk aan op het verjagen van de jonge koning. Deze beweging heeft grote invloed onder de vroegere bewoners van Palestina, die sinds de vestiging van de staat Israël, Jordaniërs zijn. Zij overtreffen in aantal de bevol king van wat voordien Transjordanië heette en blijven verdelging van Israël eisen. Hoessein weigert evenwel voor andere Arabische landen, als Egypte en Syrië, de kastanjes uit het vuur te halen. Hij slaagde er tot voor kort in, de vluchtelingen te weerhouden van aanvallen op Israël, die, hoe dan ook, geleid zouden hebben tot het wegvagen van de (kunstmatige) staat Jordanië. Versneld LJOESSEIN trok profijt uit het Israëlische dreigement, Jordanië te zullen binnenrukken, als de koning ten val wordt gebracht. Met de vergeldingsactie van enkele weken geleden herinnerde Israël aan dit dreigement. Het was toen nl. een publiek geheim, dat gepoogd zou worden van Jordanië een volks republiek te maken. De Israëlische actie heeft de ont wikkelingen versneld. De „bevrij dingsbeweging" wierp haar masker af en eiste Hoesseins aftreden. De jonge vorst, door een zeker fatalisme gedreven, greep onmid dellijk in. Het Arabische Legioen bleef hem trouw. Ook kan hij rekenen op directe militaire steun van koning Feisal van Saoedi-Arabië, die groot belang heeft bij handhaving van de Jor daanse monarchie. Intussen is de toestand verward. Zo is moeilijk te beoordelen, welke be tekenis moet worden gehecht aan de aangekondigde bewapening van de bevolking in de aan Israël grenzende gebieden. LONDEN De Britse minister van gemenebestzaken, Bowden, is vandaag uit Rhodesië in Londen aangekomen. Hij heeft te Salisbury getracht een doorbraak te forceren in de impasse, waarin de betrekkingen tussen Enge land en Rhodesië zijn geraakt na de machtsovername door Ian Smith. Uit niets is gebleken dat het tot een betere verhouding tussen beide lan den is gekomen. Wel heeft premier Smith verklaard dat hij nieuwe voor stellen voor Bowden had, maar hier over werd niet meegedeeld. Ook Bowden sprak over enkele kleine con cessies die Smith had gedaan, dmith zei gisteren voldaan te zijn over 'et gesprek. Hij ontkende dat de on derhandelingen zijn mislukt. bezwaren tegen het feit, dat Kicsinger ambtenaar is geweest by het ministerie van buitenlandse zaken in de tijd Hitler. In Zuid-Hessen, waar de SPD aa: macht is, verklaarde een sociaal-demo cratische districtsleider, dat de coalitie een „grote last" voor zijn party zou zijn. Hij achtte een samengaan met de liberale FDP „moeilijk, maar meer acceptabel" BONN De „grote coalitie" waarover de leiders van de CDU I en de SPD het zaterdag eens zijn geworden hangt op dit moment I nog in de lucht. Het is dus nog lang niet zeker dat de christen- j democraten en de socialisten voor het eerst sinds de stichting van de Bondsrepubliek (in 1949) samen in het regeringskasteel zullen gaan zitten. Er is vooral in socialistische kring groot verzet gerezen tegen dit monsterverbond. De delegaties van CDU en SPD zijn het zaterdagmiddag eens ge worden over de samenwerking. Daarna vergaderden de partij- en fractiebesturen van de socialistische partij. Eerst diep in de nacht stem den zij er ook mee in. Dit akkoord is echter niet gemakkelijk tot stand gekomen. Vele afgevaardigden van de Bondsdagfractie hebben zich krachtig verzet tegen een samen werking met de CDU. Met meerder heid van stemmen gaf zij toch hacr fiat, overigens met het voorbehoud dat een aanvaardbare oplossing zou worden gevonden voor de verde ling van de ministersposten. Over de kandidatuur van Kiesinger voor het bondskanselierschap heeft de SPD-fractie zich nog niet uitge sproken. Zij wil hiermee wachten tot bekend is wie in het nieuwe kabinet zitting zullen nemen. In welingelichte kringen verwacht men, dat SPD-partijvoorzitter Willy Brandt (burgemeester van West-Ber- lijn) minister van buitenlandse za ken wordt en de plaatsvervangende SPD-leider Wehner minister voor za ken betreffende geheel Duitsland. De tegenwoordige minister van buiten landse zaken, Schroder (CDU), zou men de moeilijke portefeuille van de fensie willen aanbieden. PROTESTEN Uit geheel West-Dultsland zijn intussen al protesten binnengekomen op de „grote coalitie". In Baden-Würtemberg, de Zuid- duitse staat waar Kiesinger premier is, heeft de organisatie van SPD-jongeren laten weten, dat enige leden zullen uit treden als wordt samengewerkt met de CDU onder Kiesinger als bondskanselier. Zoals bekend heeft een deel van de SPD Ook een eventueel ministersschap van Strauss (voorzitter van de Christelijk- sociale unie (CSU), de zusterpartij van de CDU. heeft veel verzet opgeroepen. Hij zou zijn gepolst voor Financiën. Ondanks alle tegenkantingen verwacht men in Bonn toch dat de CDU en de SPD samen een regering zullen vormen. Als president Lübke vandaag na een bezoek aan Mexico in Bonn is teruggekeerd, de definitieve beslissing wel eens spoedig kunnen vallen. Lübke staat bekend als een warm voorstander van de „grote coalitie". De liberalen hebben zaterdag nog ge probeerd de SPD over te halen met haar een „mini-coalitie" te vormen. De voor zitter van de FDP. Erich Mende, had nog een lang gesprek met Willy Brandt. Hij verzekerde hem dat alle 49 Bondsdagleden voor Brandt zouden stemmen als deze door zijn partij tot kandidaat voor het kanseliersschap zou worden aangewezen. Het mocht (nog) niet baten. Holyoake wint in Nieuw-Zeeland WELLINGTON De Nationale Partij van premier Holyoake is in Nieuw-Zeeland aan de macht ge bleven. Bij de zaterdag gehouden ver kiezingen behaalde zij met 41 zetels de absolute meerderheid in het uit tachtig zetels bestaande Huis van Afgevaardigden. De Arbeiderspartij won 32 zetels en de Sociale-Krediet-partij één, de eerste welke deze laatstgenoemde partij m het parlement heeft veroverd en wel ten koste van de Nationale Partij die overigens ook één verloor aan de Arbeiderspartij, maar er van deze ook weer één afkaapte zodat zij een netto-verlies van een zetel boekte. In het oude parlement had de nationale partij 45 zetels tegen de Arbeiders partij 35. steek eens een North State op en ontdek hoe goed een sigaret kan smaken W^gfflMÈÊMÏÊÉjÊÈ Luister naar „t Is weer tijd voor North State", met de Dutch Swing College Band oJ.v. Peter Schilperoort vla Radio Veronica - za. 11.15 en 18.45 u, zo. 10.30 en 18.45 U. (Van c parlementsredactie) VOOR WINTER EN ZOMER TEGEN VORST EN ROEST! Neem nü de anti-vries met dubbele functie: Esso Anti-Freeze Coo lant. Beschermt tegen vorst èn roestGa voor veilige koelsysteem service naar een Esso dealer MOSKOU In een scherp hoofdartikel in het partijblad/ Prawda heeft Rusland China er gisteren van beschuldigd het com munistische blok in een wereld oorlog te storten. Tevens wordt verklaard, dat veel Chinezen zelf tegen Mao-tse-Toeng zijn gekant. De aanval wordt gezien als de scherpste sinds meer dan twee jaar. Rusland pleit min of meer voor een grootscheepse internationale actie om China's „harde politiek te overwin nen". De gebeurtenissen in China zijn „zeer ingewikkeld en tegenstrijdig van karakter, maar het is nu al dui delijk, dat de nationalistische, chau vinistische koers van Mao-tse Toeng en de zijnen grote schade berokkenen aan het Chinese volk", zo verklaart de Prawda. In een passage, die volgens waar nemers erop wijst dat Rusland de om verwerping van het huidige bewind in China zou toejuichen, zegt de Praw da: „De belangen van eenheid van al le revolutionaire krachten in de strijd tegen het imperialisme eisen, dat de nationalistische, anti-Russische politiek en de pogingen het Marxisme-l.e- ninisme te verdraaien en te vervan gen door de ideologie en praktijk van het Mao-tse-Toengisme worden over wonnen. Nieuwe campagne De aanval in de Prawda wordt door waarnemers gezien als de in leiding tot een hernieuwde Russi sche campagne om de communisti sche partijen uit de hele wereld bij een te brengen in een internationale conferentie, die China's isolering moet bezegelen. Volgens de Prawda is Peking feite lijk al geïsoleerd. Verder ziet men hierin een bevestiging van berichten uit communistische bron, volgens wel ke de communistische partijleider Brezjnev de Chinees-Russische betrek kingen als onherstelbaar geschaad be schouwt. Brezjnev zou vastbesloten zijn op een definitieve politieke breuk aan te sturen. Betwijfeld wordt of hij het tot een diplomatieke breuk wil laten komen. Van bevoegde zijde is voorts ver nomen, dat de spanning aan de Rus sische grens met China stijgt en dat zich langs de rivier de Amoer eenj reeks incidenten heeft voorgedaan, waarbij in sommige gevallen werd geschoten. De Russen zouden belang rijke versterkingen in het betrokken gebied hebben aangevoerd. Overwinning voor fractie DEN HAAG De partijraadsvergadering van de KVP in 's-Hertogen- bosch heeft zaterdag een duidelijke overwinning voor de katholieke Tweede- Kamerfractie en een persoonlijke triomf voor haar voorzitter drs. W. K. N. Schmelzer opgeleverd. Na afloop van een rede waarin hij het optreden van de fractie in de nacht van 13 op 14 oktober verdedigde, bracht de partijraad drs. Schmelzer staande een langdurige ovatie. Tijdens de daarop volgende discussie klonken weliswaar kritische geluiden (o.a. van KRO-voorzitter mr. Van Doorn en NKV-voorzitter Mertens), maar de lofzang op het fractiebeleid voerde de boventoon. e.d., wilde voorkomen, wees drs. Schmelzer verontwaardigd van de hand. Al die punten staan ook in het KVP-program. „De verantwoordelijk heid voor de wijze waarop deze socia listische aantijgingen die volstrekt in strijd zijn met waarheid en werke lijkheid de onderlinge politieke verhoudingen raken, ligt geheel bij de Partij van de Arbeid", aldus drs. Schmelzer. Wat de oliepolitiek be treft staat de KVP een evenwichtige behartiging van de belangen van ge meenschap en particulier initiatief voor. „Wij mogen de gemeenschapsbe langen niet opofferen aan een socia listisch dogma". De KVP-fractieleider bracht het kabi- net-Cals, en met name ook de voormali ge premier en oud-minister Bogaers, dank voor het vele positieve dat ze in het belang \an land en volk hebben gedaan (applaus). Hij betreurde het standpunt van drs. Bogaers, maar wenste het volledig te respecteren. Wat het program van het de econo- Voor de vergadering waren geen mi nisters of oud-ministers uitgenodigd. De heren Cals en Bogaers zullen tot een volgende gelegenheid moeten wach- >m voor eigen parochie hun bezwa ren tegen liet fractiebeleid toe te lich ten. Het KVP-bestuur had zich op for mele standpunt gesteld, dat ministers of oud-ministers geen deel uitmaken de partijraad en dat het in strijd is met de traditie hen uit te nodigen. Drs. Schmelzer's „rekening en verant woording" opende weinig nieuwe gezichtspunten. Hij zette nog eens uit voerig de visie van de fractie op uitga ven-. en dekkingsplannen van dr. Von deling uiteen en onderstreepte, dat de KVP onwaarachtig zou hebben gehan deld als ze in de bewuste nacht het kabinet-Cals het uitdrukkelijk gevraag- 1?. .uf- u^8r^?r m"®h® omstandigheden zich in on- Het halsstarrig „neen van dr. Vonde- u eewiizied kan de ling meende hij te kunnen verklaren JJ* uit de omstandigheid, dat de be- ff,*1®' "et windsman onder zware druk stond van I if®'®1 i de PvdA-fractie, die onder geen beding 1 ^TooriïL K verdere lastenverzwaring in 1967 voonegae, zei nij wenste. hebben. Wat haar program betreft staat de KVP dichter bij de PvdA dan bij WD en CHU. Spreker betreurde het, dat het partijbestuur besloten had de heren Cals en Bogaers niet voor deze vergadering uit te nodigen. Gefrustreerd NKV-voorzitter Mertens, die zater dag „sans rancune" zijn lidmaatschap van het KVP-bestuur neerlegde, wees erop, dat de kabinetscrisis kwam in een ongunstig sociaal klimaat. Kostba re tijd ging verloren. De oplossing van tal van urgente problemen werd ge frustreerd. Zijn mening dat de begro ting-Vondeling solide was, baseerde de hee Mertens op een gezamenlijke stu die van de drie vakcentrales. Na veel heen- en weergepraat, waar bij de weinige kritici van het fractiebe leid werden weggekeken en soms weg- geklapt, vatte KVP-voorzitter mr. Aal- berse de discussie samen in een slotcon clusie. Hij constateerde, dat de partij raad in het algemeen duidelijk zijn ver trouwen in de Kamerfractie had uit gesproken en de blik nu naar de toe komst wil richten. De KVP zal oprecht ernst maken met de oplossing van de structurele problemen, waarop het pro gram van het kabinet-Cals betrekking (Vervolg van pag. 1) Voorts is de CHJO van mening dat de oorlog in Vietnam een be lemmering is voor de verdere ont spanning tussen de landen van Oost en West-Europa. Desondanks die nen alle overgebleven middelen te worden aangewend om te komen I tot een betere verstandhouding tus sen de volkeren van Oost- en West- Europa. Daartoe dient een meer flexibele politiek ten aanzien van Oost-Euro pa te worden gevoerd, waarbij de volgende middelen kunnen worden aangewend: uitbreiding van cultu rele en handelsbetrekkingen, op stelling van uitwisselingsprogram ma's, de erkenning van de Oder/ Neisse-grens en de bevordering van de contacten tuss ende landen van de NAVO en het Warsdhau-Pact. Generaal gepakt in Ethiopië t^^ABEBA Brigade-generaal laaesse Birroe. de plaatsvervangende be velhebber van het Ethiopische terrioriale leger, is aangehouden in verband met een actie tegen de regering in Addis Abeba, zo delen politiekringen in de Ethiopische hoofdstad mee. Hij zou zich enige tijd schuil hebben gehouden. In 1960 had de generaal als kolonel :n belangrijk aandeel in het verijdelen in een komplot tegen keizer Haile Se lassie. die hem uit erkentelijkheid be vorderde tot zijn huidige status. ling dat de KVP het kabinet-Cals heeft laten vallen omdat ze uitvoe ring van de „socialistische" punten in het regeringsprogram, zoals de re geling van de grondpolitiek, de specu- .atiewinstbelating, de olieconcessies Carola Burgerhout (18) is waarschijnlijk de jongste ontdek kingsreizigster ter wereld. Na twee maanden zwerven door Pakistan, In- ze eigenhandig slachtte houtvuur roosterde. Nu is Carola zo dere dingen. Bijvoorbeeld, dat het dia, Kashmir en Nepal is ze thuis blond als een Nederlands meisje onbeschaamd voor een vrouw is zo teruggekeerd in Den Haag met een maar zijn kan. Wat men dient te maar middenin een autobus te gaan weten om te begrijpen hoe haar zitten, verschijning daar opzien baarde. ,Dit is mijn ana lyse van de economische situatie. U ikunt deze pil slikken of niet. Ik heb De veronderstelling van dr. Vonde- geen andere". Het uitstel is geen pretti ge zaak. zeker niet voor de zelfstandi gen, maar ook zij zijn gebaat bij de sanering van de economie die het kabi net-Zijlstra met deze maatregel wil bereiken. De belangrijkste opponent tegen het fractiebeleid was KRO-voorzitter mr. Van Doorn, één van de vier KVP-parle- mentariërs die destijds tegen de mo- tie-Schmelzer hebben gestemd. „We de den dat omdat we geen alternatief voor het kabinet-Cals zagen. De loop der gebeurtenissen heeft ons in het ge lijk gesteld. Het had immers maar weinig gescheeld of ook prof. Zijlstra had het laten afweten. Dan had het kabi net-Cals moeten terugkomen, had de KVP in een onmogelijke positie geze ten en een figuur van hier tot ginder geslagen" Mr. Van Doorn herinnerde eraan, dat volgens economen van naam, zoals de heren Veldkamp en Bo gaers, de dekking van de begro ting-Vondeling volstrekt verantwoord schat dia's. In de ervaringen, verhalen De reiservaringen leerden haar a De vrouwen behoren met de gei- kwam het Het gebeurde dan ook menigmaal ten en kippen op de achterbank! plan tot stand. Jan Boon, cineast en dat de bevolking Himalayabeklimmer bereidde een lach uitbarstte nieuwe expeditie naar het verre verscheen: zo iet; oosten voor. Hij zocht een hulp en nooit gezien! Carola greep deze kans aan. Alge meen assistente bij het foto- en film werk, organisatrice bij verkeerspro blemen en alles wat er verder maar te doen kon zijn. De tocht begon in Karatsji met als eerste reisdoel Kashmir Maar Kashmir is militair gebied en al spoedig bleek, dat dagen en weken met wachten op een visu verstrijken. Dus trok het tweetal naar Rawalpindi in het noorden de tijd nuttig te gebruiken. Dan met het visum naar Gilgil van de Karakoerem dan enigszins de Jongste daverende Geen reis ging overigens volgens ergens het schema. Wachten op bussen en en nog treinen en vechten voor een plaats waren aan de orde van de dag. Onvergetelijk is haar bezoek aan de Dalai Lama in zijn bungalow, bewaakt door talloze wachtposten. Ze werd uitgenodigd het bidden met de hoge priesters in hun gele feest gewaden bij te wonen, waarvan ze prachtige opnamen heeft gemaakt. Het aanvankelijk moeilijke gesprek via een tolk werd plotseling bleek te verstaan en verder met een paar woorden, handen en voeten de - - _r-- conversatie geopend had, brak alras S®animeerd verder in het Engels ge- tvupptnl unprrt tnpn e>r enralrp viae van /)o dan tikte iemand haar de voet eens voorzichtig op haar arm, of vandaar trok eens proberend aan haar blon- naar een geïsoleerd volk bij Ka- de haar. Ze werd dan helemaal voerd, toen er sprake was Nederlandse bollen! De vrolijkste ervaring was de ont moeting met de Mount Everest- veroveraars sherpa Tencing en Goumbu, de laatste schonk haar een de vriendschap Ghurka mes. Haar vreselijkste ervaring: het firistan, wat een woestijntocht per „echt" bevonden i jeep betekende. was gesloten. Vol lof is ze over de Een kleinigheid vergeleken bij het vrouwen, die haar op alle mogelijke verblijf in Calcutta, waar op straten en stoepen de mensen uitgeput la gen. Te hongeren of te sterven? Ze hotel gaat verblijf zelf. Men had namelijk ge- manieren hielpen. De uit Nederland zegd, dat mondvoorraad meenemen meegenomen kleren bleken name- echt niet nodig was, maar eenmaal lijk helemaal niet aan de eisen van weet het niet. „En in aangekomen bleek proviand inslaan het klimaat te voldoen en al gauw het leven dan normaal verder, ter totaal onmogelijk. Dus liep Carola liep ze daarom rond in de wijde wijl daar buiten die ellende is", zegt elke dag nijver druiven te plukken broek met de tuniek, die door vlug- ze huiverend. Hij vreesde, dat de kabinetscrisis een ernstige en langdurige verwijdering tussen de twee grootste politieke groe peringen in den lande tot gevolg zal AKTUEEL (Van een onzer redacteuren) A DOLF VAN THADDEN, veelbe- sproken leider van de neo-nazis- tische NPD (Nationaal-democrati- sche partij van Duitsland) is een van de vele ontheemden, die West-Duits- land telt. Hij komt uit Pommeren, dat sinds het eind van de tweede wereld oorlog bij Polen werd gevoegd. Voor een deel verklaart dit reeds zijn fel nationalistische optreden. Zijn Pruisische voorouders waren be- hli»"» "i? de Bismarcks en speelden een belangryke rol m de Duitse politiek. Een halfbroeder van de NPD-leider is de vroe gere president van de Evangelische Kir- chentag, Remold von Thadden-Trieglaff Deze is 30 jaar ouder dan de 45-jarige Adolf. Een andere bijzonderheid is, dat Adolfs halfzuster Elizabeth in 1944 door de nazi s werd vermoord. Von Thadden maakte bijna alle veldslagen in de tweede wereldoorlog mee en liep vaak zware ver wondingen op. Adolf yon Thadden, Mosley en Thiriard (van links naar rechts) bij een herdenking voor het Waterloo-monument. Beraad CHU-lijst on 17 december DEN HAAG Het dagelijks bestuur van de CHU heeft in verband met de vervroegde verkiezingen de groepsver gaderingen, waarop de kandidatenlijsten zullen worden vastgesteld, bepaald voor het gehele land op zaterdag 17 december. Op 3 december vergadert het hoofdbe stuur voor de vaststelling van de groslijst en de advleslyst. Voor Zuid-Holland wordt de groeps vergadering voor de Kamerkringen Dor drecht, Den Haag, Leiden en Rotterdam op 17 december gehouden in het Groot handelsgebouw te Rotterdam. De dagelijkse besturen van deze Gearresteerd Na de oorlog arresteerde de Poolse politie j-^öbeerde zijn moeder uit Pom- w«"ei k°k'ïden necrle«8e£ b11 d® "«'or®" "'riog 19M Sn'!! gevo!(7van anti^emietisehe Twee jaar later werd Von Thadden voorzitter van de partij. Zijn nationalistische denkbeelden Voorzitter NIMl lanceerde hu in Hf>t na rtii.rv n>„:„uf.> ini* lanceerde hij in het partij-orgaan „Reichsruf", dat later denaam „Deutsche Nachrichten" kreeg. Ook in de zgn. partijloze KamerkringeTi kwamen vrijdaglï. bifii T DRP EytóMtó rS3! S7e «T d* D. van der Kwaak (voorzitter). Wm. C. nJwmv S;-. DevoiKing. de Kruyf (vice-voorzitter), ir. J. van den De NPD-leidmg wil niet riskeren, dat de partij wordt verboden. Vandaar Ende (secretaris). F. Goudzwaard (tweede dat Z1J krachtig ontkent, een voortzetting te zijn van Hitlers NSDAP Om R. C. de Bruijn (penning- zovfe' mo£enik aanhang te krijgen denkt zij er echter niet aan, zich van secretaris) meester). Na ontvangst van de groslijst met het advies van het hoofdbestuur dienen de kiesverenigingen in de week van 12 tot 17 december te vergaderen over de kan- I didaatstelling en de aanwijzing van af gevaardigden naar de groepsvergadering. de gebeurtenissen in de nazi-periode te distantiëren" Veelzeggend is voorts, dal Von Thadden in 1962 In Venetle met de Britse fascist Mosley, de Belg Jean Thiriart en enkele Italianen een overeenkomst tekende voor samenwerking in Europees verband. Thiriart is leider van de Europese als fascistisch beschouwde beweging Jeune Europe Later liet Von Thadden deze beweging in de steek.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 5