Weekagenda Commentaar Ds. Hemmes deed intrede als ziekenhuispredikant Watergebrek in Zoeterwoude en anderhalve ton schade LZC stort in slotfase tegen sterk ESC A in verlanglijstje op voor de formateur van 1967 rEWE LEIDSE COURANT MAANDAG 28 NOVEMBER 1966 Maandag (28 november) ttionsweg 35, 8 uur: kynologenver. fieuw-Muiverva, Vrouwen steeg 8 uur leling Leiden Expogé, causerie over iurschoon, met kleurendia's. reestraat 19, 7 tot 8 uur: spreek- Chr. Emigratiecentrale. itadlhuis, 7 tot 8 uur: zitting Bouw- Ned. Gemeenten. L Koningskerk, 8 uur: afdeling ird Christenvrouwenhond, huishoude- e vergadering. facobazaal Den Burcht, 8 uur: K. en 'ilmclub 16. [useum Oudheden, 8 uur: lezing dr. C. Braat over „Symbolen uit de I fïkistorie." "SljStadsgehoorzaal, 8 uur: Residentie- Orkest met Ned. Madrigaalkoor. DEN HAAG Schouwburg, 8.15 uur ntntrum met „Angst en ellende van t Derde Rijk." DEN HAAG Diligentia, 8.15 uur: okfluitist Frans Brüggen. Woensdag (30 november). Trouwkamer stadhuis, 4 tot 6 uur: reekuur sociaal raadsvrouw, lit inhouwburg, 8 uur: K. en O.-toneel, iaterieater met „Saint Joan." ■wij-Juridisch Studiecentrum Gravensteen, ïge- uur: K. en O., instructie-avond over eentodern Frans taalonderwijs met audio t li-lsuele middelen. Zuiderkerk, 8 uur: evangeliste Cor- ten Boom vertelt over haar erva- DEN HAAG Diliigentia, 2 uur: rena met „De kleine en grote ko- ng" (voor jong en oud). DEN HAAG Schouwburg, 8.15 uur ieuw Rott. Toneel met „Madame rden rincesse." SCHEVENINGEN Kurzaal. 8.15 Residentie-Orkest, met mezzo-so- Sphia van Santé. Donderdag (1 december). ,n Schouwburg, 8 uur: K en O.-toneel, Theater met „Saint Joam" DEN HAAG Diliigentia,- 8.15 uur: ïrahms-Schumann-avond door pianist Aetlef Kraus. stal.i Breestraat 19, 8 uur: spreekbeurt ,oe8 vangelist Van der Schans en Van Eijk verGemeente onder 't Kruis), 'ulo Vrijdag (2 december). .are!Zaal Koningskerk (Noord), 7.30 het plbeurs voor verzamelaars. exe Rapenburg 10: jeugdontmoetingscen- jijn rum Rehoboth, tienersoc. 't Venster, rie_ jinterklaas-instuif, medewerking ïlijk m,: :ig als l DEN HAAG Schouwburg, 8.15 uur de laagsche Comedie met „Voorjaarsont- de- faken." ne- DEN HAAG Johanneskapel, Bos- „zo K>omstraat 7, 8.15 uur: programma dat ten kamermuziek. ïen Zaterdag (3 december) )n~ Breestraat 19: jongerensoc. Boeme- fing, 1001 Nacht met Sinterklas. L.H.J.-gebouw Levendal 101, 8 uur: ®r~ |erv jongerensoc. St Frederik-feest. ^teI Rapenburg 10: jeugdontmoetingscen- ;rP him Rehoboth, jongerensoc 's Roefje 'en jepernotenbal, medewerking van The ■ro lDEN HAAG Schouwburg, 3.15 uui laagsche Comedie met „Voorjaarsont- SCHEVENINGEN - Kurzaal. 81E lur: Residentie-Orkest met sopraan Ha- Ina Lulomska. n_ Zondag (4 december), ke Rapenburg 10: jeugd ontmoetingscen- n Rehoboth, 's middags discomid- voor iedereen (Bach in originele moderne versie), voor iedereen Sinterklaasmarkt Waarggebouw: Sinterklaasmarkt. van iaandag 28 nov. 4.15 uur tot en met iaandag 5 dec. 4 u., elke dag van 9 u. morgens tot 9 u. 's avonds. Films Camera (zaterdag i.m. woensdag 2.30 en 9.15 uur): Het huis der duizend twelen (18 jaar). Lido (2.30. 7 en 9.15 uur). De tijger "J met dynamiet (18 jaar) Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): De gerdar- te in New York (a.i.). Rex (2.30. 7 en 9.15 uur): Raspoetin Ie waanzinnige monnik (18 jaar). Studio (2.30 7 en 9.15 uur) Ik - eea rouw (18 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.1b uur). Het ver- oren commando (18 jaar). Welke apotheek? Geopend voor spoedeisende gevallen: potheek Herdingh Blanken, Hoge- 'oerd 171, tel. 20502. Tentoonstellingen De Lakenhal: tentoonstelling Franse rafiek uit de 19de eeuw. van 23 nov ot 12 dec dagelijks van 10 tot 4 u.. ondags van 1 tot 4 uur Galene Walenkamp. Nieuwsteeg 11: entoonstelling werken van Ao Dekkers december. )e Ruil Janvossensteeg 59: tentoonstel- poppen van Car la Klein, van 7 en met 7 dec van 10 tot 8.30 iur behalve «at en zondag WASSENAAR kunstzaal Heuff, Hof- aan 7: tentoonstelling van aquarellen 'an Joop Dam en keramiek van Geert khreuder, van zat 26 nov. tot en met 5 dec., maandag tot en met zat. van 5 u., ook dinsdagavond 8 tot 10 ondags gesloten. O ja even naar PRONONCE voor 'n warme DUSTER Opvolger van ds. De Wit LUIDEN In een matig bezette Pieterskerk deed ds. H. W. Hemmes (53), aan de Hervormde Gemeente van Leiden verbonden als predikant voor bijzondere werkzaamheden, gisteravond zijn intrede als predikant voor het Diaconessenhuis. Tevoren werd hij bevestigd door zijn voorganger als zodanig, ds. J. de Wit, die als tekst had gekozen Marcus 6 37. Ds. De Wit wees in zyn bevestigingspreek op de taak van de Diacones- senhuispredikant: de vorming van patiënten en leerlingverpleegsters. Het gaat immers in het Diaconessenhuis niet alleen om het verlenen van me dische en verpleegkundige hulp. De macht van het wonder is ook in dit iverk belangrijker dan de mogelijkheden van de optelsom. Voordat hij aan zijn intreepreek be gon, richtte ds. Hemmes zich tot de ge nodigden onder wie afgevaardigden van: het gemeentebestuur, het bestuur van het Diaconessenhuis, de centrale kerkeraad en de ring van predikanten. Hij vond het prettig dat ds. De Witt in Leiden blijft wonen zodat hij nog kan profiteren van diens ervaringen. Huivering Ds. Hemmes preek- naar aanleiding van Johannes 1 18 („Niemand heeft ooit God gezien; de enig geboren zoon, die aan de boezem des Vaders is, die heeft Hem doen kennen"). Spreken is bij uitstek de taak van de pre dikant; spreken na mens, van en over God. Deze korte taakomschrijving roept een menigte vragen op, die ge bundeld kunnen worden tot de kern vraag: is spreken over God een men selijke mogelijkheid? Wij dominees zijn geen Jesaja's of Jeremia's, maar er is wel overeen- Chr. Geref. Kerk beroept ds. H. Biesina LEIDEN De Chr. Geref. Kerk heeft in de vacature-prof. dr. W. H. Velerna een beroep uitgebracht op ds. H. Biesma te Stadskanaal. Ds. Biesma is 30 jaar en werd in 1961 predikant te Stadskanaal. Bromfietser slipt op natte wegdek LEIDEN Op de Staatsspoorbrug op de Haagweg is zondagmiddag om tien over drie een 48-jarige man uit Voorschoten met zijn bromfiets op het natte wegdek geslipt. Hij kreeg een hersenschudding, een scheurtje in zijn schedel en een gebroken linkersleu telbeen. De EHD bracht hem naar het Aca demisch Ziekenhuis. V erkeersopstopping door lekke busband LEIDEN Een lekke band van bus veroorzaakte zaterdagmiddag tien over twee op de Botermarkt een verkeersopstopping, doordat een helft van de rijbaan werd versperd, duurde tot ongeveer vier uur, eer de monteurs waren gekomen om de band te maken. Hierdoor kwam het dat de opstopping zich uitbreidde tot Kore- vaarstraat en Breestraat. Bandrecorder uit school gestolen LEIDEN Tussen 25 en 27 novem ber is ingebroken in de Kon. Wilhel- minaschool aan de Sumatrastraat. De daders kwamen binnen, nadat zij ruit uit de achterdeur hadden verwij derd. Zij doorzochten alle kasten en bureauladen. Ontvreemd is een licht grijze bandrecorder met bijbehorende band ter waarde van f 400. Gemeente-ambtenaren in Leiden bijeen LEIDEN De afdeling Zuid-Hol land van de Ned. Bond van Gemeente ambtenaren herdacht zaterdag in Lei den het 75-jarig bestaan. Het program ma vermeldde onder meer een cabaret voorstelling, een diner en een ont vangst in de Burgerzaal van het stad- Burgemeester Van der Willigen sprak de gasten toe. Hij zei dat het mede aan de bond is te danken, dat bij de gemeenten nu behoorlijke ar beidsvoorwaarden gelden en dat de lonen van de gemeentelijke werkne- nu „trendmatig" die van het be drijfsleven volgen. De burgemeester adviseerde zijn gasten studiedager voor het kader te gaan houden op het gebied van efficiency en coördinatie. Een Leidse ervaring op dit gebied was zeer gunstig. Daarnaast zullen de oude opleidin gen op een breder vlak moeten worden geplaatst. Mr. Van der Willigen zei goede hoop te hebben, dat op 1 sep tember 1967 de bestuursschool Zuid- Holland kan starten. De provincie Zuid-Holland was tot nu toe een ach tergebleven gebied op dit terrein Clir.-Stuclentenraad Leiden LEIDEN Het dagelijks bestuur van de Christen-Studentenraad is voor 1966-1967 als volgt samengesteld: C. Flinterman, praeses; mej. A. M. G Bar tel. Salomonssteeg 8, tel. 33359, ab-ac- tis I; G. J. P. Ruijs, vice-praeses; H. W. Goeman, quaestor; mej. M. E. van der Meulen, ab-actis H. stemming en wel deze, dat de huive ring, de schrik, die zij hebben gekend ook ons niet vreemd mag zijn, aldus vervolgde ds. Hemmes zijn preek. Het gevaar is echter groot, dat na zoveel jaar routine er van de huivering niets meer overblijft. Wie zyn wij, dat wij als zondige mensen kunnen spreken over God? Over God, die zijn eigen vrije weg gaat; wiens gedachten niet onze ge dachten zijn. Jezus heeft ons God ech ter doen kennen doordat Hij in onze plaats afdaalde in de allerdiepste duis ternis. Dit is God kennen: dat wij ons vastgehouden weten door die Ene: dat ij ons geborgen weten. Dan mogen wij er zeker van zyn, it er geen diepte zo diep of geen duisternis zo duister is, of Hij is daar. Midden in de benauwende sdhuld en de schrijnende dissonanten mogen wij het gelaat van Jezus zien. Van Hem, die aan onze sahuld ten onder is ge gaan opdat wij vrijspraak zouden vin den. God kennen, is leven uit deze vreugdevolle wetenschap. Donderdagavond 8 december om 8 uur wordt ds. Hemmes tijdens een bijeenkomst in de kapel geïnstalleerd als predikant van het Diaconessenhuis. ROBGOUDZWAARD BIJ FOLK BEAT 14 LEIDEN De Leidse Jazz Society Folk Beat 14, die dit seizoen aan haar tweede jaar bezig is, houdt zich ook nu nog steeds stipt aan de driewekelijkse concerten in de hockeykantine van het sportpark Roomburg. Zaterdagavond was een kwartet onder leiding van pianist Rob Goudzwaard te gast. Het is ondanks de grote belangstelling niet één van de best avonden gewor den. Rob Goudswaard (piano), Eric Bakker (trompet), Jacques Kingma (drums), Rob Rodenburg (bas) en Cees Jongerius (vibrafoon) wisselden namelijk sterke met uiterst zwakke nummers af. Na afloop waren e (gebruikelijke) jamsessions. Leidse oratie in Utrecht UTRECHT Prof. dr. W. A. de Voogd van der Straaten uit Leiden heeft vanmiddag in het groot-audito rium van de rijksuniversiteit zijn inau gurele rede uitgesproken, getiteld „De zaak van de kern en de kern van de zaak" (bespiegelingen over de reik wijdte van de moleculaire biologie in engere zin). Prof. De Voogd van der Straaten werd eerder benoemd tot gewoon hoog leraar in de faculteit der diergenees kunde om onderwijs te geven in de cytologie, histologie en microscopische anatomie. In zijn oratie werd nagegaan in hoe verre de huidige moleculaire biologie licht kan werpen op het mechanisme en de regulatie van de celdifferentiatie in weefsels. TELEFUNKEN Perfecte opname en sublieme ^J3iweergave. Met TELEFUNKEN Magnetophon. bandrecorders Puzzelprominenten ber zijn: le prijs f5: P. v. d. Gugten Buitensluisstraat 67, Katwijk aan Zee; 2e prijs f2,50: K. C. Eldering. Anemonenstraat 17, Rijnsburg. 3e prijs f2,50: A. C. de Vries- de Lugt, Drieplassenweg 14, Kat wijk aan Zee. De prijswinnaars van de puzzei in ons zondagsblad van 12 novem- prijs: f5: G. Zandbergen, Burg. Hermansstraat 27, Rijns- 2e prijs, f 2,50: mevrouw. H. Lens-Singerling, P. J. Blokstraat 31, Leiden; 3e prijs, f2,50: mevrouw W. P Schouten, Kerkstraat 90, Oude Wetering. De prijswinnaars van de puzzel in ons zondagsblad van 19 novem ber zijn: le prijs, fb: Alex Looijen. Hoge Rijndijk 117, Leiden; 2e prijs, f2,50: W. Wientjes, Pr. Bernhardlaan 67, Voorschoten; 3e prijs, f 2,50: G. C. Bos. Heren gracht 90, Leiden. gentlemen prefer ZOETERWOUDE Dat er niet voor niets B-wegen zijn, bleek za terdagmiddag toen een oplegger, die een 35 ton wegende graafmachine van de Gasunie vervoerde, op de Ommedijkseweg verzakte. Bij po gingen de oplegger met zijn zware last weer op de weg te krijgen, gleed de graafmachine het water in. De waterleiding werd over een af stand van ongeveer dertig meter stukgereten, terwijl ook de elektri citeitskabel werd beschadigd. Zoeterwoude-dorp en de buurt schappen Weipoort en Gelderwoude kwamen hierdoor tot zondagavond zonder water te zitten. Gisteravond kwam er weer water uit de kraan maar tot nader order moet dit wel worden gekookt voor gebruik. De schade wordt op anderhalve ton ge raamd. Met een tankwagen werden de getroffen bewoners gisteren van water voorzien. Foto N. van der Horst Leidenaars verspelen in Overdekte met 4-7 hun ongeslagen status (Van onze waterpolomedewerkster) LEIDEN LZC is zyn ongeslagen status kwijt. De Leidenaars, die in de eerste drie wedstrijden van de centrale wintercompetitie van de Konink lijke Nederlandse Zwembond zonder verlies waren gebleven, verloren zaterdagavond in de Leidse Overdekte met 57 van het Arnhemse ESCA. ,Die jongens speelden gewoon i beter. Er was weinig tegen te doen". LZC-coach Joop van der Reyden de eerste nederlaag van zijn ploeg nuchter op. „Jammer, maar ja Maar de eerlijke mening van de LZC-coach ten spijt, de Leidenaars hebben nog kansen op de zege gehad. Niet alleen kwamen zij direct na het beginsignaal van arbiter Van der Velde met 20 voor te staan, maar ook hiel den zij tot en met de derde periode uitstekend stand. ESCA, dat na een zwakke start twee monsteroverwinningen had geboekt van 114 en 124, leidde bij het begin van de laatste speeltijd slechts met 34. In die vierde en laatste periode stortte de LZC-ploeg echter ineen. Het werd via 45 zelfs 47. Roelofs gaf in de laatste secon den de eindstand nog een wat beter aanzien. Scoreverloop Het scoreverloop luidt: eerste perio de: Schoof 10 en 20, Bongers 21, Van Vuuren 22; tweede periode: Kuyper (LZC), Wammers (ESCA) en Koedoder (LZC) water uit, Roelofs 32. Bus 33; derde periode: Wam mers 35, Bus (ESCA) water uit. Parrel 45, Gieben 46, Bongers 47, Timmermans (LZC) en Wam mers (ESCA) water uit, Roelofs 57. LEIDEN In het venduhuis der no tarissen werden de navolgendepercelen geveild: Herenhuis Witte Singel 40 op f 37.500 door L. Zitman q.q. Woonhuis Spieghelstraat 13 op f 20.600 door S. Pas- ma q.q. Herenhuis Cobetstraat 49a op f 58.500 door v. d. Drift q.q. Woonhuis Zuid singel 26 op f 5.600 door de heer v. d. Mooren q.q. Woonhuis Lange Raamsteeg 55 od f 4.110 door de heer Goddijn q.q. Been gebroken bij voet ba lwedstrijd LEIDEN Tijdens de wedstrijd VNL tegen Meerburg gistermiddag op een veld aan de Boshuizerkade kwam de 20-jarige speler N. Zwetsloot uit Zoeterwoude om tien voor half vijf in botsing met de keeper van \h»JL. Hij brak zijn linker onderbeen en moest naar een ziekenhuis worden gebracht. LEIDEN Een 19-jarige Amster dammer liep ernstig hoofdletsel op, toen hij vrijdagmiddag om tien over half een plotseling de Steenstraat over stak, vlak voor een bestelauto. De auto kon hem niet meer ontwijken en reed hem tegen het wegdek. Hij moest in een ziekenhuis worden opgenomen. Weekeinde in Noordw.hout Leidse studenten stellen LEIDEN Een groep van omstreeks 60 protestantse en r.-katholieke studenten van de Leidse universiteit heeft zich tijdens een conferentie in Noordivijkerhout afgelopen vrijdag en zaterdag beziggehouden met het op stellen van een verlanglijstje voor de kabinetsformateur die na de verkie zingen van februari 1967 zal optreden. Dit deed men aan de hand van een indrukwekkend betoog van dr. H. M. de Lange van de universiteit van Utrecht, schrijver van het boek „De gestalte van een verantwoordelijke maatschappip. Dr. De Lange is voorzitter van de commissie sociale zaken van de Oecumenische Raad, die aan de komende kabinetsformateur advies zal uitbrengen. De heer De Lange ging uit van door de Wereldraad van Kerken ge formuleerde begrip van de „responsible society": de samenleving waarin iedere mens bereid moet zijn verantwoordelijk heid te dragen en verantwoordelijkheid af te leggen. Dè politieke noodzakelijk heden in de komende vier jaren in Nederland zijn volgens dr. De Lange: 1. sociale zekerheid, volledige werk gelegenheid en het bestemmen van de economische groei voor de bestrijding m de armoede; 2 vermindering van de ongelijkheid a. door het invoeren van een max.- inkomen van rond 85.000 gulden (het huidige salaris van een minister), door herziening van de ondernemings structuur en door vorming van vol enen: voorts moet het vormings onderwijs voor werkende jeugd van 15 tot 20 jaar wettelijk worden geregeld; een grootscheepse aanpak van de ontwikkelingshulp. Dit is volgens dr. De Lange het belangrijkste punt De be dreiging van de wereldvrede ligt niet meer in de verhouding OostWest. i in de verhouding NoordZuid. Op de kortst mogelijke termijn moet het ontwikkelingshulp te besteden percen tage van ons nationale Inkomen groeien tot 2 pet. Luns moei heengaan De groep studenten was haast unaniem van mening, dat ontwikkelingshulp het belangrijkste vraagstuk is. Dan zal de regering ook de consequenties moeten trekken door dat punt dc hoogste prioriteit te geven. Een essentiële waarde voor de verbetering va verhouding NoordZuid achtte een gedegen vorming en voorlichting over het ontwikkelingsvraagstuk door de communicatiemedia, het onderwijs, cursussen voor de jeugd en volwassenen en door de kerken. Nederland zal In de wereld krachtige pressie moeten uitoefenen ook andere landen tot veel groter minder egoïstische geïnspireerde bij dragen aan de ontwikkelingshulp te be wegen. Nederland zal daarom tegenover het buitenland een eigen gezicht moeten krijgen. Daar dit van de huidige minis ter yan Buitenlandse Zaken niet te verwachten is, zal hij moeten heen gaan. Dit weekeinde dat werd. georgani seerd door de gezamenlijke studenten- pastores( vier protestantse en twee rooms-katholieke), zal eind januari vervolg krijgen, wanneer ds. A. H. den Heuvel van de Wereldraad van Kerken komt spreken. Gevonden voorwerpen LEIDEN Gevonden voorwerpen in de maand oktober 1966: damesparaplu, damesportefeuille, bankbiljetten, dames polshorloge, damesportemonnaie, arm band, sleutels, dameshandschoenen, he renhandschoenen, kinderschoentjes, vul pen, herenparaplu, rijwieltas, schooltas, boardplaten, autostep, bromfietsgereed schap, damesring, regenjack, studieboek, sigarettenaansteker, schortje, tas met vis- gerei; grammofoonplaten, diploma ten tas, legertas. parkiet, wandelwagentje, sport schoenen, hijskraan (speelgoed»,heren - bril, judopak, kinderjaek, rol plastic, tas met sportkleding, benzinekan, autocon tactsleutels jongenstrui. badhanddoek, onderbroekje, kinderhandtasje, badtas,' trapleertje, kinderbril, werkjassen, sleep kabel, bouwtekeningen, ketting, winter jas, japon, herenportemonnaie, horloge ketting, herenpantalon, motorbril. Terug te ontvangen en inlichtingen te verkrijgen aan het bureau van gevonden voorwerpen, Nieuwsteeg 8, ingang poort, op woensdagmiddag tussen twee en vijf LEIDEN In een onbewoonbaar verklaard pand aan de Caeciliastraat is zaterdagavond om tien over acht een brandje ontstaan in een hoop afvalstof fen. De brandweer had het brandje, dat vermoedelijk was aangestoken vrij snel geblust. Handhaven TJET provinciale bestuur heeft B. -*-•* en VV. van Leiden de vraag ge steld of Leiden de veemarkt, als men niet tot een financieel verantwoorde exploitatie van de te bouwen vee markt-sporthal kan komen, wel zou moeten handhaven. Ged. Staten heb ben voornamelijk bezwaar tegen de hoogte van het exploitatietekort. Lei den heeft al zoveel financiële lasten te torsen. Vandaar dan de suggestie van G.S. om door verlaging van de uitgaven voot de veemarkt of ver hoging van de inkomsten het tekort tot een meer aanvaardbaar bedrag terug te brengen. De vraag of de veemarkt wel is te handhaven moet voor het gemeente bestuur en voor de betrokken dienst een onaangename verrassing zijn ge weest De handel zal er ongetwijfeld ook het zijne van denken. De Leidse veemarkt neemt in de landelijke sta tistiek de zevende plaats in. Zij ont wikkelt zich, ondanks de tijdelijke neergangen in sommige afdelingen, nog steeds opwaarts. Bovendien geeft de toekomst geen aanleiding tot pessimisme. De grondvesten voor de nieuwe markt omgeving Groen- oord liggen er al vele maanden en uit een E.E.G.-fonds ontving de gemeente een bijdrage van bijna 900.000. Het wachten is nog slechts op de rijksgoedkeuring: Leiden en de handel snakken er eenvoudig naar! Wat acuut reden geeft tot pessi misme is alleen de accommodatie van de bestaande markt. Bij het begro- tingsonderzoek stelde een raadslid de volgende vraag: „De kosten van de markten bedragen aanzienlijk meer dan de ontvangsten. Bestaat er geen aanleiding de marktgelden aanmer kelijk te verhogen?" Het antwoord van B. en W. daarop: „De accommo datie van de oude veemarkt en de moeilijkheden van aan- en afvoer zijn van dien aard, dat een aanmer- merkelijke verhoging van de tarie ven, zolang het tijdstip van gereed komen van de nieuwe hal niet zeker is, vooralsnog niet in de rede ligt. Wel is het de bedoeling, in de perio de direct voorafgaande aan de inge bruikneming van de nieuwe hal de tarieven te verhogen". Met andere woorden: de handel wacht al zoveel jaren op uitvoering van de plannen dat hij nü niet zwaar der mag worden belast. Wij zijn het daarmee roerend eens. Leiden mag nog blij zijn dat het zijn positie als veemarktstad heeft gehandhaafd en dat de handel de soepelheid en het geduld wil opbrengen die daarvoor nodig zijn. Algemeen nut Dat is zonder twijfel ook te danken aan de manier waarop de leiding van deze gemeentelijke dienst de handel aan zich weet te binden. Maar als in de toestand niet zo spoedig mogelijk verbetering komt. is een teruggang in de marktresultaten zeker niet on denkbaar. Daarom zal het gemeente bestuur met klem moeten blijven aandringen op het geven van de rijks- goedkeuring, waarbij het provinciale bestuur de verzekering krijgt dat alle mogelijkheden om het exploitatiete kort verminderen zullen worden be- Hoge verwachtingen zijn er niet, ook al omdat de bouwkosten nog maar steeds stijgen. Het provinciale bestuur moet echter niet vergeten dat Leiden in de handhaving van zijn veemarkt een sterke aanleiding vindt om een beroep te doen op de rijksmiddelen. Op het verzoek om als centrumge meente in wrband met het markt wezen een bijzondere uitkering uit het gemeentefonds te ontvangen, heeft het gemeentebestuur nog niets gehoord. Ook voor de uitvoering van andere plannen is de verplaatsing van de veemarkt hoogst urgent. Elke vrijdag is de stad het toonbeeld van een chaotisch verkeer doordat een vitaal onderdeel van de een-richting-route voor de markt moet worden gebruikt. Daar komt nog bij dat de in het we genschema geprojecteerde oost-west verbinding (via de gedempte Lange- gracht) over het veemarktterrein Zo zijn er genoeg argumenten te vin den om de mogelijke twijfel bij Ged. Staten aan het algemene nut van het veemarktplan weg te nemen. Correctie Weerhaak je Door een zetfout is ons eerste Weerhaakje van zaterdag jl. niet goed overgekomen. Wij herhalen het hier. Ons ontzag voor het gezag heeft een flinke deuk gekregen. In de memorie van antwoord van het Leidse college van B. en W- bij de begroting voor 1967 lazen we over de selectie van sollicitanten voor het politiekorps: „De algemene ont wikkeling vormt bij de beoordeling slechts een ondergeschikte rol". Overigens staat deze passage nog onder paragraaf „De politie in ergere zin" (i.p.v. engere) ook Nieuw tehuis van Philadelphia LEIDEN Burgemeester mr. G. C. van der Willigen zal dinsdag 6 decem ber een nieuw Philadelphia-tehuis openen: Ons Huis, tehuis voor wer kende geestelijk gehandicapten, aan de Hooigracht Na de opening zal de zenuwarts J. F. Caljé spreken over „De plaats van het gezinsvervangend tehuis in de geeste lijke gezondheidszorg" en mr. J. W. ten Napel, directeur van de gemeentelijke dienst voor sociale zaken, over „De plaats van het gezinsvervangend tehuis in de samenleving". ACADEMISCHE EXAMENS LEIDEN. 25 november Doet. ex. Ned. rec, 1 •ïle?r J Grippellng (Voorschoten), mej. E J Smits (Bennebroek): seml-artsex. de heren P van Brummelen (Leiden). P H Dijkstra (Leiden). G C A M van Hattem (Voorschoten). P J C Jongsma (Lelden): de heren M C B Gorsira (Curacao). J Pas vet (Scheveningcn).

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 3