Koning Hoessein steeds meer in het nauw JAMIN Weer defect aan raini-cars Spanning stijgt Grensbewoners om Israël bewapend Keuze te beperkt bij twee partijen Rede Zijlstra op televisie Mertens uit KVP-bestuur Op wonderlijke wijze dood ontsnapt aan Vele doden in verkeer Slapend naast flesj es bier n.v. v. d. velde Citroën Maandag 28 november 1966 47ste jaargang CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastich i» ghebleven mijn hert in teghenspoetl" J Nieuwe Haagse Courant Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 0,93, p. m. 3,97, p. kw. 11,90 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur De spanning aan de grens tussen Israël en Jordanië neemt met de dag toe. Koning Hoessein van Jordanië voelt wei nig voor een conflict met Israël. Maar hij staat onder sterke druk. Als hij moet aftreden, zal Israël ingrijpen. Dat is dan voorlopig zijn troost. Bij een autobotsing op de Vreelandseweg in 's-Graveland zijn gisteren drie personen gedood en zeven gewond. De omgekomenen waren de 46-jarige mevrouw T. Dupuit uit Lonneker, haar elfjarige zoon Henn Johan Dupuit en de 29-jarige mejuffrouw C. H. Eckhardt uit Cookesville (Canada). Zij zaten allen in de auto van de heer Dupuit. Het ongeluk gebeurde, toen deee op een kruispunt wilde afslaan in de richting Kortenhoef. Een tegemoetkomende wagen ramde de auto. In de tegenligger werd de 41-jarige G. H. Kemmen uit Hilversum ernstig gewond. Zijn vrouw en drie kinderen werden gewond. De foto toont hoe de gewonde vader en kinderen uit deze auto werden gehaald. Op de positie van koning Hoessein van Jordanië worden felle aan vallen gedaan, met name door dé leider van de Organisatie voor de bevrijding van Palestina. Hier zien we de vorst, de revolver en een tas munitie op de heup, door zijn paleis lopen op weg naar een ont vangst van afgevaardigden xi it de provincies. Engeland schaft invoerheffing af LONDEN Engeland zal woensdagnacht zonder er rucht baarheid aan te geven de omstre den extra-heffing op de invoer af schaffen. De maatregel is 25 maanden van kracht geweest en was bedoeld om de invoer af te remmen en zodoende het gat in de betalingsbalans te stoppen. De heffing heeft Engeland in het buitenland geen goed gedaan en het succes ervan is niet meer dan matig geweest. Premier Wilson hoopt dat de opheffing van de bepaling in Euro pa zal leiden tot een gunstiger hou ding ten aanzien van de Britse poging toe te treden tot de Euromarkt. Statistieken hebben uitgewezen dat de heffing, die de gewone invoerhef fingen nog eens verhoogde, alleen in de eerste zes maanden heeft geleid tot een drastische verlaging van de uitvoer. Daarna keerde het tot het nor male peil terug. Auping ontslaat 12 werknemers DEVENTER De directie van de N.V. Auping zal het contract van 15 buitenlandse arbeiders niet verlengen. Voorts heeft ze 12 personeelsleden, voornamelijk jongeren met kort dienst verband, ontslag aangezegd. De directie hoopt met deze maat regelen het evenwicht te herstellen tussen het produktie- en andere perso neel. Turk in dancing doodgeschoten BAARN De 26-jarlge Turkse ar beider H. Guitekin, is zaterdagavond by een vechtpartij in een dancing door een pistoolschot om het leven gekomen. De vermoedelijke dader, eveneens een Turk, is nog spoorloos. Het is de dertig jarige Ferhat Akcay, wiens opsporing de politie heeft verzocht. Tussen beide mannen bestond een vete. Het dodelijke schot werd afgevuurd nadat een woordenwisseling in een vecht partij was ontladen. Aan het vechten namen nog meer Turken deel. Dit is de 30-jarige Turk F. A., die zaterdag in Baarn in een dancing een landgenoot doodschoot. Hij is voortvluchtig. VOORZITTER CHU DRIEBERGEN De voorzitter de CHU, de heer A. D. W. TUanus, wijst een twee partijenstelsel van de hand. De keuze wordt dan te beperkt. De unievoorzitter sprak zaterdag op de najaarsconferentie van de ch-jon- geren in Driebergen. Hij zei, dat het voor de confessionele partijen onmoge lijk is om zich voor de verkiezingen uit te spreken voor een bepaalde coali tie. Men zou dan immers de verkie zingsuitslag negeren. Dat zou niet de mocratisch zijn. De heer Tilanus vond het jam mer, dat prof. Zijlstra niet de eerste keer was ingegaan om premier te worden van een overgangskabinet. Als prof. Zijlstra toen „ja" had ge zegd, had de CHU meteen meege werkt aan de kabinetsformatie, zo Loongrens naar f12.400 DEN HAAG De loongrens voor de verplichte ziekengeld- en ziekenfonds verzekering gaat 1 januari van ƒ11.500 naar 12.400 per jaar, en het maximum dagloon vooi de berekening van de so ciale premies en uitkeringen van ƒ36 naar ƒ38,40 bij een vijfdaagse werk week en van ƒ30 tot 32 bij een zesdaagse werkweek. IETS KOUDER DE BILT Aanvankelijk zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen regen en matige tot vrij krachtige zuidwestelijke wind. Morgen veran derlijke bewolking met enkele buien en matige tot krachtige wind tussen west en noordwest. Iets lagere tempe raturen. De Rotterdammer 7 -13 MACHINE 38 op: 17.10. onder: 10.09. op: 8.22, onder: 16.34; onthulde de heer Tilanus. Hij vond de plannen van het nieuwe kabinet nu wat moeilijk. Tijdens de informatie door prof. Zijlstra heeft de CHU enkele bezuini gingen op de Rijksbegroting voorge steld. Zo drong de CHU aan op ver korting van de diensttijd en op het verkleinen van de afstand tussen ho ge en lage inkomens. De voorzitter van de ch-jongeren, de heer Jac. Huijsen leverde in zijn openingsrede kritiek op de publici teitsmedia, die geen objectieve voor lichting zouden geven over de politiek. Hij verlangde van de CHU een dui delijk verkiezingsmanifest, waarin het beleid uitvoerig zou worden omschre ven. Resolutie De conferentie nam tenslotte een resolutie aan over de oorlog in Viet nam en de verhoudingen tussen de landen in Oost- en West-Europa. De tekst van deze resolutie luidt; De CHU-jongeren organisatie spreekt als haar mening uit dat de kwestie-Vietnam slechts duurzaam tot een oplossing te brengen is bin nen het leader van een werkelijke neutralisering van Zuid-Oost-Azië. Zolang dit niet bereikt is blijft het gevaar bestaan van wereldspannin gen, die hun oorsprong vinden in dit gebied. Neutralisering is slechts mogelijk indien de neutraliteit gegarandeerd wordt door de grote mogendheden. Daarom dient de Nederlandse rege ring het initiatief te nemen of te be vorderen tot overleg tussen de Ver enigde Staten en de USSR, even tueel in samenspraak met China, Frankrijk en Engeland, maar zeker met vertegenwoordigers van de communistische en anti-communis tische bewegingen in deze landen om de uiteindelijke neutralisering; van deze landen te bewerkstelligen Een en ander dient dan gevolgd te worden door een speciaal op dit gebied afgestemd ontwikkelingspro gramma. Voor vervolg zie pag. 5 AMMAN Jordanië zal de bewoners van de dorpen langs de Israëlische grens bewapenen, kampen inrichten waar de dorpelin gen door officieren worden geoefend, en een wet op de dienstplicht afkondigen op grond waarvan alle mannen tussen achttien en veer tig kunnen worden opgeroepen voor een militaire opleiding. In ge val van nood zullen zjj weer worden opgeroepen. Deze maatregelen ter verhoging van de paraatheid van het land, zqn alle het gevalg van de efficiënte Israëlische vergeldingsactie van 14 november, die verdeeldheid bracht onder de Jordaanse be volking en bovenal de troon van koning Hoessein heeft doen wan kelen. Vooral van dc door Egypte gesteunde Organisatie voor de bevrijding van lestina heeft Hoessein, die in principe geen voorstander is van een krachtige actie tegen Israël, felle kritiek moeten doorstaan. Het schijnt dat de Jor daanse koning door het bewapenen vai de grensbewoners een belangrijke con cessie heeft moeten doen aan deze orga nisatie, die geweld eist tegen d< Israëliërs. Deze Palestijnse bevrijdingsbewe ging heeft de ministers van Hoessein in een radiouitzending een ultimatum gesteld om nog voor zaterdagmiddag af te treden. Aanvankelijk zag het er naar uit dat de Jordaanse ministers hadden gevolg gegeven aan dit ulti matum. Maar later bleek dit niet het geval te zijn. AANVAL OP ISRAËL De bevrijdingsbeweging heeft zater dag een aanval gedaan op een Israëlische patrouille. Een comman do-eenheid slaagde erin het gebied van Jeruzalem binnen te dringen en gooide granaat naar een Isralisch militair vpertuig. Zeven Israëlische soldaten werden gedood, aldus de verklaring van de beweging. Eerder op de dag had een andere eenheid eveneens op Israëlisch grondge bied, een auto waarin een Israëlische boerenfamilie zat, beschoten. Alleen de bestuurder zou verwondingen heb ben opgelopen. Intussen hebben Saoedi-Arabische troepen stellingen betrokken aan de Jordaans-Israëlische grens. Zoals ge meld heeft Saoedië-Arabië vorige week toegezegd, dat het troepen zou sturen ter versterking van het Jordaanse le ger. De Jordaanse politie in Jeruzalem, Na bloes, Amman en in de streek bij Jeri- is er in geslaagd de demonstraties de kop in te drukken. In het Jordaanse deel van Jeruzalem ondervond de politie felle tegenstand. De demonstranten vielen de politieman- aan en maakten zich meester van een machinegeweer. Bij deze scher mutseling waren per ongeluk schoten afgegaan; verscheidene mensen werden HILVERSUM De rede die premier Zijlstra morgen in de Tweede Kamer uitspreekt zal rechtstreeks door de tele visie (Ned.' 1) worden uitgezonden. De uitzending begint om één uur. Mochten de debatten direct daarna beginnen (wat zeer onwaarschijnlijk is), dan worden samenvattingen gege ven van vijf over zeven tot vijf over half acht en van half elf tot elf uur. Het journaal voor gehoorgestoorden zal dan worden uitgezonden via Ned. 2 en wel van half acht tot acht uur. gewond. Twee van deze gewonden wa ren later overleden. De gouverneur van Nabloes, deelde gisteren mee, dat er bij de betogingen, die vorige week in deze stad zijn gehou den, twee mensen om het leven zijn gekomen. Zij waren doodgeschoten door een betoger, politie en militairen hadden echter niet geschoten. Israël houdt de ontwikkelingen in Jordanië nauwlettend in het oog. De regering heeft de bewaking langs de grenzen verscherpt. 's-HERTOGENBOSCH De voorzit ter van het Nederlands Katholiek Vak verbond, de heer J. Mertens, heeft za terdagmiddag tijdens de vergadering van de KVP-partijraad meegedeeld, dat hij zijn functie van bestuurslid de KVP neerlegt. „Ik doe dat echter zonder rancun alleen omdat ik bevrijd wil zijn van de last van de dubbele beleidsverant woordelijkheid", aldus de heer Mer tens. Onder geestdriftig applaus van de partijraad zei hij de KVP niet de rug te willen toekeren, maar met kracht te zullen werken aan haar reorganisa tie. De heer Mertens handhaafde zijn ne gatieve oordeel over het optreden van de KVP-fractie („onbegrijpelijk, te leurstellend, onverantwoordelijk"), maar twijfelde er niet aan, dat de frac tie naar eer en geweten heeft gehan deld. -»• zie pag. 5 Amerikanen .staan in Rusland terecht MOSKOU Twee jeugdige Amcrika- ïen zullen in Leningrad terecht moeten staan, een van hen wegens het wegne- ien van een beeldje van een beer uit ;n hotel. De Russen spreken verder van een deviezenovertreding, zonder duidelijk te maken waar dit op slaat. De Amerika nen werden op 1 oktober aan de Fins- Russische grens aangehouden. DJAKARTA De Indonesische lucht- 'aartmaatschappij Garoeda zal met in gang van vandaag de tarieven op binnen landse lijnen voor passagiers en vracht tot het drievoudige verhogen. Garoeda, die tot dusver goedkoop was in verge lijking met andere maatschappijen, is tot deze maatregel gedwongen door sterk gestegen onderhoudskosten. Samen met haar vriend Samuel Brody wacht de filmster Jane Mansfield in spanning op de uit slag van de operatie, die haar zoontje Zoltan moest ondergaan. Het zesjarig ventje werd gis teren tijdens opnamen voor een reclamefilmpje in Thousand Oaks (VS) door een leeuw aan gevallen. Drie mensen oog in oog met rijdende trein UTRECHT In de afgelopen nacht zijn drie mensen op wonder baarlijke wijze voor een ongeluk met een trein bewaard gebleven. In Amsterdam reed een werktrein over een man die tussen de rails was gevallen, in Den Bosch viel een militair tussen een trein die reed en het perron en in Deurne schoot een jongeman met zijn brommer onder de bomen op de overweg op het moment dat een trein naderde. Op overweg Op het stationsemplacement van Am sterdam had de heer R. Pieters uit Utrecht vannacht voor werkzaam heden aan de bovenleiding een ladder tussen de rails gezet, volgens de Ned. Spoorwegen zonder toe stemming van de blokwachter. De heer Pieters had kennelijk niet meer op treinverkeer gerekend. Toch kwam er nog een werktrein aan, die de ladder omverreed en de mon teur onder de trein deed belanden. Met enige verbazing constateerde de GG en GD even later dat de heer Pieters zonder een schrammetje tussen de wielen vandaan was ge komen De bromfietser J. Driessen uit Deurne schoot vannacht met brommer en al onder de gesloten bomen van een automatische overweginstallatie door. Juist naderde op dat moment een trein, maar gelukkig wist de ma chinist, die al aan het afremmen was voor het station Deurne, de trein tijdig te ia ten stoppen. De twintigjarige militair J. H. Kre kels uit Sittard overleefde zondag avond laat op het station Den Bosch een val tussen een rijdende trein en het perron. De jongeman was in Den Bosch even uitgestapt om een croquetje uit de statiorvsautomaat te halen. Toen hij terugkwam reed de trein al. Hij probeerde nog in de coupé te springen maar dat mislukte. In de trein trok iemand die het zag direct aan de noodrem. De militair werd met verwondingen naar een zieken huis overgebracht. Een korporaal kreeg door de schok ook lichte ver wondingen. Drie meisjes van vijfling overleden PITTSBURG In de Amerikaanse stad Pittsburg is zaterdag een vijfling (allen meisjes) geboren. Drie van de kinderen hebben slechts één dag ge leefd. Ook voor het leven van het vier de kind wordt gevreesd. Volgens de doktoren heeft het vijfde meisje kans in leven te blijven. Alle kinderen hebben te kampen ge had met ademhalingsmoeilijkheden. Zij zijn ongeveer tweeëneenhalve maand te vroeg geboren. Het gewicht varieer de van 650 tot 800 gram. Beide ouders (de vader is student in de rechten) zijn 22 jaar. -j^j- Gehoorzaam heid aan leer gezag is nodig pagina Kernmerh -& Nog geen beslissing over Kiesinger pagina 5 Personenauto botst op trein DEN BOSCH Bij het oversteken van de weg Den BoschEindhoven veroor zaakte een vrachtauto vrijdagavond een aanrijding, waarbij de 49-jarige heer F. H. B. Brunsum uit Roermond om het leven is gekomen. AMSTERDAM De 53-jarige heer J. Rol uit Assendelft is zaterdagavond in een ziekenhuis overleden aan de ver wondingen die hij die dag bij een auto botsing op de hoek van de Amstelveen- seweg en de Nijenrodeweg opliep. Bij deze botsing werden nog vijf mensen gewond. Twee van hen moesten naar een ziekenhuis worden gebracht. DRACHTEN Op een niet-beveilLgde overweg botste zaterdag een personen auto tegen een goederentrein. De auto bestuurder. pater Grashuis, moest in een ziekenhuis worden opgenomen. DEN HAAG De 33-jarige Kelly Dowy is gistermorgen in een ziekenhuis over leden. Hy was zatérdag betrokken bij een autobotsing op het Willem Witsen- plein. Twee andere betrokkenen, ver blijven nog in een ziekenhuis. WOENSDRECHT In de nacht van zaterdag op zondag reed de 23-jarige F. Paasen uit Hoogerheide met zijn bromfiets tegen een bermplankje. De man viel en was op slag dood. HAAKSBERGEN By het oversteken van de straat is de 68-jarige mevrouw J. Maurik-Botterhuis zaterdag door een personenauto aangereden. Enkele uren later overleed zy in een ziekenhuis te TILBURG Bij een aarzeling om de weg over te steken is een 66-jarige wielrijder door een personenauto ge grepen en dermate aan het hoofd ge wond dat hy een uur later in een zie kenhuis overleed. PRINSENBEEK Op de Parallelweg langs rijksweg 16 is zaterdag de 63-jarige P. Flipsen uit Zevenbergse Hoek met zijn fiets aan de hand door een achterop komende auto aangereden. Hy overleed borstplaat niet duur we/ heerlijk Overweg niet gesloten HELMOND De overwegwachter T. H. van de W. uit Helmond was gistera vond om zeven uur met geen mogelijk heid wakker te krijgen. Een aanstormende trein gaf driemaal een fluitsignaal, maar de man sliep door. Voorbijgangers togen daarna op onder zoek uit. Maar de politie was hen toch nog voor. Zy von'd de man slapend met enkele lege bierflesjes naast zich. ZOETER WOUDSEWEG 23 LEIDEN TELEFOON 21156 LONDEN De British Motor Corporation heeft gisteren 750.000 bezitters van ha^ mini-cars en andere automobielen met voorwielaandrijving laten weten, dat zij het risico lopen, dat hun remmen falen. Ongeveer 150.000 van deze wagens zijn in het buitenland verkocht. Het geldt hier de wagens, die zijn gebouwd tussen oktober 1963 en april 1965. In een communiqué wordt verklaard, dat een aluminium onderdeel in het remsysteem kan zijn aangetast door pekel, waarmee 's winters de wegen worden bestrooid. Voor een plotseling falen hoeft men niet bang te zijn Wel gaat het remvermogen langzaam achteruit. BMC-dcalers zullen het defect gratis verhelpen (ook in Nederland). De totale kosten worden geraamd op 10 miljoen gulden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1