TV Johan van Kesteren werd afgewezen RADIO en Vanavond reportage uit Israël op tv Rekruut zoog mishandeling uit zijn duim DE GOUDEN BARK Joos Brandt Vos ZATERDAG 26 NOVEMBER 19t6 Piratenzender zwijgt CANTERBURY De Britse rege ring heeft de eerste ronde gewonnen in haar strijd tegen de piratenzenders. Gisteren kreeg het voor de Britse kust opererende station Radio 390 een boete van ruim duizend gulden wegens zenden zonder vergunning. Het radiostation bevindt zich op een oud fort in de monding van de Theems. Gisteravond stopte het met het uitzen den van lichte muziek, nieuws en ad vertentieteksten waarmee het twee jaar geleden begon. SPEELGÖËDBEREN SOMS GEVAARLIJK DEN HAAG Wie in de komende dagen een speelgoedbeertje wil ko pen, dient ernstig rekening te hou den met flinke kwaliteitsverschillen. Ernstiger, een aantal beertjes bestaat uit onderdelen die voor het kind ge vaarlijk zijn. Dit zijn bevindingen van de Consu mentenbond. Er zijn beertjes waar van de ledematen met scherpe ijze ren draden aan de romp zijn beves tigd. Ook komt het voor dat de kop draait op een houten schijf die kan splinteren. Ogen zijn nogal eens be vestigd aan ijzeren haakjes, die heel gemakkelijk weerhaakjes kunnen worden. Een beer van middelgroot formaat kost zeker drie rijksdaalders. In die prijs klasse kunnen genoemde euvelen, alsmede een slechte kwaliteit vacht, nogal eens worden aangetroffen. De Consumentenbond onderzocht 16 speelgoedberen, die in prijs varieer den van twee tot bijna dertig gulden. Jubileumconcours Ned. Impresariaat (Van onze kunstredactie) DEN HAAG Het Nederlands im presariaat, dat in 1947 werd opgericht op initiatief van de Koninklijke Neder landse Toonkunstenaarsvereniging, or- ganiseert ter gelegenheid van zijn twin tigjarig bestaan eind mei een concours voor jonge musici in het Amsterdamse Concertgebouw. Voorwaarde voor deelneming is on der meer dat tenminste een Nederlands werk wordt uitgevoerd. Uit de prijswin naars, die een concert zullen verzorgen, zal de uiteindelijke hoofdwinnaar wor den gekozen. Vocalisten mogen niet ou der zijn dan 35 jaar en voor instrumen talisten ligt de leeftijdsgrens bij 31 jaar. In het Haagse Diligentia worden vijf jubileumconcerten gegeven. lid GROTE CARRIÈRE IN HET BUITENLAND (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Hij treedt per jaar in zo'n 260 concerten en ope ra's op, in Europa, Amerika en Azië. Sinds 1950, toen hij na twee internationale prijzen te hebben gewonnen werd afgewezen door de Nederlandse Opera. Berlijn dacht er anders over: hij werd er direct aangesteld bij de Komische Opera, daarna trad hij drie jaren op bij de Stedelijke Opera en maakte toen met een vast contract op zak een overstap naar de Münchener Operaa Hij doorkruist als zanger de hele wereld, is net terug van een toernee door Zuidamerika en gaat volgend jaar met de Berliner Philharmoniker onder leiding van Herbert von Karajan naar Japan en verscheidene andere Oosterse landen. maar nee, Ne derland moest 16 jaar geleden John van Kesteren niet heb ben Het is altijd een kreukelige gedachte, wanneer een Nederlands talent, na we reldnaam te hebben gemaakt via het buitenland, goedgunstig terugkeert naar eigen bodem om er „ook eens iets te doen". Dan denk je: zijn wij wel zuinig ge noeg op onze kunstenaars? John van Kesteren zelf is diep teleur gesteld over de waardering van zijn vaderland: „Voor de opleiding is Nederland best. Ik studeerde aan het Haagse Konink lijke Conservatorium... ja, ik kree zangles van Willem Ravelli, die mij in mijn eerste VAR A-show zal begelei den. Maar als je afgestudeerd bent kan je ineens stoten op wantrouwen jegens je kunst. Zo is het mij gegaan... de Nederlandse Opera zag niets in me en wees me gewoon af. Ik stond in d< kou..." En John werd de zoveelste kunste naar, die zijn heil ging zoeken in he buitenland en over de grens tot ont plooiing van zijn talenten kwam. Niet, dat Nederland hem nooit meer heeft gehoord: „Ik heb regelmatig de Evangelist ge zongen in de Eindhovense uitvoering van de Mattheüs Passion... in totaal heb ik ongeveer 400 maal in dit oratori um gestaan. Ik heb ook wel eens radio concerten gegeven en ja, in het begin DEN HAAG Het Tweede Kamer- 7 H. J. van Ommeren-Ave rink (comm.) heeft vragen gesteld over de mededeling van de burgemeester var. Berkel en Rodenrijs, dat de uitke ringen krachtens de Algemene Bijstandswet in de loop van het vol gend jaar in gevaar komen wegens ge brek aan financiële middelen. Zij vraagt verder welke gemeenten in een soortgelijke situatie verkeren en welke maatregelen de regering denkt te nemen om te verhinderen, dat ge meenten in moeilijkheden komen bij -het uitbetalen van uitkeringen krach tens de Bijstandswet. NCRV-samenzang in Dordrecht (Van onze radio- en tv-redactie) DORDRECHT Voor het radiopro gramma „Zondagavondzang" maakt de NCRV opnamen in de Grote Kerk op woensdag 7 december a.s., uitzending op zondag 11 december. Iedereen die mee wil zingen hoeft alleen maar te zorgen dat hij (of zij) die woensdagavond om kwart voor 8 in de kerk zit. Willem Mudde zal de sa menzang leiden, Cor Visser bespeelt het orgel en voor verdere muzikale be geleiding zorgt een koperkwartet van de Kon. Militaire Kapel. Irene Salemka en John van Kesteren, zoals zij vanavond in „Wie verre rei zen doet (VARA-televisie) het duet „The Desert Song" zullen zingen. Voor de romantische kleding zorgde Marga Langeweg. van dit jaar heb ik de Basilio gezongen in „Le Nozze di Figaro" bij de Neder landse Opera. Toen wilden ze me wel hebben... Meerzijdig Hij is nu 45 jaar en getrouwd met een Amerikaanse. Hij heeft een slee van een wagen en een enorm aantal fans... vooral in Duitsland. Vier maan den van het jaar woont hij in München voor het maken van platen, het opne men van radio- en televisieprogram ma's en het géven van operavoorstellin gen en concerten. De rest van het jaar is hij op toernee, waarbij zijn vrouw Louise hem trouw vergezelt In Den Haag werd hij geboren al zoon van een rechercheur, maar het politievak trok hem niet aan, hij teken de liever. Maar zijn moeder ontdekte zijn mooie, soepele zangstem en leerde hem Schubert zingen. Bach's Mattheüs, toen hij amper 17 jaar was. „Neen, ik had nog geen uitgesproken voorliefde voor de opera, toen ik in 1950 hier solliciteerde, dat is eigenlijk in mijn eerste Berlijnse jaren geko men. Ik ben ook niet uitsluitend opera zanger..." HILVERSUM In haar actualiteiten rubriek .Achter het nieuws" zal de VARA- televisie vanavond op Ned. 2 heet van de naald een reportage uitzenden over de onlusten aan de Israëlisch-Jordaanse grens. Een speciaal team is naar dit gebied gereisd om informatieve opnamen te ma maken van de huidige situatie. Een van de reporters, Bas Roodnat, is gisteren ai- vast met 'het verzamelde materiaal teruggekeerd. De anderen blijven nog en indien zich nog nieuws voordoet zullen zij daarvan later verslag geven. Dat zullen we vanavond kunnen mer ken. John van Kcsteren's zangkunst is meerzijdig, ook al beweegt hij zich hel liefst op klassiek terrein: opera, oratori- liederen, waarmee hij in Duitsland de spaarzaam toegekende maar vurig werk begeerde onderscheidingstitel „Kam- por- mersanger" veroverde. Het programma draagt de titel „Wie verre reizen doet.." „Daarover kan ik genoeg vertellen", zegt de zanger, „maar ik wil dat het niet alleen door praten, maar ook door muzikale bijdragen gezellig wordt. Ik wil niet doorgaan voor de man die al leen maar opera en oratorium zingt en „dus" plechtstatig doet. De mensen moeten kunnen zeggen: „John van Kes teren, die zingt aardige nummers. Dan luisteren ze vanzelf ook mee naar Bach. Ik geef toe dat ik klassiek ben inge steld, maar in mijn tweede muzikale soiree voor de VARA op Nieuwjaars dag, breng ik ook iets uit de Westside Story." Studeren Heerlijk is het voor John van Keste ren, dat hij een vrouw heeft die zijn werk begrijpt. Hij ontmoette haar nl. in het Salzburgse Mozarteum, waar hij zijn studies voortzette. Louise was daar ook leerlinge, maar na haar huwelijk liet zij de zangstudie varen: „Anders was er van ons huwelijk niet veel te recht gekomen, dan hadden we elkaar hoogstens een paar maal per jaar ont- Nog altijd studeert John: „Dat zou ik niet kunnen missen, je „bent" er im mers nooit!" En dat is waar, ook na een succesvol le carrière van 16 jaren valt er altijd nog te cultiveren aan een stem, die graag en veel wordt gehoord. John van Kesteren is er de man niet naar, om met een zekere rancune zijn tv-debuut in Nederland te malcen, dat hij al in zoveel andere landen de camera's heeft gestaan: „Ik heb er al jaren aan gedacht en naar verlangd en ik hoop dat de Neder landse kijkers voldoening zullen bele ven aan de uitzendingen." NCRV radio in komende iveken (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Voor de komende weken heeft de NCRV-radio enkele din gen op het programma staan, waarnaai u wellicht wilt luisteren. Zo worden In de vandaag begonnen Adventstijd op de vier woensdagen 's middags 12.40 uur radiodiensten uitgezonden, waarin wil worden aangetoond hoe de Advent beleefd wordt in de grote stad. Sprekers zijn achtereenvolgens dr J. Hartdorff, ds E. H. Nagel, ds E. Pijlman en dr J. J. Buskes. Ds E. L. Ruitenberg, herv. predikant in Rotterdam-Kralingen spreekt op de middag van maandag 28 november 4 uur in de rubriek „Uit de Bijbel" over „Veilig in vijandelijk gebied". 's Avonds kunt u in het programma „Muzieken dienst" horep, hoe Arle Këiyzer het nieuwe Eróbeniusorgel in dé Herv. kerk van Oude Tonge bespeelt. Dit orgel, dat op 28 oktober in ge bruik werd genomen, is het laatste bui tenlandse orgel dat in het watersnood- gebied van 1953 door het Nat. Rampen fonds werd geplaatst, en tevens het eerste orgel in Nederland van de Ko- penhaagse orgelbouwer Frobenius. Morgen(zondag)avond zendt d< NCRV tussen 8.15 en 9 uur een Ad- ventscantate van Bach uit, die op 2 december 1731 in Leipzig voor eerst werd uitgevoerd. De titel van het „Schwingt freudig euch em- Gezelligheid De VARA zal vier muzikale soirees met John van Kesteren uitzenden, van avond op Ned. 1 de eerste. Zijn vrouw Louise staat hem dan bij in zijn gastheerschap. „Dat zijn gewone gezellige program ma's met aardige gasten van gevarieer de kwaliteit. Onder de eersten zijn bijv. Fanny Blankers-Koen, Willem Ra velli en Irene Salemka". Deze Irene is een Canadese sopraan, met wie hij het duet „The Desert Song" zal zingen. Voor dit optreden kwam zij uit Canada gevlogen, hij uit Argentinië. Irene Salemka is een Tsje chische, die uitgeweken is naar het westen, nadat ze in haar eigen land optredingsverbod had gekregen. Hilversum I. 402 m. KRO. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.30 Lied- jesprogr. 20.30 Verzoekpl. 22.10 Spelletje met gramm.pl. 22.30 Nws. 22.40 Overweging. 22.45 Muz. sportprogr. met com mentaren en rep. 23.55 - 24.00 19.35 Stereo: Spelenderwijs met de lichte muze. 20.00 Nws. 20.05 Prom. ork.. klem omroep koor en zangsol. 21.00 Aan hoorsp. 21.55 Weerkl., muziekre- vue. 22.30 Nws. 22.40 Stereo: Instr. kwart. 22.50 Rakelinks: act progr. 23.25 Gev. gramm. met praatje. 23.55 - 24.00 Nws. riuvisii: 19.55 Reaktie op i Rawhide. TV-fili 21.25 Tel uit je "1.00 Opus 13, rogr. NTS: 23.0 Nederland II. NTS: 20.00 Journ. NCRV: 20.01 Ameri kaanse blues en folksongs, 20.15 Farce Majeure: licht progr. 20.35 Politiemuseum, TV-film (afl. 2). 21.35 Attentie. 22.00 Morgen is het zondag. NTS22.05 - 22.10 Joui ItAIHO r >ioiu;i:\ Hilversum 1. 402 m. 8 00 Nws. 8.10 Hof- en muz. uit de Renaissance, barok en vroegromantiek (gr.). 10.00 Gev. muz. progr. 11.00 Eucha ristieviering bij de opening van het Pastorale Concilie. 12.30 Nws. en meded. 12.37 Bui- tenl. comment. 12.50 Operamuz. 13.30 Voor de kind. 14.00 Harp- ree. NRU: 14.10 Stereo: Conc.gebouw-ork. en sol. KRO: 16.30 Licht gevar. muz.progr. CVK: 17.00 Geref. kerkdienst. Gewijde 18.45 Kerk NCRV: 19.00 Nws. en weer- praatje. 19.07 Klass. kamermuz. 19.26 Brusselse kanttekeningen. 19.30 Geestel. liederen. 20.00 Daar en nu, lezing. 20.15 Ste reo: Klass. gram. muz. KRO 21.00 Vijf maal Polen 1966 De dansles, hoorsp. 21.35 Instr. - dje. 22.50 Gelov< 23.00° Het nieu' doe. 23.30 Jazz.muz. me ment. 23.55 - 24 00 Nws. Brabant (III), het platteland ded.) 9.45 Nw nies. gewoger Sport iportmeded. NRU: Sportrevue II. Cabaretprogr. 18.50 Bij nader inzien, discus sies. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. AVRO: 20.00 Nws. 20.05 Omroepork. en sol. (opn.). 21.15 Boekbespr. afgewisseld met muz. 21.45 Voordr. 21.55 Franse chansons. 22.25 Ik ge loof. dat.... praatje. 22.30 Nws. 22.40 Act. TROS: 22.55 Voorge recht. 23.00 Op de valreep: feli citaties. 23.10 Lichte gramm. muz. NRU: 23.35 - 24.00 Nws. Hilversum III, 240 m. en FM-kanalen. AVRO: 9.00 Nws. 9.02 Gevar. platenprogr. KRO: 10.00 Nws. 10.02 Verknipt. 11.00 Nws. 11.02 Lichte plaatjes - Athene: platenprogr. voor de buitenlandse arbei ders. 14.32 Milit. orkesten. 15.00 Nws. 15.02 Ankara - Madrid: platenprogr. voor de buiten landse arbeiders. 15.30 Country and Western muz. 16.00 Nws. 16.02 Gev. muziekprogr. (16.30 Nws.bai7.02" - 18.ÖÓ Nederlandsi artiesten op de plaat. en plm. 16.30 CVK - IKOR - Bijbelvertelling 19.30 Sport. 20.25 Journ. KRO: 20.30 Die Banditen, Operette. 22.30 Epiloog. NTS: 22.35 - 22.40 Journaal. Nederland II. NTS: 19.00 Jo han en de Alverman (9). ver- volgverh. voor de jeugd. 19.30 Wie zijn toch die Britten (dl. 6), doe. progr. 20.00 Journ. 20.05 Dr. Kildare, TV-film. 20.30 Lente voor Felicity, TV-film uit de Western-serie The Virginian. 21/40 De Bezet ting ter discussie: gedachten- wisseling. 22.20 - 22.25 Jour- Hilversum I. 402 m. NCRV: 7.00 Nws. en herh. SOS-ber. 7.10 Dagopening. 7.15 Licht instr. ens. (opn.). 7.30 Nws. 7.32 Lichte orkestmuz. (opn.). 9.00 Voor de zieken. 9.35 Waterst. 9.40 Voor de huisvr. 10 25 Theol. etherleergang. 11.00 Lichte gramm. muz. 12.22 Voor boer en tuinder. 12.27 Meded. t.b.v. land- en tuinto. 12.30 Nws. 12.40 rep. 14.r" bijbel- ^i^O^Klass. ^gramnn 15.00 Voor de padvinders. 17.05 Jazz Nws. 10.02 veel.... 11.00 Nws. 11.0 11.05 A'dam 66: lichte muz. en rep. 12.00 Nw 4.02 Act. 14.05 Lichte ïuz. 15.00 Nws. 15.02 loinentopnamc van ee DEN HAAG Soldaat Klappe, de 21-jarige dienstplichtige die beweerde door zijn kameraden in de Isabellaka- zerne in Den Bosch te zijn mishandeld, is gestraft met zeven dagen verzwaard arrest. Uit het onderzoek van de marechaus see is gebleken dat de knaap het ver haal uit zijn duim heeft gezogen. De recruten die Klappe destijds een „wasbakbeurt" hebben gegeven zijn eveneens gestraft. De zwaarste straf was daarbij vijf dagen verzwaard ar rest. Zij hadden ondanks een dienstver bod toch wasbakbeurten uitgedeeld. Klappe heeft zijn straf gekregen om dat hij een onjuiste en tendentieuze voorstelling van zaken heeft gegeven aan de publiciteitsmedia. Het zal even wennen zijn, maar hier hebt u dan alvast een foto van de nieuwe dokter Finlay, in de persoon van acteur Cor van den Brink. Hij lijkt wel een tikkeltje op Bram van der Vlugt, hij speelt de rol met evenveel toewijding, maar ja, hij is toch een nieuwe figuur in de welbekende serie., De eerste opnamen met Cor van de Brink werden woensdag j.l. gemaakt en voor acteur Rob Geraerds als dokter Cameron leverde de persoonsverwisseling geen problemen op. In december ziet u nog een aflevering met Bram van der Vlugt en in januari eh februari met Cor van den Brink. Dat zal hoogst waarschijnlijk het einde worden van een door zeer velen graag gezien zondag avond-feuilleton. VANAVOND TE ZIEN Ned. 1 VARA 7.05 uur Rawhide: ,,'t Is niet altijd koek en ei". 8.20 uur Achter het Nieuws. 8.45 uur muzikale soiree „Wie verre reizen doet". 9.25 uur quiz Tel uit je winst. 10.00 uur allerlei magie in „Opus 13". Ned. 2 NCRV 8.01 uur zesde optreden van de Amerikaanse blues zanger Josh White. 8.15 uur actueel cabaret „Farce majeure". 8.35 uur aflevering van de crimi-serie Politie museum. 9.35 uur Attentie. VANAVOND TE HOREN Hilversum I KRO 7.30 uur liedjes zijgen op school in Zongening. 8.30 uur verzoekplaten'. 10.10 uur Roulette: spelletje met platen, en liedjes door Jules de Corte. 10.45 uur Coal, muzikaal sportprogramma. Hilversum II VARA 7.35 uur lichte muziek (stereo). 8.05 uur populair concert door het Promenadeorkest. 9.00 uur hoorspel „Aan de andere kant van de grens". Ü'Ün uu5 muziekrevue Weerklank. Rakelinks, satirisch programma. Babysitten. door 36 Als ik het wist, zegt Jan. De vent van wie Ik hél kocht, beweerde dat het marmer is. Maar daar geloof ill niets van. Al is het keihard en zwaar als lood. 't Is niet zwart, al lijkt het zo. Kijk maar, er lopen bruine adertjes door, heel donker. Jord ziet ze als hij goed kijkt. Hij klopt erop en betast hel met zijn vingers. In ieder geval is het mooi, Jan. Dat dacht ik ook, beaamt die, en schuift het beeld in een wandkastje naast zijn ledikant. Er liggen tijdschriften en kranten in waarachter het uit het zicht kan staan. Hij moet ervoor op zijn knieën gaan liggen. Als hij wee* recht staat lacht hij ietwat verontschuldigend. Jij weet het. Jord, en geen mens anders. Wij verstaan elkaar, is 't niet? Dat doen we. Wil je opsteken? Ze stoppen beiden een pijp uit Jords tabakszak. Margriet is nog in de winkel. Ze horen het belletje van klanten dia komen of gaan en dan denkt Jord aan zijn boot die geteerd moet worden. Jan helpt hem om de grote ronde pot met teer in hel karretje te tillen en dan rijdt hij meteen weg. Praat maar niet over die oorlog, zegt Jan nog. H Vrouwen zijn dadelijk overstuur en misschien valt het weJ De grauwe lucht is wat opengewaaid en een waterig zonnetje schijnt over het veld. Als Jord had omgekeken zou hij gezien hebben dat Mei in de winkel stond. Half tegen da toonbank geleund met de krant in zijn handen. Hij was om tabak gekomen, maar het leek wel of het hele Basselt zijn inkopen op dat ogenblik wilde doen. De een kwam na de ander. Mei was wat op zij gaan staan. Zijn schuwheid voor mensen, die iets zouden kunnen vragen of zeggen, is terugge komen, nadat hij de hele zomer met de turfgravers en da boeren heeft omgegaan, zonder vrees voor hun nieuwsgierig heid en gepraat. „Het eerste schip van de serie waarbij het nieuwe sys- De rest van het bericht ontgaat hem, alleen die drie woorden roepen in hem op wat vergeten zou zijn gebleven als geen jonge Arnout Thiesen naar het Basselt gekomen was. ...Het nieuwe systeem... Dus toch? Nooit is de verdwenen gouden bark terechtgekomen met in de romp de aantekenin gen. Hij heeft gezien hoe zijn vader het papiertje oprolde en, in het scheepje borg. Hij was toen geen kind meer dat zich iets verbeeldt. Eerzuchtig was hij en het plan leefde al in hem om Arnout Thiesen voorbij te streven. Hoe dat verwe zenlijkt moest worden, wist hij toen nog niet, dat de wil daartoe bestond was al voldoende. In de gevangenis had hij de tijd gehad om over alles na të denken. Was het toch een illusie geweest, die uitvinding van zijn vader? Had Albert Hansbert er niet zoveel waarde aan gehecht, maar alleen voor zichzelf de aantekeningen in da bark verborgen? Eerst nam hij er een haarlok uit. Kijk, dat is nog haar van je grootmoeder. Merkwaardig dat er een tijd was waarin de mensen van een dode wat haar wilden bewaren. In zijn cel kon Mei zich nog het gezicht van zijn vader voor de geest halen. Hoe hij een beetje weemoedig naar de haarlok keek, voor hij die in de haard gooide. Stol bij stof, dat zeggen de mensen op het Basselt ook. ...Het nieuwe systeem... Mei vouwt de krant weer dicht eö gaat de winkel uit. Als hij dat gezicht maar niet gezien had. Een Thiesen, die met een meisje in een boot voer. Was het Amy geweest, of was het evenals de uitvinding verbeelding? Het ging zo snel voorbij. Het schuim spatte hoog op en het was of de motor een hoog lied zong. Dat was geen verbeelding. En de boot ook niet, die had hij met zijn eigen handen betast. Sinds die middag ontwijkt hij Amy, als ze thuiskomt Ze bemerkt dat niet, omdat ze veel te veel van zichzelf vervuld is. Telkens wil hij haar vragen wie dat was. Maar hij durft niet. t Ik zal niet dulden, dat er nog meer moeilijkheden kómen, heeft Jord gezegd, want dan zal ik je eigenhandig naar het vasteland brengen. Toen ging het over Margriet, Jord zou ook kunnen zeggen: Ik zal je eigenhandig hier houden. Want het moeilijke ligt niet hier op het Basselt. Het is in Mei zelf, het is wat hij niet vergeten kan, wat nog niet is afgewerkt. Hij wil het niet, maar het is sterker dan zijn wil. Het kan hem beheersen tot hij niets anders meer is dan een gedreve ne. Een woord, een beeld, een gedachte kan het in hem oproepen. Als kind was hij al vreemd. Later ontzagen zijn vrienden hem, om zijn driftbuien, om het complex dat groter werd. Hij was te klein, zijn schouders waren te smal, zijn handen en voeten te klein. Maar hij had een mooie stem, waar de meisjes graag naar luisterden en hij was Mei Hansbert (Wordt vervolgd) RALEIGH f»evon De Amerikanen geven liever dan dat ze nemen. Dit is gebleken uit een proef op het kantoor van een wegenbouwkundige dienst in Ra leigh. Een der ambtenaren vond een cent op de grond. Htf legde het muntstuk op de balie. Even later stond er een bordje naast: Doe mee. In korte tijd lagen er honder den centen zonder dat de bestem ming bekend was. Op zekere dag werd er een bordje bij geplaatst: Neem er een. Niemand volgde de raad op. De centenmassa blijft groeien. ANKARA - ueheilll Een Turkse fruithandelaar verkoopt zijn vruchten sinds enige tijd in papieren zakken die het op schrift dragen: NAVO-geheim. Een Turkse krant drukte een foto van de zakken af. Het is nog niet be kend hoe de handelaar aan zijn buitensporige verpakking is geko men. De man, blijft volhouden dat hij de verpakking van zijn gebrui kelijke leverancier heeft betrok- Het valt nogal mee. Stikkeltje laat het touw langzaam vieren.maar halverwege de toren, bij de vlaggestok, is het touw op. Bruunke gaat maar even op de vlaggestok zit ten uitrusten; wat nu? Maar wat hoort hij daar? Is dat de si: brandweerauto niet? Daar zijn de brandweermannen met >il. „Maak het touw nu maar los roepen ze. En terwijl alle aandacht op Bruunke gevestigd is, let niemand op de vlieger, die onbe waakt op de grond ligt.behalve de wind! Pats! Daar belandt Bruunke veilig in het spring- zeil, gelukkig, hij is beneden... maar de vlieger schiet rrrtomhoog, zo hoog, dat de klos van het touw achter het oog van de torenhaan blijft steken. En die torenhaan schudt en zwaait ervan; nij schijnt niet al te stevig vast te zitten!

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 9