Aalberse is boos over verwijten aan KVP Beurs bleef in mineur en de omzet was gering LiKAwêR Bogaers had nu moeten blijven Afgelaste sport Loonronde pas na SER-advies te verwachten Financieel weekoverzicht vv acnten is op Kamerdebat Bisschoppen willen meer openheid in Roomse sportwereld Kameleon KVP ZATERDAG 26 NOVEMBER 1966 MINISTERS VAN HET KABINET-CALS ACHTEN STANDPUNT NOG JUIST DEN BOSCH Op de partij raad van de Katholieke volkspar tij heeft voorzitter mr. P. J. M. Aalberse zich vanmorgen teweer- gesteld tegen verwijten dat de KVP in één parlementaire periode tweemaal een kabinetscrisis heeft veroorzaakt. Voor de val van het kabinet-Marij- nen „zijn wij letterlijk en figuurlijk dag en nacht in de weer geweest om te trachten een oplossing te bereiken en daardoor een kabinetscrisis te voorko- (Van redactie) DEN HAAG Het Parool heeft gepro beerd om berichten in onze krant van woensdag te lezen over de mogelijkheid van een 4 procent loonronde voor volgend jaar. Het blad is er echter niet goed in geslaagd. In zijn nummer van gisteren suggereert Parool dat volgens onze berichtgeving het kabinet dinsdag in zijn regeringsver klaring een loonronde van 4 procent zal aankondigen. De regering zou er dus geen prijs op stellen eerst met het be drijfsleven overleg te plegen. Niets is minder waar. Wij hebben er de nadruk opgelegd dat het definitieve regeringsstandpunt inzake het loonbeleid en dus ook over een eventuele loonronde eerst valt te verwachten na het uitbren gen van het halfjaarlijkse SER-rapport en na overleg met het bedrijfsleven, dus stellig niet in de regeringsverklaring. Bovendien hebben wij gesteld dat inge val van een loonronde (maar het kan van alles worden) deze niet zal gelden voor alle werknemers, doch voor degenen van wie volgend jaar het bestaande loon- contract afloopt. Het Parool poneert dat een loonronde van 4 procent onmogelijk is. In het be treffende artikel hebben wij geen regel kunnen vinden die deze onmogelijkheid duidelijk maakt. Minister De Jong Geen vervangbare dienstplicht van een vervangbare dienstplicht in Ne derland uiterst gering. Hij zegt dit in een interview met het blad van Pax Christi, een rooms-katholieke vredesbe weging in Nederland. Met vervangbare dienstplicht bedoelt de minister het zelfstandig kunnen beslissen van de dienstplichtige over in militaire dienst gaan of een taak in de ontwikkelingslanden op zich nemen. Het aantal afkeuringen bij dienst plichtigen neemt nog steeds toe, waar door van een overschot van dienstplich tigen geen sprake is. Over de veronderstelling dat de KVP zich by haar houding tegen over het kabinet-Cals zou hebben laten leiden door de belangen van oliemagnaten en grondspeculanten merkte mr. Aalberse op: „Wanneer men denkt dat er één KVP'er onge voelig zou zijn voor een dergelijke notoire demagogie, dan vergist men zich deerlijk." LANDSBELANG Tussen de KVP-bewindslieden, het dagelijks bestuur en een delegatie van het partijbestuur is na de val van het kabinet-Cals intensief beraad gevoerd. De ministers achten hun toen ingeno men standpunt nog steeds juist. Over en weer bleek men echter over tuigd dat men bij het bepalen van de ingenomen standpunten het landsbe lang voor ogen heeft gehad. Het gesprek wordt met het oog op de toe komst volgende week voortgezet Geen zinnig mens kon verlangen, al dus mr. Aalberse, dat de partijraad reeds bijeenkwam toen de kabinetscri sis nog niet was opgelost. Hij noemde handhaving van het stelsel waarbij de regering vanuit haar eigen verantwoordelijkheid aan het parlement voorstellen doet, waarover in gemeen overleg overeenstemming Als negatieve kant van de kabi netscrisis noemde hij het optreden van NKV-voorzitter Mertens. Het verschil van inzicht noemde hij een ernstige zaak. Hij hoopte echter op wederzijds begrip. BP-lid klaagt kranten aan VOORSCHOTEN De fractievoorzit ter van de Boerenpartij in Voorscho ten, de heer D. Scheps, heeft een klacht wegens belediging ingediend te gen het Leidsch Dagblad en het Haagse dagblad Het Binnenhof. In een raadsvergadering was be weerd dat de heer Scheps de uitspraak zou hebben gedaan liever fascist dan communist te zijn. De correspondent van genoemde bladen „veranderde de ze uitlating opzettelijk" door te vermel den dat de heer Scheps dit geschreven zou hebben. Dat ontkent hij. Hij deelt de aan hem toegeschreven mening ook in het geheel niet Wereldkampioen der autocou reurs Jack Brabham uit Aus tralië voor zijn praalwagen tijdens een grote parade ter gelegenheid van Thanksgiving Day in New York. Het Tilburgse ijshockeyteam, ver sterkt met vier Canadese spelers van Den Bosch, heeft vrijdagavond met 711 ver loren van BRNO, kampioen van Tsjechoj Slowakije. De tussenstanden 0-3, 5—3. 2—5. nationale hockeytornooi, dat in Kairo is gehouden. Beide ploegen vergaarden 6 punten. AMSTERDAM De effecten beurs bleef deze week in mineur en de omzetten waren zeer gering. De internationale markten gaven geen stimulans, terwijl hier het wachten is op de ontvangst van het kabinet-Zijlstra in de Tweede Kamer. Een der beste specialisten van ons land is aan het ziekbed van de Neder landse Maagd geroepen en heeft de di agnose gesteld. Het ziektebeeld ver toont een klassiek inflatiepatroon. Dinsdag zal dr. Zijlstra zich met de regeringsverklaring aan de Tweede Ka mer voorstellen en de effectenbeurs verwacht, dat een nuchter beeld zon der veel franje van de toestand zal worden gegeven. Ons volk zal het bitte re drankje, dat zal worden voorgeschre ven moeten slikken, wil de kwaal die zich geopenbaard heeft, zich niet tot een crisis ontwikkelen. Want dan zou „de Engelse ziekte" zich kunnen manifesteren. Ginds is het aantal werklozen inmiddels gestegen tot bijna 600.000, wat neerkomt op 2.3 pet. van de arbeidende bevolking. De Britse regering heeft besloten, dat de loon- en prijsstop, welke in Engeland van kracht is, ook in 1967 grotendeels zal worden voortgezet. Zo ver zijn we hier nog niet, maar het is beter het ook niet zo ver te laten komen. Daar wil het kabinet-Zijlstra zich voor inzetten ter beurze hoopt men, dat ook de Tweede Kamer voldoende medewer king zal geven. UTRECHT Het Nederlands /endien zijn er verschillende motie episcopaat (verzameling van alle ven die voor toelating van niet-ka- RK-bisschoppen in ons land) heeft 'holieke leden tot katholieke sport- dezc week in een brief aan de Ne derlands Katholieke Sportfederatie nieuwe regels gegeven voor de RK-sportbeweging in ons land. De band tussen „Kerk" en „Sport" beschouwden de leiders verenigingen spreken zoals de sfeer in de vereniging, het bereikte spel- oeil, de ligging van de accommoda ties en het ontbreken van niet-ka- iholieke verenigingen ter plaatse. tijd tot tijd fusies tot stand sport doorbrak, richtte men uit ^et snelpeil, het effectiever gebruik beschermende overwegingen eigen sportclubs en -bonden op. Die visie is nu gewijzigd en duidelijk ver- Dit staat er in het schrijven: „In toenemende mate is in de laatste tijd het besef doorgedrongen dat de de accommodaties en de le vensvatbaarheid van een club. Daar bij wordt uitdrukkelijk gesteld dat het voortbestaan van Katholieke sportverenigingen echter van grote waarde is. Het nut sportbeoefening Hierdoor wordt de christelijke meenschap zich sterker bewust van baar cultureel-maatschappelijke verantwoordelijkheid. Een werke lijk positieve aanvaarding van de sport en de lichaams-cultuur is nu mogelijk geworden. Wel blijft ech- de sport heeft de taak de mens voort te helpen naar eenheid met zichzelf, de medemens en de we reld; b. de sport kan de mens vrijheid oieden te genieten; c. de sport biedt mogelijkheden ter vaststaan dat sport een profane tot positief menselijke eigenschap zaak is." Openheid In morgenuren In het schrijven van de bisschop pen wordt in aansluiting daarop ge zegd, dat het voor de hand ligt, dat in de huidi die wordt gekenmerkt door groeien de openheid levensbeschouwingen, de sportbeoe fening een samenwerking en in som mige gevallen een zoeken met allen die op dit terrein dagsheiliging in de verdrukking zoi vi«= „„V Intussen hebben de leiders van Nederlandse situatie! de RK-kerk wellicht onder druk rkt door groeien- ^an f!,e omstandigheden laten weten de verschillende ^et tekort aan accommodaties en leiders motief kan zijn om 's zon dags voor twaalf uur wedstrijden te houden. De vrees, dat de zon- Geen ,,ho'' Intussen vindt de effectenbeurs geen aanleiding om reeds nu te reageren op het optreden van het nieuwe kabinet. Laten we geen „ho" roepen voor we over de brug zijn. Het moet eerst duide lijk worden, dat we onze betalingsba lans door het stopzetten van de inflatie willen gezondmaken, ook al worden dan offers gevraagd. Zodra de beurs ruikt dat er beter weer in de lucht zit, zal men dat gauw in de koersvorming gaan bemerken. Deze week gaf ook het buitenland weinig steun aan onze markt. Wallstreet daalde het Dow Jones koersgemiddelde voor industrie-aande len beneden de 800, terwijl het dit jaar nog bijna 1000 is geweest. Ook in Amerika doen zich sympto men voor, welke op een vermindering van de vaart van de economie wijzen, bijvoorbeeld wat betreft de auto-in dustrie en de staalnijverheid. Van de terugslag in New York was met name Kon. Olie de dupe. Dit fonds daalde van 131.30 tot 126.50. Hier bij heeft ook een rol gespeeld de eis van de Sjah van Perzië aan de interna tionale olieconcerns om meer olie in zijn land te produceren, omdat de staat dan meer inkomsten krijgt. De moei lijkheid is echter, dat de afzet van alle olie in de wereld, gezien de huidige produktie, nog meer een probleem wordt, als de Perzische produktie sterk uitgebreid wordt. Overigens is het aan deel van de Kon. Shell in de Perzische olievelden verhoudingsgewijs niet erg groot. De British Oil heeft er 40 pet. van, de Kon. Shell 14 pet Welke betekenis de Koninklijke voor de werkgelegenheid in ons land heeft kan men nagaan, als men weet dat de laatste tien jaar dit concern per dag een miljoen gulden aan orders bij de Nederlandse industrie plaatste. Ook Philips lag zwakker in de markt op het bericht, dat in Engeland de t.v verkopen sterk teruglopen, waarop trouwens al gewezen werd door de Phi- lips-directie ter gelegenheid van de pu- Koersverliezen Op de lokale markt waren de koersverliezen in de meerderheid. Ned. Kabel kwam van 253 op 235 pet. in verband met ontslag aan werklieden bij dit bedrijf. De Wereldhaven Onroe rend Goed kwam van 325 op 305 pet In de sector van verkoop van hulzen gaat de laatste tijd bijna niets om handel is uiterst moeilijk geworden, voornamelijk door de krappe en dure financiering. Een uitblinker was echter Expl. Mij „Scheveningen", waarvan de koers van 142 op 163 pet. kwam. Het verwisselingsaanbod is in de jongste aandeelhoudersvergadering bekendge maakt en moet uitermate royaal ge noemd worden. Immers men krijgt voor 100 aandeel EMS twee obliga ties 7'/ï pet. CAM, terwijl men daar naast 50 bonus aandeel mag behou den. Als het aanbod doorgaat (de Ver- eeniging van den effectenhandel moet de uitgifte der obligaties nog goedkeuren), dan komt de koers der 7'/s pet CAM uit op 55 pet., wat erg laag is voor een goede obligatie van dat percentage. Echter is nog niet be kend de soliedheid der debitrice, want de CAM is een holdingcompany van de Zwolsman Groep, die holding is van diverse andere onder nemingen. Nog steeds is er een nevel rond de EMS en het wachten is nu maar weer op het omwisselingsbe- richt. De uitgifte van 7pet. obl. Gron. Ind. Credietbank 98 pet. is mislukt De beurskoers dezer stukken was 97Vi pet. De emissie 7 pet. obl. Bank voor Ned. Gemeenten 99 pet. zal wel een goed resultaat opleveren, dacht men ter beurze, al viel de belangstelling, met name uit het buitenland, zo op het eerste oog gezien, tegen. Zwemster Ludgrove gaat emigreren LONDEN De Brit.se zwemster Linda Ludgrove, oud-wereldrecordhoudster op de 220 yards rugslag, zal in januari vol gend jaar naar Australië emigreren. Zij hoopt echter wel op de Olympische Spe len komen. Groot-Britannië uit te In het Zwitserse plaatsje Brem- garten zijn enkele weken geleden vier Siberiaanse eskimohonden geboren. Volgens experts zijn er van deze zeldzame hondensoort in heel Europa nog maar vijftig exemplaren te vinden. Liverpool-A j ax op televisie LIVERPOOL De wedstrijd Liver pool—Ajax, die op 14 december in de Engelse havenstad zal worden gespeeld, komt zo goed als zeker op de tv. De NTS heeft toestemming bereikt met de Britse club. Alleen de KNVB moet nog toestemming geven, maar dat lijkt slechts ?n formaliteit. Of de eerste wedstrijd AjaxLiverpool 7 december te Amsterdam ook zal worden uitgezonden, zal eerst op 5 de cember worden beslist aan de hand va de kaartverkoop. Vijf Hongaarse sportlieden omgekomen BOEDAPEST Bij een vliegramp bij de Tsjechische stad Bratislava zijn mensen omgekomen. Onder hen wa vijf Hongaarse sportlieden: trainer-coach het Hongaarse judoteam Akos Ko en vier van zijn pupillen, onderweg Praag om deel te nemen aan eer tweedaags tornooi. Van den Herberg uitblinker GOETTINGEN Het Nederlandse stu denten-voetbalelftal heeft vrijdag in het Jahnstadion van Goettingen een wedstrijd tegen een Duits studenten selectie-elftal met 20 verloren. Bij rust hadden de Duitse studenten met 1—0 de leiding ge nomen. In de sportief gespeelde wedstrijd wa ren back Theo van den Herberg (Amster dam) en de aanvallers Van der Sanden (Leiden) en Thule (Delft) de uitblinkers in het Nederlandse team. Radioverslag van interland HILVERSUM Wim Hoogendoorn en Jaap van der Zwan zullen op de avond van woensdag 30 november a.s voor de NRU een directe reportage ge ven van de voetbalontmoeting Neder land Denemarken in het Rotter damse Feijenoordstadion. Uitzending o] Hilversum I tussen 8.25 en 10.25 uur. Onnes verzoent zich met tafeltenm'sbond DEN HAAG Het conflict tussen de Nederlandse tafeltennisbond en Bert Onnes is opgelost. In 1965 had Onnes een kort geding tegen de NTTB aanhangig gemaakt, omdat hij geen toestemming kreeg om individueel in te schrijven voor de wereldkampioenschappen. Dankzij een ininiatief van Onnes om tol verzoening te komen, kan hij we aanmerking komen voor het nationale IN DE VEILIGE beslotenheid van Nederlands vruchtbaar ste bisdom heeft vandaag het partij parlement van de KVP over de kabinetscrisis gediscus sieerd. Dat had al eerder moe ten gebeuren, maar enkele we ken geleden stelde de KVP-lei- ding de vergadering uit omdat ze niet het risico wilde lopen van een ernstige partij crisis tij dens de kabinetsformatie. Nu die ten einde is, heeft ze beslo ten in het Bossche „Casino" de gok te wagen. Erg riskant is die gok niet. We zijn er zeker van, dat er vandaag in Den Bosch niets bijzonders zou ge beuren. Natuurlijk zou de linkervleu gel een beetje herrie maken, zou de NKV-groep de zigzagkoers van Schmelzer en Aalberse aan de kaak stellen, zou een aantal parijleden misschien het voorbeeld van prof. Gielen dr. Ponsioen e.a. volgen, maar daar blijft het bij. Op papier staat de KVP al zo'n een en twintig jaar op springen, maar springen doet ze nooit. Ze leeft op een vulkaan, maar een ingeslapen vulkaan. Nu en dan rommelt het wat, is er een kleine aardbeving, storten wat heilige huisjes in, maar voor een uitbarsting hoeft niemand bang te zijn. Ook nu niet. De KVP wordt niet bijeen gehou den door een gemeenschappelijke grondslag (die de leiding zelf nauwe lijks meer onderschrijft), nog minder door een gemeenschappelijke visie op beleidsproblemen (die niet bestaat), maar door het sociologische klimaat, waarin haar aanhang is op gegroeid, door de roomse solidari- teit-ondanks-alles die bestand is te gen de felste interne me ningsverschillen over de koers van de partij. In dat teken zou de vergadering van vandaag staan. Het applaus voor jan en alleman zou het gekib bel overstemmen. Er zou applaus zijn voor Aalberse en Schmelzer, voor Cals en Bogaers, voor Hoefna gels en Klompé, voor Luns en De Jong, voor Veldkamp en Bot. Zijn ze niet allemaal rooms? Nou dan. De verkiezingen staan voor de deur. De gelederen moeten worden gesloten. We moeten vooruitzien. Omzien in wrok is zinloos en gevaarlijk. 'TROUWENS, Aalberse heeft de leiding. En zyn charme vermag veel. Hoor hoe hij oud-premier Cals welkom heet. „Wij verheugen ons ten zeerste over uw aanwezigheid hier. De politieke ontwikkelingen hebben u belet uw hooggewaardeer de werk als minister-president af te ronden. Dat moet u als een persoon lijke teleurstelling hebben ervaren. Ons rest slechts in naam van de ganse partij u zeer nadrukkelijk dank te zeggen voor al hetgeen u in het belang van land en volk hebt gedaan." Applaus. Bogaer3 krijgt een soortgelijke beurt. „Als er iemand voor de wo ningbouw heeft gezwoegd, dan bent u het wel. Dank zij uw tomeloze energie hebben duizenden jonge ge zinnen nu een eigen dak boven het hoofd. Wij betreuren het ten zeerste dat u om persoonlijke redenen hebt gemeend niet langer regeringsverant woordelijkheid te kunnen dragen. Wij moeten daarin berusteii. Maar het is onze vurige wens, dat we u zeer binnenkort weer op het politie ke toneel zullen terugzien." Applaus. Na zoveel vriendelijks voelt de an- ti-Aalberse-Schmelzer-groep zich al wat minder vast in de schoenen staan. De sfeer is er niet meer naar werkzaam zijn. De positieve Hike benalingen komen, is verdwenen, mede door df wenseliik dat de zondagmorgen geen bezwaar meer tegen het feit min mogelijk wordt gebruikt. Niel UTRECHT Zeer onbevredi gend vindt de Nederlandse chris telijke aannemers- en bouwvakpa troonsbond het, dat minister Bo gaers is afgetreden. Het is lang niet zeker dat de resultaten van zijn beleid in de eerstkomende jaren even gunstig zullen uitvallen als de afgelopen tijd, zo wordt in het blad De Christelijke Bouwvakpatroon (hoofdredacteur mr. W. Aantjes) be toogd. De bond wil niets afdoen aan de dank die de bouwnijverheid en Neder land drs. Bogaers verschuldigd zijn, maar het 's een „dank gemengd met bitterheid" Minister Bogaers bracht nieuwe vaart in de bouwactiviteiten. Hij was een man die de image had opgebouwd dat „de politiek" hem hoogstens op een afstand interesseerde. Voor hem telden alleen woningen en zijn voorlopige einddoel was 1970. Daarom is het te betreuren dat hij zijn ambt voor dat jaar opgeeft. Hij heeft zowel in het kabinet-Marij- nen als in het kabinet-Cals gezeten; een kabinet-Zijlstra kan geen overwe gend bezwaar geweest zijn. Hij is ook niet gepasseerd, want prof. Zijlstra heeft hem gevraagd. Het woningbouw beleid komt er in het regeringsprogram ook niet slecht af. Vlucht? DEN HAAG In een deel onzer edi ties van gisteren werd reeds melding gemaakt van afgelaste sportwedstrijden. Om de slechte gesteldheid van de ter- elnen zijn alle wedstrijden In de volgen de negen afdelingen van de K.N.V.B. af gelast: Amsterdam, Den Haag, Haarlem, Leiden, Gouda. Rotterdam. Nijmegen, Twente en Zeeland. Het al dan niet door gaan van de wedstrijden ln de K.N.V.B. is overgelaten aan consuls en scheids- De Chr. korfbalbond heeft alle wed strijden in rayon Zuid Holland-Zuid af gelast behoudens die in hoofd- en over- gangsklac. Wat dan? De NCAB heeft wel ver moedens. Er zijn tekenen zegt de bond dat de zo gestegen lijn in de woningpro- duktie zijn hoogtepunt heeft bereikt en nu naar beneden zal gaan. Er zijn zelfs tekenen dat verschillende door mi nister Bogaers zo fors getroffen maatre gelen aan deze omslag mede schuldig „Tal van bedrijven moeten nu al de prijs gaan betalen voor het al te nau we keurslijf waarbinnen minister Bo gaers hen hield om tot voor hem ver antwoordde uitkomsten te komen." „Tal van werknemers ondervinden of vrezen spoedig te zullen ondervinden, dat de door minister Bogaers bij de uitbreiding van de bouwcapaciteit voor een reeks iaren in uitzicht gestelde ze kerheid niet gegarandeerd blijkt." Drs. Bogaers opvolger, minister Wit te, wordt door de NCAB met kritisch vertrouwen ontvangen, maar ook met sympathie, want hij is van de bouw nooit meer los kunnen komen. om de tegenstellingen nog op de spits te drijven. NKV-voorzitter Mer tens mokt nog wat na over het „on begrijpelijke, teleurstellende en on verantwoordelijke" optreden van de KVP-fractie, maar stapt niet uit het partijbestuur. KRO-voorzitter Van Doorn doet erg links, maar formuleert te ambte lijk om indruk te kunnen maken. De rest laat hij aan de Brandpunt-jon gens over. Meneer Jansen van de afdeling Apeldoorn vraagt kritisch wat er nu eigenlijk van de motie-Schmelzer is terechtgekomen. Meneer Pietersen uit Enkhuizen wil weten waarom de KVP niet met WD en CHU in zee ging. Meneer Hendriksen uit Vreeswijk vindt het maar raar, dat juffrouw Klompé, die als Kamerlid voor de motie-Schmelzer stemde, nu als mi nister deel uitmaakt van een kabinet dat die motie met een elegant ge baar in de prullenmand heeft ge mikt. Verontwaardiging in de zaal. Wie aan Marga komt, komt aan de ziel van de partij. Als de linkervleu gel het van aanvallen op personen moet hebben, staat ze wel heel erg zwak. A/IENEER DE WIT uit Lopper- sum, die ook nog zijn gal over de fractie had willen spuwen, ziet er geen brood meer in. Hij wil trouwens niet al te laat thuis zijn. De vergadering begint te verlopen. De lijst van sprekers is te lang. De aandacht verslapt. Het is al laat in de middag als Schmelzer eindelijk van repliek kan dienen. Met een aantal geprefabri ceerde gemeenplaatsen, in de beken de kom-kom-stijl voorgedragen. „Met het oog op het late uur" kan Aalberse geen interrupties meer toestaan. Meneer Pietersen die het toch probeert, wordt resoluut afgeha- Schmelzer zegt, dat z'n motie nog volledig overeind staat. Hij ziet geen tegenstelling met de plannen van Zijlstra. Als Pietersen hardop en ho nend lacht, gaan tientallen boze blik ken in zijn richting. Schmelzer wint het. Dat stond trouwens al bij voorbaat vast. Hij voert alles terug tot misverstanden, waarvan de linkervleugel en trou wens ook het kabinet-Cals slachtof fer zijn geworden. De motie-Schmel zer was geen motie van wantrou wen. Ze was letterlijk bedoeld, als uitdrukking van de in de fractie le vende zorg over de financieel-econo- mlsche toestand. „Iemand als mr. Hilterman wordt niet moe daarop te wijzen. En hij kan toch bepaald niet als een re presentant van onze richting worden beschouwd. Reden temeer om aart het oordeel van deze onafhankelijke commentator grote waarde te hech ten." Weer wordt gelachen. Maar nu on hoorbaar en door iemand, die ons er fluisterend aan herinnert dat de door hogerhand gesouffleerde KVP-pers al maanden voor de nacht van Schmelzer bezig was naar een crisis toe te schrijven. In juni werd al gesproken over een kabinet onder leiding van Zijlstra. Na de indiening van de begroting-Vondeling regende het in de katholieke kranten verha len over een onvermijdelijk lijkende val van het kabinet-Cals. Vijf dagen voor het uitbreken van de crisis schreef de parlementaire re dacteur van Het Binnenhof die daags na de klap voorlichtingsfuncti onaris van de KVP-fractie zou wor den: „Het belooft een bijzonder span nende week te worden, waarbij de kansen, dat het kabinet-Cals de de batten overleeft, beslist niet boven de vijftig procent liggen." En dan toch maar volhouden, dat die motie-Schmelzer zuiver zakelijk was bedoeld en dat het kabinet-Cals er nooit zulke zware politieke conse quenties uit had hoeven te trekken. 'TELEURGESTELD verfaat de pro-Cals-groep het „Casino", met als enige troost de wetenschap, dat volgende week in de Kamer het uur der waarheid zal slaan. Ten minste, als Nederhorst op dreef is. De PvdA-fractieleider heeft alle kansen in handen om het „onbegrij pelijke, teleurstellende en onverant woordelijke" optreden van de KVP in al zijn armzaligheid bloot te leg gen. Hij hoeft daarvoor alleen maar de feiten te noemen. De KVP, die een kabinet omver kegelde en zelf niet bij machte bleek de scherven op te ruimen. De KVP, die uit angst voor rebellie in eigen gelederen weigerde met WD en CHU een normaal meerderheidskabi net te vormen en daardoor de forma tie van een minderheidskabinet for ceerde in de verwachting, dat de Ka mermeerderheid daar toch geen „nee" tegen zou durven zeggen (men zou dit chantage van de meerderheid kunnen noemen). De KVP, die nu als hoogst econo mische wijsheid beschouwt wat zij van de zomer zonder vorm van pro test van de tafel veegde: uitstel van de belastingverlaging tot 1 juli en verhoging van de omzetbelasting met ingang van die datum. De KVP, die Vondeling verbood wat zij Ziilstra nu ju'chend toestaat. De KVP ,die de volstrekte negatie van de motie-Schmelzer door het ka binet-Zijlstra durft uit te leggen als °en „waardevolle aanvulling" van die motie. De KVP, die doelbewust een Zijlstra-mythe heeft gecreëerd om daarmee haar vlucht uit de ver antwoordelijkheid te camoufleren. Sedert de stemhussuccessen van Koekoek is „duidelijkheid" het tover woord in de Nederlandse politiek ge worden. Het is een cynische speling van het lot. dat uitgerekend in deze tijd de grootste politieke partij zich aan een griezelige onduidelijkheid schuldig maakt. Wie de kamele on-koers van de KVP inventariseert, zou nauwelijks durven ontkennen, dat de politic in feite maar een dub belzinnig, opportunistisch bedrijf is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 7