NEDERLAND WIL PEKING IN VERENIGDE NATIES JAMIN Ongeluk voorkomen dankzij koelbloedige chauffeur Kinderkampen op Ceylon Commentaren WHITBREAD Pleidooi van Dr. De Beus In het belang van de vrede Ook zetel Formosa Mao gezond bij parade VN-debat over China op tv TOT 1 JULI PER ZIEKENHUISDAG 12,- BETALEN Zaterdag 26 november 1966 47ste jaargang CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Sttntvaslich is gh#blcven mijn her» in ieghenspoetl" Countif doofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 0,93, p. m. 3,97, p. kw. 11,90 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur In 1734 ging de veer tienjarige Samuel Whit- bread uit Bedfordshire naar Londen om er het vak van bierbrouwer te leren. In 1787 stond hij aan het hoofd van een kapitaal bedrijf dat vor sten en vorstinnen kwa men bezichtigen. In ons Zondagsblad het levens verhaal van deze eenvou dige boerenzoon, die het Engelse bier wereldbe roemd maakte. ■fe Er is voor de leekgeen betere naam - pag. Kernmerk BILLY GRAHAM Billy Graham heeft weer een boek geschreven en na het succes van Vrede met God lijkt Wereld in vlammen ook een geheide betseller te wor den. In zijn laatste werk ant woordt Graham op de kritiek van sommigen dat h slechts de enkele mens wil redden, maar de wereld verloren laat gaan. Zie de pagina Geestelijk leven in ons Zondagsblad. •fe John van Kesteren iverd in Nederland afgewezen - pag. Radio/TV „Ik werk mezelf eclit niet in een hoekje, zoals ze altijd in de strip verhalen doen." chocolade menagerie van niet duur wel heerlijk Zachter DE BILT Wij mogen van een ver betering spreken ook al kan er mor gen hier en daar nog een bui vallen. De mist en de koude lucht met tempe raturen om het vriespunt zijn wij kwijt. Een meer westenwind voert zachte re lucht van de Noordzee aan met een middagtemperatuur van ongeveer 8 graden. Er komen enkele zonnige perioden voor en de depressies blijven nog op grote afstand. Het zijn de zwakke sto ringsfronten die nu en dan wat regen veroorzaken, waardoor het deze laat ste novemberdagen wisselvallig zal blijven. 27 nov.. zon op: 8.19, onder: 16.36: maan op: 16.05. onder 7.35. 28 nov., zon op: 8.21, onder: 16.35: maan op: 16.32, onder: 8.53. De 21-jarige Maria A. Tuni uit Gro ningen overleed gisteren aan brandwon den die zij door het vlam vatten van haar kleren bij de gashaard had opgelo pen. r-.v< Dr. J. G. de Beus Mao Tse-toeng Hartog ontslaat 90 Belgen OSS Hartog's Fabrieken (2100 personeelsleden) heeft 90 Belgische grensarbeiders per 31 december ontslag aangezegd. Overleg met Belgische vak bonden leidde tot plaatsingsmogelijk heden in België. Mechanisatie en een moeilijker situatie op de exportmark ten maakten personeelsinkrimping noodzakelijk. DEVENTER Inkrimping van de or derportefeuille noodzaakte H. J. Smit's confectie industrie twintig vrouwen, maar kort in dienst, ontslag aan te zeggen. HEERLEN „Meerdere tientallen" personeelsleden van het Algemeen mijnwerkersfonds zullen binnenkort ontslag krijgen omdat het AMF en het Beambtenfonds voor het mijnbedrijf 1 januari worden samengevoegd in het Administratiekantoor Zuid-Limburg. NEYV YORK Nederland zou graag zien dat vertegenwoordigers van de Volksrepubliek China de Chinese zetel in de Algemene Ver gadering van de Verenigde Naties gaan bezetten, heeft de per manente vertegenwoordiger dr. J. G. de Beus gisteren in de As semblee gezegd. Dat betekent echter niet dat Nederland wenst dat degenen die thans de zetel bezetten (vertegenwoordigers van de republiek China op Taiwan) niet langer deel van de Verenigde Naties zouden mogen uitmaken. Dc Nederlandse delegatie is zich be wust van de talrijke hinderpalen die een rechtvaardige en vooral rea listische oplossing van het probleem van China's vertegenwoordiging in de weg staan. Maar zij blijft geloven dat het met een beetje goede wil en begrip mogelijk kan zijn enkele van die obsta kels weg te nemen en andere te omzei len. Diepgaande studie is daarvoor nood zakelijk, en daarom juicht de Neder landse delegatie het initiatief van d( Italiaanse delegatie toe om de Assem blee een commissie te doen aanwijzen met de opdracht alle aspecten van de kwestie te bestuderen. Van belang Nederland is overtuigd, aldus dr. De Beps, dat het in het belang van de vrede en de vooruitgang is dat de Volksrepubliek China de gelegenheid krijgt deel te nemen aan het werk van de organisatie. Indien de regering te Peking die gele genheid wil grijpen en in opbouwende geest wil bijdragen tot het ge meenschappelijk streven, zal de Neder landse delegatie dat beschouwen als een grote overwinning voor de ge meenschappelijke zaak van de volke rengemeenschap. Mocht de Volksrepubliek echter voor lopig niet willen toetreden, dan zal Ne derland dat betreuren, maar zij is var oordeel dat het aanbod van kracht zal moeten blijven totdat Peking bereid zal zijn er wèl op in te gaan. PEKING Partijvoorzitter Mao-Tse-toeng heeft in Peking een parade afgenomen van ongeveer een miljoen leden van de Rode Garde en het volksbevrijdingsle ger. Hij was gekleed in een katoenen uniform en zag er bijzonder ge zond uit. Zijn politieke erfgenaam Lin-piau stond kennelijk verkou den met een dikke sjaal om naast hem. Op het plein De poort van de hemelse vrede stond ook de verguisde president Lieo, die door de Rode Garde fel wordt gekritiseerd. Volgens journalisten waren er op het plein meer militairen dan gardisten. Dat zou een aanwijzing kunnen zijn dat veel jonge mensen naar hun woon plaatsen zijn teruggekeerd, zoals hen was gelast door het centrale partijco mité. De bijeenkomst duurde ongeveer drie uur en verliep bijzonder ordelijk. Er werden geen redevoeringen gehou den Aan het slot van de parade heeft Mao de hand gedrukt van alle aanwezi gen, dus ook van de president. Intussen wordt aan Russische commu nisten nu vertelt dat leden van de Ro de Garde vermomde kapitalisten zijn die trachten dc greep op het land te heroveren. Nederland wil, blijkens dr. Dc Beus' verklaring, dc vertegenwoordigers van de Chinese regering op Taiwan (For mosa) niet uit de Verenigde Naties we ren, deels omdat anders het aspect van de huidige onwerkelijkheid dan weer opnieuw zou worden ingevoerd en deels omdat Nederland het volk van Taiwan niet het recht wil ontzeggen in de volkerenorganisatie vertegenwoor digd te zijn. Ook België ondersteunde het Italiaan se voorstel om de toelating van Peking te bestuderen. HILVERSUM De NTS geeft maan dagavond over Nederland 1 (van half elf tot elf uur) een samenvatting van de debatten van de Algemene Vergade ring van de VN over de toelating van Rood-China. De reportage wordt via de communicatiesatelliet Early Bird naar Europa gezonden. VERKIEZING INDERDAAD 15 FEBRUARI DEN HAAG De Koningin heeft gisteren een besluit getekend, strekken de tot ontbinding van de Tweede Ka mer met ingang van woensdag 22 febru ari 1967. De verkiezing zal, zoals verwacht werd, op woensdag 15 februari worden gehouden. De kandidaatstelling is op januari. De huidige Kamerzitting zal 21 febru ari worden gesloten. Op 23 februari ko men de Eerste en Tweede Kamer in verenigde vergadering bijeen. De Kiesraad zal geen verdere verzoe ken tot registratie van naam en aandui ding van politieke groeperingen meer kunnen behandelen; de termijn is verstreken. Gisteren werden nog ingeschreven: Democratisch agrarisch front te Eem- nes (afgekort DAF), Landsbelangen te Heusden aan de Maas (geen afkorting), Christelijk-nationale volkspartij voor monarchale democratie te Doorn (afkor ting Chr. Nat. VP voor monarchale de mocratie) (deze komt in de plaats van de Christelijk-nationale volkspartij), en Welstaat te Amsterdam-Zuid (geen afkorting). Koningin Ingrid van Denemar ken heeft gisteren in Tycksen (Denemarken) de Kennedy- kinderbewaarplaats geopend. Fo to: de Koningin, spelend met twee van de jongste bewonertjes van het tehuis. (Van onze soc.- econ. redactie) DEN HAAG De premie van de verplichte ziekenfondsverzeke ring zal volgend jaar volgens de berekeningen van de ziekenfonds raad moeten stijgen van 5,8 tot 7 procent. Minister Veldkamp vindt de kostenstijging te fors en over weegt nu een eigen risico in het ziekenfondspakket in te bouwen van 12 per dag voor opname in een ziekenhuis. Het zijn vooral de ziekenhuiskosten die de premie omhoog hebben gestuwd. Vóór donderdag pakjes bij PTT DEN HAAG De PTT zal vol gende week ruim twee miljoen briefpakjes en postpakketten moe ten verwerken het dubbele var de normale hoeveelheid. Wie met St. Nicolaas op tijd wil zijn, moet zijn pakjes voor donderdag 1 de cember ter post bezorgen. SAINT QUENTIN De 35-jarige chauffeur Hendrik Kamerbeek uit Merxem heeft gisteren met een koelbloedig staaltje van rijkunst een ernstig ongeluk ver meden bij Saint Quentin. Zijn zware vrachtwagen, geladen met twintig ton melasse, reed juist omlaag toen hij zag dat de overwegbomen gesloten waren en dat aan belde kanten van de overweg een tiental auto's stond te wachten. HU wilde remmen, maar merkte dat dat niet ging. Zonder een ogenblik te aarzelen reed de chauffeur daarop de wachtende auto's links voorby, ramde een overwegboom, sloeg daarna snel zijn stuur om en miste de voorste wachtende auto op een haartje na. Na deze expeditie stapte Kamerbeek onbewogen uit zUn wagen om de bedankjes v» de wachtende automobilisten in ontvangst te nemen. Iedere verplicht verzekerde zal dus na 1 januari voor elke dag dat hij in een ziekenhuis ligt 12 zelf moeten betalen. Hiervoor is echter een aanvullende vrij willige ziekenfondsverzekirng mogelijk, waardoor de huidige aanvullende zie kenfondspremie wordt verhoogd van 20 tot 90 cent per persoon per week boven de 16 jaar. HALF JAAR Dit eigen risico zal slechts voor een half jaar behoeven te worden ingevoerd, want op 1 juli 1967, wanneer de Wet zware geneeskundige risico's van kracht wordt, wil minister Veldkamp de kosten van de ziekenhuisverpleging voor iedere Nederlander onderbrengen in deze volks verzekering. Tot 1 juli zal de premie voor de ver plichte ziekenfondsverzekering stijgen tot 6 procent, ondanks hun eigen risico van 12 pér ziekenhuisdag, maar op 1 juli zou dan de premie zelfs kunnen zak ken tot 3 procent. De particuliere ziektekostenverzeke- ringsmaatschappijen hebben hier ernstig bezwaar tegen, omdat er dan voor hen vrijwel niets meer te verzekeren over blijft. De meeste particuliere verzekeringen tegen ziektekosten draaien immers om de ziekenhuiskosten. ARTSEN Om de ziekenfondskosten te drukken zal minister Veldkamp voort niet van plan zyn het voorstel van de zieken fondsen aan de buisartsen tot 19 procent honorariumverhoging over te nemen. Hoewel de Landelijke huisartsen vereni ging dit voorstel heeft afgewezen, krij gen de huisartsen volgend jaar van de minister waarschijniyk niet meer dan 12 tot 15 procent verhoging. De LHV zou een dergelüke regeringsbeslissing onder druk van de economische omstandighe den echter bereid zyn te aanvaarden Kamerdebat pas woensdag? DEN HAAG Het Kamerdebat over de regeringsverklaring zal waarschijnlijk pas woensdag beginnen. In de Tweede Kamer blijkt voorkeur te bestaan om niet direct na de rede van prof. Zijlstra met de discussie beginnen. Dinsdag zal de Kamer hierover beslissen. De 67-jarige Delftse drukkerspa troon A. J. M. Brouwer is in Brazilië door een ongeluk om het leven geko- MIELE WASAUTOMATEN New York in dichte mist Een beeld van New York, dat al enkele dagen lang onder een gevaarlijke mistdeken schuil gaat. De mist is vermengd met voor de gezondheid schadelijke verbrandingsgassen, waarvoor hart- en longlijders zijn gewaar schuwd. Hen is geadviseerd thuis te blijven. Het stadsbestuur over weegt alarm te slaan als de toestand verder verergert. Dat zou betekenen, dat een verbod wordt afgekondigd op autorijden en het stoken van kachels. Ouderen weigeren te harde arbeid COLOMBO Georganiseerde benden op Ceylon ontvoeren jaar lijks duizenden kinderen onder de zestien jaar en zetten ze aan het werk in kinderkampen. Dat heeft een politiefunctionaris gisteren bekendgemaakt. Hij zei dat slechts 527 van de 3.1 kinderen die dit jaar tot 20 november zijn vermist werden teruggevonden. Verleden jaar bleven 3.515 kinderen zoek. De politie-inspecteur deed een drin gend beroep op ouders en onderwijzers de vloed van ontvoeringen te keren. De indruk bestaat namelijk dat goed geor ganiseerde benden de kinderen dwin gen tot het verrichten van slavenwerk in gebieden waar volwassenen niet wil len werken omdat de levensomstandig heden er te erbarmelijk zijn. Bij een recente razzia wist de politie drie kinderen te redden die op een boerderij gevangen werden gehouden. Zij kregen brood en thee. Twee kinde ren die wisten te ontsnappen vertelden van het lot van hun vriendjes. Oswald alleen de moordenaar WASHINGTON J. Edgar Hoover, de-directeur van de FBI, heeft gezegd dat het beschikbare bewijsmateriaal er op wijst van Oswald president Kenne dy alleen heeft vermoord. Er is geen schijn van bewijs gevon den die iemand anders betrekt bij een samenzwering met Oswald om Kenne dy te vermoorden, aldus Hoover. Hij zei dat critici volkomen het recht heb ben hun mening kenbaar te maken, maar dat zij begrip dienen te tonen voor vastgelegde feiten. Met het opdie nen van speculaties als waarheid is nie mand gediend. Duurtetoeslag T TIT de kring van het agrarisch be- drijfsleven, zowel werkgevers als werknemers, is de gedachte naar voren gekomen volgend jaar aan alle werknemers een duurtetoeslag toe te kennen van een vast bedrag ter compensatie van de te verwachten kostenstijging van 4,5 pet. Het voordeel van een dergelijke toe slag is, dat niet meer loonsverhoging wordt betaald dan de kostenstijging van het levensonderhoud bedraagt en bovendien raken de laagst betaal den niet in de knel. Bij procentuele verbeteringen krijgen de zwakste groepen immers het minst. Het is een visje, uitgegooid in het nog niet te troebele SER-water. Het lijkt echter twijfelachtig of, wanneer woensdag de Sociaal-Economische Raad vergadert voor het halfjaar lijkse rapport, hij zich achter dit plan zal stellen. De animo bij de landbouw voor dit plan is niet verwonderlijk, omdat in de staart van het voorstel van de agrarische werkers nog een belang rijke bijkomstigheid schuil gaat. De lonen in de landbouw zouden name lijk naast de duurtetoeslag nog met 2,5 pet. omhoog moeten op grond van de erkende loonachterstand. Macro-economisch is het voor de landbouw aantrekkelijk achterstan den in te halen juist op het moment, waarop in andere bedrijfstakken met de contractlonen niets gebeurt. Maar of hierover in andere bedrijfs takken ook zo gedacht wordt, is nog de vraag. Verleden T^R is nogal wat stof opgewaaid rondom de Westduitse kanse liers-kandidaat Kiesinger. Op zich zelf geen vreemde zaak. Het is niet aangenaam te vernemen, dat een mogelijke nieuwe kanselier lid was van de NSDAP. Iets anders is, of men zoiets zuiver formeel moet bezien en niet andere feiten mag laten meespreken. Tot voor kort accepteerde de gehele westelijke wereld Kiesinger als op recht democraat. Men kon hem op foto's zien met president Kennedy, generaal de Gaulle, de Britse konin gin, en andere staatshoofden. Dezer dagen kreeg Kiesinger (die zelf r.k. is) krachtige steun van de meest onverdachte zijde, nl. van de evangelische Probst Grüber, die ook in Israël een goede naam heeft. Grüber, die honderden Joden naar Nederland smokkelde, verdedigt Kie singer om diens optreden tijdens de nazi-periode. Uit processen-verbaal van de Gesta po blijkt volgens Grüber dat Kiesin ger anti-Joodse maatregelen van de nazi's heeft gesaboteerd. Ook wei gerde hij lid te worden van de nazi organisatie van advocaten. Daardoor moest hij zich uit de advocatuur te rugtrekken. Dit maakt het lidmaatschap van de NSDAP niet ongedaan. Wèl werpt het een ander licht op een omstre den verleden. Laatste kans "IVriETS LAAT premier Wilson on- beproefd om het Brits-Rhodesi- sche geschil op te lossen. Zelfs vroeg hij Zuid-Afrika om bemiddeling. Tevoren zond hij minister Bowden (Gemenebestzaken) naar Rhodesië. Het doel van deze reis te elfder uro is tweeledig. De rebellerende premier Smith wil de naar Londen voor een gesprek van man tot man. De komst van Bowden geeft hem daartoe volop ge legenheid. Bowden gaat echter ook spreken met gouverneur sir Humphrey Gibbs, die weigert te buigen voor de eisen van Smith. Komt het tot een volledige breuk met Engeland en roept Smith de re publiek uit, dan wordt de positie van Gibbs een uiterst moeilijke. Behalve vertegenwoordiger van de Britse kroon is hij ook een rasechte Rhodesiër. Het is begrijpelijk, dat hij met Bowden alle mogelijkheden wil bespreken die zich in de naaste toe komst kunnen voordoen. Geen pessimisme over toekomst landarbeiders ZUIDLAREN Minister Biesheuvel is niet pessimistisch over de toekomst van het landarbeidersberoep. Zolang men positief en niet Koe koek-gericht blijft denken, is daar geen reden toe, zei hij gisteravond op een bijeenkomst in Zuidlaren. Weliswaar neemt de werkgelegen heid in de agrarische bedrijven af, maar steeds meer werkkrachten zijn er nodig in de dienstverlenende sector, zo als loonbedrijven, bedrijfsverzorgings- organen en organisaties waarin een aantal landbouwbedrijven samenwer ken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1