Whitbread- brouwerij: levenswerk van boerenzoon I0NDAGS BLAD ALE 25 si Bj Prospect of Whltby: pBjj.j WÊM Pub met een rijke geschiedenis 1 1 ÉSli r - f: i ZATERDAG 26 NOVEMBER »6# •TN de zomer van 1734 stuurde de weduwe van een boer uit Bedfordshire haar veertienjarige zoon Samuel Whitbread, één van haar negen kinderen, naar Londen om bij een bierbrouwer een vak te leren. De tijden waren moeilijk en het vaderloze gezin kon maar nauwelijks rond komen van de opbrengst van de boerderij. Voor Samuel, de jongste van vijf zonen, was er geen werk op het boerenbe- drijf. Na de school werd hij met een pakje kleren en een paar ponden naar de stad ge- gestuurd. Zijn moeder had voor een leermeester gezorgd, méér kon zij voor haar jongste zoon ook niet doen. Bedrijf vol tradities op duurste grond in Londense binnenstad Samuel Whitbread was een ijverige knaap, die thuis al had geleerd, de handen uit de mouwen te steken. Hij was ook een vlotte leerling, die meer dan normale belangstelling voor het brouwersvak aan de dag legde. Zijn leermeester kon tevreden zijn: na een paar jaar kon hij hem al belangrijke taken toevertrouwen. De jonge Whitbread, boerenzoon uit de provincie, zou een waardevol lid van het beroemde brouwers gilde worden. Dat stond voor iedereen in zijn omgeving als een paal boven water! Maar Samuel Whit bread wilde méér. In jongensfantasie rijpten stoute plannen. Hij sprak er met nie mand over, bang als hij was, te worden uitge lachen en bespot. Wie had dat niet gedaan, die van de voornemens op de hoogte was geweest? Daarom hield de ambi tieuze brouwersgezel wijselijk zijn mond. Zijn plannen kregen langzaam vaste vorm en op een goede dag kwam hij ermee voor de dag. Op 11 de cember 1742 vestigde hij zich als zelfstandig bierbrouwer, aan vankelijk in samenwerking met twee partners, maar na 1761 al leen. Hij was 22 jaar, toen hij de grote, voor zijn verdere leven Reportage: WIM DE RECT Foto's HANS KEIJZER "ijjÉSjsgiV - -7 Ejfpi f, S 1 EM| DE naam staat in gekrulde letters op de voorgevel: The Prospect of Whitby. Kenners vertellen, dat deze Pub, gesticht in 1520, de oudste aan de Londense Theems is. Dat is een riskante bewering, want er zijn tientallen cafeetjes langs de Theems, waarvan stuk voor stuk wordt gezegd, dat ze verreweg de oudste zijn. MAAR The Prospect of Whitby is de enige, waarover een verhaal dc ronde doet, dat ongeveer is te vergelijken met dat van De Waag in Oudewater. Vroeger, zo heet het, werd in deze Pub vastgesteld of een vrouw een heks was of niet. Jijt ALS een vrouw van hekserij werd verdacht, werden er korte metten gemaakt. Bij laag water werd zij vastgesnoerd aan een steigerpaal aan de achterkant van de kroeg. Als zij, na zes uren onder water te hebben gestaan, nog in leven bleek te zjjn, werd zij zonder pardon ter dood veroordeeld. Als zij was verdronken, was in elk geval bewezen, dat de vroui geen heks was geweest. Voor het rechtsgevoel in die dagen moet dat een hele geruststelling zijn geweest THE Prospect of Whitby, al of niet de oudste langs de rivier, is een Pub met een rijke historie. De muren en het plafond zijn donkerbruin van de rook en het interieur ver raadt, dat het café van oudsher een eerlijke zeemanskroeg is geweest. Heel vroeger, weten bedrijvige obers uit de overlevering te vertellen, kwamen zeelieden hier kort voor hun vertrek hun (aller) laatste pintje bier drinken. Vaak hadden zij geen geld meer op zak en daarom betaalden zij met bezittingen, die zij van hun verre reizen hadden meegebracht. Van die „ruilhandel" zijn nog tientallen voorbeelden aanwezig: exotische beeldjes, prachtige koperen voorwerpen, maar ook spullen, die men zonder veel fantasie kan terugbrengen tot de inventaris van schepen TEGENWOORDIG is The Prospect of Whitby het drukst bezochte jeugdcafé van de Engelse hoofdstad. Doorgaans is het er zo vol, dat de obers zich geen weg meer kunnen banen. De glazen bier worden dan over de hoofden van anderen naar dorstige binnen komers getild! Dat i6 een regel van liet huis, waaraan niemand zich stoort, ook niet de invloedrijke zakenmensen, die zich door hun flegmatieke chauffeur naar de bochtige ach- teraf-straat hebben laten rijden om in The Prospect of Whitby een afzakkertje te halen. En om te zingen, uit volle borst! beslissende stap waagde. Jaren lang had hij elke cent opzij ge legd. Met zijn spaarsaldo én met een kleine erfenis kocht hij in de Londense binnenstad een paar gebouwen en de apparatuur, no dig om met een bescheiden pro- duktie te kunr.en starten. Dat was het begin van wat thans, Een tot Engelsman ge naturaliseerde Nederlan der is één van de gasthe ren van de Whitbread- brouwerij, die dagelijks enkele honderden bezoe kers het bedrijf laten zien: de 52-jarige J. A. Wijnbergen. Hij woont sinds 1941 in Enge land, nadat hij door een on geluk was afgekeurd als stuurman op de koopvaardij. Tot het einde van de oorlog was hij in dienst van de Nederlandse regering in Lon den en sinds 1948 werkt hij bij Whitbread, eerst op de boekhouding en daarna als medewerker van de afdeling public relations. Het is zijn taak reclame te maken voor Whitbread-bier en dat gaat hem goed af. Na zoveel jaren is hij op en top Engelsman geworden, tot in details zelfs. Dat blijkt uit de dassen, die hij draagt: elke dag een andere met het vig net van één van de vijf brou werijen, die Whitbeard heeft overgenomen. Aan één ding heeft hy tot nu toe moeilijk kunnen wen nen: aan de smaak van Engels bier. Hij maakt er geen geheim van, dat hij thuis het liefst bier drinkt van een gerenommeerde Nederlandse brouwerij ruim twee eeuwen later, een van de grootste bierbrouwerijen van Engeland is en de enige in de City of Londen: Whitbread. Hoewel hij niet meer dan la gere school had gehad en hij slechts kon lezen en schrijven, ontpopte Samuel Whitbread zich als een knap zakenman. De con currentie was ook in die jaren genadeloos hard, maar Whit bread hield het hoofd boven water. Hij verstond de kunst, goede medewerkers aan te trek ken om hem te adviseren en hij was niet bang, nieuwe en efficiënte brouwmethoden toe te passen. Praktisch alle winst uit de brouwerij investeerde hij dadelijk om zijn bedrijf uit te breiden. Waarderend Zijn aanpak trok de aandacht, vooral van collega-bierbrou wers, die eerst wat sceptisch, maar weldra waarderend spra ken over het vakmanschap en de zakelijke aanleg van Whit bread. De activiteiten van de „jongste" in het gezelschap van Londense bierbrouwers werden ook aan het Engelse Hof bekend. Voor Samuel Whitbread was die zaterdag in 1787 de mooiste dag in zijn leven, toen hij als 67-jari- ge gastheer Koning George III en Koningin Charlotte in zijn brouwerij mocht begroeten en hen langs zijn levenswerk mocht rondleiden. Whitbread was een voor zijn tijd verlicht man. Dat bewees hij in zijn brouwerij, maar ook als parlementslid. In het Lagerhuis viel een doodse stilte, toen hij het als eerste spreker waagde te pleiten voor de afschaffing van de slavenhandel. Op sociaal ter rein was hij ook een baanbreker. Hij waardeerde zijn medewer kers vorstelijk en voor tal van goede doeleinden op allerlei ge bied schonk hij grote bedragen. grip, onlosmakelijk verbonden aan de naam van de oprichter Samuel Whitbread en in minder mate aan die van zijn zoon, die meer belang stelling voor de politiek had dan voor de brouwerij. In het begin van de negentiende eeuw was de Whtibread brouwe rij al één van de bezienswaardig heden van de Engelse hoofdstad. Toeristische gidsen uit die jaren adviseerden vreemdelingen een bezoek aan liet bedrijf niet over te slaan. Nog steeds krijgt de brouwerij elke dag zo'n driehon derd gasten op bezoek. Speciaal voor hen is nog niet zo lang geleden een kapitaal uitgetrokken voor de bouw van een museum, restaurant, public bar en bi oscoopzaal in een gedeelte van de historische bierkelders. De geschiedenis van Whitbread is rijk aan tradities, en daar zijn ze in de Londense Chiswell Street trots op. De ligging in het hartje van de metropool lijkt voor een snelle aan- en afvoer weinig efficiënt, maar er zijn nooit stemmen opgegaan om de brouwerij naar een plaats buiten de stad te verhuizen. Iedere staf- t van dc brouwerij naar bottelarijen in Engeland en België gaat dag en nacht door. De bruine tankwagens vervoeren elke week twee miljoen liter. functionaris vertelt na vijf minu- tien hectare ter waarde van 130 twee schoenen innemen, kost en ten al, dat de brouwerij op de miljoen gulden. En ze demonstre- kele tienduizenden guldens- duurste grond van Londen staat: ren het graag: de ruimte, die Begrip Whitbread's Brewery is een be- In het Catharina Gasthuis, het stedelijk museum van Gouda, ligt een in 1563 bij Jan Daniël Beman te Rotter dam uitgegeven apothekershandboek, dat de kwaliteiten van het Engelse bier roemt. Na enige moeite kan men ontcijferen: „Alla in 't Nederduitsch, Ale Engelschbier, is eene soort van bier, dat men in Engeland brouwt; het is helder, doorschij nend, geelachtig, prikkelend op de tong, voor 't gezicht en smaek aangenaemer dan eenig ander bier, maer maekt eene kitteling in den neus' en mond dergenen, die 'er van drinken, bijnaer als de mostert. Er wordt gewaarschuwd, dat men de fles niet zeer schielijk ont stopt, omdat anders de inhoud tegen de zoldering vliegt zonder dat er iets overblijft. Dronkenschap door deze drank veroorzaakt Is vrolijker dan door bier, omdat ze minder met grove deeltjes beladen is. Ale komt van Al=Engels voor totum, drank, die men voor alle andere dranken kan verstrekken." Twee miljoen Ruimtegebrek is er de oorzaak van, dat het bier op drie plaatsen in Engeland en drie in België in flessen wordt gedaan. Vijfhon derd tankwagens rijden af en aan naar de bottelarijen. Elke week vervoeren zij zo'n twee miljoen liter bier; om bedrijfsstagnaties te voorkomen wordt er voortdu rend in de brouwerij een voor raad van nog een twee miljoen liter aangehouden! Naast de verkoop van bier, waarvoor de brouwerij elk jaar 120 miljoen gulden aan accijns in de schatkist stort, is de omzet van afgewerkte produkten van belang voor de bedrijfsresulta ten. Het mout gaat de poorten uit voor de fabricage van veekoe ken, afgewerkte hop wordt ge bruikt als mest en gist wordt af genomen door marmitefabrieken. Het voor de biersmaak zo belang rijke hop kweekt de brouwerij op eigen bedrijven in Kent Zestig procent van de benodigde hoeveelheid komt daar vandaan; de rest betrekt het bedrijf van elders. Tradities. De 28 fors gebouwde witte paarden zijn er ook één van. Eén van de directieleden is gek op paarden en daarom wor den de edele viervoeters in een stal, niet ver van de brouwerij, vertroeteld als kinderen. Ze doen overigens niet alleen als duur vlagvertoon dienst. Regelmatig worden ze Ingespannen voor het transport van vaten bier in dc binnenstad. De praktijk leert na melijk. dat het in de smalle straatjes gemakkelijker is met paardewagens te manoeuvreren dan met vrachtwagens. De direc tie gebruikt dit argument keer op keer om lastige aandeelhou ders te overtuigen van het econo mische nut van paarden... Eenmaal per jaar zijn de paar den levende reclame voor Whit bread. Dat is op 12 november, als zes paarden voor de prachtige koets van de Lord Mayor worden gespannen en het kleurrijke span door de City of London gaat. Sinds het midden van de vorige eeuw bezit de brouwerij dit privi lege al en er is niemand, die het zou willen missen. De uit 1757 daterende, fraai met houtsnij werk versierde koets heeft voor de rest van het jaar een ere plaats-achter-glas op het terrein van de brouwerij. Snobisme In niet-Engelse ogen is het rond uit snobistisch, dat de zwart glanzende Humbers van directie leden en staffunctionarissen het woord Ale (Engels voor bier) op hun nummerborden hebben. Er moet een flink bedrag voor wor den neergeteld, maar de brouwe rij-directie houdt vol, dat het wel goed staat. Overigens: toppunt van sno bisme is geleverd door een gefor tuneerd lid van het Lagerhuis, een zekere Norbington. In zijn garage staat een aantal auto's, waarvan de kentekens als volgt luiden: NOR 1, NOR 2, NOR 3

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 13