Studenten „ontsnappen" moeiteloos uit legatie Witte NPD Roos gaat bestrijden Aanhanger verliest zijn achterwielen STUNT GOED IN ELKAAR GEZET DICHT BIJ CHINESE TECHNICI alles goed/ en 1 weU krant van formaat Slechts een van de zes gegrepen POGING DOCHTERTJE TE ONTVOEREN CNV contra De Meijer Uit de Haagse hof geplukt Vietnam inzet van verkiezingsstrijd 7 VRIJDAG 25 NOVEMBER 1966 Betreurenswaard Wanneer ds. Van Woerden stelt dat wij bij de maagdelijke geboorte van Christus niet te doen hebben met een biologische waarheid, dan komt hij mijns inziens in nadrukkelijk conflict met de duidelijke tekst van Lucas 1, waarin na de vermelding van het won der der overschaduwing van de Heili ge Geest, staat: „het heilige dat ver wekt wordt" (vs. 35); „uw nicht Elisa beth is eveneens zwanger van een zoon" (vs. 36); het vervuld worden van de dagen van Maria's baren (Lu cas 2:6); ook Maria's vraag aan de engel wijst daarop (1:34). Dat het in de vermelding van deze dingen zou gaan om een mythe of my- tische inkleding (en dat geldt ook van de omschrijving van mythe, zoals ds. Van Woerden die geeft) wordt duide lijk weersproken door de tekst die ons van werkelijkheden spreekt, personen met name noemt die er bij betrokken waren, tijdsbestek en plaats vermeldt, terwijl het bovendien vervulling be treft van O.T. Godsopenbaring. Het gaat niet aan de Schrift aan modern-wijsgerige onderscheidingen te onderwerpen en deze te laten bepa len hoe wij het Schriftgetuigenis heb ben te zien. T. H. Pemninga Zondagsviering Het forumgesprek van de Christe lijke Sportunie heeft het onderwerp De zondag in deze tijd weer eens in discussie genomen. Waarom moeten wij de zondag anders vieren dan ons in de bijbel geboden wordt? Wij heb ben op zondag helemaal geen sport en spel nodig. Wacht u voor de wereld. En als je dan weet dat sommige pre dikanten al zeggen dat we de tweede kerkdienst een ander karakter kun nen geven met sport en spel erbij, dan is dat in een woord treurig. We zin ken wel diep. D. A. v. Steenis DEN HAAG Zes Rotterdamse studenten hebben gisteren aan getoond hoe makkelek men uit de streng bewaakte Chinese legatie aan de Adriaan Goekooplaan kan ontsnappen. Van de zes studen ten, die eerst heimelijk de tuin van de legatie waren binnengedron gen, werd er slechts één door een politie-agent in de kraag ge grepen. De anderen sprongen vlak voor de neuzen van de politie over het tuinhek en verdwenen in een gereedstaande auto. Enkele studenten wisten de agen ten die de legatie bewaken er be vinden zich acht Chinese lastechnici in het gebouw aan de praat te houden. Een achttal anderen maakte van de gelegenheid gebruik door de dichte bosjes naar de tuin te sluipen, waarbij er tot tweemaal toe een achterbleef om de anderen over de hekken te helpen. Uiteindelijk wis ten er zes de tuin binnen te komen. De studentengrap bleek uitzonder lijk goed in elkaar gezet te zijn. Vooraf hadden zij het terrein ver kend en in kaart gebracht, waarna liet plan-de-campagne werd vast gesteld. Omstreeks drie uur gister middag verzamelden zij zich in de Van Oldenbarneveltlaan. Voorwendsel Tegelijkertijd meldden zich vier mede-studenten bij de ingang. Zij ver telden dat zij studiemateriaal over Rood-China wilden hebben. Zodoende wisten zij door de poort binnen te komen. De Chinezen waren kennelijk van hun komst op de hoogte, want zij kregen alle gewenste inlichtingen en verlieten daarna op legale wijze het gebouw. De vlucht van de zes was in enkele ogenblikken uitgevoerd. Slechts een van hen, Richard Bysterveld, werd door eenbrigadier van politie, met getrokken revolver, gegrepen. Tegen hem is proces-verbaal opgemaakt we gens het zich op verboden terrein be vinden. Hierop staat een maximum boete van vijftien gulden De twee jaargenoten, die het zestal hielpen op het exterritoriale terrein te komen, bleken zich niet aan een overtreding te hebben schuldig ge maakt. De drie jongelui werden na een verhoor heengezonden. Aangetoond ONLUSTEN IN JORDANIË JERUZALEM (Jordaanse sector) f— Soldaten van het Jordaanse leger heb ben gisteren in Ramallah en Hebron het vuur geopend op enige duizenden Palestijnse vluchtelingen die wapens eisten om te vechten tegen de Israëliërs. Er zouden vele gewonden zijn gevallen. In Ramallah bekogelden de Palestij- nen eenheden van politie en leger met stenen. De gevechten duurden twaalf uur eer de orde weer werd hersteld waarna een avondklok werd ingesteld. Eenzelfde incident deed zich voor in Hebron waar de regeringseenheden ge dwongen waren wapens te gebruiken. In deze plaats vielen de meeste gewon- Het 65 kilometer ten noorden van Jeruzalem gelegen Nabloes is nu al vijf dagen afgesloten van de buitenwereld. De inwoners hebben zich in hun hui zen verschanst en vuren op politie en De oproerlingen hebben getracht de wegen naar Ramallah en Bethlehem af te snijden, maar militairen hebben de geïmproviseerde versperringen van ste nen, olieblikken en rotsblokken wegge haald. Bij deze ongeregeldheden, die zijn be gonnen na de verrassende Israëlische vergeldingsactie van 13 november op enkele Jordaanse grensplaatsen, zijn ruim 350 mensen gearresteerd. Euro-satelliet in 1971 ruimte in? DEN HAAG De deelnemers van de Europese conferentie op het gebied van communicatie per satelliet hebben r»„ ,i„j-van communicatie per saiemei neooen „'I'm -.Ï besloten de ESRO (Europe.. Ruimte- club Monolieten) hebben naar zij ver klaarden duidelijk aangetoond dat ont vluchten vanuit het bureau van de zaakgelastigde heel wel mogelijk is, ook al is er doorlopend politiebewaking. Zij hadden de stunt bedacht ter af sluiting van hun proefperiode. Zoals bekend bevinden de Chinese lastechnici zich in het legatiegebouw in verband met de raadselachtige dood van hun landgenoot Hu Tsu-tsai. MÜNCHEN In West-Duits- land wordt meer en meer ge ageerd tegen de gevaarlijke en snelle opkomst van de extreem rechtse NPD-partij, die natio- naal-socialistische elementen in haar gelederen heeft. Zo hebben Münchense studenten gisteren een organisatie opgericht die de NPD zal gaan bestreden. De organisatie draagt dc naam Witte Roos, genoemd naar de beweging die in 1943 een anti-nazi-propaganda voerde. ..De NPD is een octopus. Wij moeten een grotere en sterkere octopus heb ben", aldus de leider van de Witte Roos, Rainier Huf. De overwinningen van de NPD in Hessen en Beieren to nen aan dat er In Duitsland „mensen zijn die alles zijn vergeten en niets hebben geleerd", zo staat in het mani fest. In Keulen hielden gisteravond duizen den jongeren een stille mars tegen de NPD. Onder gehoon van een aantal voorbijgangers trokken ze naar het ge denkteken voor de slachtoffers van het verzet tegen de nazi-dictatuur en leg den daar een krans. Op spandoeken die ze meevoerden stonden de leuzen als „Jeugd wil geen Nazi's". Andere reactie In Kiel zei de minister van justitie Leverenz van Sleeswijk-Holstein dat de processen tegen de Nazi- en oor logsmisdadigers „nu eens afgelopen moet zijn". Er komt een tijdstip waarop „recht naar het gevoel van het volk onrecht wordt". Volgens Leverenz zou het feit dat de vervolging van nazi-misdadigers nog niet beëindigd is een rol gespeeld kun nen hebben bij het recente verkiezings succes van de NPD. Datgene wat na afloop van de verlengde verjaringster mijn voor nazi-misdaden eind 1969 nog niet door de openbare aanklager zou zijn aangehouden zou volgens minister Leverenz aan de „goddelijke rechter" moeten worden overgelaten. Kiesinger Het secretariaat van de christen-de mocratische kandidaat voor het kanse lierschap Kiesinger heeft gisteren een document gepubliceerd dat de beschul digingen over het nazi-verleden van Kiesinger moest ontzenuwen. Het document is dé schriftelijk vast gelegde uitspraak van een Beierse de- nazificatie-rechtbank, volgens welke Kiesinger „zich naar vermogen actief en doeltreffend verzet heeft tegen de nazistische willekeur" en daarbij vaak „een groot persoonlijk risico" liep. De ook buiten Duitsland als verschrokken verzetsstrijder tegen het nazi-dom bekend geworden evange lische proost, Grüber, heeft het giste ren opnieuw voor Kiesinger opgeno men. Uit hem bekende documenten bleek dat de kandidaat voor het kanse lierschap destijds alle acties tegen de Joden had gesaboteerd. De Oostduitse beschuldiging als zou Kiesinger hebben gefungeerd als verbindingsman tussen het ministerie van buitenlandse zaken en dat van propaganda, bestempelde Grüber als een bewuste leugen. Spoorlijn Saigon en Istanboel? TOKIO De eerste studie van hei Aziatische spoorwegtraject Istan- boel-Saigon zou volgend jaar kunnen beginnen. Dit is gisteren in Tokio van officiële zijde Het Japanse ministerie van transport heef» besloten van zijn begroting voor het komende jaar hiervoor zes miljoen yen uit te trekken, zodat Japanse tech nici ter plaatse zouden kunnen onder zoeken of het denkbeeld economisch en technisch te verwezenlijken is. De Aziatische spoorlijn zou Ankara, Aleppo, Bagdad, Teheran, Karachi, New Delhi, Calcutta. Bangkok Pnom penh en Saigon aandoen en een lengte hebben van in totaal 10.000 kilometer Het project wordt gesteund door de economische commissie van de VN voor Azië en het Verre Oosten. BRIEFCAMPAGNE PRO APARTHEID JOHANNESBURG Premier Vorster heeft op alle Zuidafrikanen een beroep gedaan een campagne te beginnen om via brieven de wereld te laten weten, dat hun land zelf zijn pro blemen kan oplossen zonder dat daar voor hulp van buitenaf komt. De eerste-minister deed dit op een bijeen komst van de Griekse gemeenschap te Johannesburg. TILBURG Bij een gecompliceerd' ongeluk op de rijksweg Tilburg-Breda is gisteravond een man om het leven gekomen en een andere zwaar gewond. Een met papier beladen vrachtauto met aanhanger verloor de beide achter wielen. Ze rolden over de weg. Een tankauto botste er bovenop en kwam dwars over de weg te staan. Een bestel auto botste weer tegen de tankauto. De chauffeur A. Leijtens uit Tilburg werd zwaar gewond, zijn mede-inzittende pa troon, de vleeshandelaar Van Nistel- rooy uit Moergestel, was op slag dood. De onderzoek) opdracht te geven een lan cering voor te bereiden. Het besluit werd genomen tijdens de zesde bijeen komst van de Conferentie, die van dinsdag tot en met gisteren in Den Haag werd gehouden. De kosten van dit onderzoek van de ESRO, die zich voornamelijk zal bezighouden met het opstellen een programma voor de bouw, zullen ongeveer 1,1 miljoen gulden bedragen. In december zal beslist worden of de Europese ruimtevaartorganisatie de opdracht al of niet aanneemt. In-' dien tot de vervaardiging van de sa telliet wordt besloten, zal de lance ring waarschijnlijk in 1971 mogelijk zijn. Bij de ESRO bestaan er plannen om te komen tot de bouw van drie kunst manen in plaats van één. In totaal zal dit project een bedrag van 326 mil joen gulden vergen. De satellieten zullen behalve voor telecommunica tie ook worden gebruikt voor televi sieuitzendingen en meteorologische doeleinden. Luchthaven Rotterdam heeft gisteren bewezen in staat te zijn als uitwijkhaven van Schiphol te dienen. Liefst 22 middelgrote en grote vliegtuigen hebben er de nacht doorgebracht. Het begon met een Friendship van Schreiner die uit Malta kwam om half drie. On afgebroken tot tien over half zes (het zogenaamde middagblok) zijn daarop de DC's-8, (uit New York, Curagao, Tokio, Teheran en Daran), een DC-9 uit Budapest, drie Lockheed Elektra's van het Europese KLM-net, twee Caravelles van de Swiss-Air en een van Air France en enkele andere machines aangeko- De Douane en Marechaussee werkten mee voor een snelle afhandeling. De meeste passagiers werden met door de KLM gecharterde bussen naar Amsterdam of Schiphol gebracht, anderen gingen naar het Centraal Station in Rotterdam. Na een pauze in het begin van de avond kwamen later nog drie Elektra's binnen. Het zicht op Schiphol was bar slecht. Slechts een machine kon daar landen, een Elektra met genodigden voor de openingsvlucht Amsterdam-Birmingham. Eis van zes maanden tegen emigrant DEN HAAG De officier van de Haagse rechtbank heeft giste ren tegen de 39-jarige tot Cana dees genaturaliseerde Nederlan der J. A. L. een gevangenisstraf geëist van zes maanden. De emi grant had geprobeerd zijn doch tertje uit Nederland naar Canada te ontvoeren. Op 14 juli had hij het meisje uit school gehaald met zijn auto en was doorgereden naar Schiphol. Op het vliegveld werd hij aangehouden door de marechaussee. Het meisje, dat nu negen jaar is, was onder voogdij ge steld. Zijn vrouw had hem in 1962 uit heimwee naar Nederland verlaten. Met toestemming van L. vertrok zij met hun dochtertje naar Nederland. In Canada hoorde L. dat zijn vrouw relaties onderhield met een andere man. Hij besloot daarop zijn kind terug te halen. Na de ontvoering van 14 juli bracht de Canadees het kind onder in Aken. Toen de pleegouders op de hoogte AMSTERDAM Het CNV is boos op staatssecretaris De Meijer. Vooral zijn her haalde uitlatingen over de hervorming van de ondernemingsstructuur worden door het christelijk vakverbond niet al tijd gewaardeerd. Hij maakt de internationale onderne mingswereld kopschuw zich in ons land te vestigen door ze te waarschuwen te gen „het al te ongenuanceerd uitdragen an allerlei hervormingsideeën". Zijn waarschuwingen wekken volgens het CNV de indruk dat er in ons lar^ aan de rechten van de onderneme wordt getornd, dat verscheidene Neder landse bedrijven reeds besloten hebben hun uitbreidingen in het buitenland te vestigen en dat alle buitenlandse onder nemingen worden afgeschrikt hier ne- •enbedrijven te stichten. kwamen van de ontvoeringsplannen van de vader, leverden zij het kind bij het politiebureau af. L. werd ge arresteerd en uitgeleverd aan de Ne derlandse justitie. Als motief voor zijn daad gaf L. op dat als zijn dochtertje maar eenmaal terug in Canada was, zijn vrouw ook wel zou volgen. De verdediger van L., mr. J. W. Meijer vroeg vrijspraak. Hij consta teerde, dat de marechaussee op Schip hol tegenover de verdachte onrecht matig had gehandeld. Het meisje was in het bezit van zowel een Nederlands als een Canadees paspoort Indonesische jongeren molesteren Chinezen DJAKARTA In Medan zijn deze week müitairen slaags geraakt met j< gelui die de kampen wilden binnendr gen, waar Chinezen hun repatriëring afwachten. Een aantal van hen liep ver wondingen op. De militairen hebben de demonstranten naar de stad terug ge bracht. Hier vielen zij iedere Chinees aan, die zij tegen kwamen. Scholieren eisen een snellere repatriëring van de Chinezen. In Djakarta is een officiële delegatie uit West-Irian aangekomen. Zij brengen verslag uit over de steeds slechter u dende economische toestand op dit land. Volgens de delegatievoorzitter ont breken zelfs de eerste levensbehoeften. SER: spoed met beslissing vakantietoeslag DEN HAAG De Sociaal-economi sche raad acht het uitermate gewenst dat het kabinet spoedig beslist over het vraagstuk van de vakantieuitkeringen in de sociale verzekeringen. De SER ontried al eerder een derge lijke toeslag in AOW en AWW op te nemen. Het ziet er echter naar uit dat minister Veldkamp evenals vorig jaar twee procent zal toekennen. Dat lijkt zoveel op een vakantieuitkering dat de beslissing over dit vraagstuk erdoor zal worden beïnvloed. Een wetsontwerp over deze uitke ring-ineens is bij de Kamer en om daarop niet vooruit te lopen, zijn de gisteren gepubliceerde verhogingen van AOW en AWW geringer dan het indexcijfer der regelingslonen, omdat daar reeds de verhoging van de vakan tietoeslag voor werknemers is vervat. Onder nemer sk I i rnaa t vragen uit Kamer DEN HAAG Staatssecretaris De Meijer heeft (zoals we meldden) meege deeld dat een aantal bedrijven door „recente politieke kreten" wordt weer houden zich in ons land te vestigen. Het Tweede-Kamerlid Vellenga (soc.) heeft thans schriftelijk gevraagd om uitvoeriger inlichtingen. AKTUEEL lijk op het laatste stukje van de baarheid echter voorkomt een echte Anna Paulownastraat, waar die uit- bekeuring. Dat de politie dus niet langparkeerders en wie er even een boodschap heeft, moet kiezen tussen een flink stuk lopen of de kans op Onschendbaar steevast iedere ochtend N°S gekker is het geval met de gen stoppen) en wel parkeren. Die onschendbaarheid auto staat er de hele dag gedurende mmg. de diplomatieke kantooruren op het Maar nog stomverbaasder ben je verboden plekje. Tussen de middag als 3e het tegenovergestelde hoort fM&M* - -• a•- Diplomaten die op huizenjacht zijn en de normale weg van formulieren enz. bewandelen. Die huren, omdat Elke bebonde kortparkeerder het zo het gemakkelijkste is en het duurt een gestoffeerd of gemeubi leerd huis. De huren variëren nogal. Maar als ze voor een 1500 per maand onder dak zijn, roepen ze blij: „Wat hebben we een geluk ge had." Ze kiezen dan tussen het opgesla gen laten staan van eigen inboedel, ergens in de wereld of proberen ei gen meubelbezit en de onvermijde lijk aanwezige stukken te combine ren. Altijd een tikkeltje in angst le vend, dat er onverhoeds iets aan an dermans spullen zal komen. Elke schade is natuurlijk voor hun reke ning. In hun hart foeteren ze misschien wel op dat onmogelijke Nederland waar een huis krijgen zo'n toer is, maar a la, dat behoort tot de lasten die de lusten van het diplomatieke leven vergezellen. Eigenlijk moeten we hopen, dat de diplomaten hun onschendbaar heid niet allemaal en helemaal gaan beseffen, want dan zouden heel wat mensen het benauwd krijgen, zou den minder verhuurbare huizen voor de gewone burgers beschik baar zijn en meer gestoffeerde wo ningen vergeefs een goedbetalend huurder wachten. Om over dwaze parkeertoestanden maar niet te spre- (Van een onzer redacteuren) De legering van troepen in Vietnam is de voornaamste inzet van de verkiezingen, die morgen in Australië en Nieuw-Zeeland worden gehouden. Met name in Australië, dat 4500 man heeft ge zonden, hebben de socialistische tegenstanders van de liberale pre mier Holt zich op dit probleem geworpen. Zou Vietnam geen rol spelen, dan zou de 58-jarige Holt (opvolger van de bekende premier Robert Menzies) zeker zijn van de overwinning. Fami lies van de ongeveer 80.000 19-jarigen die in militaire dienst moeten reali seren zich, dat ook hun „jongens" in Vietnam terecht kunnen komen. De 70-jarige socialist Caldwell be loofde, de dienstplichtigen direct te zullen terugroepen en later ook de beroepsmilitairen, als hij morgen wint. Holt wordt ook belaagd door kleine groeperingen, die hun aanhangers ge adviseerd hebben op de socialisten te stemmen in districten, waar zij zelf geen kandidaten hebben gesteld. Drie dienstplichtigen hebben zich als onaf- Kandldaten hankelijke kandidaten aangemeld. Een van hen is de 21-jarige King, die in mei al naar Vietnam moest, maar dat wist te verhinderen door zich kandidaat te stéllen voor het parlement. Het. stemmen is in Australië verplicht voor personen van 21 jaar en ouder. Op de kiezerslijsten staan 6.3 miljoen stemgerechtigden, die uit 454 kandidaten de 124 leden van het Huis van afgevaardigden moe ten kiezen. Thans heeft de Liberale partij (die samengaat met de Plattelandsparty) 72 zetels, Labour 50 en onafhankelijken 2. De mogelijkheid dat Caldwell de liberalen verslaat is dus niet uitgesloten. Wel moet hy dan tenminste twaalf zetels op hen veroveren. In Nieuw-Zeeland verwacht men, dat premier Holyoake zich handhaaft, zij het wellicht met Verwachting een kleinere meerderheid. Zijn Nationale partij heeft nu 45 zetels, Labour 35. Een winst van tenminste zes zetels zou de socialisten de meerderheid verschaffen. Er is nog een derde partij. Social Credit geheten. Deze trachtte by drie verkiezingen vergeefs een zetel in het parlement te veroveren. Van betekenis is, dat er zo goed als geen com munistische kandidaten zijn. Premier Holyoake, die slechts een batterij artillerie van 150 man naar Vietnam zond, hamert openlijk op het belang van de strijd in dat land en op dat van de verdediging in het algemeen. „Heel Nieuw-Zeeland zou zich schamen, als wij onze troepen zouden terugtrekken", aldus Holyoake. De premier regeert sinds 1960. Zijn partij was in dc afgelopen zeventien jaar veertien jaar aan het bewind. Een socialistisch intermezzo duurde van 1957 tot 1960. Er moet een onvoorziene aardverschuiving komen om Holyoake te verslaan. Premier Holt is zoals de foto toont een verwoed diepzee duiker. „Overleeft" hij ook de politieke duik van morgen?

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 7