Weekagenda Statenleden pleiten voor tuinbouw onder glas in Kloosterschuur Kweekgereedmaken kost slecht f10per ha VANHETDRAAIBOEK- Anthony Quinn in Algerije Tuinbouwgrond kost reeds f65.000,- per ha Geen kassen in de Kloosterschuur SCHUDEL'* CITROEN TUSSEN DIE BLADZIJDEN LEIDSE COURANT VRIJDAG 25 NOVEMBER 19*6 Vrij dat (25 november) Ontvangstcentrum Vredeskerk. Burg- i__-avenlaan. 7 uur: kerkeveiling herv. ijkgemeante Vredeskerk. Boshuis, achter Hoflaan 74: ruil- vond voor verzamelaars Schouwburg. 8 uur: toneelavond voor «geren. K en O. en L.J.A Kleine zaal Gehoorzaal. 7.30 uur. llflercommissie Lorentz-school. afscheid oofd J. Berkenbosch Rapenburg 10: jeugdontmoetings- entrum Rehoboth. 8 uur: tier.ersoc Venster, slapstick-films. Wijkgebouw Oude Vest 13: 's avonds azaar herv. wijkgemeente Molenwijk Benedenzaal Volkshuis, 7.30 uur: Leid- Jeugd-Actie, voorlichting over op te chten jeugdmuseum. Staalwijk, 8 uur tuintjes ver. Floralia uinstadwijk. prijsuitreiking. RIJNSBURG Flora, oloementen- jonstelling. van 10 uur 's morgens tot 1 uur 's avonds, modeshow V. en D m 8 en 9 15 uur. DEN HAAG Diligentia. 8.15 uur 'ed. Kamerorkest. SCHEVENINGEN Circus-theater .15 uur: Ned. Danstheater. Zaterdag (26 november) LHJ-gebouw Levendaal 101, 8 u. herv. ongerensocjazz-avond. Breestraat 19. 8 uur: Boemerang-soos- vond met band The Jailers Oud-Leiden: excursie naar Teylers ïuseum te Haarlem. Kantine hockeyveld Roomburg, 8 uur: tzz-avond Folk Beat 14. LEIDERDORP Herv. jeugdgebouw ikenlaan, 2 tot omstreeks 4 uur: veiling an oude en antieke voorwerpen tb.v. estauratie dorpskerk. RIJNSBURG Flora, bloementen- oonstelling. van 10 uur 's morgens tot I uur 's avonds, modeshow V. en D. n 8 en 9.15 uur. DEN HAAG Diligentia, 1 uur: oneelgroep Arena met „De kleine en rote koning", een sprookje voor jong en oud. Om 8.30 uur.: Nieuwe Komedie net „Mama, Kijk zonder handen' iDEN HAAG Schouwburg 8.15 uur: laagsche Comedie met „Frühlingser- SCHEVENINGEN Kurzaal. 8.15 Lur: Concertgebouworkest, met pianist SCHEVENINGEN Circus-theater. 1.15 uur: Ned. Operastichting met Andréa Chenier" van Giordano. Zondag (27 november) Rapenburg 10: jeugdontmoetingscen- •um Rehoboth, 8 uur soc. 't Roefje, ge- leenteraadsvergadering met een lach. Gehoorzaal, 10.15 uur: Bijzonder Ker kwerk Herv. Gemeente, onderwerp Groei naar zelfstandigheid". eraad. Stationsweg 35. 8 uur: ky nologen ver. Bjnland. Nieuw-Minverva, Vrouwensteeg 8 uur (deling Leiden Expogé. causerie over «tuurschoon, met kleurendia's. Dinsdag Breestraat 19, 7 tot 8 uur: spreek - ur Chr. Emigratiecentrale. Stadhuis, 7 tot 8 uur: zitting Bouw- onds Ned. Gemeenten. Zaal Koningskerk, 8 uur: afdeling (oord Ohriistenvrouwenbond, huishoude- ijke vergadering. Jacobazaal Den Burcht, 8 uur: K. en (.•filmclub 16. Museum Oudheden. 8 uur: lezing dr. .JW. C. Braat over „Symbolen uit de c„ irehistorie." Stadsgehoorzaal, 3 uur: Residentie- )rkest met Ned. Madrigaalkoor. DEN HAAG Schouwburg, 8.15 uur -entrum met „Angst en ellende van iet Derde Rijk." DEN HAAG Diligentia, 8.15 uur: 'ker' blokfluitist Frans Brüggen. Woensdag (30 november). Trouwkamer stadhuis, 4 tot 6 uur: IC gireekuur sociaal raadsvrouw. Schouwburg, 8 uur: K. en O.-toneel. Theater met „Saint Joan." Juridisch Studiecentrum Gravensteen, uur: K. en O., instructie-avond over lodern Frans taalonderwijs met audio visuele middelen. Zuiderkerk. 8 uur: evangeliste Cor- ry ten Boom vertelt over haar erva- DEN HAAG Diligentia. 2 uur: Arena met ..De kleine en grote ko ning'' (voor jong en oud). HAAG Schouwburg. 8.15 uur Nieuw Rott. Toneel met „Madame Princesse." SCHEVENINGEN - Kurzaal. 8.15 ur: Residentie-Orkest, met mezzo-so- Praan Sphia van Santé. Donderdag (1 december). Schouwburg, 8 uur: K en O.-toneel, Theater met „Saint Joan" DEN HAAG Diligentia, 8.15 uur: iel) Brahms-Schumann-avond door pianist Detlef Kraus. Breestraat 19, 8 uur: spreekbeurt evangelist Van der Schans en Van Eijk (Gemeente onder 't Kruis). nn)r Vrijdag (2 december). Zaal Koningskerk (Noord), 7.30 uur: ruilbeurs voor verzamelaars. Rapenburg 10: jeugdontmoetingscen- tnim Rehoboth. tienersoc. 't Venster. Sinterklaas-instuif, medewerking The "oils. DEN HAAG Schouwburg, 8.15 uur Haagsche Comedie met „Voorjaarsont- waken." DEN HAAG Jobanneskapel, Bos boomstraat 7. 8.15 uur: programma van kamermuziek. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG De behandeling van het streekplan Rjjnstreek-West in de gisteren gehouden vergadering van de Provinciale Staten van Zuid-Holland werd gekenmerkt door het indienen van een aantal moties. Het spits werd afgebeten door de heer P. Th. Biersma (pvda) die namens alle fracties in een motie van Ged. Staten verlangde, dat al het mogelijke zou worden ge daan om het historische landgoed Berbice onder Voorschoten te behouden. Deze motie werd gevolgd door een van de heer M. A. G. Zwinkels (kvp) over de Kloosterschuur, een gebied tussen Rijnsburg en Voorhout. In de motie werd aangedrongen om dit gebied, dat 60 ha groot is, geheel te be stemmen voor tuinbouw onder glas. Reeds nu wordt in het gebied rond Rijnsburg f 65.000 per ha tuinbouwgrond betaalt. Het gereedmaken van de Kloosterschuur zou slechts f 10.000 ha kosten. Hier zouden zich 50 be drijven kunnen vestigen, zo werd door vele leden van de Staten gezegd. De heer Biersma (PvdA) noemde het streekplan RijnstreekWest een programma voor de toekomst waarin richting wordt gegeven aan de plan van de gemeentebesturen. Hij wees erop, dat er nu reeds een aantal afwij kingen tussen gemeentelijke planned en dit streekplan bestaan. Namens zijn fractie drong hij er op aan, dat Ged. Staten maatregelen zouden nemen, dat de gemeentebesturen spoedig hun plannen aan het streekplan zouden aanpassen. „De beschikbare grond in het streekplan is thans reeds grotendeels bezet. Het plan is dus meer een vast leggen van de beslaande situatie, dan een toekomstontwikkeling. In het plan 1J n twee grote woongebieden (de se agglomeratie en Katwijk Rijnsburg, gescheiden door kassen en de universiteit). Dit gebied heeft nu O ja even naar PRONONCE voor één van die machtig mooie LAKENSETS Zaterdag (3 december) Breestraat 19: jongerensoc. Boeme rang. 1001 Nacht met Simterklas. L.H.J.-gebouw Levenda] 101. 8 uur: herv jongerensoc. St Frederik-feest. Rapenburg 10: jeugdontmoetingscen- trum Rehoboth, jongerensoc 's Roefje pepernotenbal. medewerking van The Colls DEN HAAG Schouwburg. 8.15 uur Haagsche Comedie met „Voorjaarsont- SC HEVEN IN GEN Kurzaal. 815 ïr: Residentie-Orkest met sopraan Ha- lina Lulomska. Zondag (4 december). Rapenburg 10: jeugdontmoetingscen- um Rehoboth. 's middags disco mid dag voor iedereen (Bach in originele en moderne versie), voor iedereen Films Camera (zaterdag i.m. woensdag 2.30 7 en 9.15 uur): Het huis der duizend gruwelen (18 jaar). Lido (2.30. 7 en 9.15 uur). De tijger smijt met dynamiet (18 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): De gendar me in New York (a.r.). Rex (2.30 7 en 9.15 uur): Raspoetin de waanzinnige monnik (18 jaar). Studio (2.30 7 en 9.15 uur) Ik eei rouw (18 jaar). Trianon (2.30. 7 en 9.15 uur). Het ver ren commando (18 jaar). Welke apotheek? Geopend voor spoedeisende gevallen: apotheek Herdingh Blanken, Hoge- woerd 171, tel. 20502. Op zaterdag 26 november is in Leiden, morgens van 8 tot 12 uur, voor spoed eisende gevallen bovendien geopend: apotheek Reijst, Steenstraat 35. tel. 20136. De zaterdag-, zondag-, avond- en nacht dienst van apotheek R. van Breest Smai- lenburg te Leiderdorp wordt waargeno men door apotheek Herdingh Blan- De Oegstgeestse apotheek is geopend. Apotheek Voorschoten is op zondag 27 november gesloten van 's morgens 8 uur tot 's avonds 22 uur. Tentoonstellingen De Lakenhal: tentoonstelling Franse grafiek uit de 19de eeuw, van 23 nov tot 12 dec dagelijks van 10 tot 4 u„ zondags van 1 tot 4 uur. Galerie Walenkamp, Nieuwsteeg 11: tentoonstelling werken van Aa Dekkers tot 9 december. 190.000 inwoners en volgens prognoses in 1980 260.000. Volgens Ged. Staten is de bouwgrond voldoende om de be volkingsaanwas op te vangen". De heer Biersma concludeerde, dat men genodzaakt is geweest een deel van het grondgebied van Noordwijk te re serveren voor de woningbouw van Katwijk. „Ik heb gehoord dat de mi nister van defensie een brief aan het gemeentebestuur van Noordwijk heeft gestuurd, waarin wordt meegedeeld, ïr plannen zijn voor de bouw van een muntie-opslagplaats midden in de woonwijk. Het gemeentebestuur wordt deze brief verzocht geen woningen te bouwen binnen een straal van 800 tot 1200 m rond dit depot". De heer Biersma meende, dat de minister vol doende tijd heeft gehad om bij de Prov. Staten bezwaren in te dienen te gen deze woningbouwplannen. „Het is nu minder elegant, dat de minister zich nu rechtstreeks tot het gemeen tebestuur heeft gewend. De consequen tie van de nalatigheid van de mi nister is, dat hij een andere plaats voor de bouw van het depot zal moeten zoe ken", zo meende hij. Sprekende over de 220 ha bestemd voor industrieterrein dat in het streek plan wordt uitgebreid tot 460 ha, zei de heer Biersma, dat dit betekent, dat in dit deel van het plan rond 1980 91.000 industrie-arbeiders zullen wer ken. Van dit aantal zullen er 56.000 af komstig zijn uit het bollengebied en de Haagse agglomeratie. Deze arbeiders zullen dan heen en weer moeten rei zen. Zij zullen dan beslist in de Leidse agglomeratie willen wonen. Na 1980 zal de druk op het gebied ten oosten van Zoeterwoude zeer groot worden. Om dit te voorkomen zal het woonge bied daar voor 1980 gereed moeten De heer Biersma constateerde voor de toekomst ook moeilijkheden voor de tuinbouw. „Van de beschikbare grond is alles in handen van de huidige eige naren. De moeilijkheden komen dan bii vestiging van jonge tuinders, die van deze eigenaren geen grond los zul len krijgen, omdat zij dat bewaren voor hun kinderen". Geen tuinbouw De heer Biersma deelde mee, dat zijn fractie niets zou voelen voor het plan om de Kloosterschuur voor kas senbouw te bestemmen. Het is een en clave in deze streek tussen Rijnsburg Katwijk, die een steeds groter re creatieve funktie te vervullen krijgt". Hij stelde voor om in een ander deel van de provincie een geschikt tuin bouwgebied te zoeken, bijvoorbeeld in het plan Rijn en Gouwe. In dit laat ste plan, dat thans nog in studie is. zijn 1800 ha voor de tuinbouw gere serveerd. Voorts vroeg hy of Ged. Staten zou den willen bevorderen, dat het vlieg veld Valkenburg zo spoedig mogelijk verdwijnt en dat het dagelijks bestuur' van de provincie zo spoedig mogelijk met een bestemmingsplan voor dit ge bied zou komen. Hij bepleitte voorts de weg van Zoetermeer via Voorscho- naar de Leidse agglomeratie met groen te beplanten om van deze weg een toeristische weg te maken. Namens alle fracties diende hij een motie in, waarin werd gevraagd om het behoud van het landgoed Berbice onder Voorschoten. De heer Biersma vroeg of Ged. Sta ten bereid zouden zijn om met de Ne derlandse Spoorwegen in overleg te treden voor de aanleg van een rail verbinding van Leiden naar de kust. „Nu al zyn verkeersopstoppingen aan de orde van de dag. Goed openbaar vervoer, en met name railvervoer, zou Vele leden van de Provinciale Staten drongen er gisteren bij G.S. op aan, de Kloosterschuur, een ge bied tussen Rijnsburg en Voorhout te bestemmen voor kassenbouw. Vanmorgen ontwoordden Gedepu teerde Staten, dat ze afwijzend tegenover deze suggestie staan. hieraan een einde kunnen maken", zr meende hij. Ook ir. H. H. Tonkens (PSP) ver klaarde zich tegenstander voor de be stemming van de Kloosterschuur tot tuinbouwgebied met de mogelijkheid van kassenbouw. Mr. A. Q. C. van Ruiten (KVP) vroeg of het gebied de Kloosterschuur in feite veel groter is, dan Ged. Staten op de plankaart hadden aangegeven. De heer M. A. G. Zwinkels (KVP) stelde, dat door de geprojecteerde gen grote open vlakten niet in aan merking kunnen komen voor kassen bouw. gebied rond Rijnsburg zal Gedeputeerde Staten (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Gedeputeerde Staten voelen er niets voor om de Klooster schuur te bestemmen tot tuinbouwge bied met kassenbouw, zo bleek van morgen uit het antwoord van gedepu teerde mevrouw mr. Chr. A. de Ruij- ter-De Zeeuw. Zij wilde wel toezeggen, binnen afzienbare tijd te komen met een rapport over de tuinbouw in kas sen in geheel Zuid-Holland. Zij wilde de Kloosterschuur behouden als agra risch terrein, omdat het uit toeristisch oogpunt een bijzonder aantrekkelijk gebied is. Als hier kassen komen, ver dwijnt de illusie van bossen en wordt het silhouet van Noordwijk bedorv Ook willen Ged. Staten geen kassen toelaten aan de voet van de duinen en rond het vliegveld Valkenburg, omdat men hier de Provinciale weg no. 1 heeft gepland. Aspirant tuinders zul len grond in Rijnsburg of omgeving moeten vinden. Het vraagstuk van de tuinders zal nooit opgelost kunnen worden door het beschikbaar stellen van de Kloosterschuur. Over enkele jaren is er dan toch weer tuingrond te kort Mevrouw De Ruij ter-de Zeeuw be klemtoonde. dat er geen gevaar bestaat voor de typisch Rijnsburgse bloemen teelt. Over het munitiedepot in dè nieuwe woonwijk tussen Noordwijk en Kat wijk merkte Gedeputeerde op, dat Ged Staten hierover contact zullen opne men met de minister van defensie. Ged. Staten zijn het er over eens. dat in een woonwijk geen munitiedepot gebouwd kan worden. Bij het ter perse gaan van dit num mer diende de heer Vink (a.r.) namens een groot aantal leden een amende ment in. Het bevat een pleidooi voor het openstellen van de Kloosterschuur voor de bouw van kassen. De motie van de heer H. Vink om de Kloosterschuur te bestemmen voor kassenbouw werd met 44 tegen 24 stemmen verworpen. Vrouw in paniek om trouwring LEIDEN Een 16-jarige getrouwde vrouw geraakte gistermorgen om on geveer acht uur geheel overstuur, toen zij haar trouwring niet meer kon af krijgen. In haar paniek belde zij de EHD, die terstond naar het pand uit rukte, maar deze kon haar ook niet helpen. De EHD verwees haar naar de goudsmid. Of de vrouw dit advies heeft opgevolgd, is niet bekend. niet geheel met kassen kunnen worden bebouwd, omdat daar, het wereld unieke broeibollenbedrijf wordt uit geoefend". De kern van de tuinbouw is in Rijnsburg gevestigd. De omzetcij fers van de veiling tonen een sterke ontwikkeling in dit gebied". De heer Zwinkels wees erop, dat bij de jeugd in dit gebied grote belangstelling be staat voor de tuinbouw. Voorts zei hij „De Zanderij is geheel in handen van één eigenaar, die z'n tuiners verbiedt daar kassen te bou wen. Als agrariër wil ik een groots ge baar maken en dit gehele gebied als recreatiegebied aanbieden". Voorts vroeg hij het gehele gebied van de Kloosterschuur (60 ha) vrij te geven voor kassenbouw. De eigenaar is be reid de grond te verkopen. Hier kun nen dan 50 bedrijven worden geves tigd. De gronden zijn volgens de tuin- bouwconsulent zeer geschikt te maken voor tuinbouw ouder «las. F 65.000 perha De heer A. Vink (AR) deelde mee. dat wegens het grote tekort aan tuinbouwgrond thans reeds f 65.000 per ha wordt betaald. „Het gereed maken van de Kloosterschuur zal slechts f 10.000 per ha gaan kosten. „Dat is gezien de prijs die nu voor tuinbouwgrond wordt betaald beslist niet duur", zo meende hij. „We zeggen in de Prov. Staten steeds .nee" tegen tuinbouw onder/ glas. Rijnsburg is een centrum, te vergelij ken met Aalsmeer en Boskoop. De Kloosterschuur is hier een dwingende noodzaak. Men wil er in 't hele gebied rond Rijnsburg veel aan doen om het rommelige rond de bedrijven door be planting te camoufleren. Het gebied van de Kloosterschuur kan in z'n ge heel worden aangepakt en daarvan kan een aantrekkelijk geheel worden gemaakt. De eigenares wil het gebied geheel verkopen. Om dit te bevorderen wilde de heer Vink desnoods wel een amendement indienen. Ook de heer J. de Geus (CH) zei, dat een afwijzing tot kassenbouw in de Kloosterschuur niet houdbaar is. Hij drong er bij Ged. Staten op aan om een studie te maken van het vraagstuk tuinbouw en in het voorjaar hierover een rapport uit te brengen aan de Staten. Boerenafgevaardigde A. Snoek vroeg .m een agrarisch bestemmingsplan voor het vliegveld Valkenburg. „U zult wat dit betreft wel moeten op knokken tegen het defensiebeleid", meende hy. Hij stelde zich achter de pleidooien die ;n gevoerd rond de kwestie Kloos terschuur. Alle overige sprekers pleitten voor het behoud van het landgoed Berbice, door verlegging van het wegtracé. Bedrijven verdivijnen De heer J. Sonneveld (WD), spre kende over de tuinbouw, meende, dat tuinbouw op de zanderij geen moge lijkheden meer heeft. Bovendien achtte hij de toekomst voor de tuinbouw in de gehele streek rond Rijnsburg zeer moeilijk. Hij voorzag het teruglopen van het aantal ondernemers, omdat be drijven moeten verdwijnen voor wo ningbouw en wegenaanleg. „Het gebied Kloosterschuur zou met een goed ontsluitingsplan nog enige soelaas bieden", zo meende ook dit Statenlid. Amendementen en moties iVan een onzer redacteuren) DEN HAAG Tijdens de behandeling an het streekplan Rijnstreek-West door de Provinciale Staten werden de volgen de moties en amendementen ingediend: 9 leden dienden een motie in, waarin er bij de Ged. Staten op werd aange drongen het tracé van rijksweg 11 bij het landgoed Berbice in Voorschoten zodanig zal worden vastgesteld, dat dit unieke landgoed zoveel mogelijk gespaard zal blijven. de PSP verzoekt in een motie om voor het vliegveld Valkenburg de bestem ming van „agrarisch gebied met uit sluiting van met behulp van kassen uitgeoefende tuinbouw" te geven. zes leden wilden via een adembe- mend streekplan de bepaling opne men, dat Ged. Staten bevoegd zijn. met inachtneming van de strekking van het streekplan, van het plan af te wijken. Streekplan Bollengebied Prov. Staten zonder bezwaar akkoord (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Bij de behandeling van het streekplan Bollengebied in de Pro vinciale Staten van Zuid-Holland uitte de heer W. F. Muldchuijse (S.G.P.) kri tiek op de grillige begrenzing van het plan, omdat me» de gemeentegrenzen als streekipflan grens had genomen Voorts had hij bezwaar tegen het feit, dat cultuurgronden voor de bloembollen cultuur wordt gebruikt voor de woning- Gedeputeerde mr. H. van Riel ant woordde, dat men voor de begrenzing van het streekplan de grenzen van geo grafisch- en economisch aaneensluitende gebieden z ou kunnen hanteren. Het bezwaar van een dergelijk systeem is, dat alle gegevens die nodig zijn voor het maken van een streekplan van de gemeenten afkomstig zyn. De gemeen ten leveren geen gegevens over een deel van hun grondgebied, omdat hun admi nistratie daarop niet is afgestemd. Zon der hoofdelijke stemming werd h«t streekplan vastgesteld. Vooi wie nog geen achttien is, wordt het een ongezellig weekje in Leiderf, want vrijwel alld bioscopen*Willen alleen maar mensen die daar overheen zijn. Luxor maakt als enige een uitzondering: De ge— darme in New York is zo onschuldig dat iedereen hem mag zien. Dat zal dan wel dringen worden. De andere films zijn of te opwin dend, of te gewelddadig of te griezelig. Camera maakt vanavond met Le bon roi Dagobert en vannacht met La traversée de Paris een einde aan de Franse filmweek; vanaf morgen wordt het een huis der duizend gruwelen. Studio prolongeert nog steeds: ook na vier weken blijkt Leiden op Ik een vrouw nog steeds niet te zijn uitgekeken. Lost command TRIANON Of Lost command nu een oorlogsfilm is of een anti oorlogsfilm, wordt niet helemaal duidelijk. Enerzijds is het de twee uur die de film duurt vrijwel voort durend en zeer duidelijk oorlog, maar aan de andere kant, is of althans: wordt het minstens even duidelijk dat die oorlog zinloos is. Een groep parachutisten keert uit Indo-China terug naar Frankrijk, maar trekt kort daarop weer naar Agerije om te vechten tegen hen die Frankrijk door middel van ter reur de onafhankelijkheid willen afdwingen. De Franse soldaten zijn geen filosofen: ze vragen zich niet af waarom en waartoe zij oorlog voeren ze vechten gewoon, en keihard. Maar het wordt steeds duidelijker dat het een vechten te gen de bierkaai is. Algerije worstelt zich ondanks alle Franse mortieren en granaten vrij en de vechters zonder-vragen zien in dat ze hun leven hebben ingezet voor een ver loren zaak. Anthony Quinn speelt niet on verdienstelijk de rol van een wat eigenzinnige kolonel. Opmerkelijk is dat hij het vooral in militaire kringen niet ongebruikelijke maar beruchte „likken naar boven en trappen naar beneden" min of meer omkeert: door zijn soldaten op de handen gedragen, komt hij herhaal delijk in conflict met zijn generaals. Quinn wordt in de film terzijde gestaan door o.a. Alain Delon (als kapitein annex geschiedschrijver), Claudia Cardinale en Michèle Mor gan. Wie niet van vechten houdt moet niet gaan kijken, tenzij hü masochist Voer i pacifisten De tijger smijt met dynamiet LIDO Wie nog even in de sfeer van de Franse filmweek wil blijven, kan terecht bij een Franse kleuren film van Claude Chabrol. Alleen één waarschuwing: dierenliefhebbers worden teleurgesteld, want de tij ger uit de titel is geen dynamisch roofdier, maar een Franse geheime agent, die al dynamiet smijtend een gevaarlijke bende oprolt. Die bende was het te doen om een goudschip dat in de achttiende eeuw voor de kust van Normandië was gezonken. Naar goed-socialisti- tische principes wil de regering dat goudschip hebben en dus wordt het knokken, waarbij de geheime agent de gouden kastanjes uit het vuur mag halen. Fernandel als de ning Dagobert in een weinig koninklijke positie. Vanavond als een i*an de laatste bij dragen aan de Franse film- Het klinkt allemaal nogal gezocht. De film is er dan ook naar. Vandaag niet nodig De gendarme in New York LUXOR Als Louis de Funes niet bij de film was gegaan, was hij gendarme geworden. Zo vaak loopt hij in dat politiepak je over het witte doek te hollen, dat we dat rustig kunnen i In Saint-Tropez is hij kennelijk uitgekeken, want nu valt hy voor de verandering in New York te signaleren. Verder is er eigenlijk niet zo veel verschil, want zelfs zijn aantrekkelijk gebouwde dochter ontbreekt niet op het politie-appèl. Om dat allerliefste maar wat on gehoorzame meisje draait het eigenlijk allemaaL Haar vader is afgevaardigd naar een internatio naal congres van gendarmes. Het is de deelnemers aan dat congres streng verboden iemand mee te nemen, maar u begrijpt het aL dochterlief wil toch mee. Kan het niet legaal, dan maar illegaal. Ze maakt de overtocht als verstekelinge en het lukt haar zelfs aardig ook in New York „incognito" te blijven. Onze toch al zo zenuw achtige gendarme komt echter lang zaamaan (dan breekt het lyntje van de spanning niet) achter de gruwe lijke waarheid. De congreslol is er dan natuurlijk wel af voor hem. Voor de kijker niet, gelukkig, zodat ook deze gendarme film weer precies aan zijn doel be antwoordt. Goed dar er gendarme i»> Het huis der duizend gruwelen CAMERA Je hebt mensen die aan één gruwel lang niet genoeg hebben; voor hen moet het min stens een huis vol zijn. Dat huis is by niet oninteressant te werk is gegaan: in een griezelverhaal heeft hy vijf andere gestopt. Wie dan nog niet gruwelt is een griezel. Aan Peter Cushing en Christopher Lee ligt het in elk geval niet. Griezelmeel Raspoetin, de waanzinnige monnik REX Christopher Lee is deze week, behalve gruwelijk, ook waan zinnig. Als de monnik Raspoetin trekt hy dood en verderf zaaiend langs 's Heren wegen. De treurige geschiedenis begint in een herberg, waar hij de vrouw van redden. Daaraan meent hij het de herbergier van de dood weet te recht te ontlenen de dochter van het echtpaar te verleiden. Maar goed, daar is hy dan ook waanzin nig voor. Erger wordt het wanneer hy met de aanbidder van het meisje op de vuist gaat en helemaal verschrikke lijk wordt het, wanneer hij het na deze nederlaag hogerop zoekt en de tsarina weet in te palmen. Na eller- lei vreselijke dingen gelukt het ten slotte Ivan de monnik onschadelijk te maken. Wacht u voor de monnik Prolongatie STUDIO Ik een vrouw is een flink gepeperde film over een manzieke verpleegster. De regisseur heeft vergeten ook wat zout toe te voegen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 3