te Brunei „Mythe" was goed bedoeld maar verkeerd gekozen Uw probleem het is onze Ook in herv. kerken gebed voor concilie CHU: de jongste fractie in de Tweede Kamer LANDBOUWHANDEL IS ONGERUST Plechtige scheiding in speciale dienst coldrex Promotie ds. J. Doum^ op Algemene Genade Zondagsschool voor academici VRIJDAG 25 NOVEMBER 1961S1 Een ivoord voor vandaag Psalm 111 begint met een lofprijzing: HallelujahIk zal de Here van ganser harte loven in de kring der oprechten en in de vergadering." Dan volgt een beschrijving van wat God deed en doet die het hart verwarmt. Niemand kan geloven in zijn eentje. Althans het is vrijwel een onmogelijkheid. Zendelingen op eenzame posten in streken die nog nimmer van het evangelie hadden gehoordhébben zo eenzaam moeten geloven. Maar zelfs voor hen was het dan een verademing, welhaast een opstanding, om weer eens even in hun eigen kring te kunnen getuigen van hun blijdschap. Want de blijdschap van het geloof moet een klankbord hebben. Het christelijk geloof is niet los te maken van het goddelijk Woord en niet los te maken van het (menselijk) woord. Het vraagt verkondiging, uiting. Natuurlijk moet er ook de daad zijn, maar zonder de daad is het woord ook niets. Maar een woord dat klinkt in een holle ruimte is niets, want aan een echo van onze eigen stem hebben we niets. Het woord zoekt een antwoord. Daarom kan een christen ook niet volstaan als hij alleen maar tot mensen kan spreken. Hij moet ook mèt mensen kunnen spreken. Daar ligt eigenlijk de kern van het falen van zoveel kerkdiensten. Er wordt wél tot mensen ge sproken, maar zo weinig mèt hen. Zij krijgen niet de kans om zelf te getuigen van de grote daden Gods. En omdat in de kerkdienst vaak hun mond gesnoerd is, kunnen zij in de we reld hun mond niet open doen. Wie tot broeders en zusters kan spreken van de grote daden Gods, zal gemakkelijker in de wereld kunnen getuigen. Wij lezen vandaag; Jesaja 45 1425. Eindelijk schot I Kerken Wereld over Open Deur-kerstnummer Hogerhuis ldest in bouw kerk 5SEL Dezer dagen kan einde- BRUSSEL lijk de toestemming tot de bouw en dei subsidietoewijzing geschieden voor de nieuwe hervormde kerk in Brussel. Voor de bouw van deze kerk, die het j centrale punt van het Belgische pro-: testantisme moet worden, zijn in vele: landen inzamelingen gehouden. Het voorontwerp was bijna twee jaar on-1 derweg en het definitieve ontwerp ruim een jaar. Wanneer de toestem- DRIEBERGEN Kerk en Wereld heeft de kritiek op het komend I normale was niet van biologische aard. ming tot de bouw en de subsidietoewij- kerstnummer van de Open Deur niet naast zich neergelegd. Maar dit I wie met een biologisch vergrootglas o^nh^re Hiif tif apostolaire instituut van de Nederlandse Hervormde Kerk is tevenstot het mysterie van Christus' geboorte mmste een maand in beslag neemt. tot de conclusie gekomen dat de kritiek zich voornamelijk gericht tot Daarna kan het politiebureau op de heeft op de kop boven een artikel over de geboorte van Christus. eeuwen heengedragen in de vorm van hoek van de Nieuwe Graanmarkt en de. Daarin wprH hpt woord .mvthp" frehnnkt. Dp srbriivpr haalde dat de mvtho inp taal van He rr (Van onze kerkredactie) Graanmarkt en de Daarin werd het woord „mythe" gebruikt. De schrijver haalde dat broken6 ansaer s raa wor en a ge~ woord uit de theologische taal, de lezers lazen het echter in de De predikant van de Brusselse ge-1 volkstaal, waardoor het de betekenis kreeg van „sprookje". Daar- meente, ds. P. Fagel, verwacht, dat dedoor is een misverstand ontstaan, zo wordt nu in een officiële ver bouw in het vroege voorjaar kan begin- klaring gezegd. nen en ongeveer anderhalf jaar zal du ren. Gehoopt wordt dé* nieuwe kerk voor Pinksteren 1968 in gebruik te kun nen nemen. Er komen nog steeds bij dragen binnen. SALON1KI Koning Konstantijn van Griekenland, prinses Irene, de Griekse premier en afgevaardigden van alle orthodoxe kerken hebben de zer dagen de herdenking bijgewoond van de elf honderdste verjaardag van een der grootste zendingsondernemin gen. Elf eeuwen geleden trokken de gebroeders Cyrillus en Methodius uit Thessaloncia erop uit, om de Slavische volken te bekeren. Zij hebben onder meer in Zuid-Rusland en Moravië ge werkt, ontwierpen een Slavisch alfa bet (het cyrillische schrift), een Sla vische liturgie en een bijbel vertaling. Brieven die niel zijn voorzien van naam en adres kannen niet In behandeling worden genomen. Geheimhouding is verzekerd. Vra gen die niet onderling met elkaar In oerband staan moeten in af zonderlijke brieven worden ge steld. Per brief dient een gulden aan postzegels te worden ingeslo ten. Vraag: Een vader woonde met twee meerderjarige kinderen in één huis. Hij overleed in augustus 1963. De kinderen bleven er wonen. In oktober 1963 huwde er één en bleef met zijn vrouw in het huis wonen. Ook de ander (dochter) bleef er wo nen en stond bij de huisvesting in geschreven als hoofdbewoonster. Broer en zuster maken samen ge bruik van één keuken en één wasge legenheid. In de zomer probeerde de broer hoofdbewoner te worden, doch dit gelukte niet Wel kan hij papieren krijgen voor een vergun ning. Nu dreigt de broer zijn, zuster uit het huis te zetten. Hij laat name lijk nieuwe sloten in de deuren zet ten. De politie kan geen hulp bie den. Wat kan de zuster doen? Antwoord: Is het huis door de zuster gehuurd, dan kan zij zich tot de eigenaar wenden. Maar wij ver onderstellen dat broer eh zuster ei genaar zijn. Wanneer hij het door de zuster bewoonde gedeelte tegen haar wil binnendringt, pleegt hij huisvredebreuk en kan de politie te gen hem optreden. Plaatst hij sleu tels in het gehele huis, dan pleegt hij tegenover zijn zuster een on rechtmatige daad, ook als hij de wasgelegenheid en de keuken voor haar afsluit. Dan is het beste een kort geding tegen hem aan te span nen en hem op boete van een hoge dwangsom te dwingen de zaak in de oude toestand terug te brengen. Voor een kort geding is een goede advocaat nodig. Heeft hij zijn ge deelte van het huis van de zuster gehuurd, dan loopt hij gevaar eruit gezet te worden. Vraag: Een lezer was in het bezit van drie moederloze haasjes, naar schatting veertien dagen oud. Hij gaf ze vijfmaal daags met een pop- penzuigflesje dagmelk, wat redelijk goed ging. Wat moeten ze verder drinken in een dergelijk geval? Antwoord: U kan in het begin het beste de haasjes met behulp van een flesje koemelk toedienen, ver dund met water mits u wat kalk en suiker toevoegt. Als ze wat ouder zijn, kan u beginnen ze wat wortels en bladgroente te geven en later hard voer zoals knollen. In derge lijke gevallen kan het nooit kwaad een naburige dierentuin op te bellen en raad vragen. Grando 19 ct Perlas 17 ct In dit persbericht wordt erkend, dat de uitdrukking „de mythe van de maag delijke geboorte" boven het artikel van de Haagse hervormde predikant ds. J. in Woerden beter niet had kunnen worden gebruikt. Er wordt ook opge merkt dat ds. Van Woerden in het arti kel zelf wel een uitleg geeft van dat woord. Met nadruk wordt door Kerk en We reld verklaard dat van „een uitholling van het kerstevangelie in het bewuste artikel volstrekt geen sprake is" en dat blijkt uit het artikel zelt en uit de verdere inhoud van dit kerstnummer. Kerk en Wereld vreest, dat de gewek te onrust, die een gevolg is van een plaatselijke actie in Driebergen, moet worden gezien als een symptoom van een hier en daar voorkomend gevoel van onbehagen over allerlei streven naar vernieuwing in kerk en evangelie verkondiging. Prof. Van ISiftrik Op verzoek van het Hervormd Persbureau heeft de Amsterdamse hoogleraar, prof. dr. G. C. van Niftrik, een theologische verklaring over het ge bruik van het woord „mythe" gegeven. Hij zegt, dat ds. Van Woerden zelf dui delijk heeft uitgelegd welke betekenis hij aan het woord heeft gegeven, na melijk in de bijzin „de taal mythe is de eigen taal van het hart". Ondertussen vervolgt hij, is het be grijpelijk dat in deze tijd, waarin van zoveel kanten aanvallen op het zoge naamde „conventionele christendom" worden gelanceerd, enige verontrusting ontstaat bij het gebruik van het woord I „mythe". De meeste mensen horen er i in: een onwerkelijk fantastisch verhaal- tje. Zo heeft ds. Van Woerden het stel- lig niet bedoeld. Hij had wellicht kun-1 nen toevoegen: „mythisch spreken" ge- i jbruikt men als men het rationeel niet meer zeggen kan. Mythe is volgens prof. Van Niftrik ook werkelijkheid, mythe peilt de diep te der werkelijkheid, mythe is dan de vorm waarin men de eigenlijke werke lijkheid, de diepte der werkelijkheid Gods uitzegt. Niet hoogste bloei Ons kerkvolk, zegt de Amsterdamse hoogleraar, is aan dit gebruik van het woord niet gewend, vandaar de verwar ring en verontrusting. De kerk belijdt met de maagdelijke geboorte Christus niet de hoogste bloei van het menselijk geslacht is, maar van God gegeven, van God komt. Men moet hier niet biologische denken, maar met eei groot theoloog van de oude Kerk belij den, dat het orgaan van ontvangenis van Maria het oor was. Zij geloofde het Woord en het Woord schiep het Kindeke. Het begin van het artikel van ds. J. F. van Woerden luidt aldus: „Er ligt over de geboorte van Christus een de mythe. (De taal van de mythe is de eigen taal van het hart, waarin dingen kunnen worden gezegd, die te diep lig gen voor het verstand). Dat is de my the van de maagdelijke geboorte. Als de Kerk leert, dat Christus geboren werd uit een maagd en dat God zelf de Vader is, dan spreekt ze daarmee haar vaste overtuiging uit, dat Christus van elders kwam, uit een andere wereld, een andere werkelijkheid dan de aardse werkelijkheid die wij kennen". (Van onze kerkredactie) DEN HAAG Zondag aan staande zal ook in de hervormde kerken gebeden worden voor het pastoraal concilie van de Rooms Katholieke Kerk. Het moderamen van de generale synode heeft dat in een brief gevraagd aan alle hervormde kerkeraden en predi kanten. Bovendien spoort het mo deramen de lidmaten aan om deel te nemen aan gespreksgroe pen. Evenals het moderamen van de gerefor meerde synode, spreken ook de her vormden hun vreugde uit over het Openbare les van dr. E. Boeker (Van onze onderwijsredactie) AMSTERDAM Dr. E. Boeker, ge-, woon lector in de faculteit der wiskunde j en natuurwetenschappen aan de VU heeft vandaag zijn openbare les gegeven over het begrip draaiing in de natuur kunde. In de les werd getracht inzicht te krij gen in de betekenis van de begrippen draaiing en behoud van draaiing m de natuurkunde. Dr. Boeker behandelde ver volgens het systeem maan-aarde. Dr. E. Boeker studeerde aan de VU en legde in 1961 het doctoraal examen '•urn laude af. In 1963 promoveerde hij. Hij is in dienst bij de VU als wetenschappelijk hoofd ambtenaar. DEN HAAG Op een gisteravond gehouden bijeenkomst noemde de voor zitter van de Christelijk-historische unie, drs. A. D. W. Tilanus, de vijf belangrijkste punten uit het verkie zingsprogramma Vasthouden aan het „christelijk". Het „historische" niet afdoen als ouderwets of conservatief. Ook vasthouden aan „unie". Bin nen de partij mag men van mening verschillen, als men maar één uit gangspunt de Bijbel heeft. De CHU blijft de constitutionele monarchie als de enige acceptabele staatsvorm zien. De partij wil vrijheid, gezag en democratie. De CHU keurt de straatter reur van de laatste tijd ten zeerste af. De politieke groeperingen in de Tweede Kamer zijn zo uit elkaar ge groeid, dat vervroegde verkiezingen op zijn plaats zijn, concludeerde de Unie voorzitter Drs. Tilanus merkte een groeiende be Het feit dat de confessionele partijen wel eens de partijen „met de oude man netjes" worden genoemd, kon drs. Tila nus voor de CHU op afdoende wijze tegenspreken. De CHU heeft namelijk de „jongste" fractie in de Tweede Ka mer. Beroepin gswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Sint Maartensdijk (toez.): S. de Jong te Houten (U.); te Schevenin- gen (vac. J. J. Poldervaart): H. v. Niel te IJmuiden. GEREF. KERKEN Beroepen te Zaandam (vac. W. Bos) H. Lvesen te Schoonebeek. Aangenomen de benoem, v. d. classis Apeldoorn t. geestel. verzorger v. lang durig zieken en bejaarden te Apeldoorn: D. C. Tiemens te Eindhoven. Bedankt voor Nieuweroord: G. Sinia te Ee (Fr.). Ds. J. de Waard te Oostvoorne Ls aan gezocht als legerpred. in lang verband CHRIST. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Werkendam: M Vlietstra te TJmuiden. GFRFF. GEMEENTEN Beroepen te BoskooD: OAKTON (VS) Waarom kennen we eigenlijk wel kerkelijke huwelijks inzegeningen en geen kerkelijke echtscheidingen? Zo redeneert ds. Rudolph P. Nemser (38) van de unitarische gemeente van Oakton (Virginia). Hy biedt echtparen, die uit elkaar willen gaan, een „plechtige ontbinding" van hun huwelijk aan. Hoogtepunt van het ceremonieel is het teruggeven van de ringen in tegenwoordigheid van de predikant, langstelling voor de Dolitiek od vooral x.Bero«I"'n *e boskood: u /«PrUs te Nemser zegt. dat hij met deze ongewone geste een bydrage wil leveren tot ,tc R"'»ntVBa,h: P Blok tej overwinning van de haa'. die zijns inziens bijna onvermydelyk verbonden bij de jongeren. Dirksland (verb. ber.). is met een civielrechtelijke echtscheidingsprocedure. voornemen van de Rooms Katholieke Kerk om dit concilie te organiseren, „in de hoop dat de Heilige Geest in het nieuw verstaan van het Woord Gods werkzaam moge zijn in de besprekingen" Over de voorbede wordt gezegd: „In verband met het feit dat op zondag a.s. het concilie zal worden geopend, doet het moderamen bij dezen het verzoek, dat in de voorbede tijdens de kerkdiensten in onze gemeenten het pastoraal concilie zal worden op genomen". Over de medewerking aan gespreksgroepen wordt gezegd ..Het komt ons voor dat het in het licht van het evangelie aanbeveling dient, dat aan de wens van de bis schoppen wordt voldaan, dat ook ge meenteleden onzer kerk aar gespreksgroepen van het concilie deelnemen. Wij vertrouwen, dat ker keraden en predikanten diegenen, die voorlichting en begeleiding in de ze verantwoordelijke taak begeren, daarmede zullen dienen". Vooruitgang in onderhandelingen over steunbeleid BRUSSEL De Europese raad van landbouwministers heeft tot ongeveer één uur vannacht gesproken over de moge lijkheden van coördinatie van landbouw steunmaatregelen in de Gemeenschap. Voor Nederland een belangrijk punt. De bespreking was een gevolg van een re solutie die in de marathonzitting van de raad van 25 juli werd aanvaard. Het Nederlandse landbouwbedrijfsleven had voordien al herhaaldelijk aangedrongen op rechtstreekse steun aan agrarische bedrijven. In principe voelde men daar weliswaar niet voor maar men meende dat steun van dit soort in Nederland niet achterwege kan blijven nu de andere E.E.G.-landen hem wel verlenen. Nederland krijgt nu op het punt van de coördinatie van steunmaatregelen krach tige hulp van de Belgen. Tot een akkoord is men vannacht niet gekomen, al is er naar minister Biesheu vel verklaarde op bepaalde terreinen wel meer vooruitgang geboekt dan hij ver wacht had. De eerstvolgende vergadering van de grote ministerraad zal op 6 en 7 decem ber worden gehouden. De landbouwaan- biedingen in de Kennedyronde zullen weer ter sprake komen. Misnoegen over sociaal beleid EEG-ni i nister raad DEN HAAG In de sociale commissie van het Europese parlement bestaat ern stig misnoegen over het volledig ontbre ken bij de EEG-ministerraad van enige I activiteit op sociaal gebied. Zo ernstig verwaarloosd acht de sociale commissie het beleid dat in een rapport het Europees parlement zelfs in overwe ging wordt gegeven een klacht wegens i nalatigheid tegen de raad in te dienen. Dit zei gisteren het Tweede-Kamerlid C. J. van der Ploeg (kath. v.) in een toe lichting op het rapport. Het Europese parlement zal dit volgende week in Straatsburg behandelen. Ontstemd is de commissie over het feit dat bepaalde projecten (bijvoorbeeld een sanering van de zwavelindustrie op Sici lië en een verbetering van de bepalingen van het sociaal fonds), die anderhalf jaar geleden door de EEG-commissie al vol ledig zijn uitgewerkt, niet tot uitvoering konden komen omdat de raad nog geen beslissing heeft genomen. Ruim een ton voor actie School-slag (Van onze onderwijsredactie) HILVERSUM Negentien plaatselijke comité's van de actie School-slag hebben nu 113.240 bijeengebracht, maar dat is voor geen van die plaatsen het eindbedrag. Dat heeft de heer J. Van Noort ons gisteravond mee gedeeld. Hij heeft goede hoop dat de vijf miljoen voor vijf we relddelen wordt gehaald, al re kent men voor morgen niet meer dan tweeëneenhalve ton te kun nen verantwoorden. Er komen nu ook steeds meer mensen werkelijke offers bren gen. Gisteren boden zes mensen duizend gulden aan. De laatste gever kondigde aan dat hij in de cember nog eens duizend gulden zal overmaken. Van de grote plaatsen heeft Delft als eerste laten weten dat men 40.000 bijeen heeft, maar dat is lang het totaal nog niet. Leiden collecteerde gisteravond 11.500; ook nog maar een voor lopig cijfer. De meldingen blijven bin nenstromen: de twintig pro testantse gezinnen van Ileeze brachten 192,- op, terwijl men zelf reeds zware lasten heeft voor het christelijk onderwijs: de leerlingen van de rooms-katholie- ke avondmulo in Alkmaar stuur den een rijksdaalder; een inwo ner van Haren haakte in op de suggestie uit de de actiekrant („geef een rib uit uw lijf") en stuurde 100 met een briefje: „Nou, hier heb je de rib dan". continentale zondag (Van onze kerkredactie) LONDEN Het Britse Hogerhu heeft gekozen voor de continentale zon dag. Er zal een streep gehaald wo i door een groot aantal verboden i voor de zondag nu nog gelden. De moet echter nog goedgekeurd woi j door het Lagerhuis, i Gaat het Lagerhuis akkoord met plannen van de edele afgevaardigi dan kunnen de Britten voortaan sportwedstrijden schouwburgvoorstellingen en zelfs ni kermissen en cabarets. De winkels blijven voorlopig gesloten, maar tijdens het debat w< medegedeeld dat ook de handelswet de helling is en dat wordt onderzo of het mogelijk is in die wet claus: op te nemen dat bepaalde winkels op zondag open mogen zijn. Het voorstel werd in de tweede 1( zing door het Hogerhuis besproki Slechts één afgevaardigde was tege de socialist uit Wales, Lord Maelc „Nu kerken sluiten", zei hij, „gaan totoclubs open". Koorts is maar een deel van uw verkoudheid DEN HAAG Praktijken van Frankrijk en ook wel van andere EEG-landen verstoren en vervalsen de concurrentieverhoudingen binnen de Europese economische gemeenschap. Het algemeen orgaan voedselvoorzie ning. dat de Nederlandse handel in landbouwprodukten en levensmiddelen overkoepelt, klaagt hierover in zijn jaarrapport. Met name de Franse praktijken, passen niet in een gemeenschappe lijke markt, aldus het rapport. En in plaats van deze praktijken af te wijzen, doet de Europese com missie hardnekkige pogingen, deze systemen uit te breiden tot de hele EEG. Vooral de Nederlandse landbouw en de agrarische handel en industrie dreigen er de dupe van te worden. BEDREIGD Het bestaan vooral van zelfstandige ondernemers in deze sectoren wordt bo vendien bedreigd doordat in de EEG (en daardoor ook in Nederland) grote concentraties van ondernemingen grote subsidies en andere faciliteiten krijgen Amerikaanse dominee biedt aan: (Van kerkredactie) voor investeringen. Dat gaat ten koste van de concurrentiepositie van de hon derdduizenden zelfstandigen. Het rapport bepleit, evenals dit voor -3d uaSuiuiaujapuo aqosuejge-iaiu beurt, volledige toepassing van het con- currentieregime voor de agrarische pro- duktie en afzet. Ook minister Biesheu vel heeft daar herhaaldelijk voor ge pleit. Het karakter van het EEG-landbouw- beleid werkt volgens het rapport de vorming van overschotten in de hand, oriënteert de produktie op de aankoop bureaus in plaats van op de markt, verwaarloost de belangen van verbrui kers en leidt tot niet te voorziene conse quenties voor de financiering van dit landbouwbeleid uit openbare middelen. Nederland eist EEG-debat over Brits toetreden BRUSSEL Nederland heeft giste ren in Brussel met klem aangedrongen een debat te beginnen over het Britse voornemen tot de EEG toe te treden en over de fusie tussen de drie bestuursor ganen van de drie gemeenschappen EEG. Euratom en EGKS. Het debat zou moeten worden ge voerd door de zes ministers van buiten landse zaken zonder de EEG-commissie tijdens één van de bijeenkomsten die nog voor dit jaar is vastgesteld op 6 en 7 december. Nederland, momenteel voorzitter van de ministerraad, stelde nadrukkelijk, dat dit debat moet plaatshebben voor dat het termijn voor het voorzit terschap eind december afloopt. In ^"js ze' Britse minister van financiën, Callaghan, bij de opening van de zesde jaarvergadering van OESO. dat Engeland vastbesloten is lid te worden van de EEG ondanks de moeiliikheden die daaraan verbonden ziin. Opmerkelijk is dat Callaghan zich To krachtig heefi n-teesnroken in een vergadering waarin men zich in de re gel beperkt tot vage algemeenheden. Verdrijf uw hele verkoudheid met coldrex Als u verkouden bent, hebt u waarschijnlijk niet alleen koorts, maar soms ook hoofdpijn en een verstopte neus. Neem uw ver koudheid serieus. Pak verschil lende verkoudheidssymptomen tegelijk aan. Coldrex, speciaal gemaakt om de héle verkoudheid te bestrijden, verdrijft alle narig heden radicaal. Snel herstel en extra weerstand door vitamine C. (Van onze kerkredactie) KAMPEN Vanmiddag is drs. J. Bouma, predikant van de gere formeerde kerk (vrijgemaakt) te Rijnsburg, aan de Theologische Hogeschool zijner kerken gepro moveerd tot doctor in de theolo gie. Zijn proefschrift is getiteld „Alge mene Genade. Uiteenzetting, vergelij king en beoordeling van de opvattin gen van A. Kuyper, K. Schilder en Joh. Calvijn over algemene genade". Concilie De conclusie van de lijvige (383 pa gina's) studie van dr. Douma is, „dat het theologoumenon van de „algemene genade" een wettige plaats binnen de theologie kan behouden, mits er (in hoofdlijnen althans) zo over gesproken wordt, als Calvijn dat gedaan heeft. Tegenover Schilder wil dr. Douma het recht handhaven, om van alge mene genade te spreken. Hij meent met een legitiem beroep op de Schrift in hoofdzaken te kunnen onderschrij ven, wat Calvijn over de algemene genade zegt De discussie is volgens de Rijnsburgse predikant met Schilders argumenten niet tot een afsluiting ge komen. Hij kan zich zeer goed vinden in de motieven, die Schilder hebben gedreven tot kritiek op de (hantering van de) gemene-gratieleer, maar in de theologische vormgeving van deze kri tiek ging Schilder te ver. Het blijft mogelijk de term „algemene genade" wettig te gebruiken. Beperkt Tegenover Kuyper poneert dr. Dou ma de beperktheid van het theolo goumenon der algemene genade. Kuy per gaf er de expansie van een dogma aan. De gemene gratie, wortelend in de predestinatie, werd het draagvlak van heel de cultuurgeschiedenis en ook de principiële basis voor de cultuur- taak van de christen in deze wereld. Daartegenover stelt dr. Douma, dat de algemene genade volgens de Schrift zo'n expansie niet verdraagt. Richting en vrucht van deze genade, zoals Cal- vyn die naar de Schrift getekend heeft, geven aan de algemene genade een veel bescheidener plaats, dan Kuyper er aan toedeelde. Van Calvijns „algemene genade" naar Kuypers „ge mene gratie" loopt volgens dit proef schrift geen begaanbare weg. Is een zo zwaar belaste term als „algemene genade", dikwijls zonder onderscheid met „algemene gratie" ge bruikt, nog wel hanteerbaar na Kuy per? Volgens dr. Douma zal het moei lijk zijn een betere aanduiding te vinden, die voor minder misverstand vatbaar is. De uitleg zal moeten be slissen. of de vlag een goede lading dekt. Stellingen Enkpi« stellingen van dr. Douma: Een vergelijking met Calvijn leert, 10e groot de verwantschap tussen dienst kunnen bijwonen. Schilder en Kuyper is inzake het c tuurvraagstuk, ondanks hun ingrijf'j pende onderlinge verschillen. De „vreemdelingschap" van de chris- ten dient in de cultuurbeschouwin| c een centrale notie te zijn. De juiste opmerking van C. A. vat Peursen, dat de christen Gods werk' zaamheid in niet-christelijk denker zal moeten erkennen, resulteert in d( onjuiste stelling, dat het diepste grond motief van niet-christelijk denken i God ligt. Voor effectief catechetisch onderwijl^ is onder meer een geschakeerd leer plan, door de kerkeraad goedgekeurd, m( en gehandhaafd bij wisseling van cate cheten, noodzakelijk. LONDEN Een anglicaanse gemeen- te in het hartje van Londen heeft beslo- P ten om het Amerikaanse voorbeeld te volgen en ook de zondagsschool voor volwassenen open te stellen. Dit besluit werd genomen door de gemeente van 1 St. Andrew-by-the-Wardrobe in de Queen Victorlastreet. De klas zal zich B voorlopig vooral richten op academisch r gevormden. De klas krijgt een eigen gezicht. Er wordt begonnen met een kopje thee oni daarna onder leiding van een gast-theo- loog een bepaald onderwerp aan te snij den en samen te bespreken. De klas zal niet door één „professor" geleid wor den. Voor het eerste jaar hebben zeven theologen zich beschikbaar gesteld. Deze zondagsschoolklas van academi ci is vooral bedoeld voor mensen die het contact met de kerk verloren heb ben. Er zal noch gebeden, noch gedo ceerd worden. Na een korte inleiding zal er ruimschoots de gelegenheid gege ven worden voor discussie. De klas komt bijeen voor de avonddipnst. dat degenen die dat willen ook nog die

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 2