TV TV-SPEL KOST DE VPRO VEEL LEDEN Henk wil je eenstnk kaas nithet vuistje Commentaar J\u al ruzie over plannen voor wereldtelevisie [Puzzelboek m mm m i m DE GOUDEN BARK Joos Brandt Vos NIEUWE LEIDSE COURANT 19 VRIJDAG 25 NOVEMBER 1966 en Piratenzender voor rechter DRIE AMERIKAANSE OMROEPEN BOOS OP VOORSTELLEN VAN EUROVISIE (Van radio* en tv-redactie) HILVERSUM Nauwelijks ijzijn er plannen gemaakt om in |de eerste behandeling van het proces juni 1967 te komen tot een eerste '?eLïmBal'S„rT,:aneadeebe„"a',,i«it""di«g wereldtelevisie, o£ Aan de hand van kaarten trachtte de ruzie breekt al los verdediger te bewijzen dat het Fort op Theems, van waaruit Radio 390 tendt. buiten de territoriale wateren staat, dus geen zendvergunning behoeft te hebben en dus ook niet kan worden vervolgd. Twee directieleden van Radio Limi- led, die de zender exploiteert, achten rich niet schuldig aan de tenlasteleg ging. Advertentie VIJFTIEN MAANDEN VOOR VANDALEN BREDA De rechtbank veroordeel- gisteren de woonwagenbewoners 'iet L. en P. D. wegens geweldpleging, iiefstal, mishandeling en huisvrede breuk ieder tot 15 maanden m.a. L. werd onvoorwaardelijk, D. voorwaarde lijk ter beschikking van de regering J. L. Flinterman in MAjC-direetie SCHIPHOL De bekende ex-vlie ger J. L. Flinterman, vroeger luite nant-kolonel bij de luchtmacht en thans president van NV. Flinterman (verkoop auto's en motorfietsen), is toe getreden tot de directie van Martin's Air Charter. (Advertentie) De drie grote Amerikaanse om roepen NBC, CBS en ABC. die de televisievoorziening in de V.S. vrijwel in handen hebben, laten in een gemeenschappelijke ver klaring, waarin voor het ogenblik de felle concurrentie werd ver geten, weten dat zij niet meedoen omdat zij kritiek hebben op de voorstellen van Eurovisie. De programmaplannen zijn nl. niet van Amerika, maar van West- Europa uitgegaan en dat is blijkbaar een te harde noot om te kraken voor de machtige net- work-directies. U moet weten, dat deze drie groten gezamenlijk verreweg de meeste van de Amerikaanse zenders exploiteren. Hur. gezag is dus enorm en geen van de kleinere particuliere zenders kan zo veel geld stoppen in ondernemingen van satelliet-televisie als zij. Doen dus de drie niet mee (één zender zou al voldoende zijn!), dan kan men gevoege lijk aannemen dat het dan „wereldtele visie zonder Amerika" zou worden en ja., wat blijft er dan over van het spektakulaire plan? In feite betekent dit, dat de omroepen in hun machtspositie de plannen ge woon torpederen, want van een we reld-omspannende uitzending komt dan natuurlijk niets terecht. De omroepen gooien hun protest wel voornamelijk op de technische kant van de zaak. maar zij schromen ook niet te verklaren dat zij niet tevreden HILVERSUM Onze bezwaren gen de uitzending van het toneelstuk .Ryder gaat naar huis" door de Kruiswoord-puzzel E E E E E E E 7 8 E E E 12 '3 14 16 n 17 18 iï~ 2Ö~ 2) w E R K TT E 3 H w E H r L L L E L L L Horizontaal. 1. stuk geschut, 4. tent, 8. deel van de mast, 10. muzieknoot, 12. wiersoort, 15. plaats in Gelderland, 17. keur of kern, 19. gesloten. 20. boom, 22. vreemde munt, 23. volk uit de oudheid, 24. hoofddeksel. 26. laag schoven op de dorsvloer, 27. rivier in Engeland, 29. plaats in Frankrijk, 30. muggenlarve. 31. houten vat, 33. muzieknoot, 37. lid woord, 38. ten dele, 39. kieskeurig. Vertikaal. 1. gil, 2. water in N. Brab., 3. rund, 5. reeks, 6. slede, 7. plaats it N. Brab., 9. oude lengtemaat. 11. vaar wel, 12. plaats in Gelderland, 13 gunstig gezind, 14. spijstafel, 16. soort sleutel. 18. platte gebakken steen. 21. plaats in Gelderland, 24. bekend dier. 25. baan voor balspel. 27 scheepsvloer. 28. plaats in N. Brab.. 32. nevenschik kend voegwoord, 34. water in Friesland. 35. telwoord. 36. bijwoord. 37. lidwoord. OPLOSSING VORIGE PUZZEL 1. L., 2. kan. 3. kanon, 4. leder, 5. verslag, 6. kamer, 7. steek. 8. ben, 9. r. LANDSMEER (Advertentie) VPRO-televisie zijn blijkbaar door ve len gedeeld. De VPRO heeft er meer dan driehonderd leden door verloren en nog is de stroom van bedankjes niet ten einde. „Een aantal lidmaatschapopzeggingen als uitvloeisel van een programma, zo als in lange jaren niet is voorgeko men". schrijft Arie Kleywegt. hoofd van de VPRO-televisiedienst hierover in Vrije Geluiden. De kleine omroep kreeg direct na de uitzending op 10 november al stapels brieven „voornamelijk van leden die uiting gaven aan verontwaardiging en teleurstelling omdat het stuk negati- vistisch is, sadistische neigingen stimu leert en geen enkel positief element be vat waarmee de menselijkheid in de samenleving wordt gediend". Inmiddels beschikt de VPRO ook over gegevens van een gehouden kijk onderzoek betreffende de uitzending. Daaruit blijkt dat 40 pet. van het aan tal toestelbezitters heeft gekeken en volgens de heer Kleywegt leert de erva ring, dat dit voor een dramatische pro- duktie 'die meer dan de gemiddelde aan dacht en concentratie van de kijker vergt, bijzonder hoog is. De ondervraag den gaven ook cijfers (in de rang van schoolrapporten fers) en de uitkomst hiervan was: 3 pet. gaf een 1. 2 pet een 2, 3 pet een 3, 7 een 4. 12 een 5 (dus van zeer slecht tot onvoldoende^ maar 21 pet. gaf een 6. 23 een 7, 19 eer 8, 4 een 9,1 een 10 en 5 pet had geer oordeel. Over deze cijfers, die veel meer waar dering dan afwijzing inhouden, toont de VPRO zich niet ontevreden. Er kan uit opgemaakt worden, zegt de heer Klevwegt. dat het programmabeleid blijkbaar door een zeer grote bevol kingsgroep met instemming wordt ont vangen. „Dat dit beleid de VPRO anderzijds soms een niet onaanzienlijk ledenver lies berokkent en vrijwel geen leden winst oplevert, valt uiteraard te betreu ren. maar op het uitgangspunt ervan zal dat geen invloed moeen uitoefe nen". is de mening van de VPRO., MOSKOU De directe telefoon verbinding tussen het Kremlin en het Elysee. de ambtswoning van president De Gaulle is tot stand gekomen. Een Russische functionaris deelde dit giste- zijn met het aandeel dat Amerika zou hebben in het programma. Zij hadden te za,men een afgevaardigde naar Euro pa gestuurd om deel te nemen aan de besprekingen in Genève en Oslo, waar vertegenwoordigers van vele landen sa menkwamen om het belangwekkende project op poten te zetten. Bij zijn terugkeer in de V.S. heeft deze afgevaardigde gerapporteerd dat er teveel vragen onbeantwoord zijn ge bleven, vooral ten opzichte van de Amerikaanse deelneming aan het direc te programma. Amerika had zich voorgesteld om, zo als ook eerder gebeurde in satellietuit zendingen, het heft in handen te hou den. de programmering te leiden en daarbij zelf het leeuwendeel te verzor gen. De machtige zenderexploitanten menen, dat dit zo behoort en het be valt hun niet. wanneer de opzet uit de boezem van de Eurovisielanden komt. Maar het gaat hier vooral om het principe van goede samenwerking en dar. is het wel jammer, als dat al in de kiem wordt gesmoord door naijverige boosheid en trekken om het langste Overigens doet zich op het ogenblik in de Ver. Staten een onverwachte in eenstorting van alle tv-aandelen voori op de beurs. Aanleiding hiertoe vormen plotse linge geruchten over dalende verkoop van kleuren-ontvangtocstellen. Enkele, bekende electronische industrieën (o.a. Fairchild en Texas Instruments) wer- j den hierdoor zwaar getroffen. Over dej oorzaak van deze kwade geruchten tast men niettemin in het duister, want de verkoopcijfers liggen goed: de omzet is ruim 70 pet. hoger dan verleden jaar en In Amerika worden nu wekelijks ongeveer 140.000 kleurentoestellen ver-1 Speculatie Zij erkennen dit slechts zijdelings, maar laten de nadruk vallen op het feit. dat er nog teveel speculatie zit in de technische kant van de zaak. „Alle plannen", zeggen zij in hun ver klaring. „zijn gebaseerd op het gebruik van een aantal ruim'etuiren die nog nic' voorhanden zijn. De tweede Bfrd-Iancering is mislukt, van deze sa telliet kan men niet veel verwachten omdat zij niet met de aarde meedraait maar op eigen houtje een ellfosvormige baan om de aarde beschrijft en dus maar enkele uren per etmaal beschik baar is. Men moet voor wereldtelevisie echter kunnen rekenen op ..vaste" kunstmanen. Verder is er sprake van <-»«eiiieten. die nog moeten worden ge lanceerd, dus wat heeft het voor nut, nu al programmaplannen te maken?" Eer het juni is moet er evenwel nog een goed half jaar verlopen en dan zal men wél kunnen rekenen op nieuwe satellieten, o.a. boven Amerika en Rusland.... indien de voorgenomen lan ceringen goed tot uitvoering komen Dit is dus geen reden om nu al te zeggen dat men niet meedoet: program ma's van wereldbetekenis moeter nu eenmaal een lange tijd van voorberei ding hebben. „Voorlopig kunnen wij niet beloven te zullen deelnemen aan deze wereld première". besluit de verklaring van de ontstemde heren. Intussen zou het geen wereldramp zijn als het programma waarvoor plan nen bestaan, niet op vele miljoenen schermen zou verschijnen. Wij schre ven het al eerder: ..Wij onder de zon" houdt geen grote belofte in. Dit maakt natuurlijk nog niet zo gek veel uit op een aantal kijkers van 65 miljoen, maar het is wel eens minder geweest. Mogelijk is natuurlijk, dat er aan de snelle opleving welke de ver koop heeft gekend, nu weer een ^ind komt, maar de detaillisten hebben nog geen pijn gevoeld. Hoe het zij. de beurs-dumping. waar bij teruggang in aandelen van 13 en zelf.' 21,5 dollar werd genoteerd, heeft nogal wat schrik veroorzaakt. Dit bericht, gevoegd bij de verkla ring van de networks om zich aan een wereldmanifestatie te onttrekken, doet in Amerika nogal wat stof opwaaien rondom de gevoelige televisie. Advertentie Hel belangrijkste onderdeel tan het \CRI/-te/eiisieprogramma was gisteravond niet het nat kinderlijk-geheimzinnige blij spelletje „Een stuk van jezelf", maar de •rie documentaire nzelfde .ogal Vanavond jazz in het VPRO-programma op Ned. 1, in een uitzending ,Jazz uit het Kurhaus", om half 8. Ter gelegenheid van het concours 1966 van de Haagse Jazz Society maakte de VPRO opnamen van The Stork Town Dixie Kids, zangeres Dakota Staton en het Amerikaanse duo Jean Lee en Ramses Blake, welk tweetal u hier op de foto ziet. Tijdens dit concours werden 's middags de voor ronden gehouden en 's avonds de finales „oude stijl" en „modern". Het duo Lee-Blake staat in eigen land minder hoog genoteerd dan in Europa en heeft daarom slechts een enkele plaat kunnen maken. Des te verrassender, dat liefhebbers hen nu direct via camera en microfoons kunnen zien en horen, want ook in Scheveningen was hun succes groot. VANAVOND TE ZIEN Ned. 1 VPRO 7.05 uur aflevering van het feuilleton „Patrouille wagen 54". 7.30 uur Jazzprogramma. 8.20 uur magazine op auto- en verkeersgebied. 8.50 uur tweede film van Johan van der Keuken over de blinde jongen Herman Slobbe. 9.20 uur satirisch liedjesprogramma van Henk van Ulsen. 9.40 uur Simon van Collem presenteert „De oude draaidoos". 10.15 uur politiek programma. Ned. 2 KRO 8.01 uur Cora Canne Meyer zingt klassieke roman tische liederen. 8.25 uur buitenlandse documentaire over de presi dent van de staat Kenya. 8.55 uur jazzprogramma. 9.30 uur Galavoorstelling voor Unicef uit Parijs. VANAVOND TE HOREN Hilversum l NRU 8.00 uur concert door het Omroeporkest met zang van Jan Derksen, bariton. 8.55 uur twee generaties voetbaltrainers ontmoeten elkaar. 9.15 uur amusementsmuziek. 9.35 uur magazine Radiorama. 10.40 uur programma over volksmuziek optreden var het Radiokamerorkest. 11.00 i Hilversum II VPRO en VARA 7.00 uur rubriek Ronduit. 7.30 uur literaire rubriek. 8.05 uur jazzconcert uit Rotterdam. 9.00 uur Radio Filharmonisch orkest speelt Wage naar, Saint-Saëns (pianoconcert in c, solist Michel Blok) en Strawinsky (stereo). 10.55 uur plaatjes en praatjes in „Prettig weekend" PARIJS Tiener-idool Johnnv Hal- liday en zangeres Sylvie Vartan heb ben zich weer met elkaar verzoend Ok tober van dit jaar gingen zij uit elkaar „Ik heb besloten weer met mijn man te gaan leven omwille van onze zoon Da vid Wij moeten aan het geluk van on ze zoon denken" vertelde Sylvie ir Hamburg. Johnnv, op tournee in mid den-Frankrijk, was het roerend met (Advertentie) ver hel problce IF ij bevonden ons vrijwel i ifeer als bij de bejanrdenreeks dge seizoen, zij hel dat de strenge statistic- le vormen i 'an vind?illustratliTnaarTij 'iet lange fragment „Last Prom" de aan lacht een beetje afleidde. Hillo Melde de ■lizelf dan weer sussend preken: „Hel lijkl wel alsof er tegenwoor dig in liet gebrek aan begrip tussen oude jongeren twee legers tegen elkaar Staan aan weerszijden van een diepe kloof". de honderden het generatieverscbil ondervraagde jongelui verklaarde een heel goede ver standhouding met hun ouders te hebben". „We moeten beginnen met vooroordelen breken, desnoods met prestigeverlies" hadden verteld van de materiële moeilijk- igd. getuigden enke- •ezige tieners en twens dat zij daar alle begrip voor hadden en dat wie de we- eld wil verbeteren ook nu nog hij zieh beginnen. Schouwenaar-Fransen hield een pittige toespraak over het feit dat het huis gezin „een springplank die elke dag nieu we kansen biedt' moet zijn voor ouders en kinderen en del we on, moeien berin,»,. LONDEN De BBC heeft Er werd blijk gegeven (middels gefilm- de Engelse de Amerikaanse uitspraken) over bezorgd- ouders gewaarschuwd dat haar beid voor te veel automatisering en te veel'meuwe tv-versie van Alice in Won- vrije tijd in de toekomst en tenslotte sprak derland niet geschikt is voor kin- •laatsseeretaris Egas een goed woord. Hij helde dat de jeugd behoefte beeft aan ge- 'oof en aan creatief bestaan en dat aan bet gezin de hoogste eisen worden gesteld wan neer de jongeren zich afkeren van politieke partijen en kerken, die de taal van deze lijd Op deze manier maakte bet programma nogal een rommelige indruk. Maar wij me- tie over een vraagstuk met veel facetten. Fr komen nog vier uilzendingen, laat ons dus eens afwachten boe die zieh ontwikkelen Vooraf bood het trilleraehtige blijspel van Sidney Caroll smakelijk amusement, minder door de wat summiere inhoud dan door liet keurige spel van Fleleen Pimentel en Lily BouwmeeMer als de twee sentimen tele dametjes uit een vervlogen tijdperk. Henk Richters deed het ook niet slecht als de boze plannen smedende neef. H-ct was geefs op een echte elou wachten In Attentie was de NCRV informatie uit Spanje: reac van Franco. door 35 Was het dat maar. Daarom zou ik niet zo vroeg teruggekomen zijn. Maar het zijn geen dingen om over te praten met jou. Geef me koffie en ons eigen brood. Of heb je niet gebakken terwijl ik weg was? Ja, dat heeft Margriet volgehouden, al gaf ze meer dan de helft weg van wat ze iedere week uit de oven haalde. Ga mee. Jord. nodigt Krebbe. Dan vertel ik je wat er gaande is. Jord is al vergeten dat hij teer kwam halen en haast had. Bij Jan in de woonkeuken staat de tijd altijd stil. Margriet maakt ook voor hem wat brood gereed. Dat is gezelliger, zegt ze. oom Jan wil altijd zien eten om zelf te eten. Als er klanten komen, blijven de mannen alleen. 't Is mis op het vasteland, herhaalt Krebbe, een grote hap nemend. Als die op is, moet hij dat nog verscheidene malen herhalen, eer hij met praten beginnen kan. Oorlog, Jord. Dat komt ervan. Ik heb vreemde dingen gezien. En ook gehoord. Wij blijven er niet buiten. Wittestad ligt aan de rivier. Er is een haven en van allerlei wat in tijd van oorlog dienst kan doen. Ben je daarom zo vroeg terug? Jord is niet bezorgd, al is zijn eerste gedachte bij Hemmer. Maar hij is wel ernstig, want hij kan goed kranten lezen. Niet alleen het blaadje wat in de winkel op de toonbank ligt. ook de grote en de buitenlandse kranten, die in „Het witte ezeltje" te krijgen zijn. Jan Krebbe vertelt hem geen nieuws. Alleen vergeet je wat er in de buitenwereld omgaat, als je weer op het Basselt bent. Jan knikt en zijn litteken beweegt even heftig. Daarom, Jord Munde. Het kan gebeuren dat hier, voor het zover komt, het een en ander te doen is, en daar wil ik bij zijn. We moeten er met de vrouwen helemaal niet over praten. Neet dat is Jord met hem eens. Leda zou in zak en as zitten, hoewel de „Vrouw Geertrui" op de thuisreis is. En met Margriet zou het niet beter zijn, al zou die niets laten blijken. Als Jan een half brood op heeft, grijpt hij naar zijn rugzak. Ga eens mee. ik heb je wat te laten zien. Hij heeft zijn slaapvertrek naast de woonkeuken. Een smal hokje met een hoog raam. Er is nauwelijks ruimte voor een bed en een bankje. Daarop zet hij de rugzak, terwijl hij de koorden losknoopt. Onderweg kom je van alles tegen. Je weet zelf hoe dat is. En ik ben een rare vent. Jan lacht een beetje spottend en kijkt met één oog half dicht naar Jord, die ook grinnikt Je hebt toch geen vrouw meegebracht. Jan? Wel, heb ik van m'n leven, hoe kun je het zo raden? Geen vrouw van vlees en bloed, maar wat zeg je hiervan? Uit een oud hemd en een gescheurde kiel wikkelt hij een wit beeldje. Een vrouwenkop, ln verzonken aandacht. Een zuiver gezichtje, waaromheen een kap huift. 't Kan een vissersvrouw zijn, meent Jord, en als je lang kijkt kan het ook een heilige zijn. De vent die het mij verkocht hij vroeg geen kleine prijs vertelde erbij dat het een reproduktie is van een werk van Rodin Dat is een groot Frans beeldhouwer ge weest. Misschien is het waar. De vent kan ook liegen. Maar het is mooi. Hij schuift het beeld een eindje verder op de bank, zodat het licht er vol over valt. Ik ben een eenzaam mens, Jord. Er zijn heel wat vrouwen in mijn leven geweest, maar van één heb ik gehouden... Krebbe wacht even en zijn stem krijgt een andere klank als hij verder gaat. Soms gebeurt het dat in een mensenleven een liefde komt... die niet meer van deze wereld is. Zelden komt dat voor, maar mij is het overko- Hij gaat naast het beeld zitten, zijn beide handen met een teder gebaar om de kop gevouwen. Een Maria Magdalena was het. Wie uwer zonder zonden Is... ja, wie van ons is dat? Jord staat er wat vreemd bij. Hij heeft nooit kunnen denken dat Jan Krebbe zulke dingen zou zeggen. Kocht je daarom die kop? Hij vindt dat zelf een domme vraag. Ik bemerkte dat ik gemakkelijker aan goede dingen kon denken als ik ernaar keek. Krebbe Is weer gewoon als hij opstaat en rondkijkt waar hij zijn nieuwe bezit zal bergen Want Margriet moet er voorlopig maar niet naar Dat zou erop kunnen wijzen dat het inderdaad een reproduktie is van Rodin. Werk van grote meesters heeft altijd een goede invloed. Jord weet niet of dat zo Is. Is het voetstuk van hout? IV or dl vervolgd) deren. Aan de uitzending van het klassieke sprookje werken vele artiesten mee. De opnamen hebben 250.000 gulden gekost. Oorspronke lijk zou het geliefde verhaal op Eerste Kerstdag worden uitgezon den. Gezien de strekking is de uit zending verschoven naar 28 decem ber na negen uur. Het aanvankelijk melancholieke verhaal is door satiricus Nathan Miller bewerkt tot een drama voor volwassenen met een psychologi sche ondertoon. nd|>. SUMMER- SEAT V.N.- secretaris-ge- p de rede'neraal Oe Thant is gevraagd hulp te verlenen bij een conflict in een achthonderd inwoners tellend En gels dorpje, Summerseat. De spoor wegen willen minder treinen in het dorp laten stoppen. De dorpelingen achten zich in hun grondwettelijke rechten aangetast. Zonodig willen zij een vertegenwoordiger naar New York sturen om Oe Thant hun standpunt uiteen te zetten. SUKKELTJE EN BRUUNKE Bruunke kan zich nog net aan de koperen weer haan vasthouden, terwijl de vlieger op de grond zinkt tussen de Bosdor- pers. die komen aansnel len. „Brr wat hoog!" griezelt Bruunke. Als iemand hem nu maar naar beneden kan helpen! Daar is Stikkeltje al; hij zet de fiets tegen een boom ..Je moet het touw om je middel doen" roept hij, „maar voor je het om je middel knoopt Het oog van de torenhaan is gewoon een gat. moet je het eerst door het oog van de torenhaan Bruunke doet het touw erdoor, dan om zyn dikke buikje, knypt z(jn ogen styf dicht van angst: een, twee. drie, daar gaat hij! FERDNAND

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 19