Verzet zonder romantiek Wij... Voor U Mensenen wijsgeren i m WW J8k Moeras van verraad Eerlijk en eeht tienerboek PRACHTIG FOTO-ALBUM Getuigen van Auschwitz Natuur èn techniek voor kinderen PROGRAMMA VOOR KERK EN TOEKOMST Wereld van morgen VRIJDAG 25 NOVEMBER 1968 FASCISTEN I V NEDERLANDERS Qnze samenleving na de tweede Wereldoorlog is een totaal andere geworden. De oorlog werd de grens tus sen twee werelden. In vele toonaarden is die tijd beschre- vèn. Miljoenen woorden zijn neergeschreven over de oor log zelf, en over de aanloop periode tot die massale slach ting, de dertiger jaren. Daarom zou er geen aanlei ding zijn weer twee boeken, die op een of andere manier over de oorlog handelen, uitvoerig te bespreken, ware het niet dat zij elk een aspect behandelen, dat tot nu toe niet veel aan bod, ge komen is, tenminste niet op de wijze waarop het hier gebeurt. Het eerste en ongetwijfeld meest aantrekkelijke, omdat het een aanspreekbaar onderwerp voor de naoorlogse mens betreft, is van Henri Knap. Vreemdeling, bericht de Spartanen (uitgave De Bezige Bij, Amsterdam, 153 blz., 6.50). Henri Knap poogt de houding van het Nederlandse volk in de jaren '40-'45 te verduidelijken. Geen moeilijke, wetenschappelijke, histo rische of gedocumenteerde verhan deling, maar gewoon, van mens tot mens, zij het sterk gekleurd. Aanklacht Zijn boek is enerzijds een ont luistering van de mythe dat ons volk als geheel zich heldhaftig ver zet heeft, anderzijds een aanklacht tegen de vooroorlogse verhoudin gen (vooral de crisis) die de orgie van haat mogelijk maakte. Knap stelt dat de Duitsers een door de crisis gedemoraliseerd volk aan troffen. dat geleerd had voor eigen zelfbehoud te leven, zonder de zorg voor anderen. Woedend wordt Henri Knap als hij het verhaal vertelt van die dui zenden brieven op het Amster damse hoofdbureau van politie. Duizenden Amsterdammers die stadgenoten aanbrachten. „Huis vrouwen schreven, dat zij zo veel beweging zagen in een huis aan de achterkant, waarin toch maar twee mensen woonden; arbei ders dat die-en-die op het werk hun had verteld, dat radio-Oranje dit-en-dat had beweerd; familiele- Arnold Meijer (in uniform met Albert Kuyle op een vergadering van Zwart Front in 1938. den verklikten eikaars radio's een stinkend moeras van verraad. Een kleine stap van het verraad van de werkloze die plafonds had gewit naar het verraad van de man die Joden verborg." Knap denkt terug aan zijn zwerf tocht door Nederland om een meisje een onderduikadres te verschaffen. Niemand wilde, men had geen tijd, men durfde niet, de heer des huizes vond het niet goed. Ten slotte vond hij wel een onderdak bij ds. B. Smeenk in Renkum. Met dankbaarheid denkt Knap terug aan het gedrag van de gere formeerde Nederlanders, die „onge twijfeld gesterkt door hun geloof, veel voor de vervolgde Joden heb ben gedaan. Toen mijn vriend Van IJ. in zo'n gereformeerd gezin bin nenkwam, zei zijn gastheer: „U bent nu volkomen veilig want wij zijn hier onder Gods hoede". „Het stelde mij helemaal gerust", vertel de mijn vriend later." Er zijn nog meer lichtpunten: De illegale pers, het ondergrondse verzet. Daarom heet dit boek: „Vreemdeling, bericht de Sparta nen, dat wij hier liggen, gehoor zaam aan hun bevelen". Dat is het grafschrift van driehonderd gesneuvelde Spartanen, die de pas van Thermopylae verdedigden te gen de oppermachtige Perzen. Dat is ook het eresaluut van Henri Knap aan de velen die hun leven lieten voor de Duitse vuucpelo- De herstellers Ook Wim Zaal belicht de voor oorlogse periode, maar zijn doel is een geheel ander. Hij concludeert niet. hij vraagt zich alleen in De Herstellers (uitgave Ambo. Utrecht, 255 blz., j 10,90) af: hoe konden de Nederlandse fascisten al was het soms ongewild de weg hebben geëffend voor het dra ma, dat zich in vijf jaren voltrok? En dan bedoelt hij niet d'e NSB van Mussert, die slechts zelden aan bod komt in De Herstellers, maar figuren als Erich Wichman. Joris van Severen, Henri Bruning, Arnold Meijer van Zwart Front. Jan^Baars en de priester Wouter Zijn boek is geen aanklacht. Zaal heeft de mensen getekend in hun tijd en hij probeert hun stre ven te doorgronden. Iedereen praat over fascisten, maar men weet dan niets meer van die grote groep dichters, al die kleine splintergroepjes, die droomden van een krachtige staat. Mensen van wie velen door de oorlog teleurgesteld werden. Zaal tekent die mens en hij doet dat zo objectief mogelijk. Ruime plaats is ingeruimd aan de fascistische beweging van Vlaanderen (Borms) en aan het wel en wee van het tijdschrift Aristo, waaraan zo vele bekende namen van nu ook hun medewer king gaven. Een waardevol document, historisch en menselijk. Zoals Zaal het zelf zegt: „Er zijn vele mensen, en de meeste fascisten horen tot hen, wier daden de exacte historiekijker tot een ne gatief oordeel doen besluiten, doch met wie men daarom nog niet klaar is. Vandaar dit boek. Geen requisitoir, geen rehabilita tie, alleen een poging tot ken nismaking met mensen wier ide aal een scheldwoord is gewor den, te banaal voor de rampen die het fascisme ontketend heeft, te oppervlakkig voor de aanhangers." T/EEL belangstelling trek- ken boeken die de grote den kers uit ons nabije en verre ver leden introduceren. De mens van vandaag wil de samenhang der dingen doorgronden. Daarvoor kan hij te kust en te keur terecht. Een bijzonder uitvoe rige en goede serie is die van Het Wereldvenster in Baarn, Wijsgeri ge monografieën. Nu zijn weer twee delen in deze serie versche nen: Albert Camus, door dr. R. Bakker (250 blz., 9,90: en Leib niz, door dr. C. A. van Peursen (119 blz., 8.90). Het eerste is niet alleen studie materiaal, maar het wekt ook op tot verdere studie n.a.v. nieuwe gezichtspunten die Bakker in het werk van Camus vindt. Zeer inte ressant is in het tweede boek Van Peursens verhandeling over de ac tualiteit van Leibniz' filosofie. Bij Polak en Van Gennep, Amsterdam, verscheen Sokrates in gesprek. Plato's desbetreffende dia logen vertaald en ingeleid door dr. D. Loenen (164 blz., 11,50). Loe- nen was een groot bewonderaar van Sokrates. Zijn vertalingen zijn nu gebundeld en voorzien van een voortreffelijke inleiding van hem zelf. In de reeks Denkers over God en de wereld verscheen Nikolas Berdjajew, door Henk van Gelre, een Nijmeegs journalist. Aanvanke lijk marxist, later christen toonde de vrij onbekende Rus zich een onafhankelijk denker. Van Gelre laat Berdjajew veel aan het woord en daardoor prikkelt deze leesbare introductie tot gedegener ken nismaking. Het voorwoord van Henri Bruning echter niet. (Uitga ve Lannoo/Tielt Den Haag. ƒ6,90). Tot slot Sluitsteen, door Martin Buber (uitgave Lemniscaat, Rotter dam, 265 blz., 14,50). Een verza meling korte geschriften, die de veelzijdigheid en warme menselijk heid van Buber weerspiegelen. Hel der spreekt hij zich uit over de problemen die ons bezig houden; voor hen die menen dat Buber te „zwaar" is, betekent dit boek een openbaring. J-[ET is blijkbaar een on mogelijkheid geestelijk onbewogen te blijven bij een reis naar en door Israël. De bekende predikant dr. Okke Jager is er heel diep door ge raakt en van die bewogenheid getuigt hij in zijn boek Hier koos de Heer zich vaste voet, in eenvoudige, directe, boei ende en ook poëtische be schrijvingen. Dr. Okke Jager wil zijn lezer iets laten zien van de betekenis van de Boodschap uiteraard, daar voor is hij predikant en hij doet dit door zijn lezers mee te nemen naar de plaats waar iedere steen en iedere kluit aarde de B oodschap zichtbaar verkondigt. Dat een zo poëtische instelling gevaren meebrengt, blijkt uit de levendige schildering, die dr. Okke Jager geeft van het leven van Christus, niet alleen als timmer manszoon maar ook als timmer man, een ambacht, dat Hij, vol gens dr. Okke Jager, tot Zijn der tigste jaar zou hebben uitgeoefend in Nazaret. Voor deze veronderstelling geeft de Bijbel aanleiding, maar zij is niet de meest logische. De Bijbel geeft geen uitsluitsel, misschien een indirecte aanwijzing, die waar de heeft. Die aanwijzing vinden Symboliek der Joodse religie, door dr. J. Soetendorp. Uitgave W. de Haan, Hilversum. Van dit boek, waarmee de beken de rabbijn dr. Soetendorp een be langrijke brug sloeg tussen Joden en anderen, is een tweede druk verschenen, die door de schrijver is herzien en waaraan een nieuw, uitgebreid register is toegevoegd Voor ons christenen is deze uit gave belangrijk, omdat er veel in wordt verklaard en uitgelegd, wat voor onze eigen bijbelkennis van grote waarde kan zijn. Het gaat hier om tradities en symbolen, die wortelen in zaken, waarover in het Oude Testament wordt gesproken. Deze zijn met eerbied en ook met liefde gehand haafd tot nu toe en de lezer beseft, dat de Jood ze niet gaarne zou missen en ook waarom de Jood ze nodig heeft. (232 blz., 11,90.) DE roman van Gertie Even huls, Er kan nog van alles ge beuren (Uitgave Ploegsma, Amster dam, 168 blz., 5,90), is een tiener- boek, dat staat ook uitdrukkelijk op de omslag vermeld. Maat het is geen gewoon tienerboek, het is geen verhaal waarin zij „hem" na moeilijke en verwarrende ontwik kelingen eindelijk de hare mag noemen en waarin zij zich aan het eind „nestelt in zijn armen". Er kan nog van alles gebeuren is een boek, waarin op gevoelige wij ze de eerste liefde van een zeven tienjarig meisje wordt beschreven. Gevoelig wil niet zeggen sentimen teel, integendeel. Vaak heel nuch ter beschrijft Gertie Evenhuis via de ik-figuur de toestanden, maar die nuchterheid is tegelijkertijd strikte eerlijkheid. Wat Barbara overkomt, had alle tieners kunnen overkomen; en wanneer dat niet is gebeurd, dan hadden ze er in ieder geval op gehoopt. Een bijzonder boeiend en ontroe rend boek. En dat heus niet alleen vanwege de afloop, die aan mora* liserenden de woorden: „Een pri ma roman, waarin het goede toch overwint" in de mond zou kunnen leggen. Het boek blijft echt, eer lijk en dat is voor tienerboeken een zeldzaamheid. Het verhaal: Barbara, een meisje uit Zeeland, gaat werken in Amsterdam. Hier ontmoet ze Mi chel. een oudere schrijver, en ze wordt als op een idool hopeloos verliefd. Hij blijkt, tot haar grote verwondering, ook haar aardig te vinden en een tijd lang leeft ze in een roes van eindeloos geluk Maar dan komt het ogenblik waar op hun hele verhouding moet wor den afgebroken: haar wereld stort in. Met behulp van anderen, maai vooral door zelfkennis weet ze zich daar bovenop te werken, want: „er kan nog van alles gebeu- Dokter X, dagboek van een dokter. Uitgave De Fontein, Utrecht. Dat dit boek met zijn lijvige nvang in de States is weggevio- TAE tiende januari van het volgend jaar zal voor Nederland een feestdag zjjn onze prinses Margriet hoopt dan in het huwelijk te treden met de man van haar keus, mr. Pieter van Vollenhoven. Haar geboorte was een lichtpunt in donkere dagen, een lichtpunt dat heenwees naar een nieuwe morgen. „Margriet, de Hollandse bloem, symbool van het verzet van Nederland tegen de Duitse overheersing", verduidelijkte toen koningin Wilhelmina. De Nederlandse Koopvaardij werd tot peet van het jonge prin sesje benoemd. En reken maar, dat al die mannen die dag in dag uit op de zeven zeeën de gevaren trotseerden, daar trots op waren, van gezagvoerder tot matroos. Van daag de dag nog stellen zij er een eer in dat kleine distinctief, de margriet, op hun revers te dragen. In deze dagen zullen zeer vele landgenoten de voorbije jaren nog eens in herinnering terugroepen. Ze kunnen zich daarbij laten leiden door dat prachtige foto-album Prinses Margriet (uitgave Zomer Keuning, Wage- ningen, 100 blz., f4.90), waarin 83 foto's zijn opgenomen, die met grote zorg uit een rijke voorraad zijn uitgezocht. Aan de hand van deze foto's beleeft men opnieuw al die ge beurtenissen, die in dat jonge leven een rol hebben gespeeld, en bij sommige ivaarvan ook het Nederlandse volk is betrokken geweest. Ja, zo is het gegaan. Onze collega Phé Wijnbeek heeft de foto's van een inleidende tekst van twintig pagina's voorzien. Zij vertelt charmant hoe onze prin ses is. een kind als andere kinderen, die aan kleine dingen haar vreugde kon beleven, maar voor wie de reis naar de volwassenheid toch een tikkeltje anders is verlopen, omdat zij al vroeg betrokken werd bij het landsgebeuren, zowel blij als droevig. „Prinses Margriet" is een waardevolle aan vulling van de reeks foto-albums van het Koninklijk Huis, waarin eerder Beatrix-foto- album en Beatrix - van baby tot bruid, zijn verschenen. wij in Lucas 2 :4 0-52, Zijn intrede in de tempel op Zijn twaalfde jaar, dus als „Bar-Mitsvah". Tot aan de doop door Johannes de Do per wordt verder slechts gezegd: „En Jezus nam toe in wijsheid en grootte en genade bij God en Is de veronderstelling te boud. dat Jezus tussen zijn twaalfde en zijn dertigste de scholen bezocht en doorstudeerde voor het ambt van rabbijn? Is het in dit verband ook niet merkwaardig, dat ieder een later Jezus aanspreekt als „rab bi"? Een dergelijke logisch lijkende veronderstelling doet in geen en kel opzicht afbreuk aan de figuur van Christus als mens, brengt Hem als Prediker, Profeet en Priester wellicht nader tot ons dan als timmerman! Ten slotte noemt dr. Okke Jager zijn boek eenvoudig een „medita tief verslag". Er is van een reis door het Heilige Land geen ander dan een meditatief verslag te ma ken. (Uitgave Zomer en Keuning, Wageningen, 188 blz. 9,90.) Het Buitenste Binnen T SD is een chemische stof, die Lj heftige geestelijke en emotione le reacties bij de mens teweeg kan brengen. Het boek van de Amerikaanse psychiater dr. Sidney Cohen, Het Buitenste Binnen. uit het En gels vertaald door Peter ten Hoo- pen geeft duidelijk aan dat LSD zowel een vloek als een ze gen kan zijn. De stof behoort tot de zogenaamde psychodelica of hal lucinogenen. Het menselijk bewust zijn kan er tijdelijk door verande- Het moet als een verdienste van de auteur worden gezien dat hij de pro's en contra's tegenover el kaar heeft geplaatst. Het belang rijkste pro is wel dat LSD belang rijke informatie over de mense lijke geest geeft: het belangrijkste contra is helaas dat er een zwarte markt voor is ontstaan, waarop woekeraars en verslaafden opere- legio. De stof kan als strijdmidc worden gebruikt om (via het drink water bijvoorbeeld) massale krank zinnigheid te veroorzaken. De uit werking ervan kan net zo verschrikkelijk zijn als die van een atoombom. Het gebruik van LSD, zo stelt Sidney Cohen terecht, dient onder alle omstandigheden onder me- disch-psychiatrische controle te staan. De wetgever wijst hij op zijn verantwoordelijkheid maatre gelen te treffen tegen het misbruik van de stof door zoekers van louter genot of personen, die met hun „derde oog" willen experi menteren. (Uitgave Van Ditmar. Amsterdam, 275 blz., 9,90). DEZE brieven zijn gericht aan mevrouw Recha Jasji. Oberlin (Ohio), bij wie ik sinds de dood van mijn man niet alleen het grootste begrip heb gevonden, maar die mij ook steunde met haar vertrouwen en mij in velerlei op- zich bemoedigde" het is de op dracht, die Emmi Bonhoeffer haar ontroerend boekje heeft meegege ven: „Getuigen in het Ausch- witz-proces" (uitgave Bosch Keuning, Baarn, 45 blz., ƒ2.90). Emmi Bonhoeffer wordt met die getuigen vrijwillig geconfronteerd als zij besluit al die mensen, die uit de gehele wereld naar Duitsland komen om Y°°r het ge rechtshof te Frankfort hun verkla ringen in het Auschwitz proces af te leggen, te ontvangen. Niemand bekommert zich om hen, zo schrijft ze haar vriendin, „nie mand had er blijkbaar over nage dacht wat het voor hen moet bete kenen, na twintig jaar het huive ringwekkende lijden, dat zij wel licht meenden enigszins te boven te zijn gekomen, nu weer te moe ten opgraven, tot in details in her innering te moeten terugroepen en met die herinneringen alleen te zijn in een land, dat zij alleen van z'n meest afschuwelijke zijde had den leren kennen". Het zijn slechts enkele brieven, maar ze zijn zo indringend geschre ven, dat het moeilijk valt er meer dan twee achter elkaar te lezen. De Tabor wordt wel eens aangeduid als de „eenzame berg der verheerlijking" uit Mattheüs 17 1 (Statenvertaling). In de nieuwe vertaling wordt slechts gesproken over de een zaamheid van Jezus, niet over het alleen staan van de berg. De Tabor is de enige hoge berg in Galilea. die zonder met een gebergte te zijn verbonden, helemaal alleen uit dr vlakte oprijst. PAUL BIEGEL, de schrijver van Het Sleutelkruid, het in 1965 bekroonde kinder boek, zet in Kinderverhalen zijn sprookjesvertellingen voort en hij doet dat met een groot gevoel voor het kinder lijk bevattingsvermogen en voor zuiverheid. Bijzonder aardig in het boek is de telkens terugkerende stoet van wezens en dieren. Behalve een prachtig boek, dat echt spannend is, zijn deze sprookjes ook net niet merkbaar en dus hinderlijk educatief. En om de lof vol te maken, de tekeningen van Babs van Wely on dersteunen de tekst prachtig. Tenslotte: de uitvoering in stevige linnen band is ideaal voor de soms stevige kinderhanden. (Uitgave Holland, Haarlem, 175 blz., ƒ9,50). PAUL BIEGEL Alle vogels vliegen: een prachtig presentje voor kleine Kinderen: kleurrijke, sfeervolle, artistieke te keningen van Hanék. met kinder versjes van Mies Bouhuys.. Eer Tsjechische co-produktie, anderi was zulk kostbaar drukwerk niet te betalen. Nu hebt u voor ƒ6,90 64 grote bladzijden vol, om honderd keren naar te kyken. (uitgave Holland, Haarlem). Meester Pompelmoes koopt een auto en Mannetje Muk. (uitgave Holland, Haarlem), twee kinder boeken van Hans Andreus, die vlot en gezellig zijn geschreven. Bovendien zijn de verhalen geestig en spelen ze zich af in de sfeer van het moderne sprookje met au to's, straaljagers en desnoods com puters. De tekeningen zijn niet al- ;ijd even geslaagd. (Beide delen 64 blz., ƒ3,90). Goede reuzen Nieuwe avonturen van Belfloor en Bonnevu. door A. D. Hilde- orand. Verhalen die al voor de oorlog bekendheid hadden, zijn nieuw leven ingeblazen. Ook de hoorspelserie die over het leven van de twee goede reu zen in de aether is gebracht heeft stellig tot de populariteit bijgedra gen. (uitgave Arbeiderspers, Amsterdam, 189 blz., 1,95). Tim de merel, door Helma Wolf-Catz, is een voor kinderen van rtegen jaar en ouder boeiend boek over een vogel, die allerlei hoogst interessante ontmoetingen met andere dieren heeft en tal rijke avonturen beleefd. Het leer zame ligt er wel een beetje te dik boven op. (Uitgave Arbeiderspers, Amsterdam, 182 blz., ƒ5,90). Hanna Lam heeft een aantal ori ginele kinderliederen gemaakt of bijeengebracht, die aansluiten bij bijbelse vertellingen. Wim ter Burg maakte de muziek erbij. (Al les wordt nieuw, uitgave G. F. Cal- lenbach, Nijkerk, 67 blz., 4,90). In het gezin, op school of op zondagsschool zullen deze versjes als een aanwinst worden binnenge haald, omdat het voor de verteller niet altijd meevalt bij "~1" belliederen voor kindi leeftijden te vinden. De inhoud van dit kleine bundel tje is rijk door de eenvoud. Malot De veertigste en eenenveertigste druk tegelijkertijd verschenen is toch wel een bijzonderheid. Dat is het geval met Alleen op de we reld, door Hector Malot. het klas sieke kinder- en grote mensen boek. De eerste is een tv-bewer- king (ƒ4,90), de laatste in forse band met mooie foto's een filmedi tie (ƒ14,90). Het geheim van het schuilt ons inziens in de GERTIE EVENHUIS Deze Finse auteur heeft een oor logsroman geschreven, waarin oor log en „romance" allebei even sub tiel zijn weergegeven. Het is een tragikomisch verhaal van een sol daat, die tijdens een gevecht de aansluiting met zijn compagnie mist en meent als overbodig voor zijn legeronderdeel naar huis te kunnen gaan. (122 blz., 5,-). aan zijn bandrecorder toever trouwt om er later een soort oog. getuigeverslag-in-boekvorm" van te maken. Terughoudend .s de schrijver helemaal niet in zijn me dedelingen, vandaar voornamelijk het succes zou je denken. Welk* leek wil niet eens graag de sluier van die geheimzinnige artsen we reld zien opgelicht? Natuurlijk onthullend is het ooeK ook Het harde bestaan van een beginnende Amerikaanse arts Komt pi le vensecht uit, hoe kan het anderf- met zo'n notulenboek dat zelfs alle ruwe uitroepen en vloeken re gistreert? Liefhebbers kunnen urenlang smullen. (399 blz.. 16,90). J^ET is op zijn minst een onwerelds gezicht wan neer we daar op het concilie enkele duizenden ongehuwde mannen, merkwaardig ge kleed en gemutst, in een we reldvreemde taal horen spre ken over de problemen van deze wereld. Met deze illu stratie wil H. Borgert, hoog leraar in de theologie in Wit- tem, in Kerk en toekomst te kenen, hoezeer de kerk van de wereld is afgegroeid. Wil aan deze kortsluiting een einde komen, wil de kerk haar boodschap weer aan de wereld ..kwijt" kunnen, dan zal er eerst het nodige moeten veranderen: dan zal er een meer op de wereld gerichte kerk moeten ontstaan (een „wereldse kerk", zegt de schrijver). In een wei-gefundeerd, diep gaand betoog zet prof. Borgert uit een langs welke lijnen dit proces zich wellicht zou kunnen voltrek ken (het zijn maar suggesties als uitgangspunt voor overdenking) Enkele van die lijnen: de kerk moet in dienst staan van het menselijke geluk; zij moet mindei „organisatie" als beweging van ge. lovige mensen zijn; de gemeente moet grotere dimensies krijgen (stad, streek, district); ze moet ko men tot een meer levens-nabije en wereld-nabije theologie. Het geloof moet ook duidelijk beleden, dat is individueel en in gemeenschap voorgeleefd worden; terwille van het beter vervullen van de opdracht der kerk dienen routine-gelovigen losgelaten te worden: het nadrukkelijke getuige nis moet alom opklinken: iedei kerklid moet als een potentiële drager van de functie der kerk beschouwd willen worden (waar om zetten we ons bijv. met enkele jaren van ons leven tsluitend voor de kerk in?); er zal steeds actueel gereageerd moeten wor den. Kortom: mèt Luther wil deze be wogen r.k. hoogleraar als devies voeren, dat de kerk zich steeds moet blijven hervormen, wil zij niet ten onder gan. Zozeer hervor men. dat de vroegere reformatie er eigenlijk maar een provinciale aangelegenheid bii lijkt. Het boek is al verschijnt er bijzonder veel op dit gebied tegenwoordig kennisneming en overdenking meer dan waard. Ook en juist door protestantse christenen. (Uit gave Nelissen. Bilthoven, 224 blz. 9,50), FtR. Broekmeijer generaal majoor van de Koninklijke lucht macht en direc teur van het De fensie Studiecen trum in Den Haag geeft in We reld waarheen? een overzicht van de historische ont wikkeling van de grote machtsblok ken in de wereld. Dr. Broekmeijer Hij doet dat met de nauwgezet heid van een historicus en met de duidelijkheid van een buitenlands Dr. Broekmeijer schreef een leerzaam boek. waarin de achter gronden worden geschetst van van wereldcrises. Waarom behoren Zuidslavië en Albanië (twee communistische lan den) niet tot de satellieten van de Sowjetunie? Wat is het verschil tussen het communisme van Rood China en dat van de Sowjetunie? Waarom is de huidige „rust" in dé Arabische wereld misleidend? Welk onderscheid is er tussen La tijns Amerika en de andere grote ontwikkelingsgebieden? Welke be langrijke rol in de wereld? Al deze vragen worden ons inziens zo objectief mogelijk be antwoord. Voor wie meer wil weten dan het (weinige) krantennieuws is dit een uitstekend boekje. (Uit gave Agan Elsevier, Amsterdam, 153 blz. 7,90, Coby Goedhart, Jaspers Kerst feest J. vV Ooms, Twee kaarsjes R. Valkenburg, Joost en zijn vader Uitgave J. N. Voorhoeve, Den Haag. Drie boekjes, waarvan twee in herdruk en dus al enigszins be kend, die men „evangelische lek tuur voor de jeugd" '.ou Kunnen Spelend op en ben deze werkjes de waarde dat '.e een jong publiek >p gewooi menselijke wijze de beteken;s van Christus' geboorte bete-- leren be grijpen (respectievelijk 0,55. f 0.60. f 0.60) Champagne, door Albert Kok Uitgave Bakker/Daamen. Den Haag. Zeventien verhalen vormen hei debuut van deze Amsterdamsi edelsmid. De min of neer autobio grafische verhaler waarvoor d< smeedkunst inspiratiebron is ge weest, zijn het minst boeiend Inte ressanter wordt het wanneer de- schrijver op zijn rijke fantasie af gaat Maar verrassend zijn de sobe re en eenvoudig van composita geschreven kleine menselijke dra ma's, waarachter een grote sociale bewogenheid schuilgaat (159 blz f 7,90). Griekenland. Uitgave ANWB. In zijn serie Reisgidsen voor nei buitenland heeft de ANWB eer. nieuw deel uitgegeven, dat Grie kenland in schijnwerperlicht plaatst. Een leerzaam en handig werkje, dat de toerist alle informa tie biedt voor een interessante reis. (185 blz., 7 voor leden, 12 voor niet-leden). Het Bittere Goud, door Kath leen Winsor. Uitgave Bruiia Utrecht. Kathleen Winsor, bekend dooi haar „Amber", koos ditmaal tot on derwerp de Amerikaanse samenle ving tijdens de goldrush in het westen van de Verenigde Staten in de tweede helft van de vorige Met haar wat droge en zo nu er- dan zelfs harde schrijftrant geeft zij een goede „kleur" aan haai mderwerp: een maatschappij waar in heel andere regels hebben gegol den dan in het ons zo vertrouwde oude Europa, waarin diegenen zich staande konden houden be schikten over minder scrupules en een ruimer geweten dan hur tegenstrevers. Kathleen Wtnsor schrijft ooe; end. maar het grote aantal perso- nen maakt haar werk niet gemak kelijk leesbaar. (832 blz.. f 19.56) Vuurvliegjes, door Dagmar Edqviar. Uitgave G. F. Callen - bach. Nijkerk. Een levensechte roman, waarin de schrijver er op boeiende wijze in slaagt iets van het leven en de sfeer van een ontwikkelingsland over te brengen en iets te laten voelen van de sprongsgewijze (De volutie die zo'n staat en zijn bewo ners moeten doormaken. Och ja. we weten dat allemaal wel, maai d'e omvang van die problematiek ervaren we niet, omdat ze zich zo ver van ons bed voltrekt. Maar in dit boek beleven we er iets van mee, gaat deze zaak voor ons léven. (250 blz., 3,90). Regie: Paul Hul, door Wllle- myn Brattinga-Kooy. Uitgave De Bezige Bij, Amsterdam. Schijnwerperlicht op een van Ne- lerlands topfotografen: Paul Hul (kleinzoon van de stichter van hei bekende schoenenconcern). In he'. rijk en vooral artistiek geïllustreer de boekje wordt een beeld gege ven van het leven en het werk van Huf, die als reclame-fotograai wereldnaam verwierf. Hoe hoog de kwaliteit van zijn werk is, to nen wel de foto's. Niet alleen die. welke in advertenties over de hele wereld gingen, ook de portretten. Zij getuigen van een originele visie en een knap compositievermo gen, waarmee Huf het gros van rijn collega's ver achter zich laai (805()blZ" tekst, 30 foto-pagina's ABC-boeken, Amsterdam. De tweede roman van de thans 20-jarige Van Zomeren tracht het breukgebied tussen jeugd en vol wassenheid in kaart te brengen. De uitwerking van dit gegeven, een lange reis en een afscheid van de geliefde vrouw, is bepaald niet nieuw. Wel fris is de wijze van vertellen, kort, nerveus en zeer te kenend. Het is jammer dat het reis-thema de schrijver heeft ver lokt tot wat al te veelvuldig voor komende stadsbeschrijvingen. (212 blz.; 7,90). Met een flik in bed, door J. W. Holsbergen en Rudolf Geel. Uit gave De Bezige Bij, Amsterdam. Een verhaal dat druipt van de meest onwaarschijnlijke erotiek, vermeend verkoopargument, dat de overigens talentvolle schrijvers kunnen missen (206 platvloerse - blz„ 6.50). Zeldzame VHegtuigfoto's. door Hugo Hooftman. Uitgave La Ri- vière en Voorhoeve, Zwolle. Een nieuw fotoboek van de luchtvaart journalist, die eerder al vele andere boeken voor lucht vaartenthousiasten op zijn naam bracht. Ditmaal een serie van 320 weinig of nooit eerder gepubliceer de foto's. Voor liefhebbers interes sant. 7,90). aan het dier (Beide herdrukken 312 blz., uitgave Van Hoeve en Kramers, Den Haag). leuk om cadeau te geven en te krijgen 4,90 per deel IN GEPLASTIFICEERDE BAND verkrijgbaar In de boekhandel en brldge-encyclopedie 'edstrljdvormen, biedsystemen, con- enties en speltechnieken behandelt. genooeglljkst kookboek leren valt hoe schrandere WIJ MAKEN ONS MOOI Joor Helene Bergos - een raadgever de totale schoonheidstherapie WIJ ONTVANGEN GASTEN door Ursula Penndorf een abc van goede gastvrijheid nuttige wenken. i woordenboek voor elke puzze- WIJ RIJDEN AUTO door C Dlrkse technische en toe ristische wenken voor de automobi- landse encyclopedie c spel en de schakers. Uitgeverij in den Toren - Baars

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 17