fr „Een man is ook wel eens weekhartig" miw HOE ZIJLSTRA ONZE ECONOMIE AANPAKT in Luxemburg Politiemannen komen met partij gezagshandh Tilanus vertelde mij zijn leven Krijgsmacht miskend in proeve grondwet 1 NIEUWE LEIDSE COURANT 15 VRIJDAG 25 NOVEMBER 1966 Eerste mevrouw de kantonrechter (Van een onzer redacteuren) J EEUWARDEN Maandag 21 november, om 9.10 uur in de morgen precies, zoals ze zich later zal herinneren. In de kamer van de griffier van het kantongerecht mejuf frouw mr. A. L. G. Rosier rinkelt de telefoon. „Aan de lijn" het departement van justitie met een persoonlijke boodschap: „Bij Koninklijk Besluit van heden bent u benoemd tot kanton rechter van Sneek". Mejuffrouw mr. Rosier: „Toen ik dat hoorde ben ik even gaan zitten om te bekomen van de verrassing. Ik had de benoeming, eerlijk gezegd, nog niet verwacht. Op de voordracht stonden per slot ook twee mannelijke collega's. Daarna ben ik de president de rechtbank gaan bellen, en mijn moeder, en heb ik tegen de chef de bureau gezegd: Vanmorgen wil ik beslist niet lastig worden gevallen. Hij zei: De Friese pers wil een onder houd met u. Niet eerder dan vanmid dag, zei ik. Vanmiddag mogen ze ko- i en zal ik een interview toestaan." Mejuffrouw mr. Rosier is de eerste vrouwelijke kantonrechter in ons land. „Legt u vooral de nadruk op kantonrechter, want vrouwelijke rechters zijn er al lang". Toen het nieuws op het kantongerecht bekend werd, werd er ogenblikkelijk voor bloemetje gezorgd, een eenvou dig bloemetje, maar waaruit de diepe genegenheid sprak, die men op het kantongerecht mejuffrouw Rosier toe- In de loop van de dag werden er aan haar flat meer bloemstukken be zorgd. „U zou het eens bij mij thuis moeten zien! Ik kan bijna niet lopen van de bloemen". JEUGD Mejuffrouw Rosier is van oorsprong een Arnhems meisje. Maar al in haar vroegste jeugd vertrok het gezin naar Amsterdam. Daar ging ze ook school en daar liggen haar meisjesjaren. Rechten studeerde ze eerst in Lei den, tot haar „kandidaats", daarna aan de gemeentelijke universiteit van Amsterdam, tot haar doctoraal. Dat was zo omtrent het begin van de jaren vijftig. Toen ze haar doctoraal had, ging zij naar Den Haag. Tot 1962, het jaar waarin ze werd be noemd tot griffier van de kantonge rechten te Leeuwarden, Sneek, Hee renveen en Beesterzwaag, met in drie van die van kantons spoedig ook tot plaatsvervanger-kantonrechter. EERLIJK Zojuist verschenen: DRS. G. PUCHINGER De memoires van een der meest bekende Nederlandse politici. Openhartige gesprekken over politieke figuren: ministers, kamerleden, partijleiders, en over kabinetsformaties. Bijzonder interessant boek voor ieder, die belangstelling heeft voor het politieke leven in het Nederland van vandaag, en die geïnformeerd wil zijn over de achtergronden van wat er in en om het Binnenhof gebeurt. 294 bladz. - Met 26 foto's Paperback - Prijs 13,75 BIJ ELKE BOEKHANDEL J. H. KOK N.V. -KAMPEN Mejuffrouw Rosier: „Ik heb er wel tegenop gezien, maar het is me gewel dig meegevallen. De mensen hier zijn aardig, de bevolking is heel plezierig, echt, ik ben Friesland gaan waarde ren. Kijk, als een Fries neen zegt, is het ook neen, en als hij ja zegt, is het ook ja. Naar mijn gevoel zijn de mensen hier eerlijker dan in het Westen, als u begrijpt wat ik be doel". Er zijn er nog altijd in Nederland, die de functie van rechter een echt mannelijke functie vinden, en menen dat de vrouw in het algemeen te weekhartig is om als rechtsprekende rechter op te treden. VRAAG Mejuffrouw Rosier: „Men zou zich natuurlijk kunnen afvragen of de weekhartigheid een eigenschap is, die alleen de vrouw aankleeft en niet de man. Kan een man heus niet weekhartig zijn? Daarnaast wil ik er de nadruk op leggen, dat weekhartig heid buiten de deur van de rechtszaal behoort te worden gehou den. In de rechtszaal wordt recht gesproken, zonder meer. De functie van een rechter is niet die van een maatschappelijk werker. Iemand, die een overtreding heeft be gaan, dient gestraft te worden. Bij het bepalen van de strafmaat kan men dan zijn persoonlijke omstandig heid min of meer laten meespreken. Het zou dwaasheid zijn iemand, die bijvoorbeeld in zeer moeilijke omstandigheden verkeert of niets heeft een boete van 1000, ik noem maar iets, op te leggen". ZITTEND Met haar benoeming tot kanton rechter te Sneek heeft mejuffrouw mr. Rosier een wens in vervulling zien gaan. „De zittende magistratuur heeft me altijd aangetrokken. Je komt meer direct met de mensen in contact". Toen in het Juristenblad de vacatu re van kantonrechter te Sneek werd geannonceerd, besloot zij te sollicite ren. Na de gebruikelijke visites bij de prominenten onder de rechterlijke macht, werd zij geplaatst op een voordracht, die alfabetisch was op gesteld. Drie kandidaten werden er genoemd en zij was de enige vrouwe lijke. HOOP? Heeft zij in de hoop geleefd, dat zij in die vacature zou worden be noemd? Vermoedelijk niet. Immers, zij had in twee mannelijke collega's zware tegenstanders. Zelfs toen zij, naar aanleiding van de sollicitatie, bij minister Samkalden werd ontbo den voor kennismaking, dacht zij in de verste verte nog niet aan een be noeming. Zij ging gewoon met va kantie en daarvan teruggekeerd ver diepte zij zich weer in de stapels dos siers, die op haar bureau lagen te wachten. Toen kwam dat telefoontje uit Den Haag. Ze zei: „Heus, ik vind het echt leuk, dat ik ben benoemd, maar al die publiciteit! Al die kranten en de radio ik zal blij zijn als dat alle maal achter de rug is. ZELFBEWUST Mejuffrouw mr. Rosier is een lieve vrouw, die in de achter haar liggen de jaren heeft bewezen, dat zij zelfbe wust haar richting probeert te zoe ken. Zij begrijpt best. dat de eerste vrouwelijke kantonrechter „nieuws" is, en zij is bereid tienmaal hetzelfde te vertellen. Maar dan moet het ook uit zijn. Zij wil aan het werk. Gisteren werd zij door de presi dent van de rechtbank beëdigd. Zij had zich daarvoor stemmig ring een gouden broche, die het ge weldig „deed". Volgende week don derdag, om 8.00 uur in de middag, wordt zij als kantonrechter geïnstal leerd, en dat is zij echt: Mevrouw de kantonrechter. TIJD Hoe besteedt nu de eerste vrouwe lijke kantonrechter van Nederland haar tijd? Hoe heeft zij haar dagen ingedeeld? Mejuffrouw Rosier: „Met werk zaamheden in vier kantons had ik het tot dusver echt wel druk. Dat zal nu wel minder worden. Maar ook in mijn drukste tijd nam ik tijd voor mezelf. Ik ga graag naar concerten en toneelvoorstellingen, daarnaast houd ik ervan mensen te ontvangen op mijn flat. Wat lezen betreft, ja, de vakliteratuur, voor ontspanningslec tuur heb ik niet zo heel veel tijd Het Noorden niet zo cultureel als het Westen? Vergis u niet, neem Gro ningen nu eens, geweldig. Maar ook Leeuwarden is de laatste vier jaar goed vooruit gegaan op dat gebied". Hij ging te ver Raad Heemstede veroordeelt burgemeester HEEMSTEDE Sieto Hoving blijft zich koesteren in de gratis reclame die vanuit Heemstede voor hem wordt gemaakt. Gisteren heeft de raad zich op bewogen wijze bezig gehouden met het verbod dat burgemeester A. G. A. ridder van Rappard aan de cabaret- tier oplegde om in zijn gemeente op te treden vanwege mogelijke laatdun kende opmerkingen aan het adres van het Koninklijk Huis. De raad sprak officieel uit, dat de burgemeester daar bij te ver is gegaan. De burgemeester hield echter on verkort vast aan de deugdelijkheid van zijn beleid: Ik zal nooit dulden dat in mijn gemeente tijdens openba re voorstellingen snerpende opmerkin gen over het Koninklijk Huis worden gemaakt. Het gaat niet speciaal om deze caberetier, maar „om de smeer lappen die proberen de positie van het Koninklijk Huis te ondergraven. Ik mag ingrijpen als ik vrees dat de openbare orde zal worden verstoord", zo zei hy. Enkele raadsleden zeiden, dat het beleid van de eerste burger ook staatsrechtelijk niet door de beugel Voor een ontspannend slot zorgden enkele Rotterdamse studenten die de burgemeester een langspeelplaat van Sieto Hoving aan kwamen bieden. Een geste die de burgemeester zeer op prijs stelde. Hij zal er vanavond van gaan genieten, beloofde hij. Guus Hermus moet zich beperken (Van onze kunstredactie) AMSTERDAM De acteur en regis seur Guus Hermus moet op doktersad vies zijn werkzaamheden bij de toneel groep Centrum beperken. Hij zal zijn plaats in de artistieke leiding afstaan aan Peter Oosthoek. Wel blijft hij als acteur en regisseur aan Centrum ver bonden. De leiding is nu als volgt samen gesteld: artistieke leiding Egbert Paridon (directeur), Walter Kous, Peter Oosthoek; zakelijke leiding Menso Car- pentier Al ting: dramaturg Hans Ro- DEN BOSCH De Tsjechische kampioensploeg Brno heeft donder dagavond in De Vliert de ijshockey- wedstrijd tegen Den Bosch met 9—3 gewonnen. Den Bosch was versterkt met vier Canadezen van Tilburg. door onze economische medewerker) Prof. dr. J. Zijlstra. onze nieuwe mi nister-president, heeft zorgen over de economische situatie. Maar hij ziet geen enkele reden tot paniek Wel moet er worden ingegrepen moet er worden gecorrigeerd. En hoe eerder dat gebeurt, des te lichter zal die ingreep, die correctie volgens hem economische ontwikkeling dig heeft voor de dekking van de wordt gekenmerkt door: een ontspanning op de ar beidsmarkt met geleidelijk oplopen de werkloosheid, voornamelijk ver oorzaakt door inkrimping of sluiting van bedrijven; een al te krappe kapitaalmarkt, De gemeenten zouden dan minder geld op kor- n als zij het w*eer~ gunstig op de betalingsbalans op langere termijn kunnen krijgen. in het lopende jaar is er een uitgaven maar voor de verbetering gedwongen worden inflatie. Deze ontwikkeling van de kapitaalmarkt Dat moet dan te termijn op te n er gunstig op de betaling"1"-1 *orrn' de arbeidsmarkt inwerken. Dat zou belangrijk zijn, want die financiering op korte termijn neemt 1VTF.FR avj.n een veel te grote vlucht en is onge- twijfeld één van de bronnen van de tussen die ster^e inflatoire ontwikkeling. Het gemakke- is nodig dat hier paal en perk aan een al te krappe KapitaaimarKi, vcranujuacicu «ie* wor<jt cesteld waardoor de rente tussen de 7 pet. lijk te bcgnjpen. Toch vormt ze de wordt gesteld. de gcdachtengang van de Kunnen de gemeenten gemakke- minister van Financiën. Wij willen lijker geld op lange termijn lenen, daarom proheren wat licht in deze dan zullen zij werken kunnen laten duisternis te brengen. uitvoeren die nu verboden of onmo- werkloosheid bestreden. 7pet. beweegt. Dit maakt het kern aantrekken van kapitaal duur en het investeren moeilijk. een betalingsbalans die uit haar evenwicht is en een tekort vertoont. TEGENVALLER Dat tekort op de betalingsbalans is een geduchte tegenvaller. Het bete- wat is de voorinschrijfrekening? kent namelijk dat wij geld aan het Er bestaat een Beleggingswet die - - buitenland moesten betalen. Honder- het Algemeen Burgerlijk Pensioen- er 0°^ betere leenmOoehj kneden den miljoenen aan deviezen zijn zo fonds verplicht om geld aan de voor de ondernemingen die geld no- dit jaar naar het buitenland ver- schatkist te lenen als de minister hebben- Zij zullen wat gemakke- een lening wil uitschrijven. Het te UJker haar investeringen kunnen I - - - nancieren. Ook dit kan vooral als een bedrijf door gebrek aan g^ld gedwongen zou zijn om in te krim pen de werkgelegenheid steunen en de totale produktie vergroten. DOELBEWUST kunnen niet los van elkaar gezien worden. Werkgelegenheid, kapitaal markt, betalingsbalans, zij beïnvloe den elkaar. Vandaar dat prof. Zijlstra ook kon zeggen, dat wij er voor moeten oppassen dat wij niet in de Engblse situatie terecht komen: het tekort op de betalingsbalans maakt het niet mogelijk iets aan de Werkgele- gereserveerd en voorts geboekt wor- kent ook dat de koopkracht niet genheid te doen terwijl een verbete- den op een speciale rekening bij de wordt vergroot. Dit kan weer Logisch plan met tai van voordelen i de betalingsbalans de werk- schatkist. Door deze reservering kan gunstig invoer inwerken én het fonds niet meer over de gereser- wel in die zin dat zij niet onnodig Krijgt de schatkist meer belasting loosheid zou verergeren. INGREEP De nieuwe minister-president en tegelijkertijd minister van Finan ciën wil deze situatie voorkomen. Hij wil de kapitaalmarkt helpen, de rijk. Maar dan kan het ook meer vergroting van de werkloosheid te- -—>■ i gengaan en de betalingsbalans steu nen door een forse fiscale ingreep. mi uai zuiu'ii ui ue ecisic piaata ik - ------ gemeenten zijn, ook ,1 gebeurt dl. li. ZÏÏt' thans alleen via de Bank voor Ne- derlandsche Gemeenten. De voordelen probeert te stellen. Het zit heel lo gisch in elkaar. Of het echter zo zal gaan. is niet met zekerheid te zeg gen. Het bedrag kan uiteindelijk nog niet groot genoeg zijn, er kun nen andere, remmende krachten De voorgenomen verlaging van de loon- en inkomstenbelasting wordt een half jaar opgeschoven terwijl vAhnnrirv daarnaast de voorgenomen verho- V UUKDh,JLJbi> ging van de omzetbelasting een half jaar wordt vervroegd. De nieuwe Dat er minister van Financiën verwacht overheid hiervan aan extra inkomsten 500 tot 600 miljoen. waartse druk op de kapitaalmarkt een nieuw kabinet met een doelbe- Prof. Zijlstra wil in wezen dit kan door dit grotere aanbod wat wuste economische doelstelling, geld aan de consumptie onttrekken kleiner worden en wellicht de rente Over een half jaar zullen wij kun- en naar de kapitaalmarkt overheve- wat naar beneden brengen en in elk nen zeggen of het mechanisme vol- geval voorkomen dat zij verder op- gens opzet heeft gefunctioneerd en loopt de nieuwe premier is geslaagd. Hoe dit ook zij, wij hebben than3 BAARN Vier leden van het politiekorps van Soest hebben be sloten een nieuwe politieke partij op te richten: „Partij voor ge- Nieuwe leden in de Kamers DEN HAAG In de vacatu res-Zijlstra en -De Quay zijn tot - Eerste-Kamerlid benoemd de heren D Okma uit Leeuwarden (ar) en P. H Coppes uit Tilburg (kath. v.). In de Tweede Kamer zijn benoemd de KVP'ers L. W. Reestman uit Ensche- zwart gekleed, met als enige versie- de en L. A. M. de Bekker uit Empel. „BIJ VELEN MISNOEGEN OVER SLAPHEID" Hoog percentage anti-semitisme in Frankrijk PARIJS Bij een opinie-onderzoek is gebleken dat er in Frankrijk onrust barend veel anti-semitisme heerst. Van de ondervraagden gaf 10 pro cent zelf toe antisemiet te zijn. maar nog eens 19 procent gaf blijk van ernstige kenmerken van anti-semi- Dertien procent van de ondervraagden was van mening dat er te veel Joden in Frankrijk zijn (van de 50 miljoen Fransen zijn minder dan 200.000 Jo den), en een op de vijf vond dat de Franse Joden „minder Frans" zijn dan hun landgenoten. De helft van de ondervraagden zou geen Joodse president willen hebben. Minder dan de helft zou geen be zwaar hebben tegen een Joodse dok ter, werkgever of afgevaardigde ir de Nationale Vergadering. In het rooms-katholieke Frankrijk be weerde één op de twee ondervraag den, niet te weten dat Christus een Jood was. Een kleine meerderheid bleek de Joden de schuld te gever van de dood van Jeanne d'Arc. Geble ken is dat boeren, oude mensen en gelovigen sterke antipathie hebben te gen de Joden. zagshandhaving". Men hoopt in februari reeds aan de Kamerver kiezingen deel te nemen. naar hun mening tendentieuze en eenzijdige berichtgeving omtrent het optreden van de politie ligt hieraan ten grondslag. Alle politiekorpsen in ons land hebben stencils ontvangen, waarin adhesiebetuigingen en een gulden als bijdrage in de propagandakosten wordt verzocht. Er zijn ongeveer 40.000 stemmen nodig voor één Kamerzetel. De inspecteur van politie te Soest, de heer G. van Woudenberg, is een van de initiatiefnemers. Hij verwacht dat de nieuwe partij dat aantal zal halen. „Bij vele burgers heerst misnoegen .'er het slappe stelling nemen van len ten opzichte van het optreden de politie bij ordeverstoringen al? ook over de vrijheden die bepaalde groepen zich menen te kunnen veroorlo^ zegt inspecteur Van Woudenberg. BREDA Het „natio- vergeten waren dat de de krijgsmacht zijn be naal fundament" van de grondwet haar grote his- staan verdedigt, defensie vindt in de torische en nationale be- In de verwijdering uit proeve van een nieuwe tekenis ontleent aar. het de grondwet van de be- grondwet geen vermei- herstel van ons zelfstan- palir.g dat het opperge- Huidig kabinet laat „kwestie Breda" liggen Geen verweer ding meer. prof. mr. L. W. G. Schol- eeuw. ten gisteren in een rede op de dies van de Ko ninklijke militaire aca- Prof. Scholten ver- moedde dat de opstellers zichzelf herkent, omdat macht. Inspecteur Van Woudenberg, die nu nog tot de CHU-gelederen behoort, meent dat over het algemeen de geeste lijke belangen van de politie te weinig worden behartigd. Politiemannen vin den dat van officiële politiezijde te wei nig wordt opgekomen tegen de een zijdige berichtgeving. De politie kan zich hiertegen niet verweren. Vandaar de nieuwe partij. Voordat de politiekorpsen elders in het land op de hoogte waren gesteld, heeft inspecteur Van Woudenberg ad vies ingewonnen bij de rechtskundig adviseur van de Bond van christelijke politieambtenaren, drs. J. van der Mo len. Deze meende dat van overheidszij- |de vermoedelijk weinig bezwaren te gen de oprichting van de nieuwe partij zullen bestaan. (\an onze parlementsredactie) i DEN HAAG Het valt niet aan te nemen, dat het thans zittende ministe rie Zijlstra, meer in het bijzonder mi nister Struycken van Justitie, een be slissing zal willen nemen over het lot van de drie nog in de gevangenis van Breda verblijvende oorlogsmisdadi-j DEN HAAG In de vacature- prof. gers. Zowel opdracht als levensduur i Zijlstra is tot lid van de Eerste Kamer van het kabinet zijn beperkt en daarbenoemd mr. IX Okma (a.r.), lid van past een beslissing, bovengenoemd, f ri.dand1'»"" I, no? nteVbèkln'd'VJte mbl .m - heer Okma zijn benoeming zal aannemen. Zeker een zaak die zoveel emotio-1 Mr. Okma (64) is al een groot aantal nele kanten heeft kan nooit in deze j jaren lid van GS van Friesland, overbruggingstijd worden afgedaan, i In de vacature van prof. De Quay is zo verluidt het in politiek Den Haag. benoemd de heer P. H. Coppes te Til- Zoals gisteren werd gemeld heeft de (*ath- v.). dïmlnisf^Jsch^ nm"onbz!fn I dr* vocan^ijn TD, KO" aan de minister geschre\ en om op zijn Schoemaker en Klompé). zijn benoemd ogenblikken en bij de rechterlijke .minst de drie gevangenen uitzicht op 1 de heren L. W. Reesman uit Enschede Kabinet-Werner af setreden LUXEMBURG Het Luxemburgse kabinet is gisteravond afgetreden ten gevolge van onenigheid tussen de coali tiepartners over het al dan niet afschaf fen van de dienstplicht. Premier Wer ner zal vandaag officieel zijn ontslag indienen bij groothertog Jan. De socialisten, die in het coalitie-ka binet zaten met de christen-socia listen van Pierre Werner, wilden de dienstplicht op 1 januari afschaffen. De christen-socialisten daarentegen wa ren van mening dat afschaffing voor i juli van het volgend jaar onmogelijk Daarop zegden de socialistische coali tie-partners het vertrouwen op. Nog voordat een formele motie was inge diend, verklaarde premier Werner na een vergadering van zes uur, dat de regering aftrad. Dit is, na Nederland en West-Duitsland, de derde regering van een EEG-land die binnen enkele maan den het loodje legt. Het kabinet-Werner kwam in juli 1964 aan het bewind. Burgemeester Thomassen: Geen tegenstelling tussen ruimtelijke ordening en planning van havens BREDA „Een tegenstelling tussen ruimtelijke ordening en havenplanning mag er niet zijn", aldus burgemeester W. Thomassen van Rotterdam tijdens een lunchbijeenkomst van de Maatschappij van Nijverheid en han del in Breda. Hij zei dat op het gebied van havenontwikkeling en industrieter reinen de provincies Zuid-Holland, Noord-Brabant en Zeeland nauw zul len moeten samenwerken. In de toekomst zal deze onderlinge samenwerking met die van de aangren zende Belgische provincies moeten wor den uitgebreid. Planologie, haventech niek en havenbeheer zullen in een werkgroep moeten worden geïnte greerd. De Rotterdamse burgemeester gaf een overzicht van de ontwikkeling van de Rotterdamse haven, in het bij zonder de stormachtige ontwikkeling na de Tweede Wereldoorlog. Hij zei, dat alleen in uiterste nood zaak, nu het Rotterdamse gebied vrij wel is volgebouwd, natuurgebied zal mogen worden aangetast. In dit ver band noemde hij het unieke duinge bied bij Voorne waarin alle soorten Ne derlandse duinen met hun typische flo ra en fauna bijeen te vinden zijn. Zijns inziens zal de visie op Zuid-West-Nederland zoals zij in de zeehavennota is ontwikkeld, opperbest passen zowel in het nationale als in het Europese denken. Burgemeester Tho massen zei verder onder meer te hopen dat door middel van wetgeving krachti ger tegen verontreiniging van lucht, water en bodem door de industrie zal kunnen worden opgetreden. In december wordt in Frankfort een postzegelveiling gehouden waar o.a. dit velletje zegels uit Saksen geveild zal worden. De geschatte waarde is maar liefst 600.000 mark wat tot nu toe de hoogste aanbieding is voor deze uit 1850 daterende zegels. dig nationaal bestaan in zag over de krijgsmacht Deze kritiek leverde bet begin van de vorige by de Koning berust, zag. prof. Scholten Mr. Okma (a.r.) in Senaat? I mogelijke in vrijheidsstelling te geven. L. A. M. de Bekker uit Empel.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 15