Sinterklaasmarkt in Waag met leuke verkiezingen Moedervader-, tienernozem- en baby-van-de- Waag. OFFER Kladderaars Donker Burgerlijke stand Leiden Zwartkop Shampodor U r gentieprogramma Leidse scholenbouw DAMES PYAMA 8.35 BAD- en SLAAPKAMER KLEEDJE Slechte invloed van tv valt heel erg mee HEREN PYAMA'S 10.25 HEREN KAMERJASSEN Pi NIEUWE LEIDSE COURANT VRIJDAG 23 NOVEMBER Ml LEIDEN De Sinterklaasmarkt het Waaggebouw die na de geslaag de proef van vorig jaar een permanent luirakter heeft gekregen belooft een evenement vol verrassingen te worden. Een „wonderman" zal dagelijks voor f50 tot f 75 aan waardebonnen uit delen, terwijl in de floop van de week de verkiezing plaats heeft van een moeder-, een vader-, een tiener-, een nozem- en een baby-van-de-Waag. Dit vijftal zal overladen met geschenken huiswaarts keren. De afdeling Leiden van de „Centrale vereniging voor straat-, markt- en rivierhandel", waarvan de heer H. Stikkelorum („Japie") voorzitter en de heer H. H. Zonderop secretaris is, ziet in de voortaan jaarlijks terug kerende Sinterklaasmarkt een voor loopster van de toekomstige ontwikke ling, die in de richting gaat van over dekte warenmarkten. Acht Leidse kooplieden en tien marktmensen uit andere plaatsen van het land zullen alle voorkomende branches vertegen woordigen. Wethouder Harmsen opent maandag middag om 4 uur de Sinterklaasmarkt waarna het publiek er volgende week tot en met zaterdag van 9 uur 's mor gens tot 9 uur 's avonds terecht kan. Maandag 5 december is de markt ge opend van 9 tot 4 uur. Een gratis tom bola, die in totaal 8000 stuks klein speelgoed verborgen houdt, verhoogt, de aantrekkelijkheid van deze over dekte markt. Na loting zijn de verkiezingen van de verschillende „marktfiguren" als volgt bepaald: donderdagmiddag om 3 wordt de „moeder-van-de-markt" gekozen, vrijdagmiddag 4 uur de tiener, vrijdagmiddag om 5 uur de nozem, vrijdagavond om 8 uur de vader en zaterdagmiddag om 5 uur de baby De keus zal worden bepaald door de heer T\E LEIDING van de Leidse Her- ■L' vormde Gemeente heeft nu dan toch besloten tijdens de diensten één collecte in plaats van drie te houden. De proef van een aantal maanden is geslaagd. Er is namelijk gebleken, dat op de eerste zondag van de maand in de ene collecte vijftien tot twintig procent meer werd gegeven dan an ders in drie inzamelingen. De ge meente heeft daarmee duidelijk ge toond, dat zij het initiatief van kerk voogdij en kerkeraad toejuicht. De ene collecte blijft uiteraard bestemd yoor drie doeleinden. Het zat er, naar het ons voorkomt, helemaal in, dat deze proef zou sla gen. Het is psychologisch volkomen verklaarbaar dat bij drie rondgangen achter elkaar het beroep van de pre dikanten op de verantwoordelijkheid van de kerkgangers wordt verzwakt en de geefkracht van de Gemeente verslapt. Wie een offer wil brengen, doet dat het liefst in één gebaar, ver deelt het niet graag in drieën. Het behoort tot de competentie van de kerkelijke colleges, deze ene op brengst naar redelijkheid en behoefte te verdelen. Overigens dient men met het woord „offer" heel voorzichtig te zijn. In de liturgie wordt weliswaar gesproken van de dienst der offeranden" maar elke kerkganger moet zich maar eens afvragen of zijn bijdrage wel als een werkelijke deelneming aan deze dienst kan worden gezien. Wie soms kennisneemt van de gemiddelden, moet wel vermoeden dat er meer fooien worden gegeven dan offers gebracht. TV1IEMAND kan er bezwaar tegen maken dat jongelui zich willen uiten en propaganda willen maken voor hun mening, club of band. Maar dit kan bedenkelijke vormen aanne men. Dat gebeurt nu in Leiden waai langzamerhand alle muren met leu zen en beatnamen worden volgeklad- derd. Er zijn muren die ervan opfrissen maar er zijn er ook waarvan zij moe ten afblijven. Zo is de muur van het prachtig gerestaureerde voormalige weeshuis aan de Hooglandse Kerk- gracht, nu museum voor geologie en mineralogie, met de naam van een beatclub volgesmeerd met spul dat heel moeilijk is te verwijderen. Wij aarzelen niet. dit vandalisme te noe men. In Dordrecht heeft men zich ook aan dergelijke handelingen wild geërgerd. Daar is in de gemeenteraad de vraag gesteld, een groot bord voor de jon gelui beschikbaar te stellen waarop zij hun waar kunnen aanprijzen. Wij zien er geen heil in omdat het er juis* om gaat die kreten over de hele stad te verspreiden. Misschien is er meer resultaat te ver wachten van persoonlijk contact var gemeente- of politiewege met de le= ding vaD deze cluhs die hun fans er toe zouden kunnen bewegen dat ge- klieder op openbare gebouwen e.d. na te laten. Deze groepjes zijn toch niet onvindbaar. Er moet natuurlijk wel iemand heen in wie deze jonge lui vertrouwen kunnen stellen. Spoe dig moet er iets aan worden gedaan "t^ANMORGEN om een uur of negen werd het in de stad heel donner. De wolken hingen voor het grijpen. Het leek avond te worden. In de huizen ging het licht aan. Het ver keer reageerde evenzo. Dat bleef zeker een half uur zo. De openbare straatverlichting deed niet mee om de stad een veiliger aan zien te geven. Bij de S.L.F. houdt men zich aan de klok maar er kun nen omstandigheden zijn dat men verplicht is die even terug te zetten. Het werd vanmorgen om 9 uur na melijk weer half 8. M. Weima, directeur van de Markt- en Havendienst, die, telkens geassisteerd door een plaatselijke journalist, uit de Sinterklaasmarktbezoekers, die op dat moment aanwezig zijn, een zo juist mogelijke keus zal doen. Voorts krijgt elke koper een verras- i ing. LEIDEN Geboren: Doekele. z v: C J Oosterom en I R Knecht. Marco. Petrus Maria, z v: W W v Steen bergen en D Hageman. Ondertrouwd: P W S van Leeuwen en Y G M Zandbergen; A C L den Edel en C Brittijn; B J Botter en S Haase; H. van Heuvelen en M J A van der Voort; L H van Rijn Y E J de Wolf; P Moenen en A C Vertelman; C B de Rooij en A G Boter; M A J van Stijn en E H Ouwendyk; H J M W de Nie en G de Ru; J J Volwerk en M H J Tielenburg; J F Borghouts en J L B Westeneng; W S van der Lee en A T van de Weerthof: A Zierikzee en E M Robbers; G A van der Blom H P Boot; C M van Abswoude en P G van Maren; F T K van der Pluijm en E van Houten: K M van Iwaarden en C J van Ees: F Nie- vaart en A M Smit; W T Aniba en J Bogaards: J H C Jansen en F J M Neefjes; N Spatharakis en en M J van Linden; W C Duijnis- veld en J M I Rijsbergen. Gehuwd: J. A. M. Valentijn en A M de Jong; L A P de Groot en A J van der Hulst; C J Cambier en J E M Wiesman; J M Duijostee en Dekenale opening van pastoraal concilie Het r.k. dekenaat in onze stad wil aan de opening van het pastoraal con cilie, zondag 27 november, een eigen karakter geven. Het wil dit doen met een dienst in de Petruskerk aan de Lammenschansweg, maandagavond om 7 uur. Daarvoor zijn de geestelijken van die Kerken uitgenodigd, die deel neming hebben toegezegd aan het con cilie. Dit zijn de Doopsgezinde Ge meente, de Lutherse Gem., de Gerefor meerde Kerk, de Hervormde Kerk. de Oud-Katholieke Kerk, de Remonstrant se Gemeente en het Leger des Heils. De dienst zelf is r.-katholiek. maar met een oecumenisch karakter. Kerke- lijken en niet-kerkelijken, theologén en niet-theologen. iedereen is welkom. De dienst wordt geleid door deken W. P M. Haring. Verder zullen spré ken dr. K. Dronkert, Geref. predikant,' drs. H. van Breukelen O.S.C.. stu- dentenpastoor van de r.k. parochie. Het thema zal zijn: „Het op gang komen van de samenwerking tussen de Ker ken in Leiden" Jeugdleiders op speeltuinen LEIDEN Op een vraag hoe B. en W. denken over het aanstellen van jeugdleiders inplaats van toezichthou ders op speeltuinen, heeft het college in de memorie van antwoord bij de begroting 1967 geantwoord, dat het deze gedachte op zichzelf niet onaan trekkelijk vindt. Bij de huidige con stellatie van het speeltuinwerk in Lei den lijkt het B. en W. het meest lo gische dat deze jeugdleiders in dienst komen van de verenigingen, die de speeltuinen beheren. Misschien is er een manier van samenwerking te vin den met de Leidse clubhuizen, die over de nodige beroepskrachten beschikken, suggereren B. en W Daarmee zou te vens een oplossing worden gevonden voor het probleem, dat de speeltuinen slechts een deel van het jaar geopend zijn. Vrije speelgelegenheden LEIDEN Binnenkort zullen B. en W. bij de raad een voorstel indienen tot aanleg van vrije speelgelegenheden voor de jeugd. Dan zal tevens de aan leg van de speelplaats bij de flats aan het Stationsplein ter sprake komen. T M Willems; F Bödeker en J A P van Eeden; J L A J Bruines en M J M Beugelsdijk; G T Koeken- bier en S J E Visser; H J P van Belkum en M Saarloos; E W G Oppelaar en AAP Bloemink, M Ouwerkerk en T A E Bloemzaad; W J A Vintges en A D G Kamer ling; D G Wijnveldt en J E van Venetien; F J L Smit en S E Schipper. Overleden: T H Pikaar, 71 jaar, man; J van der Reijden, 81 jaar. echtgenote van K D den Os: M van Diemen, 62 jaar, wed van H J de Heiden: C Teske. 90 jaar. man. Voor donkerblond en bruin haar: goudbruin Voor grys en wit haar: zilver Zwartkop Shampodor wast uw haar en geeft het tegelijk een decente make-up, aangepast aan uw haarkleur Zwartkop Shampodor met gouden dop is een shampoo, maar het doet veel meer dan uw haar alleen-maar-wassen. Het is een com plete schoonheidsbehandeling, die de kleur van uw haar verdiept, de fijne nuances weer tot leven brengt. Dank zij deze nieuwe Zwartkop Shampodor een prachtig kapsel. Haal snel zo'n flacon met gouden dop in huis, voor f 1,85. In vierkleuren verkrijgbaar goudblond, tabakblond, goudbruin, zilver. Zwartkop f LEIDEN B. en W. hebben de be trokken onderwijsinspecteurs verzocht de volgende scholen op de urgentie- lijst-1967 te plaatsen: Openbare school voor u.l.o. in hel Morskwartier ter vervanging van het gebouw Plesmanlaan; openbare school voor g.l.o. in het Morskwartier, Neu trale school voor g.l.o. aan de Vondel laan, ter vervanging van het gebouw Noordeinde; uitbreiding met eén lo kaal van de Hervormde kleuterschool César Franckstraat; uitbreiding met één lokaal van de openbare kleuter school Valeriusstraat; R.K. kleuter school aan de Boshuizerlaan; openbare kleuterschool nabij de Brahmslaan; R.K. kleuterschool aan de Bachstraat; Hervormde kleuterschool aan de Su- matrastraat; Gereformeerde kleuter school aan de Surinamestraat. ter ver vanging van het gebouw Herensingel 28; Prot. Chr. kleuterschool in het Morskwartier. Rijksgoedkeuringen zijn inmiddels verkregen voor: Bouw Mytylschool; uitbreiding nood- huisvesting Chr. lyceum aan de Schu- bertlaan; bouw R.K. school voor u.l.o. Surinamestraat; bouw openbare school GEBLOEMD FLANELLEN LEUK MODEL TE KUST EN TE KEUR BIJ HAARLEMMERSTRAAT 172 - 174 - 179 HERENSTRAAT 9 - MIDZA - voor u,l.o. Sumatrastraat; bouw open bare school voor u.l.o. Eduard van Bei- mimstraat; uitbreiding l.t.s. Don Bosco aan de Boerhaavelaan; bouw gymnas tieklokaal Remibrandt-lyceum achter het Stedelijk Gymnasium (eerste fase). Vita Nova opgegaan in nieuwe vereniging LEIDEN De coöperatieve Vereni ging voor kunstmatige Inseminatie Vita Nova te Hazerswoude is tijdens de gisteren gehouden ledenvergadering gefuseerd met de gelijksoortige ver enigingen „De Horizon" te Rotterdam en „Gouda en omstreken" te Waddinx- veen en opgegaan in de vereniging voor kunstmatige inseminatie „West-Neder land" te Den Haag. Vita Nova als zo danig werd daarna opgeheven. Als bestuurslid voor de nieuwe ver eniging werden voorgedragen de heren J. Rijlaarsdam, J. P. Rotteveel. G. J. v. d. Lagemaat, J. Groot, F. X. J. Wesseling en H. Roest. Verlichtingsmateriaal Donkersteeg gestolen LEIDEN De winkeliersvereniging ran de Donkersteeg heeft bij de politie aangifte gedaan van een tussen 10 en 23 november gepleegde diefstal. Uit een kelder werden gestolen 40 m gum mikabel, 11 strengels van totaal 46 m. 250 fittingen en 44 m staalkabel. Dit was materiaal voor de feestverlich ting. Het gestolen materiaal heeft een nieuwwaarde van f 1750. Onder toezicht over de kop geslagen LEIDEN Op de Europaweg (bij Zoeterwoude) is gisteravond om kwart over acht een auto met vier inwoon sters uit Schiedam geslipt, over de kop geslagen en in de berm terechtge komen. De auto, die werd bestuurd door een 41-jarige mevrouw, onder toe zicht van een 37-jarige inwoonster van Schiedam, raakte op het natte wegdek in 'n slip. kwam op het linkerwegdek i sloeg over de kop de berm in. Twee passagiers, die achterin zaten, 53 en 33 jaar, kregen verwondingen. De 53-jarige brak haar linker pols en kneusde enige ribben, de 33-jarige brak haar rechter sleutelbeen. De EHD bracht hen naar het Academisch Zie kenhuis. De bovenzijde van de auto werd geheel vernield. TUFTON ANTI SLIP Geheel niieuwe sortering bij HAARLEMMERSTRAAT 172 - 174 179 MIDZA Leidse Hout blijft mensen trekken LEIDEN Op een vraag van een raadslid of de Leidse Hout nog wel aan de hedendaagse eisen ten aanzien van recreatle-dichtbij-huis voldoet, hebben B en W. geantwoord, dat het park nog steeds druk wordt bezocht, zowel uit na bijgelegen wijken als uit andere stadsde len. Er wordt nagegaan of het gewenst Is op of bij de speelweiden speelwerk- tuigen te plaatsen. Studenten in voormalige woning ds. Vossers LEIDEN De voormalige woning van ds. Vossers, Groenhovenstraa t 3, is aangekocht door de Stichting Leidse Corpshuizen, die de kamernood be strijdt door panden aan te kopen en op te knappen, die te klein zijn voor de Stichting Leidse Studentenhuisvesting. Dit huis is ingericht voor 9 studenten. Stichtingsvoorzitter mr. P. Haerine verrichtte de opening. Collecte tbc-patienten LEIDEN Morgen houdt de „Vereni ging tot behartiging der belangen van tbc-patiënten in Nederland" een collecte. Collectanten kunnen zich na half 10 mor. genochtend melden in het Logegebcaw aan het Steenschuur. KINDEREN HOUDEN NIET VAN „ENGE" PROGRAMMA'S LEIDEN De meeste kinderen in de leeftijdsgroep van 10 tot 15 jaar vinden de kinderprogramma's op de Nederland se t.v. „waardeloos". Zy staan daaren tegen bijzonder positief tegenover se ries als Bonanza, Rawhide, Memorandum een dokter, de Lucie Ballshow, Ro binson Crusoë, Robin Hood, Lassie, de Flintstones en de Danny Kayshow. Af gezien van de kinderprogramma's staan bij deze kinderen Informatieve program 's als Brandpunt en Achter het Nieuws laag genoteerd. De informatieve pro gramma's worden echter wel gewaar deerd. met mate overigens, door kinde in uit intellectuele milieus. Dit blijkt uit een onderzoek naar de kijkgewoonten van het jonge kind, dat het Instituut voor Massacommunicatie in Nijmegen enige tijd geleden in het oos ten van het land heeft ingesteld. Over de resultaten van dit onderzee een driedelig rapport zal ln de loop van het volgende jaar in boekvorm verschijnen sprak gisteravond op een bijeenkomst i de Vereniging voor Pedagogiek een i de medewerkers van het instituut, drs. B. J. A. M. Manschot. Een voorzichtige conclusie die uit het onderzoek getrokken kan worden is, dat het met de vermeende slechte invloed de t.v. op het kind heel erg meevalt. Gebleken is onder meer, dat kinderen 10 tot 15 jaar gemiddeld veertien Jper week voor de beeldbuis zitten, dat is twee uur per dag. De meeste kin deren in deze leeftijdsgroep kijken l avonds tot half negen en op zater dagavonden tot half elf. Er zijn betrek kelijk weinig kinderen, die alle pro gramma's mogen zien. De jeugd heeft een uitgesproken heke aan de kinderuitzendingen, maar blijkt een uitzondering te willen maken voor Swiebertje. Zii is ook afkerig van ..enge" programma's, waarin veel wreed heden voorkomen. De westernseries en L.O.I.-directeuren naar Iran LEIDEN In het kader van de ont wikkelingshulp. die Nederland biedt aan Iran, vertrok de heer I. J. Sloos, president-directeur van de Leidsche Onderwijsinstellingen vergezeld van een van de directeuren, de heer G. Mulder vandaag voor een maand naar dat land. Zij zullen daar de mogelijkheid on derzoeken, die het schriftelijk onder wijs biedt voor de training van grote bevolkingsgroepen, vooral op technisch gebied. de showprogramma's zijn zowel bij da Jongens als ae meisjes favoriet. Het onderzoek heeft voorts naar voren gebracht, dat er thuis niet of nauwelijks «net de kinderen over de uitgezonden programma's wordt nagepraat, wat de heer Manschot betreurenswaardig noem de. Wat de invloed van de t.v. op de ac tiviteiten van het kind betreft: de pres taties op de lagere school gaan niet ach teruit en de belangstelling voor sport of andere liefhebberijen verminderd even min. Wel wordt door de t.v. de georgani seerde vrijetijdsbesteding nadelig be ïnvloed, evenals het lezen. Interessant is bovendien, dat kinderen uit gezinnen met t.v. een half uur later naar bed gaan dan kinderen uit gezin nen zonder t,v„ maar dat de t.v.-kijker- tjes veel eerder slapen dan de niet-kij- ALLE MATEN VANAF 20.95 HAARLEMMERSTRAAT 172 - 174 - 179 HERENSTRAAT 9 MIDZA

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 13