I NA EEN JAAR NOG 10 PROCENT WERKLOOS Automobilist nu nóg niet zwaar genoeg belast? ^Overheid laat boeren maar modderen Renniesli En wat doet u? - Film van het reumafonds 19#= DONDERDAG 24 NOVEMBER 1966 Stuyvesantprijs voor de Prins DEN HAAG Prins Bernhard zou vandaag de eerste zijn, die een buiten gewone Pieter Stuyvesantprijs zou ont vangen, en wel uit handen van de Ame rikaanse ambassadeur, de heer William R. Tyler. De „gewone" Pieter Stuyvesantprij- zen (voor verdiensten op het gebied van de Nederlands-Amerikaanse be trekkingen, met name in handel en in dustrie) zijn dit jaar voor ir. F. J. Philips, president van Philips Eindho ven, G. F. Dalenoord, voorzitter van de raad van commissarissen van Konink lijke Scholten-Honig in Foxhol en B. ter Haar, president-directeur van Thomassen en Drijver-Verblifa te De venter. AMSTERDAM De Stichting Reina Prinsen Geerligs-fonds zal dit jaar niet haar literaire prijs uitreiken. De jury, die bestaat uit Aya Zikken, Willem Brandt, Kees Stempels, Ivo Michiels en Paul de Wispelare, is eenstemmig van oordeel, dat geen van de 37 inzendin gen. die zij aan proza, poëzie en to neelstukken uit Nederland en België te beoordelen kreeg, voor een bekroning in aanmerking komt Snoep verstandig eet 'n appel m Een lachende prinses Margriet ziet toe hoe de fles champagne stukslaat tegen de scheepshel van het zeegaande instructie- vaartuig van het Koninklijke onderwijsfonds voor de scheep vaart, de m.s. „Prinses Margriet". De Prinses verrichtte gisteren in Amsterdam de doopplechtigheid van dit schip. Partner van oudste tweeling overleden OUDKERK In Oudkerk is na een ort ziekbed op 96-jarige leeftijd overle- evrouw Antje Velstra- van der leer. Zij was de laatst overgeblevene de tot voor kort oudste tweeling ian Nederland. Haar zuster mevrouw lijntje Bloemhof van der Meer, die ok in Oudkerk woonde, overleed in pril van dit jaar. Massa-ontslagen in Deventer Snoep verstandig eet 'n appel DEN HAAG Van de 1500 personen die by de massa-ont slagen te Deventer betrokken wa ren, zijn er na byna een jaar nog ongeveer 150 werkloos. Dit schrijft de directeur van het ge westelijk arbeidsbureau te Deventer, de heer J. A. Leenhouts, in een bijzon der nummer van De Werkgever (het orgaan van het Verbond van protes tants-christelijke werkgevers) dat aan het massale ontslag is gewijd. Hij wil niet beweren dat de 1350 die weer werk gevonden hebben, allen overeenkomstig hun wensen, aanleg en capaciteiten te werk zijn gesteld. Inte gendeel. verwisseling van arbeidsplaats komt nog veelvuldig voor. Ruim drie honderd werken nu buiten Deventer; velen pendelen dagelijks. CBTB: hulp nodig in de Biesboscli Door de sluiting van Ankersmit, de meelfabriek van Noury en van Lande, Davo en Overijsselse steenfa brieken moesten 1513 werknemers an der werk hebben. Van dit aantal wa ren 603 mannen en 146 vrouwen jon ger dan 40 jaar, 312 mannen en 20 vrouwen tussen de 40 en 50 en 422 mannen en 10 vrouwen boven de vijftig. Inlichten DEN HAAG De Nederlandse Christelijke Boeren- en tuindersbond s ernstig ontstemd over de schamele wijze, waarop de overheid de gedupeer den van de overstromingen in de lesbosch tegemoet komt. Dat de gevol- hiervan volledig worden afgewen teld op de Algemene bijstandswet acht CBTB in hoge mate onbillijk en ook in strijd met het karakter van deze wet. In het verleden heeft de overheid iteeds de overstromingsschade in de Mesbosch voor eigen rekening geno men. Nog in i954 en 1962 werd op andringen van de gewestelijke raad ran het landbouwschap een regeling n het Rijk voc r 1/6 deelnam. In belangrijke mate werd ook toen jg tegemoet gekomen in de kosten in dijkherstel (inclusief de kosten in de verwijdering van stroomzand) l werd de landbouwschade, zowel ge- wassenschade als schade aan roerend goed, volledig vergoed. In 1965 volgde de regering echter een idere weg. Wel financierde de over- rid voor 85 pet de dijkherstelkosten (uitgezonderd de stroomzandverwijde- ring), maar de landbouwschade ver wees zij naar de Algemene bijstandswet. ONRECHT Bij de Biesbosch-bewoners bestaat hierover een groot stuk onbehagen; men voelt zich niet recht gedaan. De gewassen- en structuurschade van de ramp van 1965 is te stellen op ƒ5 mil joen. Drs. A. B. Vaandrager, secretaris van de CBTB, noemt de Algemene bijstandswet geen deugdelijk middel ter bestrijding van schades van derge lijke omvang. Het steekt de bewoners van dit gebied bijzonder, aldus de heer Vaandrager, dat hier deze wet gehan teerd wordt, waar duidelijk een schade vergoedingsverplichting van de over heid bestaat. De CBTB staat positief tegenover de Algemene bijstandswet De heer Vaan drager vreest echter, dat een verwij zing naar de wet in dit geval een ave rechts effect zal hebben en het vertrou wen in de wet zal ondermijnen. De CBTB wil graag de motie on dersteunen, die in de Brabantse Stater, onlangs unaniem is aanvaard en waar in wordt gepleit voor een billijke sch i- devergoedingsregeling ook voor de landbouwschade. De heer Leenhouts zou gaarne zien dat bedrijven tijdig het arbeidsbu reau inlichten over komende ontsla gen. Op een enkele uitzondering na hoorde hij er pas van kort voor, of zelfs gelijktijdig met het wereldkun dig maken ervan. Gebleken is dat bij de besluitvor ming die tot liquidatie leidde, de fac tor arbeid weinig of geen inbreng heeft gehad. Het is bovendien wense lijk, gelijktijdig met het bekend ma ken aan het personeel van een mas saal ontslag een compleet afvloeiings schema en een eventuele financiële regeling aan te bieden. Voorafgaand overleg met de vakbonden is daarbij onontbeerlijk. Het - moeten - terugvallen op on geschoolde arbeid omdat de werkgele genheid in Deventer voor velen geen betere mogelijkheid bood, noemt de heer Leenhouts vooral voor een vak man een onverteerbare zaak. De lagere beloning speelt daarbij een rol, maar het statusverschil soms nog meer. Veel potentieel vakmanschap is door de sluitingen te Deventer verloren gegaan. Waarborgen De heer P. Tjeerdsma, secretaris van het Christelijk nationaal vakverbond, bepleit in zijn bijdrage in dit nummer van De Werkgever o.m. een wettelijk voorschrift dat bij massaal ontslag een regeling voor schadeloosstelling voor handen is. Een afvloeiingsregeling of schadeloosstelling op vrijwillige basis biedt onvoldoende waarborgen. Tot nu toe beeft het gezamenlijk be raden, overleggen, besluiten zich voor namelijk voltrokken aan de top op landelijk niveau, in de Stichting van de arbeid e.d. Maar het moet doorge trokken worden naar de voet, de onder neming. Daar ligt het zwaartepunt. Zo lang men de arbeiders op één lijn stelt met een gebouw, een afdeling, de chinerie, is er van samen optrekken geen sprake. Uitkering De directeur-generaal voor de ar beidsvoorziening, dr. ir. D. R Mansholt, merkt in zijn bijdrage op, dat bij massa-ontslagen de arbeidsover eenkomst zo mogelijk na de aanzegging van het ontslag gedurende een bepaal de tijd gehandhaafd moet blijven. Liefst zo lang als nodig is om de werk nemer met behulp van het arbeidsbu reau zich een goed beeld te laten vor men van zijn toekomstmogelijkheden. De praktijk laat zien dat de werkne mer die spoedig ander werk vindt, vaak een uitkering ineens ontvangt in plaats van een periodieke uitkering waarop hij bij langer durende werk loosheid aanspraak kan maken. Dr. Mansholt zou het toejuichen als dit ook zou geschieden met de werknemer die voor scholing tot een centrum voor vak opleiding voor volwassenen wordt toe gelaten. Brandend maagzuur? helpen direkt! In 1965 namen misdrijven toe .DEN HAAG Het aantal misdrij ven dat vorig jaar de politie ter kennis j twam. bedroeg 166.338, wat vijf pro cent meer is dan in 1964 (158.679). Ook' in 1965 namen diefstallen de belang- j rijkste plaats in. Per 100.000 inwoners van 10 tot 79! I»ar bedroeg het aantal misdrijven 1.710, tegen 1.653 in 1964. In de Nederlandse gemeenten met meer dan 100.000 inwoners werden 88.126 misdrijven geregistreerd tegen 85.561 in 1964. Hiervan hebben Amsterdam (21.221), Rotterdam (18.345), Den Haag (13.148) *n Utrecht (6.937) het hoogste aantal. Per 1.000 inwoners was het aantal in Groningen 30, Eindhoven 27, Utrecht 26, Amsterdam en Rotterdam 25. Het laagst was het in Hilversum nl. 14. In Zuid-Holland werden de meeste misdrijven geregistreerd (45.555), ge volgd door Noord-Holland (36.940) en Noordbrabant (21.927). In Zeeland was dit cijfer het laagst, nl 2.250. Slippende auto tegen kinderwagen NIEUW AMSTERDAM Op een *eer smalle weg slipte gisteren een Personenauto, begon te slingeren, raak te een kinderwagen en reed het kanaal in. De baby van 10 maanden, die in de kinderwagen lag, overleed aan het on geluk. De moeder, de 27-jarige D. Poel- man-Ties, werd ernstig gewond. De au tobestuurder wist zichzelf te bevrijden. het jaar 1970, kan worden, de Deltawerken in het Haringvliet zullen zijn voltooid en dusi aan het overstromingsrisico voor het Biesbosch-gebied een einde komt. Ook Washington heeft tulpen. Mevrouw Johnson heeft een aan tal van deze Nederlandse bloe men in de Amerikaanse hoofd stad geplant om deze stad even aantrekkelijk te maken als de Europese hoofdsteden. Naast me vrouw Johnson de Nederlandse ambassadeur in Amerika, de heer W. A. Schuurman. derlandse vereniging tot rheumatiek- bestrijding en het Nationaal rheuma- fonds. De film is door Wim Povel gemaakt en door Cinecentrum te Hil versum vervaardigd. Het is een zwart-wit film, die niet zo zeer aandacht besteedt aan de me dische aspecten van de volksziekte die reuma heet dan wel aantoont hoe met veler hulp het leven van de pa tiënten veraangenaamd kan worden. Men denke slechts aan de vakantie uitstapjes die ieder jaar in het voor- en naseizoen onder leiding van de Haagse reumatologe mevrouw Van Schelven-Poelgeest naar Valkenburg in Limburg worden ondernomen of aan de vakantiemogelijkheid op het Dr. Jan van Breemen-oord te Bus- sum. Voor patiënten die altijd thuis moeten zitten is het heerlijk er zo eens tus uit te zijn. Daarnaast kan men denken aan de ve le huishoudelijke apparatuur die spe ciaal de huisvrouw te hulp komt in haar zware taak. Wat zijn er in ons land veel huisvrouwen die vooral bij het klimmen der jaren door reuma gepijnigd worden! In totaal wordt er aan de reumabestrij ding in ons land honderd miljoen gulden uitgegeven. Eén op de 25 vol wassenen lijdt dan ook aan reuma in een of andere vorm. Men begrijpt dat het Nationaal rheuma- fonds aller steun gebruiken kan. Want hoewel er tegenwoordig dank zij de gezondheidszorg en de bijstand- wet veel gedaan kan worden, blijft er nog zoveel over waarvoor het Nati onaal rheumafonds zo prachtig kan bijspringen. Aldus gistermiddag in het Haagse Metropole mr. W. J. Geertsema, voorzitter van fonds en vereniging. Daarom ook hier nog even het gironum mer van het Nationaal rheumafonds vermeld: 324 Den Haag. Snoep verstandig eet 'n appel Auto van zes mille kost aan grens f3500 In een van de laatste num mers van het ANWB-orgaan De Autokampioen is een bere kening geplaats van de gelden, die de automobilist de fiscus oplevert als hij drie jaar in zijn auto rijdt. Het blad komt tot de veelzeggende conclusie, dat een 5000 gulden kostende auto de schatkist na 60.000 in drie jaar afgelegde kilometers 3239 heeft opgebracht, een auto van 10.000 gulden 5033 en een van 15.000 6630. Bij de berekening heeft het blad een wagen tot voorbeeld genomen, die in de showroom voor 6000 staat geprijsd. Deze wagen wordt door de fabriek aan de grens afgele verd voor niet meer dan 3500. Wat daarbij komt, gaat voor een zeer belangrijk deel direct naar de fiscus. Komt de auto uit een der EEG-landen, dan moet aan invoer rechten 4,8 pet. worden betaald (met uitzondering van auto's uit België en Luxemburg, waarvoor niets hoeft te worden betaald). Dat brengt de prijs al op ƒ3668 (voor auto's uit landen buiten de EEG moet aanzienlijk méér worden be taald: 22 pet. reden, waarom bij voorbeeld Engelse auto's altijd enke le honderden guldens duurder zijn dan „continent- auto's"). Belasting Bij het tweede loketje van de fiscus, gaat het al om veel forsere bedragen: de omzetbelasting. Offi cieel staat deze op 25 pet, maar aldus de Autokampioen door al lerlei gecijfer weet de fiscus er maar liefst 40,7 pet., of voor niet-EEG- landen 47.4 pet. van de kale waarde van te maken. Men gooit er namelijk eerst een schepje van 3 procent bovenop „ter opheffing van het verschil in druk op ingevoerde en hier te lande ver vaardigde goederen". Deze 3 pet. brengen het totaal al op 28 pet. Dan is men er echter nog lang niet, want zo rekent de ANWB voor (sprekend over occulte cijfer- manipuiaties van de fiscus) die 28 pet. wordt niet geheven over de kale waarde, maarover de kale waarde plus de pas geïnde invoer rechten plus de te vorderen omzet belasting. Dit levert voor een EEG- auto een omzetbelasting van 1426; voor een niet-EEG -wagen een be lasting van 1660. Telt men deze bedragen bij de invoerwaarde op, dan krijgt men al resp. ƒ5094 en 5930. Stelt men de winstmarge van de importeur en die van de dealer tezamen op 20 pet., dan betekent dit, dat de prijs van de tweede auto ver boven de zes mille komt te lig gen. Nog meer Van de automobilist heeft de fiscus dan echter nog geen afscheid genomen. Zijn kentekenbewijs ook een soort belasting kost hem ƒ13 en zijn motorrijtuigenbelasting gaat eveneens naar de schatkist: voor die wagen van zes mille 72 plus 65 opcenten voor het Rijkswe genfonds 46,80). De voorgestelde verhoging van de opcenten is hier dan nog buiten beschouwing gela ten. .•an de kale waarde en 1,40 accijns per 100 kg en van elke liter benzine komt 32 van 50 cent in de staatsruif. Ook voor dit laatste geldt: de voor gestelde verhoging (tot 34 cent) is hier niet in verrekend. Ietwat sarcastisch besluit de ANWB: „na aldus de keizer een veelvoud van wat des keizers is, te hebben gegeven, kan de automobi list zijn maidentrip gaan maken. Want geruchten als zou ook het radi- ateurwater door 's lands schatbe waarder worden belast, kunnen we vooralsnog ten stelligste tegenspre ken...." Vijf viaducten aanbesteed DEN HAAG Rijkswaterstaat heeft aanbesteed de bouw van vijf viaducten en een voetgangersbrug voor rijksweg 17. Deze projecten worden gebouwd in de gemeenten H. en L. Zwaluwe, Zevenbergen en Oud en Nieuw Gastel. De hoog ste inschryver was de firma Cobe- les en Zn. te Haarlemr voor 1.660.000 en de laagste N.V. Dirk Verstoep te Den Haag, voor 1.013.000. De winter staat voor de deur. Dus: sneeuw, regen en MIST. Ook dat laatste is in deze tijd van het jaar oorzaak van vele ongelukken. Daar om: neem extra voorzichtigheid in acht, Bovenstaande waarschuwin gen geven aan wat men moet doen én laten. Uitkomst voor verpleegsters in grote ziekenhui zen: op een Lort- dense beurs is een elektrische mini- fiets geïntrodu ceerd, waarmee lange wandelin gen door de gan gen minder ver moeiend worden. De fiets heeft een snelheid van 10 km per uur en kan ongeveer 20 km aan één stuk rijden np de accu. Of het idee zal aanslaan? In ie der geval zullen intern wil ver keersregels moe ten worden opge steld. De con structeur showde de fietsen zoals ie foto laat zien met verpleegsters in nieuwe unifor men, aangevast aan de mini-fiet- Dit is het nieuwste model, dat de Japanse automobielfabriek Toyo ta dezer dagen heeft geïntrodu ceerd: de Corolla. De wagen, die op de komende RAI voor het eerst in Nederland zal tc zien zijn. is uitge rust met een 1100 cc motor en kan een maximum-snelheid van 140 km per uur bereiken. Hij werd speciaal voor de export geconstrueerd. De prijs is nog niet bepaald. Autokopers mogen gal uitspuwen Een Westduitse autofabrikant heeft zijn dealers aangeraden „kan keravondjes voor klanten" te hou den: contactavonden, waar mensen, die bij hen een auto hebben gekocht onder het genot van koffie en een broodje vrijuit hun gal mogen uitspuwen. De eerste resultaten zijn enorm de klanten waren enthousi ast over deze service. En voor de dealers zelf blijken de avonden tal van tips op te leveren. WAT TE DOEM GIJ MIST Tips voor automobiustcw De keizer deed zijn Rolls weg Keizer Hirohito van Japan heeft zijn Rolls Royce afgeschaft en is in een Japanse auto gestapt. Hij vond het beter zijn representatieve plich ten te vervullen met een produkt van eigen bodem. Een klap voor de RR-dealer, die het voortaan zonder keizerlijke propaganda moet doen? Integendeel: hij was er juist ver heugd over, zo weet het Westduitse weekblad Die Zeit te melden. Voor hem betekent het besluit van de kei zer nieuwe kansen in het land van de rijzende zon. waar niemand het waagde in eenzelfde auto te rijden als de keizer. Die nederigheid hoeft men nu niet langer te betrachten: RR kan afdalen naar het (dure) „volk". Carburateur tegen ver on treiniging van de lucht Een Engelse fabrikant heeft een nieuwe carburateur ontwikkeld, die giftige uitlaatgassen tot het strengste veiligheidsminimum redu ceert De hoofdsmoorklep is zo ont worpen, dat hij de hoofdcilinder van de carburateur afsluit tot de hulpSmoorklep twee-derde van zijn baan heeft beschreven; beide smoor- kleppen bereiken gelijktijdig de vol ledig geopende stand. De carbura teur, de Zenith Duplex, bevat onder meer een verwarmde wervelkamer waar het brandstof-luchtmengsel via de hulpsmoorklep wordt inge voerd. Nadat de motor is gestart wordt de wervelkamer snel verhit om de juiste verdamping van het mengsel te verkrijgen, voordat dit door de zuigbuis naar de motor gaat Prijs Fiat omlaag Fiat heeft de prijs van zijn nieuwste model personenauto, de JoJQ ^fagdmVan 7150 SuIden tot 6999 gulden. Tevens zijn de prijzen van twee andere wagens, de HOOR en de 1500 Confort, verlaagd met 201 en 106 gulden. Verhoogde pro- motieven" concurrentiestrijd zijn de Buitenlandse lichte fiets meer in trek #<J?e van bromïietsen en fietsen uit EEG-landen Is de laatste jaren vrij sterk gestegen, wat een verhes aan marktaandeel voor de Nederlandse fabrikanten betekent In de categorie fietsen zijn het voor- al de superlichte Franse rijwielen en Italiaanse vouwfietsen, waarvoor in ons land een groeiende belangstel ling begint te komen. Ook bij de bromfietsen is het de lichte Franse brommer, die steeds meer in trek blijkt Alleen zijn dit niet zoals bij de fietsen, relatief dure maar juist relatief goedkope produkten. De vraagverschuiving op de brom- ietsmarkt naar het goedkope ver voermiddel, die twee jaar geleden inzette, is dan ook in hoge mate mede door de grote Franse brom fietsfabrikanten veroorzaakt. De reactie van Nederlandse fabri kanten op deze ontwikkeling heeft tijd gevergd, aldus de RAI. Er zijn nu ook uit eigen land aanzienlijk soed.-copere aanbiedingen gedaan, maar dit gebeurde nog slechts zó kort geleden, dat over de concurren tiepositie nog weinig valt te zeggen. Voor dit jaar wordt gerekend op een totale verkoop van 260.000 brom fietsen 30.000 minder dan vorig laar. De rijwielomzet zal opnieuw omstreeks finnnon stuks eroot zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 9