Dag, meneren de ministers! D Geen volk wint oorlog die het niet begrijpt Hogelijk weer coalitie CDU-FDP Procedure klachten wijzigen? Britse minister voor overleg naar Rhodesië kieuwe leidse courant DONDERDAG 24 NOVEMBER 19g< Politiek is wreed EN HAAG Tussen half elf en elven gistermor gen hebben zeven ministers hun portefeuilles overgedragen, zoals dat in gouvernementeel jar gon heet. Populair gezegd: ze zijn met een (verkramp te?) glimlach opgestaan in hun mooie, bewaakte kamers, hebben hun opvolgers de hand geschud en hem (of haar: in het geval Ma ar ten-Mar ga) hun nog warme stoel aan geboden. Fris of niet fris, het kon moeilijk anders, want er is per departement maar één ministerszetel. Vervolgens hebben de af zwaaiersna nog enkele plicht plegingen, de benen genomen, d.w.z. ze zijn voor het laatst in de kussens van de overheids- limousvnes gezakt en thuis afge leverd. In het merendeel van de gevallen „om es lekker uit te slapen en weer kennis te maken met hun „gezin" (een wrang ge zegde, dat wij optekenden in politieke kringen", waarvan Den Haag, zoals u weet, er heel wat heeft). Eigenlijk een unfaire zaak, dat er uitgeknikkerd worden, difc afgedaan ïeet te zijn met de gemeenplaats dat de politiek zo wreed is. Daar heeft sen koppeltje bekwame Nederlanders tich op zijn minst anderhalf jaar la- en slijten door dit geestelijk en voor- il ook lichamelijk weinig bege- enswaardige ambt (je moet een jzersterke jongen zijn om het fysiek tan te kunnen) en dan vlieg je in eens achter elkaar de laan uit. In het gunstigste geval nog even medele kend nagestaard door wat naaste •medewerkers. IFNOKKERS En het moet maar even gezegd: [>ok de krant bouwt mee aan die nerkwaardige en ten diepste weinig evoelige gewoontevorming. Men zie r ons blad van dinsdag maar op na. )e opvolgers prijken breeduit, gepor tretteerd en wel op de voorpagina, terwijl de „afnokkers" ergens onder aan een binnenpagina bungelen om :e worden afgedaan met het iele kop ie „Zij keren niet terug". De droge vermelding dat het die en die (ex)mi- nisters geldt moet het bij de lezers maar doen. Geen spoor dat ze het minder aardig, aardig of misschien wel heel aardig (niet tè emotioneel s.v.p.) hebben gedaan, f. Trouwens, wie wezenlijk be- «ingstelling toont voor een pas afge- Bnkte bewindsman wordt in Den Haag gewoon voor gek versleten. Zo- lils wij gisteren herhaaldelijk ervoe ren toen we een moeizame tocht langs diverse wisselministeries vol brachten. „Komt u daarvoor hele maal naar hier?", was enkele malen VOOR WINTER EN ZOMER TEGEN VORST EN ROEST! Neem nü de anti-vries met dubbele functie: Esso Anti-Freeze Coo lant. Beschermt tegen vorst èn roestGa voor veilige koelsysteem service naar een Esso dealer I MET ESSO BENT U BETER UIT! BONN Een nieuwe coalitie ussen de CDU en de liberale rDP wordt steeds waarschijnlij ker. Gisteren zijn deze partijen op al van belangrijke punten, waar- ver eerst een diepgaand me- üngsverschil bestond, nader tot ilkaar gekomen. Zoals bekend 'eeft de FDP de samenwerking net Erhards CDU onlangs ver doken uit protest tegen de voor genomen belastingverhoging. Beide partijen zullen nu hun deskun digen een onderzoek laten instellen naar de begrotings- en andere financiële pro blemen. Vandaag hebben zij beraad- Uaagd over de buitenlandse politiek en de kwestie van de Duitse hereniging. Deze toenadering, die de liberalen nu tot de CDU zoeken na een korte „flirt" m.et de socialisten, schijnt het gevolg te *jin van het ingrijpen van ere-voorzitter Maier van de FDP, die beschouwd wordt 'Is de „wijze man" van de partij. Maier "leent dat een coalitie van liberalen en een oprecht gemeende vraag. Terwijl weer anderen het met hun verant woordelijkheid te kwaad kregen als we naar de indruk vroegen die de minister bij hen had achtergelaten. EERBETOONTJE Hoe dan ook, we hebben koppig doorgezet en zijn de hele dag opinies blijven peilen. Ambtenaren en ande re figuren uit de onmiddellijke omge ving van de thans verdwenen hoge gezagsdragers vormden ons „enquête- voer". Met dien verstande, dat politie ke geestverwanten onverbiddelijk werden afgewezen. Dit alles om het maar zo objectief mogelijk te hou den. In telegramstijl gaan we nu even aan de gang. Aldus een soort posthuum eerbetoontje plegend. Want dat wordt het wèl (meteen al een aardige conclusie). CALS: Briljant man. Universeel. Opvallend harde werker. Als persoon niet direct sympathiek (kan erg langs je heen kijken). Uitstekend spreker en verdediger in een overwegend „sterk" kabinet. Nauw verholen er gernis over gebeurde met zijn rege ring nog steeds aanwezig. Zeer door drongen van eigen gelijk. Is over slag die KVP hem toebracht nog lang niet heen. Hetgeen hij ook giste ren duidelijk demonstreerde. DOOR Ton van der Hammen VONDELING: Rupstige, sympathie ke Fries, die het lef had impopulair te zijn. Financiële capaciteiten buiten Van Catshuis kijf. Prof. Zijlstra valt begro ting-Vondeling niet af. Houdt stevig zijn mening staande al is de hele wereld „tegen". Toen niemand het aandurfde accepteerde hij „Finan ciën", waar hij een flinke indruk heeft achtergelaten. Calshuis; Dus: doe-het-zelven Wat wil |e, als gewoon, ambteloos burger Samkalden over optreden van de politie: HILVERSUM „Ik ben blij ni commentaar te kunnen geven na het zien van de film, die een indruk na laat als worden degenen, die zich be klagen over politie-optreden op bijna Kafkariaanse manier behandeld. We zullen moeten toekijken ln hoeverre de procedure van de klachtenbehandeling dient te wor den herzien". Dit zei prof. I. Samkalden gisteren j voor de AVRO-televisie. Op zijn eigen verzoek was de ex-minister van justi tie voor de camera's om te reageren op de reportage, die de AVRO maan- dagavond: hij had toen niet kunnen komen, omdat hij niet wist of hij nog j met ministerieel gezag zou spreken i of niet. Prof. Samkalden noemde het onver standig dat dit alles zo was verlopen voor degenen, die klachten tegen de politie hadden ingediend. „Voor de klagers is dit zeker een onbevredigen de toestand. Aan de andere kant toonde de ex- minister van justitie begrip voor de zienswijze van het Openbaar mini sterie. Als er incidenteel fouten zijn gemaakt bij het politie-optreden is ei nog geen sprake van „met toeleg mis handelen of personen van vrijheid be roven." Prof. Samkalden bleef zyn beleid verdedigen. Wanneer de politie de openbare orde handhaaft, moet er im mers een behoorlijke marge van ver trouwen worden gegeven. Het Tweede-Kamerlid Daams (soc.) vraagt de regering schriftelijk, een A- VRO-televisieuitzending van maandag te doen betrekken in het onderzoek van de commissie-Enschede (zaak-Amsterdam). De heer Daams doelt op commentaren over de wijze van (niet) afdoening van klachten inza ke politie-optreden. Rode Garde eist ontslag staatshoofd PEKING De Rode Garde in China heeft gisteren in vlugschriften het ontslag gelast van twee topfunctionaris sen omdat zij behoren tot de anti-par- tijgroep en partijvoorzitter Mao vele jaren hebben dwarsgezeten. Het zijn het staatshoofd Lioe Tsjao-Tsji en de secretaris-generaal van de commu nistische partij, Teng Hsiao-Ping. Een Japanse correspondent in Peking meldde dat vorige week zestig gewon den zijn gevallen bij een gevecht van vijftien uur tussen gardisten en arbei ders in de grootste werktuigenfabriek te Peking. DEN UYL: Dynamische coördina tor, die indruk maakte door niet ta stuiten werklust en hoog werktempo. Vriendelijke, besliste figuur, die al tijd nerveus in gevecht is met de tijd, een typische karaktertrek van hem. Zijn verantwoordelijkheden la gen zeer verspreid (middenstands- en EEG-problemen; industrialisatie, zowel als boren in onze bodem). Eco nomische Zaken, een zeer zwaar de partement, dat gewend is aan of ver wend is met vakbekwame leiders: een Zijlstra, een De Pous, een An- driessen. Naast deze cracks mag de naam van Den Uyl rustig staan. F ANATIEK BOGAERS: de figuur, die twee maanden na zijn optreden al met een uitvoerig kabinetsstuk, de z.g. Bouw- nota 1963 kwam, welke o.m. de voor waarden schiep voor het opvoeren van de bouwproduktie. Hij eiste het uiterste van zijn medewerkers, maar ging daarin haast fanatiek voor. Be trekkelijk weinig omstreden figuur. Dat wil wat zeggen voor Volkshuisvesting en Ruimtelijke Or dening. Vlak zijn tweede nota inzake Ruimtelijke Ordening ook niet uit. Waarde van Bogaers zal in toekomst steeds duidelijker blijken. SAMKALDEN: Bedaarde intellectu eel die zijn ministerie van Justitie uiterst bekwaam heeft beheerd. Op treden welovenvogen en vriendelijk; besluitvaardig ook in moeilijke geval len (kwestie Lages). Heldere, ja bril jante betogen in Kamer, waar zijn woord groot gezag had. VROLIJK (de opsomming begint haast saai te klinken en daarom wor den we van de weeromstuit maar korter) die zijn veel zwaarder gewor den departement met een zeker ge mak heeft beheerd. Inspirerend noot je: de eerste minister die je ook zag op de sportvelden, bij wedstrijden. SUURHOFF: door velen spontaan de beste naoorlogse minister op Ver keer en Waterstaat genoemd. Een na tuurtalent op bestuurlijk niveau wiens beleid voor de toekomst nog lange tijd bepalend zal zijn. Bepaald geen joviale, oubollige figuur; ie mand die niets deed om zich bemind te maken, maar waarvan je wist wat je aan hem had. Nota's op zijn mi nisterie moesten uiterst kort zijn (an ders word ik wantrouwig). Vaak har de opmerkingen, die hij altijd staaf de met feiten. Physiek komt het abrupte einde van zijn ministerschap voor hem gelegen (hij was nog KIL AFDANKERTJE Ziedaar een soort grootste gemene deler van de kenschetsen die we mochten noteren. Ze vie len overwegend goed uit. Té goed? Misschien. Maar wat dan nog? Mogen de zeven, nu voormalige excellen ties of meneren-de-ministers desnoods niet met een beetje overwaardering de laan uit, na die kille afdank-procedures? Wist u, dat maar één minister gisteren een afscheidsgeschenk heeft gekregen? 't Was minis ter Vrolijk die met „enig plaat werk" vertrok. 't Mocht wat. Zolang in de particuliere werksfeer aan heel wat eenvoudiger werknemers nog gouden horloges (mét in scriptie) worden geoffreerd, doet zoiets ons niks. Maar 't blijft wreed met die politiek! Engeland blijft tegen doodstraf LONDEN Het Britse Lagerhuis heeft gisteren geweigerd de wederin voering van de doodstraf door ophan ging voor moord op politieman of ge vangenisbewaarder in overweging te nemen. Met 292 tegen 170 stemmen wees het Huis het voorstel af om de conservatief Sandys een wetsontwerp te laten indie nen over de wederinvoering van de doodstraf. Zoals bekend werd de doodstraf vorig jaar afgeschaft voor een proefperiode van vijf jaar. Zelfverbrand i ng tijdig voorkomen NEW DELHI Een Hindoe-leider die zichzelf in brand welde steken werd gisteravond nog op tijd door de politie tegengehouden en daarna, uit voorzorg, in hechtenis genomen. De man wilde protesteren tegen de arrestatie van Jagatgoeroe Sjankara- charya, één van de vier heilige mannen India. den die de ideologie van Mao wilden toelichten. Door luidsprekers in de fa briek werden de arbeiders waarschuwd: „Deze studenten zijn gangsters. Laat ze niet binnen. Schiet om te doden". De strijd duurde de gehe le avond en nacht voort en eindigde pas door tussenkomst van een minister, zo meldde de correspondent. HOUSTON De Amerikaanse ruim tevaarders Aldrin en Lovell en acht anderen die aan het Gemini-project hebben meegewerkt, zijn gisteren door president Johnson onderscheiden we gens hun buitengewone verdiensten. Aldrin zei gisteren over zijn ruim te-ervaringen dat hij in het duister Nog dit jaar regeling conflict? LONDEN De Britse minister voor Gemenebest zaken, Herbert Bowden, is vandaag naar Salisbury ge vlogen om met de Britse gou verneur van Rhodesië, sir Humphrey Gibbs, de „hui dige kritieke situatie te be spreken". Het gesprek, dat van essentieel be lang wordt geacht voor de oplossing van de moeilijkheden tussen Enge land en de opstandige regering var premier Smith, geschiedt op initia tief van de gouverneur. Minister Bow den heeft zich ook bereid verklaard met de premier te praten, als deze tenminste nieuwe gezichtspunten naar voren zou brengen. In het Lagerhuis kondigde premier Wilson gisteren de onverwachte reis van Bowden aan. Hij verklaarde dat er „een zeer brede, principiële kloof" tussen Londen en Salisbury moet worden gedicht, voordat er sprake kan zijn van een eervol compromis. Ky is tegen Kerstbestand SAIGON Premier Ky van Zuid-Vietnam zegt geen voorstander te zijn van een langdurig Kerst- en Nieuwsjaarsbestand, omdat de Viet- cong in het verleden uit dergelijke ge vechtspauzes voordeel had getrokken door zich te reorganiseren en voorberei dingen te treffen voor nieuwe aanval len. Hij zei dit gisteren te Saigon. Generaal Taylor, speciale raadgever inzake Vietnam, zei dezelfde dag ii New York, dat het staken van de bom- zijn vingers zwak zag oplichten wan-1 bardementen op Noord-Vietnam een zo- neer hij ze tegen elkaar wreef. Hij had danige negatieve uitwerking op het verlaten van de Gemini niet moei- Zuid-Vietnam zou kunnen hebben, dat lijk gevonden. dit de strijd opgeeft. Regeling Als voor het eind van het jaar geen aanvaardbare regeling tot stand komt, gaat Engeland naar de Ver. Naties om dwingende economische sancties tegen Rhodesië te vragen, aldus Wilson. Dat Bowden op zo korte termijn naar Salisbury is gereisd, is waarschijnlijk een gevolg van het feit, dat premier Smith, die sinds een jaar niet wordt er kend als hoofd van de blanke minder heidsregering, van plan is alle leden van de Britse missie die nog in Salisbury zijn, uit het land te zetten. Sir Gibbs zou dan als enige Brit in het land ach terblijven. Hij wordt overigens door pre mier Smith niet erkend als gouverneur. socialisten door zeventig procent van het liberale kiezerskorps, dat overwegend burgerlijk en conservatief is, met wan trouwen zal worden ontvangen. Maler wil ook geen samenwerking tus sen SPD en CDU, daar de liberalen dan gedwongen zouden kunnen worden tot een oppositie zonder enig uitzicht gezien de mogelijkheid van overvleugeling door de rechtse extremisten van de NPD. Ver der is hij er bang voor, dat de CDU en de SPD een oud wetsontwerp van stal zullen halen, dat kan leiden tot invoering van een tweepartijenstelsel, hetgeen de uitschakeling van de FPD tot gevolg zou hebbeni Pas na Pearl Harbor Amerika was er niet tuk op zich in de Tweede Wereld oorlog te storten en te sterven voor Dantzig, voor Frankrijk, voor Europa. Toen kwam ROLF R. BIGLER IN NIEUW BOEK (Van een onzer redacteuren) IN de Tweede We reldoorlog brak het inzicht door dat het ge loof van de frontsoldaat in de oorlogsdoeleinden van zijn land niet door een strijdkreet kon wor den vervangen. Tege lijkertijd werd de be trekkelijke machteloos heid van de discipline als universeel orde- duidelijk. De Fransen hadden in de bliksemoorlog, de Engel sen bij Duinkerken en de Russen aan het begin van het Duitse offensief het zelfde beleefd, wat de oos telijke legers van de Wehr- macht overkwam, toen deze mèt het vertrouwen in de bekwaamheid van hun leiding in Ruslands ijzige verten ook het ge loof in de zin van de oor log verloren. En toen een maal het innerlijke front was gebroken, was het gokspel van het nationaal- socialisme ook militair verloren". Een citaat uit het boek van Rolf R. Bigler „De naamloze soldaat" (uitgave Universitaire Pers, Rotter dam. blz. 248, 15,—), dat als ondertitel heeft ,-Een sociologische schets van de militaire organisatie", en is voorzien van een inlei ding van de Rotterdamse hoogleraar prof. dr. J. A. A. van Doorn. Gecompliceerd Bigler, reserve-kapitein bij het Zwitserse leger, ziet de strijdkrachten als een gecompliceerd organisato risch kader. En het zijn onderwerpen als laider- schap en groepsgedrag, ge vechtsbereidheid en disci pline. die in zijn militair- sociologische bijdrage cen traal staan. Hij heeft daarmee een doel. Het moderne leger en het militaire beroep zo betoogt prof. Van Doorn twijfels en teleurstellingen, die over zovele maatschap pelijke instellingen heen- spoelt. Bigler probeert nu, zich in deze stroom be gevend, vaste grond te vinden. Hij rekent af met de mythen, die aan het be grip soldaat inherent wa ren (en zijn). Van de „hei lige huisjes" blijft niet veel over. Om een voorbeeld aan te halen. Hij zegt - een gedachte die overigens in de Tweede Wereldoor log bij de geallieerden al werd uitgesproken dat men vooral niet te veel waarde moet hechten aan die uiterlijke discipline al leen. Als er niets „achter staat" is zij van geen betekenis. Waar het op aankomt is. •lat de soldaat weet waar voor hij naar het front is gezonden. „Er is geen volk dat een oorlog wint die hel niet begrijpt." In 1939 was er geen volk, behalve het Poolse volk, bereid om voor Dantzig te sterven. De zijn betrokken geraakt moderne soldaat moet kun- in dezelfde stroom van nen denken, moet met Aantrekkelijk De stellingen, die Bigler poneert, zijn niet helemaal nieuw. In de kring van beroepsmilitairen hebben zy al meermalen onderwerp van gesprek uitgemaakt. Het aantrekkelijke van „De, naamloze soldaat" is echter, dat de leek op verant woorde wijze wordt ge confronteerd met proble men ten aanzien van de krijgsmacht, waarover hij wel eens heeft nagedacht, maar die hij nooit zo pre cies heeft kunnen oplossen. En ook de beroepsmili tair vindt in het boek voldoende, dat hem tot nadenken kan stemmen. En het is nodig dat hij dat doet. ,,Een boek als dat van Bigler kan niet alleen de realiteit achter de ro mantische facade (van de strijdmacht) oproepen, liet kan bovendien tot het in zicht leiden, dat een insti tuut dat aan zichzelf wordl overgelaten, verstarrings verschijnselen gaat ver tonen." i Pearl Harbor. Jaren geleden was er in de Verenigde Staten over deze Japanse aanval een discussie, waarvan het ge waagde uitgangspunt was. dat Roosevelt de aanval op de Pacificvloot beioust zou heb ben uitgelokt, om zijn land wakker te schudden en uit zijn isolationistische gereser veerdheid op te jagen. Met de brandende wrak stukken in de oorlogshaven van Hawaii voelde iedere Amerikaan zich plotseling persoonlijk bedreigd, ver nederd en in zijn eer aange tast. En hij wist, dat hij de wapens moest opnemen en vechten. Tegen het fascisme, dat voor hem en miljoenen landgenoten plotseling een gezicht had, een weerzin wekkend gezicht. Aldus Bigler in zijn boek „De naamloze soldaat". Burgemeester: geen censuur optreden Hoving HEEMSTEDE Er was geen sprake van censuur bij het niet doorgaan van het optreden van Sieto Hoving in het Minervatheater vorige week. Dit heeft burgemeester ridder van Rappard ge antwoord op vragen van een lid van de Heemsteedse gemeenteraad. Er was vergunning verleend voor het optreden, echter onder voorwaarde dat niets over het Koninklijk Huis zou wor den gezegd. De tekst heeft de burge meester niet gelezen, maar de inhoud van het programma heeft volgens hem bij het nemen van de beslissing geen rol gespeeld. De voorwaarde is naar het oordeel van de heer Van Rappard geen vorm van censuur. Minder troepen VS naar Zuid-Vietnam JOHNSON CITY (VS). De Ameri kaanse minister van defensie, McNama- ra, neeft gisteren gezegd dat het aantal militairen dat in januari zal worden opgeroepen met de helft zal worden teruggebracht van 27.600 tot 16.000 man. In totaal zullen komend jaar waarschijnlijk 600.000 in plaats van 900.000 man onder de wapenen worden geroepen. Hij zei ook dat veel minder troepen naar Vietnam zullen worden gezonden. De 54-jarige mevrouw F. Ver vat-Trapman uit Leersum is gisteren om het leven gekomen doordat haar auto op de oude weg Utrecht-Arnhem werd gegrepen door een andere auto die plotseling de weg op schoot WAS SLECHTS VERT4T1NG LEEUWARDEN Wat aangekondigd werd als ..een Friese roman" is alleen maar een in het Fries vertaald Brits romannetje. De schrijver. Teye Brattinga, I blijkt de conceptie voor „De stadige Leafe fan Fetsje" geheel te hebben overgeno men van Marjorie Moore's boek. dat bij De Spaarnestad in het Nederlands onder de titel „Een weerspannig hart" is uitge- 1 komen: plagiaat dus. De „Friese roman" werd voor de Re-I gionale Omroep Noord besproken (er j bleef niet veel van over). Bij het overtik- ken van de uit te spreken tekst kwam de I typiste het verhaal bekend voor. Ze her- innerde zich „Een weerspannig hart", legde het naast Brattinga's werk en zag letterlijke overeenkomsten. De schrijver heeft zijn plagiaat .inmid- i dels toegegeven. I"-. "-""u: o. u LtcroMA NV„ ■KERKSTR. 25, AMSTERDAM. TO. 23 27 2?1

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 5