Franse filmweek Franse grafiek in lakenhal Weekagenda Commentaar koffie die dit merk draagt is waard om speciaal te vragen KLAVERBLAD-KOFFIE PLAIDS heren handschoenen 9.95 tol 22.50 «f /X xX# Er was geen puzzelen aan Mevr. Ideiiburg nam afscheid en werd onderscheiden Coördinatie Cultuur LEIDSE COURANT DONDERDAG 24 NOVEMBER 1966 Donderdag (24 november) Schouwburg 8 uur: K. en O.-toneel entrum met „Angst en ellende ft derde rijk". Wijkgebouw Oude Vest 13: 's avonds raar herv. wijkgemeente Molenwijk Breestraat 85, 8 uur: Ver. Pedagogiek. "B. J. A. Manschot te Nijmegen „Wat is nu de werkelijke invloed in de televisie op de schooljeugd?" LEIDERDORP Herv. jeugdgebouw Ikenlaan. 8 uur: kijkavond voor zater- 12 te houden veiling van oude en itieke voorwerpen. RIJNSBURG Flora, bloementem onstelling, van 10 uur 's morgens tot x 's avonds, modeshow V. en D en 9.15 uur. DEN HAAG Schouwburg, 8 15 uur: aagsche Comedie met „De Meteoor DEN HAAG Diligentia. 8.15 uur ed. Kamerorkest. SCHEVENINGEN Kurzaai, 8 uur: iroline Cler met haar gezelschaD Vrijdag (25 novemberl Ontvangstcentrum Vredeskerk. Burg- avenlaan, 7 uur: kerkeveiling herv. ijkgemeente Vredeskerk. Boshuis, achter Hoflaan 74: ruil- -ond voor verzamelaars. Schouwburg. 8 uur: toneelavond vooi ngeren. K. en O. en L.J.A. Kleine zaal Gehoorzaal, 7.30 uur idercommissie Lorentz-school. afscheid Bofd J. Berkenbosch. Rapenburg 10: jeugdontmoetings- ntrum Rehoboth. 8 uur: tier.ersor Venster, slapstick-films. Wijkgebouw Oude Vest 13: 's avonds azaar herv. wijkgemeente Molenwijk. Benedenzaal Volkshuis, 7.30 uur: Leid- Jeugd-Actie, voorlichting over op te ichten jeugdmuseum. Staalwijk, 8 uur tuintjesver. Floralia uinstadwijk, prijsuitreiking. RIJNSBURG Flora, oloementen- ranstelling. van 10 uur 's morgens 's avonds, modeshow V. en i 9.15 uur. Nappa gevoerde Reeds vanaf ONTBIJT- en TAFEL SETS keuze uit 100 sets. HAARLEMMERSTRAAT 172 - 174 - 179 MIDZA DEN HAAG Diligentia. 8.15 uur led. Kamerorkest. SCHEVENINGEN Circus-theater '15 uur: Ned Danstheater Zaterdag (26 november) LHJ-gebouw Levendaal 101. 8 u. herv. ongerensoc., jazz-avond. Breestraat 19. 8 uur: Boemerang-soos- ivond met band The Jailers Oud-Leiden: excursie naar Teylers nuseum te Haarlem. Kantine hockeyveld Roomburg. 8 uur: azz-avond Folk Beat 14. LEIDERDORP Herv. jeugdgebouw Eikenlaan. 2 tot omstreeks 4 uur: 'veiling oude en antieke voorwerpen, t.b.v. estauratie dorpskerk. RIJNSBURG Flora, bloementen toonstelling van 10 uur 's morgens tot 's avonds, modeshow V. en D n 9.15 uur. DEN HAAG - Diligentia 1 uur: toneelgroep Arena met „De kleine en ïrote koning" een sprookje voor jong cn oud. Om 8.30 uur.: Nieuwe Komedie net ..Mama. Kijk zonder handen' DEN HAAG Schouwburg 8.15 uur. Haagsche Comedie met „Frühlingser- *3chen" SCHEVENINGEN Kurzaal. 8.15 out: Concertgebouworkest, met pianist SCHEVENINGEN - Circus-theater ur Ned Operastichting met «Andréa Chenier' van Giordano. Zondag (27 november) Rapenburg 10: jeugriontmoetingscen- '•nim Rehoboth. 8 uur soc. "t Roefje, ge meenteraadsvergadering met een lach Films Camera (zaterdag i.m. woensdag 2.30, .15 uur): Het huis der duizend [fuweleri <18 jaar). Lido (2.30 en 9.15 uur). De tijger ny; mei dynamiet (18 jaar>. LEIDEN Ter gelegenheid van de Franse week is een uitgebreide ten toonstelling ingericht van Franse grafiek uit de vorige eeuw. Werk van Franse grafici uit die tijd is maar zelden op tentoonstellingen te zien. Het is verzameld in de mappen van musea en van enkele particuliere liefheb bers. Over het algemeen houdt de kennis ervan wel zo ongeveer op met de namen van Toulouse Lawtree, Honoré Daumier en Steinlen, maar dat ook vele andere beroemde Franse schilders kundige grafici zijn geweest is bij de gemiddelde 20ste-eeurwer over het algemeen onbekend. Een bezoek aan ieze tentoonstelling zal anders leren. Degas was een der eersten, die zich als schilder ook ging bezighouden met de litho en de monotype. Ook Manet probeerde de figuur van de schilder kunstige traditie los te maken. De grafiek wordt langzamerhand meer benut tot persoonlijke, zij het soms vluchtige notities. De opkomst van de lithografie, het tekenen op steen, heeft het mogelijk gemaakt de klassieke tekenkunst te evenaren, hoewel daarmee de hout snede en de gravure op de achtergrond raakten. Grote figuren in de picturale wereld gingen zich met de grafische tech nieken bezig houden: Odillon Redon, Fantin-Latour, James Ensor en de illustrator Gustave Doré. Men ging daarbij de nadruk leggen op het leven van alledag en als zodanig kan het wel beschouwd worden als een late voortzetting van het werk der grote MUZIKALE PROEFTIJD Muzikale studie willen wij stimuleren. Noemt U het gerust eigenbelang, maar houdt het in gedachten. Bij voorbeeld als Uw kind piano wil leren spelen en U niet weet of U met een tijdelijke bevlieging dan wel met een ontluikend virtuoos te maken hebt. Bender geeft Uw kind een muzikale proeftijd. Is het ernst dan blijft de piano en betaalt U de koopsom. Was het toch een bevlieging dan zijn Uw enige kosten de huurprijs. Overigens zijn er veel meer redenen om altijd bij Bender advies in te winnen! Dat de Franse grafici een hoge graad van ontwikkeling in deze kunstvorm bereikten, bewijst de Leidse tentoon stelling. Uit de veelheid wijzen we op naar onze smaak enkele hoogtepun ten zoals het subtiele „Jonge hert" van Barye en „Het wasvrouwtje", een prachtige kleurlitho van P. Bonnard. Indringend en technisch zeer knap is „Portret van Edmond de Goncourt" van Bracquemon Van een zekere Chrétien, werkzaam rond 1820, is er een „Gedeelte van een apotheose" een litho van Girodet. Verder: „Herinne ring aan Italië" van Corot, en „De wandeling" een kleurlitho van H. E. Cross. Degas is onder meer vertegen woordigd met de mooie litho ..Uit bad". Een der mooiste etsen van de ten toonstelling vinden we een prachtige prent van Ingrès, het portret var kardinaal Gabriel Cartois, zilver achtig van schakering met licht voetige lijnvoering. Er is een rem- brandtiek „landschap met schip" van Alph. Legros en een ruimte vul lende houtgravure van Aug. Le- père: „Parijs in de sneeuw" Ed. Manet verrast met een bijzondere kleurlitho „Polichinelle" en „Barricade". Van Puvis de Cha- vannes is er de paarse litho „De arme visser". Odillon Redon is onder meer vertegenwoordigd met een surrealistische prent, „Het oog", en een gaaf portret van Juliette Dodu. Zo geeft deze zeer mooie expositie naar ons gevoelen een goede door snede en een interessant overzicht van de Franse grafiek uit de vorige eeuw W. Prins r u-V w- Universiteit herdenkt de 26ste november LEIDEN Ook dit jaar worden in ;en twintigtal plaatsen in Nederland, te Brussel, Parijs en Londen bijeen komsten georganiseerd voor oud alumni van de Leidse universiteit, ter herdenking van 26 november 1940, de dag waarop prof. mr. R. P. Qleveringa zijn rede hield naar aanleiding van het feit dat prof. mr. E. M. Meijers en enige andere Joodse hoogleraren uit hun functie werden ontheven. In Nederland worden de bij eenkomsten gehouden in Alkmaar. Amsterdam, Arnhem, Breda, Del den. Eindhoven, Gorcum, Gouda, 's-Gravenhage, Groningen, Haarlem, Heerlen, 's-Hertogenbosch, Laren (NH) Leeuwarden, Leiden, Middelburg, Rot terdam, Utrecht en Zwolle. De organi satie gaat uit van het Leidsch Univer- siteits-Fonds en de Stichting Pro Civi- tate, met behulp van vele plaatselij k* comité's. In Leiden is de herdenkingsplechtig heid morgen in de Pieterskerk Betonvlechter sloeg interieur in puin LEIDEN Bij een vechtpartij gis teravond om ongeveer elf uur in een café aan de Steenstraat wond een 20- jarige betonvlechter zich zo op, dat hij een groot gedeelte van het interieur kort en klein sloeg. De betonvlechter, die een bekende is van de politie, werd meegenomen naar het bureau. JDe wasivrouw", litho vain A. J. B. Maillol (1861-1944). Nergens komt zoveel haast aan te pas als aan het maken van een krant. Daaraan zullen we het dan maar toeschrijven dat de lijst met namen van onze Sinterklaasprijsvraag een beet je de mist is ingegaan gisteren. Sommige lezers belden ons gis teravond al om ons in tranen te vertellen dat ze er zelfs microscopen bijgesleept had den, maar dat zelfs daarmee de half-leesbare namen half- leesbaar bleven. Daarom drukken we vandaag op pagina 4 de lijst opnieuw af, tot op de komma toe lees baar. Vanavond kunt u dus echt aan de slag gaan. Sla hem die slag dus zouden we zeggen. Bij Acad. Hist. Museum De oud-conservatrice van het Aca demisch Historisch Museum te Leiden, mevr. O. C. D. IdenburgSiegenbeek, van Heukelom heeft gisteren op een receptie, die te harer ere werd gege ven, in het Snouck Hurgronjehuis of ficieel afscheid genomen. Mevr. Idenburg, die van 1930 tot 1965 conservatrice van het historisch museum en secretaresse van de his torische commissie van de universiteit is geweest, heeft van velen, onder wie dr. E. H. Reerink, (president-curator) N. F. Hofstee (secr. univ.), prof. dr. J. Dankmeijer (rector-magnificus). vele hoogleraren en burgemeester mr. G. C. van der Willigen, woorden van dank in ontvangst mogen nemen. TN ZIJN DANKWOORD namens de historische commissie zei prof. dr. I. Schöffer onder meer: ..Toen u in 1930 hier uw functie aanvaardde zei u, dat u een functie zonder kop ging be zetten. Maar u heeft nooit zonder kop gewerkt. U bent echter wel altijd zeer koppig geweest als het er op aan kwam documenten of iets van derge lijke aard te bemachtigen als die waar de hadden voor uw museum. U hebt ook met hersenen gewerkt om het museum gedegen op te zetten. Zo ge degen. dat u nu met een gerust hart afscheid kunt nemen, omdat u weet dat het museum zijn waarde en be staansrecht heeft veroverd en 't werk door vertrouwde handen wordt voort gezet". Prof. dr. Schöffer bood na mens de historische commissie het boek „Etsen van Rembrandt" aan. Ridder Hierna voerde namens de stad Lei den en curatoren van de universiteit mr. Van der Willigen het woord. Ook hij sprak waarderende woorden voor het werk dat mevr. Idenburg heeft verricht en hij was blij te kun nen meedelen, dat het de koningin had behaagd, mevr. Idenburg het ridder schap in de Orde van Oranje Nassau te verlenen. Bij foto Na de opening van de tentoonstel ling in Rijnsburg verzorgde V. en D. Leiden een modeshow. Elke dag wordt deze enkele keren her haald. Foto van der Horst B. en Wvan Leiden Geen eenvoudiger plan voor schouwburg LEIDEN B. en W. blijken niets te voelen voor het laten maken van een eenvoudiger sohouwburgplan ter ver vanging van het zeer dure plan, waar aan de raad a] geruime tijd geleden zijn goedkeuring heeft gehecht. Vol gens het college zal een dergelijk ver eenvoudigd plan bovendien geen -ver snellende" invloed uitoefenen op de procedure. Integendeel, aldus het col lege, gezien de tyd, die met <ie ver vaardiging van een dergelijk plan zou: zijn gemoeid, valt dan zelfs een aan zienlijke vertraging te verwachten. „Bovendien zijn voor de voorbereiding en uitwerking van het huidige plan reeds grote oedragen uitgegeven" Medaille van verdienste voor Roode-Kruiswerker Oostveen Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): De gerdar- e in New York (a.l.). Rex (2.30. 7 en 9.15 uur): Raspoetin. de waanzinnige monnik (18 jaar) Studio (2.30. 7 en 9.15 uur). Ik - een :ouw (18 jaar). Trianon (2.30. 7 en 9.15 uur). Het ver loren commando (18 jaar). Welke apotheek? Geopend voor spoedeisende gevallen apotheek D. C. Kok, Rapenburg 9. tei 24807. Tentoonstellingen De Lakenhal: tentoonstelling Franse grafiek uit de 19de eeuw. van 23 nov tot 12 dec., dagelijks van 10 tot 4 u.. zondags van 1 tot 4 uur Galerje Walenkamp, Nieuwsteeg 11. tentoonstelling werken van Ao DekKers. 9 december. De Ruil. Janvossensleeg 59: tentoonstel- van poppen van Car la Kiem van V nov lot en met 7 dec van 10 tot 8.30 ar, behalve «at en zondag. Rijnlandflat (Churai ili-iaan, ingang Bachslraat): schilderijen Fer Hakkaart Wil Tweehuysen keramiek Babs vaD Elsdingen, beeldjes Haat van Duiteren wandplastiexen Ben Wolls uo okt. en zaterdagmiddag 2 tot 5 en woens dagavond 7 tol 9 uur< WASSENAAR - Kunstzaal Heufl. Hoflaan 7: tentoonstelling van oeeldend naaldwerk van Hanne Meijer-dt Heer en droogboeketteD van Marijn Eschauziei (van 7 tot en met 24 november maandag zaterdag van 10 tot 5 uur. ook op dinsdagavond van 8 tot 10 uur zon dags gesoten). LEIDEN Vijftig jaren dienst bij de afdeling Leiden van het Ned. Roode Kruis als boekhouder-administrateur leverde de heer C. W. Oostveen de me daille van verdienste in zilver op. Deze onderscheiding werd hem gisteravond namens het hoofdbestuur uitgereikt door de voorzitter van de afdeling Lei den, prof. dr. P. J. Gaillard, in een be stuursvergadering, die werd gehou den in een zaal van het Laboratorium voor Histologie (Acad. Ziekenhuis). De voorzitter wees er in zijn toe spraak op, dat een 50-jarige werk zaamheid, voor welke vereniging dan ook, een prestatie mag worden ge noemd. Dat het Roode Kruis deze eer van de heer Oostveen mocht onder vinden, stemde de voorzitter tot grote voldoening. Hij constateerde, dat hij een enorme ruggesteun is geweest al die vijftig jaren by de collectes, maar ook voor de gehele boekhouderij. Bij al dat werk heeft Oostveen een opvallende vitaliteit mogen behouden, zodat hij zelfs over veertien dagen een luchtreis naar Australië hoopt te gaan maken. Spr. hoopte, dat deze reis hem goed zal bevallen en dat hij bij zijn terugkeer dezelfde hartelijkheid van vrienden en bekenden mag blijven on dervinden. Nadat de voorzitter de medaille had opgespeld en de oorkonde had over handigd, sprak de heer Oostveen er zijn dank over uit, dat hij :ovee] voor het Roode Kruis heeft mogen doen. Hii dankte het hoofdbestuur voor de onderscheiding. "zo'n kopje koffie krijg ik niet lekker geurig en vooral pittig u blijft ze vragen, als u ze eenmaal hebt geprobeerd Gevaarlijke film van een provo-cineast LEIDEN Het kasstuk van de Franse filmweek is ongetwij feld Les liaisons dangereuses van de omstreden nouvelle- vaqueceneast Roger Vadim, wiens jongste werkstuk, De prooi, ook weer tot enig ru moer aanleiding heeft gegeven. Vadim is namelijk een filmer die de erotiek niet uit de weg gaatvelen vinden dat zijn vrijmoedigheid en openhartig heid in dezen te ver gaan en verwijten hem zelfs een zeker sadismehij zou een soms waarneembaar welbehagen hebben in de erotische proble men waarin zijn personages verstrikt raken. De vertoning van Les liaisons dangereuses vannacht om twaalf uur in het Camera-the ater geeft iedereen de kans voor zichzelf uit te maken wat daarvan waar is. Ook deze film is niet-vrij te pleiten van een neiging tot provocatie, maar heeft in elk geval genoeg kwaliteiten om het risico te nemen hevig geprovoceerd (..gekwetst') de bioscoop uit te komen. Roger Vadim (38) begon zijn carrière in 1956 met Et Diem crea la femme, waarin ook Bri gitte Bardot haar debuut maakte. Les liaisons dange reuses is van 1960; een van de hoofdrolspeelsters is zijn ge wezen vrouw Annette Vadim (zie foto). Het thema: vrije liefde, en de consequenties daarvan. VOOR AUTO of andere doeleinden en KUSSENS en KLEEDJES TE KUST EN TE KEUR BIJ HAARLEMMERSTRAAT 172 - 174 - 179 HERENSTRAAT 9 MIDZA Leiden krijgt fonteinen LEIDEN Mede dank zij een gift van f 75.000,van de stichting Persgasstationkunnen binnenkort in Leiden enige fonteinen worden gemaakt. Wat de plaatsen betreft, wordt gedacht aan het Vijf-Meiplein of Bevrijdingsplein en het Stations plein ter zijde van de ,jte bouwen schouwburg". TJET is in het afgelopen zomersei- zoen meermalen voorgekomen, dat berichten aan de pers werden verstrekt over volle toeristencentra, terwijl de werkelijkheid anders was. Uit welke overwegingen die berich ten precies zijn voortgekomen, is ons niet duidelijk geworden, maar men heeft ons wel eens verteld dat ze be doeld waren om de populariteit van bepaalde vakantiecentra nog eens extra aan te dikken. Zonneklaar is gebleken, dat zulke overtrokken voorstellingen een ver keerde uitwerking hebben. Ze kun nen buitenlanders heel gemakkelijk doen besluiten, maar niet naar ons land te gaan. Want al heeft men niet besproken, men wil toch wel een goede kans hebben onderdak te krij gen. En wat zijn tegenwoordig nog afstanden! Is Nederland vol, welaan, dan naar Spanje of Joegoslavië. Ne derland lokt ook al niet meer door goedkoopte; de klacht dat het hier zo duur is geworden, hoort men steeds meer. Mr. J. van der Plas, voorzitter van de Katwijkse Vereniging voor Vreem delingenverkeer, heeft dezer dagen in de najaarsvergadering van deze vereniging voor dit euvel aandacht gevraagd. Er moet hier van een gebrek aan coördinatie worden gesproken. De be richten over de bezetting der vakan tiecentra moeten op waarheid berus ten en mogen elkaar dus niet tegen spreken. De Algemene Nederlandse Vereni ging voor Vreemdelingenverkeer en de plaatselijke V.V.V.'s dienen dit vóór het volgende vakantieseizoen afdoend te regelen opdat ieder die in ons land blijft of komt weet waar hij aan toe is. de financiën in de gemeenteraad van Zoeterwoude. Zij blijft daarin in ieder geval ver ten achter bij de 110 Zoeterwoudenaren die lid zijn van K. en O-, de Leidse Volksuniversiteit. De provincie waarvan K. en O. ook subsidie ontvangt, is terecht van me ning, dat ook de besturen van de gemeenten wier inwoners van dit Leidse culturele werk profiteren, ter dekking van het tekort op de alge mene kosten 'n taak hebben. K. en O. heeft dan ook van Zoeterwoude een bijdrage van f 1 per lid gevraagd ter dekking van het tekort ad f2,90 per lid over 1964-1965. B. en W. vroegen de commissie voor de financiën om advies. Laconiek hebben B. en W. de raad nu meege deeld, dat de heren subsidieverlening niet noodzakelijk vinden. „Financiën" zal gedacht hebben: wat doen die intellectuele Zoeterwoude- naars in vredesnaam bij K. en O.: laat die rijke centrumgemeente nu gauw zélf z'n liefhebberijtjes over eind zien te houden.' van óns hoeft het helemaal niet; onze gemeente is per slot sterk agrarisch getint en duscultuur genoeg! Niet alzo B. en W. van Zoeterwoude. gelukkig. Zij menen dat die bijdrage nog bescheiden is en dat ze moet worden gegeven. Misschien kunnen B. en W. eens na gaan of uit hun raad ook een com missie voor onderwijs en culturele zaken is te distilleren. Dat moeten tegelijk vechtersbazen zijn, want zij moeten een uitgaaf van houdt n vast! f 110 per jaar kunnen ver dedigen. Kinderfeest Het rumoer van het (bijzonder ge slaagde) Sinterklaasfeest, dat een deel van de Leidse eersteklassertjes dinsdag vierde, mag inmiddels zijn verstomd, van ons aan dit feest ge wijde commentaar kan dit noé niet worden gezegd. Van vele kanten, speciaal uit de onderwijswereld, be reikten ons reacties. Dat dit verheu gend is. zullen de mensen van het onderwijs begrijpen; zelf praten ze ook niet graag voor lege banken. De reacties zijn te verdelen in een vrij algemene, soms zelfs grote waar dering voor de hoofdschotel van het commentaar tot een (met name in onderwijskringen) vrij algemene te leurstelling over het slot, waarin wij zonder meer vertelden, dat het feest van woensdag naar dinsdag is verzet omdat de onderwijzers prijs stellen op hun vrije woensdagmiddag. Wij hadden deze wijsheid van iemand uit de kring van het onderwijs, die dit als belangrijkste oorzaak van de ver schuiving noemde. Wij weten inmiddels beter en willen dit graag doorgeven. Het comité is namelijk na veel overleg, onder meer met de politie, tot de verandering overgegaan, omdat dit uit verkeers- oogpunt beter is (woensdag is er immers ook markt). Er waren ook nog andere factoren in het geding, zoals het moeilijk beschikbaar zijn op woensdagmiddag van gezelschap pen, die een kinderprogramma bren gen. Voor de onderwijzers, nodig voor een ordelijk verloop van het feest, be tekent de verschuiving naar dinsdag middag een extra zorg aangezien de andere klassen van *3 deelnemende scholen geen vrijaf hebben en er dus minder mensen beschikbaar zijn dan op woensdagmiddag. Wij hopen twee dingen: dat de onder wijswereld zich met deze nadere toe lichting weet gerehabiliteerd en dat volgend jaar alle Leidse eersteklas sertjes aan het feest kunnen deel-

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 3