Zendeling Montano uit Presbyteriaanse Kerk LAAT DUITSERS IN BREDA VRIJ, VRAGEN RECLASSEERDERS SANATOGEN Een woord voor vandaag Wel deelnemen aan concilie, niet aan r.k. erediensten iets voor hun fiets! Ir. H. van Rossum (sg) straks in de Kamer? Uw probleem is het onze. Pleidooi voor eenheid tussen ARP en CHU OOK IN VIERPOLDERS STAAT EEN VAN DE MEER DAN 1300 VESTIGINGEN VAN DE RAIFFEISENBANK. In Psalm 110 vinden we een opmerkelijke tegenspraak. De psalmist zingt eerst: ..Aldus luidt het ivoord des Heren tot mijn Here: Zet U aan Mijn rechterhandUit het Nieuwe Testament weten we hoe we deze woorden mogen verstaan. God de Vader spreekt tot God de Zoon, Die Zijn werk vol bracht heeft. God de Zoon krijgt de ereplaats bij God de Vader. En in onze geloofsbelijdenis spreken we dat uit: „Opgevaren naar de hemel zit Hij aan de rechterhand Gods." Maar dan in vers vier spreekt de psalmist tot cms: „De Here is aan uw rechterhand." Hij heeft de ereplaats in ons leven. ton dat beide waar zijn? Hij zit aan Gods rechterhand Hij is tegelijkertijd aan onze rechterhand. Dat is dezelfde plaats aan Zijn linkerhand. Hoe kan God de Vader daar zijn en ook wij tegelijkertijd? Dat ton toch niet? Maar juist in dit woordenspel ligt een prachtig beeld van de verzoening. Christus is gekomen om ons, mensen, met God te verzoenen. Dat wil zeggen: terug te brengen tot God, Die wij de rug hebben toegekeerd. Wanneer worden wij met God verzoend? Als we Christus de ereplaats in ons leven geven. Als we zeggen: ..Heer, ga met mij door het leven." Maar ook God geeft Hem de ereplaats in Zijn leven en opeens staan dan God en de mens op dezelfde plaats, opeens is de mens verzoend met God. Wij lezen vandaag: Jesaja 45 1—13. DONDERDAG 24 NOVEMBER 1<H r Advies moderamen gerei, synode I Bisschoppen spreken to-t iii I zi°h uit over het 'n nuttig geschenk voor do kinderen? Ds. Mieras staat plaats af (Van onze kerkredactie) UTRECHT Het moderamen van de generale synode der Ge reformeerde Kerken heeft de ker keraden geadviseerd om wel waar men uitgenodigd wordt deel te nemen aan de besprekin gen in het kader van het pasto raal concilie, maar om niet deel te nemen aan de openingsplech tigheden, die de vorm hebben ge kregen van een rooms-katholieke eredienst. Het pastoraal concilie begint zondag aanstaande. De grote bijeenkomst wordt gehouden in Utrecht, waar de dienst zal worden geleid door kardi naal Alfrink. Tegelijkertijd zullen in de zes andere kathedrale kerken ook diensten worden gehouden. Via luid sprekers zal de stem van de kardinaal in alle diensten te horen zijn. Al zullen de gereformeerden dan deze rooms-katholieke diensten niet bezoeken, zij zullen wel hun belang stelling doen blijken voor de gang van zaken op het pastoraal concilie. Het moderamen heeft de kerkeraden ver zocht het concilie aanstaande zondag te betrekken in de voorbede. BERAAD Volgens een mededeling verstrekt door de Informatiedienst van de Ge reformeerde Kerken raadt het mode ramen de kerkeraden die zelf standig hun beslissing kunnen nemen aan, waar zij worden uitgenodigd, deel te nemen aan het pastoraal beraad in het kader van het concilie. Het moderamen van de generale synode van de Nederlandse Hervormde Kerk zal in de dienst in Utrecht wel vertegenwoordigd zijn. Maar de her- I vormde delegatie zal niet deelnemen aan of participeren in de dienst. De delegatie, waar de praesès dr. G. de Ru deel van uitmaakt zal de dienst een voudig bijwonen. BIJWONEN Naar wij vernemen is er oorspron kelijk in rooms-katholieke kring wel over gedacht om protestantse kerken uit te nodigen in de dienst te partici peren. Men heeft dit idee echter laten vallen. Geen van de protestantse ker ken is uiteindelijk uitgenodigd om aan de dienst deel te nemen, wel om een vertegenwoordiging te zenden. Kennelijk heeft men van rooms- katholieke kant begrepen dat de ver schillen tussen Rome en Reformatie nog te groot zijn om werkelijk tot een j gemeenschappelijke dienst te komen. Bovendien is ne; pas!oraal concilie aangekondigd, niet als een concilie van alle kerken, maar als een concilie van de Rooms Katholieke Kerk in ons land.1 rassenprobleem WASHINGTON De nieuw benoemde en gereorganiseerde Amerikaanse conferentie van rooms-katholieke bis schoppen heeft een belangrijke uitspraak gedaan over de verstand houding tussen de rassen. Zaterdagavond drongen zij aan op het „neerhalen van de barrières die ne- gers beletten te gaan wonen in een groot deel van de zich uitbreidende voorsteden in de Verenigde Staten". De bisschoppen riepen ook op tot een krachtiger bestrijding van de armoe- j de en een verbetering van het onder- i wijs. een betere tenuitvoerlegging van de wetten tegen de rassendiscri- minatie en het ontzeggen van het1 kiesrecht. De meer dan tweehonderd aanwezige bisschoppen hebben de verklaring met algemene stemmen aangenomen. Benoeming VU (Van onze onderwijsredactie) AMSTERDAM Het gewoon hoogle raarschap van prof. dr. R. Hooykaas zal in verband met zijn benoeming tot gewoon hoogleraar aan de rijksuniver siteit te Utrecht per 1 januari 1967 worden omgezet in een buitengewoon hoogleraarschap. DEN HAAG Het ziet er naar uit, dat ir. H. van Rossum uit Zeist straks voor de Staatkundig- gereformeerde partij zitting zal krijgen in de Tweede Kamer, als deze partij tenminste bij de ko mende verkiezingen haar drit zetels weet te behouden. Op voorstel van het huidige Kamer lid ds. M. A. Mieras, predikant van de oud-gereformeerde gemeente te Krim pen aan den IJssel. is ir. Van Rossum hoofdambtenaar bij het ministerie van landbouw, als nummer drie op de voor lopige kandidatenlijst geplaatst. „Onze partij is een interkerkelijke partij", zo zei ds. Mieras ons, „en dan is het niet juist dat iemand van de Oud-gereformeerde gemeenten in de Kamer zit. terwijl de Gereformeerde gemeenten, die veel groter zijn. niet zijn vertegenwoordigd. Ik heb dan ook zelf ir. Van Rossum (geref. gemeente) naar voren geschoven". Nummer 1, ir. Van Dis is christelijk- gereformeerd en de tweede, ds. Abma, is hervormd. In 1963 stond wijlen de heer D. Kodde uit Zoutelande (geref. gem.) op nummer 2. Hij bedankte kort Brieven die niet zijn van naam en adres kunnen niet In behandeling worden genomen Geheimhouding ls verzekerd. Vra gen die niet onderling met eikaar in verband staan moeten In af zonderlijke brieven worden ge steld. Per brief dient een gulden aan postzegels te worden Ingeslo ten. Vraag: Wij hebben een druiven wingerd met witte druiven staan. De druiven zijn heerlijk. De win gerd staat gewoon buiten, net als een heg. Hoeveel moet deze wingerd gesnoeid worden en wanneer? Antwoord: Men moet de plant bin nen de perken houden en voldoende licht geven in de winter. In de zomer moet men snoeien. Wintersnoei moet geschieden zodra het blad eraf is. Zoek enige van de beste hoofdtak ken eruit, bind die op ongeveer een meter uit elkaar omhoog en verwij der de rest. Zijn deze takken van onder te kaal, laat ze dan in twee etages groeien, beneden en op 1,50 a 2 meter hoogte nog een verdieping Snijd deze hoofdtakken flink in tot op een goede dikke knop en wacht maar af. Er zullen natuurlijk veel te veel scheuten groeien en dat is weer een kwestie van zomersnoei. Vraag dat maar weer eens in het voorjaar, hoe daar mee te handelen. Vraag: Thans zijn verbazend veel voorwerpen gesloten met een plastic dop. Die sluitingen zijn moeilijk te verwijderen. Is hiervoor geen appa raat? Antwoord: We hebben niet begre pen. welke plasticvoorwerpen u be doelt. Er zijn wel flaconnetjes voor wasmiddelen e.d„ die geheel van plastic zijn vervaardigd, maar deze hebben geen dop. U moet daar bo venin een gaatje prikken. Ook zijn er flessen met plastic-schroefdop- pen, maar deze gaan doorgaans ge makkelijk open. Mocht u niet sla gen. probeer het dan door de dop in warm water te houden. Vraag: Vlak achter de schutting in de tuin van de buurman staan zes hoog opgaande bomen. De tak ken groeien over de schutting heen. zo ver dat ze bij mij in de dakgoot komen. Kan ik eisen dat de buur man de takken gelijk met de schut ting afzaagt? En als hij weigert? Antwoord: U kan vergen dat dc buurman overhangende takken ver wijdert Weigert hij dan mag u zelf de takken weghalen, mits u op ei gen grond blijft. Gouden jubileum ch-gemeentebesturen daarna, waarna ds. Mieras deze zetel is gaan bezetten. Deze wil zich nu gaarne terugtrekken omdat hij in feite een zetel van de Geref. gemeenten bezet. Bovendien heeft hij een gemeente van 2000 zielen en enkele consulentschap pen. Door omstandigheden moest ds. Mie ras van 1961 tot 1963 ook al Je htr- vormde zetel bezetten (na het overlij den van ds. Zandt). In dat laatste jaar is al een actie gevoerd om ir. Van Rossum (die als nummer acht op de lijst stond) bij voorkeur in de Kamer te krijgen. Er is toen een geschrift verspreid, ondertekend door tientallen predikanten. Deze actie heeft geen suc ces gehad. Beraepi ngswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Sprang: M. J. G. v. d. Velden te Renkum: "te Waddinxveen (vac. J. R. CuperusL. Blok te Ridder kerk; te Tiel (vac. H. E. Sterringa): S. Niidam te Nieuw Helvoet. Aangenomen naar Veenendaal (wijk- gem. in wording): H. Nijeboer te Beilen. SCHOOL-SLAG ÉÉN ACTIE VOOR VIJF WERELDDELEN i vanuit het Evangelie In de e wereld u ter harte gaat, doe i e aan deze wereldwijde diei lening. School-Sleg rekent op (Van een onzer verslaggeefsters) UTRECHT De mogelijkheden tot. samenwerking tussen de a.r. en c.h. le den van provinciale staten en gemeen teraden mogen niet langer verwaar loosd worden. In het a.r.-blad „De Magistratuur" blijkt een verlangen naar meer eenheid tussen dc protestants-christelijke raads. en statenfracties. „Waarom zou dat verlangen eenzijdig zijn als beide partijen in de wandelgangen van raden de honderd nieuwe leden, die sedert 6 september konden worden in geschreven noemde de voorzitter een jubileumgeschenk. De heer Hoekstra gewaagde van de vroegere „innige" samenwerking met de Bond van Anti-revolutio naire gemeenteraadsleden. Hij sprak het verlangen uit dat ch-le- den en ar-leden in de protestants- christelijke raad- en statenfracties als eenheid naar voren treden, staten zulke goede verhoudingen Burgemeester De Ranitz van Utrecht - j. R. Zijlstra te Wassenaar. GEREF. KERKEN (vrygem.) Beroepen te Alkmaar en Broek op Langendijk: J. W. Beekman te Rotter- dam-Hillegersberg. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Noordeloos: C. M. Tanis te Barendrecht; te Rilland-Bath: P. Blok te Dirksland. LONDEN Een groep kranteneige naars en bankiers die al het mogelijke wil doen om de 181-jarige Londense Times in Britse handen te houden heeft gisteren de Canadees lord Thomson gevraagd zijn plan tot overne ming van het blad te laten varen. Te vens verzochten zij de eigenaar van Times, Astor, niet met Thomson in zee te gaan. De Canadese krantenmagnaat als commentaar: „Ik lach erom". kunnen? Dit vroeg de heer J. Hoekstra, burge- j meester van Nijkerk, en voorzitter van de vereniging, zich af tijdens de jubi leumbijeenkomst die ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van de Ver eniging van Christelijk Historische le den van gemeentebesturen in Neder land werd gehouden. Oh.-burgemeesters en -wethouders uit alle delen van ons land vulden de zaal, evenals verschillende kamerleden. Gelukwensen En behalve de sprekers, prof. mr. P. J. Verdam, minister van binnenlandse zaken, jhr. mr. L. E. de Geer van Oudegein, lid van de Gedeputeerde Staten van Utrecht en jhr. C. J. A. de Ranitz, burgemeester van Utrecht, boden afgevaardigden van de politieke partijen hun geluk wensen aan. Namens H.M. de Koningin benoemde minister Verdam burgemeester J. C. Vogelaar van Nieuwerkerk aan de IJssel tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Hij is het oudste da gelijkse bestuurslid en reeds twintig jaar penningmeester van de vereni ging. De heer Hoekstar sprak verder met dankbaarheid over de afgelopen vijf tig jaar. Hij herdacht de oprichting op 20 november 1916. Bestuursleden wa ren toen: de heren B. J. Gerretsen, voorzitter, G. G. van As, secretaris, W. baron van der Borch van Vorden, penningmeester en de heren J. ter Haar jr. en mr. A. van der Hoeven. Adviserend bestuurslid was de heer J. R. Snoeck Henkemans. Ledental Voorzitter Hoekstra vervolgde: „De taak die de oprichters bij de totstand koming van de vereniging in 1916 voor ogen heeft gestaan, is vervuld door harmonieuze samenwerking van bestuur en leden. „De onderlinge band van trouw en vriendschap van de leden noemde hij voorwaarden voor de grote bloei van de vereni ging. Deze heeft haar grootste bekroning ge vonden in de voorlichting en steun, die aan de besturen van provincie en gemeente wordt gegeven. Het leden tal is door de jaren heen gegroeid en bracht in zijn toespraak naar voren grote voordelen te zien in de be noeming van burgemeesters door de Kroon. De laatste tijd is (even als vroeger) de vraag opgeworpen of het geen voorkeur verdient bur gemeesters te laten kiezen. Na afloop van de vergadering was er een receptie. Jezuïeten blijven paus gehoorzamen ROME De jezuïeten hebben de langste algemene vergadering uit dc geschiedenis van hun orde besloten met een verklaring, waarin zij hun ge hoorzaamheid aan de paus bevestigen. In het communiqué wordt de gehoor zaamheid omschreven als een „stempel voor de code der jezuïeten". Verder wordt er in gezegd, dat de wetgevende vergadering „op vastbesloten wijze op nieuw verklaard heeft, dat het ge nootschap zich verplicht de paus te die nen volgens de traditie van de stichter van de orde". Twee dagen tevoren waren de jezuïe ten door de paus in zijn toespraak tot hun vergadering berispt Hij zei ver baasd en bedroefd te zijn door sommi ge berichten over hen en drong er bij hen op aan. hun traditie van volstrekte gehoorzaamheid aan het pausschap te handhaven. De belangrijkste veranderingen, waartoe op deze vergadering, die ruim twee maanden geduurd heeft, besloten werd, betreffen de structuur van de orde. Voortaan zullen de jonge jezuïe ten. priesters en seminaristen meer inspraak krijgen. Voorts werd nauwere samenwerking met de plaatselijke bis schoppen aanbevolen. Alle jezuïeten, maar in het bijzonder zij, die missio nair of sociaal werk doen. moeten stre ven naar de grootst mogelijke samen werking met alle christenen. Er moeten meer deskundigen opgeleid worden voor oecumenische zaken. Wegens Belijdenis 1967 Schoolslag: Voor zaterdag eindbedrag niet bekend (Van onze onderwijsredactie) HILVERSUM De actie School-slag begint nu goed op gang te komen. Het staat reeds vast dat de inzameling deze week slechts officieel gesloten worrlt: de gehele volgeitde week zullen er nog grote bedra gen binnenstromen. Vele plaatse lijke comlté's hebben reeds doen weten dat ze voor zaterdag nau welijks een overzicht kunnen ge ven. De bijeenkomst in de Utrechtse Domkerk is dan ook slechts een formele afsluiting. Dat het idee overigens veel bij val ondervindt, blijkt uit de vele brieven die aan de Simon Stevinweg binnenkomen. Een inwoner van Schiedam heeft bij zijn gift een briefje gesirtm waarin hy toezegt het gehele volgende jaar twintig guldas per maand te zullen overmaken. Een verpleegster kwam giste ren persoonlijk vijftig gulden overhandigen en een oude dame 500. Het toaal aan giften was giste ren gestegen tot 42.428. Verder is buiten de comité's om reeds 12.220 toegevoegd. Tien plaatsen hebben tesamen voorlo pig 12.861 bijeengebracht, maar dat is nog maar een fractie van het totaal dat men verwacht. Ook de Unie een school met den Bijvel denkt aan een vervolg van School-slag. Over de vorm is men het nog niet eens. Het is mogelijk een groep vaste gevers te interesseren voor het christe lijk onderwijs buiten Nederland. Anderen willen jaarlijks alle ou ders van schoolgaande kinderen via het schoolhoofd benaderen. (Van onze kerkredactie) LOS ANGELES Een van de bekendste zendelingen onder de rooms-katholieken in Latijns- Amerika, de Boliviaan dr. W. M. Montano, heeft de grote Verenig de Presbyteriaanse Kerk in Ame rika verlaten en zich gevoegd bij de kleine Bible Presbyterian Church van dr. Carl Mclntire. De reden voor zijn stap is de aan vaarding van de ..Belijdenis 1967" door de Verenigde Presbyteriaan se Kerk. Dr. Montano is een gewezen rooms-katholiek. Op 21-jarige leeftijd schreef hij al een biografie over Mar tin de Porres, die zo insloeg, dat deze mulatten lekenbroeder door de paus heilig werd verklaard. Toen Montano 23 jaar was, werd hij hoogleraar in de kerkgeschiedenis. Een jaar later trad hij echter uit de Rooms-Katholieke Kerk. Sinds die tijd wijdde hij al zijn tijd en energie aan de zendingsarbeid in dat werelddeel. Hij leidde er de grootste evangelisatie campagnes, die er ooit gehouden zijn. Ook speelde hij een politieke rol. Hij was enige tijd plaatsvervangend staats- AMSTERDAM Gisteren is een nieuw maatschappelijk centrum van het Leger des Heils aan de Zeeburger- dijk in Amsterdam officieel geopend. secretaris In Bolivia en later consul SnSlïfïJl t van dat land in T os Angeles vanging van het oude, dat wegens de De Presbyteriaanse Kerk in Amerika istadssanermg.. van het Rapenburg ordende hem tot predikant. In Los An- tevoor*^m" ge.es reorganiseerde iUWUJ ffizSTdi? sion een tehuis voor voormalige P"° «^i^Jnis"^ b'£|d j rmra£, maa,SChaPPii door hem uitgebreid en daaruit ontwik- 6 6 kelde zich het thans algemeen bekende maandblad Christian Heritage. Ook op ander gebied was hij in de zending actief. In zijn afscheidsbrief aan de Verenig de Presbyteriaanse Kerk schrijft dr. Montano onder meer: „De reden, waar om ik de Rooms-Katholieke Kerk ver liet, was juist om het licht te zoeken dat de duisternis die mijn ziel omhul de, zou wegvagen en de banden zou verbreken, die mijn hart bleven kwel len. Het evangelie van Jezus Christus was dat machtige licht, dat doordrong tot in de diepten van mijn ziel en mijn hart, dat mij een nieuw schepsel maak- te... Zolang ik leef zal ik door Gods i genade deze heerlijke en bevrijdende; boodschap van verlossing verkondi-1 gen". De presbyterianen roept hij op terug te keren tot de leer der vaderen, terug te gaan tot het prediken van een bijbelse reformatie en naar de enige i algenoegzame Zaligmaker Jezus Christus. I Beter gezegd: juist in Vierpolders. Het is een kleine gemeente op Voorne en Putten met slechts 1000 in woners. Maar ook in deze kleine gemeente wordt gespaard en worden andere bankzaken gedaan. Daérom is er een Raiffeisenbank. Vierpolders heeft grote plannen. Er komt een tuinbouwgebied, men denkt aan een rekreatie-centrum aan de Brielse Maas en het wordt een knooppunt van grote ver keerswegen. Er zullen steeds meer mensen in Vierpolders komen wonen. En reizigers of toeristen zullen het bezoeken. Dan staat de Raiffeisenbank klaar om In een prettige sfeer aan alle wensen op bankgebied te voldoen. Zoals de Raiffeisenbank dat overal elders doet... 2.000.000 spaarders, ruim 5 miljard gulden spaargeld, 1300 vestigingen. OTl^ltLKJiytlLlfGlÖ/fillKM spaarbank en alle bankzaken BREDA De rooms-katholieke en protestantse reclassering in Breda hebben in een gemeen schappelijk schrijven aan de Ka merfracties aangedrongen op uit eindelijke vrijlating van de drie in de strafgevangenis overgebleven Duitse oorlogsmisdadigers. Op zijn minst zouden de briefschrij vers willen bereiken dat de hoop op eindelljke vrijlating voor deze gevangenen niet definitief de bo dem wordt ingeslagen. Ondertekenaars zijn de geestelijke ver zorgers van de strafgevangenis alsmede de teamleiders van de delinquentenbe zoekers. Die brief is mede een reactie op de druk welke op de minister van Jus titie wordt uitgeoefend om te verklaren dat er nimmer sprake van gratieverle ning zal zijn voor Kotalla, Aus der Fün- ten en Fischer. De briefschrijvers, die regelmatig con tact hebben met deze gevangenen, zeggen, tot het verlenen van gratie. Het drietal naar Zuid-Afrika in 1954 was hij werk- heeft zich in hun gevangenschap mense- zaam aan het Centraal Instituut voor goed gedragen. Zij zijn verre van voedingsonderzoek TNO. nke- naar de opvangmogelijkheden voor de ge vangenen in eigen land. Daarbij zullen zich geen moeilijkheden voordoen. Hun vrijlating zal geen enkel gevaar opleve ren voor de samenleving. Enkele jaren geleden zijn zoeken tot gratieverlening ingediend. Twee daarvan werden afgewezen: het derde wordt nog altijd aangehouden. Het geldt hier Aus der Fünten, die een stig hartpatiënt is. Prof. Gerritsma aan VU benoemd (Van onze onderwijsredactie) AMSTERDAM Tot gewoon hoogle raar in de subfaculteit der scheikunde voor het onderwijs in de analytische chemie en de farmaceutische chemie, is aan de VU met ingang van 16 decem ber benoemd prof. dr. K. W. Gerritsma te Potchefstroom (Zuid-Afrika). sinds I960 hoogleraar aan de universiteit al daar. Prof. Gerritsma werd in 1920 in hebben geen enkele ambitie behalve dan hun laatste jaren in de familiekring door te mogen brengen. I Het blijkt dat op initiatief van de r.k. reclassering een onderzoek Is Ingesteld. MOE EN PRIKKELBAAR? Herwin uw oude veerkracht en energie met Sterkt lichaamskracht en zenuwen BRAZILIAANSE FRANCISCANEN I KIEZEN ARMOE j RIO DE JANEIRO De francisca- Jner monniken in Brazilië willen al hun kloosters en landerijen verkopen en tussen de armen gaan leven. Het is de j bedoeling, dat hun traditionele liefda- digheidswerk wordt omgevormd een programma van sociale arbeid. Zij gaan dan individueel of in kleine groe pen in arme buurten wonen. De brazili- jaanse franciscanen besloten dit in een I nationale vergadering. De paus moet [hun plannen nog goedkeuren. DEN HAAG Suriname krijgt 1.810.000 Surinaamse guldens uit het tweede Euro- oese ontwikkelingsfonds ten behoeve van een sociaal infrastructuurproject. Daar toe heeft de EEG-commissie gisteren be sloten. Het geld zal worden gebruikt voor de bouw en inrichting van 134 lagere schoollokalen voor 17 nieuwe scholen. Verder zullen er drie bestaande scholen j mee worden uitgebreid en 34 onderwij- I zerswoningen gebouwd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 2