VOLKERAK GAAT IN VOORJAAR DICHT 1969 JAMItr Hogere sociale Commentaren CBTB: Duurtetoeslag 1 Haagse Courant Met twaalf caissons Dam Holland-Brabant Politie onderzoekt straatterreur NPD In Maastricht melk 40 cent Donderdag 24 november 1966 47ste jaargang CHRISTEUJK-NATIONAAl DAGBLAD ["oe Rotterdammer Dagblad Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 0,93, p. m. 3,97, p. kw. 11,90 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Het Deltaplan voorzag in een sluiting van het Volkerak in de loop van volgend jaar. Algehele vertraging in de uitvoering van het plan was oorzaak dat ook de bouw van deze dam werd uitgesteld eerst tot 1968, nu tot voorjaar 1969, over bijna 214 jaar. Wel deelnemen aan het concilie niet aan de RK-erediensten pag. Kernmerk Zeven ministers zijn gisteren letterlijk naar huis gestuurd. Zonder veel eerbetoon, zonder cadeautje, zonder pers. De politiek is wreed, heet het dan. Hoe hebben ze het er afgebracht? Hadden ze een niet wat geestdriftiger uit wuiven verdiend Zonder veel pretenties wordt hierover wat nagebabbeld op pagina 5, waar u de heer Cals alweer aan werk ziet. Het verweer vanSerapion pagina 7 Wegwijzer - pagina 11 van roomtaart, de I ding, de T van toffees Amandeltje.--gries... Vragen over oorlogsverleden Vialon MÜNCHEN De Beierse po litie is een onderzoek begonnen naar de straatterreur die drie leden van de uiterst-rechtse Na- tionaal-democratische partij (NPD) in Neurenberg hebben toegepast tijdens de verkiezings campagne. De drie mannen had den, kennelijk onder invloed van alcohol verkerend, een jongeman aangehouden die verkiezings pamfletten van hun partij van de muren scheurde. Zij sleurden hem in een auto en bonden hem bij het station aan een lichtmast vast, waarna zij hem een bord omhingen met het opschrift: „Hij verscheurde pamfletten". Ook kreeg hij een strop om de nek. De jongeman heeft kort na zijn „be vrijding" een klacht ingediend bij de politie. Onmiddellijk distancieerde de plaatselijke afdeling van de NPD zich van het optreden van de drie mannen. Voor radicalen is in onze party geen [plaats, zo werd meegedeeld. Intussen hebben enkele tientallen Britse Lagerhuisleden in een motie de Britse regering verzocht samen met Frankrijk, de Sowjetunie en de VS stappen te ondernemen in verband met „de noodzaak het nazigevaar in West-Duitsland te bestrijden". De La gerhuisleden zijn ongerust over „de opbloei van het neo-nazisme, die zich bij de jongste verkiezingen duidelijk heeft geopenbaard'. Staatssecretaris De Westduitse oppositie, de SPD, heeft de redering in Bonn opheldering ge vraagd over het verleden van staatssecre taris Vialon, die destijds hoofd van de financiële afdeling van het rijkscommis- uriaat voor de oostelijke gebieden zou •tin geweest en als zodanig verantwoorde lijk voor de inbeslagneming, het beheer en het gebruik van goederen van Joden in deze gebieden. Ook zou hij de zorg hebben gehad over de tewerkstelling van de daar woonachtige Joden. De openbare aanklager in Koblenz gaat voorts na of Vialon meineed heeft ge pleegd toen hij als getuige bij een proces onlangs verzekerde niets van Joden af te weten. (Van een onzer verslaggevers) WILLEMSTAD In april 1969 zullen waarschijnlijk twaalf door- laatcaissons in het Volkerak worden geplaatst. Deze operatie, waarvoor rijkswaterstaat enkele weken denkt nodig te hebben, zal letterlijk worden afgesloten wanneer de dubbele schuiven van deze caissons met doodtij worden neergelaten. Op dat moment zal Zuid-Holland een tweede verbinding hebben met Noord-Brabant. Behalve over de Moerdjjkbrug kan men in 1970 via de Haringvlietbrug, het Hellegatsplein en de Volkerakdam naar Noord-Brabant. de drempel in het sluitgat worden ge zet, zal de dijk voor de bouwput wor den doorgebaggerd. Sleepboten bren gen de caissons naar hun laatste rust- Intussen wordt de laatste hand ge legd aan de bouw van de Volkerakslui- zen, de grootste binnenvaartsluizen van West - Europa. De bouw is gereed, maar de terreinen rondom de sluizen moeten nog worden afgewerkt Ook verlichting, meergelegenheid en derge lijke moeten nog worden aangebracht. Het tijdstip van ingebruikneming van deze sluizen, die een onderdeel zijn van de nieuwe Schelde - Rijnver binding, is afhankelijk van de sluiting van het Volkerak. Verwacht wordt dat de scheepvaart eind volgend jaar bruik zal kunnen maken van het nieu we complex. De bouwput waarin de 13 meter ho- 45 meter lange en 15 meter brede tralieliggercaissons zullen verrijzen, al gegraven. In deze put zullen ook twee landhoofdcaissons worden ge bouwd. Een doorlaatcaisson wordt ge maakt als reserve. De bouw van deze „waterflats" moet eind 1968 zijn vol- 556 METER Tegen die tijd zullen een ongeveer zeshonderd meter lange uitbouw uit de Brabantse oever en landhoofd aan de Flakkeese kant klaar zijn. Het Volkerak is op het punt waar het zal worden afgesloten onge veer 1150 meter breed. Wanneer de beide landhoofden klaar zijn, resteert nog een sluitgat van 556 meter breed te. Hierin wordt op zeven meter mir NAP een drempel gelegd waarop de caissons komen te staan. De uitbouw aan de Brabantse kant krijgt een bocht. Hier moeten later nog twee uitwateringssluizen worden gemaakt om zoet water van het Hollandsch Diep op het toekomstige Zeeuwse Meer te kun nen spuien. Tegelijk met de uit bouw wordt voor dit karwei een bouwput gemaakt. Deze wordt la ter met een dam naar de Bra bantse wal afgesloten, zodat de uitwateringssluizen in het droge kunnen worden gebouwd. De weg, die in 1970 voor het verkeer wordt geopend, krijgt dan ook een voorlopig tracé. Na aanleg van de slui zen, waarschijnlijk in 1974, wordt de dam (en dus ook de weg) recht doorge trokken. MEER De caissonsluiting van het Volkerak 1969 wordt een herhaling van die van het Veersegat in 1971. Alleen is het sluitgat tussen Noord-Brabant en Goe- Overflakkee breder, zodat er ook uitroeiing I meer caissons geplaatst moeten wor den- Kort voor de betonnen bakken op DUBLIN Woensdag is Sean T o'Kelly, oud-president van Ierland, overleden. Hij was 84 jaar. O'Kelly is van 1945 tot 1959 staatshoofd geweest. Hij was een van de stichters van de Sinn Fein-bewe- ging, die de strijd voor de Ierse onaf hankelijkheid voerde en hij nam in 1916 deel aan de opstand tegen het Britse bestuur. Hij vocht in het Ierse vrijwilli gerskorps tegen de Britten en werd "egens zijn aandeel in de opstand ge vangen gezet. Biesbosck in nood LANDBOUWSCHAP VRAAGT HULP DEN HAAG Het dagelijks bestuur van het Landbouwschap zal komende dinsdag bij minister Biesheuvel rege ringshulp gaan bepleiten voor Biesbosch. Het aantal overstromingen is vooral de laatste jaren zodanig toegenomen, dat het aanvankelijk draagbare risico van in een vloedkom te wonen, door de gedupeerden niet meer te dragen is. Vroeger stortte het rijk belangrijke bijdragen in het Brabants watersnood fonds. De schade aan gewassen ei structuurschade wordt voor dit jaar op vijf miljoen gulden geschat Het dijk herstel, wordt reeds voor een groot deel door het rijk betaald. Bod van Philips op Pye LONDEN De Engelse Philipsmaat- schappij zal een bod uitbrengen op de gewone aandelen van de Britse elektro technische onderneming Pye of Cam bridge. Philips bezit thans vijf procent. HAARLEM Praktisch de gehele ge meenteraad van Haarlem is het oneens met burgemeester Cremers om zes jon gelui een verbod op le leggen met Kerst op de Grote Markt te gaan vasten. De jongeren willen met hun vast wij zij op de sociale misstanden die juist met het Kerstfeest worden benadrukt, zoals honger en eenzaamheid. Reden voor burgemeester Cremers om de actie in het centrum van de stad te verbieden is de mogelijkheid dat er ordeverstorin gen kunnen optreden. Hij beroept zich op de politieverordening. De socialis tische fractieleider had de bui-gemees- ter over dit Kerstvasten vragen gesteld. De jongelui zullen nader in contact treden met burgemeester Cremers om de mogelijkheden nog eens na te gaan. AMSTERDAM Aan de gevolgen van een gasontploffing is gisteren de 64-jarige weduwe B. C. Krop-Figee uit Amsterdam overleden. Het ongeluk gebeurde toen •gas dat uit een breuk in de leiding stroomde, ontplofte door de vlam van een brandend petroleumstel. De vrouw was hartpatiënte. Danny Kaye, de beroemde Ame rikaanse komiek en tevens groot kindervriend, is gisteren door koningin Juliana en prins Bern- hard op paleis Soestdijk ontvan gen. Na dit bezoek trad hij op in de Sing er zaal in Laren en zorgde voor een overrompelende en hartverwarmende „show", die hij hield als propaganda voor de Unicef, het jubilerende Kinder fonds van de VN. (Zie voor een uitvoerig verslag onze radio- cn televisiepagina) MAASTRICHT De melkoorlog in Maastricht heeft weer een nieuw facet gekregen. Een zuivelhandelaar is begon nen met de verkoop van niet gestan daardiseerde melk zo van de koe met een vetgehalte van meer dan vier procent voor de prijs van veertig cent per liter. Deze prijs is gebaseerd op normale economische berekening en hij wil hiermede aantonen dat de melk die normaal in de handel is tegen prijzen van rond zestig cent te hoog is ge- Volgens deze zuivelhandelaar wordt ongeveer 60 pet van deze prijs ge vormd door toeslagen die op de melk prijs worden gelegd door de bedrijfs- produktschappen. In verband hier mede wees hij er nog op dat men thans zelfs zo ver gaat om melkprodukten uit Duitsland naar Nederland in te voeren, omdat de Nederlandse melk door verde- bewerking tot kwark en yoghurt te duur is geworden om een verkoopbaar produkt op te leveren. Momenteel zijn in de Nederlandse winkels deze artike len van Duits fabrikaat verkrijgbaar. Prijsbinding in fietsenhandel DEN HAAG Het verbod van col lectieve verticale prijsbinding (fabriek - groothandel - kleinhandel) voor de rijwielhandel is opgeheven voor de tijd tot 15 juni 1969. Verscherping van de concurrentie iu blijkens de motivering in de Staatscourant kunnen leiden tot ver mindering van het aantal verkooppun ten en daardoor tevens van het aantal stalling- en reparatiegelegenheden. Dat zou het fietsende publiek benadelen. DEN HAAG De per 1 oktober verhoogde bedragen der sociale uitkeringen zijn thans vastgesteld. Hieronder volgen oude en nieuwe bedragen: AOW: gehuwden van ƒ4110 tot ƒ4254 per jaar, ongehuwden van ƒ2892 tot 2994 per jaar; AWW: weduwe met kinderen ƒ4110 naar ƒ4254 p.j., weduwe zonder kinderen van ƒ2892 tot ƒ2994 p.j., we zen tot 10 jaar van ƒ906 naar ƒ942 p.j., wezen van 10 tot 16 jaar van 1362 naar ƒ1410 p.j., studerende en invalide wezen van 16 tot 27 jaar van 1764 naar 1830 p.j.; Invaliditeitsrente: klasse A van ƒ5628 naar ƒ5826, B van 4578 naar ƒ4740, C van ƒ3522 naar ƒ3648, D van 2814 naar 2916 per jaar; Kinderbijslag: loontrekkenden en kleine zelfstandigen eerste kind van 90,48 naar 95,16 per kwartaal, tweede kind van ƒ103,74 naar ƒ109,20 per kwartaal; algemene kinderbijslag wet: derde kind van ƒ103,74 naar 109,20, vierde en vijfde kind van 138,84 naar 146,64, zesde en zevende kind van ƒ155,22 naar ƒ163,80, achtste en volgende kind van 171,60 naar 180,96, alles per kwartaal. Zandzuiger zinkt, mannen gered oorzaak op het IJsselmeer gezonken. De zes in hun slaap verraste opvaren den konden per roeiboot de haven van Medemblik bereiken. Export ZAP de nationale exportdag 1966, georganiseerd door de Centrale Kamer van Handelsbevordering, is een aantal deskundigen ten aan horen van een opvallend groot aan tal ondernemers tot de conclu sie gekomen, dat het de hoogste tijd is voor een intensievere ex portbevordering in nauwe samen werking met de overheid. Sinds 1945 is ons exportpakket snel ler in omvang gegroeid dan de meest goedgemutste optimist durfde verwachten; we mogen er heel dankbaar voor zijn, want onze hui dige welvaart is er goeddeels aan te danken. De cijfers wijzen evenwel uit, dat het onze export niet meer zo voor de wind gaat als de laatste jaren het geval was. De strijd om de verove ring en het behoud van afzetmark ten is zó moeilijk en kostbaar ge worden, dat vele ondernemers er maar liever niet eens aan beginnen. En dat, terwijl juist aanzienlijk méér bedrijven hun activiteiten tot over de grenzen zouden moeten uit breiden. Bovendien hebben onderzoekingen aangetoond, dat de image van ons land hier en daar grondig moet ver anderen en dat aanzienlijk meer mankracht, initiatief, energie en geld in de strijd moeten worden geworpen om <ze positie t.o.v. de mededingende landen te behouden en te versterken. Daarom is het (gezien ook hetgeen in andere landen gebeurt) te dol, dat de overheid 0.5 procent van de inkomsten uit het toerisme besteedt aan de bevordering van dat toerisme, terwijl slechts 0.075 procent van de inkomsten uit de industriële export wordt uitgetrokken voor het ver overen van nieuwe afzetmarkten. Dit is niet in overeenstemming met het vitale belang voor ons land en voor het welzijn van de gehele be volking van een groeiende export. Twijfel TAE REEDS jaren bestaande twijfel rondom de moord op president Kennedy is nu heel sterk geworden. O.a. door wat gouverneur ConnaUy van Texas, die bij de moordaanslag zwaar werd gewond, heeft gezegd. De Warren-commissie kwam tot de conclusie, dat Oswald de moord al leen heeft gepleegd. Deze commissie bestaat niet meer. Toch moeten de nieuwe gegevens op hun juistheid worden beproefd. De twijfel moet worden weggeno men. Hier ligt een taak voor een Congres commissie, die zich een oordeel moet vormen over de omstreden punten in het Warren-verslag. Opluchting TAE HOGE Autoriteit van de EGKS (Europese gemeenschap voor kolen en staal), die jaren tot mach teloosheid is gedoemd geweest, kan haar werk voortzetten. Alle moeilijkheden zijn nog niet op gelost, maar de Europese minister raad heeft de basis gelegd voor voortzetting van de (onmisbare) samenwerking. Dit resultaat geeft weer vertrou wen in de toekomst. Het was dan ook een enorme opluchting voor de Italiaanse voorzitter Del Bo, die al uit protest had willen aftreden. Gisteren werden in Den Haag door de nieuwe ministers de por tefeuilles van hun voorgangers overgenomen. Op het ministerie van algemene zaken tekende de nieuwe premier, prof.1 dr. Zijl stra, de acte van overdracht. Rechts de scheidende premier, ■mr. Cals. BP heeft succes bu gasboring Noordzee LONDEN British Petrol heeft gisteren meegedeeld dat twee grote aardgasvelden zijn aangeboord in de Noordzee. Uit de twee boorputten sa men is bij een proef 56 miljoen kubie ke voet per dag gekomen. Beide boringen zijn in de gasreserve doorgedrongen op een diepte van ruim drieduizend meter. De twee gasbronnen liggen 70 kilome ter van de mond van de Humber. BP heeft tot dusver 200 miljoen gulden besteed aan gasboringen in de Noord- „UITKERING VOOR ALEE WERKNEMERS" (Van onze soc.-econ, redactie DEN HAAG De Nederlandse Christe lijke Boeren- en Tuin- dersbond is van plan volgende week woens- dag bij het beraad van procentuele loonsverho- tie in het weekblad Iu„ de Sociaal-Economi- S'ng, maar een toeslag in deze bond. Hij vergeet ech- taksge™;j""%n" tv geld om vooral de latere ter te vormnMnn eewV..?. °yerieg ioongebied bestaan dan de ze duurtetoeslag. Dus voor 1967 een loonsverhoging in etappes, waarbij het twee de deel van de loonsverho ging per 1 juli 1967 te rea liseren zou zijn, wanneer ^.Z.1 k;farbrrkomT0nT°e^h? juli zou dus het bedrijfs- sche Raad over hot SmTnstTX'rf "S °P loonbeleid van volgend moet te komen in de stij- die in langlopende contrac- mogelijk zyn. jaar een eigen bijdrage gende kosten van levens- ten voor 1967 allang een De CBTB hoopt dat de te leveren. De CBTB onderhoud. De werkne- procentuele loonsverho- 45 leden die de SER rijk zou voorstellen Der 1 mers me* de b°6ere mko- ging hebben vastgelegd, is, volgende week woens- ianuari aan allo werk me"S °"tva^gen da" n,et Aan hen kan moeilijk ook dag tot een op essentiële januari aan alle werk- een veelvoud van de loons- nog de duurtetoeslag be- punten eenstemmig oor nemers een duurtetoe- verhoging van hen die de- taald worden. deel zullen komen over de slag te betalen, die in ?e het hardst nodig heb- In de loop van het jaar geneesmiddelen die onze geld voor iedereen ge- t, jOU dr.s;. Vaandrager na- zieke economie nodig r:i. s Drs- A- B- Vaandrager, der willen overwegen of heeft. Het landsbelang is llJK IS' secretary van de CBTB, er meer mogelijkheden op hierbij in geding. Lichte vorst DEN BILT Een oud lagedrukge bied, dat verschillende dagen in onze! omgeving heeft gelegen, is door op vulling verdwenen. De wind viel weg en daar er tevens meer opklaringen kwamen, daalde de temperatuur in de i afgelopen nacht, in het algemeen en kele graden beneden het vriespunt. Daarbij vormde zich op uitgebreide schaal mist. Over de Britse eilanden trok een zwak front langzaam naar het oosten. Het ziet er niet naar uit dat dit front Nederland het komende etmaal zal be reiken. Het rustige weer met vooral in de nacht en ochtend op vele plaatsen mist duurt daarom voort. In de tem peratuur komt maar weinig verande ring, zodat er in het binnenland op nieuw lichte vorst kan voorkomen. De regenkansen zyn klein. op: 15.31, onder: 5.04. op: 8.16, onder: 16.38; i Jonge liefde in de eeuwige stad Rome: een grappig en stemmings vol plaatje. Aesculapius, de Griekse god voor de medicijnen heft een behulpzame hand om te voor komen dat het paartje kouvat? DELMENHORST De 23-jarige Westduitse zeeman Krüger is gisteren veroordeeld tot een half jaar gevange nisstraf wegens medeplichtigheid aan het schender van de Joodse begraaf plaats te Delmenhorst (Duitsland) In februari dit jaar. Zijn twee jeugdige handlangers zijn reeds eerder veroor deeld. chocoladeletters van niet duur wel heerlijk

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1