NIEUWTJES UIT ALLE WINDSTREKEN Oudjes doen het nog het best Stappershoef verzon idee voor VPRO-tv Puzzelhoek Uur met Danny DE GOUDEN BARK NIEUWE LEIDSE COURANT DONDERDAG 21 NOVEMBER 1966 VPRO geeit recht van antwoord (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM De brochure „Kiel- tricttaansegg, Nazigeneraal, Navogencraal", „SaVitgegeven onder auspiciën van de it dPSP, komt nogmaals ter sprake in een uttijjiitzending van de VPRO-tclevisie, mor- enavond op Ned. 1, direct na het weede NTS-journaal, om 10.55 uur. iiermee geeft de VPRO recht van ant woord aan de samenstellers van de bro- hure, de heren drs. F. de Vries en G. T .1 'an Bcusckom. stry Slag Men zal zich herinneren, dat dit t eei «eschrift te pas werd gebracht in de op d oktober jl. ingelaste reportage van SDtpick Verkijk „De ware Von Kiel- nansegg". Verkijk stelde toen scherpe eefcragen daarover aan het PSP-Tweede it u Camerlid de heer Bruggeman, de in- t loudelijke juistheid en betrouwbaar- ai ieid van het werkje aanvallend. De Hé ieer Bruggeman riposteerde, dat hij Zot net tot de schrijvers van de brochure Benjjehoorde en ried zijn ondervrager aan, lich liever met hen te verstaan. heren De Vries en Van Beusekom zegèiamen de uitnodiging hiertoe aan, Spi« naar vroegen zes weken om hun bron- in Inen opnieuw te bestuderen en deze werktijd is nu om. NRU maakt reeks Jongeren-hulp (Van o e radio- en tv-redactie) HILVERSUM Een NRU-team zal inder leiding van de journalist Max van Rooy op dinsdag 29 november a.s. vertrekken naar Zambia, om materiaal verzamelen voor een reeks documen- res over de Vrijwillige Jongeren-or- janisatie ontwikkelingshulp. Deze serie wordt uitgezonden op drie naandagavonden in december en geeft nformatie over selectie van candidaten voor dit werk, de opleiding en de prak tische uitvoering van de projecten. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Het is geen ge heim, dat de NTS liever (bijna) alles opzij zet voor een zendtijd- ruiltje of een Eurovisie-sport- reportage, dan de meestal be jaarde speelfilm die vroeger maandags-, nu woensdagavonds op haar programma Ned. 1 prijkt. Hebt U zich ooit afgevraagd, waarom dat is, dan bent U een uitzondering, want dan behoort U niet tot het enorme kijkers publiek, dat inderdaad deze films boven elke andere uitzending ver kiest. En dat is bepaald niet alleen in ons land zo Hoe spektakulair de moderne film ook mag zijn, hoe boeiend het „leven de" tv-spel, de oude, liefst voor-oor- logse film blijft aan de top. In Duitsland is men er dol op, in Amerika heeft men er een apart avondstation voor, in Engeland heeft een recent kijk onderzoek juist uitgewezen dat niet één tv-uitzending zo'n kijkdichtheid heeft als juist de oude film. Waar zit 'm dat in? Toch misschien in 'n soort heimwee naar de tijd toen het leven iets rustiger verliep, men op straat nog kon wandelen, autorijdend rond kon kijken en... toen de geroman tiseerde verhalen nog bevattelijk wa ren en er wat minder bloed van het celluloid droop? Of zijn het alleen maar „herinnerin gen aan de tijd dat die of die film draaide", die deze voorliefde voedsel geven? Wie zal het uitmaken? Het is een feit. Niet zo bijzonder vleiend voor de ijverige televisiemakers, die het op stuk van zaken moeten afleggen tegen die oude rolprenten, dikwijls nog ge maakt met vaststaande camera's welke maar een beperkt gezichtsveld bestre ken en waarbij het voor de acteurs noodzaak was, een redelijk aantal ke-1 Grimme-prijs) 18 tot 24 februari; Mon- recht naar de lens te lopen en... treux (Gouden, Zilveren en Bronzen zich niet teveel te bewegen omdat zij Roos) 21 tot 29 april; Cannes (reporta- zo spoedig uit het beeld liepen. ges) 4 tot 7 mei; Praag 13 tot 21 juni; Wie ziet dat eigenlijk, behalve de Berlijn (jeugd-tv) 29 augustus tot ingewijden in de filmkunst? (Van c e radio- en tv-redactie) HILVERSUM Gijs Stappershoef, die jarenlang bij de VARA werkte, eerst bij de radio, daarna bij de tele visie en er enige maanden geleden we gens „durende misverstanden" tussen hem en de programmaleiding wegging, komt nu kijken in het VPRO-program- hoewel hij zijn dagelijks werk heeft aan het NTS-opleidingslnstituut. Hij verzon voor de VPRO iets heel nieuws, nl. de steeds weerkerende uit zending „Ja, nee, geen mening". Het lijkt zo op het oog allemaal wat Ingewikkeld, maar de verschijning op de buis zal het wel duidelijk maken. Het gaat er om te zien, hoe „het pu bliek" in zijn meningen is te beïnvloe den. Daartoe worden honderd personen van allerlei rang, stand en onderwijsni veau uitgenodigd om in de studio te komen. Horizontaal woorden invullen die be tekenen: 1. medeklinker, 2. oude benaming voor liter, 3 stuk geschut, 4. bereide dierenhuid, 5. rapport, 6. deel van een huis, 7. punthoed, 8. mandje, 9. mede- Bij juiste oplossing leest men verti caal 1. de naam van een plaats in Noord-Holland. OPLOSSING VORIGE PUZZEL wraak. 2 erica, 3. enger, 4. samos, 5. plomp, 6. einde, 7 r.egel. WEESPER- KARSPEL. bijeengezocnt op wetenschappelijke wij ze, zoals men dat doet bij het van een steekproef. Toch kunnen we niet zeggen, dat hun mening representa tief is voor het gehele volk, want daar voor zijn honderd personen niet ge- Behalve de mensen is er ook een stemmachine. die de VPRO speciaal en voor veel geld heeft laten construeren. Iedereen kan op een knopje drukken en daarmee een van de antwoorden: ja, nee of geen mening zichtbaar maken. „Aan het begin van het programma wordt een onderwerp opgegeven, dig wordt er strikt objectieve informa tie bij verstrekt. Het onderwerp wordt van tevoren streng geheim gehouden. Direct moet nu iedereen zijn antwoord geven. Daarna kwamen er twee spre kers aan 't woord, die het ja- of het nee-standpunt vurig verdedigen. Zij krijgen een paar spreektermijnen, kun nen zelfs met elkaar discussiëren, maar moeten proberen om de honderd stem mers op hun hand te krijgen." „De meningen worden dus direct en krachtig beïnvloed?" ,Ja, en daarna moet het blijken of de sprekers er in zijn geslaagd, veran dering in de honderd opinies te bren gen. De tweede stemming zal dat uit- „Dus eigenlijk is het een intellectueel spelletje?" ,Tot op zekere hoogte kan men het een spel zien, we willen ook min of meer tot uiting brengen, in welke rich ting de Nederlandse bevolking over be paalde vraagstukken denkt." „Dus... toch representatief?" „Neen, een benadering." „En alleen serieuze onderwerpen?" „Dat wel. En hoogstens twee per Dan willen we nog weten, wie het programma presenteert: „Lucas van der Land, politicoloog aan de gemeente lijke universiteit van Amsterdam". Dit programma krijgt zijn eerste uit zending op zaterdag 3 december a.s via Ned. 2 Opblij ven Een andere enquête is in de Bondsre publiek gehouden. Hierbij werd maar vraag gesteld: „Blijft u dikwijls langer op om een televisieprogramma te zien?" „Ja", zei 61 pet. van de ondervraagden, „neen", zeiden mensen die altijd laat naar bed gaan, televisie of niet, en de boeren die morgens vroeg op moeten, en: „c weet ik niet", antwoordde de gebruike lijke 6 pet., die altijd steevast geen antwoord weet te geven. U weet, dat de Britse omroep geldge brek heeft en bij de regering aandringt op verhoging van luister- en kijkgel den. De regering vindt dat politiek niet haalbaar: Labour is er immers niet de kleine man extra geld uit de zak te kloppen! Maar... zij heeft er nu iets anders op gevonden om althans de kijkpot te spekken: zij heeft de vermoedelijk twee miljoen „zwartkijkers" die het land telt, aangezegd dat er naarstiger dan ooit gespeurd zal worden naar clandestien gebruikte tv-apparaten iedereen, die zijn kijkgeld niet heeft voldaan, krijgt nu liefst 500 boete! Niet te geloven, hoe rijk de kijkpot zal worden, als alle twee miljoen zwart kijkers zijn opgespoord! Hoss-meisjes In Amerika kent men op het ogen blik een succesvol meisjeskoor, dat 18 leden telt en luistert naar de naam „The Dan Blocker Singers". De meisjes zijn allemaal in Texas geboren en vuri ge fans van de acteur Dan Blocker, hun landgenoot. Zegt u dit niets? Maar Dan is Hoss Cartwright! Aha, daar gaat u het lichtje op! Het zijn dus gewoon de Hoss-meisjes, en vanzelfsprekend is geliefde en bewon derde dikke Dan hun peetvader. Het koor heeft het listig want Hoss Cartwright is in Amerika de lieveling van de miljoenen Bonan- za-bewonderaars en aangezien meisjes ook nog heel leuk zingen, snijdt het mes van de roem aan twee kanten: via naam én prestatie. Geen wonder, dat de platen vliegen! Missertje De woordvoerder van de Europese Radio Unie afdeling drama, heeft een missertje gemaakt. Hij liet weten dat de Britse crimi-schrijver Francis Dur- bridge was aangezocht om een stuk te nsen", zegt de VPRO, „zijn schrijven voor Het grootste Theater ter Wereld (Eurovisie), maar dat moet zijn: voor de Europese radiostations. Alzo wordt „La boutique" geen avondvullend tv-spel, maar een radio strip in 14 afleveringen, die voorlopig door 14 aangesloten landen zal worden uitgezonden, te beginnen in mei 1967. Ook leuk. Wat voor ons geen verrassing werd voor de Vlamingen een teleurstel ling: een filmteam van de BRT heeft een maand lang in ons land opnamen gemaakt van prominente cabaretiers aan 't werk. Ze filmden Toon Hermans en Wim Sonneveld, Conny Stuart, Paul Collin, Herman Tholen, Willy Walden, Piet Muyselaar en nog anderen, maar Wim Kan tiet het afweten. Had u anders verwacht? Wim moet immers niets heb ben van de camera's? „Ik heb mezelf één keer op het scherm gezien en toen vond ik mezelf zo lelijk, dat ik nie mand le narigheid wil aandoen dat te moeten bekijken", zei hij eens tegen ons ter verontschuldiging, en dat een echt Wim Kan-grapje. 't Is jammer voor de Belgen, maar Wim Kan gaat niet „hoger" dan een enkel keertje de microfoon... op Oude jaarsavond kunt u hem weer verwach- Het was wel een heel vrolijk en toch sterk-propagandistisch uur dat we dankzij een NTS-reportage gisteravond hadden in gezelschap van Danny Kaye. In de Singerzaal zat een groot publick met rijen kinderen voorop en tussen deze namen prinses Beatrix en prins Claus ongedwongen plaats, echt als belangstellende gasten, niet zo heel of ficieel. Dat was een hogelijk te waar deren gebaar en helemaal in de geest van de wereldband, die UNICEF heeft geschapen. Omdat hij in Soestdijk door koningin Juliana werd ontvangen, was de grote filmkomiek en wereldkindervriend wat laat in het programma, maar dat gaf Jenny Arean en Jasperina de Jong gelegenheid om op te treden. Boven dien maakte de Nederlandse kinder vriend Sinterklaas zijn joyeuze entree, zodat de gezelligheid onder vriendelijk gastvrouwschap van Ageeth Scherp huis ten top steeg. Ondanks de aanwezigheid van eer verscheidenheid aan hoge gasten bleef het optreden van Jasperina de Jong in een reeks dwaze internationale sin terklaasliedjes een van de hoogtepun- Ernst en gekheid Eindelijk was het dan zover dat een groepje kinderen Danny Kaye in de gang tegemoet mocht gaan. Zyn ver schijning bracht luid applaus te weeg en onmiddellijk was hij het grote mid delpunt van de vrolijke show: kussen uitdelend, gekheid makend met een verbonden vinger, babbelend met Sin terklaas, het ene ogenblik mallend, het andere ernstig vertellend over het werk van UNICEF en zijn verlangen de kinderen van nu straks een betere wereld te veroveren. In één vaart ging het verder: anec dotes, grappen, zingen met de Dam rakkertjes, kinderen aanhalend, Ageeth de hand kussend, demonstreren hoe men de kleintjes kan laten lachen Danny had de show stevig in handen en maakte er iets van dat alleen een doorgewinterde artiest als hij kan presteren, zo maar even in een vreemd Zonder einde Festivals en geen einde, wat de tele visie betreft' In 1967 gaat het wee lustig toe. Zij worden gehouden in: Monte Carlo (amusement) 31 januari tot 11 februari en (Unda wedkamp) van 13 tot 21 februari; Marl (Adolf Doodstraf voor vier negers in Rhodesië SALISBURY Vier negers beschul digd van terrorisme, zijn gisteren te Salisbury ter dood veroordeeld. Zij zouden offensieve wapens in hun bezit hebben gehad en moorden hebben wil len plegen. De vier mannen zeiden onschuldig te zijn. Hilversum I. 482 m. NCRV 19.00 Nieuws en weerpraatje. 19.10 Radiokrant. 19 30 Klasslc- «e gramm.muz. 19.45 Op de man at. praatje. 19.50 Stereo: Lichte gramm.muz. 20.10 De fa milie Leenhouts. hoorsp. (deel 7). 20.35 Steravondprogr. 22.00 Lichte grammofoonmuziek. 22.15 Internationale oriëntatie in kerk. zending en oekumene. 22.30 Nieuws. 22.40 Boekbespr. 22.45 Kerkorgelconc. 23.15 He dendaagse muz. 23.45 Stereo: Weens kwintet: (gr.). 23.55- 24.00 Nieuws. Hilversum n. 298 1 Uitz. AVRO: 18.15 Act. 18.20 de KVP. 18.30 SU Lichte orkestmuz. en zar llsi 18.55 Voor de kindi 19.00 Gesproken brief. 19.05 Klass. kamermuz. IKOR: 19.30 Jehova-s uitvaart, gesprekken. AVRO. 20 00 Nieuws. 20.05 Ste reo: Radio kamerorkest en so list 20.55 Stereo: Koorzang moderne gewijde muz. 21.30 Een droevige geschiedenis, hoorsp. 22 30 Nieuws. 22.40 Act. 22.55 Stereo: Nieuwe gramm.pl. 23 55-24 00 Nieuws. TELEVISIE VANAVOND lugdjo' ..„ui. 19.15 Regionaal 19.35 Mensen in de Journaal. NCRV. 20.20 Attentie. 20.45 van jezelf, thriller. 21.50 Later ls te laat!, documentaire, (deel 1). 22.35 Spirituals, gezongen door spiritualgroep uit s Gra- vezande. NTS: 22.40 Journaal. 22.45 Pauze. 23.00-23.30 Teleac: Geprogrammeerde instructie in TV-tllm' 20.50 Achter nieuws 21.15 De graaf van Monte Christo, TV-feutlleton Radiokrant. 8 00 Nieuws. 8.IC Gewijde Nieuws 8.32 Ste water*. '""MÓr- idienlt. 11.00 Lichte 9.00 Voor de zie- 9.35 Wi Klass gramm.muz. 12.27 Meded. t.b.v. id- en tuinb. 12.30 Nieuws. 40 Actualiteiten, reportages berichten. 13.30 Stereo: A- luisteraars. 16.30 Planorecital. 17.05 Lichte orkestmuz. (gr.). 17.30 Militair concert (gr.). 1800 Verzoekprogr. (opn.). 18.55 Op het woord af. Hilversum II. 298 m. VARA: 7.00 Nieuws en ochtendgymn. 7.23 Lichte grammjnuz. (7.30-7.35 Van de voorpagina) 8 00 Nieuws. Lichte .00 Stereo: Klass. nermuz. (gr.). 10 00 School- llo 10 20 Lichte gramm.muz )0 Nieuws. 1102 Voor de iuw. AVRRO: 11.30 Fragmen- beursber. 13.30 Stereo: Hoorn en piano. 14.00 Bari, de stad van Sinterklaas, lezing. 14.15 Bij de tijd en bij de thee. VPRO: 15.30 Voor thuiszitten- den. 16.00 Nieuws. 16.02 Salz- burger Festspiele 1966 (opn.) 17.00 Voor de jeugd. 17.25 Stere- o: Muzikale aanwinsten. 17.45 Act Hilversum IU. 240 m. en tM-kanalen. AVRO: 9.00 Nieuws. 9.02 Act. 9.05 Licht pla- tenpr M .02 Lichte muziek. 15.00 Nieuws. 16.02 Oude gramm.pl. 16.30 Licht ge var. TELEVISIE WORGEN Nederland 1. NTS/NOT: 12 00-12.30 Teleac: De boerderij als onderneming (10). september; Ravenna (Prix Italia) in sep tember; Dublin (muziek, Gouden Harp) I tot 6 oktober en Cairo van 1 tot 11 november. Dan zijn we weer het jaar- Het Eurovisie Songfestival, Wenen, i maart, valt buiten deze wedstrijdac tiviteiten, maar het komt wel! Het geheim Maar dit is het geheim van Danny Kaye: hij brengt overal zijn ontwape nende persoonlijkheid, zijn onver schrokken charme en zijn komisch ta lent mee en daarmee zet hij de bete kenis van zijn wereldwerk voor UNICEF grote kracht bij. In die geest ook overhandigde hy met een grap prinses Beatrix een blan co cheque voor zijn aktie in Neder land ten bate voor het jubilerende kinderfonds, in die geest ook praatte hij na de wat abrupt afgebroken uit zending nog wat met de Nederlandse vertegenwoordigers van UNICEF, die hem in Laren kwamen begroeten al vorens hij haastig terugkeerde naar Parijs, waar de voorbereiding van een "euwe show hem wachtte. Benauwd Een kostelijk uurtje televisie bleef echter de Nederlandse kijkers in ge dachten. Intussen was het voor gast vrouw Ageeth en voor de NTS-televi- siemakers een benauwd uurtje geweest. Danny Kaye had van tevoren beslist niet willen repeteren: hy vond dat on nodig zoals zijn manager zei. Allen stonden dus voor een verrassing verband met wat hij wel en niet zou Zo werd het een opwindend maar toch plezierig uurtje. Na afloop trad Danny Kaye in afzonderlijk zaaltje van het Singer- gebouw nog op voor prinses Beatrix en prins Claus. Nu zong hij wel enkele van zijn liedjes. Tegen half negen ech ter was hij alweer verdwenen, op weg naar Parijs. Lily Bouwmeester op de televisie dat is zonderheid. Men zegt, dat ze vanavond haar tv-dehuut maakt in het NCRV-spel „Een stuk van jezelf' in ieder geval is het wel de eerste keer dat zij zich heeft laten verleiden een grote dramatische rol te spelen voor de camera's. Velen zullen zich de geestige Lily nog herinneren in een verscheidenheid aan glansrollen, waaronder die van Judy in de Nederlandse film „Vadertje Lang been". Vanavond kunt u haar (op Ned. 1) zien als de bejaarde tante Pauline, die zo nodig een gezelschaps dame moet hebben en die dan door haar liefhebbende neef Roger (Henk Rigters) met ongehoorde zorg wordt uitgekozen. Hier ziet u Lily voor haar toilettafel tijdens de opnamen van het spel, met een van de camera's op de achtergrond. Niettegenstaande haar dikke grijze pruik en haar antieke japon zal Lily's bekende humor zich ook nu zeker niet verloochenen! VANAVOND TE ZIEN Ned. 1 NCRV 7.15 uur (NTS) gewestelijk nieuws. 7.35 uur (NTS) sportrubriek. 8.30 uur Attentie 8.45 uur tv-spel „Een stukje van jezelf". 9.50 uur eerste deel van een seriedocumentaire „Later is te laat!" Ned. 2 VARA 8.01 uur aflevering van Mogul, spanning in de olie wereld. 8.50 uur Achter het Nieuws. 9.15 uur aflevering van „De Graaf van Monte Christo". 9.40 uur solistenconcours: actuele muziek. VANAVOND TE HOREN Hilversum I NCRV 7.50 uur oude platen beluisteren met Lex Karse- meijer. 8.10 uur vervolgspel „De familie Leenhouts": An- dries glijdt uit. 8.35 uur amusementsprogramma „Samen uit sameh thuis". 10.15 uur Wijd als de wereld, religieuze informatie. 10.45 uur Piet Keé speelt Bach op het orgel van de Sint Bavo in Haarlem. 11.15 uur eigentijdse muziek op de plaat. Hilversum II AVRO 7.30 uur (IKOR) gesprek over de „God-is-dood- theologie". 8.05 uur Radio Kamerorkest en pianist Bram Boelee concerteren (stereo). 8.55 uur uitvoering van de Mis in g van Vaughan Williams (stereo). 9.30 uur hoorspel „Een droevige geschiedenis", naar een novelle van Tsjechov. 10.55 uur Discotaria met nieuwe plaatjes. door Joos Brandt Vos 34 Dat gezicht! Mei huivert ondanks de warmte die nog in zijn kleren zit Het gezicht tegenover Amy. Ze voeren zo snel, dat het niet eens wezenlijk leek. Als je een vrouw zoekt oom Mei, zei Amy niet lang geleden, toen ze hem wilde plagen, dan moet je een kleine vrouw kiezen. Want vrouwen willen graag hun hoofd tegen de schouder van hun man leggen. Anka was groter dan hij en Thiesen was nog groter. Amy houdt ervan om te plagen en hij kan veel van haar verdragen. Leda stuurt haar soms weg. Je bent koket, daar houden we hier niet van, zegt ze dan. Amy lacht om haar moeder met een kirrend geluid. In de boot lachte ze anders... tegen dat gezicht Het kwade dier in Mei begint zich te roeren. Onmerkbaar nog, maar het is aangeroerd en het kan helemaal wakkei worden. De zon zakt al dieper en verdwijnt achter het Basselt en dan kruipt er nevel over de weiden en de baai. Mei duikt in elkaar; hij voelt zijn handen vochtig worden en zijn lippen. Het proeft wrang als hij ze aflikt. Een meeuw schiet naar beneden, halverwege de baai en vliegt met een visje in zijn snavel weer op. En ver klinkt de weemoedige roep van een wulp. Als Jord hem vindt, zit hij nog in elkaar gedoken. Ga mee, zegt Jord, Leda is ongerust over je. Was hij bij de baai? vraagt ze, als ze thuiskomen. Hij was in slaap gevallen aan de wegkant, zegt Jord. «=i Het was heet vandaag en in de graverij is nergens beschut ting. En tegen Mei, die aan tafel schuift omdat hij honger heeft: Je moet niet al te hard werken, zwager. Met het paard rijden is voldoende. Dan gaat hij even buiten kijken. Er zit verandering in de lucht, zegt hij als hij weer binnenkomt Het kan wel zijn dat de herfst vroeg komt dit jaar. Het is enige weken later als Jord in Jan Krebbe's winkel komt om teer te kopen voor zijn boot Er waait een gure wind en uit het westen drijven al dagenlang zware wolken banken, waaruit vlagen koude regen vallen. Zo'n kwaad einde van zo'n mooie zomer heb ik nog nooit meegemaakt, zegt Jord, terwijl hij over de toonbank leunend een kop hete koffie drinkt. Want hij heeft geen tijd om te gaan zitten. Heb je zoveel te doen? Margriet kijkt hem lachend aan, alsof ze dat niet recht gelooft. Hier is de laatste krant. De eerste boot van die nieuwe serie op Thiesens werf zal vol gende week te water gelaten worden. Zooo... stel jij belang in zulke dingen? Het meisje kan van niets weten, al zou het hem niet verwonderen als Jan Krebbe zijn mond voorbijgepraat had. Al was het alleen maar om haar niet al te toegevend te maken tegenover Hemraer. Er pinkelt iets vrolijks in Jords ooghoeken als hij dat bedenkt. Margriet ziet er niet uit, hoe ingetogen ze ook is, om zich zo maar iets te laten wijsmaken. Zelfs niet door oom Jan. Och, belang stellen? Ze haalt haar schouders op. Ik vind het een mooi gezicht, vooral als het een grote boot is. Ja, 'ja, geeft hij toe. Dat is ook zo. Er zullen veel mensen komen kijken, denk ik, als ze er nu al zo'n groot stuk over in de krant schrijven. Jord leest het artikel vluchtig door en vouwt de krant samen. Mei moet dit niet lezen, denkt hij, maar hij kan toch moeilijk tegen Margriet zeggen dat ze het blad moet weghou den voor zijn zwager. Als hij er toch iets over zeggen wil, loopt Margriet op een draf naar buiten Nee maar, roept ze, hoe kan dat? Daar heb je oom Jan! En werkelijk stapt Jan Krebbe de steiger op, ongewoon vroeg voor zijn doen. De kalender staat nog op begin septem ber. Bij normaal weer schijnt de zon dan nog over het Basselt en lopen de vrouwen en meisjes nog in katoenen jurken, op blote voeten. Wat ben je vroeg, oom Jan! Margriet loopt hem tege moet en hij tilt haar half op in zijn ene arm. Onder de andere heeft hij zijn viool en op zijn rug een zwaar pak, dat er bultig uit ziet. Kijk, Jord Munde, dat doet me goed, Jou het eerst te zien. Jan Krebbe laat het pak van zijn rug glijden en legt de viool voorzichtig op de toonbank. Dan geeft hij Jord zijn beide handen. Ja, ik ben vroeg, wendt hij zich dan weer tot Margriet. Het is mis in de buitenwereld. Overal op het vasteland rommelt het en we mogen God wel vragen of Hij de eilanden sparen wil. Margriet lacht om zijn ernst. Wat nu? Ben je wegge jaagd met stokken en stenen? Hebben de meisjes je nage jouwd? plaagt ze. (Wordt vervolgd) ■■■«.li rende artsen in Zutphen heb- =en verzoek ingediend voor de samenvoeging van het particuliere St. Walburgisziekenhuis en het oude en nieuwe gasthuis. Een commissie van de besturen van deze ziekenhuizen is tot de conclusie gekomen dat samen voeging in het belang is van de medi sche verzorging. Bovendien brengt een fusie aanmerkelijke (financiële) voor delen met zich mee. Het ligt in de be doeling om op korte termijn te komen tot de bouw yan een groot streek ziekenhuis. r W/U&tTB.GCéUtl> MISSISSIPI Wlliskey Bij een routine controle hield een politieman in Mississipi (VS) een automobilist aan. Tot zijn verba zing zag de agent toen hij door het raampje in de auto keek naast de bestuurder een grote kist whiskey staan. Uiterst behoedzaam was de kist met het vocht beveiligd met veiligheidsgordels. De gordel van de bestuurder bengelde los op de grond. Het is maar de vraag wat het meest kostbaar is. SUKKELTJE EN BRUUNKE 7. Maar doordat de trein rijdt en Bruunke het touw vasthoudt, schiet de vlieger weer met een vaart de lucht in! En trekken dat hij doet; de trein remt ervan, steeds meer, totdat hij vlak voor de overweg stopt. En de conducteur komt met grote stappen dreigend op Bruunke af! „Dan liever de lucht in", denkt Bruunke; hy gaat gauw op de bank staan i zet zich af: daar gaat hy alweer. „Net op tyd", roept Stikkeltje, die voor de gesloten spoorbomen staat. Maar Bruunke hoort hem niet; hij verdwijnt alweer! „Ik leer toch al aardig vliegeren", vindt Bruunke heel tevreden, en kijkt eens naar het dorp, dat hy nu onder zich ziet Maar de vlieger zakt nu al snel en nog wel precies boven de toren; hoe moet dat aflopen?

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 15