Boek mag kwetsen, waarom tv niet? PREMIE SPAARPLAN Regenval veroorzaakt weer overstromingen alles goed/ enf uwer Sparen in spaarbe wij zei- levert een extra voordeel op, want... elk jaar legt het Rijk er 20% bij. AKTUEEL Deense premier Krag: water in wijn doen 11 DONDERDAG 24 NOVEMBER 1966 „ZO IS HET" WAS AANVAL OP BIJBEL SAMKALDEN GAF GOEDE VOORBEELD rouwen f' ^HtN SLECHTS vier van de tweeën- H' twintig Zwitserse kantons heb- |Hbcn vrouwen stemrecht. De mannen ^■vinden het blijkbaar niet nodig, de ^■alleenheerschappij uit handen geven. Velen hadden gehoopt, dat de stem ming in het grootste kanton Zuerich (van enkele dagen geleden) ver andering zou brengen. Het mocht niet zo zijn. Een kleine ieerderheid wilde de zaken laten wat zij waren. In de overige zeventien kantons zal alles nu óók wel bij het oude blijven. raktiek T)E rebellerende premier Smith van Rhodesië is op merkwaar dige wijze in het nieuws gekomen, nu de Britse premier Wilson op het punt staat, de Ver. Naties ii schakelen. Hij wil naar Londen komen om gast te zijn in een tv-show. Blijkbaar wil hij het Britse publiek beïnvloe den, nu hij ervaart dat Wilson voet bij stuk houdt. Het is slechts een taktische zet, dat Smith weet dat hij als rebel ge arresteerd moet worden zodra hij Brits grondgebied betreedt. "i, pari|e 5 REDE woordde volkomen aan de ver wachtingen. Hij maakte een begin met het nemen van stappen, die uiteindelijk zijn opvolging moeten regelen. We schreven al, dat de functie van het staatshoofd een duistere zaak zal blijven. Franco wil zélf zijn op- Pvolger aanwijzen als hij de tijd daarvoor geschikt acht. Op 5 januari 1968 wordt prins Don Juan 30 jaar. Hij kan dan tot koning worden uitgeroepen. Of dit zal ge beuren, hangt mogelijk niet alleen af van de gezondheid van Franco Dr. Schumann naar strafgevangenis FRANKFORT Nazi-arts Horst tfiumann 16 november door Ghana an West-Duitsland uitgeleverd is isteren uit veiligheidsoverwegingen »an het Huis van Bewaring In Frank fort overgebracht naar de strafgevange ils Butzbach. .Schumann heeft, als bekend, onder ïitlers euthanasie-programma vele ienduizenden geesteszieken de „genade- ood" laten sterven met behulp van toolmonoxyde en ook talrijke sterilisa ies toegepast Het proces tegen hem zal vermoede lijk eind volgend jaar in Frankfort Horden gehouden. I l W: Lls: Rookbom Wat vreemd dat de Amsterdamse ichtbank een deskundige moet raad plegen om het al of niet gevaarlijk «Jn van een rookbom. Een atoombom »Ie u. ook niet gevaarlijk als men hem niet ontsteekt. Slaan de paarden in Amsterdam niet op hol voor rookbom men? Kunnen de chauffeurs en het Jubliek in Amsterdam door de rook neen zien? Boskoop C. J. Keizer Christelijke politiek (2) WHet ingezonden artikel van H. Rof fel brengt o.a. naar voren, dat ons 'pik van de christelijke politiek zo ntter weinig ziet. De overheid, zo paat er, laat veel dat godslasterlijk is oe en stelt overheidsgelden ter 'eschikking voor werken die een an ti-christelijk karakter dragen. Voor wie de achtergronden kent van de na-oorlogse politiek, is dit al les niet vreemd. In de hedendaagse Jolitiek roept men meer om eenheid t-E.G., N.A.T.O., etc.) dan om de gaarheid waar het om moet gaan. Om, ook in de politiek, te getuigen op Fond van de Schrift. Gelukkig zijn er log afgevaardigden in Kamer. Staten Fi Raden die de overheid steeds weer op de dure roeping wijzen, welke van Godswege op haar rust. Hierin be hoort ieder, die zich naar Gods Woord wenst te richten, hen te steunen, "auenaar F. Th. Roeters van Lennepl (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT De overkoepelende organisatie van alle studenten verenigingen die zich in de Domstad bezighouden met vormings werk, heeft gisteravond een teach-in gewijd aan het vraagstuk van de vrijheid van meningsuiting. Het forum dat voor vier nogal uiteenlopende inleidingen zorgde en vele schokkende vragen uit de zaal te beantwoorden kreeg, bestond uit mr. E. C. M. Jurgens, aangekondigd als medewerker aan de Proeve voor een nieuwe grondwet, C. J. H. Goeman Borgesius, adjunct-hoofdredacteur van De Telegraaf, Dimitri Frenkel Frank, medewerker van het vroe gere VARA-tv-programma „Zo is het en H. Schaafsma, ad junct-directeur van de school voor de journalistiek. Bij de discussie van meningsuiting bleek middelpunt van de belangstelling te staan het programma Beeldreligie uit „Zo is het en de publiciteit over het Koningshuis. de vrijheidgens vele andere punten willen aftasten De heer Frenkel Frank vroeg zich af waarom er zoveel verschil wordt gemaakt tussen de inhoud van boeken en een tv-programma. Op de tv blijkt men bezwaar te hebben tegen dingen die al jaren in boeken staan en daar blijkbaar nooit gekwetst hebben. Over zijn programma beeldreligie ver telde hij nog, niet de tv-verslaving te hebben willen hekelen. Hij vond het erg vriendelijk van de mensen die recht om zijn program zo hebben willen inter- 1 u J preteren, maar dat was het niet ge weest. Hij lichtte daarom letterlijk toe: „Het was een aanval op de hei ligheid van de Bijbel. Een aanval op iets van deze wereld dat tot heilig wordt verklaard." op een al of niet kwetsend zijn. Voor smaak of stijl draagt ieder zijn eigen verantwoordelijkheid. De wet heeft hieraan geen grenzen gesteld. Zo zijn landverraad en belediging en smaad strafbaar, maar binnen deze grenzen zag hij nog een voldoende mate van vrijheid tot meningsuiting. Het algemeen belang is gediend met een goede voorlichting, niet met een extreme zuoht naar kwet- Zes delen Zuilen De Hij hekelde voorts een artikel Telegraaf, waarin op een wijze over ..de Hilversumse zuilenjongens gesproken wordt zoals in „Zo is het...." nooit over het Koningshuis is gepraat". Ook vroeg hij zich af waarom in een tv-program- f)e heer Goeman Borgesius. die weinig nieuwe dingen vertelde, stelde als zijn probleem aan de orde cTe vraag of er normen zijn ter bescherming van het constitutioneel staatshoofd tegen kwet sende publikaties. De heer Schaafsma gaf als bijzonder voorbeeld van vrijheid van menings uiting de burger Samkalden die voor de tv een toelichting kwam geven op het beleid in de afgelopen maanden van minister Samkalden. Het belangrijkste element bU de vrijheid van meningsuiting noemde hÜ het afwegen van het privé- belang tegen het algemeen belang. De grootste belemmering van de c persvrijheid vond hij de organisator structuur van de publiciteitsmedia zelf. Als voorbeeld gaf nij hier de samenstel ling van het bestuur van de omroepver enigingen op grond van totaal andere capaciteiten dan Inzicht in omroepvraag- stukken. Waarom? De tv zag hij als een distributieappa raat van cultuurprodukten en hij vroeg zich af waarom de vuilspuiterij van De Telegraaf op elke leestafel mag liggen, maar een programma als „Zo is is het..." niet uitgezonden zou mogen worden. Een duidelijk betoog over vrijheid van eningsuiting kwam van de jurist in dit _ïzelschap. mr. Jurgens. Als norm voor wat kwetsend is noemde hij de mening van de meerderheid. De aanval van de NSB op de Joden in de oorlog vond de meerderheid van ons volk kwetsend en daarom was dit zo. Zo zou de heer Jur- Voor hem viel het recht op vrijheid van meningsuiting ln zes delen uiteen: het recht op vrfje voorlichting en voor gelicht worden, op meningsvorming, het recht om er een mening op na te mogen houden, het recht op het uiten van die mening, op liet verspreiden ervan en het recht op wederwoord. Sprekend over pers en tv vond hij de moderne democratie niet denkbaar zon der deze massamedia. Typerend hier voor is de verantwoording die drs. Schmelzer hoewel niet verplicht, voor de tv heeft afgelegd over zijn mislukte formatiepoging. Bij de beknotting van de vrijheid van meningsuiting speelt niet de overheid de grootste rol maar veel meer de geor- Saniseerde groeperingen, aldus de heer urgens. Hij was overigens van mening dat Nederland reeds lang is, zij het met Katoenf abriek in j België sluit: 640 ontslagen Een groot nationaal plan maakt het sparen nu nog aan trekkelijker. het Premie Spaarplan. Het Rijk steunt u hiermee om tot waardevol bezit tè komen. Elk jaar kun nen u en uw vrouw een spaarpremie van 100,— krijgen. Door te sparen In spaarbewijzen. Wat is «en spaarbewijs? Een spaarbewijs is een bewijs van storting van f 25,Hiermee kunt u deel nemen aan het Premie Spaarplan. Spaarbewijzen kunt u bij alle spaarinstellingen verkrijgen. U ontvangt over dat geld, behalve de normale spaarrente, ook de spaarpre mie. Met spaarbewijzen groeit uw bezit dus snefler. Hoeveel Over een gespaard bedrag in spaar bewijzen per jaar van maximaal 500,ontvan gen u en uw vrouwnadat u die spaarbewij zen vier volle kalenderjaren hebt aangehouden een belastingvrije spaarpremie van 20%, dus maximaal f 100, 3-f*.-. Spaarpremie per dealnan iximaal f 50,— Een voorbeeld Als u dus samen In dit jaar f 500, spaart in spaarbewijzen, krijgt u begin 1971 de spaar premie van f 100,U mag natuurlijk ook minder dan 500,sparen, de spaarpremie is altijd 20%. Spaart u volgend jaar weer, dan krijgt u de spaarpremie over dat bedrag begin 1972. Zo kunt u jaar in jaar uit de spaarpremie verdienen. De bijdrage van het rijk kan zo in de loop der jaren tot een flink bedrag oplopen. Wis? U kunt aan het Premie Spaarplan deelnemen als: 1. uw belastbaar inkomen In het voorafgaande jaar ten hoogste f 15.000,was; 2. u ten minste 21 en nog geen 60 jaar bent (en niet reeds deelneemt aan de Zilvervloot). Waar? Bij de Spaarbanken, Postkantoren, Banken, Boerenleenbanken, Raiffeisenbanken en Bouwfondsen. Vraag de gratis brochurel BASIS VOOR PERSOONLIJK BEZIT GENT In Gent (België) zjjn vandaag 640 werknemers werkloos geworden door de sluiting van een grote katoenfabrlek. In vier jaar tijd Is dit de dertiende ka- toenfabriek die haar deuren sluit. Oorzaak van de sluitingen is de buiten landse concurrentie. De voorraden wor den enorm groot zonder dat er noemens waardig kan worden verkocht. De ka toenindustrie heeft meegedeeld volgende maand twee dagen niet te zullen werken om de produktie te beperken. Nieuwe ramp dreigt in Po-delta Spaanse ambassade in Brussel besmeurd BRUSSEI. Twintig demonstranten hebben gisteren de Spaanse ambassade in Brussel besmeurd met rode inkt en de ruiten van het gebouw ingekogeld. Op de muren schilderden zij leuzen, waarir zij meer vrijheid in Spanje eisten. In Madrid zijn gisteren tegen zes com munisten. die in Madrid terecht staan, gevangenisstraffen geëist van twee tot 13 jaar. OOK IN HET KLEINE IS MIELE GROOT! Zoals dit strijkijzer. Vederlicht met grote zoolplaat, die snel en gelijkmatig warm wordt. De regelknop kunt u instellen voor elke soort textiel. Prijs: 28,75 ROME Opnieuw heeft giste ren een zware regenval ver scheidene Italiaanse steden en duizenden hectaren land onder water gezet, grondverschuivingen veroorzaakt, de met moeite op geworpen zeeweringen in de Po- delta ondermijnd en verdriet en ellende gebracht onder de Ita lianen. De rivier de Tiber overstroomde de laag gelegen akkers rondom Rome en drong winkels, scholen en huizen in de Romeinse buitenwijken binnen. In de stad zelf stroomde het water uit overbe laste riolen honderden kelders binnen. Door blikseminslag brak in de Natio nale bibliotheek brand uit maar het mur kon worden geblust voor het de wekenverzameling van onschatbare waarde bereikte. Politie en brandweer hebben met am fibie-voertuigen, boten en vrachtauto's de inwoners van het 12 kilometer ten noorden van Rome gelegen Porta Pri ma geëvacueerd. De Italiaanse minister van binnen landse zaken, Taviani, haastte zich naar de getroffen voorstad. Stukken van de armelijke wijk staan een meter onder water doordat de Marrana, een zijriviertje van de Tiber, buiten zijn oevers trad. In Toscane, dat de gevolgen de eerdere overstromingen nog lang niet te boven is, traden vele rivier tjes opnieuw buiten de oevers. De gezwollen Cornia overstroomde ak- hebben uitgekiend met het bakje voor zijn bed, het piepkleine drink- bakje en de tapijten van slabladen, maar een muis heeft duidelijk ande- ling. Tijd die ik gebruik om zijn huis te bezemen. Alan moest enorm gegeten heb- waarop Alan de slingers de slingers liet en met bouwkundige zekerheid een tunnel uitspitte. Alleen nog een zwart glanzend bolletje met kale piek stak boven de re woonwensen. Het was puur toe- ben, want brokje kaas en alle rijst- even zwarte maar doffere aarde uit. val. dat we het ontdekten. Op een van zijn dagelijkse tafel wandelingen ontdekte Alan het bij na lege sigarettenpakje. Aan één kant opengemaakt en een tikkeltje verkreukeld reeds. In een flits was hij binnen. Het dikke rolronde lijf tot een onvoorstelbaar klein hoopje samengedrukt, de lange staart ge kruld er om heen. Met vaart en ijver begon hij te knabbelen en snip perde het zilverpapier af. De twee sigaretten rollen opgeduwd door de roze snuit even later naar buiten. Geen hoge mondorgel toon, anders iets waar hij verlekkerd op af komt, kon hem meer naar buiten lokken. Tenslotte hebben we het pakje met muis en al maar in het huis gelegd. De volgende dag was het bedde- bakje volkomen leeg. De papiersnip pers van matras en dekens stonden nu rechtop in elkaar geschoven als een heining voor het bruinige pakje. Maar zodra het huis weer op tafel stond geschoven naast de bak klim op kwam er een getril in de hei korrels waren verdwenen. Tot... de heining onder mijn schoonmaak sneuvelde. Daar lag het aangeknab- Muis Alan Het schone huis stond hem te wachten, maar Alan taalde er nog niet naar. Dan zoetjes kwam het wollen balletje teruggedraaid, twee flappende oortjes, het roze snuitje. Alan was er weer. Op zijn hurken bekeek hij zijn werk, ontdekte toen de vieze hand jes en toog aan het poetsen. Oren hoopje rijst opgestapeld in een hoek- baartjes. Toen hief hij zich hoog, je. rekte hij zich. Je voelt je bepaald schuldig als je Het was gek, maar nu verwacht- o'n orde verstoort Het is als bij ten we geluid. Een jubel van vol- een schrijfbureau waar een vreem de alles onvindbaar ordent. Maar Alan ontging het voorlopig. daanheid. Alan echter gluurde over de rand van de klimoptuin, zag het huis en hup verdween in zijn wo- want hij had net ontdekt, dat klim- n'ns. Noj! gescharrel op weliswaar naar boven groeit, heining dicht te halen, een vlugge maar ook een zeer bruikbare basis greep naar het stukje kaas dat bin- heeft. nenboord moest, een laatste grote papiersnipper werd aangesleept. Er bleef niets meer dan een siga- rettenhulsje in een ouwe ijskast- topsnelheid groeven doos. Daarbinnen sliep een heel tevre den muizebeest. De aardkluiten vlogen ons plotse ling om de oren. terwijl de minia tuurhandjes en groeven. De taaie wortels kwamen bloot en kers, die deze maand al eerder onder water hebben gestaan. In Siëna de beroemde middeleeuwse uit rode steen opgetrokken stad, bezwe ken enige straten en funderingen door dat de grond geheel doorweekt is. SNEEUW In de Dolomieten en de Po-vlakte staan de duizenden slachtoffers van de overstromingsramp er heel slecht voor. In deze streken sneeuwt en vriest het. In de Po-vlakle ploeteren hulpploe gen in de striemende regen om de zee dijken tc dichten voor de Adriatischc zee het land weer overstroomd. Tienduizend mensen zijn hier naar veilige oorden geëvacueerd. Boeren in het gebied overwegen hun kleigronden in de delta op te geven en elders een nieuw bestaan te zoeken. Velen van hen hebben have en goed verloren. Praktisch de enige nog overgebleven dieren zijn tienduizenden kalkoenen die in die delta zijn opgefokt Ze zijn doorweekt en hebben al een paar da gen geen voer gehad. Het ziet er naar uit dat op de Kerstdagen en de Jaarwis seling geen kalkoen wordt gegeten in Italië. Ondanks de onophoudelijke regen was er goed nieuws voor de inwoners van Florence. De waterleiding van de ze door de storm van afgelopen week zwaar getroffen stad, is weer gedeelte lijk te gebruiken, zodat het waterge brek tot het verleden behoort Papandreoe genoemd in Aspida-proces ATHENE Een getuige a charge in het Aspida-proces heeft gisteren Andre as Papandreoe, zoon van dc voormalige premier George Papandreoe, genoemd als leider van een komplot om koning Constantijn af te zetten. Bij deze samenzwering zijn 28 hoge officieren van het Griekse leger betrok ken. Getuige Samson onthulde dat één der beklaagden, kapitein Bouloukos, hem dit had verteld. De militaire commissie van onder zoek, die het proces heeft voorbereid, rapporteerde dat Andreas Papandreoe de Aspida-organisatie „min of meer" heeft geleid met medeweten van zijn vader. Baby- en kleutervoeding, dekens en wollen truien ter waarde van ƒ70.000 zond het Nederlandsche Roode Kruis naar de rampgebieden in Italië. Jordaniërs eisen wraak AMMAN De Jordaniërs zetten hun koning Hoessein onder druk om vergeldingsmaatregelen te nemen tegen Israël, dat 13 november een verrassen de militaire actie ondernam op enkele Jordaanse grensplaatsjes. In de Jordaanse sector van Jeruza lem en in andere plaatsen werden beto gingen gehouden. De demonstranten eisten wapens om tegen de Israëliërs te vechten. Koning Hoessein heeft politie en le ger bevolen de demonstraties de kop in te drukken. Zo werd de stad Nabloes, waar de protesten het hevigst zijn, door militairen van de buitenwereld afgesloten terwijl een avondklok ls in gesteld. Volgens onbevestigde berichten heeft een deel van de bewoners van Nabloes, met wapens, zich verschanst in de ber gen rond de stad. Saoedië-Arabië heeft Intussen 20.000 militairen ter beschikking gesteld van Hoessein en de Organisatie ter bevrij ding van Palestina 10.000. SPAANSE SINAASAPPELEN 30% meer vitamine C Ze rijpten in de Spaanse zon... ze hebben dus meer sap. meer vitamine C. de natuurlijke (en lekkere) remedie tegen griep en verkoud heid i (Van een onzer redacteuren) DE krachttoer van de Deense socialistische premier Jens Otto Krag is mislukt. Zijn partij verloor zelfs" een flink aantal zetels. Het is de vraag, of snel een kabinet kan worden gevormd. Hij moet in elk geval heel wat water - in zijn politieke wijn doen, nu hij een coalitie wil vormen. Ondanks het verlies van de socialistische partij heeft links een kleine maar duidelijke meerderheid in het parlement gekregen. Dat komt door de zetel winst van de Socialistische Volkspartij. Wil Krag met de steun van deze uiterst linkse organisatie onder leiding van de vroegere communist Aksel Larsen regeren, dan moet zijn koers naar links worden omgebogen. Zelfs de buitenlandse politiek kan worden gewijzigd omdat Larsen een uitgespro ken tegenstander is van de Navo en de aanwezigheid van Amerikaanse troepen in Vietnam. In het nieuwe parlement (175 zetels) hebben nu 69 socialisten, 20 linkse socialisten, 35 gematigde liberalen, 34 conservatieven, 13 „radicale" libe ralen en 4 „centrum"-liberalen zitting. Dus 89 socialisten en 86 niet-socia- listen. Er is wemig verbeeldingskracht nodig om te Sta-in-de-weg zien, dat de grote verdeeldheid onder de rechtse en met name „liberale" groeperingen een sta- in-de-weg is voor het terugdringen van de socialistische invloed. Zij hebben Aksel Larsen nu een sleutelpositie bezorgd en deze 69-jarige politicus zal daar ongetwijfeld gebruik van maken. Larsen, tot de Hongaarse opstand van 1956 leider van de communistische party, stichtte een nieuwe groepering, die twee jaar geleden tien zetels ver overde. Dit aantal is nu verdubbeld. De partij profiteerde van ontevreden heid over het met de „rechtse" partijen compromissen sluitende minder heidskabinet van Krag. Ook ziet men in de zege van Larsen instemming met veroordeling van Amerika's Vietnam-beleid, vooral bij de jonge kiezers. Voorts heeft een recente huurverhoging, die de minst draagkrachtigen niet ongemoeid liet, de populariteit van Krags party ongunstig beïnvloed. Het program van Larsens partij voorziet in nationalisering van de verzekeringsmaatschap- Pl*0£fI*AIllIlia oijen, ingrijpende belastinghervormingen, min der militaire uitgaven en uitbreiding van de sociale wetgeving. Behalve critiek inzake Navo en Vietnam heeft Larsen bezwaar tegen overhaaste Oeense pogingen, tot de EEG toegelaten te worden. Larsen heeft de commu nistische party, die hij 26 jaar leidde, praktisch uit het Deense politieke leven doen verdwynen. Zijn nieuwe party is er voor in de plaats gekomen, echter met aanzienlijk meer zetels en een enorme politieke invloed.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 11