Zes jonge Haarlemmers gaan vasten met Kerst E' Bondsrepubliek is Weimar niet desliter de vakman! -BURGEMEESTER: GEEN Loon- en prijsstop blijft van kracht in Engeland Franco Eervol verlies Jeugd tegen profclub PEC Ckefarine 4" Oostduitsers komen met bewijzen over verleden Kiesinger NIEUWE LEIDSE COURANT 15 WOENSDAG 23 NOVEMBER 1966 HAARLEM De burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Creemers. verleent zes jongelui uit Haarlem geen toestemming om met Kerstmis op de Grote Markt bij het Proveniershuis of bij het verzetsmonument aan de Dreef 48 uur in hongerstaking te Zij willen hiermee protesteren ten wat zij noemen „de eco nomische materialistische geest" in de kersttijd. De burgemeester heeft geen bezwaar dat de actie wordt gehouden op het achteraf gelegen Dreefzicht. Hij baseert zijn houding op een politieveror dening. Hij vreest dat er verkeers- stagnaties zullen optreden. De jongelui zeggen daarentegen dat burgemeester Cremers als rooms-katholiek deze manier van vasten afkeurt. De hongerstakers gaan niet ak koord met het voorstel van mr. Cremers op een achterafgelegen plaats te vasten. „Hier komt te weinig publiek en bereiken wij ons doel niet". Drs. J. J. Voogd, fractievoor zitter van de PvdA en Tweede- Kamerlid zal vanmiddag de bur gemeester vragen stellen over zijn afwijzende beschikking. Een on zer verslaggevers had een gesprek met de jonge Haarlemmers. EN achttiende-eeuwse klok tikt op de schoorsteen. Het lijkt of zij de gedachten van zes jonge Haar lemmers wil bepalen bij het komende Kerstfeest Zij gaan op 25 december achtenveertig uur in honger staking in het openbaar om de aandacht te vesti gen op het onrecht in de wereld. Thuis de plannen bespreken om straks te vasten. uur in het openbaar MET HALF JAAR VERLENGD LONDEN De Britse rege ring heeft de bezwaren van vak bonden en bedrijfsleven naast zich neergelegd en de loon- en prijs stop met een half jaar verlengd. De economische bevriezing mag alleen aan de randen enige dooi vertonen. De regering heeft gisteren een wit boek gepubliceerd waarin bijzonderhe den worden gegeven voor een periode van krachtige beperkingen die in janua ri begint. (Vervolg van pag. 1) Falanx Met zijn nieuwe wet tracht Franco het politieke monopolie van de Fa lanx te doorbreken. Hij heeft al eer der geprobeerd de Falanx te laten opgaan in een soort nationale bewe ging, die open moet staan voor alle politieke schakeringen mits ze maar anti-communistisch waren. Maar dit heeft niet veel uitgehaald. De nieuwe wet voorziet voorts in de instelling van een nationale raad van deze beweging die de verschillende op vattingen over politieke actie moet ka naliseren. Deze raad kan constitutione le maatregelen voorstellen en de rege ring van advies dienen. Zo zal hij fun geren als een soort Senaat, hoewel de wet zich hierover niet uitspreekt. Godsdienstvrijheid Vrijheid van godsdienst wordt voort aan toegestaan. De wet, die bepaalde dat niet rk plechtigheden en openbare manifestaties in Spanje verboden zijn, werd ingetrokken. Kerk en staat blij ven echter verbonden. Een scheiding van deze machten is niet in de nieuwe wet vastgelegd. Franco, die in december 74 wordt, heeft met zijn nieuwe wet maatregelen getroffen voor de tijd dat hij niet meer aan het roer zal staan in Spanje. Hij werd tijdens zijn rede in de Cortes, waarin hij onder meer opmerkte dat een doeltreffend werkende democratie het bestaan van politieke partijen uitsluit, vier keer onderbroken door de afgevaardigden die gingen staan en „Franco, Franco" schreeuwden. De nieuwe wet werd met algemene stemmen door de Cortes aangenomen, maar moet nog op de op 14 december te houden verkiezingen bekrachtigd worden. Na zes maanden van een totale loonstop, die in juli is ingegaan zullen nu uitzonderingen worden toegestaan voor de laagstbetaalden en voor de j meer productieve arbeiders. U itzonderingen Prijsverhogingen zullen alleen moge lijk zijn bij gestegen materiaalkosten, hogere belastingen en in uitzonderlijke gevallen als de noodzaak bestaat om winst te maken of de efficiency te handhaven. Zowel lonen als prijzen zullen onder voortdurend toezicht van de overheid blijven. De loon- en prijsstop is tot nu toe de sleutel geweest tot het toenemen van het vertrouwen in het pond. dat weer aarzelend merkbaar is geworden nadat premier Wilson een programma van ho gere belastingen, lagere uitgaven en kredietbeperkingen heeft ingevoerd op 20 juli van dit jaar. Zonder deze maatregelen zou waarschijnlijk devaluatie van het pond nodig zijn geweest. Initiatiefnemer Harry van der Meulen (19), student in de sociologie aan de Universiteit van Amsterdam, zegt: wij willen proberen met ons vasten dc openbare mening te beïnvloeden door het publiek met dc neus te druk ken op de bestaande tegenstellingen. In Nederland en in andere Westerse landen ontaardt het kerstgebeuren in een feest van kip eten temidden van andere overvloed. Veel holle woor den worden gezegd. Het blijft daar echter bij. Tegelijkertijd sterven dui zenden mensen van honger. Vele an deren worden door oorlogsgeweld be dreigd. Dit gaat aan de Westerling voorbij." schrijnend „Niet alleen in de onderontwikkelde landen wordt nood geleden. Ook in Nederland bestaat juist met kerst een schrijnende eenzaamheid. Deze eenzamen worden vergeten als de an deren zich in de gezellige familie kring bevinden." Ingrid Baks (16) is de jongste en het enige meisje van de groep. Zij is overtuigd van het nut van hun vasten. „Wij gaan in het centrum die dagen doorbrengen." Er is toestem ming gevraagd aan de burgemeester van Haarlem en de hoofdcommissa ris. Alles is bijna in kannen en krui- "in w eer en w ind Het zal niet alleen een hongerstaking zijn. Zij zullen tijdens hun „retraite" ook bloot staan aan guur winter weer. Als enige bescherming zullen zij gebruik maken van een vlonder tje met een zeil ter bescherming te gen wind en regen. Hun „kerstmaal" zal bestaan uit thee en koffie zonder suiker. Twee dagen lang. Steun zullen zij tijdens dat appèl vol doende krijgen. Een arts zal dag en nacht beschikbaar! zijn om eventueel hulp te verlenen. „Lichamelijk moe ten we het kunnen verwerken," zegt de 19-jarige student Pieter Vermeer. We zijn alle zes gekeurd. Moreel wor den wij door sympathisanten gesteund. Bovendien zijn wij goede bekenden van elkaar. Juist die twee dagen zijn we op elkaar aangewezen. Nu al bestaat er grote belangstelling voor hun initiatief. Uit heel Neder land en uit België zijn persvertegen woordigers gekomen; ons gesprek werd telkens onderbroken door een telefoontje. Er moet nog een afspraak worden gemaakt met de NRCV-televisie. groningen Ook in andere steden wisten de jonge lui een geslaagd beroep te doen op hun medemensen. In Groningen is een comité gevormd dat een vastenactie voorbereid. Ze zullen dit doen in overleg met de Haarlemmers. „Of we er iets mee bereiken weten we nog niet In ieder geval hebben wij er iets aan gedaan. Voor ons zelf zal het vasten grote betekenis hebben." Het groepje zal het geld dat zij met hun vasten besparen als een symbool op de rekening van de vluchtelingenactie storten. Zij hopen met hun daad een shock teweeg te kunnen brengen. Ove rigens hebben zij zich gedistan tieerd van elke politieke of reli gieuze groepering om een zo groot mogelijk publiek te berei ken. Subsidie bevordering produktiviteit DEN HAAG Regeringssubsidies zijn toegekend voor de produktiviteits- bevordering. De Sociaal-economische raad krijgt ƒ75.000 voor een enquête in het be drijfsleven naar belemmeringen in de groei; ƒ20.000 is beschikbaar voor een onderzoek naar de wachttijden op de laad- en losplaatsen in de Rotterdamse havens; voorts ƒ20.000 voor een cursus aan het middenkader van boekbinderij en en 15.000 voor een reis naar Ame rika om het gebruik van containers te bestuderen. Chelsea won van I Real Madrid2-0 Londen met 20 gewonnen van Real Madrid. Bij de rust haddien de Britten een 1—0 voorsprong. De baten van de ontmoeting komen ten goede aan het In- t ternationale Kinaernoodfonds. Het fonds hield aan deze wedstrijd 20.222 pond sterling (ruim 200 000 gul den) over. De Engelsen waren aanmerkelijk snel ler dan hun tegenstanders, die het tte veel in kort spel zochten. Toch was voor de 32.277 toeschouwers de 39-jarige Puskas de man die de wedstrijd maakte. De veteraan mocht zijn snelheid zijn kwijtgeraakt, zijn passes waren nog altijd op maat. Helaas zagen de Spanjaarden geen kans gebruik te maken J gelijkheden. Na 35 minuten nam Chelsea de leiding door Tony Hateley Vier minuten voor het einde van de wedstrijd scoorde John Hollins, met een afstandsschot 20. Franse volleyballers voor Doetinchem PARIJS Het Franse volleybalteam (heren), dat op 16 december in Doetin chem tegen Nederland speelt, bestaat uit ae volgende spelers: Jean-Louis Quazza, Michel Comte. Jean-Louis C.istaing, Alain Fournier, Daniel Lebrun. Jean-Jac- ques Angot, Bernard Batut, Claude Me- jard, Alain Chautard, Bernard Brau, Jean- Jacques Vesan en Francis Schmitt. Geen geld voor zwemwedstrij d Europa-VS LONDON De zwemwedstrijd Euro pa Ver. Staten, die op volgend jaar september in Londen zou worden gehou den, gaat niet door. De sponsor, die de 110.000 gulden zou fourneren nodig voor het verblijf van de Amerikanen, heeft zich teruggetrokken. Blokkeer-spelers bedankten voor selectie-training ZEIST Op 3 december zal er in KNVB-centrum in Zeist een select training worden gehouden voor de vol leybal-interland België-Nederland op 10 december in Antwerpen. Voor deze selectie-training zijn alle spelers van landskampioen Blokkeer aan gezocht. Drie spelers hebben voor deze eer bedankt. Het zijn De Vink. wegens studieredenen, Tinkhof, omdat deze zich te oud vindt voor het nationale team en Constance, eveneens wegens studierede- Berichten als zouden ook de Blokkeer- spelers Kooien. Schroder en Kranen burg niet in aanmerking willen komen voor het nationale team. zijn door de Nederlandse Volleybal Bond tegengespro- Behalve bovengenoemde Blokkeer- spelers, zijn geselecteerd: H. Jansen en K. Tinga (AMVJ/RC), H. Valkenburg (Hevok), H. Lodder en R. Onnes (Olha- co). B. Vermeulen (HML/CLV), J. W. Mulder (Sigi), C. Brouwer (Zandvliet), J. v. d. Hoek en P. van Wijnen (Ora- wi), J. Ewalds (Valuas), H. v. Baaien (Kweekschool), T. de Jong (Cibo), H. J. Mooibroek (Oranje Nassau) en R. de Wit (Ootupus). Selectie Ned. zaterdagteam (Van een onzer sportredacteuren) HATTEM Op een uitstekend bespeelbaar, redelijk verlicht veld van het riante sportpark in Hattem heeft een Ned. zaterdag- jeugdteam dinsdagavond op eer volle wijze verloren van de 2de divisieclub PEC uit Zwolle. De semi-profs boekten door wat tref zekerder spel en wat fortuin een 53. zege, een score die overigens evengoed andersom had kunnen uitvallen, wanneer de jeugdige voorhoede van het zaterdagteam wat meer verband in de aanval len had kunnen brengen. Het feit dat middenveldspeler Jan den Rooyen twee (waarvan één uit een strafschop) doelpunten voor zijn rekening moest nemen, zegt genoeg. De landelijke keuze-commissie beleef de ondanks de nederlaag echter stellig plezier aan deze levendige, in hoog tem po gespeelde wedstrijd, omdat d iverse jongeren stevig aan de tand werd ge voeld. Voor sommigen was het examen wat te zwaar zoals keeper Vlaanderen (geen dirigent van zijn achterhoede, te klein en te slordig in het uitwerken), de centrumverdedigers Veenstra en Koster (de Zeeuw had tekort aan conditie) en linkshalf Schipper die het tempo tenslot te ook niet me'er kon bijbenen. Daarnaast kwam de ook nu op een voor hem vreemde rechtsbuitenplaats spe lende De Rooy na een prachtige start onvoldoende uit de verf. evenmin als linksbuiten Hoeksema, hoewel de Gronin ger stellig kwaliteiten heeft. Zodoende moest het In de voorhoede teveel van een met name na rust tegenvallende Kiel komen, hoewel Diepeveen bij vlagen ook goede acties had. Op het middenveld schitterde voor rust Den Rooyen, om na rust terug te vallen omdat hij tè veel werk wilde doen. In de verdediging tot slot kwamm v.d. Herberg op links en Gouman op rechts tot goede prestaties ook al was de laatste wat minder constant en wat slordiger dan onlangs in een Westelijk selectie-te am, mede doordat hij in de eerste helft te onstuimig meetrok in de aanval en zijn medespelers zijn positie niet overna- VOLUIT Een volledig PEC heeft echter voluit moeten draaien om winst te boeken. Door wat onsamenhangend spel in de be ginfase en een blunder van Vlaanderen (te vroeg uitlopen) kopte Schaman na 6 minuten 10 in, maar Kiel maakte vla de paal fraai gelijk (11). Rechtsbuiten Van Rooyen buitte in de 21ste min. een dekkingsfout in het centrum van het jeugdteam uit om er 21 van te maken, waarna v.d. Heljde met een schitterend schot voor 31 zorgde. Maar een magnifiek doelpunt van Den Rooyen betekende juist voor rust 32. De SSC-er ving na een afgeslagen voor zet van Kiel de bal op de borst op om hem daarna metteen van ver hard en hoog in te kogelen. Kort na rust werd het uit een penalty van Den Rooyen Wim de Rooy van Sprang kwam na een goede start in het Ned. jeugdteam op de voor hem vreemde rechtsbuitenplaats toch niet uit de verf. zelfs 33, nadat De Rooy fen val was gebracht. Met een steeds beter sluitende achterhoede leek de jeugd naar winst door te drukken, maar nadat Diepeveen een kans had gemist scoorde Schuman fraai 4—3 en v. Severeijn na een blunder van Vlaanderen zelfs 5—3. JEUGD: d Vlaanderen (Zuidvogels): a Gouman (Heerjansdam), Veenstra (VVT) Koster (Rillandia) en v.d. Her berg (CJVV); m Den Rooyen (SSC) en Schipper (Huizen); v De Rooy (Sprang), Diepeveen (DOVO), Kiel (Go Ahead) en Hoeksema (Or. Nassau Gron.). Ned. bondsteam nu tegen De Baronie DEN HAAG Na de eerste oefen wedstrijd van het Ned. jeugdelftal volgt in het kader van de voorbereiding van het Ned. zaterdagelftal op dinsdag 13 de cember in het sportcentrum van de KNVB in Zeist een wedstrijd van het voorlopig A-elftal tegen waarschijnlijk de 2de divisieclub De Baronie uit Breda. VERWARRING IN DE RODE GARDE BELGRADO De correspondent van het Zuidslavische persbureau Tan- joeg schrijft uit Peking, dat er grote verwarring heerst in de gelederen van de Rode Garde. (Er bestaan al drie hoofdkwartieren die zich elk als enig gezaghebbende bestuursorgaan beschou wen). Het moet in een grote textielfa briek in de hoofdstad al tot een handge meen zijn gekomen tussen twee stro mingen. BEZORGDHEID OVER RECHTS EXTREMISME OPPERVLAKKIG de Amerikanen met Zuidoost-Aziati sche aangelegenheden, is de rol van West-Duitsland duister geworden. (Van een correspondent) BONN De alom merkbare bezorgdheid over de vorderingen, die de rechtse nationaal-democratische partij in West-Duitsland boekt, is volkomen begrijpelijk, maar de reacties op de extremis tische successen zijn voor een groot deel oppervlakkig en over dreven. Het doet het natuurlijk goed in een kop, wanneer men de verschei dene honderdduizenden Beieren, die zondag zo dwaas waren om op de NPD te stemmen als neo-Nazi's brandmerkt, maar dit verhult de werkelijke situatie in de bondsrepubliek, waardoor 11 1--J .1,, »W1 UC men er alleen maar toe bijdraagt het kwaad nog te verergeren. propaganda-object. Onkwetsbaar f C°n,stitutioi??le Hof verbood de partijHet.vuur wordt n-g aangewakkerd Het feit, dat de Amerikanen er op blijven aandringen, dat de bonds regering haar verplichtingen moet nakomen en dat zij de kosten de legering van de Amerikaanse troepen volledig moet compense ren, zelfs al zou dit neerkomen op de aanschaf van militaire uitrusting, die voor de Bundeswehr geen nut heeft, is voor de NPD een machtig (Advertentie) Belangrijke vooruitgang bij bestrijding van pijn en griep! D« kennis van pijnbestrijding is in de loop der jaren groter geworden. Er is vastgesteld waar en hoe pijn ontstaat en men heeft geleerd pijn te meten. Men heeft kans gezien de werking van een der oudste pijnbe- strijders door toevoeging van daar na ontdekte middelen belangrijk te versterken. Eén der bestanddelen is het betrouwbare maagmiddel Che- farox, dat een teveel aan maagzuur neutraliseert. De combinatie is ide aal om pijn of griep snel en doel treffend te bestrijden. echter en tien jaar lang had alles In zowel de deelstaat Hessen als Bei*, i wat in West-Duitsland uiterst rechts ren, waar de plaatselijke toestanden I Was' wemig te betekenen, belangrijk van elkaar verschillen, i oen kwam Fritz Thielen, een cement- fabrikant uit Bremen met grote BONN/BERLIJN Terwijl men in West-Duitsland nog niet is bekomen van de schrik over de stemmenwinst van de NPD in Beieren, de regeringscri sis nog niet is opgelost en de twee grootste partijen CDU/CSU en SDP vechten om de macht, komen de Oost duitsers met bewijsmateriaal die vol gens hen belastend zou kunnen zijn voor Kurt-Gcorg Kiesinger, de CSU/CDU kandidaat voor het kanse lierschap. De propaganda-chef van dc Oost- duitse eenheidspartij SED. professor Albert Norden, deelde gisteren op een persconferentie in Oost-Berlijn fotoco- pieën uit van documenten welke Kiesin- gers handtekening dragen of waarin Kiesinger wordt genoemd. De originele documenten lagen in vitrines tentoon gesteld. „Ongetwijfeld is dit nog niet alles", zo merkte Norden nog op. Alle Oostduitse „bewijsstukken" gaan over de werkzaamheden van Kiesinger als plaatsvervangend hoofd van de afdeling radio-aangelegenheden op het ministerie van buitenlandse za ken van de Nazi's. Volgens de documen ten fungeerde Kiesinger als permanen te verbindingsman tussen deze afde ling en „Interradio", waarin alle onder Duits toezicht staande zenders in het buitenland verenigd waren. Lasterlijk Bonn reageerde onmiddellijk met de woorden „Lasterlijke propaganda". Kiesinger zei: „Ik heb een zuiver gewe ten. Deze aanvallen raken mij niet". „De CDU en CSU staan achter Kiesin ger en zelfs oud-bondskanselier Ade nauer kwam voor hem op. De verkiezingsoverwinning van de extreem rechtse NPD blijft intussen het midd<' Gisteren d derd jongelui 1 waar de NPD 'ei Boycot Geen van de vijftien afgevaardig den van de NPD in het nieuw-geko- zen Beierse parlement krijgt waarschijnlijk kans een van de twee functies van vice-voorzitter van de Landdag te gaan bekleden. De beide grote partijen CSU (110 zetels) en SPD (79 zetels) willen na melijk afwijken van het reglement van orde dat bepaalt dat bij de verkiezing van de voorzitter en de twee vice- voorzitters een volgorde van de frac ties naar sterkte wordt aangehouden. De post van tweede vice-voorzitter, waarvoor volgens de regel een NPD- afgevaardigde in aanmerking zou ko men, zal r.u naar verluidt door een CSU-er worden bekleed. Een Westduitse parlementaire com missie voor toezicht op de bondsdagver kiezingen heeft een klacht van de NPD over de geldigheid van de federale ver kiezingen van 1965 verworpen. De NPD had gesteld dat zij was benadeeld door dat haar een staassubsidie was gewei- j gerd en doordat men haar onvoldoende I gebruik had laten maken van radio enj televisie. zijn de nationaal-democraten er bij de verkiezingen niet in geslaagd de macht van de belangrijkste demo cratische partijen op ernstige wijze aan te tasten. In Hessen vergrootte de SPD (socialisten) haar stemmen percentage en zelfs de christen-de mocraten, die nog nooit tevoren met zoveel tegenslagen te kampen gehad hebben, verloren slechts 2y> procent. In Beieren hebben de twee machtigste partijen, de SPD en CSU. zich nog duidelijker onkwetsbaar getoond. Beide slaagden er in hun positie te versterken, zij het in geringe mate. De nationaal-democraten hebben in beide deelstaten hun verwoestingen onder de kleinere partijen aange richt, die het moesten hebben van traditioneel negatief ingestelde kie-| zers, die de nieuwe democratie nooit aant.r?kker| hebben willen aanvaarden. De NPD is er ook in geslaagd een aantal jon ge kiezers, die het Dèrde Rijk nooit hebben meegemaakt en er slecht over zijn voorgelicht te verleiden- hun stem op haar uit te brengen. Zij allen hebben zich geschaard rond de harde kern van de partij, de oude kameraden, de ex-Nazi's, de onte- •reden machtstrevers. V ersclirompeld ln de haast panische atmosfeer, die de NPD dankzij haar successen ge schapen heeft, vergeet men zo ge makkelijk, dat na de laatste oorlog de rechtse organisaties in West- Duitsland weer even snel ver schrompeld en afgestorven zijn als zij de kop opstaken. Een van de Duitse dagbladen zei het onlangs zo: Zodra er zich hier twee of drie lensen in Duitslands naam vereni- en, vormen zij al een politieke par- ij of organisatie." •rt na 1950 zag het er naar uit, dat de Sozialistische Reichspartij, een verzameling van verschillende groe peringen. he'ongrijke vorderingen zou n maVen. Het Federale plannen voor een samenvoeging alle splintergroeperingen en een par tij, waarin al wat rechts was zich zou kunnen verenigen. De plaats vervangende voorzitter is Adolf von Thadden, wiens aristocratische Prui sische voorouders de Nazi's onge twijfeld als onbehoorlijk beschouwd zouden hebben. Maar niet minder dan twaalf van de 18 leden van het uitvoerende comité van de partij zouden een Nazi-ver leden hebben. Met een programma, dat onder de slogan „Duitsland voor de Duitsers" gepresenteerd werd en waarin men eiste, dat er een eind zou worden gemaakt aan eenzijdige oorlogsmisdaden, ontwikkelingshulp buitenlandse arbeidskrachten, slaagde de partij er nauwelijks tien maanden na haar oprichting in 665.000 stemmen bij de verkiezingen voor de bondsdag van het vorige jaar te verzamelen. Men nam de groepering niel ernstig totdat de nationaal-democraten dit voorjaar bij de gemeenteraadsverkiezingen in Beieren j en Sleeswijk-Holslein in sommige distric ten meer dan tien procent van de stem men behaalden en tol ieders verrassing bij de parlementsverkiezingen in Ham burg 3S procent.- Oorzaken De oorzaken van de vooruitgang van het rechtse extremisme op een breed front moeten worden gezocht in het veranderde politieke klimaat gedu rende de afgelopen jaren in de bondsrepubliek. Onder bondskanselier Adenauer la gen de zaken duidelijk. De westerse wereld beschouwde zich aLs door de communisten bedreigd; de Duit sers zagen een duidelijke bedoeling in hun banden met de westerse bondgenoten. Met de ontspanning tussen Washing ton en Moskou en de bemoeienis van door het veto van De Gaulle betref fende de vorderingen op weg naar de Europese eenheid en door het voortdurende spreken over de te rugtrekking van Amerikaanse en Britse troepen. Dit vormt de voedingsbodem van de ontevredenheid, waaraan de NPD haar bloei te danken heeft. Thielen noemt de politieke partijen in Bonn die blijkbaar het grootste deel van hun tijd besteden aan onderling ge kift: „bevoorrechte partijen, die el kaar het balletje toewerpen en die tot geen constructief plan in staat zijn". De werkelijke ernst van de binnen landse politiek schuilt, ook in het onvermogen van de democratische partijen een sterke regering te vor men en een politiek te volgen die aan een nieuwe internationale situ atie is aangepast. Zolang deze stand van zaken be staat, blijft het gevaar, dat de natio naal-democraten verdere vorderingen maken. Onvermijdelijk worden er vergelij kingen getrokken tussen de huidige situatie en die in de republiek Wei- mar. Het is waar, dat de verdeeldheid binnen de regeringspartij de indruk van verval in de hand werkt, maar in tegenstelling tot de tijd van de re publiek Weimar, heeft het electoraat de keuze van een sterk democratisch alternatief en de concurrentie van die partij moet de regeringspartij tot een heid dwingen. Ook is de economische situatie in geen enkel opzicht vergelijkbaar met die in de twintiger jaren, hoewel vc- i le kleine middenstanders op de NPD I gestemd hebben, omdat zij merken, dat he „Wirtschafswunder" op zijn retour is. Zijn vak is wij'nkunde. Beste oplossing Wat kan men tegen de NPD doen? bodenbesef, lcmfw mcfwmfw Velen zouden graag zien, dat zij wordt verboden en men houdt haar goed in de gaten om te zien of haar activiteiten niet ongrondwettelijk worden. Maar een verbod zou de partij alleen maar tot martelaar maken en uit het martelaarschap plegen dergelijke partijen veel pro fijt te trekken. Op de eerste dag na de Beierse ver kiezingen bleken politici van de de mocratische partij de beste oplossing te zien in het verslaan van de NPD in een discussie en in het ontwerpen van een overtuigend politiek pro gramma. Daar men hierin niet geslaagd is, zullen er zich natuurlijk wijzi gingen in de Westduitse politiek voordoen. Zij zal. hoewel slechts weinig politici dit zouden wil len toegeven, meer ..nationaal" worden. Wat haar kleur ook zal .zijn, de nieuwe bondsregering zal naar alle waarschijnlijkheid minder plooibaar zijn dan de huidige, hoewel haar trouw jegens het Westen niet in het geding zal komen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 15