US JELLE nu op Plein 1813 D' Lange lijdensweg na Nacht van Schmelzer VEEL ERVARING IN NIEUWE PLOEG Zij keren niet terug „HIJ KIJKT DOOR PROBLEMEN HEEN" Niet zo er«: gelukkig Waardering voor moed toekomst onzeker 9_ DINSDAG 22 NOVEMBER 1966 (Van een onzer redacteuren \T Friese Oosterbierum had vandaag best de vlag gen mogen laten wapperen, want professor doc tor Jelle Zijlstra, us Jelle zogezegd, die de lei ding van het noodkabinet op zich heeft genomen, is zijn grote zoon. Hij werd er geboren op 27 augustus 1918, Toen de eerste wereldoorlog naar zijn einde holde, en hij bracht er zijn jeugdjaren door. Dat is niet eens zo lang geleden en daarom zijn er onder die van Ooster bierum nog zeer velen, die zich hem goed herinneren. Praat maar met hen over onze nieuwe minister-president. Us Jelle? Ze weten alles over hem te vertellen. Bijna op de voet hebben zij zijn levensgang ge volgd. De laatste weken is hun geen bericht over Jelle Zijlstra ontgaan, nieuwsgierig als zij wa ren welke rol hij zou gaan spelen in 's lands vergaderzaal. Want per slot is hij een Fries en het bloed kruipt nu eenmaal waar het niet gaan kan. Beeld Uit de verhalen rijst het beeld van eer aardige, vriendelijke jongen, die met hen meespeelde en -ravotte. Hij is hun vriendje op de lagere school, later op de christelijke mulo, hij is met hen lid van de gereformeerde jongelingsvereniging en met enkelen leerling van de hbs te Harlingen. Met hen fietst hij dagelijks zo'n slor dige twintig kilometer van huis naar school, regen of geen regen, wind of geen wind. Ze zeggen: Hij had een heldere kop. Gepraat achteraf? Ach. welnee! Dc cijfers wijzen het immers uit? Zijn repetities werden gehonoreerd met negens en tienen. Als hij eind examen heeft gedaan en de familie zich na het bekend worden van de uitslag over de cijferlijst buigt, kun nen zij een gevoel van trots nauwe lijks onderdrukken. Knap gedaan, prijst vader Zijlstra bij het zien van de hoogste cijfers. Lezen Hand Ex-premier Cals: C DEN HAAG Oud-premier Cals is over de jongste politieke ontwikkeling „niet zo gelukkig." Hij zei gisteravond verbaasd te zijn, nu blijkt dat de KVP-fractie zaken zal aanvaar den die zij onder het kabi- net-Cals onaanvaardbaar achtte. Was de crisis, ..die veel te lang heeft geduurd", dan wel noodzakelijk geweest, vroeg hij zich af CATSHUIS Overigens heeft hij veel waar dering voor de persoon van prof. Zijlstra, die inmiddels heeft aan gekondigd niet in het Catshuis te zuilen gaan wonen. Mr. Cals en zijn gezin zullen de ambtswoning zo spoedig mo gelijk verlaten. Hij vindt het na melijk onjuist, er te blijven wo nen. „De grootste zorg van deze week was voor ons het krijgen van een nieuw onderdak". groette met: Dag excellentie! Jelle Zijlstra stak spontaan de hand uit en antwoordde hem bij de voornaam noemend: „Hoe gaat het met jou? We hebben elkaar in vijftien jaar niet gezien". Het klopte precies. Onderduiker De studie aan de Nederlandse Eco nomische Hogeschool wordt onder broken door de tweede wereldoorlog. Jelle Zijlstra weigert, als zovele ande ren, de loyaliteitsverklaring te onder tekenen, en vindt het beter onder te duiken. Die van Oosterbierum: „Hij keerde terug naar het Friese land met de armen vol boeken, en hij dook onder bij Hetty Bloksma, met wie hij was verloofd en die nu mevrouw Zijlstra Na de oorlog studeert hij af Hij doet zijn doctoraal economie in 1945. F.n dan begint zijn ster snel te rijzen. Hij gaat de aandacht trekken in de wetenschappelijke wereld. Aan de NEH wordt hij benoemd tot lector in de economie. Maar intussen heeft ook de Vrije Universiteit haar oog op hem laten vallen. Nog voordat hij tot doctor is gepromoveerd, is hij al ze ker van een benoeming tot hoogle raar aan de dan net-opgerichte econo mische faculteit. Opponent Ze zeggen in Oosterbierum ook, dat hij ontzettend veel las. En dat is waar. Geen gedrukt stuk ontsnapt in lijn jongensjaren aan zijn aandacht. Zijn belangstelling is breed. De krant, bron van alle informatie, spelt hij uit. Maar daarnaast vindt hij ple zier in de boeken van Karl May. Uit de krant neemt hij kennis van crisis en werkloosheid. Het is een problematiek, die hem aanspreekt. Hij gaat zich verdiepen in de oorza ken, en zonder dat hij het zelf kan bevroeden, bepaalt dat in die jaren de weg, die hij eens zal gaan. Ja, die weg! Met het behalen van hel einddiploma hbs rijst de vraag: Wat nu? Vader Zijlstra weet het al lang. Jelle gaat in de handel. Er ko men zachte protesten van familie en vrienden. Deze jongen in de handel? Laat hem studeren. Hij heeft een stu diehoofd. Vader Zijlstra geeft zith gewonnen. Jelle mag studeren. Maar wat en waar? De aanstaande student geeft zelf het antwoord: Economie en in Rotterdam. Hij promoveert cum laude op het proefschrift „De omloopsnelheid var. het geld en zijn betekenis voor geldwaarde en monetair overwicht". Eer van de opponenten is dr. M. W. Hcltrop, president van de Neder- landsche Bank. Over de wijze waarop hij als hoog leraar doceert, zijn vele uitspraken gedaan. Eén ervan: „Het was soms beangstigend hoe hij door de proble men kon heenkijken en hoe haarscherp hij zijn analyses gaf". Hij verbaast niet alleen zijn colle ga's en studenten, hij verbaast, als minister, ook de Tweede Kamer. Knappe volksvertegenwoordigers geeft hij als het ware college in vak ken, waarin hij een meester is: finan ciën en economie. Aan die kwalitei ten dankt hij trouwens in 1952. dat de toenmalige socialistische forma teur mr. L. Donker hem als anti-revo lutionair aantrekt voor de portefeuil le van economische zaken. Gezin Aan de hand van zijn vader reist Jelle naar Rotterdam figuurlijk gesproken natuurlijk. Zijn hospita za'. zich later herinneren: ..Meneer Zijlstra kwam zelf zijn zoon brengen. Hij wilde weten in wat voor een omgeving Jelle op kamer ging" En over Jelle: „Een prettige, stille jon gen. Je had helemaal geen kind aan hem". Zo herinneren zich hem ook tal van studiegenoten: „Een hulpvaardi ge vent, die zijn eigen weg ging en niet op de voorgrond trad". Maar dan toch met een grote be langstelling voor zijn studiegenoten. Toen enkele jaren geleden minister Jelle Zijlstra in Rotterdam een lezing kwam houden, bevond zich onder zijn gehoor een studiegenoot, die, hem in de pauze passerend, minzaam Prof. dr. J. Zijlstra heeft altijd een druk leven gehad. Maar dat heeft hem nooit belet alle aandacht te schenken aan zijn gezin, aan zijn vrouw en hun vijf kinderen. Ook niet om zo af en toe in zijn tuin te werken, en zo hem dat even lukt naar Friesland te gaan en daar te zeilen over de mooie meren. Want dat zeggen die van Oos terbierum: „Hij is ons niet ver geten, hoe hoog hij ook is ge klommen. Hij is een echte Fries gebleven". Zij weten precies te vertellen waarom hij tot het ambt van minister-president werd geroepen en wat van hem wordt verlangd. En ze zijn er trots op, dat hij een der hunnen is. Daarom hadden vandaag in Oosterbierum best de vlaggen mogen wapperen. Het Vrije Volk: Het kabinet-Zijlstra zal er niet mee kunnen volstaan de Kamer te ontbin den en de begroting van het kabinet- Cals gewoon verder te verdedigen. Het ligt voor de hand dat er wat in de begroting veranderd wordt. Niet te veel voor de ar-ministers maar net genoeg om het verloren gezicht van de heer Schmelzer te redden. Dit betekent dat het financiële beleid zich zal kenmerken door onduidelijk heid: wat de KVP betreft, door chris telijk geïnspireerde onduidelijkheid. Er zijn maar twee groepen die zich verheugen in de gang van zaken: de oliemaatschappijen en de grondspecu- lanten. Voor hen is Schmelzer de grote Trouw: De heer Zijlstra heeft een problema tiek op tafel gelegd die onontwijkbaar is. De betalingsbalans speelt daarbij een essentiële rol. Op die manier wil hij de politieke controversen uitran geren Hij legt daarom de nadruk op het feit dat zijn kabinet noch een op positie noch een niet-oppositie is. Ondanks de informaties van prof. Zijl stra bestaat er echter geen zekerheid dat de Kamer hem zal volgen. Hij rekent dat zijn kabinet niet voor de verkiezingen hoeft af te treden en der halve de termijn niet vleugellam hoeft uit te zitten. Onder deze omstandig heden is de daad van prof. Zijlstra een moedige daad te noemen. De Telegraaf: Het nieuwe kabinet zal stellig geen grote beloften doen dat zaken op korte termijn verwezenlijkt kunnen worden Zijn eerste taak is het herstel van het onmisbare evenwicht. Het is dan ook (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG De „nieuwelin gen" in het kabinet-Zijlstra zijn allen al eerder minister geweest. Behalve de zeven die uit het kabi- net-Cals zijn overgestapt, premier Zijlstra. wiens levensbeschrijving el ders is gepubliceerd, en minister Bak ker, die als staatssecretaris reeds in het afgetreden kabinet zitting had, zyn er vier nieuwe bewinds lieden. Prof. dr. Jan Eduard De Quay (KVP), de nieuwe eerste vice-minister-presi dent en minister van verkeer en wa terstaat, werd 26 augustus 1901 in Den Bosch geboren, doceerde toege paste psychologie in Tilburg, leidde in 19401941 de Nederlandsche Unie. was van 1946 tot 1959 commissaris der Koningin in Noord-Brabant, van 1959 tot 1963 minister-president en sindsdien o.a. commissaris van enke le grote ondernemingen, zoals de KLM. Unilever en De Gruyter en lid van de Eerste Kamer. buiten twijfel dat 1967 een moeilijk i jaar zal worden. Als echter de juiste lijn wordt uitgestippeld, dan kunnen in 1968 de vruchten worden geplukt. Onder deze omstandigheden is het jam mer dat de verkiezingen reeds in fe- j bruari worden gehouden Er is dan nog geen volledige vergelijking moge lijk tussen beide kabinetten. Nu kan I slechts gezegd worden dat er moed voor nodig is de augius-stal van sterke inflatie, hoge rente en een aanzienlijk tekort op de betalingsbalans tegemoet te treden. Alg. Dagblad Het kabinet-Cals moest verdwijnen om dat het geen cent op de uitgaven wil de schrappen. Het kabinet dat nu uit de bus is gekomen betekent echter I geen bezuiniging. Toch is de motie Schmelzer niet vergeten. De eisen van de liberalen en de christelijk-histo-1 rischen zullen blijven bestaan. Ondanks de waardering voor de dankbare taak die prof. Zijlstra op zich heeft genomen, bestaat de teleur stelling dat dezelfde partijbelangen verhinderen dat er drastisch zal wor den gesnoeid in de uitgaven. De bur ger zal niet begrijpen waarom het de| onheilige vrede tussen A.R. cn K.V.P. zal moeten betalen met uitstel van belastingverlaging en hogere kosten I van levensonderhoud. Dit is de smet die aan het kabinet-Zijlstra kleeft. Volkskrant Het team van prof. Zijlstra bestaat uit ervaren mensen. Dit is een winstpunt. Ook de gedachte dat gemeenten de beschikking krijgen over gelden die anders gereserveerd waren voor het i Rijk is een acceptabele gedachte. Met I het plan de omzetbelasting een half jaar te vervroegen hebben wij meer moeite. Hoewel het een extra-parlementair kabi- net is, mag steun worden verwacht van de A.R. en K V.P die deze regering mogelijk hebben gemaakt. De houding van de C.H.U. en V.V.D. is echter wei- i nig bemoeidgend. Bovendien is van de zijde van de P.v.d.A. geen steun te verwachten na de karige toezeggingen van prof. Zijlstra. Zolang niet duide lijk is of het kabinet-Zijlstra voldoen de steun kan krijgen, blijft deze on-1 derneming een sprong in het duister. Mr. Anton Arnold Marie Struycken (KVP). minister van justitie, werd 27 december 1906 te Breda geboren, werd na o.a. een advocatenpraktijk in 1950 minister van justitie, was tot 1956 gouverneur van de Ned. Antil len, van 1956 tot 1959 vice-premier en minister van binnenlandse zaken, sinds 1958 ook van justitie en kwam in 1959 in de Raad van state. Ir. Herman Bernard Jan Witte (KVP) minister van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening, op 18 augustus 1909 in Harlingen geboren, werd na een ingenieursloopbaan in 1946 burge meester van Bergen op Zoom. was in twee kabinetten tussen 1952 en 1959 minister van wederopbouw en volkshuisvesting en werd vervolgens burgemeester van Eindhoven. Mejuffrouw dr. Margaretha Albertina Maria Klompc (KVP), minister van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk. geboren 18 augustus 1912 te Arnhem, was tot 1949 lerares (schei en natuurkunde) in Nijmegen, was lid van delegaties naar de Verenigde SPAANSE SINAASAPPELEN Naties, de Raad van Europa en dei hinnpn 4B uur hifir I KSG, maakte sinds 1948 deel uit van -Dinnen 40 uur n'er- de KVP-fractie in de Tweede Kamer, I u kr'i9* direkt uit Spapja op uw tafe! en was in het vierde kabinet-Drees P'ukvers; boordevol aap en met 30% meer en in het kabinet-De Quay reeds mi- vitamine C. Pur» "zonne-enerflie" voor een nister van maatschappelijk werk. i hele winter i DEN HAAG Van het kabi- net-Cals naar het overgangska- binet-Zijlstra is een lange lij densweg geweest. In vogelvlucht leggen we hieronder nogmaals deze moeilijke weg af. 14 oktober Het kabinet-Cals vraagt ontslag na dat de Tweede Kamer met 75 tegen 62 stemmen een motie van de heer Schmelzer (kath. v.) heeft aangeno men. Deze gebeurtenis is de parle mentaire geschiedenis ingegaan als de „Nacht van Schmelzer". 15 oktober De Koningin raadpleegt premier Cals, de voorzitters van de beide Kamers en dr. Beel, de vice-presi dent van de Raad van State NKV- voorzitter Mertens heeft ernstige kri tiek op de houding van de KVP- fractie. AR-fractieleider Roolvink zegt op het Convert van de ARP dat drs. Nederhorst (soc.) het kabinet in een dwangpositie heeft gebracht door tij dens de debatten te stellen dat de motie Schmelzer voor het kabinet onaanvaardbaar was. Den Haag ver wacht vervroegde verkiezingen. 17 oktober De Koningin ontvangt alle fractie leiders. Het a.r.-Kamerlid drs. Boersma spreekt Roolvink tegen en zegt op een vergadering in Al phen aan de Rijn dat de verant woordelijkheid voor de crisis geheel bij de KVP ligt en niet bij de PvdA. Drs. Schmelzer krijgt van de ko ningin opdracht „een kabinet te vor men". Schmelzer ontvangt 's mid dags premier Cals. Cals zegt voor de televisie dat het kabinet er weinig voor voelt aan te blijven tot ver vroegde verkiezingen. De premier toont zich teleurgesteld over de hou ding van de KVP. Hij ontkent dat het kabinet door het optreden van de heer Nederhorst onder druk is gezet. De geruchten dat hij uit de KVP zal treden noemt mr. Cals on juist. De heer Schmelzer ontvangt de waarnemend KVP-fractieleider, de heer Van der Ploeg, en a.r.-fractie- voorzitter Roolvink. In Den Haag verwacht men dat de formateur streeft naar een over gangskabinet van KVP en ARP. Het Eerste Kamerlid prof. Gielen, oud minister van onderwijs en oud vice- voorzitter van de KVP bedankt voor deze partij. 19 oktober In een t.v.-uitzending van de ARP zegt minister Biesheuvel dat er tus sen de KVP en de AR geen over eenstemming bestaat over het uitga- venpeil voor 1967. Dit verschil van mening acht hij ernstiger dan de overeenstemming met de KVP over aanvulling van het dekkingsplan. Het KVP bestuur plaatst zich ach ter de heer Schmelzer. 20 oktober De heer Roolvink herroept op een vergadering van de ARP in Den Haag zijn opmerkingen over de uit latingen van de heer Nederhorst in de „nacht van Schmelzer". 21 oktober De formateur heeft sinds 18 okto ber geen andere politici meer ont vangen. In Den Haag neemt men aan dat hij nog steeds probeert een KVP - AR minderheidskabinet te formeren. De mogelijkheid hiertoe wordt klein geacht. 22 oktober Drs. Schmelzer bestudeert nog steeds zijn gegevens. Minister Vondeling verwekt opschudding door zich in een inter view met Bibeb in Vrij Nederland in zeer kritische woorden over drs. Schmelzer en diens fractiegenoot mr. Blaisse uit te laten. 24 oktohpr De formateur ontvangt senator Zijlstra, oud minister van financien en economische zaken. Den Haag ge looft dat de formateur prof. Zijlstra heeft verzocht premier van een KVP - AR - interim kabinet te wor den. Prof. Zijlstra wil eerst de me ning van zijn partij afwachten. 25 oktober De formateur ontvangt Draf. De Quay, oud premier, en de heron Ne derhorst (soc.); Toxopeus (lib.) en Beernink (c.h.) In Den Haag heeft men de indruk dat hij aanstuurt op een kabinet KVP - ARP met welwil lende steun van VVD en CHU. Men geeft drs. Schmelzer weinig kans zo lang de AR ministers het kabinet Cals trouw blijven en de fractie de geestverwante ministers steunt. De AR fractie vergadert in Utrecht. 26 oktober Prof. Zijlstra geeft de formateur geen medewerking. De enige moge lijkheid die overblijft is nu vorming van een zakenkabinet van KVP mi nisters. Prof. De Quay zou trachten hiervoor een aantal KVP bewindslie den uit het kabinet Cals te winnen. 27 oktober Het dagelijks bestuur treedt op als bemiddelaar tussen drs. Schmel zer en de KVP bewindslieden, en geeft hen de raad de formateur te steunen. De heer Schmelzer ontvangt de ministers De Jong en Luns. 28 oktober Het basisprogram van de forma teur voorziet in een gedeeltelijke verhoging van de omzetbelasting zo dat het uitgavenniveau voor 1967 gehandhaafd kan blijven. Hiermee komt de formateur tegemoet aan de ARP. De formateur ontvangt de mi nisters Biesheuvel, Veldkamp en Bo- gaers. De aandacht is in Den Haag ge trokken door een artikel in Neder landse Gedachten, waarin de heer Roolvink de hoop uitspreekt dat in een volgende fase van de formatie met meer succes een beroep op prof. Zijlstra kan worden gedaan. 29 oktober Drs. Schmelzer ontvangt minister Bot De heer Roolvink ontkent voor de t.v. de geruchten dat hij op korte termijn zal aftreden als fractievoor zitter van de ARP zal aftreden. 31 oktober Drs. Schmelzer polst de Tilburgse hoogleraar prof. Bosman en dr. Steenkamp voor een ministerspost in de financieel- economische sec tor. Drs. De Pous, voorzitter van de SER, lid van de CHU heeft een post in deze sector geweigerd. De forma teur schijnt te streven naar een KVP minderheidskabinet. In den Haag wordt minister de Jong als premier genoemd. 1 november De heer Roolvink en minister Biesheuvel nemen initiatief tot een gesprek met de formateur. Volgens politieke waarnemers heeft de ARP er bezwaar tegen dat de formateur van meet af aan de PvdA buiten de formatie heeft gela ten. 2 november Drs. Schmelzer bestudeert de sug gesties van de ARP. Dit betekent dat hij zijn plannen voor de vor ming van een KVP minderheidskabi net voorlopig laat varen. De forma teur had hiervoor reeds prof. Bosman en dr. Steenkamp aange trokken. 3 november De weigering van minister Veld kamp om mee te doen heeft de doorslag gegeven. Het compromisvoorstel van de ARP heeft de formateur niet verder onderzocht vooral omdat voor de KVP uitstel van de verlaging der loon- en inkomstenbelasting onaan vaardbaar is. De PvdA voelt niets voor een verhoging van de omzet belasting. Minister Biesheuvel spreekt tegen dat tussen de heer Roolvink en hem onenigheid bestond. De heer Roolvink wijst in Baarn opnieuw op de mogelijkheid dat prof. Zijlstra in een andere fase wel bereid is zijn medewerking te verle nen. De koningin ontvangt dr. Beel en de Kamervoorzitters. 4 november De koningin ontvangt de fractie voorzitters uit de Tweede Kamer. Dr. Beel, vice president van de Raad van State ontvangt een op dracht tot informatie. In Den Haag verwacht men dat dr. Beel eerst zal trachten het kabinet Cals te reconstrueren en anders een overbruggingskabinet naar volgende verkiezingen wil vormen. 7 november De informateur voert oriënteren de besprekingen met de heren Schmelzer: Nederhorst en Toxopeus. 8 november Het bestuur van de KVP stelt de op 12 en 19 november gedateerde vergadering van de Partijraad uit tot na de kabinetscrisis, omdat de heer Schmelzer pas dan verantwoor ding kan afleggen. Dr. Beel ontvangt de heren Rool vink en Beernink. 's Middags heeft hij een gesprek met premier Cals en de beide vice-premiers Vondeling en Biesheuvel, 's Avonds komt de ministerraad bijeen. 9 november Dr. Beel ontvangt het antwoord van de ministerraad dat hij „met bijzondere zorg" bestudeert. 10 november Dr. Beel ontvangt nadere gege vens van het kabinet: zijn voorstel len zouden zijn: verhoging van de omzetbelasting met 10 opcenten per l juli 1967; invoering van de tweede tranche van de verlaging der loon- en inkomstenbelasting op 1 januari voor 75 pet. Op jaarbasis heeft dit het zelfde effect als drie maanden uitstel. De PvdA is thh oordeel dat eerst de fracties die het kabinet hebben laten vallen (KVP; VVD en CHU) hierover hun mening maar moeten geven. 11 november Dr. Beel wijzigt zijn plan na nade re gegevens van de ministerraad te hebben ontvangen. Hij ontvangt de heren Roolvink en Schmelzer. 12 november De PvdA belegt een buitengewoon congres in Rotterdam. De stemming is duidelijk tegen de KVP gericht. Drs. Nederhorst zegt: De KVP is een onbetrouwbare regeringspart ner. Voorzitter Tans: We hebben er geen behoefte aan voor anderen de kastanjes uit het vuur te halen. Lijstaanvoerder drs. Den Uyl: De PvdA wijkt geen milimeter van de plaats waar zij stond tijdens de nacht van Schmelzer. 's Middags gaat drs. Nederhorst naar de infor mateur. 14 november Drs. Nederhorst heeft neen gezegd tegen de plannen van dr. Beel. De socialisten zijn tegen een verzwa ring van de lasten. De weg is nu vrij voor een KVP- ARP- minder heidskabinet. De informateur heeft voorgesteld de belastingverlaging tot 1 april uit te stellen. De omroep wet zal in de ijskast worden gezet De KVP en de ARP verklaren zich akkoord met de voorstellen 4 an de informateur. Dr. Beel brengt verslag uit aan de koningin. Prof. Zijlstra wordt benoemd tot formateur. 17 november Prof. Zijlstra ontvangt de fractie leiders van KVP; PvdA; VVD; ARP en CHU. De plannen van de forma teur komen overeen met de oorspronkelijke voorstellen van mi nister Vondeling die in de minister raad niet door de KVP-bewindslie- den zijn geaccepteerd. Het a.r.-Tweede Kamerlid drs. Boersma levert op een vergadering in Amersfoort scherpe kritiek op het plan van prof. Zijlstra reeds in 1967 de omzetbelasting te verhogen. 18 november De formateur ontvangt de kandi daat-ministers. Minister Bogaers en staatssecretaris Hoefnagels bedan ken voor een post in het kabinet Zijlstra. De formateur ontvangt de antwoorden van de fracties. De ARP verklaart zich akkoord met de plannen van de formateur. De PvdA wil de handen vrij houden. De WD wijst de plannen af. De CHU meent dat primair gestreefd moet worden naar verschuivingen binnen de be groting en verlaging van de uitga ven. Alleen als dit gebeurt is de CH-fractie bereid strikt noodzake lijke belastingverzwaringen in over weging te nemen. 19 november In Den Haag gelooft men dat prof.Zijlstra voor zijn plannen niet op een Kamermeerderheid kan re kenen. 21 november Prof. Zijlstra vergadert weer uit voerig met de kandidaat-ministers. Het besluit valt. De formateur deelt de Koningin mee. dat hij zijn opdracht aanvaardt. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Koningin Juliana heeft de ontslagaanvrage van het <abi- net-Cals ingewilligd. Zeven ministers van deze ploeg stappen niet naar het kabinet-Zijlstra over: de KVP'ers mr. J. L. M. Th. Cals (premier) en drs. P. C. W. M. Bogaers (volkshuisvesting en ruimtelijke or Je ning) en de socialisten dr. Ir. A. Von deling (financiën), prof. dr. I. SamKa!- den (justitie), J. G. Suurhoff (verkeer en waterstaat), drs. J. M. den Uy1 (economische zaken) en mr. M. Veo lijk (cultuur, recreatie en maatschap pelijk werk). Uiteraard keren ook de PvdA-staatsse- cretarissen mr. M. van der Stoel (bui tenlandse zaken), drs. Th. J. Wester hout (binnenlandse zaken), ir. S. A Posthumus (verkeer en waterstaat) en C- Egas (c., r. en m.) niet terug Hetzelfde geldt voor de KVP-ondei- minister dr. W. L. G. S. Hoefnagels (financiën). minister van economische zaken komt op dat departement ook een staatssecretariaat vrij. Daarvoor zaï volgens een mededeling van prof. Zijlstra een KVP'er worden aange trokken. De overige vakante staatsse cretariaten zullen gedurende de be- windsperiode van het kabi net-Zijlstra onbezet blijven. De tot KVP en ARP behorende dj», wel partijloze staatssecretarissan Grosheide (onderwijs), Peijnenburg (defensie). Schaper (defensie). BarG-'s (volksgezondheid), De Meijer (sociole zaken), De Block (buitenlandse za ken) en Van Es (defensie) blijven in functie. Door de benoeming van drs. Bakkei tot de EEG. WENEN De Russische president Podgorny heeft gisteravond aan het slot van zijn bezoek aan Oostenrijk in een verklaring voor radio en tv dc Oostenrijkers openlijk gewaarschuwd tegen het aanknopen van banden met Twee Nederlanders in Antwerpen berecht ANTWERPEN De Antwerpse rechtbank heeft gisteren twee Neder landers gevangenisstraffen plus boeten opgelegd wegens diefstal en mishande ling van een politie-inspecteur en een huis-detective. Het betreft hier de Amsterdammer R. S. (26) en de Hagenaar F. L. (23) die resp. een jaar en 2000 fr. en zes maan den en 200 fr. boete kregen. De twee werden op heterdaad betrapt bij een diefstal in een warenhuis. Voorts bleek dat S. in het bezit was van een pistool. Nieuw vlaggeschip van Shéllvloot DEN HAAG Vandaag is in Japan het ms. Niso, draagvermogen 118.900 ton. opgeleverd aan Shell Tankers. Het is vooralsnog de grootste tanker van de Nederlandse Shéllvloot en onttroont het ss. Ondina, dat sedert 10 juni 1961 vlaggeschip was. Kapitein H. A. H. Hyl- kema krijgt het commando.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 9