Kabinet-Zijlstra zal uitgaven zeer kritisch bekijken JUNKERSV Beernink: Wij stellen ons zo positief mogelijk op Boer treedt uit raad Schiedam Vrouw van Mao rukt op naar de top 7 DINSDAG 22 NOVEMBER 1966 Lagere belasting 1 juli: Half miljard gulden méér „Ik voelde me eenzaam" Met in Catshnis wonen Onopvallend T^OG NIET lang geleden baarde het opzien, als een minister van buitenlandse zaken van een westelijk land aan bezoek aan Mos kou bracht. Nü verbaast niemand zich over dergelijke uitstapjes. Ook niet, nu de Brit Brown in de Russische hoofdstad besprekingen voert. Er was een tijd, dat het bezoek van een Brits bewindsman aan Moskou aanleiding gaf tot argwaan. Er was altijd wel een kans, dat hij zich als bemiddelaar in wereldproblemen zou opwerpen. De rechtstreekse contacten tussen Moskou en Washington maken be middeling overbodig. En de Britse en Franse contacten met Rusland maken nu deel uit van het normale diplomatieke verkeer. Krachttoer nE DEENSE socialistische minister- president Krag haalde bij de vandaag gehouden parlementsver kiezingen een krachttoer uit. De uit slag zal tonen in hoever hij geslaagd is. Krag verwacht, dat zijn partij de strijd zal winnen. Wil hij echter de meerderheid achter zich krijgen, dan moet zijn partij tenminste 20 zetels winst boeken. Dit lijkt uitgesloten. De socialisti sche party, die aan regeringsmoe heid ïydt, is inneriyk verdeeld. In het verleden profiteerde de kleine Socialistische volksparty daar al van. Ook bestaan er geen grote tegen stellingen tussen Krags party en de oppositie-partijen. Tydens de ver kiezingscampagne bleek dat nog eens duideiyk. Door zijn belastingvoorstellen tot inzet van de stryd te maken heeft Krag echter de Denen gelegenheid willen geven, zich duideiyk hier over uit te spreken. Wellicht wordt hy nu minister president van een coalitiekabinet, dat bereid is bedoelde voorstellen op zyn voorwaarden te aanvaarden. SCHIEDAM Het lid van de twee- raansfractie der Boerenpartij in de Schiedamse gemeenteraad C. Muijs, heeft de relaties met zyn partij ver broken en zijn optreden ais onafhanke- In de vergadering van de gemeente raad van maandagavond legde de heer Muijs een verklaring af dat hij het beleid van het hoofdbestuur der Boe renpartij de laatste tijd met grote be zorgdheid heeft gadegeslagen, o.a. wat betreft het in bescherming nemen van mensen met een politiek of besmet oor logsverleden. Bovendien zei hij dat de samenwer king met zijn fraotiegenoot, die niet de minste bereidheid toonde de gemeente lijke problemen serieus met hem door te nemen om tot een gemeenschappe lijk standpunt te komen, hem niet meer goed mogelijk is. Hij zei: „In deze troebele situatie die er thans zo wel in Schiedam als in het land bestaat en die ik heb zien aankomen zonder eraan te hebben meegewerkt, is het mij niet duidelijk waar ik heen gema noeuvreerd word. Dat is iets dat ik persé niet neem." De heer Muys sprak de verwachting uit dat hij handelde in overeenstem ming met „het overgrote deel van di kiezers". Hij zag dan ook voldoende aanleiding zijn taak als onafhankelijk (Van onze parlementsredactie) nieuwe minister-president nanciën, prof. Zylstra, die zyn benoeming tot president van de Nederlandsche Bank ongedaan zal maken, heeft gisteravond mee gedeeld, dat het program van zyn kabinet de volgende hoofdpunten bevat. 1. Uitstel van de tweede tranche van de verlaging der loon- en inkom stenbelasting tot 1 juli 1967 en ver hoging van de omzetbelasting met 20 opcenten met ingang van dezelf de datum. Er zal een machtigings bepaling komen die de mogelijk heid opent om de belastingverla ging eerder en de omzetbelasting verhoging later dan 1 juli te doen ingaan. De maatregelen leveren te zamen een bedrag van 500 a 600 mil joen aan extra-inkomsten op. Daar mee beoogt prof. Zijlstra niet een gat in de begroting-1967 te dekken, maar de kapitaalmarkt te verrui men. Voornaamste oogmerk is ver betering van de betalingsbalans en de werkgelegenheidssituatie. 2. Het kabinet zal, ten gunste van z'n opvolger, het uitgavenbeleid nog eens nauwkeurig en kritisch gaan bekijken. Of dit zal leiden tot „uit kammen" van de begroting-1967 en tot matiging van de staatsuitgaven, valt nog niet te voorspellen. 3. Het nieuwe kabinet zal de huur verhoging en de invoering van be paalde sociale verzekeringswetten tot 1 juli 1967 uitstellen, zoals was voorgesteld. 4. Voor wat betreft de lonen zal een restrictief (beperkend) beleid wor den gevoerd. Het exacte standpunt wordt pas bepaald na de verschij ning van het halfjaarlijkse SER- rapport. 5. Het kabinet acht het wenselijk dat de memorie van antwoord over het ontwerp-Omroepwet zo spoedig mogelijk wordt ingediend. Minister Klompé zal bekijken of dat kan. De Kamer zal beslissen of de Om roepwet nog vóór het aftreden van het kabinet moet worden afgehan deld. In Vondelings spoor Onder het voorbehoud dat de uit gaven voor 1967 kritisch zullen wor den bekeken zal prof. Zijlstra de uit- gavencijfers van zijn voorganger dr. Vondeling overnemen 20.152 mil joen). Hetzelfde geldt voor de belas tingmaatregelen, met inachtneming uiteraard van de amendementen op het stuk van belastingverlaging en omzet belasting. De verhoging van de accijns op ben zine en gasolie, de versnelde inning van de inkomstenbelasting, de verlen ging het 47ste punt van de vennoot schapsbelasting e.d. gaan dus door. Wel zal nader worden bekeken, of in bepaalde gevallen de versnelde inning de inkomstenbelasting niet een te groot schokeffect heeft. Het kabinet zal voorts nagaan of in de huidige begroting al een te zware last is gelegd op de begroting-1960. Het behoort tot de taak van het nieu- kabinet een eerste schets voor de begroting-'68 te geven. Daarbij zal ech ter zo min mogelijk worden vooruit gelopen op wat het na de verkiezingen kabinet gaat doen. het uitstel der belastingverlaging de vervroegde verhoging der omzet belasting als instrumenten ter beheer sing van de conjunctuur spruit voort uit de overweging, dat, hoe eerder een correctie wordt toegepast, des te lich ter de ingreep zal hoeven te zyn. Het enige uitgangspunt voor zijn beleid is de financieel-economische situatie die hij aantrof bij zijn benoe ming tot formateur. Die situatie gaf een kentering in de economie te z' Kenmerken kabinet Prof. Zylstra noemt zyn kabinet extra-parlementair kabinet, dat wil zeggen dat het geen bindingen heeft met Kamerfracties. Het verkeert ten opzichte van regeringspartyen en op positie in dezelfde positie. Het is voorts een interimkabinet, hetgeen inhoudt dat het bij verwer ping van zyn voorstellen niet zal af- Ten derde mag het als een aange vuld rompkabinet worden beschouwd. Daarin ligt de verklaring van de merk waardige getalsverhouding van vyf a.r. tegenover acht KVP-ministers. De nieuwe premier liet zich niet con creet uit over de vraag of hij een Ka mermeerderheid voor zijn plannen aanwezig acht. Zekerheid daaromtrent te verkrijgen was niet het oogmerk van zijn gesprekken met de vijf frac tieleiders. Van belang was alleen de vraag of het verantwoord zou zijn te starten. „De uiteindelyke beslissing kwam geheel voor mijn verantwoording. Gistermiddag, na het vertrek van de kandidaat-ministers, heb ik mijn conclusie getrokken. Ik heb me toen nogal eenzaam gevoeld. Aan de col lega's had ik de vraag voorgelegd: Als ik ja zeg, bent u dan, onafhan- kelijk van uw eigen oordeel, bereid my te volgen? Hun antwoord luidde bevestigend". „Op de meest volstrekte en catego rische wijze" weersprak prof. Zijlstra het gerucht, dat hij in overleg met de KVP zou hebben bedongen, dat hij ook de leiding van het na de verkiezingen te vormen kabinet in handen krijgt. „Ik heb er eenvoudig niet over gepie kerd zo'n zotte stap te doen. Een even tuele verlenging van mijn premier schap is wel het laatste wat ik begeer. Ik hoop en vertrouw dat mijn nieuwe functie slechts een kort intermezzo zal zijn. Bezuinigingen Al zal het peil van de rijksuitgaven in het geheel van het financieel-econo mische beleid niet geheel buiten be schouwingen kunnen blijven, de korte Geen paniekstemming Prof. Zijlstra verheelde niet, dat de Nederlandse economie van vandaag zorgelijke aspecten vertoont. „Maar er is geen enkele reden voor een soort paniekstemming". Het hanteren van bewindsperiode maakt het niet moge lijk op dit terrein belangrijke daden te stellen. Wel zal dit kabinet het kader trach ten te scheppen, waarin zijn opvolger straks prioriteiten kan opstellen. De term „uitkammen van de begroting", die door de c.h.-fractieleider mr. Beer- nink is gebruikt, wilde prof. Zylstra niet zomaar voor z'n rekening nemen. Olie Dit kabinet zal zich in zyn beleid beperken tot hetgeen niet in 's lands belang mag worden nagelaten. Het zal nog nader moeten bekeken of onder deze noemer ook valt het verlenen concessies voor olieboringen op het Nederlandse deel van het continentale plat. Prof. Zylstra achtte het van groot belang te voorkomen dat opnieuw boorseizoen wordt overgeslagen. Tenslotte zei de nieuwe premier niet van plan te zijn in het Cats- huis te trekken Wilson heft ministerie van luchtvaart op LONDEN Premier Wilson van En geland heeft gisteren in het Lagerhuis bekendgemaakt, dat het Britse ministe rie van luchtvaart begin volgend jaar zal worden opgeheven. De meeste onder dit ministerie i essor- terende afdelingen zullen worden over geheveld naar het ministerie voor tech nologie. Wat minister van luchtvaart Fred Mulley na begin 1967 gaat doen, is nog niet bekend. Man die Meredith beschoot in cel HERNANDO (VS) De blanke, die enige tijd geleden tijdens „de mars te gen de vrees" in Mississippi de negerlei der James Meredith met een schot heeft verwond, Aubrey Norvell, is giste ren door een rechtbank in Hernando eroordeeld tot twee jaar gevangenis straf en drie jaar voorwaardelijk. Hij is één van de zeer weinige blanken die in Mississippi schuldig zijn bevonden aan een misdaad tegen een neger en daarvoor veroordeeld wordt. NEW YORK Rusland en Ameri ka zijn gisteren benoemd tot lid van de lissie van veertien landen, verslag moet uitbrengen aan de Assem blee van de VN over de manier waarop beheer over Zuid-West-Afrika door de Volkerenorganisatie zal wor den overgenomen van Zuid-Afrika. En geland en Frankrijk hebben laten we ten dat zij niet bereid zijn aan het werk van de commissie deel te nemen. Kamerlid Kiefl: ARP reed geen scheve schaats (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het standpunt van de arp is sinds de Nacht van Schmel- zer onveranderd. Men kan ons niet verwijten dat we een scheve schaats hebben gereden. Dit zei het ar-tweede kamerlid G A. Kieft maandagavond in Den Haag. Hij sprak voor de ar- kiesvereniging Hanenburg. De heer Kieft betoogde dat het on redelijk is de ar er van te beschuldi gen dat zij de PvdA de rimboe inge stuurd heeft. Wij waren van oordeel dat alleen wanneer de PvdA „neen" zou zeggen tegen de formateur, wij Schiedamse gemeenteraad met uitzon- de socialisten los konden laten. Toen dering van de heer A. Roede (BP) leg- j dat gebeurde was de weg vrij om met den vervolgens verklaringen af, waarin i de KVP in zee te gaan, zij opmerkten de heer Muijs te respec teren om zijn besluit. De heer Kieft zei dat het kabinet Zylstra het moeilijk zal krijgen omdat de pconomie van ons land na de ..Nacht van Schmelzer" er niet beter op over'n béste geiser gesproken...! Beknibbel niet op 'n radiator. één Junkers cv-gasgeiser heeft capaciteit voor een héél 1 huis. Warm in een wip, goedkoop In aanleg en tevreden met een plaatsje in een kast! Verwacht u énders van Junkers (met 86 jaar 1 ervaring in geisers, geisers, l geisers, geisers, geisers...)? Gisteren is in Parijs aan de Franse schrijfster Edmonde Charles-Roux de „Prix Goncourt" uitgereikt voor haar roman „Oublier Palerme". De prijs, 35 franc, is van dermate grote invloed, dat de schrijver er zeker van kan zijn dat het hoek een grote oplage haalt. De schrijfster was verpleegster in Lourdes, nam deel aan het verzetswerk en werkte na de oorlog als mode-verslaggeefster. De „Prix Renaudot" is ten deel gevallen aan José Cahanis voor „La bataille de Toulouse". DEN HAAG De christelijk-historische Tweede-Kamerfractie zal er rekening mee houden dat het kabinet-Zijlstra een overgangs kabinet is met een beperkte taak. Zij zal zich zo positief mogelijk opstellen. Dit verklaarde gisteravond de fractieleider van de CHU, mr. H. K. J. Beernink, verheugd dat er eindelijk een kabinet is. Op een vraag of de ARP nu anders over de zaken zou denken nu hangende de kabinetscrisis de betalingsbalans nog meer is verslechterd, antwoordde de heer Roolvink dat onder de gewijzig de omstandigheden het betoog van de regering ook anders zou zijn uitgeval len. Het verwijt uit de vergadering dat de ARP de kastanjes uit het vuur moet halen voor de andere partijen, zonder zelf schuld aan de crisis te dragen, verwierp de heer Roolvink. Primair is dat het land wordt bestuurd, anders dreigt de chaos. Drs. W. K. N. Schmelzer, voorzitter van de KVP-fractie en vorig forma teur, toonde zich verheugd dat een ge zaghebbend man als prof. Zijlstra pre mier wordt, terwijl dr. De Quay, die eveneens groot vertrouwen geniet, vice- premier zal zijn. „Ik heö er grote waardering voor, dat daarnaast bekwame KVP- en AR-bewindslieden bereid zijn gevon den de bezetting van de andere posten op zich te nemen, onder de moeilijke omstandigheden, die zich thans zoveel diAlelijker gaan aftekenen." De heer Schmelzer meent dat de zorg die bij de KVP leeft over werkloosheid en inflatie, weerklank zal vinden bij het nieuwe kabinet. „De keiharde economische feiten heb ben de KVP in het gelijk gesteld. Wij willen verhoeden dat nog verder gaan de maatregelen, zoals in Engeland, in ons land genomen moeten worden. Daarom steunen wij dit nieuwe kabi net. Voorkomen is beter dan genezen." Zijlstra heeft gezag en vertrouwen De mate waarin de CHU positief kan zijn. zal afnangen van de regeringsver klaring. „Vinden we daarin onze gedachten geheel of gedeeltelijk terug, dan zullen wij dat toejuichen", aldus de heer Beer- Teleurgesteld Het dagelijks bestuur van de Commu nistische Partij brengt de kabinetscri sis in verband met de crises in West-Duitsland en Denemarken. Het ging eigenlijk niet om de begro ting, weet de CPN, maar om ul tra-rechtse kringen in Europa, die trachten meer invloed in de Europese gemeenschappen te krijgen om daar door de Franse atoommacht belangrijk te kunnen uitbreiden. Minder bemoedigend is het liberale geluid. „Wat mij tot dusver over het regeringsprogram bekend is, heeft mij teleurgesteld", zei de VVD-fractieleider ir. E. H. Toxopeus. Naar zijn mening wordt er ten on rechte niets aan het uitgavenpeil ge daan. Een bezwaar vond hij dat dit kabinet extraparlementair wordt ge noemd maar niettemin een aantal mi nisters uit het vorige kabinet bevat, die bindingen met de fracties hebben. "c oen bang dat formateur Zijlstra is ingekapseld door een aantal zittende ministers, die hun begroting reeds had den geopenbaard en nu niet terug wil len." Mr. Toxopeüs vindt dat de belasting verlaging rustig op 1 januari kan door gaan als straks in de regeringsverkla ring een drastische uitgavenbeperking 2 procent wordt aangekondigd. Sympathie AR-fractieleider B. Roolvink (voor studenten van SSR in Wagenin- gen) dat het nieuwe kabinet steun en sympathie verdient. Deze ministers hebben immers hun persoonlijke belangen opzij gezet om zich te wijden aan impopulaire rege ringswerk en wetende dat het maar korte duur zal zijn. Hij hoopte dat de regering-Zijlstra haar plannen kan doorvoeren, desnoods met wisselende meerderheden. AMSTERDAM De Henriette Ro- land-Holststichting heeft haar jaar lijkse prijs uitgereikt aan de gra fische kunstenaars J. Ploos van Amstel voor zijn tekeningen en aan J. Hilleni- us voor zijn etsen. POTTER'S CATARRH PASTILLES worden. Een aantal bedrijven moesten sluiten en het tekort op de betalings balans nam toe. Bijzondere expositie Paul Citroen (70) DEN HAAG De kunstenaar Paul Citroen, die in december zijn 70ste ver jaardag hoopt te vieren, exposeert van 23 november tot 10 december schilderijen in de Pulchri Studio. Onder de 140 werken, die landschap pen. bloemen en portretten voorstellen, bevinden zich stukken, die nog niet eer der in Nederland zijn vertoond. Paul Citroen werkte onder meer in het Bauhaus te Weimar, vestigde zich in 1927 in Amsterdam en was later docent aan de academie voor beeldende kunsten in Den Haag. TJET is lang geleden, dat ik mijn eerste feestjurk kreeg. Ik had daar uitgesproken ideeën over. Die iurk moest: lang zijn, tot op de grond. Die jurk moest recht zijn; geen zwierige ruisende rokken. Die jurk moest kaal zijn; geen strookjes en strikjes De lap was een wonder van schoonheid Heel zachte zijde in vaag roze. Een lieve oom had hem meegebracht bij zijn verlof uit In- dië. Mijn geluk kende geen grenzen. Nu Kon de jurk immers precies naar mijn idee gemaakt worden. We hadden toen een deftige naaister, die helemaal uit de stad kwam en altijd een stapel Franse modebladen meetorste. Het was natuurlijk een tactische fout van me, die bladen minachtend opzij te schuiven en te zeggen, dat ik al lang wist hoe de jurk worden Toen lk dan ook aan het uitleggen ging, snoof ze verontwaardigd en zei, dat het een idioot idee was. Mijn moeder moest als scheids rechter komen. Ze deed het mees terlijk. Bladerde schijnbaar geïn teresseerd in de bladen. Luisterde naar myn opgewonden wensen (die ze al kende) en bracht een compromis tot stand, waarbij ik moest toegeven dat een ruche aan de rok toch wel leuk was en de naaister de wijdte en de taillenaad liet vallen. Of de jurk een succes is geweest betwijfel ik eigenlijk, maar apart was het wel. We leefden namelijk in de tijd dat een meisjesjurk en een damesjurk een kwestie van maat was en niet van stijl. Daar moest ik aan denken toen ik, voor het eerst van mijn leven, de drempel overschreed van een jeugd- winkel, dat een blond meiske open de voor haar leeftijdgenoten. Ze had me een uitnodiging gestuurd uit ou we trouwe vriendschap: Boetiek Mo- Eigen wereld de Mary, receptie van vijf tot acht, Prinsestraat 110. In de etalage een groot paard uit een draaimolen, daarboven zwevend een wit gewaad, daarachter zag je wat kleurige schimmen: de reeds aanwezige gasten. Maar bij het binnengaan kwam ik in een vreemde wereld. Een drom jongelui, gitaar- en mondorgelmu- ziek od de achtergrond. Een meisje Jn een zilveren manteltje met een zilveren petje op... dan de gastvrou- we-eigenaresse... een lange rechte ja- oon m zachte kleuren. Opee.ns schoot het me te binnen... de feestjurk anno zoveel.... zo had ik hem toen willen hebben.... Later heb ik in de rekken gesnuf feld pn eens gekeken in het grote ouderwetse kabinet, dat de hyper- laatste mode bevatte. Een eigen mo de "oor de jongeren. Ondraagbaar voor wie de eerste grijze haar of het eerste kraaiepootje ontdekt. De jeugd heeft eindelijk het beslissings recht in eigen handen genomen. Zo als Mary ook zelf haar winkeltje een eigen stijl heeft gegeven. Vele vrien denhanden hebben daarbij gehol- Ze wijzen het mij: de vloer is zwart gebeitst net als de dikke bal ken, die boven ons het dak schra gen. Die balken ontdekten ze bij een -loopwerk in de binnenstad en hebben ze voor een prik gekocht. ,Een half uur zagen op elke balk," zegt een van de helpers zake lijk. Tijdens de verbouwing heeft ie mand een zilveren gulden op een balk genageld en nu plekken er veel zilveren rondjes op het donkere hout De deuropening naar het ach ter de winkel gelegen vertrek is met roodkoper omlijst, het spiegelt de lichtgl'rnpen van de lampen terug. Ze hebben er met zijn allen dagen en nachten op gezwoegd. Nu zijn ze allemaal gekomen om het glorie rijke ogenblik van voltooiing en de sprong in het nieuwe bestaan mee te maken. Heel stil stond ik in mijn hoekje en zag die wereld aan, de eigen wereld van de jeugd. En het was goed om te zien De heer G. M. Nedcrhorst, fractielei der van de PvdA, zal de regeringsver klaring kritisch volgen en dan zijn standpunt bepalen. Het samengaan van de AR-fractie, die tegen de motie-Schmelzer stemde, en van de KVP-fractie, die voor was, noemde hij „heel raar". Daaruit blijkt volgens hem hoe „knoeierig" er bij de kabinetsformatie is opgetreden. Komplot Vakbeweging De voorgenomen verhoging van de omzetbelasting kan misschien worden getemporiseerd en zo mogelijk uit gesteld, naarmate de economische situa tie verbetert, zei de voorzitter van het Nederlands katholiek vakverbond, de heer P. J. J. Mertens. Hij was blij met het uitstel van de huurverhoging en hoopte dat aan de begrote uitgaven niet getornd wordt voorzover ze betrekking hebben op col lectieve voorzieningen. h.?Nï^?,°?itter J' van E"*rsen en bet NW-bestuur vonden het wat vroeg voor commentaar. De heer Van Eibergen zou willen weten of de rege ring ten aanzien van de loonvorming en de werkgelegenheid maatregelen denkt te nemen die de bezwaren tegen een vervroegde verhoging van de om zetbelasting kunnen verminderen. Zo als men weet heeft het CNV geen ernstige bezwaren tegen uitstel van de belastingverlaging. AKTUEEL (Van een onzer redacteuren) TV"OG niet zo lang geleden was Soeng Tsjing-ling, weduwe van de grond legger van de Chinese republiek in 1911, Soen Yat-sen, op politiek terrein een van de belangrijkste vrouwen in communis tisch China. Ofschoon zij een zuster is van mevrouw Tsjang Kai Sjek, de pre sident van Nationalistisch China op Formosa, koos zij partij voor de com munisten. Dezen maakten van haar toe wijding dankbaar gebruik voor propa gandistische doeleinden. Dat is nu allemaal veranderd. Ook onder de hooggeplaatste dames in China was er j j een machtsstrijd. Tsjang Tsjing de derde c 5 V("1 dc vrouw van de grote lider Ma'o Tse toen^ is Qr°te S°en nu de belangrijkste vrouw. Zij staat hoog ge- noteerd op de lyst van partyleiders, die openbare plechtigheden bijwonen en tieners van de Rode garde toejuichen. Deze vroegere actrice wordt beschre ven als een wraakzuchtige vrouw, die eindelijk haar kans kreeg. Haar eerste slachtoffer was Wang Kwang-mei, de vrouw van president Sjao-tsjï. Terwijl Tsjang Tsjeng zich thuis zat te verbijten en de plichtsgetrouwe maar van eerbetoon verstoten echtgenote van de grote maar bejaarde en ziekelijke leider Mao speelde, kreeg Wang Kwang-mei alle openbare eerbewyzen. Tiviïfolool.#:^ ïft* erg?r was' dat deze vrouw een twijfel- WIJieiaClltIg achtige achtergrond had. Men beweert nl. dat ZÜ de dochter is van een voormalige prominen- f"^t,0nans vanMantsjoe-dynastie. Ook zou zij het goed verzorgde produkt van een r.k universiteitsopleiding zijn. Voor de revolutie werkte zij te Peking als verpleegster. Als vrouw van president Lioe werd zij echter overladen met eerbe wijzen. Zo werd zy ply. voorzitster van de Vrouwenbond voor geheel China. Kort geleden werd zy openlijk uitgemaakt voor een revisioniste en een contra-revolutionaire. Dat is ongeveer het ergste wat iemand in China kan overkomen. En terwijl mevrouw Lioe zich voor „her opvoeding" beschikbaar moest stellen, keerde ..llornn vnori in «f 99 Tsjang Tsjin zich tegen de weduwe van Soen Yat-sen en tegen de vrouw van premier Tsjoe En-lai. Deze laatste heeft een „kapitalistische achtergrond, ofschoon zij in haar jeugd een vrouwelijke stokebrand was in China. In Frankrijk was zij begunstigster van de Pary'se afdeling van de Chinese communistische partij. Rode gardisten plunderden de woning van Soen Yat-sens weduwe en beledigden haar. Later kregen zij bevel haar met rust te laten, maar als vrouw van zó hoge stand was zij al voldoende vernederd. En zo is nu Tsjang Tsjing, de vrouw van Mao Tse-toeng de machtigste vrouw in China gewor den, die in het hoofdbestuur van de party namens haar man een wakend oogje in het zeil houdt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 7