feekagenda Commentaar OOK ZONDER PROJECTIE AL GENOEG ANGST EN ELLENDE Ook in Leiden Prof, Polak: ..Niet bang zijn voor samenvoeging gemeenten7 Bende Bibliotheken in Noord en Leiden-Zuidwest Werkplaats verzakt aan de Rooseveltstraat Verzakt Kinderfeest flEUWE LEIDSE COURANT DINSDAG 22 NOVEMBER 1966 Centrum met actueel stuk van Brecht spreekuur Dinsdag (22 november* Schouwburg, 8 uur: K. en O.-toneel. sntrum met „Angst en ellende var. derde rijk". Gehoorzaal, 8 uur: kunstkring Voor Hen. duo Kruysen-Leo. *-U reestraat 19. 7 tot 8 hr. Emigratiecentrale. Stadhuis. 7 tot 8 uur: zitting Bou- mds Ned Gemeenten. De Lakenhal, 9 uur: Soiree Musicale g.v. Franse Week), Franse muziek Renaissance tot heden. DEN HAAG Schouwburg. 8.15 uur. Comedie met „De vuurproef vao rthur Miller. HAAG Diligentia. 8.15 uur cital Amerik. sopraan Patricia Brinton SCHEVENINGEN Kurzaal, 8 uur igdconcert Residentie-Orkest SCHEVENINGEN Circustheater Ned. Opera-stichting met ndréa Chenier" van Umbcrto Gior- Woensdag (23 novembe» chouwburg, 8 uur: K. en O.-toneel. itrum met „Angst en ellende van derde rijk". Foyer Gehoorzaal, 8 uur: K. en O - zing. Spiegel van Bretagna (y De Lakenhal, 4.30 uur: opening ten- j lonstelling Franse grafiek uit de 19de t ee euw- -uit, Stadhuis, trouwkamer. 4 tot 6 uur? 'jenj itting sociaal raadsman. ^Wijkgebouw Oude Vest 13: s middags avonds bazaar herv. wijkgemeente lolenwijk. Steenschuur 6. 8 uur: ledenverg. ver. ostzegelverzamelaars. RIJNSBURG Flora, bioementen- i oonstelling. opening om 3 uui, geopend ïr. 3.30 uur modeshow V en D >or genodigden, voor het publiek ir en 9.15 uur. Donderdag (24 november) Schouwburg 8 uur: K. en O.-t vilentrum met „Angst en ellende :hej (t derde rijk". Breestraat 85. 8 uur: Ver. Pedagogiek. merJh B. J. A. Manschot te Nijmegen lOOO ver „Wat is nu de werkelijke invloed de televisie op de schooljeugd?" LEIDERDORP Herv. jeugdgebou da ikenlaan. 8 uur: kijkavond voor zatei houden veiling van oude e dantieke voorwerpen Wijkgebouw Oude Vest 13: 's avonc tril azaar herv. wijkgemeente Molenwijk RIJNSBURG Flora. bloementen [tonstelling, van 10 uur 's morgens tot 1 uur 's avonds, modeshow V. en J ™fl 8 en 9.15 uur. DEN HAAG Schouwburg. 8 15 uui iaagsche Comedie met „De Meteoor' at DEN HAAG Diligentia. 8.15 uuj td. Kamerorkest. ,kj. SCHEVENINGEN Kurzaal, 8 uui pjg Proline Cler met haar gezelschap Vrüdag (25 november) Onfcvangstcentrum Vredeskerk. Burg- be^avenlaan. 7 uur: kerkeveiling herv. fijkgemeante Vredieskerk. Boshuis, achter Hoflaan 74: ruil- net fond voor verzamelaars. Schouwburg. 8 uur: toneelavond Dttfieren. K. en O. en L.J.A. Kleine zaal Gehoorzaal. 7.30 adercommissie Lorentz-school. afscheid wfd J. Berkenbosch. Rapenburg 10: jeugdontmoetings- tntrum Rehoboth. 8 uur: tienersoc Venster, slapstick-films. Wijkgebouw Oude Vest 13: 's avonds «aar herv. wijkgemeente Molenwijk. Benedenzaal Volkshuis. 7.30 uur: Leid- Jeugd-Actie, voorlichting over op te chten jeugdmuseum. Staalwijk. 8 uur tuintjesver. Floralia tónstadwijk, prijsuitreiking. RUNSBURG Flora, oloementen- wnstelling. van 10 uur 's morgens tol uur 's avonds, modeshow V. en D 8 en 9.15 uur. DEN HAAG Diligentia 8.15 uur fed. Kamerorkest. SCHEVENINGEN Circus-theater f15 uur: Ned. Danstheater. Zaterdag (26 november) LHJ-gebouw Levendaal 101. 8 u. herv Migerensoc.. jazz-avond. Breestraat 19, 8 uur: Boemerang-soos- fond met band The Jailers Oud-Leiden: excursie naar Teylers luseum te Haarlem. Kantine hockeyveld Roomburg. 8 uur: •zz-avond Folk Beat 14. LEIDERDORP Herv. jeugdgebouw ikenlaan, 2 tot omstreeks 4 uur: veiling oude en antieke voorwerpen t.b.v estauratie dorpskerk. WJNSBURG Flora, bloementen toonstelling. van 10 uur 's morgens tot 1 uur 's avonds, modeshow V. en D. m 8 en 9.15 uur. DEN HAAG - Diligentia 1 uur. oneelgroep Arena met „De kleine en r°te koning", een sprookje voor jong oud. Om 8.30 uur.: Nieuwe Komedie let „Mama, kijk zonder handen' DEN HAAG Schouwburg 8.15 uur: oaagsche Comedie met „Frühlingser- SCHEVENINGEN Kurzaal 8.15 "or: Concertgebouworkest, met pianist SCHEVENINGEN - Circus-theater. '5 uur: Ned. Operastichting met Andréa Chenier" van Giordano. LEIDEN Toen in Nederland iemand die zich op weinig vleien de tvijze over Hitier uitliet nog veroordeeld kon worden wegens belediging van een bevriend staatshoofd", schreef de uit Duits land gevluchte B er tolt Brecht zijn Angst en ellende van het derde rijk. Het waren 24 dramatische schetsen, waarvan het gegeven was ontleend, aan ooggetui'geverslag* en kranteberichten. Die angst ellende logen er niet om, ma ook de Nederlanders bleken in de jaren 19351938, toen Brecht zijn stuk in Denemarken schreef, meer geloof te hechten aan de mooie woorden van een als schaap momde wolf. De heropvoering van Brechts stuk is daarom voor hen minstens zo beschamend en nood zakelijk als voor de al dan niet NPD stemmende Duitsers. Van de gedachte dat het in angst ellende niet om louter geschiedenis gaat, is kennelijk ook de toneelgroep Centrum uitgegaan. Dit gezelschap, dat het stuk weer op zijn repertoire heeft genomen, heeft het namelijk actueler gemaakt dan het al is. Tussen de acht gespeelde scènes door krijgt de toeschouwer via een projec tiescherm gecommentarieerde krante berichten voorgeschoteld niet uit 1935, maar uit 1966. Ze bewijzen, dat het angst en ellende brengende fascis me nog steeds de kop opsteekt, en niet alleen in Duitsland. Daar weer tussen door moeten lichtbeelden van „fest- geschlossene Reihen" en geluidsop namen van Hitier, Goebbels en hun marcherende schietmachines de sfeer van toen oproepen. Zes jaar geleden heeft Centrum het zelfde stuk gespeeld met veel succes (de heropvoering komt dus niet alleen maar voort uit edele verontwaardi ging) en zonder dat projectiescherm. Naar onze mening had het ook nu achterwege moeten blijven. Waarom moet een stuk actueel worden gemaakt als het juist, omdat het zo actueel is, wordt opgevoerd? En wat die sfeer betreft: als Brecht zelf niet in staat is die te scheppen, verdient zijn werk helemaal geen heropvoering. Dat Brecht best op eigen benen kan staan, bleek gisteravond wel in de schouwburg, waar de nieuwe versie onder regie van Walter Kous haar Leidse première beleefde. In de ene scène trefzekerder dan in de andere, maar steeds beklemmend en huiveringwekkend, werden de conse quenties van blinde terreur duidelijk gemaakt. De angst zelfs door je eigen kinderen te worden verraden, de el lende van het antisemitisme, de pro paganda. de concentratiekampen het wankelde soms op de rand van het melodrama, maar het bleef echte tra giek. het werkte. Vooral de laatste scène, Rechtspraak, liet op onthullende wijze zien waartoe het nazidom leidde. Dat was mede te danken aan Ton van Duinhoven, die de tot wanhoop gebrachte kantonrechter prachtig op de planken zette; ook in De spion gaf hu trouwens goed spel te Onder het grote aantal andere spe lers vielen vooral Broes Hartman en Piet Römer op. De laatste was als een werkloze in Het kruis van krijt heel wat overtuigender dan Jeroen Krabbé, die als SA-man wel hard schreeuwde, maar te veel een voor de gelegenheid geüniformeerde acteur bleef. Leo Kleyn Caravans parkeren gaat in Leiden geld kosten LEIDEN De raad krijgt een wij-1 ziging van de Precarioverordening voorgelegd, die onder meer paal en perk beoogt te stellen aan het steeds toenemende euvel van op de openba re weg geparkeerde kampeerwagens en caravans. B. en W. verwachten, dat door deze maatregelen het aan tal op de straat geparkeerde cara vans zal verminderen. Het tarief wordt f 12 per m2 per jaar. f0.40 per m2 per week of f 1,20 per m2 per maand ADVERTENTIE Zoekt U een Gouden armband ot collier voor 70.- en 100.- of f 300.- en f 800,-. JUWELIER v. d. WATER Grote keuze in aUe prijzen ALTIJD VOORDELIG Maandag de gehele dag gesloten trum Rehobcrtfo. 8 uur soc. 't Roefje, ge meenteraadsvergadering met een lach. Fjlms Camera (2.30, 7 en 9.15 uur) tot en met zondag: Ipcress (18 jaar); maandag: Edouard et Caroline, nachtvoorstelling om 12 uur: Le blé en herbe; dinsdag: Les dimanohes de rille d'Avray, nacht- voorstelling: Les amours célèbres; woens dag: Le monde sans soleiJ (tweede avond voorstelling besloten), nachtvoorstelling: Les jeux de l'amour. donderdag: Le plaisir, nachtvoorstelLng: Les liaisons dangereuses; vrijdag: Le bon roi Dago- bert, naahtvoorstelling La traversée de Paris. Lido (2.30 en 8 uur) Ardennen-offen sief 1944 (14 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Nevada Smith (18 jaar) Rex (2.30. 7.15 en 9.15 uur): De Sioux- Indianen in een hinderlaag (14 jaar) Studio (2.30. 7 en 9.15 pur): Ik vrouw (18 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): The chase (18 jaar). Welke apotheek? Geopend v apotheek D. 24807. Tentoonstellingen De Lakenhal: tentoonstelling Franse grafiek uit de 19de eeuw, van 23 nov tot 12 decdagelijks van 10 tot 4 iu indags van 1 tot 4 uur. Galerie Walenkamp. Nieuwsteeg 11: tentoonstelling werken van Aa Dekkers. 9 december. De Ruif, Janvossensteeg 59: tentoonstel- og \„:i poppen van Carla Klein van 3v tot en met 7 dec van 10 tot 8.30 ar. behalve zat en zondag. Rijnlandllat (Churoujj-iaan, ingang Bachstraat): schilderuer. Fei Hakkaart Wil Tweehuysen Keramiek Babs van Elsdingen, beeldjes tiao* van Dinteren. wandplastieken Ben Wolfs (Id okt. en zaterdagmiddag 2 tot 5 en woens dagavond 7 to- 9 uuri WASSENAAR - Kunstzaal Heufl Hoflaan 7: tentoonstelling van oeeldend naaldwerk van Hanne Meijer-de Heer en droogboeketten van MarijD Eschauzier 7 tot en met 24 november maandag t.ejn zaterdag van 10 tot 5 uur. ook op dinsdagavond van 8 tot 10 uur zon dags gesoten). LEIDEN Hóe hij gekomen is kwrinen. wij op dlit ogenblik (12 uur vanmorgen) niet definitief schrijven, want het weer is nogal onstandvastig, maar dót de goe de Sint met zijn gevolg vanmid dag m onze stad is aangekomen staat vast. Als sneeuwbuien het niet verhinderden zou hij om 1 uur bij het station worden ont vangen en om half 2 door de burgemeester op het bordes aan het Stadhuisplein en zouden vele kinderen hem weer hun ge liefde liederen toeschallen. Wij hebben het plaatje van vorig jaar nog maar eens opge zocht, in de hoop dat het van middag allemaal precies zo zou gaan. Na de rijtoer en de ont vangst gingen de kinderen die op het Stadhuisplein waren ver zameld naar de Gehoorzaal waar hun een leuk programma werd aangeboden met als hoogtepunt de komst en het bezoek van Sinterklaas. Aan vrolijkheid en traotatie natuurlijk geen gebrek! Speeltuiri en winkels bij bejaardenflat Churchilllaan LEIDEN Aan de Aaltje Noor- dewierlaan (die rondom de bejaar denflat Rijn en Vliet bij de Churchill laan is gelegen) is een terrein ge reserveerd voor een kleine besloten speeltuin met portiersloge. De N.V. Panagro, die hier binnenkort begint met de bouw van vier dagwinkels (die het in aanbouw zijnde flatbouw complex „afsluiten"), wil voor f 6000 Dr. Duvverman: „Geen baat meer voor Leiden bij grenswijzigingen LEIDEN De Leidse V.V.D.-rtl- deling heeft gisteravond bij Van der Heyden een interessant forum gehou- dden over intergemeentelijke agglo meratievorming. Prof. Polak te Lei den fungeerde als voorzitter van het forumdr. Duyverman had de leiding van de vergadering. De standpunten van deze beide he ren verschilden nogal. Prof. Polak sprak zich uit voor sterke gemeenten. „Wij moeten niet bang zijn voor sa menvoeging. Beter honderd sterke ge meenten dan negenhonderd zwakke. Als wij als afzonderlijke gemeenten op den duur dan tóch vol raken, kun nen we elkaar beter vragen hoe wü dan het bést vol komen. Er moe*, vóór het jaar 2000 net zoveel gebouwd worden als er tot dusver gebouwd is". Dr. Duyverman meende, dat Leiden zijn vraagstukken niet meer kan op lossen door grenswijziging. De proce- Monteur gewond door steekvlam LEIDEN De 17-jarige automon teur W. Meijer te Leiden kreeg gis termiddag om drie uur brandwonden aan gezicht en rechterarm, toen een steekvlam uit een gasfles schoot. Hij was in een garagebedrijf achter de Jacob Catslaan bezig met een auto reparatie, waarbij hij gebruik maakte van een butagasfles. Door een lek in dure duurt veel te lang en bovendien bederft zo'n oplossing de sfeer. De in tergemeentelijke samenwerking in ag- glomeratieverband is zeker vatbaar voor verbreding en verdieping. Hij dacht aan supragemeentelijke orga- Tussen deze standpunten heeft de discussie van gisteravond zich bewo gen. In het forum zaten ook raads leden van Warmond, Voorschoten en Leiderdorp. Prof. Poiak moest na af loop wei concluderen dat elke ge meente nog te veel met zichzelf bezig is. „Ieder werkt voor zijn eigen standje en de agglomeratie wordt nog steeds niet uit één oogpunt bekeken". Het raadsel van de 13 prijsbrengende bladzijden De krant, u weet het, kunt u geen dag missen. Dat geidt zeker voor de krant van vandaag. Meelevende lezertjes hebben natuurlijk al gemerkt dat hij wat dubbeldik is uitgevallen. Dat zit hem niet in de nieuwe regering, maar gewoon in de zes pagina's advertenties die wü u exclusief presenteren. Morgen komt er weer zo'n meevallertje; dan gaan er zelfs zeven extra pagi na's advertenties mee. Die dertien pagina's, van van daag en morgen dus, kunnen u Sint-Nicolaastijd, nietwaar een aardige surprise opleveren. U moet er wei wat voor doen, natuuTlijk. Morgen doen wij u op pagina 3 het wat en hoe uit de doeken. Vandaag kunt u vast beginnen met het opsporen van verre neefs en verdwaalde tan- les. want onze Sinterklaaspuzze» van dit jaar is er wel een om even eendrachtig de tanden in te Gewoon, de mouwen opstropen dus, de das wat losser, het pot lood in de aanslag. De doorbij ter wint. Grofviiilopliaaldient-t op woensdagen vervalt LEIDEN Nu zes keer per jaar „grof vuil" wordt opgehaald vervalt met ingang van 1 januari a-s. de oude woensdagregeling, volgens wel ke tegen betaling van f0,50 per hal ve m3 op verzoek van bewoners grof vuil werd weggehaald. Het zestal op- haalbeurten zal nu met één beurt in voorjaar worden uitgebreid. De extra diensten na het Sinterklaasfeest na de kerstdagen blijven gehand- W. H. den Hartigh overleden LEIDEN Vandaag is op de be- aafplaats aan de Zijlpoort de heer W. H. den Hartigh ter aarde besteld. Hij was oud-chef van de afdeling grondbedrijf der gemeente Leiden en bereikte de leeftijd van 70 jaar. De heer Hartigh kwam in 1930 bij de secretarie in dienst van de gemeente. In het aantrekken van buitenlandse industriële vestigingen hier heeft hij na de bevrijding een belangrijk aan deel gehad. Alles pleit voor TELEFUNKEN platenspelers LEIDEN Naar wordt verwacht, zullen begin 1968 in de in aanbouw zijnde openbare ulo-scholen aan de Eduard van Beinvmstraat in Zuidwest en in de Sumatrastraat in Noord bibUohheekruimten in gebruik kunnen ivorden genomen, Rewvens, de R.-K. en Openbare Bibliotheek zullen deze ruimten gezamenlijk gaan exploiteren, evenals nu reeds vn de Louise de Coligny-hbs het geval is. De voorbereidingen voor de inrichting van beide filialen zijn thans reeds begonnen inbinden en plasticiferen van duizen den boeken en dergelijke werkzaamheden. In het gebouw van Rewvens aan de Breestraat is hiervoor een zolder beschikbaar, die voor dit doel ge schikt kan worden gemaakt, wat circa f 25.000,gaat kosten. gelijk de portiersloge meebouwen. B. de slang sloeg een vlam uit de gasfles, en W. zijn er glad voor en zij advi- De monteur moest in het Academisch seren de raad daarom dan ook met Ziekenhuis worden opgenomen, dit plannetje akkoord te gaan. brandweer hoefde geen dienst te doen. Reparatie kost ruim een ton LEIDEN Het nog vrü nieuwe gebouw aan de Rooseveltstraat. waarin het centrum voor vakopleiding van volwassenen is ondergebracht, is ern stig aan het verzakken. Oorzaken: de vloeren en wanden zijn niet gefun deerd op voldoende vaste laag, terwijl het zware verkeer een ongunstige invloed uitoefent. Met de Rijksgebouwendienst is overeengekomen, dat de hierdoor noodzakelijke restauratiekosten, die op f 110.000,worden ge raamd, als „uitgestelde stichtingskosten" kunnen worden aangemerkt. Om dat er momenteel weinig geld voorhanden is, stellen B. en W. de raad voor alvast f 5.000,te voteren door de meest dringende reparaties. School voor imbeciele kin deren te Leiden LEIDEN B. en W. stellen de raad voor over te gaan tot stichting van een openbare school voor blo aan imbeciele kinderen. Deze kan worden onderge bracht in lokalen van de Dr. van Voort- huysenschool, één groep in Voorgeest en twee voorlopig in het gebouw Pieters kerkhof 4a en later in het te stichten schoolgebouw aan de Willem de Zwijger- W ijktelefooncentrale aan Corn. Schuvtlaan LEIDEN De PTT heeft de ge- meente verzocht een perceel van on geveer 3000 m2 grond te mogen ko pen aan de Cornells Schuytlaan. Het perceel is bestemd voor ds bouw an een wijktelefooncentrale. Vernieuwing Louris- brug kost ruim 3 ton LEIDEN Voor vernieuwing van over de Herengracht gelegen Lou- risbrug vragen B. en W. de raad ir. totaal f 323.250 beschikbaar te stellen. Zwemexameiis in Overdekte LEIDEN Jeugdleden van de Leidse Reddingsbrigade hebben afge lopen vrijdag in De Overdekte de eerste examens zwemmend redde afgelegd. Alle kandidaten slaagden. Het zijn: Jeugdbrevet I: R. Binnendijk, E. d. Plas. A. J. v. d. Steen, J. G. Teske, N. Westerman, A. de Wa genaar en E. Zwikiker. Jeugdbrevet n: R. Brugman, J- Derksen, Fr. van Dorp, J. H. Schipper. J. Verdoes, C. WoLffen- bütteC P. H. Wijisma, Jan Zwikker Joost Zwikker. Jeugdbrevet III: J. v. d. Leek, A. Schenk, P. Teske. C. de Vreede, W. Zuidervaart, en A P. H. v. d. Zwaan. Eerder slaagden voor een KNZB- zwemexamen: diploma A. M. v. d. Plas en diploma B. C. Galjaard en E. Zwikker. Ds. Hemmes doet 27 november in Leiden intrede LEIDEN Ds. H. W. Hemmes zal op zondag 27 nov. om 7 uur in de Pieterskerk door ds. J. de Wit. zijn voorganger als zodanig, worden bevestigd tot predikant voor het Diaconessenhuis. Daarna doet hij zijn intrede. Hij is aan de herv gemeente van Leiden verbonden als predikant voor bijzondere werkzaamheden. Ds. Hemmes werd in 1913 te Gro ningen geboren. Hü studeerde theologie in Groningen en Utrecht. In 1937 werd hü tot predikant be vestigd te Nes en Wierum, Fries land. Verder diende hg de herv. gemeenten van St. Annaparochie en (sinds '47) Schiedam. Hij was in Schiedam predikant van een wijk gemeente en tevens belast met de pastorale zorg voor de in het ge meenteziekenhuis en de rk Nolet- stichting opgenomen herv. patiën ten. Ds Hemmes fungeerde daar ook als voorzitter van de classical* en gemeentelijke zendingscommls- De predikant is gehuwd en vader van twee dochters. Zijn adres is nu: Prinses Beatrixlaan 42 Oegst- geesL Zuid-West lijkt het mikpunt te zijn geworden van jcugdbaldadigheid. De laatste tijd moeten vooral grote rui ten van scholen en winkels het ont gelden. De schade loopt in de duizen den guldens. Ook hebben wij klach ten opgevangen over krassen op auto's, afgerukte buitenspiegels en verbogen antennes. Zuid-West is nogal stil 's avonds, om niet te zeggen uitgestorven; derge lijke jongelui kunnen er blijkbaar ongehinderd hun kwalijke lusten bot vieren. Er spreekt een mentaliteit uit, die voor een normaal mens niet is te volgen. Het is meestal onmoge lijk de daders te achterhalen, want zij zorgen er wel voor buiten schot te blijven. En zij weten heel goed. dat de surveillance van de politie nooit zo intensief kan zUn dat hun laatste kans om dit vandalisme voort te zetten is verkeken. Zuid-West is te groot geworden om uit het centrale punt van de plaatse lijke politie effectief onder controle te worden gehouden. De politie wagens rijden er wel regelmatig doorheen maar men ziet ze eerder gaan dan komen. Dat maakt de wijk voor de agressieve leeglopers tot een willig operatieterrein. Nu heeft de politie ons gevraagd, een beroep op het publiek te doen. Als dit maar bijzonder attent zou zijn, kon de baldadigheid wellicht iets worden teruggedrongen. Wij hopen het met de politie, al betwijfelen wij het weL De omstandigheden in de des avonds verlaten wijk zijn voor straatbenden zo gunstig, dat men de burgers wel zon mogen vragen om beurten bij win kels en scholen te gaan posten. Wij vragen ons dan ook af of de tijd niet is aangebroken, in Zuid-West een politiedependance te vestigen. En dan niet alleen om de baldadig heid tegen te gaan. Er kan in deze zich tot aparte stad ontwikkelende stadswijk zoveel gebeuren waarbU de hulp van de politie nodig is. Het lijkt ons een interessante vraag voor de gemeenteraad als bij de be handeling van de begroting het punt „openbare veiligheid" aan de orde Onder het lak oniek-eufemistische kopje „Voorzieningen aan het perceel Rooseveltstraat 9" hebben B en W van Leiden de raad een pre-advies voorgelegd, dat ons veel te denken heeft gegeven. Vloeren en binnen wanden van het negen jaar geleden in gebruik genomen, gelijkvloerse „Centrum voor vakopleiding van volwassenen" zijn verzakt, zo wordt met enkele woorden meegedeeld en „het treffen van afdoende voorzie ningen" zal naar raming een uitgave vergen van f 110.000. Er worden ook oorzaken genoemd: de zakkingen zijn ontstaan doordat de vloeren en wanden niet zijn ge fundeerd op een voldoende vaste laag terwijl ook het zware verkeer nog een ongunstige invloed uitoefent. Deze wel erg sobere verklaring van het kostbare euvel roept vragen op. Waaróm zijn destijds en dat is nog niet zo heel lang geleden die wan den en vloeren niet voldoende gefun deerd? En kon men bij de stichting van het lage gebouw niet verwach ten, dat er dagelijks zwaar verkeer langs zou komen? De Rooseveltstraat is toch industrieweg. Het geld mag sinds 1957 in waarde zijn verminderd, wij vinden die f 110.000 van nu toch wel in een heel vreemde verhouding staan tot de stichtingskosten van 1957, die nog geen f 600.000 bedroegen. De vraag mag op z'n minst worden gesteld wie hier in gebreke is gebleven, en of de strop nog zou kunnen worden ver haald. Vanmiddag maakte Sinterklaas zijn officiële intocht in Leiden en dat betekende feest voor een deel van de jongste Leidse schooljeugd: de eerste klassertjes van de Hervormde en openbare scholen. Het St. Nicolaas- comité vindt dat niet leuk voor de jongste leerlingen van de Gerefor meerde en rooms-katholieke scholen in onze stad en wij kunnen ons dat gevoel van teleurstelling wel inden ken. Van verschillende kanten ver namen wij. dat ouders van de „bui tengesloten" kinderen zich ook tel ken jare afvragen: waarom ons kind niet naar dat voor alle Leidse zes jarigen bestemde kinderfeest? Aan het St. Nicolaascomité ligt het niet. Dat zou ook graag alle eerste klassertjes van Leiden in het feest betrekken en ieder jaar weer gaat er een uitnodiging in deze geest naar alle schoolbesturen. Maar tot nu toe kwam er steeds weer een afwijzing binnen van het R.-K. en het Geref. Schoolbestuur. Eerstgenoemd bestuur liet weten, dat het al ver was gevorderd met de organisatie van het eigen Sinterklaas feest Het bestuur van de Geref. School vereniging motiveerde de afwijzing niet. Vanmorgen spraken wij de voor zitter van deze vereniging. HU zei ons: „Wij voelen er niet veel voor; ach wij zien er de aardigheid er niet van in; de hoofden voelen er trouwens ook niets voor." Of de kinderen er ook niets voor voelen, liet de voorzitter in het mid den. Nu wij toch de intocht hebben aan gesneden. is het misschien goed te vertellen, waarom dit festijn met in gang van dit jaar niet meer op woens dag maar op dindsdag plaats heeftr de betrokken onderwijzers missen liever niet hun vrije middag, terwijl de „opkomst" van de deelnemende schoolkinderen beter in de hand kan worden gehouden. O, Ja I even naar PRONONCE voor een CORSELET

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 3