Kerk moet politici geestelijk helpen Toch is voor de belangstelling het geloof er Nieuw verschenen boeken In 5 jaar 10 procent gereformeerden meer 25 Boerenkerken groeiei naar vereniging toe een nieuwe fiets! Uw probleem^ het onze DINSDAG 22 NOVEMBER I« Een noord voor vandaag Mijnhart is gerust, o God, zingt de psalmist. In gedachten zien we hem op een mooie zomeravond zitten op het terras voor zijn huis. De zon is ondergegaan. De laatste vogel draait zich nog een keer om op zijn nest voor het slapen gaan. De wind is gaan liggen en het is alles vredig. Vergis u niet. Verderop in Psalm 108 lezen we: „Opdat uw geliefden ten strijde toegerust zijn, geef overwinning door uw rechterhand en antwoord mij." Èn even verder lezen we: Wie zal mij naar de versterkte veste brengen?" De rust van de psalmist is geen rust na de strijd, geen rust na de bevochten overwinning. Het is de rust voor de strijd, de rust van de zekerheid van de komende overwinning, de rust van de mens die aan Gods kant staat en weet dat hij met God niet zal ondergaan. Rust in de bijbel is een totaal ander begrip dan rust in onze wereld. Bij ons is het na gedane arbeid goed rusten. Bijbelse rust is het begin van de arbeid. Als Christus ons belooft dat wij tot Hem mogen komen en Hij ons rust zal geven, dan is het niet de rust van deze wereld, maar die bijbelse rust. die de eerste stap is naar een grote ver antwoordelijkheid. Als God ons roept is dat niet, opdat wij nu lekker niets meer hoeven te doen. maar opdat wij kunnen beginnen aan de „goede werken". Wie de rust gevonden heeft kan goed strijden zegt de psalmist, het is de wetenschap van de goede strijd die gestreden moet worden, de wetenschap dat de overwinning zeker is, omdat God voor en met ons strijdt. We lezen vandaag: Jesaja 44 1-17. Schcirf: „Geen concrete politiek bedrijven 99 (Van onze kerkredactie BERLIJN De kerk mag geen concrete acties eisen of een concrete politiek bedrijven, heeft het hoofd van de Duitse kerk. bisschop dr. Kurt Scharf, verklaard in een interview voor het Ber liner Sonntagsblatt. Maar de kerk heeft wel tot taak de politici die grote verantwoordelijkheden dragen ethisch en geestelijk te helpen. Dat kan gebeuren door bepaalde standpunten uit te leggen, te pogen tegenstellingen te verzoenen en door bepaalde inzichten uit te diepen. Geen heil in de atoombewapening van Duits lener Margriet enquête wordt weerlegd UTRECHT De Gerefor meerde Kerken in ons land zijn de laatste zes jaar sterker ge groeid dan de Nederlandse be volking in het algemeen. Van 1960 tot 1966 nam het aantal in woners van ons land toe met 8.41 procent. De Gereformeerde Kerken gingen echter in diezelf de periode met 9.62 procent vooruit. Dit komt dus neer op een groei van byna tien procent in zes jaar. Onlangs publiceerde het damesweek blad Margriet een enquête over de godsdienst van Nederland, waarbij werd vastgesteld, dat de Gerefor meerde Kerken sinds 1960 in verhou ding tot de bevolking met één pro cent zouden zijn teruggelopen. De ge gevens hiervoor waren verstrekt door Attwood Statistics en daarop af gaande is zowel in binnen- als in buitenland de conclusie getrokken, dat de kerken in Nederland sterke ledenverliezen lijden. In de Rooms-Katholieke Kerk en de Her vormde Kerk had Attwood Statistics! Het geboortecijfer was in 1965 in Ne- namelijk nog een veel grotere terug-) derland 2'/t maal zo hoog als het gang geconstateerd, dan in de Gere-: sterftecijfer. Voor de Gereformeerde formeerde Kerken. Kerken gold echter dat er bijna 3"/s Met behulp van de onlangs verschenen maal zoveel kinderen werden gebo- statistische gegevens van dé Gerefor meerde Kerken weerlegt de Informa tiedienst van deze kerken de con clusies van Margriet Dit weekblad is afgegaan op een steekproef, waarin geen onderscheid is gemaakt tussen de Gereformeerde Kerken in Neder land en de verschillende kleine groe-; peringen, die men samenvat onder de; naam gereformeerde gezindte. Onzuiver Daardoor is een onzuiver element in de enquête ontstaan. Bovendien zei men, dat enquêtes als deze, een afwij king van anderhalf procent van de werkelijke verhouding kunnen verto nen. Het aantal leden van de Gereformeer de Kerken loopt op het ogenblik te gen de 840.000. Hierbij zijn ook inbe grepen de rond tienduizend leden van Nederlandse gereformeerde ker ken in het buitenland en van de Altreformierte Kirchen in Nie- dersachsen in Duitsland, die behoren tot het kerkverband van de Gerefor meerde Kerken in Nederland. Op het ogenblik behoort 6.65 procent van de Nederlandse bevolking tot de Gere formeerde Kerken. In 1960 was dat :.58 procent. dat die studie ons wegen wijst waarop we de vrede zullen kunnen vinden." Op de vraag of dat dan in de rich ting van een christelijk pacifisme gaat zei dr. Scharf: „Met deze studie doemt een nieuwe ethiek van de oorlog op. die noch vereenzelvigd kan worden Het is de taak van de kerk het volk i mei de leer van de gerechtvaardigde duidelijk te maken dat de oorlog niet oorlog, noch met het oude pacifisme, langer een middel is om politiek te dat veel te sterk individualistisch aeo- bedrijven, vervolgde de Duitse bis- riënteerd was." schop. Daarom bestudeert de Raad van de kerk voor openbare verantwoorde- OORLOG lijkheid al reeds maandenlang het the- Ik ben van menjng» zei scharf ma, hoe de oorlog voorkomen en dc( da, hef jp onze tjjd onmogelijk gew0r-' vrede verzekerd kan worden. „Ik hoopider; is met een oorlog orde waar ook ter wereld op zaken te stellen. In deze eeuw van de moderne vernietigingswa- er mensen zijn overleden. oenen mag de 00rlog in ons denken Omdat de cijfers van alle plaatse- ,M,S meer hcbben a,s m0 eliik. lijke kerken (nog) niet bekend rijn. hei,; „m rakenschap af te leggen. H1J kan geen nauwkeurig cijfer gegeven i00rbreekt alle mogeiijke plannen voor worden van het aantal kinderen dat dc toakomst Daarom moeten „,e gedoopt werd. In 792 van de 818 nieuwe vormen van veiligheid k!^de™feed^on!teL™;flrfn%«Lelfli^1i•• moet niet !0 gebaseerd zijn op kinderen gedoopt, terwijl in een leger, maar op de duur de vrucht de aantal gemeenten 5.415 mensen vvt)rden VBp ecn consekwente vredespo- zijn overleden. 1 Mtiek In d® kafh^Hpirpn^^rnJrwwifr Bisschop Scharf wilde niet ingaan op rooms—katholieken overgegaan tot de j -n.,-. j j;p Gereformeerde Kerken? terwijl «011rrs°S"v'm V'n?.°".n j ,j„ daartoe gebracht zullen moeten worden Rmfn?, KalhohekelceH? Wel veel ho dr,or verschillende landen en ook iSi,,6 ,™?1 hH°: door Duitsland. Wel wilde hij spreken cHf'erT van hm kerkelijk gSnsver-voor de kerk is haar ,aak °m ln EST!..™.. „L. "ïe.l hel volk de bereidheid te kweken of- fers te brengen. Zo moet ook het zoge naamde „Denkschrift" verstaan wor den dat handelt over de grenzen van Duitsland met Polen. maar poogt tot in de onderhande lingszaal toe zijn invloed te doen gel den. Op dit punt handelen wij precies ah de Rooms Katholieke Kerk en haar diplomaieke organen." Scharf blijkt geen tegenstander te zijn van demonstraties tegen de oorlog in Vietnam. „Wat daar geschiedt in naam van de vrijheid raakt mij persoonlijk ook diep in mijn geweten", zei hij. Maar hij vindt wel dat vele demonstraties veel te eenzijdig gericht zijn De demonstranten hebben niet het recht om tot één partij alleen te zeg gen: Deze politiek is een verraad aan liet evangelie. De oecumenische bewe ging heeft veel gebalanceerder gespro ken dan vele predikanten die nu de monstreren". In het slot van zijn interview zei dr. Scharf nog dat er politieke, militaire en sociale problemen zijn die eenvou dig niet door demens met al zijn ver nuft en kennis van zaken op te lossen zijn. „Vaak denk ik dat God ons in deze moeilijke problemen plaatst om te laten voelen dat de mensen op aarde niet kunnen leven zonder een radicale aanvaarding van Zijn gebo den. De Bergrede is geen beschrijving van de wereld die komt (door mensen- kracht). Alleen Jezus Christus zelf kan ons bevrijden van zelfzucht en eigen wil En alleen als de verschillende groe pen in de wereld hun zelfhandhaving opgeven kan er een toekomst zijn." 't* «W maakt uw keel weer als fluweel V cent Pleidooi van dr. Treurnichl (Van onze kerkredactie) PRETORIA In Die Kerkbode het officiële orgaan van de Neder duitse Gereformeerde Kerk, heeft dr. A. P. Treurnicht, assessor van de synode en tevens hoofdredac teur van het blad, een pleidooi gehouden voor de nauwste samen werking of zelfs de vereniging van de drie Afrikaanse kerken in Zuid- Afrika. De tijd begint hiervoor rijp te worden, schrijft hij. Een begin is er al en de samenspi kingen gaan door. Het Afrikaanse dat een goddelijke roeping heeft te vullen, wordt in de uitvoering van zij taak bemoeilijkt, omdat het zijn gees lijk onderdak vindt in een huis. schrijft dr Treurnicht. Dr. Treurnicht benadrukt, dat nw geen grotere eenheid tussen de di Afrikaanse kerken moet zoeken ter vil le van een groter volkseenheid eerste plaats. „Het moet voor alles tf wille van de kerk zelf zijn en uit g< hoorzaamheid aan het Hoofd van kerk." ATOOMWAPENEN keer met de Nederlandse Hervormde Kerk. Van 1961 tot 1966 gingen 8.499 hervormden over naar de Gerefor meerde Kerken. Daarentegen werden 7.425 gereformeerden lid van de Her- l vormde Kerk. In dezelfde periode van vijf jaar kwa men uit de Vrijgemaakte Gerefor- Tp dit verband sprak dr. Scharf ook meerde Kerken 2.660 leden over naar; over de politiek van het regime Ade- de Gereformeerde Kerken. Omge- nauer en Erhard die atoomwapenen keerd werden evenwel slechts 641 ge- zochten. Scharf meent dat politieke en reformeerden lid van de Vrijgemaak- militaire kringen zelf onderling ver te Gereformeerde Kerken. In deze pe- deeld zijn over de waarde van een riode verlieten 241 gereformeerden dergelijke politiek, hun kerk om zich aan te sluiten bij i ..De kerk heeft tot taak zich er tegen een van de pinkstergroeperingen, te verzetten als dergelijke voorstellen Slechts 8 personen kwamen uit deze j alleen gelanceerd worden om het land groeperingen over naar de Gerefor- meer internationaal prestige te verle- 'n pracht geschenk meerde Kerken. Naar de Baptistengemeenten vertrok ken 144 gereformeerden en 54 bap tisten werden gedurende deze vijf jaar gereformeerd. Verder traden in deze periode 94 gereformeerden toe tot het Leger des Heils, terwijl 18 heilssoldaten overgingen tot de Gere formeerde Kerken. In het algemeen geldt voor het kerke lijk grensverkeer, dat meer mensen uit andere kerken verzoeken lating tot de Gereformeerde Kerken. I ct_* dan dat er zich mensen aan de Gere- otaien formeerde Kerken onttrekken. Ir 1965 verlieten 3.087 gereformeerden hun kerk. terwijl er 4.101 werden toegelaten. Daaronder waren 682 bui tenkerkelijken. Onder hen, die de Ge reformeerde Kerken verlieten, waren er 552 die geen nieuw kerkelijk adres opgaven. Met Marga? Misschien, door Agent voor Moskou, door Harry Platteel. Uitgave Man- Alexander Footc. Uitgave teau. Den Haag. Prisma, Utrecht. Een met vaart geschreven ro- Het relaas van een Russische man over de liefdesverhouding spion, een vah de weinigen die aan deze onzekere mens, die voortdurend droomt van de grote daden die hij zal verrichten, maar die intussen tot weinig meer in Staat is dan het onder- van een verwend jongetje met een ordinair verkoopstertje, die vrij traditioneel eindigt met een grote mislukking aan de mondai ne Franse zuidkust. Dat is de feitelijke samenvatting van deze roman, maar dan doet men toch onrecht aan de onderstroom waarop dit boek voortjaagt: hoe het zinloze einde, dat al bij het begin in het verschiet ligt, te ke lijke bedrijf. Na de Spaanse bur geroorlog werd hij door de Rus sen ontdekt en aangeworven. Hij werkte in Zwitserland, raakte ge vangen en laadde de verdenking op zich een heel netwerk te heb ben verspeeld. Hij wist zich in Moskou van alle blaam te zuive ren en herkreeg van zijn Russische superieuren de vrij- dene vrouwen. De roman is knap gecompo neerd. maar soms wel grof in woordgebruik. Het trieste slot: na de bevrijding wachten slechts ontgoocheling en een onze kere toekomst. (184 blz., ƒ2.-) 100 trucs, door Martin Gard ner. Uitgave Elsevier, Amster ren. Jammer is dat de roman ontsierd wordt door bijzonder ruw taalgebruik. (153 blz.. 5,90). Albert Camus, dnnr Morvun Lebesque. Uitgave De Bezige Bij, Amsterdam. Zoals alle boeken van bewonde raars is ook deze biografie van Camus met hinderlijk gebrek aan afstand geschreven. Ontdaan van de adoratie van de auteur blijft er echter een handzame gids over die nauwgezet alle hoogtepunten van Camus' leven opsomt. Verder een schilderachti ge beschrijving van het vooroor logse Algerije, waar de intellectu ele elite reeds in verzet kwam tegen de Franse koloniale poli tiek. (190 blz., 6,50). neid. (208 blz., 1,75). Het pannetje van Oliemans door C. van Heekeren en 100 anderen. Uitgave Bert Bakker/ Daamen, Den Haag. De schrijver heeft de prestatie geleverd de ervaring van een honderdtal krijgsgevangenen in een kamp in Atjeh bijeen te brengen na meer dan twintig ja ren en deze tot een grondige, doch tevens boeiende studie te smeden. Het is een verhaal van niet voor te stellen ellende en mishandeling. Opvallend ook hoe veel grappige herinneringen er desondanks zijn achtergebleven. Treffend is de geest van kame raadschap. die velen nog weemoe dig maakt. Verbijsterend de brief, die kampcommandant Miu- ra na vele jaren durfde te schrij ven. toen hij na 20 jaar op gespoord werd door de schrijver. Martin Gardnei heeft een aan tal van goocheltrucs en experimenten verzameld, die alle gebaseerd zyn op een voudige principes door ieder een uit te voeren zijn met eenvoudige middelen Leu^ ontspanning in kleine kring. Het is echter wei zaak nauwkeurig de aanwijzingen op te volgen Wij hebben geprobeerd, dat moest wel omdat het boekje nu eenmaal gerecenseerd moet wor den. trucs ui+ te voeren die al leen bij lage temperaturen sla gen. Natuurlijk mislukten ze. over een oaar maanden nog maar eens proberen (14<t blz. 3.10) Italiaanse hartekrect. Ga- briella Parca. Uitgave Neder lands Boekhuis, Tilburg. Ook in Italië verschijnen er bomen, door Ernest Heming way. Uitgave Arbeiderspers. Amsterdam. De meest persoonlijke en meest kenmerkende roman van Amerika's „ruigste" schrijver, lie in 1961. in een bui van diepe depressie. de hand aan zichzelf sloeg. In dit visionaire boek wordt zijn laatste liefde bezon gen. terwijl hii zich tevens afzet 'egen het onrecht, de generaals, de „vuile oorlog." de „valse vre de" en vooral het Fransp leger. Om deze reden ic de roman, die ai in 1952 door de Amsterdamse uitgever S'rpnrfhoR in een Neder landse vertaling op de markt werd gpbracht. in Frankriik lan ge tiid verboden geweest. (328 blz.. f 11.90) bleven bewaard, omdat de heer A. H. Oliemans. deze op zijn eet keteltje had gegrift. Een stuk Ne derlandse geschiedenis, dat niet vergeten mag worden. (224 blz. 8.90). Kogels voor ecn labbekak. door Anne Wadman. Uitgave A. W. Bruna en Zoon. Utrecht. Anne Wadman, die zich met zijn roman De smeerlappen 1n en buiten Friesland faam verwor ven heeft als romanschrijver, heeft zelf de vertaling verzorgd van Kogels voor een labbekak, een oorlogsroman, die dezelfde Biinse Houtsma als hoofdpersoon heeft. Oorlog en verzet gaan voorbij .lieve Lita" en „lieve Mar- grief-rubrieKon voorkomen. Is in Nederland soms al verbazing wekkend wat de lezers en vooral de lezeressen schrijven, in het land van zon en liefde slaan de ontboezemingen alle records. Ga- briella Parca. een Itaüaense soci- aal-psvchologe. heeft uit 8000 /an dergelijke brieven een keus gemaakt en deze gerubriceerd. Er blijkt uit dat ook daar tal van taboes en foutieve opvattingen vele huweliiken en levens kapot hebben gemaakt. Een verhelde rend boek. waarin de voor ons vaak onbegrijpelijke mentaliteit "an de Italiaanse man en vrouw loor henzelf in alle eenvoud uit de doeken wordt gedaan. (274 ïlz... f9.90) nen De Duitse Kerk is niet van ning dat de vrede gewaarborgd wordt dooi een dergelijke bewapening van h':1. Duitse leger." Ten opzichte van de oorlog in Viet nam. zei dr. Scharf. dat de Duitse Kerk zie)- volledig heeft gesteld achter de verklaring die indertijd is afgelegd door het Centraal Comité van de We reldraad van Kerken op zijn bijeen komst van februari van dit jaar. Daarin werd onder meer uitgespro ken dat om te beginnen de Verenigde hun bombardementen op Noord-Vietnam moeten beëindigen en dat Noord-Vietnam een einde moet ma ken aan haar infiltraties in het zuiden Het heeft echter weinig zin. meende dr. Scharf. een dergelijke uitspraak uit den treure te herhalen. Daardoor krijgt zo'h uitspraak niet meer aandacht, maar wordt de interesse afgestompt. Gelooft u werkelijk dat die uit spraak van de Wereldraad enige zin heeft, vroeg de kerkelijke journalist die Scharf een interview afnam. ..Mijn kerk gelooft niet dat dergelijke uitspra ken zinloos zijn" antwoordde de Duitse primaat, „en ook de ervaringen van de Wereldraad van Kerken leren dat zij wel degelijk zinvol zijn.. De oecumenische beweging heeft zich even zeer uitgesproken tegen de Koreaanse oorlog a's tegen het Chinees-Indiase grensconflict. In beide gevallen hebben de uitspra ken uiteindelijk meegewerkt om een oplossing te vinden. Bovendien beperkt de Wereldraad van Kerken zich niet tot het aanvaarden van resoluties, Bemoedigend begin van School-slag (Van onze onderwijsredactie) HILVERSUM Dit is de grote week van de actie School-slag. de week waarin het geld uit dui zenden enveloppen moet bin nenstromen. Op het bureau van de actie, aan de Hilversumse Si mon Stevinweg, heeft de heer H. A. Weber gisteren een klein voor proefje gehad van het enthousi- asrrie waarmee christelijk Neder land offert voor minder bedeelde werelddelen. Maandag kwam er aan privé-giften een bedrag van 31.626 binnen; via de bank is 2.846 overgemaakt en aan con tant geld is bijna honderd gul den aan het bureau afgeleverd. Er is nog geen overzicht van de giro-overschrijvingen. Een leger van vrijwilligers, zo als leerlingen van een vormings- school, gepensioneerden en onder wijzers van Hilversumse scholen helpen de vaste staf. Zaterdagmiddag om 3 uur wordt in de Utrechtse Domkerk de slotmanifestatie gehouden. Dr. B. Rietveld, voorzitter \^n de Unie Een school met den Bijbel, opent deze plechtige bijeen komst. Verder spreken prof mr. I. A. Diepenhorst, minister van onderwijs en wetenschappen, prof. dr. J. Verkuyl (over het christelijk onderwijs in de zen dingssituatie) en prof. dr. H. Jon ker over het christelijk onder wijs in ons land. Hij zal ook het voorlopig eindbedrag van School-slag bekendmaken. VATICAANSTAD De Paus heeft zaterdag de morele deugden van het Nederlandse volk geprezen en zijn leed wezen betuigd over de dood van twee opvarenden van de kruiser De Zeven Provinciën. De Paus ontving zaterdag officieren en manschappen van deze kruiser en van de De Ruyter. Hij zei bij een be zoek aan Nederland de kwaliteiten van ons volk te hebben leren kennen, o.a. zijn „verknochtheid aan het evangelie". Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Dinxperlo (2e pred.p. - toez.): A Meyeringh te Schoonebeeek: te Poortvliet (toez.): J. Catsburg te Op- j heusden: te Leeuwarden-Huizum (5de pred.pl.): P. Landweer te Nigtevecht; door de provinciale kerkverg. van Fries land als pred. voor buiitengew. werk- zaamh. (directeur vormingscentrum St. Nicolaasga): W. J. v. d. Waal te Sneek, die dit ook aannam. Aangenomen het beroep van de sy node tot zendingspred., arbeid ten dien ste van het zg. „Islam - in - Afrika" pro ject: kand. J. Haafkens te Oegstgeest; naar Woerden (wijkgem. Centrum): J. J. Poot te Woerden (wijkgem. Noord). Bedank voor Dinxperlo (2e pred.pl. - toez.): C. Overdijk te Aaltenvoor Schoonhoven (vac. J. C Schuurrpan - toez.): J. C. Stelwagen te Zwijndrecht. GEREF. KERKEN Beroepen te Silvolde-Gendringen: kand. J. R. Zijlstra te Wassenaar. Beroepen te Leeuwarden-Huizum (vac. B. Berends): H. Lijesen te Schoonebeek. Aangenomen naar Zeist (vac. Joh. Pas veer): Th. Rienks tc Sittard. Bedankt voor de benoem, tot lucht- machtpred. in lang verband in Duits land: B. Mintjes te Halfweg-Zwanen- burg. CHRIST. GEREF. KERKEN Tweetal te Leiden (vac. dr. W. H. Ve- lema): H. Biesma te Stadskanaal en H. W. Eerland te Amersfoort. Beroepen te Opperdoes: H. Biesma te Stadskanaal: te 's-Gravenzande: J. Wes terink te Haamstede-Kerkwerve. SCHOOL-SLAG ÉÉN ACTIE VOOR VIJF WERELDDELEN Lees Luister Zie Pers. radio en televisie vestigen uw eendacht op de Schooi-Sleg. Ook u bent hierbij botrokken. Ook u wordt gevraagd welke woordo u hecht ean mee aan dere wereldwijde dier verlening. School-Slag rekent op Beantwoord dit laatste appèl is Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet ln behandeling worden genomen Geheimhouding is verzekerd. Vra- Sn die niet onderling met elkaar verband staan moeten In af zonderlijke brieven worden steld. Per brief dient een gulden aan postzegels te worden ingeslo- hter °c ar li- ?ervs gi C A Vraag: Voor een kamer van 1 kubieke meter inhoud willen w, een gaskachel aanschaffen. Zij lit6' op het zuiden, heeft openslaand' tuindeuren, die nogal tochten, het oosten een buitenmuur, op he noorden ligt een voorkamer, die i 101 nu en dan verwarmd wordt met E" elektrische kachel, terwijl de suitt deuren openstaan. Aan de vieri ll^ kant is een gang en keuken. Vol gens de installateur is een kacht °n van 8000 calorieën nodig. Deze echter niet direct leverbaar, we zouden er een van 10.000 cab10 rieën kunnen krijgen. Volgens i installateur zou de kachel echter groot zijn en slecht voor schoorsteen. Onze schoorsteen/ vrij nat. maar trekt goed. De maakt geen verschil. Antwoord: Voor een vertrek 48 kubieke meter raden wij een kt chel van 5000 tot 6000 calorieën a 8000 is al te veel. Wij spreken va fe 5000 a 6000 omdat er in de kache) iel van 5000 calorieën weinig keuze ii 1 Gebruikt u geregeld de voorkamer h dan kunt u beter een haard van 80%' calorieën nemen. Is dit .echter i het geval en doet u de suitedeurel I slechts een enkele keer open, da: il kunt u met 6000 volstaan. Wij rade: u in elk geval 10.000 af. U kan dat moeilijkheden met de schoorstee 1 krijgen. De temperatuur daarii a blijft dan onder het damppunt 1 dan gaat de damp condenseren. Vraag: Waar zou ik de woordaL kunnen krijgen van „Non ti scordai di me" van E. de Curtis-Furno, 'ongen door Beniamino Gigli, waar van ik een grammofoonplaat ge kocht heb? Antwoord: De Italiaanse teks kunt u krijgen bij Grammofoonplat tenmij Bovema, Bronsteeweg Heemstede. Vraag: Is radio Veronica van be-Ji lang voor schepen in nood? Antwoord: Radio Veronica zend1, uit en luistert niet, zodat de seinei van schepen in nood niet wordeu opgevangen. (Van onze kerkredactie) AMSTERDAM - „Het is en blijft een hoogst merkwaardig ver schijnsel. dat, terwijl er allerwege geklaagd wordt over onkerkelijk heid, achteruitgang van het besef van gods dienstige waarden, de wereldvreemdheid van de kerken enz., er blijk baar een nogal brede en hier en daar zelfs aroeiev.de belangstel ling is voor geloof en geestelijk leven." Dit schrijft ds. K. R. ter Steeae te Bergen (N.-H.) in het blad Triangel van het Chris telijk Jongeren Ver bond naar aanleiding van de enquête van het damesblad Margriet over godsdienst en kerk. Ds Ter Steege vervolgt: „Ik wijs op enkele typische feiten. Veel en veel meer dan voor de oorlog wordt door allerlei scholen ook waar men er voor heen niet aan dacht aan de kerken gevraagd ->m godsdienstles, bijbel kennis, cultuurgeschiede nis van het Christendom of hoe men het ook noemt. Verder de gelukkig heel open manier waarop voor radio en t.v. gesproken wordt over geloof, kerk en christendom in aller hande gesprekken, inter views, debatten en teach- ins. Eveneens dat er in allerlei bladen, niet al leen in een damesblad als Margriet en in Time (maar dat had altijd al een rubriek religie) maar ook in Playboy over geschreven wordt. Op de een of andere manier blij ven de mensen ermee be zig. l'rouwens er zijn ook jonge ren genoeg, kerkelijk o onkerkelijk, die er heel goed, ter zake en positief over weten te denken en te praten. Er is beslist meer openheid dan vroe ger. Het vermoeden, nee het besef blijft dat hier werkelijk de diepste en daarom onmisbare waar den op het spel staan, al hebben kerken en mensen meeste toeneemt. Blijkens de cijfers vooral onder de jongeren. Verder valt op, dat zowel de Rooms-Ka tholieke Kerk als de Gere formeerde Kerken sterker zijn vertegenwoordigd bij de jeugd dan bij de oude re leeftijdsgroepen. het spel niet open genoeg Schrijver heeft echter het gespeeld, accenten ver- keerd gelegd, ze teveel verstopt in een soort ge heimtaal, zich niet vol doende ingezet en daar door bepaalde vormen uit gehold. Onrust Temeer een aansporing voor ons om ons steeds weer te bezinnen en nieu we vormen te zoeken. De onrust die mogelijk een onderzoek, zoals Margriet liet instellen wekt. kan heilzaam werken." Pijnlijk voor een hervorm de noemt ds. Ter Steeae het, dat in de Neder landse Hervormde Kerk de onkerkelijkheid het vermoedendat weliswaar de Hervormde Kerk het meeste te lijden heeft van de ontkerkelijking, maar dat deze kerk de moderne oroblematiek en de geeste lijke verschuivingen eer der heeft moeten verwer ken dan de andere ker ken. Het begint in zekere zin vóór hén pas, die lan ger introvert, in zichzelf besloten en afgescheiden van de wereld hebben ae- leefd. Instituut ..Veel mensen vinden de kerk als instituut niet zo belangrijk meer, zoals ook blijkt uit de steeds terugkerende vragen als moet je nu beslist lid van een kerk zijn, of: moet je nu zondags altijd naar de kerk gaan om een goed christen te zijn of om goed te geloven?", meent ds Ter Steege. .De kerk als organisme, als gemeenschap, als „volk Gods" deze visie heb ben we te weinig in het verleden in het oog gekre gen en geleerd. De kerk dat was het min of meer deftige, ernstige, waardige instituut, waar je naar toe ging om de waarheid te horen. Er is te weinig gezegd en ermee gerekend: „De kerk, dat ben jij, dat zijn wij, jij en ik!" In deze stijl zijn we te weinig op gevoed en daarvan pluk- ken we nu misschien de vruchten. De kerk als gemeenschap, een gemeenschap met ge meenschappelijke opdrach ten in de wereld, elkaar steunend in het geloof en in het volvoeren van onze opdracht daar moet het nog veel meer naartoe."

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 2