Effectenbeurs vestigt hoop op kabinet onder Zijlstra Program PvdA benadrukt hervorming onderneming SER KWAM NIET KLAAR MET RAPPORT TOp Rob en Lords weer vrienden SER verhoogt heffingen van ondernemingen Advies over ontslagen bij sluiting Wetsontwerp heffing woningwethuurders is onaanvaardbaar' ^Igemeen Goede langspeler van Jim Reeves TIQ Rn, ZATERDAG 19 NOVEMBER 19«« t DEN HAAG De Sociaal-Economi sche Raad heeft gisteren besloten de heffingen van ondernemingen op grond van de wet op de bedrijfsorganisatie wdanig te verhogen, dat zij 0,25 tot 90 per jaar meer betalen dan thans het geval is. Voorts zal het totaal der bijdragen van de bedrijfslichamen wor den verhoogd van 227.000 in 1966 tot 315.800 in 1967. De inkomsten uit hef fingen zullen door beide maatregelen volgend jaar bijna 1 miljoen stijgen. De SER nam deze besluiten om het hoofd te bieden aan financiële zorgen, die voornamelijk worden veroorzaakt door het uitblijven van de verhoging van de bijdragen voor het handelsre gister; een voorgenomen wetswijziging daartoe is voortdurend verschoven. Als gevolg daarvan zal dit jaar een tekort ontstaan van omstreeks ƒ200.000, waarmee de algemene reser ve geheel zal zijn verdwenen. In totaal is de laatste drie jaar rond 865.000 aan de reserve onttrokken. De gisteren door de raad aanvaardde begroting 1967 sluit met een bedrag aan inkomsten en uitgaven van 3.341.800. Financieel Weekoverzicht AMSTERDAM Met voldoening heeft de effectenbeurs kennis genomen van de opdracht aan dr. Zijlstra tot vorming van een kabinet. Men koestert de hoop, dat medewerking zal worden ver kregen om maatregelen door te voeren, welke kunnen leiden tot een herstel van het evenwicht in onze economie. De beurs realiseert zich overigens, dat een moeilijke periode voor het bedrijfsleven nog voor de boeg ligt, alvorens een sanering is bereikt. De kwartaalcijfers van Philips hebben geïllustreerd, hoe moei lijk het is om de omzet zoveel op te voeren, dat de kostenstijging wordt opgevangen. De moeilijke positie van de bouwnijverheid, welke nog niet op een dieptepunt schijnt te zijn gekomen, heeft het koerspeil van aandelen in bouwondernemingen deze week ongunstig beïnvloed. Het was deze week een echte interim- periode, waarin de beurs zat uit te kijken naar verder nieuws. Met span ning volgde men de formatiepogingen van dr. Zijlstra, met aandacht volgde men ook de bericthten over de SER- vergadering waarin beraadslaagd wordt over de economische toestand van ons land. Intussen worden allerlei stemmen gehoord met betrekking tot hetgeen tot herstel van onze, van goede spoor afgeraakte, economie nodig is. De voorzitter van het Centraal soci aal werkgeversverbond merkte deze week o.a. op, dat wij hier de zaak nu nog in de hand hebben, dat wij op een tweesprong staan en moeten kie zen welke weg ingeslagen zal wor den. We zijn nu nog in staat geza menlijk aan een heilloze ontwikke ling een halt toe te roepen. We mo gen de grens van het economisch gelijke niet overschrijden. Prof. Langman, onderdirecteur van de Kon. Maatschappij de Schel de, heeft in een rede gezegd, dat als de loonstijgingen te hoog worden, binnen niet al te lange tijd in Engelse situatie kunnen geraken. En men weet, dat Labour genoodzaakt was een loon- en prijsstop af te kon digen, terwijl het aantal werklozen ONTWERP VOOR CONGRES GEREED AMSTERDAM ,„De thans aan de gang zijnde politieke strijd is een strijd tussen behoudzucht en voortuitgang. Eén strijd tus sen de gevestigde belangen, en ge lijke rechten voor allen om de verdeling van het gezamenlijke inkomen." Dit oordeel is neerge legd in het concept-verkiezings program van de Partij van de Ar beid, dat zal worden besproken op het verziekingscongres van de partij op 7 januari in Haarlem. In de komende vier jaar wil de Partij van de Arbeid onder meer verwerkelijken: Bescherming van de werknemers bij massaal ontslag door verlenging van de ontslagtermijn voor oudere werkne mers, regeling van de staking als rechtmatige handelingen invoering van een wettelijk minimumloon voor man en en vrouwe. Teneinde de onderneming te hervor men wordt voorgestaan: verplichting voor alle vennotschappen tot publikatie van de verslagen, die ook gegevens moeten bevatten over de inkomens van directeuren en commissarissen: beper king van het aantal commissariaten per persoon; verkiezing van arbeids- commissarissen; medezeggenschap van de werknemers door invoering van het enquête- en beroepsrecht. Verdeling inkomen Gepleit wordt voor een rechtvaardi ger verdeling van de inkomens en vermogens door een aanzienlijke ver hoging van successie- en schenkings rechten. Dit echter zodanig dat een goede bedrijfsopvolging mogelijk blijft. Voorts wordt als wens uitgesproken: toezicht op de kapitaalmarkt, invoering van speculatiewinstbelasting, zeggen schap van de overheid bij opsporing en winning van bodemschatten; grondge bruik ten bate van de gemeenschap door verbetering van de wijze van onteigening en een voorkeursrecht voor de overheid bij aankoop tegen gebruikswaarde, op basis van een ruimtelijke ordeningsbeleid, dat gericht een gebruik van de bodem dat de gehele bevolking ten goede komt. De PvdA wil een verkorting van de diensttijd tot twaalf maanden. Aange drongen wordt op een actieve vredes politiek, door controle op alle vormen Oost en West tot stand te brengen ziet de partij als een van de hoofdtaken m de NAVO. In het ontwerp-program wordt bena drukt dat vergroting van de demon stratie-vrijheid noodzakelijk is. De overheidsuitgaven voor ontwikkelings hulp zullen met minstens ƒ125 miljoen per jaar moeten worden verhoogd. Enkele belangrijke punten zijn ver der: een grootscheepse aanpak van sanering en krotopruiming, bouw van sporthallen en zwembaden, een betere infra-structuur voor het Noorden des lands, afschaffing van de opkomst plicht bij de verkiezingen en verlaging de belastingdruk voor ongehuw- den. Tingel Tangel niet naar Heemstede ROTTERDAM Het cabaret Tin- gel-Tangel van Sieto Hoving zal volgen de week niet optreden in Heemstede. De burgemeester, mr. A. G. A. Ridder van Rappard, heeft aan het optreden voorwaarden gesteld, die de heer Ho ving naast zich neer heeft gelegd. De burgemeester heeft gezegd, dat vuilspuiterijen tegen het koninklijk huis en de leden daarvan achterwege moeten blijven. Sieto Hoving zelf beweert, dat hij in zijn programma's nooit daarover praat. „Ik heb geweigerd op te treden op de voorwaarden van Ridder van Rappard, omdat ik niet van censuur houd", aldus Sieto Hoving. Minister vraagt SER: DEN HAAG Aan de Sociaal Economische Raad is door minister Veldkamp op zo kort mogelijke termijn advies gevraagd inzake de oplossing van een probleem dat zich soms voor doet bij bedrijfssluitingen. De demissionaire minister van socia le zaken en volksgezondheid heeft het oog op die gevallen, waarin onderne mingen niet in staat zijn het aan hun werknemers nog toekomende loon of vakantiegeld uit te betalen. Behalve aan de mogelijkheid tot het treffen van maatregelen door het be drijfsleven zelf door bijvoorbeeld de instelling van een weerstandsfonds, denkt de minister ook aan een wijzi ging van de Werkloosheidswet Hierin moet dan opgenomen worden dat de werknemer het hem nog toeko mende loon- of vakantiegeld kan ont vangen van de bedrijfsvereniging, waarbij hij verzekerd is. Ook zal onderzocht moeten worden of de bedrijfsverenigingen in voorko mende gevallen de bevoegdheid moeten hebben, om het uitbetaalde bedrag op de werknemer te verhalen om mis bruik of een te zorgeloze instelling een werkgever zoveel mogelijk tegen te gaan. Ook :al onderzocht moeten worden welke niet verhaalbaar blijken, al dan niet afhankelijk zijn van het aantal dagen werken, ten laste moeten komen van het wachtgeldfonds van de betrokken bedrijfsvereniging dan wel ten laste van het algemeen werkloosheidsfonds. AMSTERDAM De ledenraad van de Nationale Woningraad acht het wetsontwerp tot het op leggen van heffingen aan huur ders van woningwetwoningen die behoren tot de hogere inkomens groepen, onaanvaardbaar. Tot deze conclusie kwam zg gisteren een vergadering in Amster dam. In een communiqué wordt gezegd dat de voorgestelde maatregelen willekeurig en onaanvaardbaar ka rakter heeft gekregen. Er bestaat geen wettelijke regeling, op grond waarvan de huur van woningwetwo ningen wordt beperkt tot de bevol kingsgroepen, in de lagere inkomen klassen. De woningwetbouw was se dert 1945 in bijna alle gemeenten de enige mogelijkheid tot huisvesting van grote groepen, zo meent de leden raad. Distributie van woonruimte kon veel al alleen geschieden met gebruikma king van de woningwetwoningen. Al dus hebben de corporaties talloze wo ningwetwoningen verhuurd op aan drang van het rijk en gemeenten aan overheidsdienaren en anderen, met in komens, die aanzienlijk boven de socia- le loongrens lagen. :t is onrechtvaardigd, zo vervolgt het communiqué, thans een wet in het leven te roepen, die tot uitgangspunt heeft, dat deze categorie in feite nim mer tot de woningwetwoningen had mogen worden toegelaten. De ledenraad meent dat het doorstro- mingseffeot, dat het wetsvoorstel zot moeten veroorzaken, zijn doel zal mis- De meesten, die door de heffing worden getroffen zullen deze gelaten betalen in het besef dat hen onrecht is aangedaan. In vele gevallen zullen voor de desbetreffende huurders geen passende andere woningen beschikbaar zijn, aldus de verklaring. in Engeland snel stijgt Het Kamerlid drs. J. Boersma toonde zich over het tempo der ontslagen hier te lande ook ongerust Hij verwacht tegen het eind van volgend jaar hier 100.000 werklozen. Marsroute De handelsbalans heeft volgens de laatste gegevens, over de eerste 10 maanden van dit jaar een deficit opge leverd van f 4.054 miljoen, hetgeen een miljard meer is dan in dezelfde periode van vorig Jaar. Het zijn allemaal aanwijzingen, wel ke de beurs niet misverstaat Als het gezond verstand niet terugkeert en de weg van de minste weerstand blijft volgen zonder op de gevolgen te letten voor het algemeen belang, dan zal men straks een gevoelige les krij gen. Daarom kijkt de beurs uit naar aan wijzingen over de marsroute, welke in geslagen zal worden. Tot dusver heeft men nog niet voldoende zekerheid, dat de handen eensgezind ineengeslagen worden om een evenwichtstoestand in ons land te krijgen, waarna een nieu we periode van opgang zou kunnen worden verkregen. De Philipscijfers ovér het 3e kwar taal vielen de beurs tegen. Men wist wel, dat men met lagere resultaten moest rekening houden, maar de winst daling met 10 pet., ondanks een omzet welke 6.4 pet. hoger lag, werd te leurstellend geacht. Ook het feit dat Wallstreet flauw was gestemd voor elektronische ondernemingen, speelde een roL De mededelingen op de persconferen tie van Philips vond men gereserveerd. De verkoop van tv.'s en radiotoestellen in Westeuropese landen is moeilijker geworden en men wil voorzichtig aan doen om bedacht te zijn op econo mische verstoringen. De koers van aand. Philips zakte van 81,50 tot 77,20. Aandelen van bouwmaatschappijen stonden deze week onder druk, hetgeen niet te verwonderen is, gelet op de ongunstige berichten uit deze sector van het bedrijfsleven. Bat Aanne- mings Mij daalde van 255 tot 237, Ne- derhorst van 328 tot 310 (slot gisteren 315), Kondor van 204 tot 190. Hoge rente De Bank voor Ned.Gemeenten is eer op de emissiemarkt verschenen, ditmaal met 150 miljoen 7 pet obliga ties tegen 99 pet Gezien de voorwaar den der lening verwacht de beurs een goede ontvangst, waarbij men met na me aan de belangstelling van het bui tenland denkt De Luchthaven Schiphol heeft ƒ50 miljoen lening ondershands weten te plaatsen, zodat hier geen openbare emissie voorlopig is te wachten. De OESO bespreekt in Parijs de hoge ren- n de de verschillende landen en overweegt op welke manier hier een punt achter gezet kan worden. Het schijnt dat men denkt, dat de rentevoet zo ongeveer het hoogste ni veau heeft bereikt. Maar er zullen in de afzonderlijke aangesloten landen op nationaal niveau maatregelen moeten worden genomen, met name terzake van een sluitende betalingsbalans. (Van o DEN HAAG De Sociaal-Economi sche Raad is gisteren, na een hele dag vergaderen, niet klaargekomen met de samenstelling van zijn halfjaarlijkse economisch rapport, op basis waarvan in de Stichting van de Arbeid de loon onderhandelingen voor 1967 gevoerd zullen worden. Het beraad wordt op 30 november voortgezet. Zoals bekend komt de Stichting van de Arbeid op 1 december weer bijeen. De discussie in de SER tussen werk gevers, vakbeweging en kroonleden werd gevoerd aan de hand van een concept-rapport van de SER-commissie Ontwikkeling Nationale Economie waarin de standpunten nauwelijks af wijken van die, welke tot nu toe van de werkgeversorganisaties en de vakbe weging bekend zijn. Deze standpunten liggen nogal uit el kaar en gisteren zijn dan ook, met na me door voorzitter drs. J. W. de Pous, pogingen aangewend om ze dichter bij elkaar te brengen. Bij alle drie groe peringen bleek de bereidheid daartoe in principe aanwezig te zijn. De vakbe weging evenwel gaf te kennen zich eers nog met haar achterban te willen bera den. In de wandelgangen werd echter ver nomen, dat de vakcentrales er de voor keur aan geven te wachten op het pro gram van de nieuwe regering alvorens zich in het SER-rapport definitief uit te spreken. T Doe niet al uw eieren in één mandje! Verdeel Uw beleggingsrisico. pondsenbezit Met een participatiebewijs Algemeen Pondsenbezit iezit U een aandelenbelang in méér lan 200 geselecteerde Nederlandse 1 en Amerikaanse ondernemingen. I Inlichtingen bij elke commissionair en bankier, of rechtstreeks via Postbus 1700 Amsterdam. 06 Gouden plaat voor Nancy's „Boots" De langspeler „Distant Drums" met liedjes van wijlen Jim Reeves is al enkele maan den in de handel verkrijgbaar. Hij komt echter nu pas goed in de belangstelling, doordat de titelsong een hit is geworden in Engeland, Noorwegen en Ne derland. Reeves, ruim twee jaar geleden in zijn vliegtuig vlakbij Nashville „zijn" muziekstad verongelukt, is waardevast Songs, die nog steeds van hem worden uitgebracht, ko men geregeld op hitlijsten voor. Discjockeys spreken niet ten on rechte over hem als „Mr. Forever". „Distant Drums" geeft een goede indruk van de capaciteiten van Ree ves. De plaat bevat hoofdzakelijk langzame ballades, maar in enkele songs toont hij zich weer de country and western artiest Deze afwisse- Deze maand komt Nancy Sinatra, beroemde dochter van een beroem de vader, naar ons land. Zij maakt een reis naar die landen, waar haar „These Boots Are Made For Wal king" nummer één op de hitparade heeft gestaan. Voor de camera's van de AVRO-televisie krijgt zij gouden platen voor haar „Boots" en voor de topper van haar vader, „Strangers In The Night", die nog zo hard loopt, dat hij eigenlijk nog op de hitlijsten moest staan. In een eigen programma zal Nan cy haar nieuwe Amerikaanse hit „Sugar Town", lanceren. Rob de Nijs en de Lords, die een jaar geleden met ruzie uit elkaar gingen, gaan weer samenwerken. Ex-zanger John de Mol, directeur van het bureau Internationa] Artists te Hilversum, heeft de verbroede ring tot stand gebracht. De populariteit van Rob de Nijs, die één seizoen bij circus Boltini heeft gewerkt, is flink gedaald. Ook de Lords hebben als zelfstandig ope rerende band moeite gehad om rond te komen. Nu de combinatie is hersteld, zien zij de toekomst met wat meer optimisme tegemoet De tienerzanger wil de kant van de rhythm and blues op. Hij is van plan pianolessen te nemen en wil ling zorgt ervoor, dat het melancho lieke niet teveel nadruk krijgt. Voor wie de beat (even) wil verge ten is deze langspeler de aangewe zen plaat Michel van Dijk 1 bij Baroques Les Baroques hebben een nieuwe zanger: Michel Jean Nicolas van Dijk. Hij heeft twee jaar gezongen bij Nederlandse beatgroepen en heeft de laatste maanden met veel succes gewerkt bij de Amsterdamse Mads. Door zijn zesjarig verblijf in Amerika is hij een groot bewonde raar van de onvervalste rhythm and blues geworden. Michel van Dijk neemt de plaats in van Gary O'Shannon, die door militaire dienst de vele contractuele verplichtingen van Les Baroques niet meer kan nakomen. Cineast Bob Langestraat is bezig, een Nederlandse beatfilm te maken, die op 8 december door de VPRO-te- levisie wordt uitgezonden. De 28 mi nuten durende film krijgt een speels karakter. De Maskers en Les Baroques vervullen er de hoofdrol len in. WITTE FIETSEN IN OXFORD In het Engelse Oxford hebben wit te fietsen, waarvan iedereen vrij ge bruik mag maken, hun intrede ge daan. Een anarchistische groep stu denten aan de universiteit heeft twintig fietsen beschikbaar gesteld als gemeenschappelijk eigendom. De groep kocht zes fietsen; de andere rijwielen waren onbeheerd achterge laten in fietsenstallingen van de col leges. „Het is verstandig, dat mensen in een stad met zo'n druk verkeer als Oxford op fietsen rijden. Het is een praktisch plan," vindt voorzitter John Birthwhistle. hij zijn optreden voor de afwisse ling een elektronisch orgel gaan bespelen. De Lords worden met een trombo nist en een trompettist uitgebreid tot zes man. Het zit er nog niet in, dat Rob de Nijs en de Lords samen platen gaan maken. Zij staan namelijk bij verschillende maatschappijen onder contract. Rob de Nijs ziet kansen op de Duitse markt. In Hamburg heeft hij inmiddels gesproken over een tele visieshow. Hij verwacht daarvan uit nodigingen om elders in de Bondsre publiek op te treden. Voor oudere tieners en jonge twenners is een nieuw maandblad verschenen. Het heet TIQ en is wel gek. Voor één gulden kan de lezer kennis nemen van opinies over een aantal facetten van het leven, zoals dat zich afspeelt voor tieners en twenners. Onderwerpen in het eerste nummer; mode, sex en beat De typografische verzorging van TIQ is beter dan die van de meeste tienerbladen. Er staan opvallend goede kleurenfoto's in. Foto's en tekst zijn echter zodanig afgedrukt dat er wel wat ruimte verloren gaat Overigens zijn de witte vlakken een verademing, want het blad besteedt beslist teveel aandacht aan sec. De redactie gaat op bijzonder openhartige wijze in op het gebruik van voorbehoedmiddelen. Men krijgt de indruk, dat sex negentig procent van het leven van de „twie- ner" in beslag neemt, en dat is ze ker niet waar. Van betere kwaliteit zijn de arti kelen en foto's over mode. De keuze is meer dan „hip": soms gewoon heel modieus. De beat is wat op het tweede plan gedrongen; alleen de achtergronden worden aangehaald. Er is een goed interview met Ferré Grignard, naar zijn uiterlijk de „Vader Serapion" van de protestzangers, maar ge hoord zijn uitlatingen nog niet droog achter de oren. TIQ deelt in het eerste nummer nog geen rake tikken uit; de onderti tel „algemeen opinieblad" is trou wens te weids. Wie over de teveel gebruikte „sans gène"-uitdrukkin- gen heenleest, kan zich goed verma ken. Georgie Fame is bezig een nieu we negenmansformatie samen te stellen. t)e samenwerking met zijn vaste begeleiders heeft hij verbro ken, omdat hij „van klimaat wilde veranderen". De Eindhovense zanger John La- mers maakte begin dit jaar het plaatje „Ik bewonder jou". Het had een trage start en verdween weldra uit ieders gezichtsveld. In augustus dook het plotseling weer op en be reikte het de vaderlandse hitparade Ook in België wordt de schijf goed verkocht. De plaat is verrassender wijs een witte raaf geworden tussen de sterkste import-hits! De Everly Brothers hebben een vreemde plaat gemaakt. Op de ene kant zingt Phil Everly Brother „Li ke We Used To Do", op de andere zingt Don Everly Brother ,.Fifi The Flea". Beide nummers zijn Hol lies-composities. De tournee van The Sandy Coast naar Engeland gaat niet door, omdat de drummer geen ver lof van militaire dienst krij'gt. Gonnie Baars heeft Karin Kent opgevolgd in de ziekenboeg. Toen zij probeerde een tram te halen, deed zij een ongelukkige val en brak zij een middenvoetsbeentje. De show must go on: Gonnie blijft op treden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 9