EXPLOSIES, meestal niet maar de aardgas oorzaak Rotterdamse ,1 lamlet' grandioos gebeuren m van met wensen de fracties Bouwvakker eist geld Concentratie verzekeringen ANGST ONGEGROND - MINDER ONGEVALLEN Spionage met geweld, sex en een knipoog Triomf voor regisseur Richard Flink Eric Schneiders indrukwekkend ZentrA ZATERDAG 19 NOVEMBER 19«6 (Vervolp van pag. 1) EKERHEDEN *ju de kaarten zo liggen en de forma- het moet doen met de steun van en AR, is het zeer wel mogelijk, hij na de gedachtenwisseling met vijf kandidaat-ministers besluit zijn ^dracht terug te geven. De kans dat met zijn financieel-economische au- iteit VVD, CHU en eventueel ook dA straks in de Kamer met een f ped van cijfers, gegevens, argumen- en een briljante verdediging van gelijk zal weten te overtuigen, irdt niet hoog aangeslagen. Prof. Zijlstra is er trouwens de man aa.*t naar het daarop te laten aanko- n. Hij wil zekerheden. Anders had niet vooraf de fracties geraad- tegd. Nu hij geen zekerheid heeft e ||kregen, zou hij er wel eens feestelijk h] or kunnen bedanken het risico tc pen door dc Kamer te worden weg- itemd en dan gedoemd te zijn tot inhoudloos premierschap van een achteloos kabinet. cvu prof. Zijlstra zelf de sprong in Mt duister nog wel willen wagen, dan pet toch betwijfeld worden of de an- re kandidaat-ministers daartoe be- Pl id zijn. iec mt|Het is politieke waarnemers nu wel Idelijk geworden, dat de informateur Beel zijn voorbereidend werk niet ïgiipaald perfect heeft verricht. Hij ngjeft de breuk met de PvdA vast- alfsteld en prof. Zijlstra over de streep jeten te trekken, maar voor het overl ing heeft hij de politieke mogelijkheden onmogelijkheden onvoldoende ïnventariseerd. De formateur onder- ndt daarvan nu de kwalijke gevol de formatiepoging-Zijlstra mislukt, is het enige alternatief: weigering van de ontslagaanvrage aai van het kabinet-Cals. Dat gaat ech ter zo maar niet. Het kabinet-Cals 108zal zelf het Koninklijk Besluit daartoe moeten tekenen. En dat zal 11 het pas doen als eerst een finan cieel compromis is bereikt waarop verder kan worden geregeerd. Er moeten in '67 uitgaven worden ge- daan en daar is dekking voor no- t dig, hoe dan ook. Onverlet blijft natuurlijk het uitgangspunt, dat er gauw mogelijk verkiezingen 1 moeten komen. Merkwaardig Zoals bekend heeft de KVP-fractie "Isteren met de grootst mogelijke meer- nlerheid haar instemming betuigd met program-Zijlstra. Een merkwaardi beslissing als men even bedenkt, dat tit program grotendeels overeenkomt et het eerste dekkingsplan-Vonde- ng, dat enkele maanden geleden in Tl et kabinet door de ministers van de Vic VP na overleg met de KVP-fractie an de tafel werd geveegd (overigens samenwerking met de socialist Den tmkyi). 1 De CH-fractie heeft gisteren in het vergaderd. Na afloop zocht mr. eernink de formateur op om hem het ntwoord van de fractie mee te delen. Ir. Beernink legde daarna voor de ers de volgende verkaring af: Jl „Dc CH-fractie wil op gouvernemen- Vlele wijze de pogingen van de kabi- kpi ictsforniatcur benaderen. Met inachtne ming daarvan gaat zij ervan uit, dat in 'Hen slechter wordende positie van het ledrijfsleven en een daaruit voort- loeiende inkrimping van dc werkgelc- laa enheid niet dan in uiterste noodzaak rv; ieuwe lasten op het volk mogen wor- Bl' en gelegd. Immers, daardoor zullen de i om een meer evenwichtige r„„ en prijsontwikkeling te verkrij- en, kunnen stijgen. {solide dekking {Veel meer dan in de door de kabi netsformateur gesuggereerde belas tingmaatregelen ziet de CH-fractie een oplossing door binnen de begro ting verschuivingen en verlagingen aan te brengen, waardoor een solide dekking zou worden verkregen. Zijn daarnaast de maatregelen welke de formateur beoogt geheel of gedeelte lijk noodzakelijk, dan zal de CH-frac tie deze slechts in gunstige overwe ging kunnen nemen, wanneer 1. in de regeringsverklaring duidelijk is gesteld dat opdracht zal worden gege ven de begroting voor 1967 uit te kammen. 2. uit de regeringsverkla ring de intentie blijkt dat al het mo gelijke zal worden gedaan de staatsuitgaven te matigen. „De CH-fractie is volledig overtuigd van de moeilijkheden waarvoor de formateur, in verband met de vrij zorgelijke toestand waarin ons land zich bevindt, is geplaatst. CH-fractie wil de formatiepogingen zo positief mogelijk benaderen. An derzijds vertrouwt zij, dat er bij de formateur begrip zal bestaan voor het feit, dat de fractie die vrijwel geheel alleen heeft gestaan bij het overleg van de laatste weken een standpunt, dat gedurende anderhalf jaar is ingenomen en dat zij nu nog juist acht, niet plotseling kan laten varen." standpunt In de omgeving van de formateur werd gisteravond over de aard van het contact met de fracties nog het volgen de opgemerkt: „Het extra-parlementai re overbruggingskabinet dat de heer Zijlstra nastreeft, zal geen bindingen aangaan met de Kamerfracties. Dat desondanks in dit stadium van de for matie contact is opgenomen met de vijf fractieleiders, vloeide voort uit de wens van de formateur te weten welk standpunt de betrokken fracties met betrekking tot belangrijke financieel- economische punten zouden innemen. Het te vormen kabinet vraagt geen bepaalde zekerheden van steun voor bepaalde maatregelen, maar aan de an dere kant heeft het er zich wel van willen overtuigen welke maatregelen geen steun en dus geen meerderheid in de Kamer zouden verwerven." AMSTERDAM Het Amster damse kantongerecht heeft zich gistermiddag beziggehouden met een principiële zaak, aangespannen door een ongeorganiseerde bouw vakarbeider tegen de Stichting vakantiefonds voor de bouwnijver heid. Inzet is de twee procents regeling, die in juni van dit jaar aanleiding was voor ernstige on geregeldheden in Amsterdam. De bouwvakarbeider vraagt zijn geld terug, dat ter dekking van de kosten van het vakantiefonds, bij de uitbeta ling van zijn vakantiegeld is ingehou den. Voorop stelt hij, dat deze regeling ongeldig is. Zijn advocaat, mr. L. Mok. sprak van discriminatie. Volgens hem werden de georganiseerde en ongeorga niseerde bouwvakarbeiders ongelijk be handeld. De drie erkende bonden betalen hun leden de ingehouden twee procent te rug en brengen dit bedrag aan het fonds in rekening. De ongelijke behan deling noemde mr. Mok in strijd met de wet en volgens hem had het College van Rijksbemiddelaars deze twee pro cents-regeling dan ook niet kunnen treffen. Mr A. J. Haakman, de raadsman van het vakantiefonds zei, dat de rege ling juist is gemaakt om de ongeorga niseerden te laten meebetalen in de kos ten van het fonds. De twee procent was volgens hem een zeer matige ver goeding. Dc kantonrechter, mr. H. Ruis, zal vrijdagmiddag 9 december uitspraak doen. P UTRECHT Als de plannen door- I gaan zal cr een fusie tot stand komen van twee verzekeringscombinaties, waardoor zeventien maatschappijen gebundeld zullen worden met een to- lesj taal verzekerd bedrag van rond tien aai miljard gulden. De totale beleggingen van de maatschappijen belopen een bedrag van bijna 1900 miljoen. E, De combinaties waarom het gaat zijn de Algemene maatschappij tot exploi tatie van verzekeringsmaatschappijen (AMEV) en de Verenigde verzekering maatschappijen (VVM). Eerstgenoem- de maatschappij heeft een bod op de aandelen van de VVM gedaan. H' De volgende maatschappijen zullen, als de fusie doorgaat, worden gebun- lew deld: Algemene Verzekerings Sociëteit (AVS) Utrecht, Vitalis, Beleggingsmaat schappij De Maas, Verzekeringsmaat schappij Fiducia, Institutional Beleg- g"gsmaatschapplj Levensverzekering maatschappij Utrecht, Levensverzeke ringsmaatschappij Hav Bank, Ver. Mij Holland van 1895. Ass. Mij Nieuwe Hav Bank. Verz. Mij Johan de Witt, Alg. Beleggings consortium, Praktijkvoor- ziening Utrecht, Verz. Mij Merwede, Ned. Transport verz. Mij, de Olva, Levensverz. mij Holland. Oolbekkink en zijn anti-held Glotz niet. Maar de sfeer van Deighton en Le Carré doet waarschijnlijker aan dan de moordende, tweeduizend gulden per maand verdienende Glotz en zijn on- ij verstoorbare chef Al, die in zijn door mooie vrouwen beschermde kantoor op de Walletjes een Nederlands aandeel in de vrede levert. Oolbekkink is soms hard, vaak grof, een enkele keer grappig. Brute sex zorgt voor het verkoopargument. Het verhaal zit niet altijd even ingenieus in elkaar; het is wel vlot geschreven. Oolbekkink heeft geluk dat Neder land toch een rustig land is, want de Nederlander wil, evenals de Ameri kaan en de Engelsman, wel graag be drogen worden en een paar uur de illusie hebben dat bij ons alles kan en geoorloofd is. Geen spannend amuse- 3 ment voor de liefhebbers, maar een anti-held met een lachertje voor de consument (Van een onzer verslaggevers) ]7R LIGT EEN BOM onder Nederland. En de héél veront rusten zeggen: ..aardgas? Een ondergrondse vulkaan". Niet alléén die Haagse kolenhandelaar houdt in zijn circulaires de lijst van recente ongelukken bij, waaruit zou moeten blijken, dat Nederland mét de gasbel het gevaar boven de grond haalde. Ook de huisvrouw met haar nieuw op Slochteren brandend comfoortje praat erover als wéér een explosie wordt gemeld. Maar „gasinensen" weerleggen geruststellend: „de ongevallen door gas lopen de laatste jaren juist sterk terug". En: „de spectaculaire explosies zijn niet te wijten aan het aardgas maar meer meer aan verhoogde activiteiten door de aardgas maar meer aan verhoogde activiteiten door de gemaakt. Die ongevallen zouden er ook zijn geweest als er in de buizen geen aardgas, maar normaal stadsgas had gestroomd". Het meest recente voorbeeld werd voor paginanieuws in de kranten: De ex plosie onder het spoorviaduct Utrecht. „Door het aardgas", tiseerde de volksmond gelijk. Maar de werkelijke oorzaak bleek een stuk rail, dat een lasser liet vallen op een gietijzeren gasbuis, die nog in de grond moest. Ook met stadsgas zou de explosie zijn gevolgd, weten deskundigen. Er zijn meer van die voorbeelden. En wie ze onder elkaar zet, komt inder daad tot een respectabele lijst, vooral wanneer er nog de ontploffingen en brandjes binnenshuis aan worden toe gevoegd. Een aansprekende reclame-steun in de rug van de kolenhandelaar. Dat wél. Maar zeker geen gefundeerd argu ment om de huisvrouw ervan te weerhouden het gas toch maar te laten stromen. Dat blijkt trouwens ook wel uit de verkoopcijfers. Het aantal gaskachels neemt nog steeds toe. Vo-ig jaar werden er 400.000 ver kocht, dit jaar rekent men op 500.000... LEKKEN De Gasunie: „Men denkt met een bom te maken te hebben. Als een lek ontstaat, verwacht men een steek vlam tot in Slochteren. Dat kan na tuurlijk niet. Bovendien: in de meeste gevallen is de steekvlam er niet eens". De Gasunie geeft graag toe, dat het gas sinds de komst van het aardgas meer in het nieuws is geweest. Maar dat had vrijwel altijd te maken met aanlcgactiviteiten. Bijvoorbeeld: bij de rotonde Voorburg ontstond een paar dagen terug een lek doordat een bulldozer tegen de afblaasveiligheid opreed; op het ter rein van de gasfabriek aan de Haagse Trekweg viel een stuk beton op een buis; het lek in de leiding langs de spoorweg ontstond (eind vo rig jaar) door zwerfstromen, die ver snelde corrosie tot gevolg hadden. Allemaal gevallen, die niets met de aard van het gas te maken hadden. Zelfs de ravage in Nijkerk vorig jaar werd niet door het aardgas veroor zaakt: lie* bleek een constructiefout in het koppelstuk (direct daarna heeft men de constructie van deze onderdelen verbeterd). CIJFERS Dat angst voor aardgas niet gefun deerd is, blijkt uit cijfers. De vereni ging van exploitanten van gasbedrij ven (VEG) houdt nauwkeurig alle on gevallen bij en kan daarmee aanto nen, dat het aantal (met materiële schade en/of letsel) de laatste 14 jaar aanzienlijk is teruggelopen: van 184 (37 doden) in 1952 tot 98 (7 doden) in 1965 (aan het eind van welk jaar er van de 2,5 miljoen aansluitingen ruim één miljoen aardgasaanslui tingen waren). Wat ze óók aantonen, is, dat het aantal doden voornamelijk werd veroor zaakt door het conventionele gas: sinds 1962 en tot en met 1965: 81 door CO-houdend gas en maar 9 door het aardgas. Vergiftiging blijkt dus nog steeds de belangrijke oorzaak. En waar aard gas niet giftig is, verwacht de VEG een nog verdere daling van het aan tal doden. Als men in deze vergelijking het aan tal aansluitingen verwerkt, krijgt men het volgende beeld: per miljoen aansluitingen werden vorig jaar met CO-houdend gas 34,8 ongevallen ge noteerd (2.4 doden); bij het aardgas waren dat er 47 (3,5 doden). (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM „Niet de spionage van de baklappen en de spruitjes, maar een keiharde vent. Die keiharde vent heet Glotz (zonder voornaam), is niet on feilbaar en laat een spoor van ge weld achter in ons schijnbaar rus tige landje." J. Oolbekkink (35), journalist, is de schepper van deze nieuwe Neder landse spionageheld. Of is het een an ti-held? „Ja", zegt Oolbekkink, „je moet in de serie Glotz-boeken een sati risch element zien. De keiharde ge heimagent want dat zijn ze niet al leen maar in Amerika die met een kninoog en een lach de wereldvrede redt. De schrijver vindt dat spionage in ons land geen onzin is. Geografisch zijn er mogelijkheden genoeg voor spi onnen om hier hun bedrijf uit te oefe nen. Maar alles wat op dit gebied in Nederland in boekvorm verscheen, of „bijna alles", noemt Oolbekkink half zacht en slecht. „Ik wil een eigen stijl. Er zijn ook geen punten van overeenkomst met de bekende buitenlandse spionageschrij- al heb ik grote bewondering voor Len Deighton en John le Carré." Oolbekkink demonstreert een grote schrijfwoede. In tien maanden acht boeken, waarvan vier „Glotzen". De eer ste twee, Gifbeker voor een wereldstad Afrekening voor een tiran, zijn nu bij Born in Assen verschenen. Direc teur G. Tiebosch zegt ervan: „Henk Ool bekkink schrijft sneller dan wij kunnen uitgevenBorn heeft de laatste tijd nogal wat publiciteit gekregen voor zijn uitgaven. Wat zien ik, van Albert Mol en Knal, van Max Heymans ble ken goed verkoopbaar. Over de boeken zelf kunnen we kort zijn. Schrijver dezes kent het spionage- vak niet, Oolbekkink vermoedelijk ook ROTTERDAM Wie twijfelt of een Nederlands gezelschap in staat is te laten zien en te ondergaan dat William Shakespeare's theater genie nog niet is geëvenaard en dat zijn werken van alle tijden zijn. kan de bewijzen van het tegendeel beleven bij de „Hamlet" van het Nieuw Rotterdams Toneel. Oude rotten in het toneelkijken weten zich geen doorzichtiger en im- ponerender voorstelling te her inneren dan die welke zij vrijdag avond in première hebben meege- Ko van Dijk, Eric Schneider en Lies Franken in de première van Hamlet. maakt. En wij, die niet zelden kri tische kanttekeningen hebben ge plaatst bij prestaties van het NRT, we zijn blij, dat deze keer super latieven te moeten gebruiken om een eindelijk weer eens warm ge lopen toneelhart leeg te schrijven. Deze „Hamlet" is dc triomf van regis seur Richard Flink. Hij is al vele jaren een zeer bekwaam spelleider met tal van successen, maar nu heeft hij met het Maasstcdelijk gezelschap een thea- tergebeuren tot stand gebracht dat waarschijnlijk decennia lang dè Sha- kespeare-presentatie van de eerste or de zal blijven. Deze „Hamlet" is ook de triomf van titelrol-vertolker Eric Schneider. Hij heeft de tragiek en het wezen van dc Deense koningszoon diep doorpeild en alle facetten daarvan met een meesle pende klaarheid en gedrevenheid op de toeschouwer overgebracht. Zijn creatie is grandioos. Hoe scherp gebeeldhouwd komt de jonge Deen naar voren als de wrekende gerechtigheid tegenover zijn oom Claudius, die met broedermoord Hamlet de kroon onthield en Hamiets moeder binnen twee maanden tot vrouw nam. En hoe aangrijpend wordt deze Hamlet in zijn onthutst-zijn, in zijn verbitterd-zijn omdat zijn moeder haar nobele koning-gemaal zo vlug kon vergeten. Meesterhand Maar als wij Eric Schneider prijzen voor het zo kristalhelder slijpen en in tens vibrerend uitbeelden van verdriet, wraakzucht, vertwijfeling, gesimuleer de krankzinnigheid, twijfel aan de zin van het leven, hunker naar liefde, uitstraling van noblesse en ten slotte iodelijke vereenzaming, dan zien we ichter deze boven zichzelf uitstijgende jonge acteur de meesterhand van Ri chard Flink. Hij was het, die in zijn regie de grote lijnen van de tragedie, 1e complexen van karakters tot In de 'iepste nissen zichtbaar maakte. Regisseur Flink laat de „Hamlet" ïiet beleven als een vergrijsd treurspel 1at romantische zielen tot in het merg sentimenteel maakt, doch precies wat Shakespeare bedoelde als dc voor alle tijden functionerende spiegel, die immer aanwezige levensessenties onthult. Van diepgaande analyse ge tuigt Flinks toneelbeeld. Het is van inzet tot einde consequent doorwerkt Ko van Dijk De Hamlet van Eric Schneider krijgt monumentaal reliëf In het tegenspel van Ko van Dijk als de broedermoorde naar en bloedschcnnende Claudius. Een sluwe, doortrapte schurk zet hij neer met de allure en soms met de bronzen stem van Albert van Dalsum in diens glorietijd. Ko van Dijk grijpt hier twee kronen: de Deense van Shakespeare en die van de „koning" der Nederlandse acteurs. Luc Lutz geeft humoristische accen ten aan Polonius, die breedsprakig en een beetje seniel, slaafs en toch uitge kiend zijn vorst dient, minder verstoft en meer naar eigen tijd toe. Het dichterbij trekken is trouwens over de gehele linie merkbaar en in de meeste rollen zelfs uitstekend geslaagd. Na een wat moeilijk verstaanbare in zet, zagen we van Eli Blom een gave, ingetogen Horatio. Als Hamiets boezem vriend dringt hij zich geen moment op en toch is hij een suggestieve kracht ln zijn scènes. Lies Franken weet de toeschouwer ervan te overtuigen dat koningin Ger trude geen deel had aan de moord op haar eerste man. In de scène, die als de meest dramatische te boek staat en waarin Hamlet zijn moeder doorpriemt met zijn beschuldigingen, en ook wan neer zij van de gifbeker drinkt en sterft, is Lies Franken zonder toneelpa- thos de vrouw die. aan innerlijke verscheuring ten prooi, zich ten diepste bewust is van haar feilen en haar fa len. Ontroerend Nog indrukwekkender komt die ande re liefdestragiek in de „Hamlet" over, door Martine Crefcoeurs creatie van Ophelia. De jonge actrice maakt hier mee een ontroerende rentree bij het NRT. Wij zullen het ons lang blijven heugen hoe zij de smart over een kapot geslagen liefde jegens Hamlet in een naïeve klaagzang schokkend verklankt en hoe beklemmend de waanzin zich' van Ophelia meester maakt. De vaak uit de toon vallende dood graversscène wordt nu dank zH het spel van Gerard Hartkamp een duide lijk onmisbare schakel in het geheel; duidelijk als nadere verklaring van Hamiets karakter en daden en ook als een zeer logische stuwing naar de cli max: het fatale duel tussen Hamlet en .Laërtus, die de dood van zijn vader Dat cijfer lijkt hoger, maar is het in werkelijkheid niet. Immers, op één aardgasaansluiting branden door gaans veel meer apparaten, dan op één aansluiting op het oude gas. Het gestegen gasverbruik illustreert dat. Voordat het aardgas zijn intrede deed in de huishoudelijke sector, bedroeg de afname 600 miljoen kubieke me ter (omgerekend op aardgasequiva lent), thans niet minder dan 1,9 mil jard kuub per jaar. FABEL Dat aahdgas explosiever zou zijn dan stadsgas wordt een fabel genoemd. Beide gassen zijn even explosief. De explosiegrenzen ontlopen elkaar niet veel. Bij aardgas ontstaat een ex plosief mengsel als het volume van het in de kamer aanwezige gas vijf procent of meer bedraagt (wat bete kent, dat op dat moment een bran dende lucifer een ontploffing veroor zaakt). Bij stadsgas bedraagt dat per centage 8. De bovenste explosiegrens ligt voor aardgas echter weer gunstiger: is er 16 pet of meer aardgas in de kamer dan is het mengsel lucht-gas niet langer explosief. Bij stadsgas is dit pas boven de 30 pet. het geval. Angst voor explosies is dus niet gerecht vaardigd, zeggen de gasbedrijven en de Gasunie. Althans, als men zich aan de vooorschriften houdt. En die blijken vooral de laatste jaren steeds beter te worden nageleefd. Met name HOR LOGES MEESTERWERKEN VAN Z TOT A Polonius en zijn zuster Ophelia op de koningszoon wil wreken. Dit slottafereel, waarin Gertrude sterft aan het gif dat Claudius voor Hamlet had gebrouwen, waarin Laërtus door eigen giftige degen de dood vindt en de eveneens met dit wapen verwonde Hamlet de door de geest van zijn vader geëiste wraakoefe ning aan Claudius volvoert en daarna zelf de geest geeft, deze scène is in het drama de samenballing van veelvoudi ge tragiek. In het nooit eerder zo rea listisch vertoonde duel tussen Bas ten Batenburg en Eric Schneider, in het einde van vorst en koningin, krijgt Sha kespeare het volle gewicht van zijn dramaturgisch vermogen. Hartverwarmend Behalve alle eer aan de grote Brit geeft regisseur Richard Flink aan zijn hoofdwerk-tot-dusver een grandioze apotheose. Het Nieuw Rotterdams To neel heeft met deze toneeldaad zichzelf en andere gezelschappen overtroffen en wel zo overtuigend en hartverwar mend dat de premièrebezoekers, onder wie cultuurminister-op-de-valreep mr. M. Vrolijk en burgemeester Thomas sen, met uitbundig bravo-geroep en voor Rotterdam ongekende ovaties uit laat zochten voor vier uren van span ning en intens toneelgenot. Wij menen dat deze „Hamlet" de Nederlandse to neelmanifestatie moet worden in het volgende Holland-Festival. Veel hebben wij nog ongenoemd gela ten. De fantastisch kleurige en niet te dateren aankleding van Nicolaas Wijn berg. die uit plastiek vorstelijke dracht creëerde; Piet van der Meulen die eni ge rollen onvermeld overnam en met Adolf Rijkens loffelijk bijdroeg aan het effect van de toneelspelersscène; de grote ruitvorm waarop de „Hamlet" zes meter de zaal in wordt gespeeld en het suggestieve lichtdécor (beiden even van Wijnberg); de sfeer-ondersteu nende muziek van Otto Ketting; de uit muntende vertaling van Bert Voeten; het succes van schermmeester Cor van der Valk. Van de nevenfiguren noemen we ten slotte nog de gladde hovelingen van Pleter Lutz en Edmond Classen in glim mend provopak, de protserige Osric van Jack Hom, de koningsgeest en prins Fortinbras van Wim Hoddes. Wie een voorstelling van deze grootse „Hamlet" heeft gezien, zal on derschrijven dat wij eer te weinig dan te veel hebben gezegd. Om voor één keer met een clichézin want cr is geen betere te eindigen: Deze „Ham let" mag de ware toneelliefhebber niet missen. TON HYDRA Een aardgasbuit lek geraakt: onder I een spoorwegviaduct in Utrecht laaien metershoge vlammen op. doordat bij de komst van het aard gas veelal betere en duurdere appara tuur werd aangeschaft en ook omdat gebrekkige aansluitingen werden ver nieuwd. De rubberen gasslang bij voorbeeld is overal waar aardgas kwam, afgeschaft en vervangen door veelal vaste verbindingen. Ook dèt is een oorzaak van de daling in het aantal ongevallen. FOVTEN Dat die daling zich ondanks die vernieu wing niet nóg verder heeft doorgezet, komt voor een belangrijk deel ook door bedfenlngsfoutcn. Weliswaar lijkt dat door de verbeterde constructie van bijvoorbeeld gaska chels nauwelijks meer mogelijk, maar er komen nog regelmatig geval len voor, waarin eigenaars zelf aan de apparatuur knoeien. Niet zelden gebeurt het dat men geisers eigenhandig afstelt met alle gevolgen van dien. Vaak ook is het de onvolledige verbran ding, die tot ongevallen leidt. Men zorgt dan niet voor voldoende ventila tie, stopt vaak zelfs de ventilatiekana len dicht om maar zoveel mogelijk warmte binnenshuis te houden. Zo zijn gevallen bekend, waarin men de geiser in de badcel plaatste. Niet zelden had dat dodelijke ongevallen tot gevolg. Duidelijk is. dat aardgas hier geen en kele schuld treft Statistieken wijzen uit, dat het veiliger is. Aansprekend is bijvoorbeeld, dat met aardgasfor nuizen tot nu toe geen enkele ovenex plosie is voorgekomen. Aardgas een bom? Deskun digen ontkennen, evenals de cijfers. De lijst van explosies lijkt indrukwekkender dan zij in werkelijkheid is. De boosdoener is met onze gasbel. Schilderij van Richard Flink onthuld ROTTERDAM Na de Hamiet- voorstelling van het Nieuw Rotterdams Toneel heeft burgemeester W. Thomas sen vrijdag in de linker zijfoyer van de Schouwburg het door Rien Bout geschilderde portret van de toneel kunstenaar Richard Flink onthuld. Vooraf prees hij de Hamlet-regisseur, die hij 42 jaar geleden leerde kennen, toen Flink als 21-jarige in Naarden met amateurs werkte. Met een variant op Theo Olofs' „Daar sta je dan" zei de heer Flink in zijn antwoord: „Daar hang je dan". Bescheiden als hij altijd is, verzocht hij het papier dat zijn conterfeitsel in de hand heeft, te beschouwen als zijn oorkonde van hulde aan Eric Schnei der, Ko van Dijk, Bas ten Batenburg, Edmond Classen en andere NRT-leden die met grote Inspanning en ten koste van „schnabbels" zulk een prachtige ensembleprestatie hebben geleverd in „Hamlet". Van zijn schilder Rien Bout, voor wie hij vijf keer met genoegen heeft geposeerd (ik ben een zondagsschilder en Ik weet hoe verf ruikt) zei Richard Flink: „De jongen kent zijn vak zo goed. Dat vind ik belangrijk". Portretten van deze kwaliteit mogen er meer komen in de Rotterdamse Schouwburg, ten bewijze dat de jonge generatie tot een psychologisch rake artistiek waardevolle verbeelding in t zijn. REISBUREAU „APELDOORN" Apeldoornselaan 175 Bezuidenhoutseweg 12 DEN HAAG Telefoon 60.08.12 VLIEGREIZEN SPECIALISTEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 7