Leiden slaat zijn Franse slag Weekagenda Commentaar Sempre Avanti veroverde stampvolle Gehoorzaal Week lang films en andere import Francofielen krijgen vijfmaal hun „jour 24 uurs autohulpdienst Engels geselschap speelde voor Leidse jeugd Voor GERO CASSETTES Halt twE LEIDSE COURANT ZATERDAG 19 NOVEMBER 1966 l-Aj Zaterdag (19 november) Den Burcht. 8 uur; toneelvereniging ajD.C. met „Als 'n kwartel". v, Schouwburg. 8 uur: Litteris Sacrum hi iet .Azouk". ^goi L.H.J.-gebouw. Levendaal 101. 8 uur: tr/- jeugdsociëteit, topavond. Hel ,n Uk Jongerensoc. 't Roefje: zie L.H.J.-ge- Levendaal 101 Breestraat 19, 8 u.: jongeren-soc. Boe- soosavond met discojockeys. DEN HAAG Schouwburg, 8.15 uur: Comedie met „De Meteoor". DEN HAAG Diligentia, 8. ieuwe Komedie met „Mama, kijk zon- handen" DEN HAAG Julianakerk 8 uur: Chr amper Mannenkoor. SHCEVENIN GEN Kurzaal. n-concert. HAAG Mauritshuis, 8.15 merikaanse Guarneri-kwartet. Zondag (20 november) enaa Rapenburg 10: jeugdontmoetingscen- ldfum Rehoboth, sociëteitsavond voor bei sociëteiten. Maandag (28 novcmbc-rk nrnej Kleine zaal Gehoorzaal, 2.30 uur- Ver. ,j luisvrouwen, voorlichting door fa. Bols. Stadhuis, 4 uur: opening Franse Week. Schouwburg, 8 uur: K. en O.-toneel, itrum met „Angst en ellende tolderde rijk" Dinsdag (22 novembo 0(1 !enl Schouwburg, 8 uur: K. en O.-toneel. intrum met „Angst en ellende var. derde rijk". Gehoorzaal. 8 uur: kunstkring Voor duo Kruysen-Lea. uur: aankomst Sinterklaas. 1.30 uur: ontvangst Sinter- Gehoorzaal, 2 uur: feestmiddag me» Sinterklaas. ruil Breestraat 19. 7 tot 8 uur: spreekuur iferi Chr. Emigratiecentrale. in t Stadhuis, 7 tot 8 uur: zitting Bouw- ;ek( k®ds Ned. Gemeenten. stgt' DEN HAAG Schouwburg. 8.15 uur. rdifllfed. Comedie met „De vuurproef van ;n di Arthur Miller. n di DEN HAAG Diligentia, 8.15 uur: Her recital Amerik. sopraan Patricia Brinton. rdigl SCHEVENINGEN Kurzaal, 8 uur' r, G eugdconcert Residentie-Orkest E SCHEVENINGEN Circustheater 8.15 uur: Ned. Opera-stichting met Andréa Chenier" van Umberto Gior- Woensdag (23 novembe* Schouwburg, 8 uur: K. en O.-toneel. itrum met „Angst en ellende van derde rijk". Val Foyer Gehoorzaal, 8 uur: K. en O - Spiegel van Bretagne "3 De Lakenhal, 4.30 uur: opening ten- lelling Franse grafiek uit de lflde Stadhuis, trouwkamer. 4 tot 6 uur: tting sociaal raadsman. Wijkgebouw Oude Vest 13: s middags "jln 's avonds bazaar herv. wijkgemeenle rijd [olenw,jk- RIJNSBURG Flora, bioementen- onstelling, opening om 3 uui, geopend lot 11 uur. 3.30 uur modeshow V. en D.. vËjleen voor genodigden, voor het publiek tn 8 uur en 9.15 uur. SCHEVENINGEN Kurzaal. 8.15 ^eR ur: Residentie-Orkest Donderdag (24 november» Schouwburg. 8 uur: K. en O.-toneel Kentrum met „Angst en ellende van 'J, het derde rijk". Breestraat 85, 8 uur: Ver. Pedagogiek. B. J. A. Manschot te Nijmegen ter „Wat is nu de werkelijke invloeo an de televisie op de schooljeugd?" LEIDERDORP Herv. jeugdgebouw ikenlaan, 8 uur: kokavond voor zater- ag te houden veiling van oude eD antieke voorwerpen Wijkgebouw Oude Vest 13: "s avonds azaar herv. wijkgemeente Molenwijk RUNSBURG Flora, bloementen toonstelling. van 10 uur 's morgens tot "s avonds, modeshow V. en D om 8 en 9.15 uur. DEN HAAG Diligentia. 8.15 uur: nas: Ned. Kamerorkest. SCHEVENINGEN Kurzaal. 3 uur: Caroline Cler met haar gezelschaD Vrijdag (25 november) Boshuis, achter Hoflaan 74: ruil- avond voor verzamelaars. Schouwburg, 8 uur: toneelavond voor jongeren. K en O. en L.J.A. Kleine zaal Gehoorzaal. 7.30 uur. oudercommissie Lorentz-school. afscheid koofd J. Berkenbosch. Rapenburg 10: jeugdontmoetings- «ntrum Rehoboth. 8 uur: tienersor '1 Venster, slapstick-films. Wijkgebouw Oude Vest 13: 's avonds bazaar herv. wijkgemeente Molenwijk. RIJNSBURG Flora, oloementen- toonstelling. van 10 uur "s morgens tot '1 uur 's avonds, modeshow V. en D n 8 en 9.15 uur. DEN HAAG Diligentia. 8.15 uur «ed. Kamerorkest. SCHEVENINGEN Circus-theater. 8-15 uur: Ned Danstheater Zaterdag (26 november) Rapenburg 10: jeugdontmoetingscen- toua Rehoboth, 8 uur: soc. 't Roefje, (Van een onzer redacteuren) LEIDEN Wat de filmsectie van het Leids Academisch Kunstcen trum al tijdens de in mei gehou den Russische filmweek van plan was, tvordt volgende treek wer kelijkheid: in het Camera-theater worden dan 's middags, 's avonds en 's nachts uitsluitend Franse films vertoondL Deze Franse film tveek valt samen met een Franse week, die van maandag tot en met vrijdag wordt gehouden in het kader van het cultureel akkoord tussen Frankrijk en Nederland. De universiteit, die deze week or ganiseert, ontvangt zeven gast hoogleraren uit Frankrijk, die voor studenten en belangstellenden colleges zullen geven. Behalve de wptenschap laat de universiteit gemeenteraadsvergadering met een lach LHJ-gebouw Levendaal 101, 8 u. herv. jongerensoc.. jazz-avond. Breestraat 19. 8 uur: Boemerang-soos- avond met band The Jailers. Oud-Leiden: excursie naar Teylers luseum te Haarlem. LEIDERDORP Hen', jeugdgebouw Eikenlaan, 2 tot omstreeks 4 uur: veiling oude en antieke voorwerpen t.b.v. restauratie dorpskerk. RIJNSBURG Flora. bloementen toonstelling. van 10 uur 's morgens tot 11 uur 's avonds, modeshow V. en D. n 8 en 9.15 uur. DEN HAAG Diligentia. 1 uur: toneelgroep Arena met „De kleine en grote koning", een sprookje voor jong oud. Om 8.30 uur.: Nieuwe Komedie met „Mama, kijk zonder handen". DEN HAAG Schouwburg 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Frühlingser- wachen". SCHEVENINGEN Kurzaal. 8.15 jr: Concertgebouworkest, met pianist. SCHEVENINGEN Circus-theater, 15 urn-: Ned. Operastichting met „Andréa Chenier" van Giordano. Zondag (27 november) Rapenburg 10: jeugdontmoetingseen- trum Rehoboth, Open Huis, voor ïeder- Films Camera (2.30, 7 en 9.15 uur) tot en met zondag: Ipcress (18 jaar); maandag: Edouard et Caroline, nachtvoorstelling om 12 uur: Le blé en herbe; dinsdag: Les ddmanohes de ville d'Avray, nacht- voorstelling: Les amours céJèbres; woens- ig: Le monde sans soleil (tweede avond voorstelling besloten), nachtvoorstelling: Les jeux de l'amour; donderdag: Le plaisir, naohtvoorstelhng: Les liaisons dangereuses; vrijdag: Le bon roi Dago- bert. naohtvoorstelling- La traversée de Paris. Lido (2.30 en 8 uur) Ardennen-offen sief 1944 (14 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Nevada Smith (18 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): De Sioux- Indianen in een hinderlaag (14 jaar). Studio (2.30. 7 en 9.15 uur): Ik een vrouw (18 jaar). Trianon (2.30. 7 en 9.15 uur): The chase (18 jaar). Doktersdienst Voor de doktersdienst 5 maal 2 bellen. ADVERTENTIE) LEIDSE AUTOREPARATIE DIENST TEL. 21496 b.g.g. 20693 Welke apotheek? Op zaterdag 19 november is in Leiden >or spoedeisende gevallen, 's morgens in 8 tot 12 uur bovendien geopend: apotheek Tot Hulp der Menschheia. Hooigracht 48. tel. 21060. Apotheek R. van Breest Smallenburg te Leiderdorp en apotheek Voorschoten zijn de gehele week geopend. De Oegstgeestse apotheek is op zondag november gesloten van 8 tot 24 uur. Tentoonstellingen De Lakenhal: tentoonstelling Franse grafiek uit de 19de eeuw, van 23 nov. tot 12 dec., dagelijks van 10 tot 4 u.. zondags van 1 tot 4 uur. Galerie Walenkamp, Nieuwsteeg 11: tentoonstelling werken van Ad Dekkers, tot 9 december. De Ruil. Janvossensteeg 59: tentoonstel ling van poppen van Carla Klein, van 7 nov tot eD met 7 dec van 10 tot 8.30 uur, behalve zat en zondag. Academiegebouw Rapen buig, tentoon stelling van de Breda-collectie Rijnlandfiat (ChurcniU-laan. ingang Bachstraatu scbilderyeu Fer Hakkaart en Wil Tweehuysen keramiek Babs vaD Elsdingen, beeldjes Hans van Dinteren. wandplastieken Ben Wolls (in okt. en aov„ zaterdagmiddag 2 tot 5 en woens dagavond 7 tot 9 uun WASSENAAR - Kunstzaal Heuft Hoflaan 7: tentoonstelling van beeldend naaldwerk van Hanne Meijer-de Heer en iroogboeketten van Marijn Eschauziet «van 7 tot en met 24 november maandag t.e.m. zaterdag van 10 tot 5 uur. ook op dinsdagavond van 8 tot 10 uur zon dags gesoten). ook de kunst aan bod komen er worden drie tentoonstellingen ge houden, volgende week dinsdag is er in De Lakenhal een soiree mu sical e en iedere avond is van acht tot drie uur het café-chantant Chez Madame in de Auberge franqaise aan de Kloksteeg geopend. Wie na een nachtvoorstelling in Camera nog zin heeft in een Frans afzak kertje, kan dus daar terecht. Maandagmiddag komt de Franse am bassadeur Pierre Siraud de Franse week openen in de Burgerzaal van het stadhuis. Na afloop inspecteert hij een erewacht van de studenten weerbaar heid en de poldtiekapel. Woensdagmiddag is er weer een ope ning en wel van een tentoonstelling van Franse grafiek uit de negentiende eeuw, die tot 12 december in De Laken hal wordt gehouden. Behalve prent kunst worden ook in Nederland gepu bliceerde Franse boeken en FVanse affiches geëxposeerd, resp. in de Uni versiteitsbibliotheek en in Pardoeza. De Franse boeken bewegen zich op natuurwetenschappelijk en medisch gebied. De tien Franse films die in Camera komen, dateren uit de jaren '50 en '60; de oudste, Edouard et Caroline, waar mee de filmweek maandag wordt ge opend, is van 1950. Uit het grote aan bod is een bijzonder aantrekkelijke keuze gedaan. Zo draait woensdag in een nacht voorstelling Les jeux de l'amour (Min nespel), het met een zilveren beer be kroonde debuut van Philippe de Broca. Een andere bekende nouvelle-vague- filmer, Roger Vadim, is vertegenwoor digd met Les liaisons dangereuses, de in 1960 gemaakte film met Gérard Phi lippe en Jeanne Moreau. De gewezen vtouw van Vadim, Brigitte Bardot, i dinsdagnacht te zien in Les amouri cé'lèbres, een film waarin ook de ande re rollen worden bezet door acteurs en actrices met klinkende namen. Voor de andere films verwijzen we naai weekagenda, waar ze Chronologisch staan opgesomd. Uitvoerige gegevens over de films zijn te vinden in een programma boek je,'ontworpen door Hans P. van Oosterom. Het ziet er bijzonder goed uit en is in hoge mate overzichtelijk, ook doordat de bladzijden afwisse lend wit en zwart zijn voor resp. de dag- en nachtvoorstellingen. De in- The Tempest van Shakespeare LEIDEN Met een lyrisch stuk heeft Shakespeare vn 1610 afscheid ge nomen van het (Londens) toneel. Evenals zijn „Mideom-ernachtsdroom" is „De Storm" een soort sprookje, doch in deze sprookjes ligt bij Shakespeare het accent niet zozeer op het romantische, dan -wel het lyrische. Het won derlijke is namelijk dat Shakespeare ondanks alle geesten en nimfen, doodnuclvter blijft. Hij kent de mensen wel. Hij weet hoe hij hen moet amuseren. Dat weet hij van zich zelf heel goed. daarin heeft hij ook genoten, daarvan getuigt de epiloog van „De Storm" waar in Prospero (Shakespeare), afscheid van zijn publiek neemt: „Uit heeft nu mijn tovermacht Wat mij rest is eigen kracht. Die is luttel "Op zijn vaak grandioze manier heeft Shakespeare de mensen een spiegel voorgehouden maar niet alleen als lachspiegel. Het doel was dat de men. zich zouden beteren De bedoeling van ,-De Storm" wordt duidelijk uit de woorden van Gonzalo: En wij allen vonden onszelf, toen elk van is zichzelf verloor! Iedereen is vol berouw over de sme rige streken in het verleden en betuigt spijt. Het wonderlijke is. dat niet kleine moeite van dit stuk ook een drama te maken zou zijn, want voor onze heden daagse begrippen heeft ieder boter op het hoofd. Dat Prospero, als hertog van Milaan, de zaak in de steek laat en zijn broer zetbaas maakt, omdat hij liever studeert, zien we niet meer als zoiets on schuldigs. Voor Shakespeare is het echter alleen de broer die zich nog van Prospero ontdoet en die dan als overweldiger wordt veroordeeld. Ook het type van Gonzalo, die een rechtschapen man wordt genoemd ligt niet zo erg meer. Als hij in moeilijk heden komt beroept hfj zich op het hem gegeven bevel en geeft het slachtoffer tot troost zijn boeken mee. Zo ligt dus nu de waardering wel eens anders dan driehonderdvijftig jaar gele den en ook over de gerekte dialogen kan men anders oordelen maar wat blijft is de waardering voor de tovenaar Shake speare die het ook nu nog presteert de mensen binnen het bereik van zijn tover staf te brengen als een eeuwige Prospero. De voorstelling voor de schooljeugd werd georganiseerd door K. en O L.J.A gegeven door York Theatre Royal Company. JUWELIER HORLOGER v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 Het was een behoorlijke opvoering, maar zonder hoogtepunten. De enige die er uitsprong was Ariël, die plastisch heel goede dingen liet zien. De dronken man nen scènes waren veel te sterk aange zet. doch dat maakte het succes slechts groter. De kostuums waren kleurrijk en het decor smaakvol, zodat het ook van wege de show een goede avond was. A. C. Bouwman. O ja even naar PRONONCE voor 'n modieus NACHTHEMD structieve en heildere tekst is var Hans P- van Oosterom en Jan Mul der. Beiden zijn verbonden aan de filmseotie van K. en O., in samen werking waarmee deze filmweek tot stand is gekomen. Tussendoor Tijdens de soirée musieale wordt Franse muziek van de renaissance tot heden uitgevoerd door vijf leden van het Collegium musicum en het duo Vissers -S andberg. Tussen alle colleges, films, muziek, wijn en kaas door wordt ook nog een op Frankrijk afgestemde lezing gehou den: op 23 november causeert de heer N. Heyninig in de foyer van de Stads gehoorzaal over Bretagne. Volledigheidshalve moet ook de her denkingsbijeenkomst in de Pieterskerk op vrijdag 25 november worden ge noemd. Prof. dr. B- W. Schaper zal spreken over het verzet van de univer siteit. Medewerking wordt verleend door koor en orkest van Collegium musicum. Bij mevrouw it mousserende middelpunt van alles wat zich volgende week gaat af spelen wordt de Franse herberg Chez Madame. De stemming daar wordt erin göhouden door de cabaretiers Cees Doove en Katja ten Cate, door het Wiegewaaieabaret en ZoMercabaret, door de chansonniers Johanndek van der Molen, Mar ja Jokel, Evelyn Bakker en Peter de Jong en door de pianisten Pedro van Hoek en Jules de Corte; de laatste, die ongetwij feld veel belangstel ling zal trekken, treedt woensdag avond op. Er vloeit natuurlijk Franse wijn, er is Franse kaas. er komt iemand die Franse sigaretten aanbiedt en iemand anders die zelfs Franse par fum aan de vrouw brengt. Frans hoeft niet gesproken te worden. Als speciale attrac- e is er dan nog een voorlopig myste rieuze „drs. C.", die een portreit tekent van wie dat wil. Hetl wordt dus wel in every inch Mont-I ER IS een tijd geweest dat de ope ning van de Sinterklaas-licht- week in Leiden al weken van tevoren met veel verve werd aangekondigd. De stad werd in één woord uitgedost, met originele figuren en ornamenten en een overvloed van kleurig licht. En als men had proefgebrand. werd de week heel plechtig geopend met autoriteiten en afgevaardigden uit de wijdvertakte middenstand, champag ne. jus d'orange en bitterballen. Zonder van een radicale ontluistering van al deze zakelijke gezelligheid te kunnen spreken, moet toch wel wor den geconstateerd dat de romantiek er is afgeschept. De Lichtweek wordt niet meer geannonceerd, ieder wacht maar af of er straks van de vroegere glorie nog restanten te zien zullen zijn en de burgemeesterlijke of wet- houderlijke druk op de knop. die de stad 's avonds om 6 uur als bij tover slag in floodlight zette, is er ook niet meer bij. Een winkelier legde dat laatste zo uit: „Och, het kostte alleen maar geld en wat kreeg je er uiteindelijk voor te rug" Waarmee hij zijn zakelijke, om niet te zeggen verzakelijkte in stelling alle recht deed. Enkele win keicombinaties doen nog wel wat. maar de Lichtweek als glanspunt voor een hecht-samenwerkende, vin dingrijke. attractieve middenstand is Zo zal dit jaar ook de Breestraat geen feestverlichting hebben. Nu heeft dat ook wel een praktische oorzaak. Het wordt steeds moeilijker mensen te vinden die haar willen aanbrengen en verwijderen. Dat vraagt namelijk nogal veel avondwerk en wie is daartoe nog bereid. Bovendien moest de verlichting worden gerepareerd. Maar het steekt ook op de samenwer king. „Als wij", en nu citeren wij een Breestraat-winkelier, „65.000 gulden voor de verlichting moeten neertel len, kunnen wij dat niet met z'n twin tigen opbrengen. Terwijl er toch een honderd winkeliers aan de Breestraat zitten. Amper een vijfde deel doet mee. Het is heel moeilijk, vat op allen te krijgen. Natuurlijk zijn er kleine winkeliers voor wie het een bezwaar is de bijdrage te geven maar er zijn er nog zoveel die het wel kunnen en niet doen". Er is een aantal Breestraat-winke- liers dat volgend jaar wil proberen de Breestraat van Mandenmakers- steeg tot Steenschuur te verlichten. Zij hopen dat dit voor de anderen een prikkel zal zijn mee te doen. Als wij zien wat kleine gemeenten met feestverlichting in december presteren, wordt het voor de cen trumgemeente wel tijd zich af te vra gen of er aan de inkrimping nog geen halt moet worden toegeroepen. Zo lang de samenwerking onder de mid denstanders nog zo hoog kan worden opgevoerd als het Breestraat-percen- tage (slechts 20 proeent zou nu mee doen) aangeeft, is er geen reden in deze neergang te berusten. Het zou onze middenstand onwaardig zijn. Dat men onnodige kosten vermijdt, alla, maar laat dat niet gaan ten koste van de typische straatsfeer in deze weken. Herfstblad vol muziek goed gepresenteerd LEIDEN Onder de titel „Een herfstblad vol mwziek" stortte Sempre Avanti (orkest, koor en solisten) gisteravond weer een vloed van popu laire welluidende klanken over een meer dan duizendkoppige menigte supporters" uit. Men vraagt zich dan toch wel even verwonderd af, waar om al die mensen zich voor dit evenement wèl los kunnen maken van hun t.v. hun dierbare vrijdagavondse gezelligheid. Voorzitter-dirigent Koos Kukler opende het festijn met een korte speech, waarin hij o.m. vertelde, dat deze avond maar een „tussen-optreden" betekende. De grote show is in april 1967 te verwachten. Hij meende, dat de jeugd de beat wat moe gaat worden dat daarom de oude liedjes van vijftig, zestig, zeventig jaar geleden zeker weer terugkomen, zij het dan wat ge moderniseerd. Ze zullen het winnen van de beat. voorspelde oos Kukler. Daarna begon de stroom van vrolijke liedjes rijkelijk te vloeien. Nel de Vries, Lyda Spaans, Tiny Arnoldus, Wim Brugman en Gerard Koolhaas, de solisten, die het nog altijd goed doen en die niet zelden de beste amateurs- kwaliteit bereiken, zongen alleen of in allerlei combinaties, vaardig door het dameskoor geassisteerd. Het tok- kelorkest, met bas, slagwerk en soms een viool begeleidde stipt en helder, zonder de minste moeite, leek het wel. Kukler deed het ook zo maar eenvou dig aan; men presteert hier veel zon der overdrijving. Bewegingen, muziek, afwerking, alles is degelijk en welover wogen voorbereid. een kleine gebeurtenis op zichzelf, al kon de waardering van gev tot geval verschillen. Bijzonder geslaagd vond ik de drie grepen uit de oude Nederlandse film „De Jantjes", waarin vooral Lyda Spaans en Wim Brugman voortreffe lijk, raak typerend werk deden. Ook „The farmer and the cowman" en het slot van het eerste deel, liedjes en wat show over het winterwonderland wer den heel goed gebracht Het publiek, dat bij tijden al mee ging doen, kwam na de pauze, door vele liedjes uit dé goede tijd, pas recht in de stemming. De laatste twin tig minuten gaven een indruk van de aanstaande grote voorjaarsshow. In Biedermeyer-kostuums kwamen de koormeisjes al zingend de zaal door naar het toneel, waar oud-Wenen in zang en dans herleefde. Dat beloofde héél wat. Joh .van Wolfswinkel T\E GEMEENTE Noordwijk heeft dus het ministerie van Defensie te hulp geroepen ter beveiliging van haar grenzen tegen het onbe schroomd opdringende Katwijk. Het is allemaal erg interessant en de Noordwijkse wethouder van openbare werken verdient een lint je voor zijn grandioze ontdekking, maar ten slotte vraagt men inch toch af. hoe het mogelijk is, dat tot voor kort noch de provincie, noch de gemeente Noordwijk, noch de gemeente Katwijk op de hoogte was van het feit, dat het kruithuis in De Krom ontploffingsgevaar op levert tot in een straal van meer dan een kilometer. Beide gemeentebesturen althans heb ben altijd gedacht, dat de munitie die daar lag opgeslagen de moeite niet waard was. Van de sterke groei van munitievoorraden schij nen de gemeentebesturen pas in kennis te moeten worden gesteld door middel van een hevige klap. Goed, dat er ook nog grensvrijzi- gingsprocedures ziin. AMBTENAREN PLEGEN met ot- leen altijd stipt op tijd op hun werk te komen, zij hebben ook de faam uiterst nauwkeurig te zijn. Onze verbazing was daarom groot in een officieel stuk van Gedepu teerde Staten steeds te moeten le zen van een strook aan Katwijk toe te voegen grond van 175 hectare, terwijl de kadastrale gegevens uit wijzen, dat deze oppervlakte 157 hectare bedraagt. B. van W. van Katwijk zeggen heet nuchter te vermoeden, dat hier van een verwisseling van cijfers sprake is. Heeft de provincie soms ook al een computer aangeschaft? IN NOORDWIJK is ter vervanging van een der roltrommelvuilnis- auto's een kraakperswagen aangc schaft. Het belangrijkste voordeel is, dat de nieuwe wagen driemaal zoveel vuilnis kan bergen als de Een nadeel is onzes inziens echter voor de vuilnismannen, dat het niexLwe voertuig aan de achterkant open is, waardoor bij enige wind as en ander licht vuil bij het stor ten opwaait. De ovjde wagens waren dan wellicht minder economisch in het gebruik, uit een oogpunt van hygiëne zijn zij beter. Wordt er bij de aanschaf van nietvui materiaal ook gelet op de belan gen van hen die het moeten bedie nen? Het aanbrengen van een zvO, zoals gemeentewerken nu van plan is, is tóch wel het minste dat men kan doen. T~iOOR ALLE trammelant rondom het 100-jarig Pro Patria is het in kloek formaat uitgegeven verslag over de lotgevallen van de vereni ging in de jaren 1949—1966 wat in de vergeethoek geraakt. Toch hoort het daar niet thuis, ook al spreekt de schrijver ervan, de heer T. de Jong, bescheiden, van een werkje een duidelijk understatement voor zo'n honderd roemruchte blad- De typografie van 100 jaar geleden je viert een eeuwfeest of je doet het niet doet onmiddellijk al prettig aan. Nog plezieriger is het dat de schrijver tenminste niet heeft meegedaan aan die modegril om woorden als „Leidsche" en „Ne- derlandsche" zonder ch te schrij ven, al is het jammer dat het niet consequent gebeurt. Dat laatste is iemand die van zijn eerbied voor onze Vorstin durft te getuigen door van „HoogstderZelver zilveren hu welijksfeest" te spreken overigens graag vergeven; hij mag dan ook best eens een germanisme als „mid dels" laten vallen. Uitstekend geslaagd lijkt ons ook zijn opzet geen „droog verslagte ge ven. Ook dat is te zwak uitgedrukt: af en toe is hij zelfs bepaald ont hullendWie bij voorbeeld dacht dat het ook aan de vierdaagse deel nemende Pro Patria alleen maar een beetje marcheert, zullen de schellen van de ogen vallen bij de ze zin: „leder jaar is het weer een vreugde het Collegium zich op de knellende lakschoenen vijf kilo meter over het gladde beton te zien voortplanten". Al even onom wonden wordt een paar zinnen ver der gezegd dat „hitsig swingend dt eindstreep werd gehaald". n voor wie dan ook nog eens dacht dat schietende studenten niet poë tisch konden zijn, deze zin: „Een nieuwe lente een nieuw geluid, alle bloemen knallen de knopjes uit". Dat is pas weerbare (let op dat ..knallen") poëzie. Gorter ts er niets bij. Hulde dus aan de heer T. de Jong. Wat ons betreft heeft hij weer een „geanimeerde borrel" verdiend. Zijn boek komt een ereplaats toe. Juist, de borreltafel. IK: een beroep naar Leiden heeft aan genomen, ons voor de voeten toen wij hem telefonisch om enige per sonalia en een foto vroegen. „Maar dominee", reageerden wij ver baasd, „hoe kan dat nu? U kent Jk ken jullie soort", was zijn be scheid en een foto krijgen jullie niet". Wij zijn niet haatdragend. Met onge- doofd enthousiasme zullen wij de geestelijke tred van deze herder en leraar door onze goede stad gaan volgen. Tot heil van hem en zijn kerkleden. Misschien nemen we wèl een candid camera mee. Lijkt ons zo leuk voor later: te weten hoe een journalistenhater-in-toga eruit ziet.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 3