Altijddurende jeugd voor de vrouw f Aan de muren ruimte genoeg Sla-sigaret smaakt beter dan normale BLAD ZIJ dialoog ZATERDAG 19 NOVEMBER 1966 MET HORMOONTOEDIENING VOORZICHTIGHEID GEBODEN In verschillende bladen schrijven sinds kort medische medewerkers over een nieuwe geneeswijze die vooral de vrouw aangaat. Het gaat om toediening van het hormoon oestrogeen. Daardoor zouden vrouwen voor de eerste maal in de geschiedenis de kans krijgen de biologische evenknie van de man te worden. Zij zouden hun hele leven geestelijk en lichamelijk actief kunnen blijven. „Een jeugdig voorkomen en een energieke levensinstelling kunnen vele tientallen ja ren na het tijdstip, waarop de menopauze gewoonlijk pleegt op te treden, ge handhaafd blijven", zegt de Amerikaanse arts dr. R. A. Wilson. De Nederlandse hoogleraar dr. J. G. Defares uit Leiden is wat voorzichtiger, maar stelt toch, dat de vrouw desgewenst de overgangsjaren over kan slaan. Gaan wij vrouwen een tijdperk van altijddurende jeugd tegemoet? Zijn de over gangsjaren een „ziekte" die „genezen" kan worden? De gynaecoloog dr. C. Langendonk te Rotterdam (medewerker van de PSVG) gaf ons zijn opinie over deze en andere vragen. WAAR laten we in onze te kleine flats onze spul letjes? De kasten zijn enige druppels op een zéér gloeiende plaat. Maar nood maakt vindingrijk en wij zijn de muren gaan benutten om alles op te han gen. Je kunt er heel wat op kwijt. Iedere levensfase tan de vrouw heeft haar eigen charmes. „De oestrogeenrtherapie is niet nieuw zoals Wilson suggereert. Het preparaat stilbestrol is er al sinds 1940. Wij hebben hormonen altijd gebruikt, namelijk ge neeskundig. De menopauze is geen ziekte, maar een natuurlijk fysiologische geschiedenis van het ouder worden. Daarom zou ik willen stellen: komt dit „altijd-jong-houden" naar voren omdat de vrouw bang is om oud te worden? Want oud is ze omstreeks haar veertigste jaar nog niet. Dan gaan we er dus een psychisch probleem van maken. Als we gaan inzien dat de overgangsjaren een normale plaats hebben in het leven van de vrouw, dan begint er na de menopauze een nieuwe fase, met eigen charmes en attracties, zoals ieder levenstijdperk zijn eigen mogelijkheden kent. Motieven zijn belangrijk Dat de hormoon-therapie de Om maar eens een voor beeld te noemen: achter onze keukendeur hangen twee rekken waar onze schoenen hangen; kast deuren konden wij helaas daarvoor niet gebruiken, want die zijn hol. De stof zuiger hangt, de strijk plank hangt, de boeken hangen aan rekken, in de douche hangt alles, in de kinderkamer bungelt het speelgoed aan de wand en zo zouden we door kunnen gaan. Het is een oplossing, of hij voor ieder een geschikt is weten we niet, maar wjj zijn er aan gewend. Nu is er voor ons „hang mensen" iets nieuws op dit gebied; nL rails met dragers die op eenvoudige wyze op de muur te be- v ke-up? stelt hij vast. Met welke vestigen zijn. Het aardige motieven doe je dat? Hoeveel hiervan is nu, dat je bij vrouwen gebruiken dat middel voorbeeld een loos schot zich zelf een rad voor ogen jn ,je kamer 2et waaraan nu ■■v te draaien? Als je 75 bent, dankzij de wandrail aan twee zij- zondheid. Maar ik kan me ook ginnen. een legitiem gebruik van het middel voorstellen, als een op- sw-w kikkertje, en dan alleen op me disch advies en met medische be geleiding," aldus ds. Honig. vrouwelijk zijn. Overigens lijkt het ons ver- „Een soort inwendige ma- lijk is geworden dat geen enkele teerd? Veel omstreeks zestig jaar hebben zon- klacht van de overgangsjaren der tóbletten of pluen noch Jasten specifiek is. De voorstellingswe- noch klachten. Er is al zoveel reld van de vrouw is van grote verbeterd. De grootmoeder van betekenis, concludeert Klooster- nu is vast geen stokoud vrouw- tje zoals de grootmoeder van man* vroeger: mijn schoonmoeder bij- Geen kinderen meer kunnen voorbeeld is zo vief als wat meer mogelijkheden biedt krijgen betekent nog geen verlies Medisch gezien, aldus dr. Lan- in de huwelijksomgang, is niet van een aantal krachten. Een ge- gendonk, wordt met die hor waar, zegt dr. Langendonk met ruststellende voorlichting aan de moon-toediening het fysiologisch trich op oudere leeftijd nog aan- leven is. stelligheid. Ook na de over- vrouw en haar echtgenoot werkt evenwicht verstoord. Ik betwijfel nig, gereformeerd predikant te trgkkelijk te moeten zijn. Een kleding a gangsjaren kan zonder hormoon- dan ook dikwijls gunstiger dan of dat juist is. Dat is ook mijn Rotterdam, naar zijn mening. toediening een goed huwelijk be- het toedienen van hormonen, bezwaar tegen „de pil" met haar leefd worden. Dikwijls zien we Over het algemeen zijn wij met tijdelijke sterilisatie, die de fysie- dat allerlei klachten die bij de dat laatste zo voorzichtig moge- ke eenheid van de vrouw aan- cyclus horen, zoals migraine, na lijk: het houdt het instellen van tast. de overgangsjaren wegvallen. een nieuw evenwicht tegen. Het ik bedoel dat het opgaan, blin- Wilson noemt als tijd van toe- reproduktieve vermogen bij de ken en verzinken, een proces van diening van het hormoon „vele vrouw gaat jaren eerder verlo- opbouw en afbraak, een le- tientallen jaren". Dat vind ik als ren dan bij de man. Maar er vensverschijnsel is. Ga je die le- arts griezelig. Moet de vrouw wordt ook een zware eis aan de venslijn, die in de natuur veran- dan laten we zeggen zich vrouw gesteld wat betreft krij- kerd is, doorbreken, hoe gaat tot haar zeventigste jaar jong f>en en opvoeden van kinderen, zjCh <jat dan in de toekomst wre- houden? Moeten wij artsen al vergelijking met de man. Dit ken? We hebben dat bij de fruit- die patiënten iedere drie weken aan onevenwichtige en depressie- cultuur gezien, laten komen voor onderzoek? Ik ve vrouwen duidelijk te maken betwijfel of je aan dat hormo- is een dankbare taak voor de nen toedienen verstandig doet. arts", aldus prof. Kloosterman. VOOrxiCniignGICI Integendeel! We moeten tegenwoordig veel meer bespuitingsmiddelen toepas- Nu vraag ik mij dus af, zegt sen ^an vroeger, omdat het na- dr. Langendonk, wanneer zou ik tuurlijk evenwicht verstoord Is. moeten ophouden met die houd-u- Waar gaan we heen? Ik wil niet door een zeker Godsbegrip de draag je er dan ook naar! Ik wil den planken te bevestigen zijn. het niet goedkeuren als pep- De wandrail wordt vertikaal op middel, als eenzijdige dictatuur de muur of het schot geplaatst van de hormonen. Het waait met schroeven. Aan de rail wor- ouer uit Amerika, waar men de den de dragers bevestigd door dood wegcijfert en zelfs dan nog klemmen die verplaatsbaar zijn. mooi maaktdat is een instelling pg rail is glad afgewerkt en ue rwurvu/uitucy» wan een vitalistisch levensgenot, verkrijgbaar in de kleuren brons k^v^vlm'r alpais u een verwerpelijk motief dus. en zilver. Onderhoud van kootbranders Ter voorkoming van klachten over uw fornuis is het zeer ge wenst zeker eenmaal per week de kookbranders schoon te ma- pas aardgas hebt is het belangrijk te weten muren vol, dan dat de kookbrander in tegen- steUing tot vroeger, meestal uit gevoerd is met een branderdek sel en daaronder nog een losse ring. Voor de goede werking mag zich geen vuil bevinden tussen brander deksel, ring en men. Het lijkt ons ook een gewei- brander. dig opschroeven van alles wat jeugd en jonkheid is, als of dat -k* yry te. branderdeksel noils en wiji m?eiend om als een Mariene Die- nu het fijnste tijdperk van je rfSlwól" Let%p "dat Geen klachten Voorstelling Professor dr. G. J. Klooster man, hoogleraar in de verloskun de in Amsterdam, zegt dat het na talrijke onderzoekingen duide- het oud worden dan geaccep- vooruitgang tegenhouden, Weet u nog die sigaretten-draaiers van eigen teelt in de met twee procent toe. Het totale oorlog? Wat waren ze trots, en wat stonk het spul! We moes ten er weer aan denken bij dat bericht uit Texas. Daar staat namelijk een fabriek die sigaretten maakt van sla. verbruik in 1965 was 515 miljard het pubilek in de Verenigde Sta- Sedert 1 januari van dit jaar your health". sigaretten. Die éne sigarettenfabriek nu heeft er dit op gevonden: sigaret ten zonder tabak. Naar het uiter- Het gaat zoals een lijk verschilt haar produkt voorzichtigheid is wel geboden, moet krachtens de Amerikaanse veelgehoorde slagzin van moeder geen enkel opzicht van het nor- A voorpand 1 x knippen aan de stofvouw B rug 1 x knippen dubbele stof C mouw 1 x knippen dubbele stof D zakken 1 x knippen dubbele stof Zowel op zakken als op onderkant jurkje leuk garnering- band opstikken (zie tekening) Bü kantoren verkrijgbaar: Supplement 7 is uit! een vijfbladig patronenset maten 36 t/m 48 éénmaal kopen, verder küken ƒ2,50 mapje met uitleg en patronen, rokken, pantalons, avondkleding „2,25 supplement elk 35 modellen nra. 2. 3, 4, 6, en 7 per stuk 1,45 kinderpatroons met uitleg: leeftijd van uw kind is maat 4. Geef bij bestelling de maat op: Ontvangst na storting op giro 39639 t.n.v. Dagblad De Rotterdammer te Rotterdam. Op het strookje: afd. Service, dan wel na betaling b|j het bur. v. d. blad. Ik vind het als arts gevaarlijk wet °P elk daar verkocht pakje „handen dat men deze dingen in populaire smettende volgende waarschu- dicht" aan vele wing worden vermeld: „Cigarette thans de verkoc*. ...a ar ikeien behandelt. Daarmee smoking may be hazardous to nam in het eerste halfjaar 1966 wordt een zekere druk op de arts gelegd. Ik heb al veel patiënten gehad die me vroegen: Dokter, kan ik ook niet zo'n behandeling krijgen. En: lopen we in Neder land niet achter? Terwijl we de wetenschappelijke consequenties nog niet eens kunnen overzien! Ik heb het gisteren met mijn collega's-internisten nog over die hormoonbehandeling gehad. Wij vinden het voor een deel een geestelijk probleem. Overigens ls het artikel van Wilson dat u mij zojuist liet le zen, niet onwaar, maar sterk overtrokken. We vroegen ook i Speculaas DIKKE SPECVLAAS voer lieer, lijk avondje maak u met de volgen de ingrediënten: 200 g zelfrijzend bakmeel 150 g roomboter 140 g bruine basterdsuiker Vz eetlepel speculaaskruiden Yi eetlepel citroenrasp Kneed alle ingrediënten dooreen tot een soepele bal en druk het deeg uit op een beboterde bakplaat. Maak en garneer deze met ontpelde aman delen. Bestrijk het deeg met wat losgeklopt ei en schuif de bakplaat in een matig warme oven f± 150°). Bak de speculaas in ongeveer 30 mi nuten gaar en lichtbruin. Het blijkt dat wij met ons onderwerp SPAREN in de roos geschoten heb ben, wij ontvingen heel wat reacties. Het is ook een veelomvattend onder werp, schrijft u ook eens tv^dc^klas1 over het premie-spaar- plan, en al wat daar mee samenhangt? Nu beginnen we met de brief van mevrouw L. te V. „Mijn moeder leerde ons al jong sparen. De centen die toe voor boodschappen of zo kre gen, moesten meteen in de spaarpot. Alleen als we eind september-begin oktober een vierduitstuk of bij een royale tante soms zelfs een vierkante stuiver verdienden, mocht dat geld in ons beursje blijven. Dat was bestemd voor de Ter- meyse paardenmarkt, de tweede donderdag in oktober. Veertig jaar geleden was ik erg rijk, ik had zesenvijftig cent. Hoe zou ik mijn geld besteden? Rikketikken kostte drie cent, maar dan had je vaak niets. Draaien aan een wijzer was een dubbeltje, maar de wijzer bleef zelden bij een koek staan, meestal bij een reep van twee of drie cent. Schieten dan? Nee, dat was meer voor jongens. Wat ik 's avonds overhad. Eenen tachtig cent, want ik had tus sen de dringende boerenklom- pen en degelijke molières een heel kwartje gevonden!" In de muziek Sparen, ja daar zit wat in. vooral als je een doel voor ogen hebt, zoals mevrouw J. C. te A. schrijft: „Wij hadden een zoon die graag in de muziek wilde, hij was op kantoor, maar de muziek liet hem niet los. Sparen zat er niet in bij hem, en wij wisten wel dat als hij overging naar de muziek, dit een lief centje kosten zou. Mij zoon en ik maakten een afspraak dat hij maandelijks zo veel kostgeld zou geven en de rest zette ik op de bank. Wat waren wij achteraf blij dat we gespaard hadden: bij een test bleek dat mijn zoon in de Je klas van het conservato rium kon. Na dat jaar kreeg hij beurzen, het was fijn dat hij geholpen werd. Hij is al weer vijf jaar bezig, zijn grote wens is dirigent te worden". „Zodra ik geld ging verdienen (dertig gulden in de maand) raadde mijn moeder mii aan te gaan sparen: „Je verdient slapende geld", zei ze dan. Daarmee be doelde zij de rente. Ik heb het sparen lang volgehouden. Goud ervoor kopen? Dat wordt dood kapitaal als iedereen ging ko pen. raakte alles ontwricht. enz. Door de vas onze zoon wel m huis te kopen, ik was loen oiij dal ik gespaard had en hem kon helpen door geld voor te schieten de hypo theekrente is nl. erg hoog). Dit renteloze voorschot was hem uiteraard zeer welkom. Als ik een aantal gouden tientjes kon omkeren was hij daar niet mee gebaat Je laat je kinderen niet Verplicht zo gemakkelijk los". Aldus de brief van de heer G. B. te S. vindt dat als hij een rijksdaal der heeft er wel zo lang een gulden bij kan lenen dan kan hij kopen waar hij al zo lang zin in heeft En de ander zal een kwartje lenen voor iets hoognodigs om toch vooral die rijksdaalder heel te laten. Het sparen bij de Zilvervloot vind ik erg mooi, met een beetje goede wil is het wel mogelijk dertig tot driehonderd gulden per jaar te sparen. Maar dan moet je er als ouders er nog achterheen, dat er eerst wat weggelegd wordt anders is het toch iedere week op. En die tien procent is best de moeite waard over zes jaar". Dankbaar „Als klein meisje wilde ik al naaister worden, maar dan moest ikzelf een nieuwe naai machine bij elkaar zien te krij gen. Nu met dubbeltjes en stui vertjes is me dat nog gelukt ook" schrijft mevrouw G. te B. Met mijn vijftiende jaar heb 'm gekocht en ik heb er wat op afgenaaid. Ik ben mijn ouders nog steeds dankbaar dat ze mij hebben leren sparen, want het komt je zo goed van pas. Nu trekken mijn man en ik AOW daar ben ik erg blij om. Nog steeds proberen wij te sparen, en houden ook altijd onze kin deren voor; al is het nog zo'n klein bedrag, spaar, want je weet nooit hoe je het nodig kunt hebben". kregen de n. Was de spaarpot vol, dan ging 't bedrag naar de spaarbank. Tóen ze een maal naar de grote school gin gen, kregen ze zak»*!,! maar ook dit moesten ze sparen. Voor verjaardagen, aanvulling ed. JVTï-n zoon was -".'cr,«len> heeft er menig muziekstukje voor gekocht, mijn dochter hield veel van beesten. Ze heeft een aquarium opgespaard en van het zakgeld werden steeds visjes gekocht: de jongste zoon had zin in een bromfiets. „Sparen maar", zeiden we. Hij nam er nog een krantenwijkje bij; haal de oude kranten op om weer te verkopen en toen hij bijna zestien was. kon hij een tweede hands brommer kopen. Mijn mening is dat je als ou ders erop moet toezien wat er met 't zakgeld gedaan wordt. Onze jongste heeft eens alles versnoept, wij hebben daar iets van gezegd, dat is de bedoeling niet van 't geld. Wij geven ook nooit iets bij als ze een klein bedragje tekort komen. Zegeningen „Het eerste jaar i mijn hu- „Als je tegenwoordig iets over sparen zegt, hoor je dik wijls: wat heb je aan geld", schrijft mevrouw V. t« D.. ..Ik leer de kinderen sparen en ook de waarde van geld. Dat zijn we toch verplicht om hen te Moeite waard „Mij is vroeger geleerd te spa ren. Als we bv. met school uit gingen kregen we wat centen mee, maar moesten daarvan al tijd overhouden, want alles op maken stond zo lelijk", schrijft mevrouw N. N. te B. „Dat heb ben we onze kinderen ook voor gehouden, maar ze zijn lang niet allemaal eender al krijgen ze dezelfde opvoeding. De één moest alles wat Mevrouw R. O. te R. schrijft: „Als moeder van drie kinde Lk over spa- ook een „<-uit in 't zakje" doen. Toen de kinderen klein waren (ze zijn nu al getrouwd) ze aan geld dag bij mijn moeder werken, en soms naaide ik voor ande ren". schrijft mevrouw II. te Z. Dat geld gebruikten wij voor iets extra's voor het gezin en later voor de kinderen (dat is alweer dertig jaar gelden...). We kochten geen onnodige din gen, ik geloof dat dat ook een manier van sparen is. Het leek wel of wij met ons geld heel veel konden doen. De kinderen mochten allemaal studeren, drie ervan zijn bij het onder wijs. Nu gaat dat allemaal veel gemakkelijker dan vroeger wij het als Doe het zo: wrijf het natgemaak- losse ring het schoonmaken geen vocht in de gaatjes op het branderdeksel en de ring achterblijft. Is de zwarte ïanslag erg hardnekkig, leg dan het branderdeksel een kwartier in een bakje met azijn, daarna volgt de behandeling met staal wol. De gaat jes en sleufjes kunt u het best schoonmaken met een houten prik ker of een aangepunte lucifer. lang geëxperimenteerd met aller lei groentesoorten en is tenslotte voor de dag gekomen met deze sla-sigaret In Texas zelf werd de sigaret met enthousiasme ontvangen; in betrekkelijk korte tijd bereikte de sla-sigaret een percentage van twee op de totale verkoop. Er zijn nu grootse plannen voor intensieve bewerking van WIJ kennen allemaal de dagen dat er letterlijk niets gebeurt naar ons idee. Als de telefoon gaat en je met de zeemlap in de hand vurig hoopt dat er een leuk ie mand met een verrassing aan het andere eind van de lijn is, is het vast verkeerd gedraaid. De regen jaagt door de straten maar niemand waait je deur bin nen. Totdat er een dag komt dat alles tegelijk gebeurt. Bij ons kan b.v. nooit de pianostemmer komen of er komt even later bezoek dat in geen maanden geweest is en met wie ik me dan al schreeu wend onderhoud. Loopt de wijkpredikant even In om iets te zeggen over catechesatie of om een geslaagd kind te felicite ren. en hoe vaak is dat per slot, misschien drie, vier keer in zoveel jaren, dan zit er vast en zeker een heel afwijkend typ uit onze vrien denkring te praten of, zoals ook al eens is gebeurd, iemand die onder grote hilariteit (en veel droefenis) de kerk had verlaten. Het schijnt nooit één voor één ta mogen, het is altijd hollen of stilstaan. Zo was het nu ook met de post. Een tijdlang kabbelden de gesprek ken af en aan, je spreekt heen en weer met bepaalde vriendinnen, andere stoppen even of schrijven met grotere tussenpozen en dan ineens zijn er brieven tegelijk, de een na een half jaar, de ander na twee jaar, nog eentje na vier maanden. En die zijn vol en vol gedachten. Zoals ik laatst foto's ingesloten kreeg van de kinderen van een briefvriendin en moest constateren dat het joch over wie we al samen voor zijn geboorte peinsden van brief tot brief, een geweldige kerel geworden was die vastbesloten over het trottoir naar zijn kleu terschool beende, zo zijn ook de briefschrijfster niet meer los. En ontzaglijk goed doet het m« dan dat we zo maar weer doorpra ten, precies als hier bij mij het bezoek dat door de donderende pia nostemmer, de thuiskomende kin deren, de bedelende hond en da naaimachine (want natuurlijk moest er ook nèt iets af) niet ta ontmoedigen is. ten. Een groot aantal proefperso nen vond de sla-sigaret aangena mer dan de met tabak gevulde; zij is bovendien o.a. door een laag teergehalte, bepaald minder gevaarlijk voor de gezondheid. „deuren male, maar de inhoud bestaat uit De sigaret is duurder: een pakje voorbij, al- geroosterde bladeren van een spe- kost 1.70, terwijl de gemiddelde sigaretten ciale sla-soort. De „uitvinder" prijs van een pakje „gevaarlijke" heeft in zijn laboratorium jaren sigaretten rond de 1.25 ligt evenals het bezoek ui" tersten kent, zo ook de brieven. Met verbazing lees ik een verhaal van een kerfceraad van een vrij kleine kerkelijke groep die de koster beval de kast r. et Bijbels op slot te houden als een vereni ging van een in die groep voorko mende „lichtere" groepering verga derde: desbetreffende lieden dien den zelf maar Bijbels mee te no- Vroeger, ik bedoel enige jaren geleden, zou ik daarover toch wel even gloeiend verontwaardigd zijn geweest. Nu ben ik alleen bezorgd over mijn briefvriendin: kan zij sommige onverhoedse uit- Vol begrip, hoezeer begrip ook een lapmiddel schijnt? Dat kan me veel meer schelen, en daaraan merk ik dat ook ik, over vele trottoirs stappend, ben veranderd. Wel wat naar het saaie toe geloof ik, want de tam-tam van de kerkeraad interesseert me minder dan de kalme opmerking: ik vertrouw niet zo erg op Gods goedheid, ik ben meestal bezig mijn eigen weg uit te stippelen. Dat innerlijke proces, zie Je, dat boeit me. Kerkeraden gaan voor bij. maar de mens die met dood en leven klaar moet komen is uniek. Zo is er een brief over twijfel. Een, weer heel anders, over o.a. secularisatie. „Over het je bepalen tot dc aarde, omdat de hemel voor de moderne mens iets onwezen lijks geworden is." Met de prachtige 2in aan het einde: „Weet je, zelfs onder mijn ergste twijfel is God nog altijd zo'n werkelijkheid voor me ge weest dat ik dwars daardoorheen tot Hem roepen kon". Ja, zou ik willen zeggen en graag aan al deze briefschrijfsters binnenkort persoonlijk en dan in die werkelijkheid ervaren dat er niets verklaard wordt, dat je in raadsels blijft zitten (en niet uit ongeloof, een verbinding die oude re mensen graag leggen) maar dat God je heel nabij is. Dat dat kan: raadsel en aanwe zigheid Gods. Juist. Ook daarin ben ik veranderd: vroeger kon ik het haarfijn uitleggen, zag ik veel meer samenhang dan nu. Hoe langer hoe meer echter word ik losgepeld uit frases, uit een snel genoegen nemen met een sluitend woord, en ik aarzel meer bij antwoorden en ik ben daar gek genoeg blij mee. Een vriendin die weduwe ls schrijft: de sfeer (in haar kerke lijke wijk) is erg hartelijk, er ko men af en toe wat alleenstaande dames op visite. Echtparen komen niet meer als je weduwe bent, want dan voelt de man zich over bodig. Is dat zo? Dan komt dat al weer omdat die mensen nog geloven in vrouwen en mannen binnen de kerk, niet in mensen. Niet in een mens, jij, als onher haalbaar uniek wezen. Een troost: de man „ziet" zijn vrouw ook niet. Zij blijft voor hem ook ongetwijfeld de „minde re". Geen wonder dat door velen nog nooit is gedacht aan wat men „partner-schap" noemt. Geen wonder dat men dan schrikt als jongeren blijken te wil len doordenken op gebieden waar vroeger alleen de man het te zeg- gerf had cn dc vrouw zweeg. We zijn zelfs dikwijls zo zelfin genomen dat we het al verkeerd en zondig en opstandig vinden als iemand aan het denken is gesla gen. Want ja, waar brengt ons de zich emanciperende gedachte! Bij ongeloof en twijfel, zegt men dan. Je moet eigenlijk maar niet den ken. anders verlies je je geloof. En je gaat ook heel anders handelen, allemaal niets waard. Deze en andere gedachten warrelen door de brieven. Geloof geeft rust. heeft zo vaak betekend: we zijn er, nu kunnen we leven. De generatie van nu, oricfschrijfsters met hun opgroei ende kinderen, ervaart dat die rust alleen achtergrond is om met volle vrijheid en onbekommerd hart te handelen. Leven is niet: suffen. En ook niet: het weten. Het is een dage lijkse, boeiende strijd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 15