Hervormde Synode Ds. W. H. van Halsema is met verlof in Nederland PERS ONTVANGEN OP HYDEPARK GEESTELIJK LEVEN ZATERDAG 19 NOVEMBER 1966 Het begon al met een hartelijk welkomstwoord van de praeses, dr. G. de Ru uit foor aandachtig luisterende sy I Rotterdam. Hjj vertelde dat tot zijn blijdschap het besluit om de synode open te riksc^i^Wolscnaor^heteichriü stellen met algemene stemmen was aangenomen. Dat was meer dan zelfs ds. M. "Klare" fTiJ^'^toe, de^nieuu* I Groenenberg uit Utrecht, visitator-generaal, had verwacht. In zijn Utrechts kerk- handreiking aan bijbellezers. blad schreef hij dat er nog wel wat oppositie zou zijn, maar niets daarvan. I „Wij hopen", zei dr. De Ru, „dat uw ervaring ook ons kerkewerk van dienst zal zijn, terwijl het tevens uw lezerspubliek zal dienen. De synode was tot nu toe niet gesloten uit vrees voor publiciteit. Het was ook niet het gevolg van vrees voor de aan de orde en dat werd verwor- mannen en vrouwen van de pers. Maar nu zal het u duidelijk zijn dat bij ons de P«n- En toch kwamen er drie be voordelen van deze publiciteit zwaarder zijn gaan wegen dan de nadelen. We hopen", langrijke stukken die dag in be- besloot hij, „dat via uw arbeid en visie het synodale werk dichter bij ons volk wordt spreking: de verhouding tot de gebracht." Met applaus bèwees de synode, dat zij instemde met dit wel komstwoord. Journalisten wor den niet vaak met applaus be groet. Maar nu ging zelfs het ap plaus vergezeld van gratis siga retten en sigaren, die Cees Tim mer. de directeur van het Her vormd Persbureau, op onze tafels kwam uitstallen. Dat was al iets nieuws, al hadden we wel vaak gedeeld in de Veenendaalse siga ren die op sommige dagen op de gereformeerde en christelijke- Door van Capelleveen Remontstrantse Broederschap, het geschrift over het gezag van de bijbel en het open oecume- deramen. Is de gereformeerde sy- nisChe avondmaal, node tegelijkertijd ook een rege rend lichaam, de hervormde syno- Maar zo zai het wel niet altijd de bepaalt zich meer tot haar zjjn Cp de hervormde synode, bezinnende taak. Zij stelt de gro- Terwijl de gereformeerde synode te lijnen vast en komt met de vaak in één zittingsperiode de on principiële uitspraken. derwerpen moet afhandelen Hoofdzaak Verliest de gereformeerde syno de zich soms vooral als i is In een pietepeuterig zoeken SAMEN met zijn vrouw en vier kinderen is ds. W. H. van Halsema, gereformeerd predikant te Buenos Aires, voor een verlof van een half jaar in ons land. Tijdens dit verlof, dat in maart afloopt, zal ds Van Halsema aan het Zendings centrum te Baam een opleiding in lectuurverspreiding vol gen. Eenmaal in Argentinië teruggekeerd zal hij zich aan die taak gaan wijden. ARGENTINIË KRIJGT EEN LECTUURDIENST slechts kerkordelijke wijzigingen voor bespreking en stemming doorzendt naar de mindere verga deringen. worden veel onderwer- moe Den op Hydepark door de synode in eerste lezing besproken en gaan dan naar de classicale en gereformeerde synode aan de af- praatje maken met collega's naar de iuiste woorden v00r provinciale vergaderingen, om gevaardigden worden gepresen- ejder8 j,, de 2aak Daar moet de amendementen, die dan toch nog dan voor een „tweede lezing" op missies van preadvies, de her- teerd. pr.es.1 lelt. no, wel eens tot verworpen worden, de hervorm- de synode terug te keren. Onder- vormden van commissies van rap- Natuurüjk konden we het dove en aandacht manen. de synode bepaalt alch tot „geest gëachaafd"^'^ oprkhtTe'rken P°r' eerste dagen niet nalaten onze Maar het ligt misschien ook cn hoofdzaak" en laat het formu- de beide synodes gelijk. Eer een 0 LprCIl ervaringen te vergelijken met wej aan de andere vergadertech- leren nogal eens aan het modera- bepaald onderwerp op de synode die op andere synodes en kerke- niek Veel klejn goed„ wat „„reformeerde besproken wordt, komt het in Kan de gereformeerde synode lijke vergaderingen. De Hervorm- vaak toch nog weer uren tijd handen van een commissie uit de beslist nog wel iets van de her- de synode is kleiner dan de Gere- kan kosten op de gereformeerde delibereren op svnode die rapp0rt uit brengt, vormde leren, het werd me op formeerde. Er zijn slechts 54 synode, wordt hier afgehandeld amendementen, op woensdag Alleen de namen verschillen. De deze zitting duidelijk dat de her vaardigden en zij komen uit de door moderamen of breed mo- kwam slechts één amendement gereformeerden spreken van com- vormde al iets geleerd heeft van classicale vergaderingen en niet uit de provinciale (of particulie- re) zoals bij de Gereformeerde en de Chrlstelijke-Gereformeerde Kerken. Maar ook de ruimte is wat klei ner, en omdat er plaats moet overblijven voor het drinken van koffie in de pauze, zitten de syno deleden dicht op elkaar. Het werd zelfs een beetje een puzzel waar de journalisten het beste konden worden neergeplant. Uit eindelijk werd tegen de achter wand van de zaal ruimte vrij gemaakt voor stoelen en tafels. De classisafgevaardigden van Zuid-Holland en Zeeland scho ven wat dichter op elkaar. Halve cirkel Er is ln de zaal een verhoging, maar daar zit het moderamen niet, zoals op de gereformeerde synode. Het zit tegen de lange wand en de afgevaardigden zit ten in een halve cirkel om hen heen. Helemaal achteraan op de verhoging zitten dan de ad viseurs en heel bijzondere gasten, zoals het gereformeerde moderamenlid ds. E. N. van Loo. Al de andere gasten zitten op gemakkelijke stoelen (zonder ta fels) tegen de andere lange wand, recht tegenover het mode ramen. Tijdens deze eerste zittingsperi ode kregen we sterk de indruk dat de hervormde synode wat rustiger Is dan de gereformeerde Maar de afgevaardigden zitten ook zo dicht opeen gepakt, dat ze moeilijk hun stoelen kunnen ver laten en dus wel gedwongen zijn om te blijven zitten. Op de gere formeerde synode gaan nogal eens een aantal synodeleden tij dens de vergadering even over leggen of gewoon maar een Alleen de adviseurs en speciale gasten zitten in de hervormde synode op een verhoging. Van links naar rechts zijn het ds. L. Alons, de scriba van de gereformeerde synode ds. E. N. van Loo, de heer J. J. Brörens van de jeugdraad en prof. dr. G. J. Rasker. de gereformeerde synode. Toen de hervormde moderamenleden voor het eerst de gereformeerde synode bezochten bleken zij ge boeid door de sprekerskatheder die daar staat Zij vertelden ons dat bij hen de synodeleden spra- T/OORDAT ds. Van Halsema naar Argentinië vertrok was hij predikant te Witmarsum. Tijdens zyn stu die aan de Theologische Hogeschool te Kampen (van 1953 tot 1958) had hij al te kennen gegeven zich aar. het zendingswerk te willen wijden. In 1962 kwam er i». Buenos Aires een vacature voor predikant en daar is hij door bemiddeling van de emigrantendeputaten be roepen. Ds. R. van Benthem, de collega-predikant daar ging spoedig na hun aankomst op reis en dus stond ós Van Halsema er alleen voor. Immigranten gaan over op Spaans in Nederland. Hij heeft het kerkelijk leven sterk gestimu leerd. Ds. A. C. Zonneveld zette di' werk voort en bouwde het kerke lijk leven verder op. Behalve dc concentratie rondom Buenos Ai res vestigden zich rond 1930 t( Tres Arroyos een aantal emigran ten. waaronder veel boerenzoons uit de Haarlemmermeer. Een an- Do taal. Spaans moest worden dere groep ging in een provincie geleerd omdat hij in het Spaans tweeduizend km ten zuiden var •noest preken en catechiseren Buenos Aires wonen, Zuidafri- tfoewel de Gereformeerde Kerk kaanse boeren. Meer naar hei orspronkelijk Nederlandstalig noorden waren drie kerken, o.a was spreekt de jonge generath 'e Mar del Plata bekend door de outer Spaans. Eenmaal per zon 'Trker vissers die hier naar to. lag wordt een Nederlands» getrokken zijn om later weer te- lienst gehouden. „Het is van vl- 'eurgesteld huiswaarts te keren taal belang dat er Argentijnse In de loop der jaren zijn al deze predikanten komen", zegt ds. kerken „verspaanst". Van Halsema. Afhankelijk Geschiedenis Men is afhankelijk van de De geschiedenis van de Gere- hulp uit Nederland, want veel ^rmeerde Kerk in Argentinië mensen leven in armoedige •aat terug tot 1890. Toen emi omstandigheden. Ook wordt er ••eerde een groot aantal Neder hulp uit Noord-Amerika ver- inders hiernaartoe. Zij kreger »el moeilijkheden. Er bleef nr erloop van tijd een kleine groer kanten heeft afgestaan. •er, die zich rond Buenos Aire Ds. Van Halsema heeft tot fe -stigde meestal in deplorabel' »ruari 1966 in nauw contact -■estand Een predikant, ds. Var f/mkhulzen, werd afgevaardigd ten. Het karakter van de kerk is dienst in Argentinië gaan opzet- veranderd. men treedt nu ten. „Er is een schreeuwende be- 'eend en wel door de Christian zelfstandiger op, zodat het „zen- hoefte aan", zegt hij. De kinder- reformed Church die ook predi delingen-element" er meer Is in- bijbel van Anne de Vries is on tkomen". zegt ds. Van Halsema langs in het Spaans vertaald en uitgegeven. In de toekomst zul- Dit zendelingen-element word' 'en ook theologische en dogma- iu ook door hem vervuld. Np 'ische werken worden vertaald w«u „6t,ao,u.6. rijn opleiding voor lectuur- Als terreinzendeling is aangewe- door de Gereformeerde Kerken nomen door de Zendingsdeputa- verspreiding zal hij een lectuur- zen ds. J. C. Langeveld uit Via- nen, die nog in opleiding is. Voor de opleiding van Argentijnse stu denten is er in tegenstelling met vroeger een faculteit in Buenos Aires die van een aantal pro testantse kerken is. Er studeren nu vijf Argentijnen (van de Gere formeerde Kerk) waaronder een meisje. Aan deze faculteit heeft ds. Van Halsema enige maanden les gegeven in dogmatiek. Dit zal in de toekomst worden gedaan door dr. L. Schuurman uit Voor burg. die na zijn opleiding voor dit werk ln Nederland, naar Ar gentinië hoopt te gaan. Zendingsposten Rondom Buenos Aires zijn een aantal zendingsposten, waaron der Platanos. Deze posten wor den door ds. Van Benthem be zocht, die na eerst drie jaar ge woon predikant te zijn geweest, zendeling is geworden. Een maal per jaar houdt ds. Van Halserra zijn „verstrooiden-reis". Eeti tocht van meer dan tweeduizend km langs alle verstrooid wonen den in de verre provincies. Deze tocht duurt drie maanden. Er zijn veel Friezen in Argenti nië en dat is voor mevrouw Van Halsema-Sytsma een vreugde. Zij komt namelijk uit Leeuwar den. Twee kinderen zijn in Ne derland geboren en die hebben een Nederlandse naam; de twee zoontjes die in Argentinië zijn geboren moeten overeenkomstig de wet, Argentijnse namen heb ben: Leonardo is vier jaar en wordt thuis Lieu we genoemd, Te- odoro Enrique (2) was oorspron kelijk Theo Hendrik. Tegen de ouders praten zij al niet meer zo vlekkeloos Nederlands, onder el kaar Spaans. „Het is verbazing wekkend hoe gauw ze zich aan- oassen", zegt mevrouw Van Halsema. „Wanneer ze met pop oen spelen, spelen ze een Spaan.- gezin; er komen een moeder en een grootmoeder in voor, de va der speelt geen roL De grootva der vervult een belangrijke funk- tie in het leven van de Argen tijnse vrouw. De man is de hele dag weg en zijn vrouw wordt ondersteund door haar grootmoe der. Er wordt ook een standbeeld voor de moeder opgericht in Bue nos Aires. De Gereformeerde Kerken in Argentinië hebben nog veel pro blemen. De Argentijnse christe nen zullen proberen die, aanvan kelijk nog met hulp uit o.a. Ne deriand. dichter bij een oplossing te brengen. »- - ken vanaf hun zitplaatsen en soms moeilijk verstaanbaar wa ren. Sinds de vorige zitting is er wel geen katheder bijgekomen, maar wel een spreekmicrofoon. Die biedt weer een eigen voor deel, want de spreker moet zijn „spiekbriefje" in de hand hou den, zodat iedereen kan zien hoe veel hij nog te zeggen heeft (als het tenminste op papier staat). En dan zijn er die talloze klei ne verschillen. Op de gerefor meerde synode is het zo gemakke lijk dat net achter de perstafel twee prullebakken staan. Trou wens iedere groep van afgevaar digden heeft zo'n nuttig apparat In de hervormde synodezaal heb ik er niet een kunnen vinden. Misschien om te voorkomen dat bepaalde dingen onder de tafel verdwijnen? Eten De gereformeerde synodeleden eten aan een hele lange tafel, de hervormden aan kleine tafeltjes. In Lunteren wordt de pers niet aan tafel genodigd om de afge vaardigden de gelegenheid te ge ven ook onder elkaar al vast wat dingen te bespreken, zonder dat het in de krant komt. De heer Timmer nodigde ons hartelijk mee aan tafel uit, wat niet door alle journalisten werd aanvaard, omdat zij onder elkaar wel din gen hadden te bespreken die niet voor synodale oren waren bestemd. Open armen Maar genoeg over alle grote en kleine verschillen. Een feit is dat de pers door de hervormde syno de met open armen werd ontvan gen. Er was geen moment van aarzeling. De praeses paste zich wonderwel bij de nieuwe situatie aan door alle namen van spre kers nadrukkelijk met voorlet ters en al duidelijk uit te spre ken, zodat we ons geen moment behoefden af te vragen wie de spreker toch wel was. En toen er een benoeming aan de orde kwam, die eigenlijk had moeten Dlats vinden in comité-gene raal liet de synode ons zonder bezwaar zitten. Een duidelijk bewijs van vertrouwen. Als journalisten waren we het onder elkaar volkomen eens. De deuren van Hydepark zijn bijzonder wijd en gastvrij opengegaan voor de pers. De blokfli1'1 en zijn muziek (Van onze kunstredactie) De blokfluit, in de jaren dertig nog een vrijwel onbe kend instrument, is na de oorlog een steeds grotere rol in het muziekleven gaan spelen. Heroriëntering op stijl en wezen van oude muziek heeft hiertoe in belangrijke mate bijgedragen. In ons land. waar het in strument zowel in huiskamer als op concert een echte „re naissance" doormaakt, be staat nog geen uitgebreide blokfluitliteratuur. Een wel kome aanvulling betekent dan ook het door de Engels man Edgar Hunt gepubli ceerde werk „De blokfluit en z\jn muziekin de uitsteken de vertaling van James Klip- Hunt, die terecht vermaard heid geniet als bespeler, le raar en geschiedkundige, be handelt in dit werk, dat warm wordt aanbevolen door onze bekende landgenoot Frans Brüggen, met grote kennis van zaken het ontstaan en de geschiedenis van de blok fluit van de late middel eeuwen tot aan de bloei, wel ke laatste periode tevens het verdringen van het instru ment door de dwarsfluit bete kent. Na anderhalve eeuw be gint dan, tengevolge van de hernieuwde belangstelling voor oude muziekinstrumen ten, een wedergeboorte. De schrijver, die enorm veel stof heeft moeten doorwerken, heeft voor dit doel ook tal rijke musea afgereisd. Zijn boek is 'natuurlijk in de eer ste plaats bedoeld t>oor de blokfluitliefhebber, maar door de héldere en prettige schrijftrant is het voor ieder, die iets met muziek te ma ken heeft, een waardevol boek. In de Nederlandse edi tie is een aanvulling opgeno men, te weten een door Hans Lin nartz opgesteld overzicht >-nn de opkomst van de blok fluit in ons land. Geslaagd zijn in dit werk, dat met talloze foto's en an dere afbeeldingen is verlucht, de hoofdstukken over de bouw van de verschillende soorten blokfluiten en over het bespelen daarvan. In laatstgenoemd hoofdstuk toont Hunt zich een bekwaam pedagoog. Aan het slot van het boek rreft- men een vrij uitvoerige bibliografie alsmede een per sonen- en zakenregister aan. f176 blz., f 14.50.) De blokfluit en zijn muziek, door Edgar Hunt. Uitgave Zomer en Keuning, Wagenin- gen. „Ik heb er niets geen zin in. Wat mij betreft hadden ze die synode gesloten kunnen houden", verzuchtte mijn gerefor meerde collega. Op dat moment reden we net de lange ge bogen weg naar Hydepark op waar de hervormde synode ver gadert. Wilde rukwinden joegen plakkerige bladeren tegen de voorruit. De regen gutste in stromen neer. En allebei vroe gen we ons af, hoe we ontvangen zouden worden. We hadden enige ervaring in het verslaan van synodes, in het moei zaam opbouwen van een sfeer van vertrouwen. Nog al te veel dominees zien journalisten als lastige kwalen, waar voor eigenlijk nog geen remedie is gevonden. Toen de eerste sprekers hun woordjes hadden gezegd, de eerste synodale kopjes koffie waren gedronken, zei hij: „Ik vind het hier toch wel fijn". Het was zijn manier van zeggen dat de her vormde synode ons gastvrij had onthaald.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 14