FATALE SCHOTEN GALMEN NOG NA OHDAGS BLAD twijfel Drie jaar na de moord op Kennedy D Link van Bruggen ZATERDAG 19 NOVEMBER 196« HET met ongeduld verbeide rapport, dat de commissie-Warren op 27 september 1964 over de moord op president Kennedy uitbracht, stelde niet teleur. In de hele wereldpers met in de voorste gelederen de Amerikaanse kranten werd het gunstig ontvangen. Het feitenmateriaal, dat in eerste instantie 888 pagina's besloeg, bevestigde in grote lijnen de resultaten van het voorlopig onderzoek. E voornaamste punten waren: 1. De 24-jarige Lee Harvey Oswald had geen medeplichtigen, toen hjj op 22 november 1963 zijn misdrijf pleegde. 2. Aanwjjzigingen dat Rusland of Cuba bij de moord betrokken waren, zijn niet gevonden. 3. De Amerikaanse geheime dienst heeft gefaald. 4. De houding van de politie van Dallas is te laken. De commissie stelde onomstotelijk vast dat Oswald, die ontevreden was met zijn omgeving, naar roem zocht, of althans naar een opvallende plaats in de maatschappij, in de Sowjetunie had gewoond en reeds eerder een mislukte aanslag op de rechtse generaal Walker had gepleegd, uit een raam op de zesde verdieping van een boekendepot drie maal op de passerende auto van de president schoot. Handlanger Twee kogels troffen doel. De ene voor de verschijning van het raakte Kennedy in de nek, de an- Warren-rapport een serie ar- dere in het hoofd. Het laatste tikelen, die er niet om loog. schot was dodelijk Ook Jack Ruby, de eigenaar een nachtclub in Dalles, handelde volgens de commissie op eigen ini- In deze verhalen, die later in tiatief, toen hij twee dagen later boekvorm zijn verschenen, brengt het hoofdbureau van politie in hij naar voren dat Oswald nooit Dallas binnendrong en de door re- de moordenaar van Kennedy heeft chercheurs begeleide Oswald neer- kunnen zyn. Hij was een handlan- schoot. ger in een complot, waar ten- Ruby, die inmiddels ter dood minste één oliemiljonair uit Texas veroordeeld is, maar wiens zaak dezelfde, die de Italiaanse olie- opnieuw geopend zal worden magnaat Enrico Mattei zou hebben een niet ongebruikelijke precedure laten verongelukken het brein in de Amerikaanse rechtspraak van zou zijn geweest. Deze droeg had weliswaar contacten met de Kennedy een dodelijke haat toe onderwereld, doch er kon op geen voor de door Washington gevoerde enkele wijze worden vastgesteld politiek op betere voet te komen dat hij in een complot was opge- met Moskou. nomen. Hij kende zijn slachtoffer Het vuile werk het eigenlijke niet en handelde impulsief. schieten dus zou door gangsters Als motief Voor de moord had zijn opgeknapt. Een van hen Ruby aangevoerd later herhaald schoot van voren op de president tijdens de behandeling van zijn van een viaduct af een an- zaak dat hij mevrouw Kennedy der zou de man zijn geweest, die de beproeving wilde besparen zich op de zesde verdieping van naar Dallas te moeten terugkeren het boekendepot verborgen had. voor het proces tegen de moorde- Volgèns Buchanan zijn ten naar van haar man minste vijf kogels afgevuurd. De De derde dode van het drama, gangster op het viaduct zou Kenne- de agent van politie J. D. Tippit, dy in de keel hebben geraakt, die werd eveneens door Oswald neer- jn het gebouw zou de dodelijke geschoten. Hij hield de laatste tij- hoofdwond hebben veroorzaakt Judasrol Buchanan zegt nog veel meer. In het complot, dat hij reconstru eert, zouden, behalve zijn aange voerde gangsters, nog meer samen zweerders gezeten hebben. Hij noemt weer niet met toenaam een hoge poli tiefunctionaris, die de arrestatie van Oswald beval voordat diens signalement bekend zou zijn ge weest, een politieman, die de in dens diens vlucht aan, doch kreeg het gebouw aanwezige gangster geen gelegenheid z'n pistool te liet ontsnappen, een politieman, trekken. De in paniek geraakte die zorgde dat het viaduct onbe- hem waakt bleef en een politieman, die Oswald het boekendepot liet verla ten. alleen omdat deze zei: „Ik werk hier." Tippit tenslotte zou ook een rol in het complot hebben ge speeld. Een Judasrol nog wel, want hij was degene, die zou zijn aangewezen Oswald neer te schieten. Oswald, aldus de schrijver, zou weliswaar geen wapen heb- thy ontketende heksenjacht op t><™ gehanteerd, maar hij zou de communisten het slachtoffer toet aangewezen zijn om zich in werd van zijn politieke over- de weken voor de aankomst van tuiging. Kennedy in Dallas zo te ge- dragen dat er bij het plegen van Al in de zomer van 1948 werd een moordaanslag verdenking hij door de hoofdredacteur van op hem zou vaueTli de Washington Evening Star, Oswald Te mooi Een mooi, een veel te mooi sluitend geheel, zeiden en zeg gen de critici. Een pionier on der hen was Thomas Buchanan, een in Parijs woonachtige Ame rikaanse wiskundige. Hij was ook de man maar dat kwam pas later uit die lang voor de door senator Joseph McCar- waarbij hij als journalist werk te, op staande voet ontslagen. Alles vanwege een juist ge bleken tip dat hij lid, of althans sympathisant was van de com munistische partij. In het Franse weekblad l'Ex- Deze week in het Ame rikaanse weekblad Esquire. Opnieuw een foto, diè zou moeten bewijzen dat de op 22 november 1963 vermoorde president van de Verenigde Staten, John Fitzgerald Kennedy, niet het slachtoffer geworden is van de labiele geestes gesteldheid van slechts één man, maar van een laaghartig en overi gens nog steeds niet ont dekt complot. De foto is een vergro ting van een beeld, dat weM uitgesneden uit een 8 mm kleurenfilm. De ma ker ervan, een inwoner van de politiek rumoerige en door gangsterdom ver scheurde stad Dallas, waar de gruweldaad werd ge pleegd, hanteerde z'n ca mera uit liefhebberij, toen de fatale schoten vielen. Wellicht, stelt Esquire, staat op het plaatje de man, die mogelijkerwijs met een geweer op de president heeft aangelegd, toen de ze voorbijreed. De foto, die vaag is, en slechts een per soon te zien geeft, die op een met gras begroeide verhoging tegen een auto leunt, zouden de leden van de commissie-Warren wel onder ogen hebben ge had, doch zou niet als be wijsmateriaal zijn gebruikt. „Mogelijk", „wellicht", „vermoedelijk", „waar schijnlijk" met tiental len andere, slechts sugge-- rerende woorden of termen behoren ze tot het arse naal van onduidelijkheden, waaruit wordt geput om de door president Johnson ingestelde, federale com missie van onderzoek in diskrediet te brengen. Het steekspel over de achtergronden, de motie ven en de conclusies, die getrokken zijn, gaat al ja ren door. Aan de moord op de 46-jarige John F. Kennedy zijn miljoenen woorden gewijd (en ver spild) Ook werden er hon derdduizenden dollars aan verdiend De aanvallen op de commissie-Warren wer den al ingezet voordat zij gereed kwam met haar in drukwekkende rapport, dat uit 27 delen bestaat, waar tien maanden aan werd gewerkt, en waarin de ver klaringen van bijna 600 ge tuigen zijn opgenomen. De critici konden zich eenvoudig niet voorstellen dat de drievoudige moord zo simpel, zo alle daags bijna, in elkaar zat. Bij voorbaat werd de la ter door een overstelpen de hoeveelheid feiten ge staafde theorie verworpen dat „die ene gek" (Lee Harvey Oswald) eerst de grote staatsman Kennedy velde, vervolgens, tijdens z'n vlucht, de politieman J. D. Tippit neerschoot, en tenslotte, zij 't twee dagen later, door de kogels van „die andere gek" (Jack Ruby) om het leven kwam. Vooral de Amerikaanse schrijver Edward J. Ep stein heeft veel bijgedra gen aan de verwarring, die er momenteel heerst. Hij kwam na lezing van het rapport-Warren tot de con clusie dat de commissie zich heeft laten leiden door een „hoger" en een „la ger" doel. Het eerste was: het vertrouwen van. het buitenland in de Verenig de Staten te herstellen en dat van de Amerikanen in hun eigen instellingen. Het tweede was: het achterha len van de waarheid van de schokkende gebeurte nis. Omdat volgens Epstein het „lagere" doel aan het „hogere" doel onderge schikt werd gesteld. op perrechter Warren en zijn mede-onderzoekers zouden zelfs van de premisse zijn uitgegaan dat Oswald de moordenaar was zou de commissie niet objectief tewerk kunnen zijn ge gaan. Het zaad van de twijfel is eveneens uitgestrooid door de puzzel die de Pa- rijse Amerikaan Thomas G. Buchanan ervan heeft gemaakt het eerste vraagteken vindt men al achter de titel van zijn boek Wie vermoordden Kennedy? zomede door de Newyorkse strafpleiter Mark Lane die, als Zola tijdens de Dreyfus-affaire, zijn Pleidooi voor de Waarheid schreef. Dan is er nog de onbe kende Zwitser Toachim Joesten, die liefst twee boeken (van een onbe stemd karakter) over de moord op president Ken nedy schreef. De schrijnende wonden, welke de kogels sloegen één ervan, die Kennedy doodde en de voor hem zittende gouverneur van Texas, John Connelly, zwaar verwondde, wordt door Mark Lane .magisch' genoemd dreigen drie jaar na de aanslag opnieuw te worden opengereten. In de Senaat zijn al stem men opgegaan een nieu we commissie in het leven te roepen om de gevolgde werkmethoden van de sa menstellers van het rap port-Warren te onderzoe ken. Recente opinie-onder zoekingen hebben aange toond dat het zaad van de twijfel een steeds grotere voedingsbodem vindt. De laatste onthullingen van Buchanan dat „veertien getuigen moesten sterven" zullen hier wel niet vreemd aan zijn. Maatregelen Om die reden zou hij een ge weer hebben gekocht Om die re- kendepot den zou hij op een schietbaan in Dallas op opvallende wijze heb ben geoefend. Om die reden ten Wie heeft of hebben Kennedy dan wèl vermoord? Lane weet 't niet hij noemt althans geen na men. Wat hij wel doet. is verkla ren dat hij zich niet aan specuja- ties wagen wil, wat de commis sie-Warren volgens hem wel heeft gedaan. Het boek van Mark Lane is bij zonder indringend. Beslist indrin gender dan de werken van Bucha nan en Joesten, die duidelijk ran vooropstellingen uitgaan. De con clusies van opperrechter Warren en diens mede-ondprzoekers wor den op reeds ingenomen standpun ten aangevochten. De boeken van de drie auteurs in 't bijzonder dat van Mark Lane tonen duidelijk aan dat er ten aanzien van de gevolgde werk wijze van de federale commissie enkele critische vragen te stellen zouden zijn. Maar wat ze nog duidelijker aan» tonen is dat de onthullingen van de schrijvers een zee van vragen oproepen. Arlen Spencer, die lid van de juridische staf van de com missie was en thans officier van justitie in Philadelphia is, stelde het onlangs heel eenvoudig: „In geen van die boeken", zo zei hij, „is ook maar een stukje nieuwe bewijsvoering aangedragen. Is dat waar of niet?" De laatste vraag zouden we pas kunnen beantwoorden, als we een half jaar achtereen de gelegenheid hadden de feiten van de ene kant tegenover de feiten van de andere kant te plaatsen. Wat we wel kunnen zeggen is dat degene, die stelt, voor de be wijsvoering moet zorgen. Als alle drie auteurs er met zoveel zeker heid van overtuigd zijn dat presi dent Kennedy het slachtoffer ge worden is van een tegen hem gesmeed complot, laten ze de personen, die tot dat complot heb ben behoord, dan aanwijzen. De stelligste verklaringen wor den echter afgelegd over degenen die niet meer spreken kunnen. Voor het overige wordt met sug gesties, vermoedens en helaas hy- pothen gewerkt. Het tweede complot, dat wordt verondersteld, dat namelijk tussen de FBI, het politie-apparaat van Dallas en zelfs de leden van de commissie-Warren, brengt het er in dit opzicht al even slecht af. Het zou, zeker op grond van Bu chanans theorieën, een koud kunstje zijn voor een onbevooroor deelde onderzoeker de werkelijke schuldigen te ontmaskeren. dienst hebben laten moesten nemen. press publiceerde Buchanan nog laatste zou hij zich bij het boe- noodmaatregelen ge troffen worden, omdat hij „wel eens zou kunnen doorslaan". Van- ij j- daar dat Ruby- d*e °°k al in het Waarom moest Oswald, die als c0mpi0t zou zitten, op de proppen een voormalige tipgever" van de kwam. Hij^ slaagde^ erin het streng FBI, de federale recherche, be- schreven wordt, uit de weg wor den geruimd? Omdat hy zo dom was zijn handlangersdiensten te laten uitbuiten. Hij wist niet hoe doortrapt zijn opdrachtgever 0p was. De laatste beloofde hem bij zijn vlucht te helpen, maar had reeds lang het plan opgevat „de man, die teveel wist" te laten neerschieten. bewaakte hoofdbureau van politie in Dallas binnen te dringen, waar hij Oswald tijdens diens overbren ging van een cel naar een verhoor kamer met z'n pistool uit de we reld hielp. Op deze wijze kon hij zich ont doen van iemand, die hem zou kunnen chanteren. Tegelijkertijd zou een handlanger, die voor fop- konijn had gespeeld, doch vooi eeuwig het zwijgen was opge legd. nooit meer onder de tegen hem gekoesterde verdenking heb ben kunnen uitkomen. Buchanan zwijgt nog altijd niet. ogenblik, twee jaar na het erschijnen van zijn boek, heeft hij de draad van zijn veronderstel- lingen weer opgevat Terwijl Ruby Niet SerieUS nog altijd leeft, stelt hij in een serie, die thans in vele. niet van sensatie ontblote, geïllustreerde weekbladen van de wereld ver schijnt „moesten veertien getuigen sterven". had laten vallen, doch later moest toegeven dat hij er, samen met een collega, mee had gespeeld. On danks deze tegenstrijdige verklarin gen, aldus Buchanan, werd de dood van Bill Hunter officieel als „een ongeluk" geboekstaafd. Een andere journalist. Jim Koe- the van de in Dallas verschijnende Times Herald, werd niet lang daar na vermoord. Hij kwam uit z'n badkamer, toen hij onverhoeds werd aangevallen door een onbe kend gebleven persoon, die hem een karateslag tegen de keel gaf. Het zouden volgens hem allemaal mensen zijn, die door hun onder zoekingen of hun relaties te dicht bij de waarheid gekomen waren. Onder die veertien bevinden zich twee journalisten. De ene, Bill Hunter, die de moord op Ken- De opzet liep mis, wat tenminste nedy versloeg, kreeg op het politie- het tweede deel betreft. Toen bureau in Long Beach (Califor- agent Tippit Oswald zogenaamd op nië), waar hij in de perskamer zat, de vlucht wilde neerschieten, ge- een kogel door het hart. Het schot beurde er precies het omgekeerde, werd afgevuurd door een agent, die eerst verklaarde dat hij z'n Toen Oswald gegrepen werd, pistool per ongeluk op de grond De overige twaalf allen mensen uit de directe of wat wijdere omgeving van Ruby stierven als gevolg van een hartaanval, een ongeluk, of zelfmoord. Buchanan sugge reert dat bij het vaststellen van de doodsoorzaak of van de om standigheden, welke tot de dood leidden, niet serieus is te werk regaan. Joachim Joesten, een Zwitser, die inmiddels al twee boeken over de moord op president Kennedy heeft laten verschijnen, borduurt ongeveer op hetzelfde stramien. Zijn onthullingen tonen zich dank bare objecten voor de boulevard pers, terwijl in zijn kielzog ook een Russisch tijdschrift, de in de Engelse taal verschijnende New Times meedrijft. Volgens het laatste blad vluchtte Joesten naar Europa, toen hij zich in de Verenigde Staten niet langer veilig voelde. Op valse gronden zou hij daar in een zenuwinrich ting terecht zijn gekomen waar hij inmiddels weer uit ontslagen is. Joesten spreekt ook van twee sluipschutters. Over Tippit echter houdt hij er een andere theorie op na. Deze zou niet door Oswald zijn neergeschoten, maar door een on bekende, die in een auto ontkwam. De man tenslotte, die een ware kruistocht tegen de Amerikaanse autoriteiten leidt is de New Yorkse strafpleiter Mark Lane. In zijn 375 pagina's tellende boek, dat onder de titel Pleidooi voor de Waarheid nog niet zo lang geleden in Nederland verschenen is, levert hij ernstige kritiek op de werkme thoden in de conclusies van de Warren-commissie. Hij doet dit minder Jules Verne-achtig dan Bu chanan en Joesten, waardoor hij tenminste een betrouwbare indruk vestigt. Mark Lane is overigens een iet wat omstreden figuur. Zijn boek bevat eigenlijk de pleitrede, die hij voor Oswald had willen hou den. De vrouw van de laatste en ook diens moeder hebben hem hiervoor in de arm genomen. Lane reist de hele wereld af om zijn bezwaren te spuien. Tijdons zijn lezingen, waar hij een aardige stuiver mee verdient, toont hij fo to's en films, welke voor, tijdens en na de moordaanslag zijn ge maakt Nog maar heel kort geleden was de auteur opnieuw in het nieuws. Toen hij hoorde dat de familie Kennedy de foto's, welke van de lijkschouwing van de president zijn gemaakt, aan het Nationale Archief had afgestaan, dreigde hij met een proces, als deze met on middellijk openbaar werden ge maakt De ruim dertig beelden, die niet bestudeerd zijn door de opstel lers van het rapport-Warren, acht hij belangrijke bewijsstukken voor z'n eigen stellingen In zijn boek laat Lane getuigen verklaren dat er van twee kanten op Kennedy geschoten is. Ook bo ven een heuveltje, dat de presiden tiële auto naderde, zouden rook- pluimpjes waargenomen zijn. Geen namen De agent Tippit was niet zomaar een politieman, maar een functio naris van de Amerikaanse inlich tingendienst. Hij zou niet door Vragen lang zijn bij de beoordelic_ de stroom van kritiek, die de sa menstellers van het Warren-rap port overspoelt, willen we niet ver zuimen te stellen: 1. Waarom voelen schrijvers als Buchanan en Lane zich niet be dreigd door het kennelijk niets ontziende complot, terwijl zij toch degenen zijn, die de kat de bel willen aanbinden? Joesten, die wel beweerd heeft bang voor z'n leven te zijn uit overwe gingen van publiciteit misschien? is in dit opzicht veel onbe langrijker om nog maar niet te spreken van „de veertien getui gen. die moesten sterven". 2. Hoe komt 't dat Ruby, die nog altijd voor z'n leven vecht, en volgens de antenrs een van de samenzweerders was, niets heeft verklaard dat in de richting van een complot duidt, terwijl dit hem waarschijnlijk van de elek trische stoel zal kunnen redden?

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 13