Weekagenda Zwemtrainer in 'de boot' Ongerief op Churchill-laan zal nog wel even duren C. W. Oostveen verlaat na 50 jaar Rode Kruis De grote Maderna dirigeerde het Residentie-Orkest Zebra J NIEUWE leidse courant VRIJDAG 18 NOVEMBER 1966 Vrijdag (18 november) Museum Steenstraat 1. 8 uur: Ver. van rienden rijksmuseum volkenkunde, dr Ouwehand over „Godsdienst od Ha Gehoorzaal, 8 uur; uitvoering Sempre Lvanti. Een herfstblad vol muziek Aula school Asserstraat. 8 uur: entrum Christenvrouwenbond, de heer Kieft over creativiteit en persoon ykheidsvorming. Zaal Koningskerk (Noord), 7.30 uur nilbeurs voor verzamelaars. Volkshuis, 7 tot 10 uur nam. vlooien- jarkt voor aanschaffing elektrisch kof- ieapparaat. Rapenburg 10: jeugdontmoetingscen- Rehoboth, tienersoc. 't Venster, olksdansen. Kleine zaal Gehoorzaal, 8 uur: open bijeenkomst Kerk en Vrede. prof. jr. J. H. Heering over .,Wie wekt het «weten van de wereld?" Lutherse kerk. 8.15 uur: orgeibespc :ng door mevrouw Annie Blankenstein- )ffenberg. Rijnsburgerweg 159. 8 u.: Leidse Smal- ilmliga, vertoning van eigen films. OEGSTGEEST - Irene. 8 uur: Godfried Bomans. DEN HAAG Diligentia, 8.15 eneefse pianiste Fernande Kaeser. Zaterdag (19 november) Den Burcht. 8 uur; toneelvereniging I.D.C. met „Als 'n kwartel". Schouwburg. 8 uur: Litteris Sacrum iet ..Azouk" Afd. Leiden Natuurhist Ver.: strand- vertrek met bus 41 naar n 10.20 uur. L.H.J.-gebouw, Levendaal 101, 8 jeugdsociëteit, topavond. Volkshuis, 10 en 6 uur; vlooienmarkt oor aanschaffing elektrisch koffieappa- r Imgerensoc. 't Roefje: zie L.H.J.-ge- )wv Levendaal 101 «eestraat 19, 8 u.: jongeren-soc. Boi nerang, soosavond met discojockeys. HAAG Schouwburg. 8.15 uu faagsche Comedie met ..De Meteoor". DEN HAAG Diligentia. 8.30 uur: Nieuwe Komedie met „Mama, kijk zon der handen" DEN HAAG Julianakerk 8 uur: Chr Kamper Mannenkoor SHCEVENINGEN - Kurzaal, 8 uur jazz-concert. DEN HAAG Mauritshuis. 8.15 uur Amerikaanse Guarnc-ri-kwartet. Zondag (20 november) Rapenburg 10: jeugdontmoetingscen um Rehoboth sociëteitsavond voor bei- Je sociëteiten Maandag (28 november» Kleine zaal Gehoorzaal. 2.30 uur- luisvrouwen, voorlichting door fa. Bols. Stadhuis. 4 uur: opening Franse Week. Schouwburg. 8 uur: K. en O.-toneel. Antrum met Angst en ellende van hel lerde rijk" Dinsdag (22 november» Schouwburg. 8 uur: K en O.-toneel. Antrum met .Angst en ellende var. iet derde rijk". Gehoorzaal. 8 uur: kunstkring Voor tllen. duo Kruysen-Leo. Station, 1 uur: aankomst Sinterklaas Stadhuis, 1.30 uur: ontvangst Sintei laat. Gehoorzaal, 2 uur: feestmiddag mei linterklaas. •reestraat 19. 7 tot 8 uur: spreekuur Chr. Emigratiecentrale Stadhuis. 7 tot 8 uur: zitting Bouw- »r,ds Ned. Gemeenten. DEN HAAG Schouwburg. 8.15 uur. Ked. Comedie met „De vuurproef vas Arthur Miller. DEN HAAG Diligentia, 8.15 uur. ecital Amerik sopraan Patricia Brinton SCHEVENINGEN Kurzaal. 8 uur eugdconcert Residentie-Orkest SCHEVENINGEN Circustheater 1.15 uur: Ned. Opera-stichting met Andréa Chenier" van Umberto Gioi- Woensdag (23 november Schouwburg, 8 uur: K. en O.-toneel. Antrum met „Angst en ellende van «t derde rijk". foyer Gehoorzaal, 8 uur: K. en O - lezing, Spiegel van Bretagno De Lakenhal, 4.30 uur: opening ten toonstelling Franse grafiek uit de 19de Stadhuis, trouwkamer. 4 tot 6 uur; sitting sociaal raadsman. RIJNSBURG Flora, bloementen toonstelling, opening om 3 uui, geopend tot 11 uur. 3.30 uur modeshow V en D *lleen voor genodigden, voor het Dubliek In voorjaar definitieve toplaag (Van onze stadsredacteur) LEIDEN Als dat na een ver betering is!, klagen momenteel vele mensen die dagelijks per auto of (brom-)fiets of gewoon als voetgan ger over de Churchill-laan komen. Grote, moderne machines hebben in drie weken tijds een ongeveer tien centimeter dikke laag grove zand- grintasfalt op het wegdek aange bracht in totaal 7500 ton en sindsdien is vooral bij regenachtig weer de ellende niet te overzien. Op vele plaatsen staat nog meer water dan voorheen. Op de over steekplaatsen moeten de (brom-) fietsers letterlijk en figuurlijk zich een weg door de golven zoeken. Stootsgewijs bereikt of verlaat men de Ohurchïlllaan als gevolg van niveauverschillen en ter hoogte van het bejaardencentrum Rijn en Vliet stoten dagelijks op onbarmhartige wijze duizenden autobanden over de scherpe randen van een enige cen- 9.15 Donderdag (24 november) Schouwburg 8 uur: K. en O.-toneel Centrum met ..Angst en ellende van het derde rijk". Breestraat 85. 8 uur: Ver. Pedagogiek. ts B. J A. Manschot te NijmegeD ov«r „Wat is nu de werkelijke invloed v»n de televisie op de schoo'jeüad?" LEIDERDORP Herv. jeuadgebouw Eikenlaan. 8 uur: kijkavond voor zater- kl te houden veiling van oude en «iticke voorwerpen RUNSBURG Flora. oioementeu- jr tonstelling van 10 uur 's morgens tot 's avonds, modeshow V tn r> DEN HAAG Schouwburg, 8.12 Haagsche Comedie met ..De Meteoor DEN HAAG Diligentia. 8 15 uur- Ned. Kamerorkest. SCHEVENINGEN Kurzaa";. 8 uu Caroline Cler met haar eezHschan Vrüdag (25 november) Boshuis, achter Hoflaan 74; rui avond voor verzamelaars. Schouwburg. 8 uur: toneelavond vot jongeren. K. en O en L.J.A. Kleine zaal Gehoorzaal. 7.30 uu oudercommissie Lorentz-school. afschel hoofd J. Berkenbosch Rapenburg 10: jeugdontmoetjngs- centrum Rehoboth. 8 uur: tierersor 't Venster, slapstick-films. RIJNSBURG Flora, bloementen toonstelling. van 10 uur 's morgens tot 11 uur 's avonds, modeshow V. e om 8 en 9.15 uur. DEIN HAAG Diligentia. 8.15 Ned Kamerorkest. SCHEVENINGEN Circus-theater. 8.15 uur: Ned. Danstheater. Zaterdar (26 november) Rapenburg 10: jeugdontmoetingscen- trum Rehoboth 8 uur: soc. "t Roefje, gemeenteraadsvergadering met een lach LHJ-gebouw Levendaal 101. 8 u. herv jongerensoc.. jazz-avond. Breestraat 19. 8 uur: Boemerang-soos avond met band The Jailers Oud-Leiden: excursie naar Teyler; museum te Haarlem. LEIDERDORP Herv. jeugdgebouw Eikenlaan, 2 tot omstreeks 4 uur: veiling van oude en antieke voorwerpen t.b.v. res+auratie dorpskerk. RIJNSBURG Flora, bloementen toonstelling. van 10 uur 's morgens tot 11 uur 's avonds, modeshow V. en om 8 en 9.15 uur. DEN HAAG Diligentia. 1 toneelgroep Arena met „De kleine grote koning", een sprookje voor jong en oud. Om 8.30 uur.: Nieuwe Komedie met „Mama, kijk zonder handen' DEN HAAG Schouwburg 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Frühlingser- wachen". SCHEVENINGEN Kurzaal 8.15 uur: Concertgebouworkest, met pianist. SCHEVENINGEN Cireus-theater 8.15 uur: Ned. Operastichting mei ..Andrea Chenier" van Giordano. Zondag (27 november) Rapenburg 10: jeugdontmoetingscen- trum Rehoboth, Open Huis, voor ieder- Films Camera '2.30. 7 en 9.15 uur) tot en met zondag: Ipcress (18 jaar); maandag: Edouard et Caroline, nachtvoorstelhn-g om 12 uur: Le blé en herbe; dinsdag: Les dimanohes de ville d'Avray. nacht- voorstelling: Les amours célèbres; woens dag: Le monde sans soleil (tweede avond voorstelling besloten), nachtvoorstelling: Les jeux de l'amour; donderdag: Le plaisir, naohtvoorstelling: Les liaisons dangereuses; vrijdag: Le bon rol Dago- Lido 12 30 en 8 uuri Ardennen-offen sief 1944 (14 jaar) Luxor (2.30. 7 en 9.15 uur): Nevada Smith (18 jaar». Rex (2.30. 7.15 en 9.15 uur): De Sioux- (ndianen in een hinderlaag (14 jaar) Studio (2.30. 7 en 9.15 uur): Ik eer. vrouw (18 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): The chase (18 jaar). Dokte rsdienat Voor de doktersdienst 5 maal 2 bellen. Welke apotheek 'i Dit zijn, globaal samengevat, klachten, die ons van vele kanten bereikten over de Churchill-laan. Ge gronde klachten, zo weten wij uit er varing. Wat wordt eraan gedaan? Al les, zo vernamen wij ten stadhuize maar niet op staande voet. Veel ten is als altijd veel vergeven, daarom lijkt het ons nuttig iets over het hoe en waarom te vertellen. Gezakt Geopend voo apotheek D. C. 24807. Op zaterdag I >or spo» ovember is in Leiden gev, 8 tot 12 uur bovendien geopend- apotheek Tot Hulp der Menschheid. Hooigracht 48. tel. 21060. Apotheek R van Bieest Smallenburg te Leiderdorp en apotheek Voorschoten zijn de gehele week geopend. De Oegstgeestse apotheek is op zondaa 20 november geslolen van 8 lot 24 uur. Tentoonstellingen De Lakenhal: tentoonstelling Franse grafiek uit de 19de eeuw. van 23 nov tot 12 dec dagelijks van 10 tot 4 u„ zondags van 1 tot 4 uur. Galerie Walenkamp, Nieuwsteeg 11: tentoonstelling werken van Ad Dekkers, tot 9 december. De Ruil Janvussensteeg 59: tentoonstel ng van poppen van Carla Klein van dv tot en met 7 dec van 10 tot 8.ö0 jr. behalve zat en zondag. Academiegebouw Rapenburg, tentoon stelling van de Breda-collectie Rijnlandflat (Churci'ili-iaao ingang Baohstraat) schilderue». Fer Hakkaar1 Wil Tweehuysen Keramiek Babs van Elsdingen. beeldjes Har,* van Dicteren wandplastieken Ben Wolfs tin okt er, zaterdagmiddag J tot 5 en woens dagavond 7 tot 9 uur< WASSENAAR - Kunstzaal HeuÖ Hoflaan 7 tentoonstelling van oeeldena naaldwerk van Hanne Meijer-de Heer er. Iroogboeketten van Marijn E9chauzie> 7 toi en mei 24 novembei maanda» zaterdag van 10 tot 5 uur, ook op dinsdagavond van 8 tot 10 uur zoo dags gesoten) Om te beginnen: de Churchill-laan op verscheidene plaatsen verder gezakt dan bij de aanleg was voor zien, soms zelfs 25 centimeter. De laag zandgrintasfalt, die nu is aan gebracht, is nog slechts als „funde ring" bedoeld. Waarschijnlijk pas in het komende voorjaar wordt de defini tieve „fijne" toplaag van 3 centime ter dikte aangebracht. Die toplaag zal uit warm asfaltbeton bestaan, dat bij een buitentemperatuur van ten minste 15 graden Celsius moeten wor den gestort aangezien anders scheuren ontstaan. Voorlopig heeft men ten behoeve an een zo goed mogelijke verkeers geleiding al of niet onderbroken lij nen aangebracht. Deze vestigen onder meer de aandacht op de buitenkan ten van de twee gescheiden rijbanen, waar wat biizonders mee aan de hand Randen verdivij ijnen Zoals attente verkeersdeelnemers al hebben gemerkt, zijn de betonnen randen, die voorheen de wegkanten markeerden op de meeste plaatsen geheel onder de nieuwe dikke funde ringslaag verdwenen. Dat was ook de bedoeling, want volgens de nieuwe inzichten op verkeersgebied schrikken opstaande randen langs de weg de automobilisten af. Een tiental werklieden van de ge meente is momenteel bezig de over steekplaatsen en dergelijke in een zo goed mogelijke conditie te brengen door de ontstane niveauverschillen te egaliseren. Voorts worden de aanvan kelijke trottoirputten gedeeltelijk ge sloopt om er straatkolken van te maken. Het zal echter tot het voorjaar du ren voordat alle ongerief achter de rug is en de Churchill-laan haar de finitieve wegdek heeft gekregen. Toch wel nuttig om te weten, lijkt ons. Want vele mensen blijken te denken, dat de toestand in grote lij nen blijft zoals hij nu is. Leiden richt zich tot „eerstejaars" LEIDEN Gezien het succes, dat dergelijke bijeenkomsten vorig jaar hadden, heeft de gemeente ook dit jaar een drietal voorlichtingsbij eenkomsten georganiseerd voor eer stejaars studenten. Gistermiddag had de eerste bijeenkomst plaats; de vol gende worden volgende week donder dag en donderdag 1 december houden. Wethouder Menken fungeerde gis termiddag als gastheer. De studenten kregen onder meer maquettes en te keningen te zien waarbij zij op uit gebreide schaal werden voorgelicht. LEIDEN Ben Elsenaar, trai ner van de Leidsche Zwemclub, is sinds gistermiddag ook „stuurman" geworden. In het Leidse stadthuis stapte hij na melijk met Helen van Strater in de huwelijksboot. Bij het ver laten van het stadhuis vormden jeugdige LZC-leden een ivitte erehaag. Om het geheel in zwemstijl te houden werd het huwelijk voltrokken door de heer J. A. van Krieken (ambte naar BS), die ook bestuurslid is van de stichting ter bevordering van het zwemonderricht in Lei den en omgeving. Foto N. van der Horst Boekhandelaar vond pornografie niet aanstotelijk DEN HAAG Een boekhandelaar it Leiden en zijn vrouw moes(en zich hoger beYoep voor het Haagse ge rechtshof verantwoorden, omdat zij pornografische lectuur in voorraad zouden hebben gehad. In eerste instantie was de man door de rechtbank veroordeeld tot drie maanden gevangenistraf en de vrouw tot f 40 boete en een maand voorwaar delijk met een proeftijd van drie jaar. Verdachten verklaarden niet te heb ben geweten dat de desbetreffende lec tuur aanstotelijk was woor d'e eerbaar heid. De procureur-generaal achtte hen schuldig en vorderde bevestiging van het vonnis. De verdediger, mr. Zieleman, bepleitte vrijspraak, subs, clementie. Op 30 nov. wordt arrest ce- Een los-arbeider uit Katwijk hoorde voor de Haagse politierechter f 75 boete tegen zich eisen; bovendien zou hij zes maanden geen bromfiets mogen berijden. Op 15 augustus was hij aangehouden door een politieman, die de arbeider slingerend had De oorzaak daarvan bleek te moeten worden gezocht in de nuttiging van 5 borrels en een paar glazen bier. De rechter vond het even kwalijk als de officier en vonniste conform de eis. van de Leidse afdeling, die toen 25 leden telde. Dit aantal groei de tot 12.000! De thans 79- jarige heer Oostveen wordt tij dens een woensdagavond te hou den bestuursvergadering gehul digd. Op 7 december vertrekt hij per vliegtuig naar Australië om zijn getrouwde dochter te bezoeken, die hij in zestien jaar niet heeft gezien. Bijzondere belevenis bij K. en O. LEIDEN Dr „Merster-serie" van K. en O. werd gisteravond op bij zondere wijze voortgezet door liet Residentie-Orkest onder leiding van de uiterst begaafde Italiaanse componist en dirigent Bruno Maderna. Hij schijnt ook inzake programma-volgorde bijzondere denkbeelden te koes teren, hoewel gezegd moet worden dat Mosarts jeugdsymfonie in F K.V. 112 en Schumanns eerste symfonie in Bes het als omlijsting van wer ken van Maderna en Ives niet slecht deden. een transparante en levendige uitvoering van genoemde Mozart- symfonie. een stuk zonder veel pre tenties doch voortreffelijk geschreven, was het woord aan de hoboïst Lothar Faber, die het aan hem opgedragen hoboconcert van Maderna uit 1962 met zoveel talent en overtuiging speelde, dat wij de zeer bijzondere bouw van dit werk bijna vergaten. De dialoog tussen een houtblazer en een uitge breide slagwerk-sectie treft men tegen woordig veelvuldig aan en Maderna heeft deze combinatie, met gematigd ;eriële middelen, handig uitgebuit. Het stuk oogstte groot succes. neer dan de wat ondoorzichtige Dimensioni die Maderna verleden jaar hier dirigeerde. Een compliment voor de slagwerkers is hier op zyn plaats. Het gehele orkest verdient intus sen een groot compliment voor de manier waarop het Ives' Central Park in the Dark realiseerde. Het is wel heel merkwaardige experi mentele muziek die deze geniale O ja even naar PRONONCt voor een heerlijke pyama Amerikaan, naast zijn werk als ver zekeringsagent, componeerde, geheel los van de hem bekende Europese tradities. Men zou kunnen spreken van een radicaal impressionisme, door middel van de combinatie van twee kunstig gesynchroniseerde doch zeer autonome orkesten, zoiets als Strawinsky veel bescheidener pro beert in Petrouchka- Suggestie Theo Olof zagen we hier in de functie van onderdirigent en alles ging won- dergoed. Of dit nu mooie muziek is in de gangbare zin van het woord, is de vraag doch deze vraag zelf is achter haald sinds het ontstaan van deze mu ziek en een feit blijft het da' de mu- iek iets te zeggen heeft, een suggestie geeft van een irrationeel levensgevoel dat ons in de huidige ondoorzichtige wereld niet vreemd meer is. Lof ook voor de verklanking van Schumanns lente-symfonie. Zelden hoorden wij dit op zichzelf misschien wat verouderde werk zo levendig en boeiend klinken. Zelfs Schumanns vaak gelaakte schoolse orkestratie bleek on voorziene kwaliteiten te bezitten. Maderna is een groot man. Daaraan Ivalt niet te twijfelen. Zyn bezoek aan ■Hl LEIDEN De ras-wandelaar C. W. Oostveen, de bekende Leid se wandelveteraan, die nog steeds zijn mannetje staat als een wandeltocht ivordt gehouden, neemt woensdag na vijftig jaar afscheid van de afdeling Leiden van het Rode Kruis, die hij sinds 1916 heeft gediend als boekhou der-administrateur. Toen hij in 1916 in dienst kwam van de N.V. Leidsche Bankver- eenigingkreeg hij al dadelijk de administratie van het Weid se" Rode Kruis te verzorgen de directeur van deze bank, de heer F. G. H. Gerlings. was na melijk tevens penningmeester yELE alleenwonende bejaarden zijn afhankelijk van liet bezoek van een kind, familielid of buur. Zij zijn niet meer in staat buitenshuis te komen maar kunnen zich nog wei door hun huis bewegen. De regel maat van liet bezoek wordt, door welke oorzaak dan ook, weieens on derbroken. Dan kunnen deze alleen staanden in ernstige moeilijkheden komen. Het Rode Kruis heeft nu een ini tiatief uit het buitenland overgeno men dat hen van dienst kan zijn. Er werd een noodsein ontworpen in de vorm van een rode driehoek waar in een S.O.S.-teken in een red dingboei voorkomt. Ieder die hulp van buitenaf nodig heeft, hoeft dan slechts dit teken voor zijn raam te zetten om dit voor elke voorbijgan ger kenbaar te maken. Een buur of voorbijganger kan dan zelf helpen of bijv. de dokter of een familielid waarschuwen. Aan de achterkant van de driehoek kunnen bepaalde gegevens worden ingevuld: doktersadres, adressen van geestelijke en familielid en ook ge gevens over medicijnen die men on der bepaalde omstandigheden moet gebruiken. De driehoeken worden gratis ver strekt door de afdeling Leiden en omstreken van het Rode Kruis, Ra penburg 35, Leiden, tel. 21705. Wij kunnen alleenstaande bejaarden en invaliden slechts aanraden. op dit aanbod van het Rode Kruis in te gaan. De driehoeken zullen niet in alle gevallen een oplossing bete kenen maar ook hier geldt: beter iets dan niets. direct drogende THEEDOEKEN Normale prijs f 1.25 p. stuk met groenzegel nu per 3 stuks OaUU HAARLEMMERSTRAAT 172- 174- 179 HERENSTRAAT 9 MIDZA Ter hoogte van het Kavewiel hebben vlugge straatmakers op de Steen- straat een brede zebra uitgespreid die zich voortzet tot aan de aanleg steiger van de Beestenmarkt. De zebra op de Priiisessekade is weg gehaald en vervangen door een over steek op de Bostelbrug die dus door het stoplicht wordt beveiligd. Tot zo ver valt er slechts instemming te be tuigen. Toch heeft de zebra op de Steenstraat een gevaar opgeroepen. Op dezelfde plaats namelijk heeft een busdienst van de N.Z.H. een halte. De meeste bussen stoppen net vóór de oversteek; hun voorwielen raken de witte lijn. Enkele hebben wij zelfs zien door rijden tot over de helft. Nog afgezien van de overtreding van de bepaling dat binnen vijf nieter van een zebra niet mag worden gestopt, laten voetgangers zich er gemakkelijk toe verleiden vóór de stoppende bus langs de weg over te steken, in de kennelijke verwachting dat de zebra hun wel veiligheid verschaft. Ander zijds kan een rijdende automobilist die de zebra nadert, door dc in de weg staande bus niet zien of een voetganger zijn oversteek is begon nen. De zorgvuldige rijder zal op dit punt weliswaar bijzonder attent zijn, maar een aanrijding is niet ondenk baar. Er zijn nog altijd mensen die menen dat oversteken vóór een bus langs ongevaarlijk is. F.n deze zebra kan hen daarin stijven. Wij menen dan ook, dat dit verkeers punt opnieuw moet worden bezien. Verplaatsing van de bushalte lijkt ons de enige oplossing.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 3